Buitenlandsclie Revue. III. V. d. Ill EU F F OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELER 550 AKKERTJES tegen hoofdpijn, pijnen, koorts, kou. Doos13 stuks - 12 stuivers2 stuks - 2 stuivers. I De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen NEUTRALITEIT. Stadsnieuws. U •^MLIUL UITHAGEN 35gig Jaargang Woensdag 11 October 1939 No. 79 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD I' Groote voorraad Onderdeelen en Banden Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 Uit den Omtrek. GEEN KARAKTERLOOSHEID. Md. er. ;en ran 0 ,aan- indel luur- 1. 1-3. G 6-2. Ik wil niet pogen om me, aldus schrij- 35.— ras Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. mdel hoo- :nt. mt. zet >op Drie neutrale landjes verliezen in deze dagen hun vrij en fier, hun onafhankelijk bestaan, tw. Estland, Letland eh Lij- tauen, de positie van Finland wordt be dreigd. Duitschland en Rusland zijn een en ander met elkaar overeen gekomen óver anderen, zónder anderen. De eerder genoemde landen zijn op recht neutraal geweest, juist zooals wij het zijn. Ze wilden hun onafhankelijk heid zelfs van geen enkele zijde gega randeerd zien, omdat ze haar een van zelfsprekend recht achtten. Juist als wij. Toch is hun onafhankelijkheid onder gegaan. Speciale inrichting voor EEN ONGELUK. Heden (Maandag)morgen had de heer F., werkzaam op de Hollandiafabriek al- R. E. S. III toerde naar Blauwhuis en speelde 2-2. Geen slecht resultaat voor dit jonge ploegje. voer, prij- Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. Petroleum komt op distributie. Vraagt vandaag of spoedigst aangifte formulieren in BRANDSMA’s WINKELS. 3de 4de 5de 6de 7de 8ste 9de 10de WOMMELS BENOEMINGEN. 6 October 1939. Benoemd tot tijdelijk ambtenaar ter secretarie der gemeente Oostzaan (N.H.) onze plaatsgenoot de heer H. Vellinga, thans werkzaam als volontair ter gem.- secretarie van Hennaarderadeel. Benoemd tot ambtenaar ter secreatrie der gemeente Ermelo te Nunspeet, de heer H. Beuckens, thans tijdelijk alszoo- danig werkzaam ter secretarie van Hen naarderadeel te .Wommels. et- tuk 0 2 0 50 10 >5 12 bij- vee litei- h en niet 0 2 >4 O ió 10.45 19.45 33.— 9.40 4.— 35.30 De week der groote verrassingen, die der belangrijke gebeurtenissen op inter nationaal terrein, zooals ons het begin van October voorspeld is, is weer achter den rug en we zijn nog precies even ver als in het begin van September. Zeker, we geven onmiddellijk toe, dat de algemeene situatie wel iets gewijzigd is, maar de doelstellingen zijn gelijk ge bleven. Daaraan verandert geen pact met Rusland en geen verdeeling van Po len naar Russisch en Duitsch inzicht. Men moet ook wel met een groote dosis optimisme toegerust zijn om in dezen uitzonderlijken tijd nog te hopen op een mogelijke vrede en zeker niet, wanneer deze door Duitschland wordt aangebo den. en toch, angstvallig grijpen we elke stroohalm die redding kan brengen, vast, om even spoedig te ondervinden, dat dit wankele houvast weinig zeker heid biedt. Is dit een verschijnsel uit onzen tijd misschien? Welneen, ook uit vroeger tij den zijn die voorbeelden voor het grij pen. Maar we willen in onze revue niet filosofeeren en trachten met beide bee- nen ons op de werkelijkheid, op het he den te plaatsen. De met zooveel spanning verwachte rijksdagrede van Hitler heeft, zooals ge zegd, geen opluchting gebracht. Op deze basis kunnen Engeland en Frankrijk geen onderhandelingen, om tot een mogelijke vrede te komen* overwegen. Reeds bij een vluchtige beschouwing van deze Rijksdagrede valt het op, dat de toon over het algemeen niet zoo hef tig is als bij vorige gelegenheden. Om trent de verdeeling van Polen wenscht Duitschland geen inmenging van andere mogendheden. Dit wordt tusschen Rus land en Duitschland wel opgeknapt. Verdere eischen in het Westen heeft de rijkskanselier niet. Elzas Lotharingen b.v. vormt geen probleem voor Duitschland, maar zonder koloniën kan Duitschland niet leven. Wanneer men nu niet al te critisch die rede beschouwt, dan wordt daarmee niet beweerd, dat Duitschland al zijn koloniën weer terug moet hebben. Aller- I1 R.-K. VOETBAL. R. E. S.-Renado R. E. S. trof het bij de opening van het terrein aan het Oordje met het weer. Een zeer gewaardeerd zonnetje deed ’t verblijf op het fraai beschutte sportveld aangenaam aan. Vooraf hield de oud- voorzitter van R.E.S., de heer Tjebbe de Jong, een toespraakje, terwijl de Eerw. Adv. van R.E.S., de Zeer Eerw. Pater Groothuizen de aftrap deed. Renado heeft het eerst den wind mee eerst de erkenning dat Duitschland be kwaam is koloniale mogendheid te zijn is het minste wat Duitschland verwacht. Opmerkelijk is voorts de vriendelijke passage aan de Franschen gewijd; de minachting waarmee de Poolsche leger leiding behandeld wordt en de vrij scher pe toon ten opzichte van Engeland. Hoe reageeren nu de officieele instan ties in Frankrijk en Engeland? Met en kele woorden zou men dezen toestand kunnen teekenep en wel: absoluut afwij zend. Zoowel de Engelsche als de Fran- sche pers schrijven critisch. Een op ge zag van de Engelsche regeering voor- loopig uitgegeven verklaring zegt, dat men twee dingen in het oog moet hou den: le. hier, het ongeluk door een karn te wor den geraakt. Met een paar hoofdwon den werd F. opgenomen en naar huis vervoerd. Naar het oordeel van den geneesheer zal eenige dagen rust de patiënt wel in de gelegenheid stellen zijn werkzaam heden te hervatten. II I Dat geen vredesvoorstellen kans hebben aanvaardbaar gevonden te wor den, welke niet daadwerkelijk Europa bevrijden van de bedreiging met agressie en ten tweede, dat de verzekeringen, die door de Duitsche regeering in het ver leden zijn gegeven, bij vele gelegenheden waardeloos zijn geworden en dat thans iets meer dan woorden noodig zijn om het vertrouwen te vestigen, dat de essen- tieele basis moet vormen voor den vrede. De Fransche pers zegt: In de inter nationale politiek dient Hitler zich aan als de kampioen van de Europeesche vrede en vrijheid. In dat licht moet men de verklaringen beoordeelen die ge mengd zijn met bedreigingen, waarmee hij zijn rede eindigt, terwijl hij den vrede onder de bescherming van den Duitschen god plaatst. Het is als een sommatie aan de andere mogendheden om de exploitatie van Midden- en Oost-Europa af te staan voor iederen wensch van Duitschland. Ziedaar de grondslag waarop Hitler den vrede in Europa wil grondvesten. Officieel wordt nog medegedeeld, dat Chamberlain deze week op die rede zal antwoorden, maar veel nieuwe gezichts punten zal dit ook niet kunnen opleveren. Met veel belangstelling zien we on- dertusschen naar Rusland, dat kalm en met bewonderenswaardige zekerheid zijn invloedssfeer in de randstaten uitbreidt. Estland heeft moeten toestemmen in een belangrijk gebruik van zijn havengebied door Rusland, waardoor de invloed van Rusland in de Oostzee belangrijk ver groot is. De vraag zou gesteld kunnen worden: komt dit wel overeen met de Duitsche beheersching van de Oostzee? Het antwoord zal de toekomst moe ten brengen. Met Lithauen wordt alsnog onderhandeld, evenals met Finland; tot welke resultaten men hier zal komen, is vooralsnog niet te zeggen. Dan blijft nog altijd de vraag: Welke houding zal Italië aannemen? Voorloopig neutraal. Mussolini voelt niets voor een oorlog aan den kant van Duitschland en Rusland. Om het bolsje wisme te bestrijden heeft Italië duizen den mannen opgeofferd en het is voor loopig niet denkbaar, dat Italië nu één lijn met zijn vroegere vijanden zal trek ken. Ongeveer gelijkluidend is de diagnose over Bulgarije, Roemenië en Turkije. De algemeene verwachting is dan ook, dat al die landen zich met Italië zullen ver- eenigen tot een neutraal blok om zoo doende het conflict te localiseeren. Onwillekeurig, denken we ook even aan de andere neutrale landen als België en Nederland. Van Engelsche zoowel als Duitsche zijde is meer dan eens de ver zekering gegeven, dat men onze neutra liteit op prijs stelt. Je Maintiendrai is onze Wapenspreuk. Ik zal handhaven, zoowel naar rechts als naar links. Die onpartijdigheid, hoe moeilijk soms, wordt door de oorlogvoerende partijen gewaar deerd. Het schijnt dat de duikbootoorlog over de eerste phase heen is. Ontegenzegge lijk hebben de Duitsche onderzeeërs in de eerste week van den oorlog successen geboekt, maar nu de Engelsche vloot het convooi-systeem heeft ingevoerd, wor den die verliezen, aan de koopvaardij vloot toegebracht, allengs minder. Bo vendien maken de Engelschen nu regel matig jacht op schepen die naar het oor deel van Engeland contrabanda vervoe ren. Reeds heel wat goederen zijn op deze manier verbeurd verklaard en daar in ligt kennelijk de bedoeling van En geland de goederenaanvoer naar Duitschland zooveel mogelijk te beper ken. Zou Rusland in staat zijn dit tekort te compenseeren? We betwijfelen dit ten zeerste. i We moeten beseffen, dat een neutra- llteitshouding op zich zelf geen waar borg biedt van veiligheid. Men versta me vooral niet verkeerd: ik ben onvoorwaardelijk vóór Neder land’s neutraliteit in het huidige Euro peesche conflict. We moeten ons hou den buiten den belangenstrijd der groote machten in ons werelddeel, al ware het enkel om ons volk de onafzienbare el- lende van het vaderland als Islagveld te besparen. Voor het behoud van den vrede moeten we alles doen wat in ons vermogen en met onze eer in overeen stemming is. Maar we moeten ons zelf niet gaan wijsmaken, dat we met onze neutrali teitspositie een bijzonder held- en krijgs haftige figuur maken. Als men zoo hoort en leest, wat er den laatsten tijd over onze neutraliteit gezegd en ge schreven wordt, dan krijgt men den in druk, dat wij eigenlijk de eenige kerels- van-stavast in Europa zijn. De verheer lijking van onze neutraliteit wordt een weeë. De radio maakt een lied populair, waarvan het refrein verzekert, dat we op elke dreiging van buitenaf „fier” ons „wij blijven neutraal” laten hooren. Ook wanneer we aannemen, dat in het huidige conflict mede onze toekomst wordt beslist, dus dat anderen feitelijk mede voor onze belangen vechten, dan nog behoeven we ons niet te schamen over onze positie van neutraliteit. Maar we behoeven er nog minder „fier’’ op te zijn. Wanneer ik in een laan woon, waar op de bewoners van een nabijgelegen buurtschap, die er nogal ruwe en ge welddadige manieren op na houden, her haaldelijk aanvallen ondernemen, zoo- dat de groote en sterke mannen uit mijn laan eindelijk, bij een nieuwen aanval besluiten om het thans maar eens uit te vechten, dan kan ik, omdat ik klein ben en zwak gesteld, dat het zoo is mij onthouden van inmenging in dien strijd, al weet ik, dat daarin ook het eigen belang is betrokken. Mijn bu ren behoeven me dat niet kwalijk te nemen, maar daartegenover is er voor mij geen enkele reden, om me in een Napoleonshouding op te stellen en met een gebaar van „Wie doet me wat?” het neutraliteitslied aan te heffen van „We vechten lekker niet mee”. Neutraliteit wordt „fier” geheeten, omdat ze beteekent: we willen slechts ons zelf zijn. „We willen niet rechts, we willen niet links we willen blijven, wie we waren.” Zeker, maar zijn we ook zelfstandig in staat om onze eigen positie te ver zekeren? Neen! Toen Duitschland en Rusland hun partij tegen Polen hadden gewonnen, hebben ze over het lot der om- en aan gelegen „neutrale” landen eenvoudig buiten dezen om beschikt. Verzet daar tegen zou nutteloos zijn geweest. Wanneer de Westersche democratiën den strijd tegen de Duitschers zullen hebben gestreden, dan zal kan er al thans evenzeer over ons lot worden beJ schikt door de overwinnaars. Als Frankrijk en Engeland de hege monie in ons werelddeel behouden wat zal dan ons lot zijn? En als Duitschland zich de macht in centraal- en west-Europa weet te ver werven wat zal dón onze bestemming worden? Ik geef het antwoord op deze tegen gestelde vragen niet, want ik ben en blijf neutraal. Zoek het antwoord zelf, lezer, en als ge het gevonden hebt, dan weet ge, althans voor eigen gevoelen, welke partij op het oogenblik bezig is om mede voor ons de kastanjes uit het oorlogsvuur te halen. en kwalijk is afgetrapt, of de paal moet als redder voor de thuisclub optreden, Het beteekent echter uitstel, want als de achterhoede even aarzelt, is de kleine Renado-nlidvoor er ‘als del ‘kippen bij en het is 0-1. De Renado-aanvallen blijven gevaar lijk en geregeld weet de jonge vlugge St. Nicster voorhoede verwarring in de achterhoede te stichten. R. E. S. weet aan den druk te ontkomen, een aanval van links, de doelman is gepasseerd en de back slaat de bal uit het doel. Het helpt echter niet, want de toegekende elf-meter-schop wordt onberispelijk door den rechtsbinnen ingeschoten. Dit doet de thuisclub goed, opnieuw een aanval, de linksbinnen krijgt een schietkans, een schuiver en tevergeefs doet de Rood-witte doelman een uitval. Even later een hooge voorzet van den linksbuiten, de Renado-doelman stelt zich te veel naar voren op en de bal wordt in het leege doel geloopen. Dit wordt de bezoekers te bar en als de midvoor alleen op het doel afloopt, maakt hij geen fout, 3-2. Nog voor rust weet de thuisclub er 4-2 van te maken. Met dezen stand en de wind mee, mag de overwinning vei lig genoemd worden. De R.E.S.-achter- hoede toont zich safer als de Renado- dito, die 2 invallers telt en de R.E.S.- voorhoede laat de Roodwitte doelman nog tweemaal visschen. Over het geheel een aardige wedstrijd en de toeschouwers zullen zeker geen spijt gehad hebben van dezen gang naar het Oordje. waarin opgenomen 1 MAKKUM. Als gevolg van het spelen met bran dende lucifers door kinderen, ontstond brand in de kamer bij den heer S. J. de Witte alhier. Onbewust aan welk gevaar de kinde ren zich blootstelden riepen de kinderen aan hun moeder, dat die even moest komen kijken want ze hadden zoo’n pret. Toen de moeder binnenkwam stond de schoorsteenmantellooper in volle vlam. Een drietal militairen, welke in de omgeving werkzaam waren, hebben met een slang op de waterleiding het vuur kunnen blusschen. De kamer, waarin ook nog een kleine in de wieg lag, was stikkend vol rook. C. A. B. I—Nicator I 4-0. Het mooie weer had een groot aantal voetballiefhebbers naar het C. A. B.-ter- rein gelokt en ze hebben dezen middag waar voor hun geld gekregen. Een zeer mooie wedstrijd, die goed geleid, maar ook in alle opzichten fair gespeeld werd. Hoewel het C. A. B.-elftal over de geheele linie goed gespeeld heeft, mag voor vandaag toch even in het bijzonder genoemd worden de rechtsbuiten, die be wees het ook tegen sterke tegenstanders te kunnen opnemen. Ook de linkervleu gel speelde goed, verstaan elkaar uitste kend, maar werden iets te weinig in het spel betrokken. Wanneer we het verloop van het spel even de revue laten passeeren, dan ont wikkelt zich direct na den aftrap een vlug op en neer gaand spel. C. A. B. is vrij spoedig in den aanval; een goed schot gaat over, een tweede schot juist tegen de lat, een corner leverde geen voordeel op, maar toch zet de midden- linie de voorhoede aan het werk en met succes. Onhoudbaar voor den keeper verdwijnt de bal in het net. 1-0. De Nicator-spelers vervallen nogal eens in de fout te vlug op te dringen en dan is het onherroepelijk buitenspel. Een enkele corner voor Nicator brengt hun geen succes. Dan een goede aanval van C. A. B., de linksbuiten krijgt de bal in wat moeilijke positie, toch lost hij nog een goed schot, tegen de lat. De Rechtsbuiten krijgt dq’ terugspringende bal; probeert het ook, maar eveneens tegen de lat. Een corner voor C. A. B. wordt overgekopt. Er hangt toch een doelpunt in de lucht. Bij een aanval van C. A. B. ziet de linksbuiten zijn kans en het is 2-0. Nicator speelt met evenveel ambitie verder en krijgt enkele goede kansen, die het binnentrio niet weet te benutten. Na de rust ongeveer hetzelfde spel. De aanvallen van C. A B. zijn veel tal rijker en over het algemeen veel gevaar lijker. Voort de derde maal moet de kee per h<t loodje leggen als eten |goede voorzet van den rechtsbuiten benut wordt. 3-0. Even later weet de linksbinnen na een goede aanval no. 4 te scoren. Dan verslapt het spel bij C. A. B. iets, waarvan Nicator niet weet te'profitee- ren. Met den stand 4-0 komt het einde van dezen sportieven wedstrijd. Verdere uitslagen: Harlingen IIC. A. B. II vende, over onze neutraliteitspositie, op te blazen in mijn stelling van persoon lijke onverantwoordelijkheid. Wanneer in mijn handen de beslissing zou liggen over de vraag, of we al of niet partij hebben tel kieajen in het Europjeesche conflict, dan zou ik decideeren: laten we neutraal blijven en ons slechts ten strijde bereid houden voor het geval we wor den aangevallen. Precies dus zooals onze regeering heeft beslist. Want ik ken haast geen prijs, welke te hoog is voor het behoud van den vrede. Maar ik zou daarnevens raden: laat onze neutraliteit niet ontaarden in laf hartigheid en geestelijk verraad aan onze zelfstandigheid. Wie neutraliteit zóó uitleggen, dat men zijn hart moet versteenen ten aan zien van den jammer en de ellende van neergeslagen volkeren en dat men z’n lippen moet sluiten voor elk protest te gen de verkrachting van recht en moraal door welke partij die wandaad dan ook worde begaan die heeft de vrij heid en onafhankelijkheid van geest reeds verraden, welke de grootste, wel licht de éénige waarde is van een vrij volksbestaan. Wie zóó de neutraliteit verstaan en in dien zin wordt den laatsten tijd veel propaganda bedreven hebben zich reeds aan het geweld verkocht. Ze zijn geen neutralen meer, maar over wonnenen. ONTHOUDERS-VISCHCLUB. De laatste wedstrijd van de visch- club „Ou V. V.” in dit jaar, werd Zondag 8 October bij Wons gehouden. De grootste baars, 24 c.M., werd ge vangen door B. Wolthuizen, die daar mee den Isten prijs won. 2de prijs: J. Molenaar. R. van der Schaaf. W. de Wit. K. Nieuwenhuis. W. Leuring. Tj. van der Hauw. D. Kamstra. P. de Jong. S. van der Schaaf. P. de Jong behaalde het kampioen schap van het afgeloopen seizoen. Hij werd voor den tijd van één jaar houder van de fraaie wisselbeker en ontving te vens de medaille voor de meeste pun ten. R. E. S. H-Renado II 12-0. De reserves van R.E.S. dachten: een goed begin is het halve werk en maakten de Renado-reserves met 12-0 in (rust stand 5-0). De eerste 20 minuten wisten de roodwitten moedig stand te houden en deed een 1-0 stand een uitslag met dubbele cijfers niet verwachten. DE JONG s NIEUWSBLAD ih., Neem dan direct 99 99 99 99 99 99 99 99 IJ I I; i I Voelt U zich zenuwachtiq en gejaagd, overspannen, Uzelf t tot last en moeilijk voor Uw omgeving? Neem dan direct H ’n"AKKERTJE"engevoelteen weldadige rust overU komenl AKKERTJES kalmeeren, door hun bijzondere samenstelling als regel reeds binnen een kwartier het overprikkelde zenuwstelsel en Ge voelt U als na 'n verkwikkende slaap. "AKKERTJES" bevatten géén verdoovende bestanddeelen en ze zijn niet schadelijk.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1