Buit enlandsclie Revue. DE HEDERLARDSCHE ULflG ID OORLOGSTIJD. I I De Bolswardsche Courant en Westergoo fi Stadsnieuws. Uit den Omtrek. 35— Jaargang Woensdag 25 October 1939 No. 83 I Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD 6 e n e !1 de :h g le I- n, 3. 5 ARUM 3. Md. :n n si :n ROOD-WIT-BLAUW BIEDT GEEN VEILIGHEID. voorstellen formuleert, waarbij weer i granaten onophoudelijk in de vijande lijke veste. Verschillende uitvallen wer den door de militairen ondernomen en een enkele had door de onoplettendheid van de roodwitte verdedigers succes. Een veranderde opstelling van de mi litaire middenlinie na de rust, waardoor de zware korte houwitsers wat meer in de verdediging werden teruggetrokken, had evenmin het zoo zeer gewenschte resultaat. Tegen de van strijdlust bla kende roodwitte aanvalstroepen was dit militair elftal niet opgewassen. Het scoringsbord op het terrein be schikte over te weinig schijven om al de voltreffers uit het roodwitte kamp te kunnen noteeren. BENOEMING. Tot onderwijzeres in tijdelijken dienst aan de Xjerefschool te Hoogeveen werd benoemd mej. T. van Es te Bolsward. k VAKWEDSTRIJD. Op de Donderdag j.l. gehouden vak- wedstrijd van den Bond van Chr. Bak kerspatroons te Leeuwarden, behaalden onze stadgenoot L. Offinga voor tarwe brood een 1ste en voor wittebrood een 4de prijs; Te Groningen door dezelfde, voor be schuit een 2de prijs en voor wittebrood een 4de prijs. De heer G. Visser alhier voor witte brood een 3de prijs. 3 3 J 1 5 3 o Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. WITMARSUM. 3. 3. r. t. t. I Adverts ntiön pc? regel Woensdagsnummer 10 cent, Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. HARKENSJUCH. Tusschen Bloemfontein en Moddergat is aan een nieuwe weg, ver van de ru moerige drukte van de groote stad, in een landelijke, knusse omgeving een doende. Van verre vallen kleuren veel beter op dan geschilderde benamingen, met het begrip waarvan vreemdelingen bovendien vaak groote moeite hebben. Een algemeen erkende neutraliteits- kleur zou m.i. de beste oplossing zijn en zoolang deze niet is bepaald en aan vaard, zou het den Nederlandschen be langen ten goede komen, wanneer we het Oranje niet spaarden op de markante deelen van onze schepen. Onder Oranje zullen we veilig varen 1 21 October 1939. Terwijl men gisteren bezig was met 't schetsen van een roodbont kalf, van den heer S. Dijkstra te Achlum, be merkte men ook nog een groote zwarte vlek, zoodat dit kalf als driekleurig kan worden beschouwd, hetwelk een zeld zaam voorkomend geval is. Geen wonder, dat men in Duitschland geen enkel commentaar bemerkt met betrekking tot dit Engelsch-Turksch ver drag. Het is en blijft een gevoelige klap voor de Duitsche diplomatie. Dat men te Berlijn een beetje ontstemd is, nu, dat is verklaarbaar, maar het feit van deze diplomatieke nederlaag dient men nauw keurig onder de oogen te zien. Von Papen, de Duitsche gezant in Turkije, heeft dezer dagen een onder houd met den Duitschen rijkskanselier gehad en is daarna onmiddellijk naar z’n standplaats vertrokken. Verandering kon deze reis niet in de algemeene situatie gebracht hebben. Het verdrag is getee- kend en daarmee van kracht geworden. De directe bedreiging van het Zuide lijk deel van Europa is nu wel voor een groot deel weggenomen, maar daarmee is nog geenszins een normale toestand geschapen. Men moet in die landen nog op alle gebeurlijkheden voorbereid zijn. Geheel anders is de toestand in het Noorden van Europa. De conferentie van de vier Noordsche staatshoofdeh heeft opnieuw de aan dacht gevestigd op de gevaarlijke lig ging van deze Noordelijke landen in het Europeesch conflict. Vooral Rusland speelt in dit concert de eerste viool. Tot nu toe was de Oostzee voor een groot deel het bolwerk van de Duitsche vloot. Rusland had niet zoo buitengewoon veel in te brengen. De verovering van Polen en de daarmee gepaard gaande nieuwe re oriëntatie van Sovjet Rusland naar het Noorden heeft een algeheele veran dering gebracht. De randstaten van de Oostzee zooals Estland en Letland hebben zich moeten 22 October 1939. Hedenmiddag nam Ds. H. P. Tuiner, Doopsgezind predikant afscheid van de gemeenten Witmarsum, Pingjum en Makkum. Na het uitspreken van het Votum, be gon spreker over de persoonlijke predi king, welke in de gewone godsdienstige bijeenkomsten tot zwijgen moet worden gebracht, maar thans meen ik dit wel te moeten doen. Wanneer men afscheid neemt, is het hart vervuld met weemoed, d.w.z. droef heid met dankbaarheid vermengd, welke gevoelens mij in de afgeloopen drie jaar, dat wij onder U waren, lief zijn gewor den. Zelf waren wij kinderen van de oude Friesche stam en dat Friesche volkskarakter hopen wij trouw te blij ven. In den laatsten tijd hebben wij banden moeten verbreken. Weemoed is er, nu van het goede afscheid moet worden VOETBAL. Rood-Wit-Militair Elftal. Ergens op een voetbalveld midden in de Friesche klei.... zoo blijven we in de trant van de berichtgeving omtrent militaire handelingen speelde Zon dag ’n militair elftal tegen een roodwit te groep. Zooals je in de burgermaat schappij onderscheid kunt maken tus schen sportieve en minder sportieve ele menten (in de goede zin van ’t woord), zoo kun je dat ook aantreffen bij mili tairen. Een voetbaltunue behort nu eenmaal niet tot de uitrusting van een soldaat en daardoor komt het waarschijnlijk ook, dat dit militair elftal op deze Zondag middag ergens in de rimboe gestoken was in de meest fantastische kleuren. Matbl-auwe broek met witte bies en roo- de shirt met witte mouwen, zwart met rood, groen met grijs en rood, grijs met zwart enz. enz. Een kleurenmengeling die op het groene grastapijt weldadig aandoet. Voeg hierbij dat voor de wed strijd een specifiek plaatselijk cullinair product werd geoffreerd, dan voelt men dat de goede sfeer voor een vriend schappelijke strijd aanwezig was. De aftrap werd bij gebrek aan een luitenant verricht door een sergeant- majeor en daarna ging het full speed op de diverse keepers los. In het eerste kwartier hield de verdediging van de militairen stevig stand; het artillerie vuur van de roodwitte voorhoede was slecht gericht, mara toen op aanwijzing van de waarnemer langs de lijn de goe de richting was gevonden, sloegen de „Veilig onder Oranje”, zoo las ik als kop boven een bericht, hetwelk sprak van een overleg tusschen de luchtvaart maatschappijen van neutrale landen om hun toestellen op uniforme wijze kenbaar te maken. Er is thans een plan in over weging om alle verkeersvliegtuigen van de bedoelde landen geheel oranje te schilderen en bovendien op romp en vleugels in flinke letters den naam van het land van herkomst aan te duiden. ander lijkt ons .een goede genomen. Verder betreur ik het zeer, dat ik voor sommigen niet meer kon zijn hetwelk ik uit de] gesprekken voelde, die van mond tot mond gaan, maar waaraan het geestelijke geen deel had; dat was dan een reden tot droefenis. Moge mijn opvolger het beter kunnen doen. Bij het zoeken en vinden van God, als daar niet bij komt de rechte verhouding tot den naaste, wordt er meegeholpen om het Christendom af te schaffen. In hoeverre ik geslaagd ben U nader tot het Evangelie te brengen, is alleen God bekend. Wij blijven ons tekort ge voelen. Naar een leven uit en door het gebed in een wereld van thans, wordt meestal niet gehoord .Onze stem wordt met rust gelaten. Het wereldsche lied spreekt. Waar is nu onze trouw aan den Heer? Christus’ Woord zal donde rend in het oordeel worden toegeroe pen: Het laatste woord is aan God. De hemel en de aarde zullen voorbij gaan, maar God blijft. Wij hebben als kleine gebrekkige menschen onder u gearbeid. Het is zulk een vreemd ambt, dat van predikant. Ernstig heb ik gepoogd u het beste van het beste mee te geven. Veel heb ik ge beden dat ik een nuttig werktuig mocht zijn. Neem het voor wat het was. God zij ons genadig. Wij weten in vele din gen gevallen te zijn. Hierna werd gezongen Gezang 29 1 en 5. Ook is er blijde dankbaarheid voor wat wij mochten ontvangen. Waarlijk hebben wij menschen ontmoet, die uit hooger kracht leven. U weet niet wat dft beteekent voor een predikant. De omgang met hen heeft mij bemoedigd en gesterkt. God vergelde het U. Dankbaar ben ik voor de enkele vruchten, die ik heb mogen zien rijpen. Meestal is het het zaad, dat wij uit strooien en de hoop het groote vertrou wen, dat God het zal doen ontkiemen. Ik meen dit enkele malen te hebben mo gen zien. Daar is ook een groote dankbaarheid voor de trouw, waarvan onze bijeen komsten getuigden. Hoeveel en vaak moeilijk is het de bezoekers te boeien, maar door uw trouw hebt gij mij gedra gen. Mijn eerste gemeenten zullen wij nimmer vergeten. Ik denk hierbij her haaldelijk aan het Bijbelwoord: „Heer, Uw dienaren gaan, maar God blijft. God blijft als de Albestuurder. Hij blijft de Vader van Zijn kinderen. Dat is de troost in deze afscheids- ure. Eerwaarde Kerkeraden, hartelijk dank zeg ik u. Het was mij een groote vreug de hoe zeer de belangen der beide ge meenten U gold. God sterke u verder in uw arbeid. Aan kosters, organisten en uitgezonderd aan koster Bonnema te Makkum werd bijzondere dank gebracht. God zegene u allen op uw verder levens pad. V. C. J. B., met u had ik een goede verstandhouding. Hartelijk dank voor uw vriendschap, verder een woord van dank aan medewerkers Zondagsschool, catechisanten, collega’s der Ned. Herv. gemeenten; dank aan ring, sociëteit en ten slotte aan de leden der gemeente. Het ga u goed in uwe gezinnen. Blijf trouw aan onze broederschap en verder naar aanleiding uit de brief aan de Filip- penzen 1ste hoofdstuk vers 27: Gedraagt U zooals het betaamt bij de Christus- verkondiging. Ds. Tuiner sloot met het „Onze Va der”, waarna diaken Bierma namens de gemeente gevoelvolle woorden van hoogachting en waardeering sprak. Ook bij ons is weemoed. Uw persoonlijk Friesch karakter heeft bijgedragen, dat gij spoedig in contact stond met de le den. onzer gemeente. Het ga u goed in uw nieuwe woonplaats. Ds. M. Kosters sprak namens den Ring, waarin hij wees op het „FryslAn Boppe”, maar in dit geval moest Fries land het afleggen. Uw afscheid hier, be teekent vooruitgang. Blijf trouw en God zal u zegenen. Ds. de Bruin en Ds. Roelofsen, Ned. Herv. predikanten van de gemeenten Witmarsum en Pingjum dankten voor de vriendschap en in het bijzonder me vrouw Tuiner, die haar medewerking aan de Zondagsschool had verleend. Op verzoek van bn I. A. Bierma werd den scheidenden predikant toegezongen Gez. 115 1 en 2. Een en maatregel. En we vragen ons af: zou voor de neutrale scheepvaart niet iets dergelijks zijn overeen te komen? Alle oorlogvoerende partijen zeggen van zorg vervuld te zijn ten aanzien der be langen van de neutrale staten. Welnu, indiert zij aannemen om geen hunner vaartuigen te verven in de kleur, welke voor de neutrale scheepvaart wordt ge reserveerd laten we zeggen „oranje” dan zou voor ons en andere volkeren die geen partij zijn In het huidige con flict, de veiligheid ter zee aanmerkelijk worden verhoogd. We moeten helaas vaststellen, dat onze eigen nationale kleuren, het rood- wit-blauw, deze veiligheid niet bieden. In den vorigen oorlog zijn deze kleu ren herhaaldelijk verward met de kleu ren van de Fransche vlag, welke dezelfde zijn, maar in omgekeerde volgorde zijn aangebracht. Onze vlag is rood-wit-blauw; Fransche vlag is1 blauw-wit-rood. Zooals gezegd: in den vorigen oorlog heeft deze kleurenovereenkomst her haaldelijk 'tot noodlottige vergissingen aanleiding gegeven. In ’t bezette gebied van België is het me tot tweemaal toe gebeurd, dat Duitsche militairen het Nederlandsche vlaggetje, dat ik veilig heidshalve vóórop de auto, waarin ik reisde had aangebracht, van den wagen rukten. Een derde maal werd het mis verstand opgehelderd vóór men opnieuw aan vernieling was toegekomen, maar toen werd me verzocht om het vlaggetje liever zelf te verwijderen. Ik zei hiervoren, dat de kleuren van waarin optJenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 ■O Veel meer dan het nieuws van het oorlogstooneel staat het verdrag van Ankara (het Turksch-Engelsche pact) in de belangstelling. Daaruit blijkt eens te meer dat ook en met succes in diplomatieken zin oor log gevoerd kan worden. We herinne ren ons de voorgeschiedenis van dit pact. Door de verovering van Polen was de Balkankwestie weer in belangrijkheid toegenomen, vooral Rusland dacht ge makkelijk zijn invloedssfeer in die Bal- kanlanden te kunnen vergrooten. De vastberadenheid van die kleinere Staten heeft evenwel aan die wensch een ge heel andere richting gegeven. Roemenië was niet gediend van die Russische be langstelling in eigen huis en toen de Turksche regeering aan ’t verzoek van Stalin om in Moskou te komen praten, gehoor gaf, hebben we toch een oogen- blik in twijfel gestaan over de afloop van deze conferentie. Veronderstel eens even, dat Turkije ook aan de Russische dreiging ten offer viel, wat een geheel veranderde situatie voor de andere Bal- kanlanden en zeker voor Italië. Dit Bolsjewistische gevaar is nu door het gesloten verdrag tusschen Turkije en Engeland en Frankrijk volkomen ge keerd. De bijna vriendschappelijke toon, waarop dit verdrag in de Russische pers besproken wordt, doet veronderstellen, dat voorloopig althans de Russische in vloedssfeer genoeg heeft aan de Noor delijke kant. Niet alleen voor de andere Balkan- landen als Bulgarije, Roemenië, Joego slavië, Griekenland, enz. is dit verdrag van zeer groot belang, maar ook, zoo als we reeds terloops memoreerden, voor Italië. De onzijdigheidspolitiek, die wanneer de zaak eens de andere kant was uitgedraaid) in een zeer moeilijke positie kwam, is nu verstevigd en daar door de kans, dat Italië buiten dit con flict in Europa zal blijven. Voor Engeland is het verdrag een diplomatiek succes. De Middellandsche Zee, de Zwarte Zee, de Dardanelles het zijn allen punten van het allergrootste belang voor Engeland. We denken b.v. aan de Engelsche blokkade van Duitsch- i land, die, wanneer de genoemde water wegen tot de Engelsche belangensfeer i gerekend kunnen worden, veel effectie- de Fransche vlag in de omgekeerde orde ver zal kunnen plaats vinden. van de onze behooren te zijn aan gebracht. Vast te stellen valt, dat de Franschen ter zake van die orde er nogal slordige opvattingen op na houden. Ik heb dat in het jongste voorjaar herhaal- delijk ervaren, toen ik de Middelland sche Zee doorkruiste op Fransche sche pen. Van een groote maatschappij bleek me al het glaswerk, dat ter tafel kwam, versierd met een rood-wit-blauw vlag getje en toen ik eens argeloos aan den hofmeester vroeg, waarom de maat schappij de Nederlandsche driekleur op haar servies had laten aanbrengen, deed de man verbaasd en verzekerde hij me, dat rood-wit-blauw de Fransche natio nale kleuren waren. Blauw-wit-rood bedoel je. Blauw-wit-rood, zoo lachte hij, of rood-wit-blauw, dat is hetzelfde! Dat men in Frankrijk deze opvatting meer huldigt, bleek me, toen ik in som mige Middellandsche Zee-havens den romp van Fransche vrachtschepen even eens gelukkig waren het uitzonderin gen met rood-wit-blauw zag geken merkt. Ook wanneer Franschen bij bij zonder gelegenheden den gevel van hun huis met het nationale dundoek sieren, ervaart men, dat het velen volstrekt geen zorg is, in welke volgorde de kleuren zijn te lezen. Door deze omstandigheid biedt onze vlag in oorlogstijd helaas geen veiligheid. Natuurlijk mag dat geen reden wezen om van vlag te gaan veranderen, maar wèl behoort de genoemde omstandigheid aanleiding te zijn tot een kenmerking ter zee en op vreemden grond van Nederlandse!) bezit, op éndere wijze dan met onze nationale kleuren. Althans op een aanvullende wijze. De extra- schikken naar de wenschen van de Sov- beschildering met letters „Nederland” jet Unie, waardoor de Russen belang- of „Holland” vormende is niet af- rijke havens in de Oostzee in het bezit krijgen. Ook enkele eilandjes die als strategische punten benut kunnen wor den. Maar dit was nog niet genoeg. Ook Finland kreeg een boodschap eens te komen praten en de ondervinding leert dat dit praten neerkomt op zekere eischen. Finland heeft zich van den be ginne af krachtig verzet tegen elke schending van zijn souverelnitelt en het schijnt voorloopig, dat dit doelbewust streven de Russen tot eenige matiging gestemd heeft. Ook Zweden zag zich door de toenemende expansiezucht van de Sovjet bedreigd en uit dit oogpunt I; I moet men de conferentie van de vier Noordelijke staatshoofden Noorwegen, Zweden, Denemarken en Finland bezien. Niet alleen een massaal bewijs van de ernstige vredeswil, maar ook een zoeken naar onderlinge steun, teneinde krach tige weerstand te kunnen bieden aan de Russische druk. De afgeloopen week heeft zich dus wel gekenmerkt door een politieke be drijvigheid, een soort papieren oorlog, waarin voorloopig Duitschland de ver liezende partij is. Het schijnt, dat men in Duitschland langzamerhand de hoop op een vreedzame regeling begint te verliezen. Wij voor ons kunnen een der gelijke naïviteit (zoo die nog bestaat) niet indenken. De verovering van Polen kan door Engeland en Frankrijk nooit in zijn tegenwoordigen vorm worden goedgekeurd. Deze bewering doet ver onderstellen dat er dus over de verdee- ling van Polen valt te praten. Natuurlijk kan dat. Stel het geval, dat Duitschland I r volg^nd jaar ten e(nde raad, jvrades- v*"a gebouwd: Harkensjuch. --_;j poien Weet u wat dit opschrift beteekent? in zijn recht zal worden hersteld,1 We hebben dit^ woord om en om ge- gebied niet teruggeven. Reeds nu beluis- I bete oplossing. In deze villa woont een groot gezin, uitsluitend bestaande uit mannen. Men kookt, men veegt, men stoft, men glazenwascht op mannenma nier en de eenige toenadering tot het vrouwelijk geslacht bestaat in een on schuldig praatje op den weg, of een stille groet van achter de koffiekan. De villa bestaat uit een keuken, een woon kamer en een slaapkamer, gezellig en knus is alles ingericht, schoon. Geen sigarenpeukje op de vloer, geen stof deeltje op de schoorsteenmantel. Stoe len, die minstens alle weken worden ge wreven en een keuken, neen maar om te zoenen, pardon dit woord past eigenlijk heelemaal niet in deze vrijgezellen-om- geving. De stemming onder deze mannelijke villabewoners is uitstekend en geen wonder, elk op zijn beurt rust hier ge durende een dag uit van de beslomme ringen, die het grocte stadsleven met zich meebrengt. Standsverschil, vooral in kleeding bestaat er niet in villa Har kensjuch. De groengrijze kleur harmo nieert buitengewoon goed in de lande lijke omgeving. De leider van de groep er moet in villa Harkensjuch eenige orde zijn is herkenbaar aan een sobere kraagversie- ring. Men vertelde ons dezer dagen, dat de gezelligheid en vooral de huiselijkheid kon worden verhoogd door de toezen ding van wat boeken of andere lectuur. Wie deze vrijgezellentroep eens wil verrassen zende gelezen tijdschriften en boeken naar villa Harkensjuch ergens tusschen Bloemfontein en Moddergat. Misschien is het 't gemakkelijkst, wanneer U deze gave aan het bureau van dit blad bezorgt. Er wordt dan voor verdere expeditie naar het bewuste adres gezorgd. Polen dan. zal Rusland het bezette Poolsche draaid,.maar krijgen geen representa- gcuicu mei iciuggcvcn. rvecus nu uciuis- teren we enkele Engelsche persstemmen die met deze mogelijkheid rekening hou den. Engeland zal voor dat gedeelte van Polen niet een oorlog met Rusland ris-' keeren. Voorloopig zal Duitschland dus moeten trachten militaire successen te behalen. Is dat mogelijk aan de Fransche grens waar de Maginot- en Siegfriedlinie als twee onneembare vestingen tegenover elkaar liggen? We zijn haast geneigd deze vraag ontkennend te beantwoorden. Maar wat dan? Er zijn twee mogelijkhe den: óf Duitschland zet alle krachten in, om de blokkade te verbreken en moet daarvoor de Engelsche heerschappij ter zee aanvallen, óf men zou het landleger weer een omtrekkende beweging laten voltrekken en daarvoor is alleen de ge legenheid door Nederland of door Bel gië. De eerste veronderstelling gaat niet op, om de eenvoudige reden, dat de En- gelsch-Fransche vloot zoo sterk is, dat van een vernietiging in welken vorm ook geen sprake kan zijn. De tweede ge dachte heeft ook heel veel bezwaren. Toch wordt in enkele Duitsche bladen met de mogelijkheid van een omtrekken de beweging rekening gehouden, even als in ons land en België. Ten slotte blijft dan nog over het luchtwapen. Naar de laatste berichten uit Duitsche bron melden heeft Hitler een conferentie belegd met de districtleiders teneinde met hen als vertegenwoordigers van het volk, te beraadslagen wat hun in de komende dagen te doen staat. Een gis sing daaromtrent valt moeilk te maken, maar wel kan men met eenige zekerheid .zeggen, dat de luchtoorlog in de ko mende week met alle hevigheid zal los barsten. In welken vorm? Dat blijft een open vraag. Misschien dat de burgerbe volking evenals in Polen weer het slacht offer wordt. 1 I I I 5 t i if t i I I i I I p DE JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1