ONZE CULTUURUÜRST Buitenlandsche Revue. Permanent f2. duurt voorloopig nog 'door De Boiswardsche Courant en Westergoo Maison „de Luxe” tegenover ’t Postkantoor, Telefoon no. 557 s I I o Stadsnieuws. Woensdag 1 November 1939 No. 85 35gig Jaargang Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Wanneer we, nu ongeveer na 6 we ken oorlog, de balans eens gaan opma ken, dan valt in de allereerste plaats te constateeren, dat Polen van de Euro- peesche landkaart is verdwenen en in zijn ouden vorm wel nooit weer hersteld zal worden. Wanneer in het gunstigste geval Duitschland deze strijd verliest en het veroverde deel van Polen weer moet worden teruggegeven, dan blijft er nog een groot stuk over, wat door de Rus sische beer is opgeslokt en we behoe ven ons geen illusies te maken, dat En geland voor dit deel een oorlog met Rusland riskeert. Het oostelijk front is dus voorloopig uitgeschakeld en kan Duitschland zijn geheele weermacht in het Westen aan wenden. Die stormwals is in het Westen niet losgekomen en heeft tweeërlei oor zaak. Ten eerste is veter wat de strijd in het Westen of beter gezegd tegen Engeland, de leiding tot nu toe geweest r Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. j f 1 l litieke gebeurtenissen der laatste jaren. Aangenomen moet worden, dat het in teresse en belangstelling voor den han del zijn, welkede keuze der cursis ten hebben bepaald. Aldus mogen we aannemen, dat het vertrouwen in de macht van het Britsche imperium nog ongeschokt is èn dat de vooruitzichten voor de Duitschers om een wereldheer schappij te vestigen, althans in het bezit van koloniën te worden hersteld, niet gunstig worden beoordeeld. Daartegen over wordt de sterkere politieke en economische positie van Italië in het we reldbestel erkend in de sterk gegroeide belangstelling der Nederlanders in de Italiaansche taal. Op directe wijze zul len daartoe de versterking van den Ita liaansche invloed op den Balkan en de verovering van Abessinië hebben mee gewerkt. De studie van het Zweedsch is ongetwijfeld aangemoedigd door de omstandigheid, dat Zweden in de crisis jaren een lokkend eiland van arbeids- welvaart is geweest in een zee van werkloosheidsellende. Maar het esperanto.Het heeft er alles van weg, dat de belangstelling in een kunstmatige wereldhulptaal over haar groeitop heen is. Zeker hebben ook de supernationalistische stroomingen van de laatste jaren afbreuk gedaan aan de poging om de volkeren via een gemeen schappelijke hulptaal te vereenigen, al thans dichter tot elkaar te brengen. Het esperanto is een ideologie geworden, waar men uit bepaalde overwegingen vóór of tegen is. Daarmee werd espe ranto onbruikbaar voor den handel. In het vorige najaar had ik me ten behoeve van een groote reis, welke me door verscheidene landen zou voeren, óók een beetje de kennis van esperanto eigen gemaakt. Onderweg had ik boven dien nog wat leerstof bij me, ten einde me in anders verloren uren nog wat ver der te kunnen bekwamen. Welnu, wat dat laatste betreft, is het bij goede voornemens gebleven. Het zal ongetwijfeld mogelijk zijn om in elke stad van beteekenis esperantisten te vin den, die met je willen praten en je an derszins willen helpen, maar zulk zoe ken van contact kost te veel tijd en.. nog meer tijd kost het misschien om zulk contact weer te verbreken, als je het niet meer noodig hebt of niet langer wenscht! Gemakkelijk zou het zijn, als je overal menschen kon tegenkomen met een groene ster, maar ik heb er niet één gezien op mijn reis, niettegenstaande ik meermalen opzettelijk naar ze heb uit gekeken. Neen, als wereldtaal staat ’t Fransch altijd nog bovenaan en de belangstelling welke voor de studie van deze taal ook weer uit de bovenaangehaalde cijfers spreekt, is volkomen verdiend. Voor den handel kan men niet buiten het Engelsch, voor het bereizen van vreemde landen niet buiten het Fransch. Ook dé.t heeft mijn reis me weer eens ten volle beves tigd. In Italië b.v. kent iedereen, |die wat meer onderwijs heeft genoten dan enkel de lagere school, behoorlijk Fransch. In Noord-Afrika komt men met Fransch overal behoorlijk terecht. Egyp te is ’n land dat onder Engelands poli- tieken invloed staat. In de groote steden van dat land Alexandrië, Cairo en Port Saïd wonen duizenden E'ngel- schen, duizenden Grieken, nog méér dui zenden Italianen en eenige duizenden Franschen, maar de universeele voertaal in de samenleving dezer Europeanen is ’t Fransch. Engelsch verstaan en spreken daar enkel de Engelschen, maar wie er in het Fransch een Europeaan aan spreekt, hetzij hij Engelschman is, Franschman, Italiaan of Griek, krijgt prompt antwoord in het Fransch. Md. raai. Het steeds meer om zich heen grij pende nieuwe heidendom dooft in de zielen het licht der zedeleer uit en daar mede verdwijnen de grondslagen van de bestaande wereldorde. De eerste dier schadelijke dwalingen zoo schrijft del Paus letterlijk, is het vergeten van de wet der menschelijke solidariteit en der naastenliefde, die ons wordt voorgeschreven door haar ge meenzame oorsprong en door de gelijk heid der redelijke natuur in alle men schen, onverschillig tot welk volk zij behooren. Hier is door de Paus in klare duidelijke bewoordingen een der ergste rotte plekken in onze samenleving ge kenschetst. De encycliek vervolgt: Even gevaarlijk als de verwaarloozing van de wetten der naastenliefde is een Advertentlën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. i wiinrln upHenomen Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 De meeste cursisten der Volksuniver siteiten hebben praktische oogmerken, als ze hun studie beginnen. Zij studeeren talen. Wat heel goed is, want de kennis van talen leidt vanzelf tot verhoogde belangstelling in meer ideëele zaken. Merkwaardig is het om aan de hand van de cijfers van het Bureau voor de Statis tiek na te gaan, voor welke talen zich de interesse in opeenvolgende mate openbaart. De Engelsche taal wordt geleerd door 32.6 van de! talen-cursisten; dan komt het Italiaansch (17.8 ’t Fransch (15.5 ’t D u i t s c h (7.7 en daarop komen het Zweedsch en.het N e d e rl a n d s c h met 6.2 voor elk! Onder de talen, welke in slechts ge ringe mate de belangstelling der cursis ten vermogen te wekken, behoortde wereldhulptaal het espie r a|n t o. Es peranto boekte zelfs een aanzienlijke te ruggang. Volgden in het seizoen 1938-1939 nog 1.7 der cursisten een leergang in de wereldhulptaal, in het daarop volgende seizoen was hun aantal tot minder dan de helft geslonken. De keuze der talen, welker studie be gonnen wordt, zegt ons het een en ander over het publieke inzicht inzake de po- Esperanto in de verdrukking. De jongste cijfers van de cultureele afdeeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek over het werk der volks universiteiten, geven een belangwekken- den kijk op de interessen onzer bevol king voor de onderscheidene takken van wetenschap. De volksuniversiteiten blijken zich nog steeds in een toenemenden bloei te mogen verheugen; men treft ze Zee land uitgezonderd in alle provincies aan, deels als afdeelingen van den „Bond van Nederlandsche Volksuniver siteiten”, anderdeels als Katholieke Volksuniversiteiten, afdeelingen van „Geloof en Wetenschap” de Protes- tantsche Volksuniversiteiten hebben zich overleefd. Ooi# ledental en individueele belang stelling zijn nog steeds toenemende; ge durende 19381939 bedroeg het geza menlijke aantal leden 38.144, het aantal cursisten 32.441 en het aantal toehoor ders van op zich zelf staande voor drachten 91.375. Het strekt den vrouwen en meisjes tot eer, dat zij méér dan de mannen en jon gelingen blijk geven van dorst naar ken nis. Van elke 100 cursisten zijn er 56 dames tegenover 44 heeren. Maar voor de heeren acht ik het een compliment, dat hun belangstelling meer uitgaat naar geestelijke cultuur, terwijl de vrouwen grooter belangstelling toonen voor li chaamscultuur! „Gymnastiek” b.v. blijkt op de volksuniversiteiten uitsluitend een vrouwelijke aangelegenheid te zijn, ter wijl „Godsdienst” in hoofdzaak man nel ij k e interesse blijkt te trekken. Het hoofdstuk „Godsdienst” vermeldt verge leken bij het seizoen 19371938 voor 19381939 een toename van het gemid delde aantal deelnemers per cursus van 125 tot 450. Voorts werd een cursus „Ken uw stad” door 35 mannen be zocht, maar door geen enkele vrouw. Interessant is het te weten, dat de cultuurdorst zich niet in bepaald de grootste wooncentra het onweerstaan baarst demonstreert. Integendeel! Van interesse voor wetenschap, op te doen via de volksuniversiteiten, laat in Am sterdam slechts 6.1%0( dus per dui zend) menschen blijken, in Den Haag 6.8 maar in.... Poortugaal 139.1 per duizend inwoners, in Den Briel 77.9, in Sliedrecht 37. Moeten we daarom aannemen, dat de Poortugaalers zooveel méér trillen van wetenschapsdriften dan de Amsterdam mers? Ik geloof het niet. We mogen niet vergeten, dat „studie” en wat daarvoor doorgaat, voor velen slechts een middel tot ontspannig is. Zooals in Amsterdam een bioscoopje of een Kal- verstraatje. Eveneens dienen we te be denken, dat cultuurdorst bij de meeste menschen moet worden g ew e k t. On der de Poortugaalers schuilen klaarblij kelijk een paar productieve propagan disten voor de idee der cultureele ont wikkeling. Zulke menschen zijn een ge meenschap tot zegen, want ze verrijken honderden met een bezit, waartegenover het Uitsluitende materieele welzijn af steekt als armoe. bij de diplomaten en niet bij de leger leiding. Het vredesoffensief van Duitsch land (men moge dan over de practische uitvoerbaarheid een eigen meening heb ben) heeft dit voordeel gehad, dat de vorm van oorlog beperkt bleef tot enkele speldeprikken.een groote actie was niet ingezet. Deze phase is thans afge sloten. Hitler heeft thans besloten de Duit- sche weermacht in zijn vollen omvang in te zetten ter verdediging van Duitschland. Een groot offensief wordt dan ook door allen, die deze titanen worsteling met belangstelling volgen, verwacht. Waar zal die aanval losko men? De Duitsche generale staf is ge- stationneerd in het bekende Godesberg, dat voor Tsjecho-Slowakije zoo droevige herinneringen heeft. Dit positie kiezen van de generale staf zou kunnen wijzen andere hedendaagsche dwaling, welke de op een Duitsche aanval op de Fransche Maginotlinie, maar laten we hier direct aan toevoegen, dat er ook evenveel kans bestaat, dat de Duitschers zich niet te pletter willen loopen tegen deze muur van staal en beton en evengoed de mo gelijkheid overwegen van een omtrek kende beweging. Volgens betrouwbare gegevens heeft Duitschland thans 32 divisies samenge trokken in de buurt van Primases en 18 divisies bij de Nederlandsche grens. Bo vendien staan eenige legercorpsen in de streek tegenover Zwitserland, tusschen Bazel en het meer van Konstanz en in de vroegere Oostenrijksche streek tus schen dit meer en de samenvloeiing van de Duitsch-Italiaansche grens. Deze geruchten doen veronderstellen dat de oude Duitsche strategie de omtrekkende beweging ook thans weer zal worden toegepast. Zullen Ne derland, België en Zwitserland dan bui ten den oorlog kunnen blijven? De rede van Koning Leopold van Bel gië, krachtig en waardig van toon, heeft ons inziens toch een pessimistische in slag. Het haast je rep je-systeem waar mee deze week weer militairen in ons land werden vervoerd, wijst op een ze kere ongerustheicLen. ook het besluit van de Zwitsersche regeering om de omge ving van Bazel te versterken, is een ge volg van de Duitsche activiteit. De positie van de neutralen wordt met den dag moeilijker, mede door de blok kade van Engeland tegen Duitschland. Volgens Engelsche lezing is door deze blokkade de invoer in Duitschland met de helft verminderd. Duitschland kwali ficeert deze blokkade als een oorlog te gen vrouwen en kinderen, die, voor wat de voedselvoorziening betreft, binnen kort de dupe zullen worden. Engeland protesteert tegen het steeds illegaler op treden van de Duitsche duikbooten en gaat de koopvaardijschepen bewapenen. Duitschland waarschuwt, dat het bom- bardeeren van het land achter de linies in diezelfde mate een oorlog tegen vrou wen en kinderen is als de blokkade. De eischen welke Engeland nu aan de neu trale landen stelt, kunnen als volgt wor den samengevat: lo. de uitvoerverboden voor alle soorten contrabande naar Duitschland moeten strikt worden nageleefd; 2o. de bereids in neutrale landen aanwezige voorraden van dergclijke goederen mogen niet worden uitgevoerd; 3o. de door de neutralen aan Duitschland geleverde landbouwproduc ten mogen niet vervangen worden door invoer voor eigen gebruik uit overzee- sche gebieden of door transito-verkeer met Duitschland. In dit blokkade-systeem schuilt een groot gevaar voor de neutrale landen. Duitschland heeft reeds in een vroeger stadium gezegd, dat het een eventueel optimisme der neutralen om Engeland met een andere maat te meten als Duitschland, niet zal dulden. Duitschland beschikt in een tegen- blokkade over voldoende machtsmidde len om die partijen tot een gelijke be handeling te dwingen. Van Engelsche zijde meent men dat de neutralen ook iets moeten bijdragen voor de gemeen schappelijke zaak der democratie. ■Duitschland is van oordeel,, dat het belang van de neutralen ligt aan Duit sche zijde, die ’t van de Engelsche sup- prematie bevrijde Europa nastreeft. Naar onze bescheiden meening is die groote belangstelling voor de neutralen een beetje verdacht. De tijd zal ook hier uitkomst moeten brengen. De eerste encycliek van Paus Pius XII is verschenen onder den titel: „Summi Pontificatus”. Naar het oordeel van di verse groote bladen is het een uitvoerig document met een verheven ernstigen in houd. Als oorzaak van deze oorlog noemt de Paus de toenemende godde loosheid en als gevolg daarvan het ver val van een door allen erkende norm en voor de geheele wereld geldende mo- I I f I HIJ GAAT UIT NAAR TALENKENNIS. :- burgerlijke autoriteit losmaakt van eiken band met het Opperwezen. Een derge lijke opvatting leidt er toe, dat de regee- ringen en de regeerders zich zelf al machtig gaan wanen, vergetende, dat alle menschelijke macht en alle mensche- lijk recht zijn oorsprong vindt in God. Zeler belangrijk is het gedeelte dat handelt over het gezin, dat in de opvat tingen van de katholieke kerk meer es sentieel is dan de staat zelf. Daarover lezen wij: „Ook de eerste en essentieele cel van de maatschappij, het gezin, zou op die wijze gevaar loopen om alleen maar te worden beschouwd onder ’t gezichtspunt van de nationale macht en men zou gaan vergeten, dat het individu en het gezin van nature ouder zijn dan de staat en dat de Schepper aan beide eenheden rechten verleende en zending gaf. De op voeding der jbnge generatie zou niet langer zich ten doel stellen een harmo- I nische ontwikkeling van alle lichame lijke, zedelijke en geestelijke krachten, i maar zou gericht worden op eenzijdig aankweeken van die burgerdeugden, die men noodig oordeelt voor het bereiken van zekere politieke resultaten; die an dere deugden integendeel, die aan de maatschappij een karakter van adel, van menschelijkheid en van eerbied voor an deren verleent, zou men in mindere ma te de jeugd bijbrengen, uitgaande van de misplaatste vrees, dat zij den trots en de kracht van de burgers maar afbreuk zou den doen. Vermelden we ten slotte nog even, dat de Amerikaansche Senaat de wijziging van de neutraliteitswet heeft goedge keurd. Deze wet komt in hoofdzaak neer op de opheffing van het wapenembargo. Het huis van afgevaardigden moet deze wijziging van de neutraliteitswet nog goedkeuren, maar men verwacht al- gemeen, dat er een kleine, doch veilige meerderheid zal zijn. te Leeuwarden, houdende verzoek om ’n bijdrage uit de gemeentekas wegens het bezoeken van 2 leerlingen uit deze ge meente van het gymnasium te Leeuwar den over 1937. b. te stellen in handen van Burge meester en Wethouders om advies: Verzoek van het bestuur van de Veree- niging voor L. O. en U. L. O. op Geref. grondslag te Bolsward, om toekenning van gelden uit de gemeentekas voor de aanschaffing van nieuwe leermiddelen. Aldus aangenomen. Punt 1 der agenda was een verzoek van de afd. Bolsward van de Friesche Maatschappij van Landbouw om voor ’t geven van een landbouwcursus gebruik te mogen maken van een lokaal van- de openbare school. De heer Brandenburg vraagt of deze school nog moet beginnen omdat in de aanvrage September staat. De Voorzitter antwoordt, dat ook hier een beetje lakschheid in het spel is van het bestuur. In het vervolg moet dit be ter op tijd gebeuren. Het verzoek wordt zonder hoofdelijke stemming ingewilligd. Punt 2. Kasgeldleening. Bij raadsbesluit van 25 Juli 1939 is voor het tijdvak vanG Augustus-1 No vember 1939 door bemiddeling van de N.V. Nationale Maatschap, ij voor kas- geldleeningen Mulié en Co. te ’s-Graven- hage een kasgeldleening gesloten tegen een rentepercentage van 1 y4 per jaar. Van voormelde geldgeefster werd thans een aanbieding ontvangen voor ’n kasgeldleening tot hetzelfde bedrag te gen een rentepercentage, berekend naar 3.15 per jaar, inclusief provisie, voor het tijdvak 1 November-20 December 1939. De heer Bijvoet» vraagt of voor deze leening ook meerdere offertes gevraagd zijn, o.a. ook in de stad. Bovendien is deze termijn erg kort en de rentevergoe ding nogal hoog, kan alsnog niet op langeren termijn geleend worden? De Voorzitter antwoordt, dat ook B. en W. getracht hebben deze leening hier te plaatsen. Het verschil moet evenwel blijven binnen het belang van de ge meente. Ook deze materie heeft de volle aandacht van B. en W. Zonder stemming aangenomen. Punt 3. Een verzoek van den heer Hoogma om een stuk grond voor zijn steenhouwerij van de gemeente te mo gen huren wordt eveneens goedgekeurd. De rondvraag leverde heel wat stof. De heer Boekema wijst op de resten van de aanplakbiljetten, die nog hier en daar zichtbaar zijn. De Voorzitter antwoordt dat alles weer in zijn ouden staat zal worden te ruggebracht. De heer Eerdmans spreekt over de luchtbescherming en wijst op het inge zonden stuk in het plaatselijk blad van den heer Van der Wal om het Hoog Bol werk voor schuilkelders geschikt te ma ken. De Voorzitter antwoordt, dat die idee meermalen is besproken maar het nut van een dergelijke schuilkelder is zeer miniem. Bovendien is het laatste advies van deskundigen, om zooveel mogelijk in eigen huis te blijven. De luchtbescher ming is voor Bolsward goed georgani seerd. De heer Hollander vraagt inlichtingen over de Blauwpoortsbrug, de boven bouw is reeds geruimen tijd geleden aan besteed en nu wacht nog steeds de on derbouw. De Voorzitter antwoordt dat de brug geen dag langer wacht dan noodig is, maar men heeft hier te doen met belan gen van derden en vierden en dat stag neert de zaak. De heer Van der Meer vraagt even eens naar da uitvoering der Blauwpoort- werken; het verkeer is daar bijna on mogelijk. Het werk duurt veel te lang, het gemeentebelang wordt door deze stagnatie niet gediend. De Voorzitter antwoordt, dat de heer Van der Meer hier eigenlijk een be schuldiging uitspreekt aan het adres van de technische commissie, maar nu de spreker zich zelf een leek op dit gebied noemt, wil de Voorzitter hem die woor den niet kwalijk nemen. Het werk aan de Blauwpoort vordert in het snelst mogelijke tempo. Geen dag is deze weg nog gesloten geweest en de Burgemeester brengt gaarne een woord van lof aan het technisch bureau. De heer Brandenburg vraagt nog of er een datum is waarop het werk moet worden opgeleverd. Antwoord: Ja. De heer Zittema vraagt naar de be scherming van monumentale gebouwen zooals het Stadhuis. De Voorzitter anwoordt dat een der gelijke beveiliging, wanneer ze goed moet zijn, te hooge kosten medebrengt. Daarna sluiting. VERGADERING van den Raad der ge meente Bolsward op Vrijdag 27 Oct., ’s avonds 8 uur. Na opening door den Voorzitter deelt deze mede, dat zijn ingekomen de na volgende stukken, die hij voorstelt: a. voor kennisgeving aan te nemen: 1. Extract uit het resolutieboek van Gedeputeerde Staten van 13 September j.l., waarbij wordt medegedeeld dat het raadsbesluit tojt heffing van wijziging van de verordening op de hondenbelas ting en de secretarieleges bij Koninklijk besluit van 30 Augustus 1939, no. 42, is goedgekeurd. 2. Idem van 27 September j.l. waar bij wordt medegedeeld, dat het raads besluit tot wijziging van de schoolgeld- verordening bij Koninklijk besluit van 15 September 1939, no. 23 is goedgekeurd. 3. Idem van 18 October j.l. no. 60 waarbij mededeeling wordt gedaan van de goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging van de begroeting 1938 van het Electriciteitsbedrijf. 4. Schrijven van den heer H. M. Nijk alhier, waarin hij bedankt als Voogd van het Algemeen Stadsarmenhuis. 5. Adres van de Vereeniging voor Middelbaar en Voorbereidend Hooger onderwijs op Gereformeerden grondslag I I Mi I I i t I i I i I i i l' Bi DE JONG s NIEUWSBLAD nw wi ii 11 uw irut mwni 1 t -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1