Buitenlandsche Revue. De Bolswardsche Courant en Westergoo Stadsnieuws. DE BRITTEN ALS KOLONISATORS IXCEZIME^ - /TUKKIN Woensdag 8 November 1939 No. 87 35— Jaargang Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Md. i t Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. 3 r 5 5 5 KOLONIËN MOETEN ER ZIJN. Totdat de overheerschende volkeren zich zelve kunnen wezen. Advertentidn per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnurnmcr 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. o 5 zelf te besturen. Het is onze taak om de Indonesiërs te cultiveeren en ze, naar mate we daarin vorderen, medezeggen schap te verschaffen, ’opdat we ze als vrienden en bondgenooten zullen hebben gewonnen, wanneer ze eindelijk hun vol komen zelfstandigheid hebben verkre gen. eigen vroegere republieken geno ten hadden. Wanneqr Joden, Tsjechen en Polen zóó over hun Duitsche overheerschers kunnen spreken, zal dezen laatsten wel licht met eenige meerdere gerustheid koloniaal gebied en de beschikking over het lot van negers en Indiërs kunnen worden toevertrouwd. OPBRENGST COLLECTE ONTSPANNING MILITAIREN. Totale opbrengst is ruim f81. De eerste uitvoering is vermoedelijk on 21 November met medewerking van het Sted. Muziekkorps en een tooneel- of cabaret-gezelschap. DE FILM JONGENSSTAD. Een welsprekender pleidooi voor de goede film kon niet beter gegeven wor den, dan door de drie voorstellingen Zondag en Maandag van de film „Jon gensstad” in de Doele alhier. Bij alle drie voorstellingen was de Doelezaal tjokvol. Zondagavond moesten velen worden afgewezen. Na ons uitvoe rig voorbericht behoeven we de inhoud van deze film niet opnieuw weer te ge ven. Aan de gespannen verwachting is in alle opzichten voldaan en ook het voor programma was zeer zeker de moeite waard. Het succes van deze film is zeker een aansporing meerdere films in dit genre te laten draaien. BEGIN VAN BRAND. Tiidens een huiselijke filmvoorstelling bij de fa. Cuperus alhier vatte de film band vlam. Ook gordijnen en een ge deelte behang geraakten in brand, maar alles kon spoedig weer gedoofd worden. De brandweer, die gealarmeerd was, behoefde geen dienst te doen. UITSLAG VERKOOPING. Door notaris Alma werd Vrijdag j.l. finaal verkocht het Burgerhuis aan de oude Turfkade 19 alhier, laatst bewoond door wijlen den heer P. Fekkes. Koopster werd de firma H. Lammert- sma te Bolsward voor f2777. DE ST. NICOLAAS-ACTIE. De belangstelling voor de midden- standsvergadering op j.l. Vrijdag in de Doele, uitgeschreven door het St. Nic.- comité, was zoo slecht bezocht, dat het bestuur meende uit deze weinige belang stelling te moeten concludeeren, dat de Bolswardsche winkeliers niets gevoelen voor een actie in de St. Nicolaasweken. Besloten werd dan ook van reis- en verdere actie af te zien. n COMMISSIE VOOR HET ORGANISEE- REN VAN EEN ONTSPANNINGS AVOND VOOR GEMOBILISEERDE MILITAIREN. Wijn zijn er, zéér tot onzen spijt, door het regenachtige weer en de vroeg in vallende duisternis, niet in geslaagd Za terdagmiddag alle straten der stad met onze collecte voor een ontspannings avond voor gemobiliseerden, te bezoe ken. Daar wij echter vertrouwen, dat ook van deze straten er bewoners zijn, die voor dit goede doel wel iets te missen hebben, noodfgen wij dezen beleefd uit hun giften alsnog bij een der onder- geteekende Commissieleden af te geven, waarvoor bij voorbaat dank wordt ge zegd. Nog zij vermeld, dat de collecte een bedrag heeft opgeleverd, hetwelk onze schatting nabij komt. De commissie voor hef orga- niseeren van een ontspan ningsavond voor militairen: W. M. BRANDENBURG. J. DE JONG. W. SPOELSTRA Jr. H. DE BRUIN. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. „Ztlid-Afrika zoo zei hij heeft in het verleden twee bittere oorlbgen gevoerd tegen Groot- Brittannië en daarbij heb ik zelf twee maal de wapenen gevoerd tegen het Britsche rijk, maar na ons in den oorlog verslagen te hebben, heeft Groot-Brittannië ons behandeld met een edelmoe digheid, welke in de geschiedenis ongekend is. Het heeft ons zelfs een ghootere mate van vrijheid toegestaan, dan wij onder onze Verder zeide Erkko: „het verstoren van het evenwicht tusschen de Europee- schen staten heeft machten, waarvan men tot nu, toe nog niet gedroomd heeft, in beweging gebracht, die thans ons deel van de wereld op haar grondvesten doen sidderen. In hoeverre deze machten zoo effectief zijn als zij lijken is tot nu toe onbekend. Het is eveneens onzeker of het in de naaste toekomst mogelijk zal zijn hun inhaerente sterkte te meten. Maar het voornaamste voor ons is, dat wij onze materieele en geestelijke krach ten kennen. Het is belangrijk dat wij weten welke krachten in tijd van nood onze vrijheid en neutraliteit zullen be hoeden.” Deze Finsche bedreiging door Rus land is ook voor de andere Noorsche staten Zweden, Denemarken en Noorwe gen een punt van ernstige overweging. Wanneer Finland zou toegeven aan de Russische eisch tot afstand van twee ge bieden in het hooge Noorden, n.l. Kalas- tapassarento en het schiereiland Pum- mang, dan zou geheel Scandinavië van het Noorden uit blootstaan aan den druk van het militair strategisch stelsel der Sovjets aan de Ijszee. We zullen deze week vermoedelijk wel de een of andere beslissing verne men. Een niet minder belangrijk feit in het wereldgebeuren is de opheffing van her wapenembargo door Amerika. Dit be sluit heeft natuurlijk te Londen en Parijs groote voldoening gewekt en te Berlijn teleurstelling. Niet ten onrechte ziet men in deze Amerikaansche handeling een daadwer kelijke steun aan Engeland en Frank rijk. Deze nieuwe wet is een absoluut oewijs voor de vooral in de laatste maan den gestegen sympathie in Amerika voor de zaak der democratische mogendhe den. Het feit dat nu reeds 900 vliegtui gen ter verscheping naar Engeland en Frankrijk gereed staan demonstreert de moreele steun. Wanneer deze vliegtuig- leveranties ook in de komende maanden in hetzelfde tempo kunnen doorgaan, zal de luchtvloot van Engeland en Frankrijk spoedig die van Duitschland verre over treffen. Wanneer dan bovendien de duikbootactie niet meer resultaat afwerpt dan in de laatste weken, begint de situ atie voor Duitschland iets moeilijker te worden. De economische blokkade door Engeland en Frankrijk ingesteld, snijdt de goederenaanvoer naar Duitschland af en hoewel we veilig kunnen aannemen, dat de voorziening voor de industrie ge- ruimen tijd is verzekerd, kan toch zon der invoer ook Duitschland niet leven. Over de financieele noodzakelijkheid van die in- en uitvoer spreken we dan nog niet. Een eigenaardige staat temidden van dit diplomatieke gedoe en het oorlogs- tooneel in Europa vormt Slowakije. Dit moet U niet verwarren met Tsjecho Slo wakije. Na de annexatie van Tsjecho- Slowakije is het Tsjechische deel in Duitsche handen gebleven, maar heeft Slowakije zelfbestuur gekregen. Wel is de Duitsche invloed In Slowakije groot, maar het land is tot nu toe onafhanke lijk. Het is iets grooter dan Nederland, ruim 37 duizend vierkante Meter met een inwonertal» van ruim 2'/2 millioen in woners. De groote meerderheid n.l. 2.260.000 zijn Slowaken. Het is een agrarisch land. 1.400.000 menschen hou den zich bezig met land- en boschbouw, veeteelt en visscherij. Ook bezit ’t land veel mijnen, waaruit kolen, kopererts, ijzererts, zout, antimonium, kwikzilver, goud en zilver wordt gehaald. Het nieuwe staatshoofd Pater Tlso, houdt met vaste hand de teugels van het bewind. Slowakije sluit geen non- agressiepacten, maar wel handelsver- dragen, o.a. met Nederland. Ons land betrekt in hoofdzaak hout, papier en cel lulose, terwijl wij hier uitvoeren kolo niale waren. Zoowel met Duitschland, Hongarije als de andere landen m Europa tracht Slowakije op goeden voet te leven en tot nu toe is dat uitstekend gelukt. 3de 4de 5de 6de Extra VRIJWILLIGE HULPACTIE. De brei-actie van de Vrijw. Vr. H. A. is een succes geworden. Zaterdag j.l. zijn er binnen gekomen 180 paar sokken, 20 paar polsmoffen en 115 bivakmutsen. Dat onze vrouwen en meisjes dit werk met bizondere opge wektheid hebben gedaan bleek wel uit het feit, dat verschillende dames ge dichtjes bij de sokken en bivakmutsen hebben ingesloten, als een bewijs voor den militair, die het geluk heeft deze te ontvangen, dat nationaal voelende vrouwen met liefde haar tijd en moeite gegeven hebben voor onze mannen, die hun dienstplicht vervullen. De mutsen en polsmoffen zijn naar het Centraal Comité gezonden, maar om aan de sokken de meest juiste bestem ming te geven, is besloten deze uit te reiken aan de militairen, die hier in Bolsward woonachtig zijn. Er zijn onge veer 400 mannen uit Bolsward onder de wapenen geroepen, er zijn 180 paar sok ken en dus.zal hier selectie moeten worden toegepast. Diegene, die graag voor een paar mooie, warme sokken voor man, zoon of vader, die in militairen dienst is, in aan merking wenschen te komen, kunnen zich hiervoor Zaterdag 11 November ’s middags 3 uur precies aan de St. An thony Naaischool, Jongemastraat, ver voegen, met het militair adres van de gene, voor wie de sokken bestemd zijn. Na al het geschrijf in de kranten of er wel of niet sokken noodig zijn voor het leger, heeft het comité gemeend, dat op deze manier de beste oplossing is gevonden. We weten dan, dan de sok- Dezelfde taak heeft ook Engeland. Er wordt zoo vaak geklaagd, dat Engeland zoo’n onevenredig groot koloniaal gebied heeft, maar is dat geen uit vloeisel van de natuurwet, het recht van de sterksten, welke alle cultuurvolke- 1 ren bij hun streven naar koloniaal bezir hebben laten gelden? De Britten zullen I hun uitgebreide koloniaal bezit geen dag langer behouden dan hun oppermacht. En dén zal dat bezit toevallen, aan wie I de sterksten zijn geworden. Ik huiver bij de gedachten, dat Duitschland de allersterkste zou kunnen - worden, want hoe zal een volk zijn b e- schavingsplicht volvoeren te- j genover primitieven, als het zich zelf als Übermensch stelt en zich het recht aan matigt om andere cultuurvolkeren de Joden b.v. te vernederen op een wijze, waarop Boer of Brit het nooit een kaffer hebben durven doen? De Duitschers voeren momenteel een haat-campagne tegen Engeland, welke alle perken te buiten gaat. Ik beluisterde dezer dagen een Duitsche radio-uitzen- ding over Britsch-Indië. De spreker gaf op huiltoon een heele serie gruwelver halen ten beste over de wijze waarop de Britsch-Indische bevolking door de Brit ten wordt geknecht en mishandeld; op realistische wijze schilderde hij o.m. een beeld, dat den luisteraars duidelijk maakte, hoe eens van duizenden stakers in de katoenweverijen de handen werden afgehakt. De Britten zullen ongetwijfeld fouten hebben begaan bij hun kolonisatie-me- thoden, maar we moeten ons hoeden dat we niet critiekloos de Duitsche propa ganda aanvaarden. In dat opzicht vond ik het een veeg teeken, dat ik mevr, van HalNijhof van de week in een Avto- damesuurtje hoorde verkondigen, dat *t voorgewende Britsche oorlogsdoel, dat zij omschreef als „de strijd voor de de mocratie” in tegenspraak zou zijn met de Britsche overheersching in (Br.) Indië. Indië zal, Indien het op het oogenblik zelfbestuur kreeg, allereerst In een zee van bloed worden gedrenkt door het uit slaan der tot nu toe beteugelde haat- driften, van welke de Hindoes en Maho- medanen jegens elkaar zijn bezield. Daarna zal het door een ander volk op nieuw worden geknecht waarschijn- tiik door de Japanners of de Russen. Zouden de Britsch-lndiërs er gelukkiger door worden? Als kolonisators hebben de Britten zich zelf steeds aanzienlijke voordeelen weten te verschaffen, maar daartegen over op een te loven wijze hun bescha- vingsplicht vervuld en zich grootmoedig gedragen bij de bepaling van de eindbe stemming van het overwonnen volk. De dominions hebben een status die ze naast onafhankelijkheid een vrije ver bondenheid met Engeland heeft gelaten, welke ze niet gaarne zouden missen. Zelfs in Z.-Afrika erkent men dat. Ko lonel Reitz, Zuid-Afrikaansch minister, herinnerde dezer dagen in een radio rede aan de vroegere nabijgelegen Duit sche positie in Z. Oost-Afrika. Wij nemen een enorme strategi sche positie in, wij produceeren ken in die gezinnen zullen komen, waar ze heel welkom zijn en waar ze beant woorden aan het doel, waarvoor ze ge maakt zijn. Onzen hartelijken dank aan alle dames-breisters, die weer eens bewezen hebben, dat we hier in Bolsward door eendrachtig samen te werken, veel, héél veel zelfs, kunnen bereiken. Namens de Vrijw. Vrouwen- Hulpactie: N. v. d. OEVER-v. d. Werf, Secr.esse. Ik kan in de kolonisatie van het ge bied van primitieve volkeren door cul tuurvolkeren op zich zelf niets zien, wat verkeerd of slecht zou zijn, al moet ik natuurlijk toegeven, dat de cultuurvol keren vaak gefaald hebben in de metho den van onderwerping der primitieven, zoowel als daarna in hun beschavings middelen. Cultuurvolkeren hebben meer uitgev- breide en nog steeds groeiende levens behoeften de daartoe dienende grond stoffen zijn vaak in onschatbare hoe veelheden bijeen in de gebieden door primitieve volkeren bewoond, die ze op geen enkele wijzen benutten. Het is rechtmatig, dat de cultuurvolkeren deze schatten in beheer nemen, mits ze de oorspronkelijke bezittters ervan laten deelen in de baten van deze exploitatie en ze opvoeden in de cultuur, welke de bronnen van het leven, kracht en stre ven, voor ze ontsluit. Aldus de primi tieven tot zelfstandigheid bekwamende. Zoolang een volk niet in staat is om zijn eigen bodemrijkdommen ter meer dere welvaart van zich zelf en van an deren te exploiteeren, m. a. w. zoolang het niet in staat is om zijn eigen huis houding doeltreffend te voeren, zal het worden overheerscht door een sterker, althans bekwamer volk. Geen geïdeali- seer kan deze economische logica ver zwakken. Niemand stelle zich voor, dat, indien wij ons uit Ned. Indië terugtrok ken, de volkeren, die dezen Archipel be wonen, dan zich zelf zouden kunnen zijn. Neen, die zouden onmiddellijk daarna aan een andere vreemde overheersching toevallen aan een Japansche, Engel- sche of Diiitsche b.v. Datzelfde geldt voor alle koloniën of mandaatgebieden. Evenmin stelle men zich voor, dat we Indië nog als kolonie zullen behouden, wanneer de Indische volkeren eenmaal bekwaam genoeg zullen zijn om zich wnnrln upHonumen Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Telefoon No. 451 Het zwaartepunt in deze wat uitzon derlijke oorlogstijd ligt niet althans tot nu toe bij de tegenover elkaar staande legermachten, maar berust voor het grootste deel nog in de diplomatieke actie. Na het gesloten verdrag tusschen Tur kije, Engeland en Frankrijk is de situatie voor de andere Balkanlanden geheel ge wijzigd. Italië, tot nu toe de groote vriend erf asgenoot van Duitschland, was zoo langzamerhand een beetje beducht geworden voor de stijgende invloed van Duitschland en sedert de verovering van Polen in niet mindere mate van Rusland. Wanneer Turkije zich met Rusland zou hebben verbonden, hing de neutra liteit van Italië aan een zijden draadje. Daarom heerscht er in Italië een gunstige stemming ten opzichte van het verdrag Turkije-Engeland. De andere Balkanlanden Roemenië, Hongarije, Griekenland, blijven strikt neutraal in het Europeesche conflict. Bulgarije en Joego-Slavië vormen een meer weifelende noot in dit Balkan-con- cert, maar zullen naar alle waarschijn lijkheid het voorbeeld van de bovenge noemde landen volgen. Men moet niet vergeten, dat een neutraliteit van dit Balkanblok in de allereerste plaats het conflict localiseert, maar dat een welwil lende houding ten opzichte van Engeland de grondstoffen via de neutrale landen altijd moeilijker maakt. In dit opzicht mag het gesloten verdrag dus als een succes aan Engelsche kant worden be schouwd. Vermoedelijk is nu dit Zuide lijk deel van Europa voorloopig uitge schakeld van een oorlogsdreiging. Alles concentreert zich momenteel op de noordelijke helft van ons werelddeel en wel op Finland. De Russische beer, die nog niet verzadigd is door een deel van Polen, Estland en Lithauen, heeft nu zijn begeerige klauw uitgestrekt naar Finland. Wat ook maar eenigszins mo gelijk was om den vrede te bewaren, heeft Finland gedaan, maar de Russische eischen gingen zoover dat daarmee de zelfstandigheid van het land in gevaar komt. Om eens een voorbeeld te noemen: Wanneer in ons land een vreemde mo gendheid de haven van IJmuiden zou willen pachten om daarvan een vloot- basis te maken, dan zou iedere Nederlan der onmiddellijk zeggen: dat is onmo gelijk. Precies gelijk staat het met de kwes tie tuschen Rusland en Finland. Rusland wil een vast en strategisch belangrijk steunpunt in de Oostzee en het oog was hierbij gericht op het schiereiland Hangö. Ieder die een oorlogskaart in zijn bezit heeft, zal onmiddellijk zien, dat een der gelijke eisch door Finland onder geen enkele voorwaarde aanvaard kan wor den. De Finsche minister van buitenland sche zaken verklaarde dan ook nadruk kelijk: Als men reeds twee-derden heeft toegestaan van wat gevraagd is, moet er een punt komen dat een onafhanke lijke staat moet zeggen „stop”. Finland ruim ‘driekwart van ^“wVrelds ,is ,t,hanJs?e_sl!°,ten Jl‘e,Lverd5rJe.ga!?U_ goudvoorraad. Daarom maken wij ons geen illusie, wat er met ons gebeurd zou zijn, indien wij niet de wederkeerige vriendschap en bescherming hadden genoten van de landen in het Britsche rijk. Ons lot is verbonden met de overwin ning en daarom staan wij hecht naast onze vrienden. Is deze man, zoo zal men kunnen vra gen, den Zuid-Afrikaanschen oorlog vergeten? Neen, dat is hij n i e t. Hij herinnert zich dezen met bitterheid, zoo als ook wij, Nederlanders, dat doen. Méér VISCHCLUB „ONS GENOEGEN”. Zondag hield bovengenoemde visch- club haar laatsten wedstrijd in dit sei- zien. Ook deze keer was de vangst zeer goed te noemen, zoodat de leden dit jaar dan ook best tevreden zijn met het be haalde resultaat over alle wedstrijden. KI. Koopmans was deze keer de 1ste prijswinnaar met een baars van 27 c.M. 2de prijs: D. Adema. J. Adema Sr. Sj. Koopmans. F. Rijpma. N. Ebbendorf. D. Bangma. Hebben primitieve volkeren behoefte aan onze beschaving? Volgens sommi ge idealisten onder ons: neen! Zij zeg gen: laat dezen primitieven hun eigen cultuur, laat ze hun z.g. onwetendheid want ze zijn gelukkig. Zie Balil Dat de Balineezen schoone cultuur vormen bezitten, valt niet te ontkennen. Maar wanneer we ons Ball voorstellen als een land met enkel mooie tempels en wfelgeVotmdej) rijk-géikleede danse ressen, dan hebben we van dit prach tige eiland een nog valscher voorstelling dan de Amerikanen van Holland heb ben een land vol windmolens, waar- tusschen zich wijdgerokte boerinnen en beklepbroekte mannen op klompen be wegen. Het volk van Bali is arm en leidt, sociaal bezien, een ellendig bestaan. Of dat volk nochtans gelukkig is, kunnen we niet beoordeelen. Ónmogelijk is dat geenszins. Wat verstaan we meestal on der „gelukkig”? Gelukkig achten we een mensch, die zich te schikken weet in zijn omstandigheden, het leven aan vaardt, zooals het is, en geen verlangens koestert. Is dat werkelijk geluk? Dén is ook de massa van het Neder- <andsche volk 50 en méér jaar geleden gelukkig” geweest. Dat is trouwens ’n bewering, welke men nog vaak hoort uiten. Tegenwoordig zoo zegt men verdient een arbeider in den steun of in de werkverschaffing méér dan onze grootouders in werkdagen van 16 en méér uren en toch waren de menschen toen gelukkiger.Zou het? Toen die grootouders in krotten woonden, van in het vet gedoopte aardappelen leefden, in lompen gekleed gingen, hun gezinnen verwoest zagen door cholera of kind na kind verloren aan de t.b.c. waren de menschen toen gelukkiger? Néén, ze waren inschikkelijker, ze waren zonder klacht, ze waren tevredener, omdat ze van hét leven niet meer verwachtten dan het gaf. Wie geluk zoeken in het klachtlooze aanvaarden, moeten het In hun ouders en overheden misprijzen, dat ze hen niet dom hebben gehouden, want niet-weten vooral stemt |tot ^etvredoenhefd,. maar weten kan ondanks klacht en on tevredenheid, waartoe het stemt ge luk brengen, omdat het kracht geeft en streving wekt. Kracht(arbeid) en streving «(idealen) geven vorm en inhoud aan het leven en zijn deswege geluk. 'I- I i tl 9- 1 j DE JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1