Buiienianilsclie Revue. 3 De Bolswardsche Courant en Westergoo I I f I I I R 1 I I Stadsnieuws. en De jongste distributie» regeling is een snertzaakje. 'itlllrtl Si» IIIJIUK Uit den Omtrek. INGEZONDEN /TUKKEN I 35— Jaargang Woensdag 15 November 1939 No. 89 en Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Md. .ren M. K. V.-adsp.-R. E. S.-adsp. 3-0. H. ANDELA. 16 rijs- >este KIMSWERD vee TJERKWERD. fa. aren 10 I ;i ekke- G 31.— goed voor. 3-7. i t 10.60 f4.35 10.70 4.95. andel wat lend lage 6 75 20 24 16 175 60 WE WORDEN WETTELIJKE HAMSTERAARS. een vast te stellen hoeveelheid zal willen betrekken. Ik zeg maar zóó: er blijve snert voor de snerters, rijst voor de rijsters en pap voor de pappers. r t 0.30. f 4.60 d. prijs- aan- 9 10 30 18 26 12 1 van 74 66 54 00 65 >lgt: stuk 20 Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn., 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. aan- k. andel weer, d. roede 2ö0 265 350 170 Ve. rtje za- jrijs- n. cent, cent, zv r. land. De Russische eisch tot een vloot- basis in Hangö, een der Finsche havens in de Oostzee, is door de Finsche dele gatie in Moskou onomwonden van de hand gewezen. Dit zou gelijk staan met het aanvaarden van een voogdijschap van Rusland over Finland. De Finsche delegatie is nog wel niet uit Moskou ver trokken, maar men acht verdere bespre king nutteloos. Wanneer ook dit conflict op de spits gedreven wordt gaat Finland moeilijke tijden tegemoet. Tegen de Rus sische beer staat het verzet van een klein land gelijk met zelfmoord. Het voorbeeld van zeer recenten datum geeft ons Polen. Ook Finland kan weinig hulp van de groote mogendheden verwachten, dus is allereerst aangewezen op eigen kracht en kan dan misschien rekenen op steun van de Oslo-groep, speciaal Noorwegen en Zweden. Of dezd macht groot en kracHtig genoeg is om eventueel een in val van het roode leger te keeren, mag men betwijfelen. De spanning die langen tijd rondom de Balkanlanden gehangen heeft, is mede door het partij kiezen van Turkije en de absolute 'neutraliteitspolitiek van Italië verplaatst naar het hooge noorden. Ook hier zijn verstrekkende gevolgen moge lijk. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie, Gaarne zag ondergeteekende het vol gende in uw blad geplaatst. Zaterdag heeft Bolsward weer het feest gevierd van zijn stadspatroon St. Martinus. De hoop van Bolswards toe komst, de jeugd, die meestal zingend door het leven gaat, trok traditie ge trouw weer met lampions rond in het hart van onze stad. Maar in tegenstelling met vroeger, zooals velen zich nog. met eenige wee moed misschien zullen herinneren de November 1939. Tot gemachtigde in het kiescollege der Ned. Herv. gemeente alhier zijn we derom herkozen de h.h. P. Burgghraetf, S. Bootsma en Tj. de Boer, die deze be noeming hebben aanvaard. Na de rust wogen de partijen beter tegen elkaar op. Met den stand 7-3 in ’t voordeel van R. E. S. kwam het einde van dezen matig gespeelden wedstrijd. November 1939. Benoemd tot directeur der Chr. Zang- vereen. „A.D.V.E.N.D.O.” alhier, de heer Kaspersma Jr. te Heeg. COMMISSIE INGESTELD. Er heeft zich een commissie van en kele R.-K. personen onder leiding van Pater Groothuizen gevormd, welke zich ten doel stelt aan de R.-K. militairen, die hier Zondags de H. Mis bijwonen, gele genheid te geven na afloopi van die gods dienstoefening een kopje koffie te ge- R.-K. VOETBAL. M. K. V.-R. E. S. Op de uitreis naar Leeuwarden heeft R. E. S. zich de meerdere getoond van M. K. V. Mede doordat de keeper van M. K. V. een off.-dag had, wist R. E. S., dat op een goede wedstrijd kan terugzien, ge makkelijk te winnen. Met de rust was een veilige 5-0 voorsprong verkregen. 10 November 1939. Het 5-jarig zoontje van den heer Jac. B. alhier werd hedenmorgen in het dorp door een wielrijder aangereden. Het knaapje werd met een gebroken been opgenomen, waarna het voor verdere behandeling naar een ziekenhuis in Leeuwarden werd gebracht. Een week-end vol geruchten en daar door vol scanning. De aanslag in Mün chen. Het; plotselinge bezoek van Koning Leopold aan de Koningin der Nederlan den; de troepenconcentraties aan de Duitsche westgrens; de aankondiging van een spoedig groot offensief door de Duitschers; de maatregelen van onze Ne- derlandsche legerleiding, in verband met een nog intenser versterking van onze grenzen; de loopende geruchten over evacuatie der bevolking in het inundatie- gebied. Nu, daar hadden we in de afge- loopen week meer dan genoeg aan. We willen trachten al die onderwerpen die op zich zelf genoeg stof leveren voor meer dan één revueruimte, in het kort te bespreken. De aanslag in München op den Duit- schen rijkskanselier. Het spoor van de daders leidt naar het buitenland, zoo is de eerste reactie in de Duitsche bladen en ge weet, de Duitsche pers is de spreektrompet van de mannen, die de macht in handen hebben. Deze eerste en voor de hand liggende conclusie bleek echter niet houdbaar en daarom ging men ook eens zoeken of het misschien mogelijk was dat eigen ontevreden ele menten daaraan schuld hadden en zoo waar men constateerde dat er ook onder de eigen landgenooten nog wel enkelen worden gevonden, die zich niet geheel van het bekende regiem kunnen aan passen. Het onderzoek is in vollen gang. Volgens de Berlijnsche correspondent van „Politike” zijn reeds honderden per sonen gearresteerd. Zeer bezorgd zijn ook de nog in Duitschland wonende Joden, die vreezen naar een concentra tiekamp te wtórden gestutiijd, als een voorzorgsmaatregel. Volgens deze zelfde correspondent meent de politie, dat de plegers van deze aanslag Duitschers zijn, die zich niet kunnen vereenigen met het bestaande regiem. De geheele situatie rondom deze aanslag wekt eenige verbazing. Ten eer ste was bepaald dat Hess op deze bij eenkomst het woord zou voeren. Slechts enkelen uit de naaste omgeving van Hitler wisten, dat de Fuhrer zelf zou komen. De samenzweerders moeten dus buitengewoon goed op de hoogte zijn I geweest en naast de bewering dat de aanslag door buitenlanders is beraamd, kan men direct deze veronderstelling zetten: maar dan hebben zij medeplich tigen in de naaste omgeving van den Rijkskanselier. Hoe is het mogelijk, zoo vragen som migen zich af, dat deze aanslag moge lijk was in het hartje van het Nationaal Socialistische kamp, gezien de drasti sche beschermingsmaatregelen, waar mee de persoon van den rijkskanselier omringd wordt? De meeninen in de bui- tenlandsche pers over deze mislukte aan slag loopen nogal uiteen en is zoowat de graadmeter voor de meer of mindere sympathie met het Duitsche regiem. Al gemeen wordt met felle verontwaardi ging een dergelijke misdaad veroor deeld. De neutrale landen zonden aan den Rijkskanselier telegrammen met ge- lukwenschen en in de oorlogvoerende landen overheerscht de meening, dat de politieke moord geen wapen is, dat door Engeland of Frankrijk zal worden ge bruikt. De meest eigenaardige houding neemt Amerika aan. Men wil daar eerst de di plomatieke rapporten afwachten over dezen bomaanslag, alvorens te besluiten Hitler geluk te wenschen. Officieele krin gen wenschen er zeker van te zijn of de aanslag een oorlogsdaad of een inciden teel geval is, voordat zij een standpunt bekend maken. Het tweede onderwerp is het plotse linge bezoek van Koning Leopold van België ajan Ndderland en |het (daaruit voortvloeiende aanbod van goede dien sten bij eventueele vredesvoorstellen. Deze daad is door velen uitgelegd als een uiting van lijfsbehoud, een gezamen lijk overleg: wat kunnen we bij een aan val van een der oorlogvoerende partijen doen. Leest men de officieele communiqué’s over deze vorstelijke bijeenkomst, dan blijkt daaruit, dat alleen de manier, waarop een vredesaanbod gedaan zou kunnen worden, besproken is. Daaruit valt dus weinig reden tot de groote on rust, welke de afgeloopen week geken merkt heeft, te ooncludeeren. Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnurnmer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. GESLAAGD. Geslaagd voor leerling-verpleegster in het St. Elisabethziekenhuis te Alkmaar mej. H. Andela alhier. Als ik vaststel, dat de jongste distri- butie-regeling een snertzaakje is, dan bedoel ik daarmee niets oneerbiedigs ten aanzien van hen, die deze regeling heb ben gemaakt, noch eenige critiek op de regeling als zoodanig. Deze geldt de z.g. groene erwten en spliterwten, welke peulvruchten uitsluitend worden gebe zigd als ingrediënten van onze vermaar de vaderlandsche erwtensoep, in de wandeling „snert” geheeten. Aldus kwam ik tot de benaming „snertzaakje”. Ik houd niet van snert. Of om het juister te zeggen: ik min haar geuren en haar smaak is in staat om mijn ver hemelte te streelen, maar mijn maag schijnt niet op snert te zijn ingesteld. Ze ontvangt ze, maar houdt ze vast en hoe langer dat vasthouden geschiedt, des te zwaarder voelt het gewicht der snert- lading aan. Snert is me, vooral in koude dagen, een verlokkende sirene, wier om strengeling bdkoort^ maar die me na het genot een gevoel van moreele de pressie of geestelijken kater achterlaat. Er zijn meer menschen, die zóó over snert denken. En over sirenes. En nu heb ik enkel voor wat het eerstgenoemde betreft officieel een portie toegewezen gekregen: ’/2 kilo groene of spliterwten per maand. De statistiek wijst uit, dat de gemiddelde consumptie per hoofd der bevolking aan groene- en spliterwten ongeveer 2!/2 kg per jaar bedraagt. Mét zuigelingen en andere baby’s heb ik mijn bijdrage er aan geleverd om dit cijfer tot een zoo laag gehalte te drukken. Nu is mijn beangstigende vraag: is deze distributie als geldende voor het geheele jaar yan twaalf maanden be doeld, m. a. w. krijg ik over dien tijd een portie van 6 kg toebedeeld? Ik hui ver bij de idee. „Distributie” wekt nu eenmaal de ge dachte aan mogelijke voedseltekorten in de toekomst en het spreekt dus vanzelf, dat men alles accepteert, wat men vóór dien tijd aan eetbaars krijgt toegewe zen, vooral wanneer het iets houdbaars is als peulvruchten. Ik ben het dus aan me zelf verplicht om niet weigerachtig te staan tegenover de toewijzing van kilo erwten voor de snert, per maand. Maar als der oorlog weer vier jaren moet duren en ik ben intusschen in de gele genheid gebleven om me op een andere wijze dan aan het vorengenoemde vader landsche gerecht min of meer te verza digen, dan moet ik wel, zoo gauw de vrede aanbreekt, een snertzaakje begin nen om van mijn voorraad ad 25 kg groene- en spliterwten, plus de zich daarin gevormd en verbreid hebbende wurmpjes af te komen. Iets dergelijks staat me óók nog te wachten ten aanzien van de bruine en anders gekleurde boonen, welke men eveneens in een distributie-regeling denkt te betrekken. Ik word op die ma nier een wettelijke hamsteraar tegen wil en dank en honderdduizenden zullen met mij zulke hamsteraars worden. Want in pikken is de boodschap in een tijd, wel ke zoovele angstige zorgen voor de toe komst met zich brengt. Ik ben een voorstander van distributie van al de artikelen van levensbehoef ten, waarvan een tekort dreigt of een onrechtvaardige verdeeling bij vrijen handel moet worden gevreesd suiker b.v. Maar is distributie ook noodig of gewenschf voor peulvruchten als „erw ten voor de snert”, welke normaal bij slechts 2]/2 kg per hoofd en per jaar wordt genoten? In zoo’n geval zal ieder een, óók de honderdduizenden, die de snert niet minnen of niet verdragen, uit hongervrees zich zijn portie laten aan meten en daardoor zullen de normale gebruikers straks niet aan de voldoening van smaak en behoefte kunnen toeko men. Wanneer iedereen de hoeveelhe den, welke hem van alles en nog wat worden toegewezen, gaat opnemen, dan vrees ik een onnoodigen, niet gebruikt wordenden en ten bederf gedoemden opslag van kostelijke voedselvoorraden. Ik geloof daarom, dat het practischer en economischer zou zijn, wanneer zoo spoedig mogelijk méér voedingsmidde len, dia niet voor regelmatig gebruik bestemd zijn (als verschillende soorten boonen, rijst, gort, havermouth e. d.) in de distributieriegëling werden opgeno men en het aan den consument werd overgdlaten, van welk artikel uit een verzamelgroep hij op een bepaalde bon waarin opgenomen Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 jeugd zingt niet meer. Dót is jammer, vooral in dezen tijd, die overigens toch al somber genoeg is. Wel trachtte men met radio-muziek wat leven in de zwij gend rondtrekkende groepen te krijgen, maar dit had niet veel weg van de oude bekende wijsjes „Sintene Marten” en „Sint Martinus bisschop” enz. Wil de animo voor dit voor Bolsward karakteristieke volksgebruik in de toe komst niet nog meer verzwakken dan de laatste jaren helaas het geval is, dan zal hierin, te beginnen met het volgend jaar, de voor de hand liggende verande ring in moeten worden aan gebracht: De kinderen zullen de beide liedjes moeten aanleeren, hetzij op school hetzij van de ouderen, die de liedjes nog wel ken nen. Men beginne hiermee nu direct, en late de generale repetitie aanvangen in het begin van November 1940. Onze al oude stadspatroon Sint Martinus ver dient het alleszins en om historische redenen is Bolsward het aan hem ver plicht. Met dank voor de plaatsing, teekent een stadgenoot, WORKUM. BEVESTIGING EN INTREDE Ds. J. LOOS TE WORKUM. In de Ned. Herv. Kerk werd Zondag morgen Ds. J. Loos in zijn ambt beves tigd door zijn plaatselijken collega Ds. J. van Veen. Ds. Loos las voor Efeze 6 1020. In zijn inleiding wees hij er op, dat de gemeente des Heeren thans een feestdag viert in deze tijd van onzekerheid, van kommer en leed, tijd van oorlog en oor- logsgeruchten. Als tekstwoord was gekozen Jes. 52 vers 7: „Hoe liefelijk zijn op de bergen de voeten desgenen, die het goede bood schapt, die de vrede doet hooren; des genen die goede boodschap brengt van het goede, die heil doet hooren; desge nen die tot Zion zegt: „Uw God is Ko ning”. Ds. Loos werd na de bevestiging toe gezongen Gezang 91 3. In de middagdienst vond de intrede plaats. Na het gebed en het gemeen schappelijk zingen van Ps. 118 1 en 3 werd voorgelezen Romeinen 3 2131. Ds. Loos richtte voorts een enkel woord tot de gemeente van Workum en Hei denschap, tot ds. Van Veen, de kerke- raad en de leden van het kiescollege en tot den burgemeester van Workum. Dank werd vervolgens gebracht aan kerkvoogden en notabelen van Workum en Heidenschap. Ds. Loos zegt, hoewel geheel vreemdeling in Workum te zijn, zich toch reeds vertrouwd te gevoelen met de gemeente en zich gebonden te achten aan Friesland, als gevolg van de zeer aangename herinnering, welke hij heeft aan Oudega. Als tekstwoord koos ds. Loos Lucas 18 9 tot 14, de gelijkenis van den Fa rizeeër en den Tollenaar, op weg naar den tempel, in den tempel en weder- keerende uit den tempel. Na de predikatie werd de nieuwe leeraar toegesproken door den burge meester, door ds. Lieftink van Molkwe- rum, names de kringgemeenten, in het Friesch door een oud-plaatsgenoot van Oudega. Ds. van Veen sprak een kort «lot- woord. WITMARSUM 11 November 1939. Hedenmiddag hield de Verz. Mij. van Paardenhouders, afd. Wonseradeel, on der voorzitterschap van den heer W. K. Postma, een ledenvergadering alhier. Uit het verslag van den secr.-boek- houder bleek, dat aan overgenomen en gestorven paarden een bedrag van f3759.56 aan de belanghebbenden was vergoed. Het ledental was vrijwel normaal ge bleven. R. E. S. n-B. V. C. I 9-1. Aanvankelijk een gelijk opgaanden strijd, met aan beide kanten enkele ge vaarlijke aanvallen. Na ongeveer een half uur spelen weet R. E. S. de leiding te nemen, 1-0. Uit een vrije schop ontstaat de gelijk maker, 1-1. Voor de rust weet R. E. S. nog twee maal te doelpunten, zoodat de rust aan breekt met een 3-1 voorsprong voor R. E. S. Na de rust is R. E. S. sterker, gelei delijk wordt de stand opgevoerd tot 9-1 met welken stand het einde aanbreekt. FEESTAVOND MILITAIREN. De in uitzicht gestelde feestavond voor militairen hangt wat de datum be treft, geheel af van de ontspanning in den internationalen toestand. Het zal alsdan een avond worden van muziek en voordrachten. Een samenloop van militaire maatre gelen is hieraan schuldig. Deze vallen echter buiten het kader van onze buiten- landsche revue en zijn zoo langzamer hand van algemeene bekendheid. We kunnen dus gevoegelijk overgaan tot ons derde punt: de troepenconcen traties aan de Duitsch-Nederlandsche grens. Reeds eerder hebben we er op gewe zen, dat het enorme aantal manschappen dat momenteel in Duitschland onder de wapenen is, niet alleen ondergebracht kan worden in en om de Westwall. Ook op andere plaatsen zullen groote afdee- lingen moeten worden ondergebracht. De kwestie van verplaatsing, de voeding, de legering en de geoefendheid spelen hier bij een voorname rol. Neem alleen maar dit laatste punt: de geoefendheid. In de omgeving van de Westwall of de Sieg- friedlinie, zooals men deze versterking ook wel noemt, is dit niet mogelijk. Wanneer deze oefeningen dan in de omgeving van onze Nederlandsche grens worden gehouden, behoeft men zich niet direct ongerust’ te maken. Bovendien staan wij nog steeds op het standpunt wat nut heeft Duitschland bij een inval in Nederland? Onze lage landen, her schapen in water- en modderpoelen be letten het doortrekken van gemotoriseer de strijdkrachten. Trouwens, de strijd gaat niet tegen Nederland, maar tegen Engeland, dus zou het doel zijn een ha venplaats en een vliegveld. Dit laatste was waarschijnlijk wel mo gelijk, want tegen het Duitsche vlieg- wapen zijn we niet opgewassen en geeft geen waterlinie. Met België staat de kwestie heel an ders. Tot aan Antwerpen is niet die na tuurlijke verdedigingsgrens, dus zou de haven van Antwerpen misschien eerder bereikbaar zijn, maar de Schelde kan ge heel versperd worden en dan is het suc ces van eert opmarsch door dit land weer geheel te niet gedaan. Bovendien en dit bruijcen in R°K7gezinnen. achten wij wel het zwaarstwegende ar gument, wat een geweldig lange en uit gestrekte grens moet er dan verdedigd VvvJl ta vil. Laten we elkaar niet noodeloos be angst maken met al die niet te contro- leeren geruchten. Het verwachte groote offensief van Duitsche zijde op den wa- penstilstandsdag 11 Nov. is ook weer uitgebleven. De belangstelling voor de radioberichten, welke in de laatste da gen weer een beetje opléefde, zakt weer weg en tenzij geen buitengewone maat regelen ons opschrikken, keeren we terug tot het gewone dagelijksche leven. Hoe is de toestand in Finland? Volgens de laatste berichten zijn de besprekingen op het doode punt aange- een gewonnen partij zou kunnen worden. Het samenspel van de Harlin- gers was stukken beter, maar de voor hoede verspeelde goede kansen door te lang treuzelen en bovendien was de achterhoede van C. A. B. niet gemakke lijk te passeeren.. Langzamerhand komt C. A. B. er beter in, een prachtkans voor C. A. B. wordt niet benut, evenals een opgelegde kans voor de Harlingers. Het veldspel wordt nu bij C. A. B. beter, waardoor veel aanvallen kunnen worden opgezet. Telkens is de bal ge vaarlijk bij het doel, maar punten blij ven voorloopig uit. Ook verschillende corners voor C. A. B. leveren niets op. Tenslotte geeft Ruiter een goede pass naar A. Hoekstra, die deze kans benut 1-0 voor C. A. B., waarmee de rust in gaat. Na de rust weer precies hetzelfde spelbeeld als voor de rust. Direct pakt Harlingen flink aan en krijgt dq C. A. B.- keeper druk werk. Dan verplaatst zich plots het spel, een corner voor C. A. B. J. dd Jong neemt deze corner zuiver en afspringend op de body van van An- holt, verdwijnt de bal in het doel, 2-O. Verschillende goede kansen voor C. A. B. worden door de voorhoede hope loos verknoeid. Onze midvoor is niet vlug genoeg, treuzelt te lang, waardoor de tegenpartij kans krijgt positie te kie zen. C. A. B. is over het geheel geno men sterker, maar weet dit niet in een serie doelpunten om te zetten. Kwalita tief staat de wedstrijd niet op het peil van voorgaande wedstrijden. C. A. B. heeft nu op de ranglijst 3 punten voorsprong op Nicator en staat er dus, wat de competitielijst betreft, C. A. B. I-Harlingen I 2-0. Weer is C. A. B. er in geslaagd de winstpunten binnen te halen. In het eerste kwartier van den wed strijd kregen we niet den indruk, dat I i I I I i i t mpo ■nen, I ptl I i DE JONG s NIEUWSBLAD Ui wiMFi jmmiw cmwui Advertentiën per regel; I 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1