Buit enlandsche Revue. HALF TARIEF De Bolswardsche Courant en Westergoo EEN 2T.NKOlAASPflKKET I ZIE GINDS KOMT DE STOOMBOOT 7^ Stadsnieuws. Uit den Omtrek. 35— Jaargang Woensdag 22 November 1939 No. 91 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD INGEZONDEN MEDEDEELINOEN Moet Sinterklaas gevierd worden? en be- t t 1 I I 1 <- l Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. ALS-IE MAAR NIET GETORPEDEERD WORDT! een ge- de massa ook hier weer het gelag moet betalen. Dat was in vroeger eeuwen precies zooals het nu is.daaraan heb ben bijna twee duizend Jaren Christen dom letterlijk niets kunnen veranderen. Voor Duitschland komt deze nieuwe ac tiviteit in een der protectoraatsgebieden een beetje ongelegen; het gevaar is niet denkbeeldig, dat een dergelijke actie na volging onder andere ontevreden ele menten in eigen land heeft en uit die gezichtshoek is het verklaarbaar, dat met de uiterste gestrengheid tegen deze rebellie wordt opgetreden. Ook voor vandaag draaien we weer rond het eigenlijke oorlogstooneel heen. Het tweede onderwerp is Finland. De ondenhandelingen met Rusland zijn VER20NBEN AAN HET VELD— POSTADRES NAN EEN MILITAIR BENEDEN KEN RANG\AN OFFICIER GESLAAGD. Geslaagd voor het 3e gedeelte nota rieel examen de heer N. L. J. Bruinsma alhier. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal COLLECTE ALGEMEEN STEUNCOMITÉ 1939. Van den burgemeester dezer gemeen te mochten wij vernemen, dat de col lecte voor het Algemeen Steuncomité 1939, welke de vorige week alhier werd gehouden, heeft opgebracht de som van f 215.92. Voor deze opbrengst meent de Bur gemeester, namens de instanties voor wie de opbrengst van de collecte is be stemd, dank te moeten brengen aan de gevers. ONTSLAG BURGEMEESTER. Bij Koninklijk besluit van 17 Novem ber 1939 is aan den heer S. J. Praam- sma op zijn verzoek, met ingang van 30 November 1939, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Bols- ward, met dankbetuiging voor de lang durige diensten, als zoodanig bewezen. burgerkleedinfe of werkmanskleeding en waren in het bezit van Fransche papie ren. l gekomen. Sedert eenigen tijd probeert een groep intellectueelen, gesteund door de gevluchte Tsjechen in het buitenland door kleinere of grootere daden van tegenstand de orde te verstoren. Men constateerde dat de aanstokers van dit verzet speciaal aan de Tsjechische hoo- gescholen gezocht moeten worden. Deze scholen zijn thans voor den tijd van drie jaar gesloten. Negen daders zijn direct doodgeschoten en een zeer groot aantal gearresteerd. Men spreekt van ongeveer 1200. Het aantal Duitsche S. S.-mannen gemotoriseerd en volledig bewapend, is thans in Praag opgevoerd tot 10.000 man. Daaruit valt af te leiden, dat eVk verzet in de kiem zal worden gesmoord. De oud-gezant van Tsjecho-Slowakije Jean Masaryk, die thans in Londen ver toeft, verklaarde, dat het een bemoe digend verschijnsel is, dat het Tsjechi sche volk tegen het Duitsche bewind rebelleert. Allemaal goed en wel en men mag die uiting van patriotisme verheerlijken, AANGEBODEN TUSSCHEN 27 EN 30» NOVEMBER, MET 2. ELKAAR BNy- DEblDE lyNEN OVER HET ADRES, FILMAVOND IN DE DOELE. Zondagmiddag en 's avonds gaf film- onderneming Miedema een bioscoop- avond in De Doele. Door het slechte weer was de opkomst niet zoo groot als vorige keeren. De hoofdfilm „De Heidenbrigade” is een mooie gekleurde film, die wan neer we ons niet vergissen onder andere titel reeds eerder in Bolsward gedraaid is. De beeldweergave en het geluid is van deze bioscoop-onderneming altijd zeer goed. We hopen dat een volgende film avond het met het weer beter moge treffen, waardoor ook weer bezoekers van buiten naar De Doele kunnen ko men, om mede te genieten van deze ont spanning. WITMARSUM 20 November 1939. Heden had in hotel Hofstra de leden vergadering plaats van de afd. Witmar- sum van de Friesche Mij. van Landbouw. Bij de opening door den voorzitter, den heer L. J. Hilarides, wees deze op het nog steeds dreigende gevaar van den internationalen toestand, dat ons plaatste op een vulkaan en daardoor het onzekere van den landbouw en de noodzakelijk heid om paraat te blijven. De secretaris las hierna de notulen der vergadering van Juli en de buitenge wone vergadering van 31 Oct. Verschillende mededeelingen werden behandeld en 3 nieuwe leden werden aangenomen. Door den heer Hoogland, lid der Cri- sis-Organisatie in Wonseradeel, werden eenige practische wenken gegeven voor de a.s. hooivordering. Hierna werd behandeld de agenda en ontwerpbegrooting 1940. Wordt besloten in de a.s. vacature-Hoogland als lid van het Hoofdbestuur voor te dragen den heer A. R. Wassenaar van St. Jac. Par. De afgevaardigde wordt opgedragen in de vacature de heer Ir. W. Oosterbaan zijne stem uit te brengen op den heer G. Ruiter te Knijpe. De heer Ir. Spithorst, Rijkslandbouwconsulent te Leeuwarden, hield nu een inleiding over grondonder zoek. Op een zeer duidelijke wijze zette spreker uiteen de groote waarde van grondonderzoek, waardoor de uitkom sten leiding kunnen geven voor ’t aan wenden van de verschillende meststoffen om de bodems voor uitputting te bewa ren. Tevens wees hij op de uitkomsten der verschillende proefvelden, zoowel hier als in de prov. Groningen. Naar aanleiding hiervan werden ver schillende vragen gesteld, die door den geachten spreker voldoende werden be antwoord. Vrij zeker zal het grond onderzoek in deze afdeeling nog toene men. De voorzitter bracht den heer Spit horst zijn dank voor deze zoo leerzame inleiding. Bij de rondvraag werden verschillen de punten besproken: grasdrogerij, drainage, enz. Op voorstel van een der leden werd besloten het Hoofdbestuur te verzoeken bij de regeering aan te dringen het greidebedrijf meerdere steun te verleenen, want vooral door de lage veeprijzen en de veel grootere uit gaven voor alle ruwvoer en krachtvoer ziet het er voor deze bedrijven beden* kelljk uit Maar het karakter van de ontspan- onafhankelijkheidsdag tot uitbarsting ning dient door het karakter van de omstandigheden te worden paald. En daarom zal Sinterklaas met ingehouden uitbundigheid worden vierd. Juist nu!-Wij, Nederlanders, hou den er van om de familiebanden hecht aangetrokken te houden en in midwin tertijd, als de avonden lang zijn en het nergens beter is dan binnen, thuis bij den warmen haard, dan keeren allen, die zich her en der verspreid weten, te rug naar het centrale punt van 'het familieleven: naar het huis van de ouders of naar het gezin, waar men zich koestert in onderlinge liefde en genegen heid. Maar dezen keer zullen honderddui zenden niet daér kunnen toeven, waar ze gedurende de feestdagen van De cember altijd plachten te zijn. Mobilisa tie en aanverwante ongemakken hou den de families verspreid. Duizenden, ja honderdduizenden, zullen met Sinter klaas slechts in gedachten „thuis” kun nen zijn en, omgekeerd zullen degenen, daarbij ontloopt men niet het feit, dat die thuis zijn, zich slechts in gedachten met de afwezigen kunnen vereenigen. Nochtans is er een middel om de verbin ding zoo nauw mogelijk te doen zijn, dus de gedachten over en weer, tot zich te trekken. Het Sinterklaasfeest biedt daartoe zijn speciale methoden, welke ik hier niet na der behoef aan te duiden. Reken maar, dat Zwarte Piet het dit jaar druk zal hebben met zijn pakken- en zakken- sjouwerij! Wie thuis zijn en wie afwe zig zijn, zullen elkaar over en weer ver rassen met dingen, die, hoe gering soms aan geldswaarde, een taal spre ken tot het hart, dewelke niet is mis te verstaan. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 wijze gebrui kgemaakt van de overwin ning van één mogendheid en de neder laag van een ander om met een onbe schaamdheid zonder weerga, gebied voor zich zelf te rooven. De strijd in, Europa is een beslissende factor geworden voor den strijd in het Oosten. We bedoelen daarmee de oor log China en Japan. Mede door rulp van Rusland, Duitschland, Engeland en meer andere landen kan de Chineesche regeering nog steeds beschikken over voldoende aanvoer van munitie. Nu deze landen in de allereerste plaats voor eigen productie moeten zorgen, heeft de oor logsindustrie geen belangen meer bij ■China en worden dus de munitie-zen- dingen ingetrokken. Dit heeft natuurlijk een beslissende in vloed op de krijgsverrichtingen, waarbij dan ook nog gerekend moet worden de verminderde belangstelling van Engeland voor dit Chineesche rijk. Ook Rusland staat sedert het gesloten verdrag met Duitschland een beetje anders tegenover Japan. Zeer waarschijnlijk zal Rusland de voordeeligste tactiek toepassen van lijdelijk toezien, totdat in onderling over leg met Japan de buit kan worden bin nengehaald. Het lot van China lijkt ons door de ontwikkeling van den Europeeschen toestand bezegeld. Dan moeten we ten slotte toch even terugkeeren naar hot eigenlijke oorlogs- terrein. De op een weerbericht gelijken de oorlogscommuniqué’s neemt geen mensch meer als de volle waarheid. Er gebeurt vast meer dan in die sobere berichten wordt gezegdfWat ieder ver wondert is de geringe activiteit in de lucht. Zoo dikwijls is ons in voorgaande jaren verteld, dat de komende oorlog een luchtoorlog zou worden en nu we er midden in zitten merken we er heel wei nig van. Een massale vlucht van een paar honderd vliegtuigen, in enkele uren een geheele landstreek wegvagende, pa- rachute-afdeelingen, waarbij duizend vliegers zorgen voor een legermacht in het hartje van het vijandelijk land, dat gelijken tot nu toe en gelukkig ook maar producten van een vergevorder de verbeelding. Wat wel gebeurt is "het volgende: In de laatste paar weken zijn er, naar de correspondent te Parijs van de „Berlingske Tidende” meldt, herhaalde lijk geheimzinnige branden ontstaan in of bij enkele groote Fransche benzine- opslagplaatsen. Men brengt deze bran den thans in verband met het landen van Duitsche parachutisten op Fransch gebied. Het is aan de mannen van den Fran- schen gehfeimen dienst, het „tweede bureau”, gelukt enkele van deze para chutisten aan te houden, maar men neemt aan, dat er zich nog verscheidene op vrije voeten bevinden. Zij landen ge woonlijk in de groote bosschen van N.- Frankrijk. De gearresteerde Duitschers spraken uitstekend Fransch. Zij droegen Het meest voor de hand liggende hoofdmotief voor een buitenlandsch overzicht, n.l. de oorlog, hebben we nog geen enkele keer in direct verband kun nen bespreken, ten eerste zijn de bij komende omstandigheden zoo ontelbaar, onvoorzien en actueel en ten tweede ge beurt er op het werkelijke oorlogster ren te weinig om daaraan een bespre king te wijden. Van die bijkomende om standigheden is er elke week wel een onderwerp wat de bijzondere aandacht trekt. Dan is het een verscherpte duik- bootactie, waarvan vooral de neutralen de ongunstige gevolgen ondervinden; dan is het weer de schending van de neutraliteit door wel of niet onbekende vliegers; dan de troepenconcentraties aan bepaalde grenzen en daartusschen- door hebben we de Finsch-Russische kwestie, het Balkanprobleem, enz. enz. Stuk voor stuk materiaal genoëg om de aan deze rubriek toegestane ruimte te vullen. Als eerste punt in dit weekoverzicht nemen we de gisting in ret Duitsche protectoraat Tsjecho Slowakije. Na de gewelddadige inlijving van dit land dooi; Duitschland hebben velen zich met eenige verwondering afgevraagd: - hoe kon een vrij volk zich zoo lijdelijk in die overheersching schikken? De jongste de monstraties in Praag hebben hierop een antwoord gegeven. Het heeft van het begin der inlijving af tusschen Tsjechen en Duitschers gespannen en die onrust is op den 28 October de Tsjechische Wat een geluk, dat Spanje neutraal is en dat ook wij ons niet in den strijd mengen. Daardoor is de goede, brave Sint Nicolaas op den vastgestelden tijd scheep kunnen gaan en naar del jong ste berichten er zijn reeds menschen, die zijn schuit hebben waargenomen. Duikbootkapiteins n.l. hebben door hun periscoop de stoomboot zien naderen, die met de kleuren van Spanje en Ne derland was beschilderd en diep bleek te zijn afgeladen met appeltjes van oranje, chocolade- en suikerwerken, taai-taai-vtljers, en wat dies meer zij. Hoog aan den top van den mast wap perde de bisschoppelijke standaard, waarop mijter en kromstaf is gebor duurd een waarborg, dat zich geen contrabande aan boord bevond. De Duitschers lieten het schip daarom rustig zijn vaart voortzetten. Het krijgt nog een gevaarlijke zöne te passeeren, n. l. het Engelsche Kanaal, maar er is o. i. geen enkele reden voor de nu en dan geuite vrees, dat deze stoomboot uit Spanje zal worden getorpedeerd of voor onderzoek op contrabande naar ’n Engelsche haven zal worden opgebracht. Alle oorlogvoerenden zeggen, dat zij er prijs op stellen, dat ons land niet in een oorlog zal worden betrokken welnu, dan moeten ze ook van onzen Sinterklaas en van zijn reisbagage af blijven. Anders worden we furieus. Het zal enkel en alleen aan ons zelf liggen, of we al dan niet op „ouder- wetsche” wijze den 5den December het bekende volksfeest zullen vieren. Som mige zwaar-op-de-handsche lieden vin den de gedachte aan zoo iets huive ringwekkend. Foei, meenen ze feest in zulke omstandigheden. Zij hebben ongelijk en straks, ge zult het zien, wordt hun dat ongelijk bewe zen. Let op mijn voorspelling: We gaan een Sinterklaasdrukte tegemoet als zelden of nooit te voren. Wie een goed geheugen hebben en zich herinneren, hoe het in de vorige mobilifsatie is gegaan, zullen het met deze voorspelling volkomen eens zijn. En dat is ook logisch. De Sinterklaas viering is geen „feest” in de gewone beteekenis des woords; het is geen openbare vermakelijkheid, maar een - huiselijk en familiair genoegen van het onschuldigste soort en meest deugde lijke karakter. Hoe somberder de tijd is en hoe druk kender de omstandigheden, des te meer hebben we ontspanning noodig om geestelijk sterk en weerbaar te blijven. Is, aldus de zaken bekeken, mijn voor spelling van een ongewoon groote Sin terklaasdrukte niet volkomen logisch? Ik begrijp niet, dat zoovelen, die bij de te verwachten drukte een groot persoon lijk belang hebben ik bedoel de win keliers niet reeds lang wakker zijn geworden uit hun mobilisatie-slaapje. De groote magazijnen ja, die maken veel reclame op het oogenblik. Zij be schikken over uitgeslapen reclame-chefs, die de groote kans van het a.s. Sinter klaasfeest al lang hebben vastgesteld en ze aan het uitbuiten zijn gegaan. Juist in een tijd, waarin het zaken leven is vastgeloopen en de omzetten in het algemeen worden bepaald door omstandigheden, welke we niet kunnen beïnvloeden, is het een eisch van goed zakeninzicht om zooveel mogelijk de sporadische gelegenheden te benutten van een opgewekte markt en algemee- nen kooplust. Sinterklaas z’n stoomboot zal heusch wel veilig door de gevaar lijke zöne heenkomen, maar pas op, gij zakenman, dat ge uw eigen schuitje niet laat loopen, op een der vele drijvende mijnen, die in de route van het zaken leven liggen gezaaid om zorgeloosheid en slaperigheid te bestraffen. voorloopig afgegroken. Men is nog niet tot een oplossing gekomen. Het Finsche oordeel is, dat eerst de rapporten en de inzichten van de delegatie moeten wor den bestudeerd, alvorens men kan vast stellen of en in hoeverre bij de Sovjet- regeering de goede wil aanwezig is om met Finland tot overeenstemming te ko men. Dr. Paasikivi, een der leiders van de delegatie verklaarde nog, dat Rusland evenals Finland, zijn vredeswil heeft on derstreept. We willen, zoo vervolgt dit interview, onze handelsbetrekkingen met de Sovjets gaarne verbeteren, maar eco nomisch zijn wij nooit afhankelijk van Rusland geweest, ook niet in den tijd, toen Finland een groothertogdom in het oude Tzarenrijk was. Finland kan eco nomisch langen fïjd weerstand bieden. Wij zijn een volk, dat niet voor de eerste maal en ook niet voor Ie laatste maal in moeilijkreden wordt verwikkeld, maar wel zijn wij die steeds te boven geko men, onze geschiedenis bewijst dat. Wanneer men dergelijke verzekerin gen van weerskanten geeft, moet het, dunkt ons, niet moeilijk zijn tot over eenstemming te komen. In het zuiden van Êuropa wordt thans een stille strijd gestreden. De Balkan is altijd een der woeligste gebiedsdeelen van Europa ge weest. Na de Russische opmarsch in Polen, kwamen de andere Balkanlanden een beetje in de knel. Roemenië voelde zich bedreigd, vooral door de toen nog groote vriendschap tusschen Turkije en Rusland. De diplomatie werkte echter onder hoogspanning en het succesvol afsluiten van een verdrag tusschen En geland, Frankrijk en Turkije bracht de partijen ongeveer op gelijken voet en verminderde de dreiging voor de klei nere Balkanlanden. Daar komt bij dat Italië de vriendschapsbanden met zijn oude asgenoot Duitschland een beetje losser begint te maken, vooral sedert de bekende Duitsche ommezwaai ten op zichte van het Communisme. Italië is en blijft een verklaarde vijand van dit communisme.daarvoor heeft het in Spanje niet tevergeefs gestreden. Ook in Italië leeft de meening, dat het Duitsch-Russische verdrag Duitschland rijp gemaakt heeft voor den invloed van het Communisme en daarom moet de Duitsche „drang mach Osten” worden beperkt. Dit kan alleen in de hand wor den gewerkt door een krachtig Balkan- blok en misschien een bijdrage vormen voor een uiteindelijke wereldvrede. lEerf, bewijis d^t Italië k een verder doordringen van het Communisme wil voorkomen, vinden we nu weer in een uitzending van radio-Rome, waarin in de Russische taal aan Sovjet-Rusland den raad gegeven wordt, zich niet met den Balkan te bemoeien. Als Sovjet-Rus land iets dergelijks in den zin heeft, zal het op zulk een wijze worden ontvangen, dat het overhaast zal moeten terugtrek ken. De Sovjet-Unïe heeft op schandelijke I I I 1 1 I I I I I I i E i I 1 1 E t 1. i DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1