Buit enlandsche Revue. I De Bolswardsche Courant en Westergoo ST. NICOLAAS. Stadsnieuws. Uit den Omtrek. I I 35gig Jaargang Woensdag 6 December 1939 No, 95 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD FEEST VAN MENSCHELIJKHE1D. om WINSUM i. 2. 3. 4. Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. 3 December 1939. Hedenmiddag wandelde de 87-jarige Jan Roosjes in de richting „Aide Mar”. Op een gegeven moment waaide de oude heer zijn hoed af. Toen hij hem op zou rapen, kwam hij te vallen, waardoor hij zich nogal ernstig aan het gezicht be zeerde. Door een voorbijganger werd hij thuis gebracht. Hij zal vermoedelijk geen nadeelige gevolgen van zijn val over houden. ZURICH. UITSLAG SCHUTJASPARTIJ. 2 December 1939. Bij een heden gehouden schutjaspartij waaraan 18 spelers deelnamen, was de uitslag als volgt: 1ste prijs; W. Sannes en H. Water- lander Sr. 2de prijs: J. Langhout en A. J. Brou wer. 3de prijs: J. Schaap en K. de Vries. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. WOMMFXS FEDERATIE VAN ZUTVELARBEIDERS. Onder leiding van den heer T. Hilari- des te Achlum hield de federatie „Fra- neker” van den Ned. Bond van arbei ders in het landbouw, tuinbouw en zui velbedrijf (afd. zuivel) Donderdagavond haar jaarlijksche algemeene ledenverga dering. Niet minder dan 15 afdeelingen met 126 leden waren vertegenwoordigd, t.w. Achlum, Bolsward, Berlikum, Dronriip, Delnum, Marssum, Oosterend, Oosterlit- tens, Sexblerum, Tzum, Wommels, Wei- dum, Wieuwerd, Witmarsum en Zurich. In zijn openingswoord staat de voor zitter een wijle stil bij de vorig jaar ge voerde loonactie,' waarbij bevredigende resultaten werden bereikt. Na de huidige mobilisatietijd nog even te hebben ge memoreerd. spreekt de voorzitter den wensch uit. dat de agenda vriendschap pelijk, zakeliik en vruchtdragend mag worden afgehandeld. Op duidelijke en alleszins overzichte lijke wijze werd het jaarverslag door secretaris T. de Lang naar voren ge bracht, waaruit we kunnen aanstinoen, dat de Federatie momenteel 16 afdee lingen telt. De afd. Winsum moest nood wendig worden afgevoerd wegens stnn- zetting van de zuivelfabriek aldaar. Het aantal leden was gestegen van 232 tot 245, terwijl de bestuursfuncties ongewij zigd bleven. Het financieel verslag van pennlngm. Blroersma gaf een ontvangstcljfer aan OPENB. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK „BOLSWARD en OMSTREKEN”. Over de maand November zijn in to taal 515 boeken uitgeleend, waaronder 2A uit de leeszaal van Sneek. Het aantal bezoekers bedroeg 145, t.w. 21 dames en 124 heeren. KERKNIEUWS. 3 December 1939. Herkozen werden als leden van het kiescollege der Ned. Herv. gemeente te Winsum en Baard de heeren L. Bonne- ma, H. Meinsma en P. Hiemstra voor Winsum en gekozen werd in de vaca ture K. Hellinga, de heer S. Runia. Voor Baard werden herkozen de heeren J. Ka- semier en G. Bloemsma. Door de leden van het kiescollege werden verder de verschillende kerke- raadsleden benoemd. Voor Winsum werd als ouderling herkozen de heer S. Terp- stra, terwijl de heer C. Bonne in de vaca ture Veenstra werd gekozen. Voor Baard werden resp. als ouderling en diaken gekozen de heeren S. Wassenaar en H. van der Plaats. En vergeten wij voor zoover we dat nog doen kunnen ook de armen en verlatenen niet, die we, zonder dat ze er toe behooren, vanuit onzen eigen kring kunnen opmerken, hopeloos aan den zelfkant ervan rondscharrelende. Laten degenen, die in dezen tijd nog geven kunnen, denken aan hen, voor wie het ontvangen veelal zelfs hard is. Een verrassing van „Sinterklaas” kan niemand beleedigen, maar velen troost en vreugde verschaffen, niet enkel door het materieele, dat ze onverwacht toe valt, maar vooral door de ontvangen ze kerheid, dat er aan ze gedacht wordt en dat ze nog meetellen in de ontwrichte samenleving. En ook de gever zal in onze dagen nog wat licht kunnen gebruiken, juist nu er twijfel in hem komt, of het nog wel ooit weer licht zal worden. Arme mensch, die hunkert naar geluk en het niet meer weet te vinden I Haal in dat sombere uur eens een kind op uw knie, vertel hqt een oud verhaal van Sinterklaas en er zal licht komen achter de ramen. Bedenk dan even, dat twee straten verder de armoe-mensch woont met kinderen, die slechts het vale leven kennen en op Sinterklaas-avond hun klompje zullen zetten in een mateloos kindervertrouwen, maar op 6 December dat klompje leeg zullen vinden Md. VERGADERING van den Raad, op Donderdag 7 December a.s„ ’s av. 7 uur ten Stadhuize. Voorstel van B. en W. tot het toekennen van een vergoeding ex artikel 72 van de Lager Onder wijswet 1920 aan het bestuur van school „Rehoboth”, Idem tot verhuur van een stukje grond aan A. Brouwer alhier. Idem tot onderhandsche verpach ting van de brug „de Nijezijl”. Aanbieding bedrijfs- en gemeente- begrootingen, dienst 1940. FILMAVOND IN DE DOELE. Ook in Bolsward is de nieuwe Neder- landsche film „Boefje” zeer goed ont vangen. Een echte speelfilm, gemaakt naar het bekende boek van Brusse. Annie v. Hees Boefje ontpopt zich in deze film als een filmartiste van de eerste rang, maar ook de andw® pollen zijn zeier goed verzorgd. Een gave vertolking, zeer goede beeldweergave en geluid. Naar onze meening is deze film „Boefje” de beste van de tot nu toe gemaakte Ne- derlandsche films. Bioscoop-onderne- ming Miedema komt een woord van hulde toe voor het feit, dat nu reeds in Bolsward van deze film kon worden ge profiteerd. den en Denemarken en ook niet van En geland of Amerika. Zou deze beveiliging dan gericht zijn tegen Duitschland? Het lijkt onwaarschijnlijk, en toch weten we geen andere oplossing te geven. Finland is niet bereid zijn onafhanke lijkheid zonder strijd af te staan en we kunnen ons dit indenken, maar een ge wapend verzet is dan ook alleen verant woord, wanneer redelijkerwijs veronder steld mag worden, dat dit verzet eenig tastbaar nut heeft. Een volk van 3 mil- lioen tegen 100 millioen, dat teekent di rect al de ongelijke strijd. Nu mag Fin land door zijn strategische positie wat betreft grondgesteldheid en afweermid delen in de eerste phase van dezen oor log in het voordeel zijn, tegen een derge lijke overmacht valt niet te vechten. De meening in gezaghebbende Finsche krin gen is natuurlijk anders qn we laten curiositeitshalve het oordeel van een der eerste Finsche legerleiders volgen. Een alleszins bevoegd man als de secretaris van den verdedigingsraad, ko lonel Airo, heeft zich uitgelaten in een artikel in het eerste nummer van den jaargang 1939 van ’t driemaandelijksche Scadinavische tijdschrift „Le Nord”. Te genover de vaak gehoorde bewering, dat de toestand van Finland op dit gebied zeer precair is, waarbij men echter al leen uitgaat van ’t geringe bevolkings cijfer (nog geen 4 millioen zielen op een oppervlakte van 11 maal zoo groot als Nederland) stelt kolonel Airo, dat Fin land grooter verdedigingsmogelijkheden heeft dan zijn bevolkingscijfer zou doen gelooven: zijn aardrijkskundige ligging is, als men er part van weet te trekken, een machtige bondgenoot, want de Fin sche grenzen leenen zich gemakkelijk voor een defensieve strategie. Van de totale lengte der grenzen wordt onge veer 40 door de kust gevormd; het grootste deel ider landsgrenzen wordt zoo goed als niet bedreigd en telt dus niet mede; slechts een tiende deel der grenzen kan zich in gevaar bevinden. Het binnenland met zijn wateren, zijn bosschen en zijn plassen zou groote moeilijkheden opleveren voor een inval ler en voor een betreÊkelijk zwakke ver dediging alle voordeelen bieden. Kolonel Airo zegt daarover het vol gende: Deze overwegingen leveren het bewijs, dat een leger zooals Finland er een kan schoppen, goed uitgerust, en goed op geleid, partij trekkend van de voordeelen van het terrein en gebruik makend van de verworven technische ervaring, het land met succes zou kunnen verdedigen. We hopen van harte, dat dit optimis me bewaarheid mag worden. Wat de strijd aan het andere front be treft, is de positie van de neutralen er deze week niet veel beter op geworden. We wachten nog altijd op het Duitsche antwoord inzake de nieuwe blokkade- maatregelen van Engeland. De neutrale scheepvaart die reeds met zoo groote moeilijkheden heeft te kam pen, kan binnenkort zeer zeker ook nog van Duitsche zijde onaangenaamheden krijgen. Nog steeds bestaat de mogelijk heid, dat Duitschland overgaat tot een absolute blokkade van Engeland en Schotland en met dat doel een breede strook zee langs de kust van Engeland tot oorlogsgebied verklaart. Als een soort dreigement aan het adres der neu tralen schreef dezer dagen der Berliner Börsen Zeitung: het is te hopen, dat de neutralen het ditmaal niet bij protesten zullen laten, maar alle middelen, welke hun ter beschikking staan, zullen aan wenden om de Engelsche maatregel het hoofd te bieden. Als de neutralen niet alles doen om tegenover de onwettige Engelsche blokkade hun recht door te zetten, zijn zij zelf voor de verscherping van de zee-oorlog mede verantwoorde lijk. Blije gezichten te willen zien, prikkelt nog steeds den goedheidsdrang van het sociale wezen: den mensch. En anderen blij te maken, dus vreugde te verschaf fen, is de goede daad, die in de Sinter klaasdagen veelvuldig wordt toegepast. Daarom zijn deze regelen een beroep op u allen, om naar het exempel van den heiligen bisschop van Myra vreugde te spreiden in de harten van wie bedroefd, wanhopig, arm en verlaten zijn. Dat be- teekent voor onze dagen, dat men vreug de moet verspreiden in den kring van het gezin, van de familie in haar ge heel in den kring ook van vrienden en kennissen. Niet dat men manden vol met cadeaux moet laten uitdeelen. Neen, we moeten allen, al is het maar door hun genoodigde aanwezigheid betrekken in de sfeer van dit Typische feest, de sfeer, welke licht is. We moeten ze be trekken in onze Sinterklaasconversatie en ze mee laten opdeelen in het Sinterklaasspeculaassiel We moeten voor kleine materieele verrassingen zor gen voor hen, die ons het naast staan, want allen behooren zij in dezen tijd tot de armen, de bedroefden, de wanhopigen, die we hiervoren bedoel den. Denken we eens aan de jeugd van heden. Ze leeft in de zorgen der ouders, in de grimmigheid van de overal en ei ken dag dreigende gevaren, in de troos teloosheid van het verschiet. Grauw is het heden voor de jeugd en donker de toekomst. Laat voor deze jeugd klaar het schijn sel stralen van de Sinterklaassfeer, op dat deze later een nalichtend steunpunt zal zijn in haar herinnering. waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 Adventstemming de donkere dagen voor Kerstmis.dat wekt herinneringen op aan het kleine Kindje in Bethlehem’s stal, dat de vrede kwam brengen aan de menschen van goede wil. Vrede het is een woord, dat met gouden letters geschreven moest staan in het levensboek van deze wereld en hoe is de practijk? Is er ooit grooter tegenstelling op aarde geweest, als die tusschen de vredesboodschap in de eer ste Kerstnacht en het wereldgebeuren? Heeft Christus dan de vrede niet ge bracht? (Waren iZJijn Avoonden ijdele klanken? Gelukkig niet, maar we vergeten, dat de Engelen in die verlossingsnacht ge zongen hebben.aan de menschen van goeden wil. Daaraan ontbreekt het nu en daaraan ontbrak het al die jaren na den Kerstnacht. Wat baat het, dat we praten over vrede, als de echte geneigdheid tot vrede, de innerlijke drang tot vrede niet in ons hart is, wanneer we opgevreten worden door het egoïsme van onzen tijd? Wilt ge ooit vruchtbaarder bodem voor haat, nijd en afgunst, dan in onze wereld, waarin de zelfoverschatting en het brute geweld hoogtij vieren? Alleen ddn, wanneer de goede wil weer terug keert in de menschen, zullen we iets kun nen benaderen van de Kerstboodschap, die ons met zooveel nadruk is gegeven. Onwillekeurig stellen we ons de vraag- bewijst de ontredderde toestand van onze tegenwoordige- samenleving niet overduidelijk, dat het tot nu toe gevolg de systeem op een fiasco dreigt uit te loopen en er dus een nieuwe wereld orde moet worden geschapen? Volkomen juist geredeneerd, zegt de Communist. We gooien deze bestaande wereldorde omver en stichten op de puinhoopen daarvan ’n nieuwe gemeen schap. De practijk bewijst dan, dat we met deze wereldbeschouwing nog veel verder van de vredesgedachte geraken dan dat in de bestaande wereldorde bereikbaar was. Naast dit Communisme staat het Na tionaal Socialisme met zijn verheerlijking van den mensch en uitschakeling van elke godsdienstige uiting. Beide stelsels hebben gelegenheid gehad re bewijzen, dat het beter kan, maar beide hebben een nog veel erger vervolging en onder drukking van de groote massa gebracht. Zal de democratie ons kunnen redden? Op geestelijk terrein is het antwoord be vestigend te geven, maar op economisch en maatschappelijk terrein heeft dit stel sel zeer groote gebreken. In het kader van deze revue kunnen we niet uitvoerig deze kwestD behande len, zoodat we van dit onderwerp af stappende, allereerst eens gaan zien hoe het wereldgebeuren zich in de laatste week ontpopt heeft. Allereerst is daar de Russische inval in Finland, een boevenstreek naar het voorbeeld van de Duitsche inval in Po len. Wanneer men van Russische kant deze inval tracht voor te stellen als een daad van zelfbehoud voor de Finsche bevolking, om die massa tegen haar eigen regeering te beschermen, dan is dat huichelarij eerste klas. Wat heeft Rusland toch voor, zoo wordt door velen gevraagd, met de ver overing van Finland? Allereerst de ver breiding van het Communisme. Nadat Polen voor de helft door Rusland is be werkt voor het Communisme en de an dere helft door Duitschland is rijp ge maakt voor het Nationaal Socialisme (in wezen loopen deze twee stelsels in den laatsten tijd parallel) de randstaten Li- thauen en Letland en Estland eveneens onder Russische invloed gebracht zijn, kwam automatisch Finland aan de beurt. We geven toe, dat hier ook eenige strategische waarde moet worden toe gekend van de bezetting van de Fin sche havens, maar ieder, die even een kaart van het Europeesche werelddeel voor zich neemt, ziet onmiddellijk dat dit laatste argument pas op de tweede plaats komt. Immers, waaruit kan die bedreiging van Rusland vanuit de Oost- I zee bestaan? Niet van de kant van Zwe- van f 274.56y2, uitgaven f86.27, aldus een voordeelig saldo van f 188.29J/2. Door de afdeelingen Bolsward en Weidum werd de kascontrole gehouden, wat bij monde van laatstgenoemde afd. in orde werd bevonden, onder dankzeg ging voor het accuraat beheer. Hierna volgde bestuursverkiezing, waarbij de periodiek aftredende heeren S. Hilarides, F. de Lang en Broersma al len bij acclamatie werden herbenoemd. Het voorstel van het federatiebestuur, om een feestelijke propagandavergade- ring te houden, ter herdenking van het 40-jarig bestaan der organisatie, werd met algemeene stemmen aengenomen. Medegedeeld werd nog, dat op nader te bepalen datum deze bijeenkomst zal worden gehouden met medewerking van het Amsterdamsch cabaretgezelschap „Presser”. Na de pauze werd door den Bondspropagandist J. Lageveen een in leiding gehouden over „Actie en Propa ganda”. In korte trekken werd door den spreker behandeld de loonactie, ziekte en ouderdomsverzekering, waarbij de houding der commissie van Arbeids voorwaarden in een gunstig licht werd gesteld. Ook werd de positie van zuivel, veehouderij en akkerbouw aan een be spreking onderworpen. Ten aanzien hiervan moest worden geconcludeerd, dat, ondanks de stijging der levensmid delen en stimulans der regeering de eco nomische toestand slecht valt te noemen Aan de hand van statistische gegevens werd een en ander nog verduidelijkt. Ten slotte werd nog een kort woord gesproken omfrent de organisatie, waar bij het pionierswerk van wijlen de h.h. Wiersma te Achlum en Postma en Hoek stra te Grouw nog werd gememoreerd, welke markante figuren een leven vol strijd en moeite hebben gehad. Nog werd medegedeeld, dat de voorzitter bij het 40-jarig Bondsjubileum eveneens ’t 40-jarig lidmaatschap der organisatie kan herdenken. Ook de heer Dijkstra van Deinum, die thans met pensioen gaat kon bogen op ruim 39 jaar organisatorisch werkzaam te zijn geweest. Hij werd dan ook waar- deerend toegesproken. Met een opwek kend woord sloot voorzitter Hilarides de vergadering. I Is het nu wel de geschikte tijd weer Sinterklaas te gaan vieren? Laten we beginnen met het stellen en beantwoorden van deze vraag, want de misère schijnt ons door alle narig heid van de laatste jaren crisis, ge volgd door oorlog tot een tweede natuur te zijn geworden. Een kreet van blijheid en verlangen klinkt ons toe als een vloek in een doodenhuis. De lampen der vreugde zijn, de een na de andere, uitgelknipt door crisils- spook en oorlogsmonster. Past er nog licht in deze duisternis? Ja, juist nu! Wat doen we, als ’s avonds de zon, de groote en natuurlijke lichtbron van de wereld, is ondergegaan? Dan ver zorgt ieder voor zich het schijnsel, waain hij door den avond heen den dag kan blijven zien. De een knipt de elec- trische gloeilamp aan, een ander ont steekt moeizaam ’t petroleumlicht, som migen vermeien zich met hun gedachten in het schijnsel van het vuur uit den haard. Maar iedereen wekt licht om zich heen. Behalve de zon, welke het licht spreidt om te doen zi e n, heeft de Schepper ons ook een bron geschonken waaruit Die bron we hebben het ter gelegen heid van Sinterklaas enkel over de ge- woon-menschelijke, dus niet over de geestelijke vreugde is de algemeene wereldwelvaart. Ze is een zon met bij zonnen, n.l. van vrede en liefde. Nu en dan echter het was zoo in heel de geschiedenis der menschheid gaat ook deze zon een poosje onder en worden we omhuld door de duisternis van armoe, verdriet en jammer. Waarom zouden we in deze duister nis niet, ieder voor zich, het lampje on zer vreugde aanknippen en in dat schijn sel degenen onder ons betrekken, die zoo’n knopje missen? IJSCLUB. 2 December 1939. De jaarvergadering der ijsclub „Win sum en Omstreken” mocht zich in een druk bezoek verheugen. Bij afwezigheid van den voorzitter werd het presidium waargenomen door den heer L. Bonne- ma. Het jaarverslag van den secretaris, den heer H. Meinsma, oogstte veel bij val. In verband met de hoóge kosten, welke benoodigd waren geweest voor de viering van het 75-jarig bestaan der ver- eeniging, boekte de penningmeester een nadeelig saldo van f 38.01 j/2. Bij acclamatie werden als bestuurs leden ge- en herkozen de heeren K. Ko- ning en L. Bonnema. Herkozen werd als keurmeester de heer L. de Jong en als zoodanig gekozen de heer A. Roorda. In verband mqt den stand der financiën werd besloten het komende seizoen geen groote hardrijderijen te houden en ver der aard en aantal der te houden wed strijden aan het bestuur over te laten. Nog werd aangenomen het bestuurs voorstel om de leden, die in militairen dienst zijn, dit jaar vrij te stellen van contributie. De afgevaardigde der ijsclub Ooster- y littens, de heer J. Dijkstra, hield een plei dooi voor het oprichten van een gemeen telijke ijswegencentrale. Bijna alle aanwezigen konden zich met dit denkbeeld vereenigen. Het te verloten paar schaatsen viel ten deel aan den heer P. Hitman. Hierna werd deze geanimeerde verga dering, waar een prettige en opbouwen de geest heerschte, met een opwekkend woord door den voorzitter gesloten. AANRIJDING MET DOODELIJKE AFLOOP. 3 December 1939. Vanmiddag omstreeks vijf uur werd de 10-jarige Pier T. Posthuma de Boer door een luxe auto aangereden en doodelijk verwond. Hij was met eenige vriendjes aan het spelen even buiten de kom van het dorp op den rijksweg Zurich-Harlingen. Van Zurich naderde op dat oogenblik een vrachtauto, terwijl op hetzelfde moment een personenauto uit Harlingen naderde, bestuurd door den 31-jarigen dienst plichtige sergeant Tanja, afkomstig uit Leeuwarden in wiens gezelschap zich ’n 15-jarig meisje uit Sneek bevond. P«er stond tegeri de afrastering en wilde den weg oversteken, toen de vrachtwagen gepasseerd was. Doordat hij de luxe wagen die pl.m. 60 km reed niet zag komen, botste hij hier tegenop, met het noodlottig gevolg, dat hij na een half uur, zonder tot bewust zijn te zijn gekomen, is overleden. Twee militaire dokters waren aanwe zig, n.l. Dr. Timmer en Dr. Bogtstra, ter wijl even later ook Dr. Kroon uit Wit marsum arriveerde. Hulp mocht echter niet meer baten. Van de auto, genummerd B 3841 was de rechterlamp en spatscherm ingedeukt. DE JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1