Buitenlandsche Revue. nMaarsgroM In het nummer van 30 Dec. a.s. zal gelegenheid be staan tot het plaatsen van J/ieu wjaarsgro eten tegen den prijs van 40 ct. voor ten hoogste 4 regels. Elke regel meer 10 cent. Deze Nieuwjaarsgroeten kunnen ook worden opge geven aan onze Agenten. De Bolswardsche Courant en Westergoo I DE GODSDIENSTEN. yVLLTEAL UITSLAGEN Stadsnieuws. Uit den Omtrek. Woensdag 13 December 1939 No. 97 35g!£ Jaargang Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 LHHl!JEmL!==ïlLE=ïlLH=ïlLH=n EnlEnlE-ïlE-ilEnlE-il EENIGE INTERESSANTE CIJFERS. MAKKUM. 1-5. heeren waren niet herkiesbaar. - aKiïl Advertentiën per regel Woensdagsnumnier 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. DE ADMINISTRATIE. aal van het Duitsche Centrale Bureau voor Kerkelijke Statistiek en ze betref fen het jaar 1937. De geheele bevolking der aarde telde in dat jaar bijna 2123 millioen zielen, van wie er we nemen de cijfers afge rond op millioenen 770 mill, als belij ders van eenige christelijke religie kon den worden aangemerkt. Dat is dus ruim 36 of iets meer dan één derde van de bevolking der aarde. De belijders van alle mogelijke chris telijke kerken en secten tesamen vormen dus nog maar een kleine minderheid van de menschheid. De sterkte-percentages van andere belijdenissen zijn: Confucianen 18% Mohammedanen 15 Hindoeïsten 12 Boeddhisten 8% „andere heidenen” 5.4 godsdienstloozen 3.6 Sjintoïs- ten 0.9 en Joden 0.8 KERKELIJKE VI December 1939. De Geref. gemeente van Wommels verkoos tot ouderlingen de heeren H. 7 6 4 4 1 4 5 4 2 1 0 0 0 1 o 1 o o 2 1 2 2 1 4 WOMMELS 'ezino. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 et. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. Ruim een derde deel der menschheid dus, om precies te zijn 36.4 bestaat uit Christenen. Hoe nu zijn de christenen weer onderverdeeld? Nemen we hun aantal als een afzon derlijke eenheid, te stellen dus op 100 dan valt te constateeren, dat iets meer dan de helft, n.l. 51.6 Roomsch-Ka- tholieken zijn; tot de z.g. schismatiek - katholieke kerken (Grieksch-KSthoIie- ken of Oostersch (orthodoxen) behoort 21 der christenheid; tot de protestant- sche kerken (het woord „protestant” in den ruimsten zin des woords genomen) behoort 26.2 „andere christenen” 1.2 30— 17 31— 17 S—15 13— 8 3— 7 7—28 W. Z. S. R. E. S. Bakhuizen Friso ,M. K. V. Renado Voor ons werelddeel, dus voor Europa gelden de volgende verhoudingscijfers: R.-K. 41.1 Grieksch-Katholiek 27.3 Protestant 22.8 „anders-christelijk 0.8 Joden 1.9 Mohammedanen 1.9 godsdienstloos 4.2 In Azië, dat méér dan de helft van het aantal zielen der geheele wereld bevat (n.l. 1163 millioen van de 2123 millioen) behoort slechts 3.9 dus nog geen 4 op de 100, tot eenige christelijke reli gie. Het werelddeel Australië en Oteanië dat slechts weinig meer zielen telt dan ons land, n.l. 10% millioen, is voor ruim 60 protestantsch en voor ruim 17 R.-K. Afrika telt on een bevolking van 151% millioen nop geen 20 millioen (20.6 christenen. BHna de helft van hun aan tal. n.l. 9 millioen ziin R.-K. Amerika met ziin 268 millioen Inwo ners (N.- en Z.-Amerika tesamen) is voor 55.1 Katholiek en 23.4 Pro testantsch. Ruim 41 millioen Inwoners gaven' zich daar als godsdienstloos op. Md. Een Italiaan, die ons land of de Scandinavische landen zou bereizen, kan in vele kringen stuiten op eenzelfde onwetendheid ten aanzien van zijn land en zijn godsdienst. Zondert men de in- tellectueelen uit, dan ontmoet men in protestantsche milieus vaak het inzicht, dat de Roomschen een uitzonderlijk vreemd groepje christenen vormen. En de eenige troost is, dat ze in aantal niet zoo veel te beteekenen hebben. lijke oorlog iets op den achtergrond geraakt. Trouwens het officieele en ook niet officieele nieuws is zoo schaarsch, dat de tegenberichten de laatste dagen be staan uit drie woorden: niets te melden. We vragen ons af: Is er misschien ’n gemeene tegenzin opkomende tegen de oude oorlogsmethode om de soldaten als kanonnenvleesch te beschouwen en moeten de legerleiders rekening houden met die veranderde mentaliteit onder de groote massa? Dat zou een onverwachte en gunstige wending ten goede kunnen geven. Het zal toch eens zoover moeten komen, dat de eene mensch niet moedwillig de an der kan dwingen de wapens op te ne men om zijn eyenmensch te bestrijden. DE VODDENRAPER VAN PARIJS. Een goed bezette Doelezaal heeft Zon dagavond geluisterd naar de vertolking van het aloude tooneelspel door het ge zelschap Van Peursen. Toen voor het eerste tafereel de zaal in het duister werd gezet en we alleen oog en oor noodig hadden, voor het too- neel, was ’t net of de tijd van 30 tot 35 jaar terug herleefde en we in de schouw burg van Hart een voorstelling van dit oude stuk meemaakten. De Voddenraper past niet meer in on zen tijd, dialoog, handeling en tooneel- aankleeding vallen geheel uit het genre, wat we de laatste jaren gewend zijn en toch amuseert het publiek zich met de voor onze begrippen wat al te symplis- tische ontknooping. Het ouderwetsche systeem in dergelijke stukken: twee dooien voor een dubbeltje, doet in dit oude tooneelwerk nog opgeld. Moeten we het als een tekort aan goede tooneelstukken toeschrijven, dat men een dergelijk oud parade-paard van stal haalt? Over de rolverdeeling kunnen we kort zijn. Drie van de negen medewerkenden hebben zich tot de beroepsklasse kun nen opwerken. Jean, de voddenraper, ’n moeilijke en zware rol, werd op sublie me wijze door Is. Monnikendam vertolkt. Alle hulde voor diens mooi en echt too neelspel. Marie Didier speelde goed, maar viel in enkele passages weer wat uit de oude sfeer; overigens een heel goede creatie. Juffrouw Potard (Gretha Gerlach) be schikt over meer tooneelroutine en weet zich bijzonder goed in deze rol in te leven, daardoor werd het 4e tafereel een der mooiste momenten. De overige spelers komen gedeeltelijk aan de middelmaat toe of beneden het goede dilettantisme. Uit de bezetting der bijrollen bleek, dat een goed leiderschap niet altijd gepaard behoeft te gaan met eigen tooneelroutine. 1940 nadert en daarmee de tijd voor betaling van 't abonnementsgeld. Wan neer U het bedrag stort op onze giro rekening 87926 of het per postwissel zendt, heeft alles een vlot verloop en hebt U de minste kosten. Wij ver trouwen dat onze abonnees aan ons verzoek zullen voldoen. Het bespaart ons in de overdrukke tijd veel werk. Na 1 Januari worden de kwitanties af gegeven. 8 December 1939. De ijsclub „Makkum” hield heden avond haar jaarvergadering op de bo venzaal van hotel „het Hert”. De voorzitter, de heer H. Bergsma, heette de aanwezigen hartelijk welkom, doch had gaarne wat meer belangstel ling gezien, maar beschouwde de gerin ge opkomst als gevolg van de tijdsom standigheden. Na dit korte openingswoord las de secreatris, de heer S. Attema, de notulen voor en bracht verslag uit over de ge houden wedstrijden van den vorigen winter. Zonder verdere besprekingen werd een en ander goedgekeurd. Ver volgens bracht de penningm., de heer J. Bergsma, het financieel verslag uit. Hij deed dit .heel uitvoerig en behandelde de ontvangsten en uitgaven van elke ge houden rijderij afzonderlijk, waarna de heele jaarrekening aarfwees een ont vangst van f231.15 en een uitgave van f 202.39.; Door de heeren W. Gêné en H. de Vries. werden de boeken en de rekenin gen gecontroleerd en door eerstgenoem de verklaard, dat alles in de puntjes was bevonden. Nu volgde bestuursverkiezing. Aftr. de heeren S. Attema en J. Bergsma. Eerstgenoemde werd met bijna alle stemmen herkozen, terwijl Bergsma we gens militairen dienst niet herkiesbaar kon worden gesteld. In diens plaats werd gekozen de hedr O. de Jong. Beiden gingen hiarmede accoord. De heer Bergsma werd als scheidend bestuurslid door den voorzitter bedankt, die verklaarde, dat de aftredende steeds de belangen van de club heeft gezocht. Bij de besprekingen over eventueele wedstrijden, werd de regeling te dien opzichte aan het bestuur overgelaten. Op verzoek werd nu het plaatselijk reglement voorgelezen waarin wijziging poodig bleek te zijn. De heer! J. Bergsma sprak als scheidend bestuurslid nog een kort woord en wekte de aanwezigen op tot medewerking om het ledental te doen uitbreiden. De club is financieel wel niet zeer rijk, doch heeft reeds veel nood zakelijke goederen in haar bezit, welke van lieverlede zijn aangekocht. Het ledental bedraagt ongeveer 115, waarvan 29 aanwezig waren. De voorzitter sloot met een woord van dank aan allen deze opgewekte verga dering. 7 December 1939. Herbenoemd tot resp. ouderling en diaken in de Ned. Herv. gemeente alhier de aftr. heeren A. van der Meer en G. van der Meer. Alle Christenen tesamen verkeeren tenslotte in de dwaling, dat er ergens in Afrika nog wel zwarten rondloopen, die er hun eigen afgoden op na houden en dat er in China vele rare Chineezen hui zen, die van het christendom nog niet veel afweten, maar aan de kerstening van deze laatste resten der heidensche menschheid werken zendelingen en mis sionarissen. Hoe staat het met dat alles nu in wer kelijkheid? We willen deze werkelijkheid in cij fers tot uitdrukking brengen cijfers, welke ons inzicht kunnen verruimen en ons.bescheidenheid kunnen doen verwerven. Ik ontleen de gegevens aan het zeer uitvoerige statistische materi- R.-K. VOETBAL. W. Z. S. (Sneek)-R. E. S. R .E. S. ondernam Zondag de reis naar Sneek om revanche te nemen van de ge- ledeit nederlaag van enkele weken terug. De stemming was best, het weer was slecht, en onder een aanhoudende mot regen werd het Sportpark aan de Leeu warder straatweg betreden. R. E. S. krijgt eerst wind en regen tegen, maar dit is geen bezwaar om direct het vijandig doel te belagen. Voorloopig weet Sneek stand te houden, maar als de doelman een ver schot krijgt te ver werken, is hij niet klemvast en de rechts binnen die toegeloopen is, benut zijn kans, 0-1. Ook Wit-Zwart zit niet stil en als de midvoor even daarna op het doel af stormt, weet de linksback schitterend te redden. Een kwartier*voor rust schiet de kleine rechtsbuiten van Wit-Zwart via de paal in en de stand is 1-1. Een vrije trap, juist buiten het straf schopgebied op het Sneekdoel, gaat na driemaal te zijn ingeschoten uit een ge wirwar van spelers ten slotte via de paal naast. Kort daarop rust.' Het zware veld schijnt de Sneekers meer te hinderen dan de Bolswarders en direct is R. E. S. weer in den aanval. Ten koste van een hoekschop kan de thuisclub redden. Deze wordt fraai door den rechtsbuiten voor doel geplaatst, de linksbuiten schiet even fraai in, de doel man is gepasseerd en de back slaat de bal uit ’t doel. Penalty. De spil er achter en R. E. S. heeft opnieuw de leiding. Kort daarop door den midvoor vergroot, Blanksma en D. Risselada en tot diaken 1-3. R. E S. speelt rustig verder. Wit- de heer L. R. Miedema. De aftredende Zwart zet alles op de aanval. Door tel- In Februari j.l. had ik op een Zon dag een kerkdienst bijgewoond in de kathedraal van Bengasi, de hoofdstad van Cyrenaïca, de Italiaansche kolonie in Noord-Afrika. Het was een pontifi cale Hoogmis geweest een dienst met veel luister, militaire eerewachten, ge presenteerde geweren enz. Na afloop ging ik met enkele nieuwe Italiaansche vrienden ergens een' glaasje koffie (zonder melk, maar met een indruk wekkende hoeveelheid suiker) drinken en we kwamen te praten over den godsdienst. Enkelen wisten, dat in het land, waar ik vandaan kwam, „bijna alle menschen” volgelingen waren van Calvijn en Luther. Hoe heeten ze ook weer? vroeg me dé Italiaansche woordvoerder. Protestanten. O ja, juist, protestanten. Grappige naam eigenlijk. Ik zei, dat het niet juist was, dat „bij|na alle” Nederlanders protestanten zouden zijn. Waarop ik direct in de rede werd gevallen, door een, die er alles van wist. Hij was een ontwikkeld man, ging er althans voor door; een regee- ringsambtenaar, die reeds belangrijke posten had vervuld in Abessinië en er thans een waarnam in Lybië. In Holland, zei hij, mogen de Katholieken geen eigen kerkgebouw be zitten en daarom vinden hun godsdienst- oefeninijen altijd plaats in de open lucht. Ik heb ze wonderlijke dingen verteld over de vrijheden, welke we op allerlei gebied, maar vooral op het gebied van de religie, in Holland kennen. Ze waren een en al verbazing. 11 December 1939. Bij Van der Leij alhier hield de ijsver- eeniging „Kimswerd” haar jaarlijksche ledenvergadering. Het financieel verslag luidde als volgt: inkomsten f 122.90, uitgaven f61.46 ba tig saldo f61.44. De aftr. bestuursleden de heeren S. de Haas en J. Westra, werden herkozen. Aangaande de regeling der te houden wedstrijden werd aan het bestuur vrij mandaat verleend. De veertiende oorlogsweek is weer verstreken en wanneer we na deze periode eens de balans gaan opmaken, dan moeten we in de allereerste.plaats constateeren, dat de mogelijkheid van een spoedige vrede veel verder van huis is dan begin September. Regelmatig worden er nieuwe slacht offers in dit conflict betrokken en dat kan ook niet anders. Wanneer torure kracht zegeviert over recht is ’t lot van veel staten in Europa bezegeld. Uit deze stelling zou men dus moeten concludeeren dat het bestaan van de kleinere naties gebaseerd is op de goedgunstigheid van de grootere nabu ren. Zooals de wereld er in den laatsten tijd uitziet, moet men hierop bevestigend antwoorden. Zoolang er eenige eerbied bestond voor recht en rechtvaardigheid, een eenmaal gegeven woord zijn waar de behield en goede nabuurschap meer op prijs werd gesteld, zoolang was het voor de kleine naties mogelijk in het groote koor mee te zingen en op zijn tijd een klein solo-nummertje uit te voe ren. Sedert enkele jaren is die oude rechtsgrond vernietigd en speciaal in ’t nu bijna afgeloopen jaar is daarvoor in de plaats getreden het alles omvattende woord macht. Dit woord beheerscht de geheele Euro- peesche toestand. De oorlog tusschen Duitschland, Engeland en Frankrijk, die tusschen Polen en Rusland, tusschen de Finnen en Russen. Met alle respect voor het uithoudingsvermogen van het Fin- sche leger lijkt het ons op den duur on mogelijk tegen een dergelijke overmacht als het Russische leger met succes stand te houden. Wanneer Finland onder de voet ge- loopen wordt, wat dan? Waarvoor heeft Rusland die Oostzee noodig? Zich veilig te stellen voor een eventueele vijand of is de verovering van Finland nog niet genoeg en ligt het in de bedoeling ook Zweden er bij te trek ken en zoodoende langzaam maar zeker een vrije uitvoerhaven te krijgen? Met een zekere zorg ziet Zweden de ontwikkeling van den strijd in Finland tegemoet. De Minister van Defensie heeft in een rede verklaard, dat men de oogen niet moet sluiten voor de moge lijkheid, dat het ergste zou kunnen ge beuren. Alle door Zweden genomen maatre gelen zijn nog uitsluitend ingegeven door de noodzakelijkheid te waken voor de handhaving van de neutraliteit. In gelijke mate als Zweden zijfi neu traliteit zou willen verdedigen tegen over Rusland, staat Nederland als neu trale natie tusschen twee oorlogvoerende partijen. Speciaal de jongste blokkade-politiek van Engeland heeft yoor ons nieuwe moeilijkheden gebracht. Meer speciaal mogen we hier de aandacht vestigen op de vermoedelijke actie van Duitsche kant tegen enkele neutralen. Wat en hoe deze actie worpen zal, is nog in het duister gehuld, maar wel typisch is de verze kering, dat men spreekt van kleine en groote neutralen. Dit is alweer een uit vloeisel van het boven aangehaalde ver schil tusschen recht en macht. Nederland neemt zijn eigen houding aan ten opzichte van de blokkade-poli tiek van Engeland en die houding is er een van de striktste neutraliteit. In de te nemen maatregelen willen we ons zelf blijven en de mogelijkheid is niet uitge sloten dat enkele van die maatregelen voor Duitschland minder prettig zijn. Is er nu een practisch middel, dat de neu trale regeeringen niet hebben gezien, dan ligt het op den weg van de oorlog voerenden ons deze practische weg te wijzen en er behoeft niet aan getwijfeld, dat de neutralen, indien mogelijk, deze raad zulten opvolgen. Wanneer Duitschland evenwel zou eischen, dat we ons met kracht tegen de blokkade-politiek van Engeland zullen verdedigen, dan is dat een intimidatie die we niet kunnen accepteeren. Zoolang Nederland nog kan staan op den bodem van het recht, zal het zelf willen be slissen hoe de neutraliteit (naar alle kanten) zal worden uitgevoerd. We hebben er in het begin van deze, revue op gezinspeeld dat er regelmatig nieuwe slachtoffers in het conflict be trokken worden en dan gaan onze ge dachten in de allereerste plaats naar de Balkan. De vorige week doken telkens geruch ten op over troepenconcentraties aan de Turksch-Russische grens. Ook ten op zichte van Roemenië waren de artikelen in enkele Russische bladen zeer agres sief. Wat het gerucht no. 1 betreft, waarin de oorsprong van deze geruch ten wordt toegeschreven aan Duitsche propaganda. Turkije en Rusland hebben militaire maatregelen genomen aan hun gemeenschappelijke grens, maar hun oogmerken zijn gelijk. Met Roemenië is de zaak even anders gesteld. Rusland oefent reeds sedert eenigen tijd druk uit op de Roemeensche regeering. Moskou wenscht met Roe menië een verdrag van wederzijdsche bijstand te sluiten in den geest als tus schen Rusland en de randstaten Estland, Letland, enz. Dit vormt een directe bedreiging voor Italië. Ligt het misschien in de bedoe ling van Rusland den strijd op de Bal kan te ontketenen om zoodoende Italië te noodzaken kleur te bekennen? Dan kon de bom wel eens heel anders barsten dan men te Moskou gelooft. De as Rome- Berlijn heeft de laatste maanden heel wat schokken doorstaan, maar deze schok achten we wel een beetje al te zwaar. Ouder geen enkele voorwaarde zal Mussolini een verder doordringen van het bolsjewisme in de Balkan dul den. In de Italiaansche kranten kan men klachten lezen dat het nutteloos is de vorming van een eenheidsfront in den Balkan onder Italiaansche leiding te ver wachten, zoolang Roemenië aangemoe- digd wordt niet toe te geven aan de wenschen van Hongarije en Bulgariie. En Roemenië wordt eraan herinnerd, dat de eenzijdige garantie van Engeland en Frankriik alleen geldig is in geval van een Duitschen aanval en niet van een Russischen aanval. Roemenië krijgt daarom den raad toe te geven aan de eischen van Hongarije en Bulgarije, omdat Roemenië anders onaangename verrassingen te wachten zouden kunnen staan. Met zeer groote belangstelling zal door verschillende staten de ontwikke ling van deze aloude Balkankwestie worden gevolgd. Met al die meer of min der belangrijke kwesties is del elgen- KIMSWERD. kens ver op te dringen trachten de backs het spel te verplaatsen, maar de R. E. S.- achterhoede is safe en weet van geen wijken. Dit verre opdringen kost hun echter nog tweemaal een doelpunt. Een maal gaat de, linksbuiten er vandoor, met een schijnbeweging wordt de doel man uit zijn doel gelokt en kalm wordt de bal in het verlaten doel geplaatst. Ook de midvoor probeert het nog een keer en heeft succes. Met 5-1 heeft R. E. S. verdiend ge wonnen en volgens de verliespunten de eerste plaats bezet. A.s. Zondag en zware uitwedstrijd te gen Bakhuizen, die winnen en Rjucht en Sljucht heeft een mooie kans om dit sei zoen het kampioenschap te behalen. De stand is thans als volgt: 10 9 4 3 0 0 Opgaven in te zenden uiterlijk tot en met DON DERDAG 28 DECEMBER, 2 uur. BS DE JONG s NIEUWSBLAD wanrln opgonomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1