Buitenlanüsclie Revue. Hieuuuiaarsoroeien De Bolswardsche Courant en Westergoo GELD AANGEBODEN. Stadsnieuws. 35gig Jaargang Woensdag 20 December 1939 No. 99 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD !H=ïlLE=nL£==ïlU==ïllH=ïlLH=ïl KOST WEINIG OF GEEN MOEITE. en DE ADMINISTRATIE. ZONDER BORGEN OF ANDERE ZEKERHEID. Ook aan den anderen kant van onze grens, n.l. in Duitschland, schijnt de levensstandaard heel wat bescheidener te wezen dan we hier in Nederland als de minimum eischen aanvaarden en ook in werkelijkheid bezitten. Uit zeer betrouwbare correspondentie, die waarschijnlijk aan het oog van den strengen censor is ontsnapt, lezen we en kele merkwaardige feiten, waaruit dui delijk espreekt de groote moeilijkheid, waarmee bepaalde goederen op peil kun nen worden gehouden. Bij de vele distri butiekaarten, die in Duitschland in om loop zijn, heeft men onlangs gekregen de kleerendistributiekaart. Deze distribu tiekaart omvat 100 punten en deze pun ten zijn berekend voor een geheel jaar. Nu kost een jurkje 30 40 punten, een onderjurk 15 punten, voor een stelletje ondergoed betaalt ge 20 tot 25 punten, een pyama kost 25 punten, een regen mantel 25 tot 35 punten, schoenen 30 punten, 100 gram garen kost U 7 pun ten. Telt ge deze lijst op, dan ziet men dat 100 punten veel te weinig is om aan de normale behoefte aan kleeding te vol- 520 519 519 514 519 251 249 249 248 251. Brandewijn en Jenever met gratis Boerenjongens en Advocaat of 10 korting. Profiteert hiervan in BRANDSMA’s WINKELS. Onze heerlijke Wijn verkoopen wij het geheele jaar met véél succes. Voor reclame tot Nieuwjaar hierbij gratis Boerenjongens en Advocaat. BRANDSMA’s WINKELS. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. aan onkosten zouden hebben betaald het abonnementsgeld ad f 2.op „Voor spoed door Wilskracht” nog niet inbe grepen. Zwendel. Waartegen de politie, dan ook waar schuwt, zonder dat ze in staat is om er een einde aan te maken. Het is een „bestaan” ten koste van de armsten, n.l. van degenen, die geen uitzicht meer hebben om zich op nor male wijze een inkomen te verzekeren. Md. met evenveel recht kan men de grootste tegenstellingen vinden. Een van die in de laatste weken op den voorgrond tredende tegenstelling is wel het groote verschil in kosten van de mobilisatie. Nederland betaalt ruim l'/2 millioen gulden per dag. België ruim j/2 millioen en nu moet U niet denken: dan hing, is hiermee opgeheven en we vragen ons met eenige nieuwsgierigheid af voor welk bedrijf in dit werelddrama het doek nu weer zal worden openkgeschoven. KIESCOLLLEGE NED. HERV. KERK. De uitslag van de Woensdag j.l. ge houden stemming voor het Kiescollege was als volgt: Op de Vrijzinnige candidaten zijn uit gebracht J. E. de Boer S. I. Faber U. van der Zee Tj. J. de Boer C. de Jong op de Rechtzinnige candidaten P. Oord J. van Slageren J. Visser S. Punter M. Verhoeven BELLAMY-AVOND. Woensdagavond j.l. sprak in de Doele (bovenzaal) de heer Oostveen van Den Haag over het onderwerp: „Een Katho liek oordeel over de Bellamy-beweging”. Nadat de heer G. H. Boersma de ver gadering met een woord van welkom had geopend, verkreeg de heer Oostveen het woord. De Bellamy-gedachte is, volgens spr„ ook voor niet-Katholieken van belang. De Bellamy-gedachte is voor de Katho lieken belichaamd in de encycliek Quadragesimo Anno. De Bellamy-bewe ging is niet geheel wat de leider er in zijn tijd van maakte, maar heeft zich aangepast bij de veranderde tijdsomstan digheden. De kern is gelijk gebleven. Bellamy dat is een economisch stel sel, het begeeft zich niet op godsdien stig terrein en is dus voor ieder aan vaardbaar. Bellamy wil een soort groote coöperatie stichten waarin alle leden de hun toegewezen taak vervullen. In deze coöperatie heeft ieder door de goede verdeeling welvaart. In onze tegenwoor dige maatschappij zijn er enkelen, die meer gebruiken dan ze noodig hfbben, maar duizenden die te weinig hebben. De Internationale Vereen. Bellamy wil het economisch leven zoo inrichten, dat productie en verbruik meer in overeen stemming is. De Staat heeft hier een be langrijke taak te vervullen. Evenals de Staat zorgt voor onze veiligheid door leger en politie, zoo zal ook de Staat moet enzorgen voor onze economische veiligheid. In het verdere gedeelte van zijn rede behandelt spreker uitvoerig een door prof. J. H. Nickel en eveneens een door Ds. Pauwels O.P. uitgegeven brochure tegen het Bellamy-stelsel. Spreker oefent op deze brochures scherpe critiek. Waar we nog niet de gelegenheid hadden deze brochures in te zien en deze daaruit kunnen citeeren, heeft weergave van deze critiek geen zin. Als een voorbeeld hoe de stellingen tegenover elkaar staan: Prof. Nickel zegt: de grondfout in de huidige samen leving is voor hen gelegen hierin, dat de productiemiddelen eigendom kunnen zijn van individuen, die daardoor in staat zijn om ten koste dergenen, die voor hun levensonderhoud zijn aangewe zen op arbeid in hun dienst, winst te maken. Volgens de I. V. B. is de grondfout In de huidige samenleving het winst- stelsel, dus niet particulier bezit der productiemiddelen en ook niet de winst op zich zelf, maar het winststelsel, d.w.z. het stelsel, waarbij geproduceerd wordt om de winst en niet ter voorziening in de behoeften. Ook het begrip eigendomsrecht wordt door spreker uitvoerig behandeld. Na de pauze werden een aantal vra gen beantwoord, waarna de voorzitter deze geanimeerde vergadering met een opwekking tot bestudeering van de Bel lamy-gedachte, sloot. Ad verten tlën per regel: Woensdagsnumrner 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. In het nummer van 30 Dec. a.s. zal gelegenheid be staan tot het plaatsen van Jjieu ^jaarsgroeten tegen den prijs van 40 ct voor ten hoogste 4 regels. Elke regel meer 10 cent. Deze Nieuwjaarsgroeten kunnen ook worden opge geven aan onze Agenten. Als staartstuk van onze revue van de week is de vorige week toegevoegd een korte beschouwing over de verhouding van België en Nederland in tijden van wat in het licht van de geschiedenis van de laatste weken in beduidende mate onze belangstelling verdient. We willen vandaag niet op dit pro bleem terugkomen, mede doordat er zich in de afgeloopen week geen nieuwe gezichtspunten hebben voorgedaan. Wanneer men punten van overeenkomst wil zoeken tusschen deze twee volken, dan is dat niet zoo moeilijk, maar ook ^us blijven er maar 40 punten over voor ondergoed, hoed, sokken, overhemden, zakdoeken, enz. enz. Alleen één over hemd kost al 20 punten. Uit deze cijfers blijkt wel overduide lijk, dat, zoowel man als vrouw, in Duitschland offers aan den oorlog moet brengen. Tot nu toe doet men dat met een zekere opgewektheid in het besef dat alles wat in het binnenland bezui nigd wordt, het leger ten goede komt en bovenal het uithoudingsvermogen van ’t Duitsche volk in zijn geheel versterkt. De Volkenbond heeft vorige week eens werkelijk de stok achter de deur gezet, door Rusland te sommeeren binnen 24 uur de vijandelijkheden tegen Finland te staken en de mogelijkheid fe onderzoe ken van een beëindiging van dit conflict. Zooals te verwachten was, heeft Rus land hierop niet geantwoord. Bovendien heeft de Volkenbondsvergadering met meerderheid van stemmen besloten, dat onmiddellijk hulp aan Finland moet wor den verleend. Deze hulp bestaat voor- loopig in geld en oorlogsmateriaal. Amerika heeft het halfjaarlijksche be drag, hetwelk Finland nog aan Amerika schuldig was als oorlogsschuld uit den vorigen oorlog, op een aparte rekening gestort, teineinde daaruit de munitie- zendingen naar Finland te kunnen be kostigen. Engeland zendt oorlogsmateriaal naar Finland, evenals Italië. De moreele sym pathie staat in dezen strijd geheel aan de kant van Finland en ook bewonde ring voor den moed en de volharding, waarmee de strijd tegen een numerieke overmacht wordt volgehouden. Tot nu toe zijn de meeste sucessen nog aan den Finschen kant en blijkt de geweldige stoomwals zooals ’t roode leger ons meermalen is voorgesteld een beetje te langzaam op gang te kun nen komen. Dat is een echt Russisch verschijnsel wat zich in het Tzarenrijk openbaarde, maar wat voor een groot deel in het communistische Rusland terug te vinden is. De Russische soldaat is te primitief en ook te flegmatiek. Hij is niet zoo vlug in beweging te brengen voor een’ ideaal, waarover zijn beperkt verstand geen oordeel kan vormen. Bovendien ontbreekt het Rusland aan de gpede legerleiding. En dan moeten we vanuit het hooge Noorden even afdalen naar meer Zui delijker streken en wel het in de laatste dagen zeer bekende Montevideo. Onze aardrijkskundige kennis wordt weer eens opgescherpt. We bestudeeren op nieuw de kaart van Zuid-Amerika: Uru guay, Paraguay, Chili; we waren de ha vensteden in dit gebied reeds weer ver geten. Het dram^ van de „Graf von Spee is Zondagnacht geëindigd. Dit Duitsche oorlogsschip is vijf mijl buiten de’kust van Uruguay door de eigen bemanning tot zinken gebracht. Zeer waarschijnlijk zijn de beschadigingen toch van dien aard geweest, dat het schip, nook na de interneering niet weer opgelapt kop worden en had de Duitsche regeering daarom besloten deze voor Duitschland een der nieuwste oorlogsbodems te ver nietigen. De spanning, die nu reeds eeni ge dagen rondom de „Graf von Spee” „Wenscht u zoo lees ik in een ad vertentie binnen eenige maanden ’n crediet van f 100.tot f 500.Geen borgen. Gemakkelijke voorwaarden.” Deze advertentie en tal van hetzelfde soort vind ik herhaaldelijk in verschei dene kranten geplaatst en herplaatst ze schijnen haar geld dus wel op te brengen. En wat wonderl Heel de we reld mankeert het aan crediet of aan de noodige contanten. Het zijn dus wel doeners der menschheid, die de honder den guldens „zóó maar” tje vergeven hebben, „zonder borgen” en „op gemak kelijke voorwaarden”. Als ze werkelijk bestonden, dan zouden ze morgen aan den dag de grootsten der aarde tot klanten krijgen, Hitler b.v. Die zou bovendien, ook al werd dat niet van hem verlangd, Stalin en Mussolini als een paar geheide borgen kunnen aanbie den. ’t Is niet zoo gek, maar een bewijs van de hopeloosheid der financieele situatie van velen, dat er nog regelmatig duizenden menschen blijken te zijn, die reflecteeren op dergelijke aanbiedingen, welke onmogelijk de verwachting kun nen rechtvaardigen, welke ze wekken. Wie geld in uitzicht stelt aan iedereen „zonder borgen en op gemakkelijke voorwaarden”, kan, indien hij eerlijk is, aan de reflectanten slechts berichten: u moet zien, dat u werk bekomt, dat u geld opbrengt en van uw inkomen zien te sparen, of u moet ergens een behoor lijk kraakje zetten, dan wel uw mede- mensch zien op te lichten voor het be drag, dat u noodig hebt of dacht te kun nen gebruiken. Maar zóó luidt het antwoord op de toegestuurde brieven nooit, want de eerste manier om aan geld te komen of er hopeloos naar te blijven verlangen, is reeds algemeen bekend en uiteenzet tingen omtrent de andere manier be schouwt de justitie als „aansporing tot misdrijf”. Advertenties als vorenbedoeld betref fen meest een zwendelzaakje. Ze ziin er geenszins op gericht om de credietbe- hoeften van anderen te bevredigen, doch enkel en alleen om zich zelf, dus den advertentiesteller, financieel te helpen. Als ik er wat over te zeggen had wer den zulke annonces nooit in een krant opgcnomrn. maar daarover beslissen nu eenmaal sfechts de uitgevers. Velen hun ner redeneeren. van hun kant niet ge heel ten onrechte, dat de lezer zelve met ziin verstand de werkelijke waarde van dergelifke advertenties hebbe te onder zoeken. Het is inderdaad een frit, dat een uitgever al het in de advertentie kolommen aangebodene niet on zijn werkeliike realiteit kan toetsen. Als een winkelier ..ziiden directors met zes maanden garantie" voor 69 cent te koop aanbiedt, mag men van den uitgever niet verlangen, dat hij éérst voor een half jaar zijn typiste in zoo’n zijden directoir steekt, alvorens te besluiten een adver tentie op-te nemen waarin voor de aan bieding reclame wordt gemaakt. In dezen tijd, nu de credietbehoeften van velen grooter zijn dan ooit, groeit het aantal annonces, waarin geld „zon der borgen en op gemakkelijke voor waarden” wordt aangeboden. We mee nen daarom, dat een algemeene waar schuwing behoort te worden gegeven. Wie er op ingaan, zullen merken, dat ze met een der drie volgende „syste men” te doen hebben: le ze moeten geld vooruitzenden voor informaties en voor administratiekosten, waarna be richt volgt, dat de aanvrager voor het gevraagde crediet niet in aanmerking komt; 2ê, of de deelname wordt voor gesteld aan een onderling spaarsysteem (van menschen, die om geld zitten te springen!) waarbij éérst de bank aan de beurt komt voor „de kosten” en ver volgens stuk voor stuk de spaarders (een systeem, waarbij men als regel zijn verlangd crediet volledig bij elkaar ge spaard moet hebben om dan te verne men, dat men nog lang niet aan de beurt is om zijn eigen geld te kunnen terug ontvangen); 3e. deelname aan een sneeuwbalsysteem (waarbij het geld verdwijnt als sneeuw voor de zon). Het laatste systeem wordt op het oogenblik intensief toegepast door een Belgische uitgeversmaatschappij „Kan toor Securitas” te Bergen op Zoom. Het hoofdkantoor blijkt te Antwerpen te zetelen, in tal van bladen worden regel matig advertenties geplaatst, waarin op aanlokkende voorwaarden geld of een blijvende verdienste wordt aangebo den. Wie er op reflecteeren, krijgen .ten antwoord, dat ze voor f 2.in het bezit kunnen komen van een jaarabonnement op het maandblad „Voorspoed door Wilskracht”. Zij krijgen het recht om als propagandist van dit maandblad op te treden. Ze moeten daartoe op eigen kosten advertenties in plaatselijke kran ten doen opnemen, waarin óók geld of bijverdienste wordt aangeboden. Op zulke advertenties, zoo schrijft het „Bu reau Securitas”, komen altijd 150 tot 750 aanvragen binnen. De nieuwbakken propagandist zoekt daarvan 100 „blom- mige” adressen uit, dien hij een recla- mebrief toestuurt, zooals hij er zelf éér der een van „Securitas” heeft ontvan gen. Hij moet zich daartoe stempels enz. op eigen kosten bij „Securitas” aan schaffen en natuurlijk 100 postzegels pa pier, enveloppes enz. betalen. Het ge middelde resultaat van 100 „reclaam- brieven” is, volgens het bureau, dat er 15 abonnementen binnenkomen, waar voor 60 cent provisie per stuk wordt betaald. De propagandist heeft dan vier uur werk opgeleverd, houdt netto f2.40 over en verdient dus 60 cent per uur. Nu gaan, we de berekening eens op haar juistheid toetsen. We nemen aan, dat de propagandisten voorloopig één keer vier uur werken, dat de resultaten zich telkens in een week tijds hebben afgeteekend en dat Nederland rond twee millioen gezinnen telt. Eerste week. Het „Bureau „Securitas” zendt 100 „neclaambrieven” uit en oogst 15 abonnementen, dus 15 propagandis ten. Tweede week. „Securitas” doet niets meer, maar de 15 propagandisten zen den ieder 100 brieven uit en oogsten elk 15 abonnementen, dus propagandis ten. De totale oogst is nu: 225 en 1500 Nederlandsche gezinnen zijn bewerkt. Derde week. 22.500 gezinnen worden bewerkt, 3.375 propagandisten worden gewekt. Vierde week. 337.500 gezinnen wor den bewerkt 'en 50.625 propagandisten worden gewekt. Vijfde week. 5.062.500 gezinnen wor den bewerkt (dus 21/, maal zooveel ge zinnen als er in Nederland zijn) en 759.395 propagandisten worden gewekt, die in de zesde week ongeveer 76 mil lioen gezinnen zouden behoeven, d.i. méér gezinnen dan er in Nederland, En geland, Duitschland, Frankrijk en nog eenige! landen daarbij te vinden zijn, om deze adressen te kunnen bewerken. Als dus de voorspiegelingen waarheid zouden bevatten, dan zou „Voorspoed door Wilskracht” binnen vijf weken een millioenenoplage moeten hebben gehad, welke niet meer te drukken is en na en kele maanden zou de uitgever aan abonnementsgelden een kapitaal heb ben ontvangen, dat grooter is dan alle geld en goud en alle andere schatten ter wereld. Terwijl de propagandisten rik niet meer dan f2 40 aan provisie hebben verdiend en veel méér dan dit bedrag is dat Belgische leger ook geen knip voor de neus waard.Neen, neen. De Belgische weermacht is uitstekend uit gerust, de tucht is er goed en over de geest valt niet te klagen. Zou je in Nederland moeten komen, wanneer de vrouw van den gemobili seerde 8 A 10 frank per dag ondersteu ning kreeg, de soldij van den soldaat 6 cent per dag zou bedragen, dat is een vijfde van het tractement van zijn Ne- derlandschen collega.het regende in terpellaties in onze Tweede Kamer of misschien nog erger. Wist U dat een reserve-luitenant in België, na aftrek van de verplichte bijdrage voor weezen en weduwenpensioen, nog geen 44 frank dat is ongeveer 2.75 per dag, overhoudt? Zet daar eens naast het dikke salaris van onze reserve-officieren, waarvan er 10-tallen verzuchten dat het toch min stens 10 jaar mobilisatie mag blijven, omdat ze in de burgersamenleving geen kans zagen het vijfde deel van dit sa laris In de wacht te sleepen. Er is veel meer bij onze Zuidelijke buren, dat zoo geheel anders is dan bij ons. Het regent klachten over gebrekkige kleeding, on voldoende schoeisel en bedekking, over de te lage taxatie van gerequireerde goederen, over te lage vergoeding van gebruikte hotelkamer. Heel wat anders dus dan de huur van het Casino te Sche- veningen, of Witte Brug in Den Haag. Enkele voorbeelden willen we geven ter illustratie van deze bewering. Een hotelkamer die in normale omstandighe den 100 frank pleegt te kosten, wordt, wanneer deze voor officieren wordt op- geëischt, betaald met de eerste 5 dagen 5 frank, daarna 2>/2 frank per dag. Een dekenfabrikant, die voor een bepaald soort deken 400 frank rekende, wordt afgescheept met een bon van 50 frank, welke bon nog niet is ingewisseld kun nen worden. Trouwens wat de betaling betreft, is de Belgische staat wel een beetje erg laksch. Er schijnen boeren te zijn, wier paar den of voertuigen in September 1938 op gevorderd werden en die nog steeds op hun vergoeding wachten; onlangs wegs, in een groot Antwerpsch dagblad, een hunnef er op dat, als hij een jaar achter geraakt zou zijn met het betalen van zijn belastingen, de heeren van den fis cus zijn erf en goéd al lang hadden ver kocht, maar dat hij, na meer dan een jaar, nog steeds niets gezien had voor de twee paarden en den wagen, die de staat meer dan een jaar tevoren bij hem weghaalde Luxe hotelkamers vergoed tegen zes tien cent per dag in een bedriif. waar het toch al zeer slecht gaat sedert de vreemdelingen (vroeger 90 en meer van de cliëntèle) haast geheel wegblii- ven en dekens tegen een achtste van de waarde, ziin slechts enkele van de svmnfomen om hef verschil in mobilisa- tle-kosten ner dag tusschen de twee legers te verklaren. mogelijke oorlog. Een zeer actueel punt, £joen p>af Weten de organisatoren van deze distributie natuurlijk even goed als wij, maar ze zijn zeer waarschijnlijk van dit standpunt uitgegaan, dat leder nog wel iets in zijn kleeren- of linnenkast zou hebben. Met behulp waarvan men het wel een jaar kan uitzingen en dan zien we in 1940 wel eens weer. Ook voor de mannen is de situatie niet veel gun stiger. Een nieuw pak kost 60 punten, P.T.T.-DIENST OP DE KERSTDAGEN. A. Zondag 24 Dec.: Kantoren en hulpkantoren geopend van 8 tot 9, afhalen als op andere Zon dagen. B. Maandag 25 Dec.: Gelijk aan 24 Dec. C. Dinsdag 26 Dec.: Kantoren, hulpkantoren en stations geopend van 8 tot 9. Er wordt des mor gens één bestelling uitgevoerd, ook In dt buitenwijken. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 Opgaven in te zenden uiterlijk tot en met DON DERDAG 28 DECEMBER, 2 uur. 1940 nadert en daarmee de tijd voor betaling van *t abonnementsgeld. Wan neer U het bedrag stort op onze giro rekening 87926 of het per postwissel zendt, heeft alles een vlot verloop en hebt U de minste kosten. Wij ver trouwen dat onze abonnees aan ons verzoek zullen voldoen. Het bespaart ons in de overdrukke tijd veel werk. Na 1 Januari worden de kwitanties af gegeven. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1