BOLSWARD ULSTERS en MENS WINTERJASSEN IJSIÏIÜTSEN - BIUAKIKEN HANDSCHOENEN SJAALS SLOBKOUSEN Tandarts NUK D.S. KEIZER wans BOLSWARD NlGUIDiRRrSRMn dancing boermans f Ji De Bolswardsche Courant en Westergoo g I 9 o J. F. REPKO Marktstraat Bolsward Oosterdijk 3 M. KINGMA I GROOTE GESCHENKEN! Bijhouden Bi Zaterdag 23 December 1939 35— Jaargang van Administraties Ziet Etalages - Lage pryzen Groote keuze Vergadering Raad gemeente Bolsward w Aangekondigde Vergaderingen Inrichten Controleeren rr.EEmEHlE-nE-ilEnl j i il Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Telefoon No. 451 No. 100 tieele gemeentepersoneel. ErHEnlUinlEnmziilEnl Tel. 2554 Dit no. bestaal uit 3 bladen Porto Binnenland 3 ct. Buitenland 5 ct. Ad verten tl ön per regel: Wocnsdagsnummcr 10 cent, Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgcld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. - 50.— - 25.— - 36.— - 50.— - 25.— -200.— - 50.— Verloven? Ga samen naar Repko. Wij geven ieder die twee verlovingsringen bij ons koopt, gelegenheid een waardevol geschenk uit te kiezen. Al onze verlovings ringen zijn massief, voeg loos en 14 karaats. BOLSWARD Spreekuur: 10 2 Zaterdags tot 12 uur TE WORKUM ’s VRIJDAGS 10—12k Te WOMMELS Donderdag 6M—8Vt ten huiie van Dr foAMMENSMA. Spreekuren: 10—14*^—5^ Vrijdags en Zaterdags 10- 1 To W1TMARSUM: Vrijdags 2—3 bij HOFSTRA. Voor bijzonderheden leze men de be treffende adv. in dit no. BOLSWARD. Damwedstrijd op Dinsdag 2 Jan., in Kingma’s Accountantskantoor ni HIZ Sneek, Singel 58 D L UIY Bolsward, Bargefenne 4 In het nummer van 30 Dec.Zondag 24 Dec. a.s. ’savonds 8 uur GROOT BAL a.s. zal gelegenheid be staan tot het plaatsen van Jïïeuwjaarsgroeten tegen den prijs van 40 ct voor ten hoogste 4 regels. Elke regel meer 10 cent. Deze Nieuwjaarsgroeten kunnen ook worden opge geven aan onze Agenten tn.m v. Ie klas Dansorkest o l.v. LYCKE GRIEK 2e Kerstdag de bekende Dansband The Stars and Stripes; n.m. 3 uur MATINÉ, ’savonds 8 uur GEZELLIG KERSTBAL. ƒ736.— Hieruit blijkt, dat de geraamde post moet worden ver-- hoogd tot f760. Dit vindt zijn oorzaak in de omstandigheid, dat krach tens circulaire van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie, d.d. 13 December j.l. 13 gaspakken a f20.moeten worden aangeschaft en in verband met een 5 December j.l. ontvangen schrijven van den Burge meester van Harlingen, dat verdere verbeteringen aan het Centraal Ziekenhuis aldaar moeten worden aangebracht. De daaruit voortvloeiende kosten worden naar ratio van het zielental der betrokken gemeenten verdeeld en voor onze gemeente op f50.geschat. Wij meenen U dus te moeten adviseeren deze post uit te trekken op f 760.Hiertegen bestaan bij de hopgere instanties geen bedenkingen. Aldus aangenomen. Volgnummer 284. Bij dit volgnummer heeft de com missie kennis genomen van de correspondentie, welke ge wisseld is tusschen den inpecteur van de volkgezondheid en Burgemeeter en Wethouders, waarbij eerstgenoemde adviseert de jaarwedde van den keuringsveearts, hoofd van dienst, (thans f2100.vast te stellen op f2500. benevens een vergoeding van f 260.voor gemaakte on kosten ten behoeve van de inrichting van dén keurings dienst. Tevens nam de commissie kennis van het door Bur gemeester en Wethouders in te dienen voorstel, waarin de meerderheid, op grond van de uitbreiding van de werkzaamheden van genoemden ambtenaar het advies van den inspecteur van de volksgezondheid ovemeemt, en de minderheid meent, dat een uitbreiding van werk zaamheden een jaarwedde van f 2240.verhoogd met f260.voor onkosten, billijkt. Uit de overgelegde staten van aangiften voor keuring blijkt de commissie, dat het aantal keuringen gedurende de laatste jaren niet onbelangrijk is toegenomen. Door de inrichting van een moderne exportslagerij Is het aantal GEMEENTE-BEGROOTING. Volgnummer 55. Door de afkondiging van de alge- meene mobilisatie op den dag, waarop in 1939 de kermis aanving, is de kermis voor dit jaar afgelascht. In de buitengewone tijdsomstandigheden is thans nog geen verandering ingetreden, waarom het de commissie gewenscht voorkomt, zonder nog een uitspraak te doen omtrent het al of niet laten doorgaan van de kermis, deze post voor memorie te ramen. B. en W. antwoorden: Daar de kermisverpachtingen steeds vroeg in het voor jaar plaats vinden en het wereldaspect nog geen pers pectieven biedt die een spoedig herstel van normale toe standen doen verwachten, hebben wij in de bemerking der commissie aanleiding gevonden U te adviseeren deze post van de begrooting te schrappen, waarmede dan wordt uitgesproken, dat in 1940 geen kermis zal worden gehouden. Mochten de toestanden zich in den loop van het volgend jaar ten gunste wijzigen, dan zou daarmee de permanente feestcommissie een prachtige gelegenheid worden, gebo den om, in de plaats van de steeds meer zieltogende ker mis, eens een proef te nemen met het organiseeren van een feestweek voor de geheele burgerij. Dit punt lokte nogal eenige bespreking uit. De heer Boekema wil niet door deze tijdelijke maatregel de kermis afschaffen. De P. F. C. heeft bij een vorige gele genheid bezwaar gemaakt tegen een jaarlijksch terug- keerend feest. Spreker hoopt, dat, indien dit jaar het feest wel zou doorgaan, dat dan allen er van kunnen profi- teeren. De heer Brandenburg heeft zich eenigszins verwonderd dat men spreekt van een zieltogende kermis. Deze is hier stelselmatig zoo gemaakt. De heer Van der Zee (wethouder) meent, dat misschien een andere vorm van verpachting gewenscht zou kun nen zijn. De heer Boekema wil nog opmerken, dat bii een feest door de P. F. C. georganiseerd, de traditioneele kermis vermakelijkheden niet behoeven uitgeschakeld. Uitgaven. De commissie nam kennis van een adres d.d. 10 Juni 1939 van enkele ambtenarenorganisaties, houden de verzoek over te gaan tot het toekennen van een kin dertoelage, in hoofdzaak overeenkomende met de rijks- regeling, behoudens dat deze regeling niet zal gelden voor de eerste 2 kinderen. De meerderheid van de commissie is van oordeel, dat het loon moet worden berekend naar prestatie, doch tvens rekening moet worden gehouden met het behoefte- element. Om deze reden verklaart zij zich voor het stelsel van kindertoelage. Door de gemeente is echter reeds een regeling voor kindertoelage ingevoerd, welke evenwel afwijkt van de door adressanten voorgestelde. De meerderheid acht de bestaande regeling voldoende en meent, dat het niet ge wenscht is afwijkende normen te scheppen tusschen de werklieden, en de Overige ambtenaren van de gemeente. Zij stelt daarom voor de bestaande kinderbijslagrege- ling, welke thans alleen geldt voor het politie-personeel en“ de werklieden, uit te breiden tot het geheele in vasten dienst zijnde gemeente-personeel. De minderheid stelt zich op het standpunt, dat het door een werkgever uit te betalen loon voldoende moet zijn om van te leven. Door het toekennen van een kinder toelage worden als regel de loonen gedrukt. De minderheid van de commissie wenscht dan ook niet op het adres in te gaan. Bij uitbreiding van de regeling voor kindertoelage, in dien zin, dat deze voor het geheele vaste personeel der gemeente geldt, zal hierbij het meest gebaat zijn de ge- meente-architect. De minderheid van de commissie acht de jaarwedde van dezen ambtenaar niet in overeenstemming met de door hem verrichtte werkzaamheden, waarom zij voor stelt diens jaarwedde met f200.te verhoogen. B. en W. antwoorden: De meerderheid van ons College sluit zich aan bij de meerderheid der begrootingscommissie teneinde daar mede een principieele uitspraak van den Raad te verkrlj- TANDARTS - SNEEK Spreekuur Wommels Dinsdagavonds 5%—8 uur bij BELKSMA. Donderdagavond vergaderde onze gemeenteraad. Alle leden waren aanwezig. Voorzitter: de heer J. de Haan, loco-Burgemeester. Voor kennisgeving wordt aangenomen: Resolutie van H.H. Gedep. Staten van Friesland van 13 December j.l., nummer 261, 2e afd. houdende goed keuring van het raadsbesluit van 14 November 1939 tot wijziging van de gemeentebegrooting, dienst 1939. Daarna volgde behandeling van de begrooting. De begrootings-commissie, bestaande uit de h.h. Boe kema, Hollander en Zittema, rapporteert dat de begroo- i tingen van het gas- en electriciteitsbedrijf en die van het Woning- en grondbedrijf haar geen aanleiding tot het maken van opmerkingen geven. De heer Boekema, als voorzitter der commissie, zegt bij de inleiding, dat het niet gelukt is deze begrooting zonder extra regeeringssteun sluitend te krijgen. Spreker hoopt, dat binnen niet te langep tijd daarin wijziging kan worden gebracht, teneinde de gemeente wat vrijer in eigen huishouding te maken. Begrooting reinigingsdienst. De commissie heeft kennis genomen van een door Bur gemeester en Wethouders, op advies van de commissie I van den reinigingsdienst in te dienen voorstel tot wijzi ging van de verordening op de heffing van reinigings rechten, in dien zin, dat voortaan zal worden geheven een bedrag van f5.per jaar voor het regelmatig ver strekken van een privaatton per week en het gebruik ma ken van de gemeentelijke rioleeringen voor het afvloeien van beerputten en septic-tancs, eventueel het afhalen van haardasch en huisvuil. Door deze tariefsherziening zal het ten laste van de J - f pl.m. f 700.worden verlaagd. Met deze wijziging kan de commissie accoord gaan. B. en W. antwoorden: De door de commissie voor de gemeente-reiniging vast gestelde tariefsherziening heeft ook onze instemming, waarom wij U voorstellen de aangeboden wijziging van de verordening op de reinigingsrechten vast te stellen. Aldus aangenomen. Begrooting Burgerlijk Armbestuur. De commissie verkreeg inzage van een bij Burgemees ter en Wethouders ingekomen schrijven d.d. 13 Dec. j.l. no. 84, van heeren Armhuisvoogden met verzoek de post artikel 1 van hoofdstuk 1 afdeeling 1 der uitgaven, in de ontwefp-begrooting geraamd op f500.te wijzigen in artikel la met een raming van f300.en een nieuw ar tikel 1 in te voegen met een geraamd bedrag van f300. Omtrent dit schrijven wenscht de commissie zich niet uit te spreken, alvorens haar de meening van B. en W. over deze aangelegenheid is kenbaar gemaakt. Zij ziet derhalve met belangstelling het oordeel van B. en'W. tegemoet. B. en W. antwoorden: Het lijkt ons gewenscht over de bij deze begrooting gemaakte opmerking niet schriftelijk antwoord te geven, maar ons standpunt ten dezen mondeling aan den Raad kenbaar te maken. De Raad gaat over in geheime zitting en wordt na on geveer anderhalf uur weer heropend. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel aan genomen. gen omtrent toekenning van kindertoeslag aan het ge- Op zich zelf zou zij meer gevoelen voor een regeling als in het adres is neergelegd. Waar echter in verband met de aanneming door de Tweede Kamer van het ontwerp kindertoeslag voor de vrije bedrijven verwacht mag worden, dat dit onderwerp door de organisaties zeer spoedig in Georganiseerd Over leg aan de orde zal worden gesteld, wil de meerderheid zich conformeeren met hetgeen de begrootingscommissie in meerderheid adviseert. De minderheid van ons College staat met betrekking tot het toekennen van kindertoeslag op hetzelfde stand punt als de minderheid van de begrootingscommissie. Eenstemmig is het college tegen het voorstel der min derheid tot partieele herziening van de jaarwedde van den gemeente-architect. Het wil evenwel gaarne aandacht schenken aan de ho- noreering van dezen ambtenaar en overwegen of er aan leiding is diens jaarwedde in den loop van het begroo- tingsjaar te herzien. De heer Boekema is van meening, dat nu het ontwerp in de Tweede Kamer is aangenomen we de ontwikkeling van deze materie rustig kunnen afwachten. Spreker wijst er op, dat nog te veel wenschen betreffende salarisver- hooging bij de begrootingscommissie binnenkomen. Deze behooren in het vervolg in. het georganiseerd overleg. De heer Zittema betoogt, dat loon naar prestatie zeker verdedigbaar is. Laten we nu niet naar iets grijpen wat pas over jaren bereikbaar is. De heer Prins meent, dat de kindertoeslag moet ophou den bij een bepaald salaris. De heer Steensma, evenals de heer Brandenburg, zijn tegenstanders van elke kindertoeslag. Ook de heer Hollander is tegen en ziet in kindertoeslag een loondrukkende factor. De heer Bijvoets meent, dat kindertoeslag een stimu lans geeft in de moeilijke tijden die een dergelijk huis houden moet doormaken. De heer Zittema onderstreept nog eens het gesprokene van den heer Boekema, n.l. dat personeelswenschen thuis behooren in het georganiseerd overleg en niet bij de be grootingscommissie. Het meerderheidsvoorstel wordt met 8 tegen 5 stem men aangenomen. Volgnummer 243. Deze post is in de ontwerp-begroo- ting evenals vorig jaar, pro memorie geraamd. De com missie meent, dat hef aanbeveling verdient, indien op deze post een bedrag van f 75.— wordt uitgetrokken voor representatiekosten voor het gemeentebestuur en den Bur gemeester. B. en W. antwoorden: Wij gaan volkomen accoord met de bij deze post ge maakte bemerking en steunen derhalve het voorstel der commissie. Aldus aangenomen. Volgnummer 209. De in de stad aangebrachte ver keersborden zijn, voor zoover bekend, alle van gegoten ijzer. Het bezwaar hiervan is, dat ze zeer zwaar en breek baar zijn. De commissie meent te weten, dat in den handel ver keersborden verkrijgbaar zijn, welke van alluminium zijn vervaardigd, welke het voordeel hebben, dat ze licht zijn en niet licht breekbaar. De commissie prefereert dit soort borden, indiéfi bij on derzoek mocht blijken, dat zij in aanschaffing en onder houd goedkooper zullen zijn. B. en W. antwoorden: Wij onderschrijven de door de commissie geopperde bezwaren betreffende de nu gebruikte waarschuwingsbor den en zullen deze ter kennis van den technischen dienst brengen. Indien deze aanschaffing van alluminiumborden aanbeveelt, dan zullen wij daartoe gaarne besluiten. Aldus aangenomen. Volgnummer 277. De commissie zal gaarne worden ingelicht, wat men voor den luchtbeschermingsdienst denkt aan te schaffen en waarvoor het geraamde bedrag verder noodig zal zijn. Antwoord B. en W.: Onderstaande specificatie van de in 1940 voor den luchtbeschermingsdienst benoodigde uitgaafpost is ons door den Burgemeester, het hoofd van den plaatselijken dienst, verstrekt: 13 gaspakken A ƒ20.ƒ260. Verdere uitbreiding centraal ziekenhuis - 40. Reiskosten, enz. gascursus Franeker (opleider verkenner) 4 richtlampen 12 gasmaskers Kosten oefeningen Reiskosten cursussen en vergadering hoofd Ibd. Genees- en verbandmiddelen Onvoorziene uitgaven Sneek I Door deze tariefsherziening zal het ten laste van de I gemeente blijvende tekort van den reinigingsdienst met pl.m. f 700.worden verlaagd. Met deze wijziging kan de commissie accoord gaan. wourln up,Jenomen Opgaven in te zenden uiterlijk tot en met DON DERDAG 28 DECEMBER, 2 uur BOLSWARD. Krite Boalsert op Snein 24 Des., de jouns 8 üre yn ’e Doele. BOLSWARD. Kinderkerstfeest Vr. Chr. Zondagsschool op 1ste Kerstdag, ’s nam. 5 uur in de Martinikerk. BOLSWARD. Kerstfeestviering op Dinsdag 26 Dec., ’s nam. 5 uur in de Broerekerk. Damwedstrijd Gebouw. Aan vang 10 uur. WITMARSUM. Feestelijke uitvoe ring van de ijsvereen. op Dins dag 26 Dec. ’s av. 7 uur bii S. Hofstra. ARUM. Kerstuitvoering op Dins dag 26 Dec., in de Geref. Kerk avonds 7.30 uur. mmo» DE JONG s NIEUWSBLAD i BERVOETS I j -W-U - - - - - - -■

Bolswards Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1