Buit enlandsclie Revue. De Bolswardsche Courant en Westergoo MOED EN BRAVOUR. S Woensdag 17 Januari 1940 3ftgl£ Jaargang No. 4 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Uit den Omtrek Stadsnieuws. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 Md. WITMARSUM G. DE MARRE-TOCHT. verdere TJERK WERD. HARTWERD. De zucht naar roem en ons respect voer het vertoon van durf en „moed” DE WONINGBOUW IN GROOTE EN KLEINE STEDEN. aftreden; daar dezen niet weder in aan merking wenschten te komen, werden in hun plaats gekozen de heeren B. Graaf- sma en M. Hoekstra. De contract-actie werd ten slotte nog breedvoerig bespro ken. Fryske marren binn’ bifêrzen; Uren fier is alles iis, Hwer is it moaijer nou to wêzen, ’k Bin mei 't wetterlan sa wiis. Snitser Mar, De greate brekken, Fluessen, Wielen fen Langwar, Om op redens oer to stekken, Hwet is hjir in greate kar. R.-K. LANDARBEIDERSBOND. Vorige week vergaderde bovenge noemde bond in het Werkliedengebouw. Uit het overzicht van den penningm. inzake de stand der financiën bleek, dat de boeken sloten met een voordeelig saldo. x Van de bestuursleden moesten de h.h. T ZIT IN DE LUCHT. De film onder dezen titel, welke Zon dag in de Doele alhier gedraaid werd, is buitengewoon in de smaak gevallen. Het is een aaneenschakeling van dolle situaties, waardoor de lachspieren gedu rig in beweging blijven. Het talrijk aanwezige publiek heeft niet alleen genoten van het altijd actu- eele voor-programma, maar zich ook buitengewoon vermaakt met de werke lijke komische hoofdfilm: ,,’t Zit in de lucht”. INGEZONDEN. Buiten verantwoordeUjkheid der Redactie. Sjuch de sinne op ’e reiden, It liket wol in ring fen goud, Sierlik wyt binn’ nou de greiden, ’n Skilderij is ’t hwet it jowt. Tankber meije wy bitinke, Det nin plakje op ’e wrald Us safolle moais kin skinke Al wirde wy ek noch sa aid. H. R. KINGMA, Secr. Friesche Ijsbond, Krite Bolsward. Verschijnt DINSDAGS- cn VRIJDAGSAVONDS. Lecsgcld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. Advertentlön per regel Woensdagantimnier 10 cent. Zatcrdagsnnmmer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. 13 Januari 1940. Toen het zoontje van den heer State- ma van Rien hedenmorgen zooals ge woonlijk op weg was naar een school te Bolsward, kwam hij door de gladheid van den weg bij het z.g. „Ridderhuis” onder ons dorp zoo ongelukkig te val len, dat hij bij den heer KI. Wiersma moest worden binnengebracht. Dr. Nieuwenhuis die spoedig ter plaat se was, constateerde een gekneusd dij been en liet hem per auto naar zijn ouderlijke woning brengen. HARDRIJDERIJEN. De R.-K. jonge boeren en boerinnen, georganiseerd in de J. B. B. en B. B., hebben op de Kloostervaart een onder linge hardrijderij gehouden. De prijzen, bestaande uit luxe voor werpen, werden na menige vinnige rit door de volgenden gewonnen: 1ste prijs: Joh. Teernstra, Truus Het- tinga en Piet Hettinga. 2e prijs: Jouke Galama, Marie Teern stra en Bote Jorna. 3de prijs: Frans Dooper, Elizabeth Huitema en Michiel Galama. Ook voor Bolsward een probleem dat om oplossing vraagt. Woningbouw en krotopruiming zijn twee woorden die onafscheidelijk aan A. Beersma en (E. Brouwer periodiek elkaar verbonden zijn. Meermalen wordt er in officieele vergaderingen de aan dacht op gevestigd, dat de krotoprui ming veel te langzaam geschiedt en ook in de gemeenteraad van onze stad is dit actueele probleem meer dan eens ter sprake gebracht. Zonder woningbouw is echter krotop ruiming onmogelijk. Door de regeering is nu de rente voor krotopruimingsvoor- schotten verlaagd van 3 op 2>/2 Een geste, die de krotopruiming onge twijfeld ten goede zal komen. Maar daar staat aan den anderen kant, dat de rente voor normale woning- wetvoorschotten wordt verhoogd van 3J^ op 4 Dat brengt weer moeilijkheden voor den woningbouw. Men moet niet vergeten, dat woning nood een moreele inzinking tot gevolg heeft, waarmee een stuk beschaving ge- Byn de redens nou mar under, Slaen de skonken krêftich üt, En den bart iUgreate wünder Hwent men fljucht mei feart foarüt. Oer ’e nauwe en wide wetters, Fen it moaije Fryske lan, Nearne wyt ik nou hwet betters Nea ha wy ’t sa hearlik hawn. Zaterdag 13 Jan. werd onder de leden van den A. B. T. B. met de gehuwde leden van den B. B. ’n estafette-rijderij gehouden op de baan bij de plaats van T. P. Hiemstra, Bargepels. De prijzen, bestaande uit luxe, voor werpen, Werden als volgt gewonnen: 1ste prijs: F. Zijlstra, mej. P. v. d. Werf-de Boer en A. Siemensma. 2de prijs: R. Jorna, mej. Y. Hiemstra- Ypma en J. M. de Boer. althans van datgene, wat er voor doorgaat zijn een menschel ij k noodlot. Er zou geen oorlog wezen deze zou niet m o g e 1 ij k zijn wanneer de mensch tenminste den moed bezat om zich ten aanzien van de waarde van het leven te gedragen en zich er over te uiten, zooals hij het in werkelijkheid meent. Er is heel wat onwezenlijk heldendom en te groote bereidheid om den schijn daarvan voor „echt” te aanvaarden. Daardoor is er een steeds groeiend stre ven naar roem, grootheid, vertoon van dapperheid en moed, welke in wezen ten hoogste vermetelheid zijn. Elk mensch is zorgelijk om het leven en daardoor bangelijk. Maar we vertoonen „moed” onder het uitstaan van duizend angsten. Aan dit soort moed is de wereld be zig onder te gaan. moeid is. De krampachtige pogingen tij dens den vorigen oorlog om bij woning gebrek de huren te begrenzen, hebben allerlei vormen van ontduiking niet kun nen voorkomen. Van het budget der werkende arbeider maakt de huur 20 uit, van dat der werklooze 30 Zeker is, dat er gebouwd zal moeten worden, wfil voorkomen w|orden, dat de ramp van een woningnood over ons volk komt Niet alleen uit materieel oogpunt, maar ook van godsdienstig zedelijk standpunt bezien, is woningbouw een eisch van gezonde Christelijke politiek. Slaat dit vorenstaande voor een groot deel op de bouw van arbeiderswoningen, zoo is dit probleem niet minder actueel voor den burgerwoningbouw. Speciaal Bolsward verkeert daarvoor in een zeer ongunstige positie. Een mid- denstandswoning in de huurprijs van 5 gulden per week is in Bolsward niet te krijgen en meermalen komt het voor, dat personen, die hier hun werkkring heb ben, elders een geschikte woning moe ten zoeken. Is hierin verbetering mogelijk? Ik lees in ons blad van j.l. Zaterdag een advertentie van een woningbouw- maatschappij, die aanbiedt in Bolsward middenstandswoningen te bouwen. Onwillekeurig komt de gedachte bo ven: maar kunnen we dat zelf dan niet? Wat voor één ondernemer niet moge lijk is, kan door samenwerking best voorelkaar komen. Om eens een voor beeld te noemen. Wanneer allen die be lang hebben bij de woningbouw, nu eens bijelkaar stappen; de timmerman, de schilder, de loodgieter, de stoffeerder de leveranciers van bouwmaterialen en die van andere grondstoffen (vult u zelf dit lijstje maar verder in) en déze vorm den een stamkapitaaltje voor deze nieuwe N.V. dan kwam er werk, dan werd de werkloosheid op prachtige wij ze bestreden, want door den bouw van nieuwe huizen moesten ook de nu be staande middenstandswoningen verbe terd en gemoderniseerd worden. Wie neemt het initiatief? 13 Januari 1940. Hedenmiddag hield de ijsclub „Wit- marsum” een estafette-rijderij onder de leden. De uitslag is als volgt: 1ste prijs: W. Reitsma, mej. E. Ynte- ma en Joh. Werkhoven. 2de prijs: S. Tuinstra, mej. Gr. Werk man en G. Smit. 3de prijs: L. Hibma, mej. Gr. v. d. Honing en Jac. de Groot. Na afloop deelde de voorzitter, de heer R. Yntema, de prijzen uit bij den heer J. Kuperus. Begunstigd door mooi winterweer en de muziek, verzorgd door den heer Fop- ma en aangeboden door den heer Hof- stra, mag deze middag geslaagd hee- ten. VAN HET EERSTE HEBBEN WE TE WEIN1G EN VAN HET TWEEDE TE VEEL. Ik geloof dat de mensch slechts over een bitter klein beetje „moed” beschikt als karaktereigenschap. We verbeel den het ons wel, dat we moedig zijn vooral de mannen maar we ver gissen ons. Vaak zijn we vermetel, soms koppig; we trotseeren dikwijls heel wat (onder duizend angsten) om moe dig te 1 ij k e n en menigeen aarzelt niet om de scherpste risico’s daarvoor te aanvaarden. Tot waar verzinkt de moed van er kend „dappere” mannen, als ze op den stoel van den tandarts moeten plaats nemen? Welke „flinke kerel’ laat het na om schielijk te denken aan z’n hart, als- ie ergens een steek in zijn lijf voelt? Wie peinzen dadelijk over longontste king en andere akelige complicaties als ze een flinke verkoudheid hebben opge- loopen? Ik ben er vast van overtuigd, dat de vrouwen zich in al zulke omstan digheden rustiger, objectiever en „moe diger” betoonen dan mannen. Zeker, wij mannen durven u vechten als we daartoe worden ge drongen. Omdat we bang zijn om laf te schijnen. Om dezelfde reden loopen wt in den oorlog tegen de kogels in. We aanvaarden in zoo’n geval den aanval om den ban te verbreken van den angst waarin de afwachting ons gevangen hield. Ik zeg niet, dat er in het geheel geen moed ter wereld zou bestaan, maar 't komt me voor, dat hij ten deele de re actie op angst is en voor een ander deel op bravour steunt. Als een loopend vuurtje ging..Zondag morgen het gerucht, dat de internatio nale toestand verscherpt was. Men concludeerde dit uit de maat regel van de Nederlandsche regeering, betreffende het niet meer verleenen van periodieke verloven. Een zuiver binnen- landsche aangelegenheid, zult ge mis schien zeggen en geen onderwerp voor een buitenlandsch overzicht. Toch houdt deze maatregel wel de gelijk verband met meer of mindere spanning in het buitenland. Speciaal wordt hier de aandacht gevestigd op België. De laatste dagen hebben herhaaldelijk Duitsche vliegtuigen over Belgisch grondgebied gevlogen en protesten van Belgische zijde worden door de Duit sche regeering eenvoudig onbeantwoörd gelaten. Geen wonder, dat België niet erg gerust gestemd is ten opzichte van de Duitsche verzekering, dat de neutra liteit van België geëerbiedigd zal wor den. Nood breekt wetten, zegt het spreek woord. Een langdurige stellingsoorlog, zooals zich thans afspeelt aan de Fransch-Duitsche grens, kan Duitsch- land zich niet permitteeren. Er moet op de een of andere manier iets gebeuren om de stemming, die in Duitschland ge durende de laatste maanden wel eenige graden is gezakt, weer een beetje op peil te brengen. Óp zee schijnt dat niet mogelijk, de duikboot- en mijnenoorlog heeft zijn hoogtepunt gehad; daarmee willen we niet zeggen, dat er nog niet heel veel slachtoffers vallen, maar meer dat een groote belemmering van de scheepvaart op en van Engeland niet mogelijk is gebleken. In de lucht is Duitschland evenmin superieur. Wel beschikt men over een groot aantal vliegtuigen, maar door ge brek aan hulpmiddelen kan men in Duitschland niet experimenteeren met de lessen die deze oorlog meebrengt. Geheel anders staat Engeland er voor, die steunen kan op de geweldige tech nische industrie van Amerika. Als een bewijs van deze technische meerderheid kan men aanvoereh, dat Engelsche vliegtuigen over elk deel van Duitschland hebben gevlogen en Duitsche vliegtuigen nog niet verder gekomen zijn dan de Engelsche kust. Dat de Engelsche vliegers daarbij geen bombardementen hebben uitgevoerd op Duitsche steden, mogen we voor het grootste deel schrij ven op rekening van de Engelsche doel stelling van dezen oorlog: niet strijden tegen het Duitsche volk, maar tegen het Duitsche regiem. Blijven dus voor Duitschland succes sen uit ter zee, in de lucht en in de stel lingsoorlog, dan dringt zich onwillekeu- ri rr Ha af-, 7 nl mon nm rlo c om 3de klasse, van 46 jaar en ouder. 1ste prijs: H. de Jong. 2de F. Schukken. 3de T. Kooijenga. De prijzen bestonden uit luxe voor werpen. In het geheel werd er door 38 leden aan deelgenomen. ARUM HARDRIJDERIJ VAN INGEZETENEN. 13 Januari 1940. De ijsclub „Arum” had een hardrijderij van ingezetenen uitgeschreven om vleeschprijzen. Er werd gereden in twee klassen, n.l. tot en met 40 jaar en daarboven. Jongste klasse (15 deeln.). 1ste pr., bon van f3.Klaas Jager- sma. 2de pr., bon van f 2.50: Lolke van der Weerd. 3de pr., bon van f2.Pier Tjeer- dema. 4de pr., bon van f 2.Simon de Groot. De verdere afvallenden ontvingen ieder een bon ter waarde van f 1. De kamp om prijs en premie werd in 4 ritten beslist. Oudste klasse (15 deeln.): 1ste pr., bon van f3.Pier Jager- sma. 2de pr., bon van f2.50: Hidde Terp- stra. 3de pr., bon van f2.Jouke Terp- stra. 4de pr., bon van f2.H. B. Tolsma. De verdere afvallenden ontvingen ook hier een bon ter waarde van f 1. Ik kwam tot het schrijven van deze regelen na de lezing van een artikeltje „Levenseerbied” van de hand van A. B. Kleerekooper. Kleerekooper nam zijn Joodsche rasgenooten in bescherming tegen de beschuldiging dat ze laf zouden zijn. Echter zoo zegt K., de Jood heeft grooten eerbied voor het leven, ook voor het leven van zich zelf. Deze eerbied, die in alle menschen leeft, is bij hem door tal van godsdienstige voorschriften aangekweekt. Een Jood mag geen o n- n o o d i g e risico’s voor het leven ne men. En daarom K. erkent het zal men inderdaad maar weinig Joden met de schaatsen onder de voeten op het ijs aantreffen, alvorens daaronder „balken” zijn gevroren. Vele anderen plegen inderdaad meer te wagen. Maar waar loopt dat op uit? Hoevelen zijn er in deze dagen niet eenzaam verdronken in wakken en hoe velen zullen nog vergaan, als het ijs is gebroken en men zijn „moed” kan be toonen met het z.g. schotsenspringen? Let wel, geen redelijk mensch kan be zwaar maken tegen de schaatsensport op behoorlijk ijs van vaarten en vijvers, maar waartoe is het noodig, dat men de gladde ijzers reeds onderbindt na b.v. twee nachten vorst, als iedereen omtrent de sterkte nog in twijfel verkeert? Waar toe zich eenzaam te wagen op onbegane vlakten van een meer of van een bin nenzee? Waartoe, voor welk redelijk doel, hebben degenen het offer van het leven gebracht, die van zulke tochten niet uit zich zelf wederkeeren? Zooals er thans velen vergaan door de ijssport, d.w.z. door een roeke- 1 o o z e beoefening van deze sport, zoo komen er des zomers honderden om bij het „zich te ver in zee wagen” of door op andere wijze een te vermetel ver trouwen te stellen in hun beperkte zwemvermogens. Duizenden komen om door bravour welken zij voor m o e d willen laten doorgaan. Maar met moed heeft verme telheid niets uit te staan. Men wil kun nen pochen op den goeden afloop van een riskant avontuur, maar het is geen moed, welke dezulken leidt. De beken de Oceaanvlieger Mollison erkende open hartig in een boek, dat hij over zijn ge maakte wereldvluchten schreef, dat hij bang was, doodsbang, als het oogen- blik van de start naderde. En als hij koerste over de onmetelijke zee, dan moest-ie drinken, steeds meer drin ken, tot hij dronken was om zijn angst te kunnen onderdrukken. Maar was de tocht weer met succes volbracht dan voelde hij zich trotsch en genoot hij van alle hem om zijn „moed” toege zwaaide lof. gezet, vermoedelijk voor troepenver- plaatsing, zie, dat is iets, waarover de menschen gaan piekeren en zich afvra gen: wat hangt ons nu weer boven het hoofd. Anderen zeggen: dat Belgische pro bleem, dat raakt ons niet, maar ik geloof nie( dat deze stelling juist is. Het is maar een veronderstelling die we niet zoo ab surd vinden; dat er tusschen ons land en België een geheim verdrag van weder- zijdsche bijstand bestaat. Wanneer de kleine staten elkander steunen vormen zij een niet te onderschatten macht. We zien aan Finland hoe een klein land eensgezind van wil, zich tegen den grooten indringer verzet en met succes. Men moet bewondering hebben vóór de strategische kennis van de Finsche legerleiding, maar ook voor den geest, die in dit leger heerscht. Van hoog tot laag zijn allen bezield met deze eene ge dachte: te strijden voor de vrijheid, het geloof en het volksbestaan. Men is in Finland niet gediend van de primitieve ontwikkeling die het Commu nisme biedt. Mep zou het succes van de Finsche troepen ook kunnen noemen de overwinning van den geest op het brute geweld. Ondanks hun numerieke meer derheid zijn de Russen er niet in ge slaagd hun terreinwinst van het begin van December te behouden, maar heb ben zij zich op eigen grondgebied moe ten terugtrekken. Het Finsche leger heeft dapper stand gehouden en vol vertrouwen ziet men de toekomst tegemoet. Van alle kanten wordt Finland hulp geboden en dat is dringend noodig ook. Bovendien hebben de weersomstandigheden meegeholpen. Zelfs de Russen waren tegen het ver schrikkelijk klimaat wat thans in Fin land heerscht, niet opgewassen. Finland heeft geprofiteerd van een gunstige winter, die drie weken eerder begonnen is dan gewoonlijk. Sedert 20 jaar was er niet zooveel sneeuw geval len en was de koude niet zoo fel ge weest. In dit opzicht leven we ook weer in een uitzonderlijke tijd. Terwijl aan den eenen kant van de aardbol een Noord- pooltemperatuur heerscht, noteert men in Argentinië een hittegolf, zooals in ja- ren niet is voorgekomen. Natuur en mensch, ze zijn beide uit hun normale doen gerukt en welke macht zal nu in staat zijn de gewone orde weer terug te brengen? Het antwoord kan niet moeilijk zijn, n.l. het vertrouwen op den Schepper van het heelal. De actie in het zuidelijk deel van het Europeesche vasteland heeft nog geen tastbare resultaten opgeleverd. Joego-Slavië confereert met Roeme nië en Hongarije en Italië tracht van Turkije de beschikking te krijgen over enkele zeehavens. We veronderstellen dat al die actie gericht is tegen het Rus sische communisme, wat vooral in Italië een doodsvijand vindt. Ook de Balkan blijft nog steeds onze volle aandacht vragen. Zou deze actie onder leiding van Italië misschien ook de inleiding kunnen vormen tot een poging om op die wijze Finland te hulp te komen? De wegen van de diplomatie zijn zoo ondoorgronde lijk, dat men zich over niets meer be hoeft te verwonderen. We hadden ten slotte nog even willen spreken over den toestand in Japan en China, maar nu onze toegestane ruimte reeds weer is verbruikt, bewaren we dit onderwerp voor een volgende keer. rig de vraag op: Zal men, om de stem ming in het land een beetje op peil te houden, de een of andere keer moeten overgaan tot een noodschot, n.l. een in val in Nederland en België teneinde daardoor het strijdende front zooveel grooter te maken en dus verplaatsing van een stellingsoorlog in een bewegen de strijd. De laatste dagen deden zich weer ge ruchten voor over troepenconcentraties aan de Zwitsersche en Belgische grens. Juist al%. op die bewuste Zaterdag in ons land, nemen die geruchtén bij ont stentenis van officieele verklaringen veel grootere vormen aan dan gewenscht is voor de rust van het Belgische volk. Dat de Koning met zijn militaire staf beraadslaagt is een zeer gewoon ver schijnsel; maar dat enkele treinen met geëvacueerden uit de grensgebieden Brussel passeeren, dat elk vervoer in sommige districten geheel wordt stop-- 13 Januari 1940. Heden werd alhier ’n ledenrijderij ge houden in 3 klassen. De uitslag is als volgt: 1ste klas tot 30 jaar: 1ste prijs: O. Schukken. 2de S. Visser. 3de J. van der Wal. 2de klasse, van 31-45 jaar: 1ste prijs: Joh. Reitsma. 2de J. Twijnstra. 3de D. van der Meer. F' i DE JONG s NIEUWSBLAD waurln opöenomcn

Bolswards Nieuwsblad nl | 1940 | | pagina 1