Buitenlandsche Revue. HET SKI-ONGELUK VAN ALBERT RIGHTER. ul De Bolswardsche Courant en Westergoo De nieuwe Burgemeester van Bolsward. L 7 Woensdag 24 Januari 1940 Jaargang No. 6 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD r HOE STAAT HET BIJ ONZE OOSTER BUREN MET DE PERSOONLIJKE RECHTS VERZEKERDHEID? Dus nu weten we precies, wat er met Richter is gebeurd? Het zou wat! Wat we weten is enkel, dat men ons politieke leering valt er te ver- bestuurssysteem, rechtsverzekerd- r Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. h Advertentie pet regel: Woensdngsnummer 10 cent Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. land en Finland, dan slaat de schaal wel in groote mate over naar de Finsche kant. Ondanks hun nummerieke meerder heid hebben de Russen hun terreinwinst uit de eerste weken weer geheel moeten afstaan, met verlies van zeer groote hoeveelheden munitie en honderdduizen den menschenlevens. Dit resultaat heeft tweeërlei oorzaak. Ten eerste, de supe rioriteit van de Finsche soldaat boven zijn Russische collega en ten tweede de slechte legerleiding in Rusland, waardoor de met zooveel ophef aange- kondigde kracht van het Roode leger op een groot fiasco is uitgeloopen. Geheel de beschaafde wereld voor zoover we die in onzen tijd nog be schaafd kunnen noemen is vervuld met groote sympathie voor het dappere Finsche volk. Maar laten we ons niet te vroeg il lusies maken, dat dit kleine land die groote kolos blijvend kan temmen. Zon der vreemde hulp is dat, ondanks ge toonde dapperheid, niet mogelijk. De sympathie moet worden omgezet in da den. Toezending van oorlogsmateriaal levensmiddelen en vooral vliegtuigen, is een dringende eisch. Is er ook nog andere hulp voor Fin land mogelijk? Wanneer we de laatste berichten uit het buitenland eens aan- dachtjg lezen en speciaal ons oor te luisteren leggen naar wat in de Balkan en Italië gebeurt, dan gelooven we, dat er in die hoek wat broeit. Het is ge noegzaam bekend, dat Italië niets moet hebben van het Russische Communisme. De Spaansche oorlog heeft daarvoor con crete feiten opgeleverd. Een verder voortschrijden van dit wereldcommunis me in zuidelijke richting stuit op de on wrikbare tegenstand van Italië. Wan neer we de kaart van dem Balkan eens aandachtig beschouwen, aan zien we. dat Roemenië in 1919 met Bessarabië is gaan strijken. Een provincie rijk aan voor Rusland zeer nuttige mineralen en graan. Deze annexatie is natuurlijk niet naar den zin van de tegenwoordige Russische machthebbers en reeds vorig jaar is door Rusland aan Roemenië voorgesteld een pact te sluiten van wederzijdschen bij stand. 'Een dergelijk pact heeft Rusland eveneens gesloten met Lithauen, Estland en Letland. We weten uit het verloop van dit jaar wat een dergelijk pact voor trokken zocht. „Wij allen betreuren ten zeerste, dat hij, die eenmaal een der onzen was, op deze wijze zijn vaderland, dat op dit moment met moeilijke uren te kampen heeft, verraden heeft. Zijn naam is vooi immer uit onze rijen geschrapt”. zal niemand verwonderen, en ook door niet-Katholieken als billijk erkend. Bols- ward heeft een overwegend deel R.-K. en bovendien de herinnering aan den vroegeren Katholieken Burgemeester Mr. Berger zijn van dien aard, dat men ook thans met vertrouwen den nieuwen Bur gemeester tegemoet kan treden. De heer De Jong die de eerste Katho lieke Gedeputeerde geweest is, wordt nu oek de eerste Katholieke Fries die tot ’t Burgemeesterambt is geroepen. In algemeenen zin kan er voldoening zijn met deze benoeming, omdat daar mee het bestuur van onze stad in han den komt van iemand die in een lange Gedeputeerden-periode bewezen heeft over groote bestuurstalenten te beschik ken. Als financieele specialist in dit Col lege kwam; de heer de Jong met de noo- den en de behoeften van alle Friesche steden in aanraking. Juist deze arbeid in dit hooge College maakt den nieuwen Burgemeester bij uitstek geschikt voor de lang niet gemakkelijke taak een ach teruitgaande plaats nieuw leven in te blazen. Wanneer Burgemeester de Jong er in kan slagen de oude Bolswardsche saam- hoorigheid, den wil tot samenwerken, ’t „allen voor één en één voor allen” ook met de eischen van onzen nieuwen tijd te vereenzelvigen, dan twijfelen we er geen oogenblik aan dat onder nieuwe krachtige leiding met en door elkaar ge werkt kan worden aan de opbloei van onze oude maar altijd nijvere stad. Het spreekt van zelf, dat we, voor ons blad, direct nadat de benoeming bekend was, getracht hebben een persoonlijk on derhoud met onzen nieuwen Burgemees ter te krijgen en werkelijk gelukte het ons reeds Maandagmorgen enkele minu ten met ZijnEd. op het Provinciehuis te Leeuwarden te kunnen spreken. We hadden een lange lijst met vra gen opgesteld, maar reeds na onze eer ste vraag bleek duidelijk, dat önze Bur gemeester naast een serieuze werker ook diplomaat is, dat wil zeggen, niet meer loslaat dan strikt noodig is. Op vele van onze vragen moest Z.Ed. het antwoord schuldig blijven, wat ons eerlijk gezegd niet verwonderde. Kran tenlui nietwaar, hebben nu eenmaal de onhebbelijkheid het naadje van de kous te willen weten. We kunnen en mogen van dit vraag gesprek alleen de algemeene indruk weergeven en deze is als volgt te for- muleeren. De benoeming van den heer de Jong die dit jaar 60 jaar wordt, moet worden beschouwd als een bewijs van waardee- ring voor het vele werk in dienst van de gemeenschap verricht en is daardoor voor de nieuw benoemde een hooge eer. Met een program kon de Burgemeester nog niet komen, maar uit de antwoorden op de gestelde vragen bleek ons over duidelijk, dat de volle werkkracht zal worden gesteld in dienst van Bolsward’s burgerij. de kleine staten beteekent en kunnen ons indenken, dat Roemenië voor de eer bedankte. Rusland heeft toen bakzeil ge trokken en de kwestie voorloopig laten rusten, maar thans duiken in de Russi sche bladen weer meer of minder offi cieel geïnspireerde berichten op, die wij zen op een hernieuwde actie in die rich- itng. Ook nu weer wijst Roemenië elke toenadering tot Rusland van de hand, maar ondertusschen is daar op de Bal kan in de onderlinge verhoudingen tus schen de verschillende staten iets gewij zigd. Italië en Roemenië hebben een anti-bolsjewistische entente gesloten. Turkije en Bulgarije hebben hun neu traliteit nogmaals bevestigd. Onder lei ding van Italië wordt op de Balkan een muur opgetrokken tegen verder voort dringen van het Communisme. Volgens de laatste berichten voelt ook Hongarije zich door Rusland bedreigd. Wanneer nu ook Hongarije tegelijk met Roemenië door Rusland zou worden aangevallen, dan behoeft men er geen oogenblik aan te twijfelen, dat Italië dit lijdelijk zou aanzien. Integendeel, reeds nu houdt men in Italië ernstig rekening met deze mogelijkheid. Uit zeer bevoegde bron wordt mede gedeeld, dat Italiaansche troepen zich reeds op Hongaarsch grondgebied be vinden. In de groote kazerne te Boe dapest zijn meerdere honderden Italiaan- sche soldaten volledig bewapend, aan gekomen. Ook in andere deelen van Hon- gafije liggen reeds Italiaansche solda ten. We| (veronderstellen daf U uit deze berichten concludeert, dat ook in deze hoek van Europa nog wel eens de oor log kan uitbreken. Een conclusie, die alleszins juist is. Dat is het ook, wat we bedoelen met daadwerkelijke hulp aan Finland, n.l. een afleidingsoffensief in de Balkan. Dit zou de Finnen zeer gelegen komen. Uit deze opsomming van de laat ste concrete feiten komt weer overdui delijk de steeds moeilijker wordende positie van de neutralen naar voren. Dit geldt niet alleen voor de Balkan- landen, maar in niet mindere mate voor Noorwegen, Zweden, Denemarken, Ne derland en België. Momenteel is Zwe den weer aan bod. Naar het oordeel van de Russische bladen (die men zeer goed als de officieele spreektrompet van de regeering mag beschouwen) speelt Zweden met zijn hulp aan Finland een gevaarlijk spel. Men veronderstelt (altijd aan Russische kant natuurlijk) dat Frankrijk en Engeland pressie op Zwe den uitoefenen. De Russische meening is dat Engeland en Frankrijk een basis in het Noorden willen scheppen, om vol doende beslag te leggen op het ijzererts waaraan Duitschland dringende behoefte heeft. Ten tweede zou men dan in Zweden vliegtuigbases willen aanleggen om zoodoende Duitschland in de flank aan te vallen. Deze meening vond voor een deel bevestiging in een Engelsche correspondentie waarin gewezen wordt op de noodzakelijkheid van de toevoer van voor Duitschland onmisbare mine ralen stop té zetten. Speciaal denken we hier aan de me talen, noodig voor de oorlogsindustrie. Duitschland heeft wel iets meer voor raad dan in 1914-1918, maar men moet niet vergeten, dat de rijke ijzermijnen in den Elzas en Luxemburg niet meer disponibel zijn. Zweden nu kan voor meer dan de helft de Duitsche behoefte aan ijzererts vullen. Noorwegen kan voorzien in een groote hoeveelheid molybdenum; Turkije, Joego-Slavië en Griekenland leveren Chromium erts; België kan koper, radium en kobalt, ter wijl Nederland tin kan leveren. Worden deze leveranties van de neu trale Staten afgesneden of door de En- Bij Koninklijk besluit is met ingang van 1 Februari 1940 benoemd tot Bur gemeester van Bolsward, de heer Sipke Willems de Jong te Heerenveen. De heer de Jong werd 27 Juni 1880 te Lemmer geboren en opgeleid in het vak van zijn vader W. S. de Jong, destijds aannemer te Lemmer. In 1913 trad hij daar als zelfstandig patroon op en werd achtereenvolgens bestuurslid van den Alg. Ned. Aanne- merspatroonsbond en hoofdbestuurslid van den Ned. R.K. Bond van bouwpa- troons. Vele jaren was hij voorzitter van de R.K. Kiesvereeniging in Lemmer en vice-voorzitter van den Frieschen Bond. In Juli 1923 werd de heer de Jong ge kozen tot lid van de Prov. Staten en door een ietwat eigenaardige samenloop van omstandigheden direct gekozen tot lid van Gedeputeerde Staten. Verder is de nieuwe Burgemeester lid van den Zuiderzeeraad en Voorzitter van de Cömmissie in verband met de aan sluiting van den.N. O.-polder. Hij is Rid der in de Orde van de Ned. Leeuw en drager van het Kruis van verdienste van de Burgerwacht. Ook is hij jarenlang Postcommandant van de Luchtwacht ge weest. In veel sociale en andere veree- nigingen had de heer de Jong zitting, o.a. Voorzitter van het Kruisverbond in het Aartsbisdom en lid van het federa tief bestuur van Sobriëtas, lid van de Friesche commissie Petrus Canisius en lid van het dag. betuur van de Ned. Mij. van bedrijfsvereen. voor ziekteverzeke ring. In Augustus 1933 vestigde de heer De Jong zich te Heerenveen en nam ook hier actief deel aan het vereenigingsleven. De heer de Jong is en blijft nog Staten lid. Wanneer we dit staatje van dienst even ernstig beschouwen, dan krijgen we direct den indruk, dat Bolsward een Burgemeester heeft gekregen met een veelzijdige ontwikkeling en een harde werker voor de gemeenschap. Dat Bolsward nu voor de tweede maal een R.-K. als burgemeester krijgt, Z' Maanden geleden werden door Duit sche beambten een Nederlandsch offi cier, een Nederlandsche chauffeur en een paar Engelsche onderdanen van Nederlandsch gebied weggesleurd. De Nederlanders zijn waarschijnlijk gedood, maar weten doen we het niet zeker, want tevergeefs informeerde de Nederlandsche regeering tot heden in Berlijn naar de omstandigheden. De Britten, zoo weten we enkel, leven nog Niet al onze lezers zullen voldoende thuis zijn in de sportwereld om de na men te kennen van alle grootheden, welke haar beheerschen. Daarom zij hier iets gezegd omtrent Albert Richter Deze was de grootste renner van onzen tijd? Olympisch kampioen in den sprint, meen ik en wereldkampioen. De beste Nederlandsche wielrenners hebben herhaaldelijk maar met weinig succes den strijd met hem aangebon den. Albert Richter is thans dood. Omge komen, zoo heette het in de eerste be richten daaromtrent uit Duitschland, bij een ski-ongeluk in de bergen. Maar geleidelijk begonnen er praat jes te loopen, dat de doodsoorzaak een andere zou zijn geweest en dat het ver scheiden van Albert Richter in verband zou staan met een of ander vergrijp te gen de „nieuwe Duitsche orde”. Het is het orgaan van den Duitschen Wieler bond „Der Duitsché Radfahrer”, dat eindelijk eenig meerder licht op de zaak heeft geworpen. Het bedoelde orgaan bericht als volgt: „Uit de berichten in de Duitsche pers en hebben dingen verklapt, waarvan de publieke opinie in Nederland zal op zien. Onthullingen worden aangekon- digd, „onthullingen” 1 Onthullingen van menschen, die door de Gestapo worden verhoord in ver trekken, van waaruit geen geluid naai buiten doordringt. Menschen, die nooit in de gelegenheid zullen komen om zich tegenover een objectief oordeelend ge rechtshof te verantwoorden. Gaan deze dingen ons aan? Wis en zeker! Md. De buitengewone koude, die momen teel geheel Europa teistert, heeft de ac tie in de krijgsverrichtingen op de ver schillende fronten beïnvloed. Voor de Finnen en de Russen, die meer gewend zijn aan deze Siberische temperatuur speelt deze koude niet die belangrijke rol, maar toch komen ver schillende bijkomstige omstandigheden, onvermijdelijk verbonden aan elke oor logvoering, in het gedrang. We denken hier speciaal transportmoeilijkheden, die vooral de Russische kant heel wat geeft. Wanneer men eens even balans tracht samen te stellen over de eerst aan een ski-ongeluk heeft doen gelooven en ons thans vertelt, dat Richter zelfmoord heeft gepleegd. Is het waar? Bestaat er inder daad een Keulsche Jood, voor wien Richter heeft trachten te smokkelen? Deze dingen zouden door een be hoorlijke procesvoering gebleken kun nen zijn, maar waarom tracht men in Duitschland bij der gelijke zaken de waarheid vóór te zijn door levens on tijdig af te snijden? Het einde van Rjchtei is gelijk geweest aan dat van honderden anderen in het Derde Rijk. Nu en dan wordt er door het volks- gerecht te Berlijn een doodvonnis uitgesproken, maar in de gevallen, waarbij aan schuld wordt geloofd zon der dat deze kan worden bewezen, alsmede dan wanneer een proces na righeden zou blootleggen, welke de gestapo, S.S. en S.A. liever „onder” ons” houden, drukt men den verdachte een revolver in de vuist en wee! den genen, die er binnen de gestelde uren geen nuttig gebruik van hebben ge maakt. We herinneren voor een en ander aan de gebeurtenissen in den fatalen nacht van den 30 Juni 1934, toen on geveer 300 persoonlijkheden van alle richtingen, w.o. directe medewerkers van Hitler o.m. rijksminister Rhöm en Greorg Strasser), voorts een groot aantal vooraanstaande S.A.-leiders, benevens vele geëxponeerde persoon lijkheden van alle richtingen (Von Sleicher), zonder vorm van proces werden neergeschoten, wanneer ze geen gebruik hadden gemaakt van de geboden gelegenheid om zelfmoord te plegen. We herinneren ook aan de velen, die gezond naar een concentratiekamp zijn overgebracht en wier families en kele dagen later werden verrast met de toezending van een urn met wat asch en een „overlijdensbericht”. Gaan ons, Nederlanders, deze din gen aan. Natuurlijk gaan ze ons aan in zoo verre als alles, wat het huidige ge slacht voor de historie kenmerkt, ons aangaat. We kunnen het niet verhinde ren, dat in de geschiedenis de vreese- lijke dingen zullen worden opgeteekend, waarvan we hiervoren gewaagden, maar onze eigen schande zou het zijn, wan neer de historie óók zou vermelden: en We herinnerden aan den aanslag op Hitler in München, waarbij acht men schen den dood vonden. In dolle woede gingen redenaars en persmenschen in Duitschland te keer tegen de Britten, die dezen aanslag zouden hebben ge organiseerd en gefinancierd. Vijf hon derd duizend Mark werd uitgeloofd voor de aanwijzing van den dader, en kele dagen later werd deze som nog eens met met honderdduizend Mark verhoogd. Een poosje later vernamen we ineens, dat de dader was gearresteerd. Hij zat al tien dagen in de gevangenis alvorens een bericht over zijn arrestatie werd ge lanceerd. Waarom die geheimzinnig heid? In uitzicht werd gesteld, dat het onderzoek intensief zou worden voort gezet en dat binnenkort opzienbare in lichtingen zouden volgen over het si nistere werk van den Britschen Gehei men Dienst. Maanden zijn er intusschen verloopen en uit Duitschland werd nimme r met een woord nog nadere melding ge maakt over deze sensationeele affaire. Evenmin verneemt men iets van een proces. Leeft de „dader’ ’nog? Was de aangehoudene wel de dader? Waar om beijvert men zich in Duitschland in eens zóózeer in het zwijgen over den bomaanslag, terwijl men begon met aan te kondigen, dat er zooveel van te zeg gen zou zijn. Vragen, raadselen, even onoplosbaar als het mysterie van den Rijksdag- brand. is het den wielervrienden wel bekend, dat Albert Richter niet meer tot de le venden behoort. In het belang van de Duitsche wielersport is het echter nood zakelijk om den juisten samenhang van de oorzaak vast te stellen, ter weerleg ging van alle oncontroleerbare ge ruchten. „Albert Richter, over wiens kwali teiten als wielrenner hier geen woord wordt verspild, heeft bij zijn laatste reis naar Zwitserland, die een privé- aangelegenheid was, een misdaad be gaan, waarvan de Duitsche wielersport in haar geheel niet genoeg kan gruwen. Richter heeft, om het met harde woor den te zeggen, voor een Keulschen Jood dezen keer God zij dank zon der succes getracht groote bedragen in Marken naar Zwitserland te smok kelen. Hij heeft zich daarmee buiten de Duitsche volksgemeenschap en natuur lijk buiten de gemeenschap van de Duitsche sport gesteld. Daaruit heeft hij de eenig mogelijke consequentie ge en een vrij willigen dood ge- wnnrln opgonomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 aan d; aan zorgen een de overige menschheid dier dagen tot nu toe gevoercie strijd tusschen Rus- gruwde niet, noch verhief zij haar stem. - En ook gaan die dingen ons aan, in zooverre ze ons een zijn. Wat voor heil wachten van een dat de persoonlijke heid uitschakelt? i) n i. Niet mee blijven doorloepen. Direct bestrijden met het onovertroffen geneesmiddel bij griepi ASPIRIN. Zorg vooral in grieptijd ASPIRIN bij de hand te hebban. 3 n DE JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1940 | | pagina 1