FALCON MANTELS I APPELMARKT De installatie van Burgemeester S. W. DE JONG BOLSWARD. EllBCiBnzaken De Bolswardsche Courant en Westergoo Danscilltl „IMlKT uw opkomst was slecht. ZONDAG BETER 1111111 ANDERS EXPOSITIE Boiswardsche Bank n.u. I -f De strenge Winter. 1 Gabardine: 19.75 22.50 24.50 27.50 Voor BISCUITS en CHOCOLA, Is ’t fijnste merk „VICTORIA” 36— Jaargang Zaterdag 3 Februari 1940 3 H van Administraties l Wollen Tweed: 20.00 22.50 26.00 27.50 Aangekondigde Vergaderingen 4$ Inrichten Bijhouden Controleeren DT niz Sneek, Singel 58 DLUn. Bolsward, Bargefenne 4 Deskundige Beleggingsadviezen Kantoor 463 Telefoon Woonh Dir, 366 Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 451 No. 9 I r i ant- 1 Üfc De nieuwste modellen en stoffen. De oude, lage pNjzen. 1 r 1 t Vlotte, sportieve modellen, oerdegelijke kwaliteiten. Speciaal de Tweed-Mantels lenen zich heel goed om „door te dragen.” Advertentie per regel WoensdcgsnisniitTief in cent. Zaterdagsnummer 1’2 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. de hoop, dat U met vertrou wen en biddend opzien tot Hem, die U krachten geeft, Uw taak tot een goed einde moge brengen, verklaar ik U te hebben geïnstalleerd en draag U thans het teeken van Uw waardigheid de ambtsketen over. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Lecsgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. Geregeld nieuwe soorten en smaken BONBONS 2 ons 25 ct. CHOC. OUBLIES 2 ons 25 ct. GOED en GOEDKOOP bij Hettema Marktplein Voor bijzonderheden leze men de be treffende adv. in dit no. n-r‘- e >1 R li Accountantskantoor bede, dat Uw aanvaarding twintigtal jaren deze van het ambt van Burge meester mag strekken tot bloei der gemeente en tot heil der ingezetenen en met voorrechte positie hebben te beseffen, dat een zoo nuttig mogelijk gebruik moet wor den gemaakt van tijd en geld. Ik veroorloof mij aan alle inwoners dezer stad, vooral aan hen, die reeds hun krachten gaven in officieele en semi-officiëele instellin gen, een beroep te doen op hun medewerking en steun. In het volle vertrouwen van Gods onmisbaren zegen op het werk, dat door ons zal worden gedaan, aanvaard ik dit ambt onder het uitspre ken van de beste wenschen voor den bloei van deze his torische Hanzestad met haar nijvere bevolking en ik wil eindigen met de uitspraak, die zoo kernachtig in onze mooie Friesche taal tot uit drukking komt: „Doch dyn plicht en lit de ljue rabje”. Voor Uw de Schild wijk 19, Bolsward de N. T. M. heeft heel wat dien- 1 sten moeten stopzetten. Met alle macht probeert men om de eerst stopgezette dienst, zoo- als Heerenveen-Srieek weer in werking te stellen. Door deze verkeersstagnatie is het postverkeer geheel in de war. lege dezer provincie, die mij groote voldoening gaf, maar ook banden had gelegd van zeer veel waarde. Een om gang, die ongeveer vriend schappelijk was, waar men als regel zich openhartig uitsprak, een beschikbaar corps van ambtenaren van groote bekwaamheden en werklust onder leiding van een regent, die wat bestuurs kracht aangaat, niet te over treffen is. Veel.leed heeft het mij gedaan deze werkzaam heden te moeten vaarwel zeggen en ik prijs mij ge lukkig in staat te worden ge acht zij het op ander en beperkter terrein mijn af gebroken arbeid te kunnen voortzetten. Nu ik het burgemeesters ambt in Bolsward aanvaard, moge ik daarvoor Gods ze gen en de noodige krachten ontvangen om dit naar be- hooren te kunnen vervullen in het belang dezer stad en haar inwoners. Een werkprogram aan kondigen, lijkt mij vooral in deze moeilijke en onzekere tijden niet slechts gewaagd, doch bovendien biedt een zoodanig program teveel on zekerheden, waar immers de verwezenlijking ervan een behoorlijk tijdsbestek vergt. Idealen nastreven, ik laat buiten beschouwing de vraag of hieraan behoefte is zal op grond van den mij ter beschikking zijnden tijd ontbreken. Ik zal mij met de werke lijkheid bezig moeten hou den. Met de werkelijkheid, dat Bolsward helaas in vele opzichten een achteruitgaan de stad is, vooral econo misch en financieel. Al mijn streven zal gericht zijn op en de meest moge lijke medewerking zal ik ge ven, om de instandhouding en versterking van de volks kracht in deze gemeente te bevorderen. Ook het histo- Hierna wordt de Burge meester de ambtsketen en voorzittershamer overhan digd, waarna de heer De Haan een hartelijk woord van dank spreekt tot den Sécretaris en het gemeente- personeel voor de samen werking in de afgeloopen maanden. samengegroeid, toen hij bur gemeester werd en allengs meer onafscheidelijk werd gedacht van Bolswards Be stuur moet ik, vooral wegens de groote waardee- ring, die ook ik voor zijn werk heb, met eenige schroom afwachten hoe men mij hier zal tegemoet tre den. Het politieke ongeval, het welk mij vorige zomer is overkomen, heeft mij weg gerukt uit een werkkring, die mij in den loop der jaren van mijn ambt als Ge deputeerde bijzonder had aangetrokken en die mij ge legenheid gaf naar mijn be scheiden krachten in het be lang dezer provincie werk zaam te zijn. Een werkkring in het hoogste bestuurscol- -steld. Zij vooral in hun be- Ik hoop echter niet, dat U dit alleen zult opvatten als een teeken Uwer waardig heid, doch dat ze U steeds, wanneer U ze draagt, mag herinneren aan de verplich tingen, die zijn ontstaan tusschen U en de gemeente Bolsward, zgodat we later zullen zeggen: „Burgemees ter De Jong is een Burge meester geweest, in den wa ren zin des woord 1” Tenslotte verzoek ik U de voor U bestemde zetel in te nemen en verder de leiding van deze vergadering van mij over te nemen. ter niet te verontrusten. Trouwens, zooiets is steeds bij elke benoeming van een burgemeester het ge val. Vandaag aanvaardt ge dus Uw taak, hetgeen voor U inderdaad een promotie genoemd kan worden. Het is een eervolle en bijzondere taak om door de Kroon geroepen te worden als eerste persoon in de ge meente, krachtens dit ambt, het voorzitterschap van den Raad te bekleeden; hoewel dit ambt vanzelfsprekend óók zijn moeilijke zijden heeft, daar het immers nie mand gegeven is, het ieder naar den zin te maken en critiek op iemand, die aan den weg timmert, moeilijk kan uitblijven. Doch de hoop van ons allen is, dat U zich boven de partijen zult stel len, zoodat ondanks het ver schil van principes óf andere opvattingen, tóch een innige samenwerking mogelijk is, waarbij U er verzekerd van kunt zijn, dat alle partijen, van welke richting ook, U krachtig en met de meest mogelijke welwillendheid zullen steunen. De tijdsomstandigheden, waaronder ge Uw intrede doet als burgemeester, zijn niet bijzonder gunstig. Re denen des te meer, dat een r noo- dig is. Als oud-Gedeputeerde, is het eigenlijk onnoodig U over het wel en wee van Bolsward zoowel financieel of anderszins in te lichten. En wij hopen dan ook, dat ’t U onder Gods zegen gege ven moge zijn de bloei van deze stad te bevorderen en nieuwe bronnen aan te bo ren, die zoo mogelijk een groote ontwikkeling van In dustrie, Handel en Nijver heid tat gevolg mogen heb ben. Het is U bekend, dat van overheidswege steeds meer maatregelen worden getrof fen, en de gemeentebesturen vele verplichtingen worden opgelegd, hetgeen veel zor gen met zich brengt, waar door het voor U en de Raad een zware taak is om de ge meentebelangen in deze tijd te behartigen. Mocht U in de eerste tijd, wanneer ge nog niet geheel zijt ingewerkt, inlichtingen wenschen, dan ben ik er van overtuigd, dat èn de Wet houders èn de leden van den Raad èn de ambtenaren der gemeente U zeer gaarne van dienst zullen zijn. Met de De rij der sprekers wordt nu geopend door Wethouder Van der Zee. Mijnheer de Burgemeester, Mevrouw. Op dezen voor U en voor Bolsward zoo gedenkwaar- digen dag, nu gij als burge meester van onze oude Han zestad zijt geïnstalleerd, is ’t mij een behoefte een en kel woord tot U te richten. M. de Burgemeester, Gij zijt voor mij niet de groote onbekende. Reeds ja ren heb ik U op ander ter rein als medewerker ont moet en de laatste 5 jaren heb ik het voorrecht geno ten, als lid van de Staten v. Friesland met U in één frac tie te mogen samenwerken in ’t belang van onze mooie provincie. Ik heb gedurende 4 jaren uw arbeid als gedeputeerde van nabij kunnen gadeslaan en daarbij uw groote werk kracht op dat terrein kunnen waardeeren. Gij hebt inderdaad als De Burgemeester woordt als volgt: Vergun mij, mijnheer de waarnemend burgemeester, zeer geachte aanwezigen, al lereerst mijn oprechten en eerbiedigen dank te betuigen aan H. M. de Koningin voor de eervolle benoeming op mijn- leeftijd tot het burge meestersambt dezer stad. Dank ook aan Z.Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken voor de door deze Exc. in deze benoeming ge dane voordracht en niet min der dank ook a. d. Staats raad i. b. dienst. Commis saris der Koningin in onze geliefde Provincie, voor de adviezen terzake deze be noeming uitgebracht. U, Mijnheer de waarne mend buigemeester, ben ik zeer erkentelijk voor de waardeerende woorden, wel ke U tot mij hebt willen richten bij het overhandigen van dit bewijs mijner waar digheid. Ik veroorloof mij namens de burgerij dezer stad U dank te zeggen voor Uwe gewaardeerde bemoei ingen de laatste beide maan den in het belang dezer ge meente verricht. Nu ik de plaats ga inne men van een man, die .een ge meente met al zijn vermo gen en met hart en ziel heeft gediend een man, die met Bolsward reeds was Poppinga, Van HaersmS Buma en Krijger, de ver schillende geestelijken uit de stad, besturen van stichtin gen, ambtenaren en verdere belangstellenden. Commissies worden aan gewezen voor het nazien van de rekeriingen van de ver schillende stichtingen. En kele ingeljomen stukken worden voor kennisgeving goede verstandhouding aangenomen. Daarna wordt voorlezing gedaan van me- dedceling van den -heer Commissaris van de Ko ningin in deze provincie van de benoeming van den heer S. W. de Jong tot Burge meester van Bolsward. Eveneens wordt voorgelezen het desbetreffende Konink lijk besluit en de beëedi- gingsformule. Daarna worden de raads leden Steensma en Hettema verzocht de nieuwe Burge meester binnen te leiden. De loco-Burgemeestei spreekt nu als volgt: Mijnheer de Jong. Geachte vergadering. Wij hebben zoojuist offi ciéél kennis genomen van het Koninklijk Besluit, waarbij U door H. M. de Koningin is benoemd tot Burgemeester der Gemeente Bolsward. Op mij rust nu de taak U als zoodanig te installeeren. Ik heet U en Uw gezin hartelijk welkom in deze ge meente en hoop, dat Uw aanvaarding van het burge meestersambt een heilzame strekking mag zijn voor onze stad en haar ingezetenen. Dat Uw benoeming, zoo- dra deze ons .bereikte’, met gemengde gevoelens werd ontvangen, behoeft U ech- BOLSWARD. Gymn.-uitvoering v. „Lycurgus-Wilhehnina” en Jeugdafd. op Donderdag 8 Febr., ’s av. 8 uur in „de Doele”. BOLSWARD. Muziekuitvoering v. „Oranje” op Woensdag 14 Febr. in „de Doele”. Een scherpe Oostenwind, de thermometer belangrijk beneden ’t vriespunt, een dikke ijslaag in de vaarten en dan toch niet kunnen schaatsen, dat is in het kort de situatie van den winter 1940. Daar komt nog bij> dat ook het wegverkeer door de sneeuwstor men geheel in de war gestuurd wordt. Geen wonder, dat de mees te menschen uitzien naar een gron dige verandering in de tempera tuur. Een beetje zachter weer is nu van harte welkom. Wanneer we de verschillende berichten over de verkeersstagna tie even in vogelvlucht opnemen, dan komen we tot de volgende bloemlezing: Het verkeer over de afsluitdijk is nog niet mogelijk, zelfs de zware A. T. O.-bussen bleven in de sneeuw steken. De weg Leeu- warden-Groningen is met veel moeite weer berijdbaar geworden. Het autobusverkeer is buitenge woon gehandicapt. In Drenthe is de autobusdienst bijna geheel gestaakt. In Gelderland is het wegverkeer en ook het tramverkeer geheel in de war. In Brabant ondervinden de spoorwegen groote stagnatie, evenals in Utrecht, Noord- en Z.- Holland, zoodat men gerust kan zeggen, dat over het geheele land een geweldige stagnatie in het verkeer plaats vindt. Wat onze provincie betreft, is de toestand minstens zoo slecht als in andere deelen van het land. Het autoverkeer ligt bijna stil en rische en monumentale, wat zich in deze gemeente be vindt, heeft niet alleen mijn groote belangstelling, maar ook zal ik van harte mede werken deze groote waar den, voor zoover noodig, in goeden staat te brengen en te conserveeren. De bereiking van dit doel, ’t welk ik mij naast de an dere niet door mij met naam genoemde punten als taak heb gesteld, waarbij ik ook de belangen van de burgerij in al haar geledingen zoo krachtig mogelijk hoop te bevorderen, noopt mij een beroep te doen op de mede werking van u allen, die hierbij betrokken zijn. Ik moge U, geachte wethouders en ook U, Mijnheer Secretaris, vragen, met mij te willen werken voor het heil dezer stad. heeren raadsleden, ver zoek ik met mij samen te werken voor de belannen de zer gemeente en er vooral rekening mede te htouden. dat wij in een hoogst moei lijken tijd leven, waarbij e»” offer van onze persoonlijk heid en onze zelfstandigheid niet kan worden gemist Ik doe hierbij een beroep on al len, die in dienst dezer ge meente zijn, ambtenaren en beambten, hun uiterste krachten aan te wenden om de gemeente op de best mo gelijke wijze te dienen, waarbij ik hun de verzeke ring geef, dat door mij plichtsbetrachting en ge trouwheid zullen worden ge waardeerd en op prijs ge- De geweldige koude, sner pende Oostenwind speelde de P. F. C., die in overleg met het Gemeentebestuur, de officieele intocht in onze gemeente voorbereidde, der mate parten, dat de mede werking van de drie hier be staande muziekcorpsen, die spontaan was toegezegd, te elfder ure moest worden af gezegd. Het- was bij deze temperatuur niet mogelijk de muziekinstrumenten te bespelen. De intocht kreeg daardoor een ietwat koud karakter. De vele vlaggen klapperden onheilspellend in de harde wind en toen de auto van den Burgemeester, voorafgegaan door een auto met Commissieleden voor het stadhuis arriveerde, was het met het oog op de ge zondheid van den Burge meester en diens familie ge raden zoo vlug mogelijk de beschuttende warmte van de raadszaal op te zoeken. Bij de inkomst binnen de ge meentegrens had een der Commissieleden den Burge meester een kort welkom toegesproken en een doch tertje van Wethouder Van der Zee, bloemen aangebo den namens de P. F. C. Op het Stadhuis aange komen werd Mevr. De Jong namens het Gemeentebe stuur, door een dochtertje van Secretaris Haitsma op nieuw een bouquet bloemen aangeboden. Te ruim 3 uur werd door den Loco-Burgemeester, de heer De Haan de officieele raadszitting geopend. In de Raadszaal waren behalve de Raadsleden en familie van den nieuwen Burgemeester aanwezig, de Burgemeesters Weerstra, 3 3 i» 4 (Je i i i I 1 1 1 1 r Uit no. bestaat dit 2 bladen Porto Binnenland et. Buitenland ct. 5 1 F b Mi .1 r--. DE JONG s NIEUWSBLAD wDorln opgenomen LEDEN van de

Bolswards Nieuwsblad nl | 1940 | | pagina 1