Buitenlandsche Revue. VOOR HET UftDEhlfiND 6EURLLER. De Bolswardsche Courant en Westergoo 1 36215 Jaargang Woensdag 7 Februari 1940 No. 10 ng Stadsnieuws. Uit den Omtrek. B ct, Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Md. „GETROUW TOT IN DEN DOOD”. door mej. Kalverboer door den en L. r klas ing A d v e r t e n 11 6 n per tegel: Woeiisdagsniiiiimer 10 cent. Zaterdagsnuir.mer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. MAAR HOE STAAT HET MET DE TROUW VAN HET VADERLAND TEGENOVER DE GEVALLENEN? KATHOLIEKE GARDE. Voor de Katholieke garde speelde Zondag en Maandag de tooneelclub het bekende stuk van Nielen, getiteld: „De Gebr. Kalkoen”. Er werd over het algemeen uitstekend 2-0. 0-2. 0-2. 2-0. zelfsrespect van ons volk en vooral van onze gemobiliseerde weermacht verlamt. OVERPLAATSING. Onze stadgenoot, de heer D. Riemer- sma, commies PTT aan het postkantoor alhier, wordt met ingang van 1 Mei a.s. overgeplaatst naar h,et P en T kantoor te Leeuwarden. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld Ir. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. 250. 'den- irt. 1-1. 2-0. 2-0. 2-0. EK WITMARSUM gespeeld en meerdere open doekjes be loonden de medewerkenden voor de goede uitbeelding der verschillende rol len. Het bezoek was door een zekere riva liteit tusschen enikeie groepen en het slechte weer waardoor de geregelde be zoekers niet in staat waren naar Bols- ward te komen, niet zoo groot als men dat voorgaande jaren gewoon was. DENK OM UW TREKHONDEN. Houders van trekhonden worden be leefd verzocht, zoolang de sneeuwlaag nog op de wegen ligt, de pooten van de honden ’s morgens in te smeren met een weinig groene zeep. Dit voorkomt dat zich ijskorstjes vormen tusschen ol aan de teenvliezen. Het komt thans voor dat enkele trekhonden bloedsporen in de sneeuw achterlaten. Dat dit pijnlijk voor de beesten is, kan ieder begrijpen. Een eenvoudig middel is ook de honden- poot zoo nu en dan even in de hand te verwarmen. OPENB. LEESZAAL en BIBLIOTHEEK „BOLSWARD en OMSTREKEN". Gedurende januari werden uit de eigen bibliotheek 472 en uit die van de Lees zaal van Sneek 25 boeken uitgeleend, in totaal dus 497 banden. Het aantal bezoekers bedroeg in die maand 159, t.w. 15 dames en 144 hee- ren. 31 januari 1940. Niettegenstaande de slechte tijden de strenge winter heeft het bestuur van de Koninginnevereeniging gemeend de verjaardag van Prinses Beatrix niet on gemerkt voorbij te laten gaan en had Kalverboer (piano) (viool). „Panis Angelicus”, door den heer R. A. Bergsma (zang). „Wiegelied’’ door mevr. Buwalda-Post en „Zomeravond” door mevr. Buwalda- Post en mevr. Tichelaar (zang). „Melodi” Menuet, door mej. Kalver boer (piano) en den heer B. Goedemoed (viool). „Nocturne' (piano). „Hemelhuis” Jeruzalem” heer R. A. Bergsma (zang). „Toccata” door den heer P. S. de Boer (orgel). Quatremains door mej. Kalverboer en mevr. A. de Boer-de Boer (piano). Een en ander was voor liefhebbers van zang en muziek een mooie avond. Tot slot werd nog 1 couplet van het Frysk Folksliet gezongen. HENNAARDERADEEL. ZIEKENHUISVERPLEGING. 1 Februari 1940. De Vereen, voor Zieke’nhuisverpleging „Onderlinge Hulp” in Hennaarderadeel hield haar jaarvergadering in café Y. Gerlsma te Wommels, onder voorzitter schap van den heer R. M. Dijkstra al daar. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, dat de vereeniging thans 15 jaren heeft bestaan en dat van de toen gekozen bestuursleden nog 2 zitting hebben, n.l. de heeren R. Hellinga te Ytens en J. Timmer te Wommels. Ver der geeft de voorzitter een klein verslag van de kringvergadering te Franeker, welke ten doel had om te komen tot een uniform reglement voor alle bij de fede ratie aangesloten vereenigingen. Uit de verslagen van den secr.-penn. den heer J. Timmer te Wommels bleek, dat het ledental thans 1079 bedraagt, dat in het afgeloopen jaar werden ver pleegd 90 patiënten met 913 dagen. De ontvangsten bedroegen met inbegrip saldo 1 Jan. 1939 f 7009.96; de uitga ven f6533.32; saldo f476.74. Daar even wel nog een aantal nota’s van doktoren en ziekenhuizen moeten worden betaald, is er een nadeelig slot van pl.m. f500. Evenwel besloot men toch dezelfde contributie te heffen. Door de kascom missie werd bij monde van den heer A. Hibma een zeer gunstig rapport over het beheer uitgebracht. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren F. Hogendorp te Kubaard en R. Hellinga te Ytens. Door de weersge steldheid was de vergadering slecht be zocht. Behalve de strijd in Finland en de eenigszins verscherpte zee-oorlog doet het beschikbare oorlogsnieuws weinig denken aan de groote worsteling die aanstaande is. Het is onze stellige overtuiging, dat, wanneer de winter ons eindelijk eens gaat verlaten, er op de een of andere manier een beslissing in Europa gefor ceerd moet worden. Alleen is de manier waarop dit moet en zal gebeuren voor ons allen nog een raadsel. Men kan ver onderstellingen opzetten, maar alles blijft een gissen. Wanneer we aan den eenen kant zien een Siegfriedlinie, zoo krachtig versterkt en goed uitgerust, wat het achterland betreft, aan den anderen kant een Ma- ginothline die eveneens onneembaar ge acht moet worden. De blokkade ter zee die we kunnen noemen de economische oorlog, brengt heel wat schade teweeg, vernietigt veel neutrale scheepvaart, maar heeft onbetwistbaar ook als ge volg dat de voorziening van Duitsch land wat betreft voedsel en industrie op den duur in de war dreigt te loo- pen. Deze factor wordt door verschillende schrijvers en correspondenten als een zeer belangrijke geacht. Daardoor, zoo zegt men, kan Duitschland in de nood zakelijkheid komen een beslissing te for- ceeren, die niet, zooals we boven aan- gaven, gevonden kan worden in een rechtstreeksche aanval, dus een omtrek kende beweging. Hoe dan de positie van de neutralen, met name Zwitserland, België en Neder land zal worden, is voor ieder duidelijk. De geruchten, die telkens weer op leven, de stellige verzekeringen van de kant der oorlogvoerenden, dat men on ze onzijdigheid eerbiedigt zoolang ook een ander dit doet, maken ons te dien opzichte niet zoo erg gerust. De stilte voor den storm, zooals men dezen tijd noemt, heeft natuurlijk de economische oorlog op het eerste plan gebracht en die onbloedige strijd is niet minder fel en strategisch. Hier wordt een diploma tieke strijd gevochten van den eersten rang met als middelpunt Roemenië. We hebben de laatste weken meerma len de aandacht gevestigd op de Bal- kanlanden en speciaal op Roemenië, dat met zijn belangrijke petroleumbronnen voor elk der oorlogvoerende partijen van het allergrootste belang is. Enge land had zooveel olie gekocht in Roe menië, dat de Duitschers niet meer aan het hun toegestane kwantum kunnen ko men, gevolg natuurlijk een protest van Duitschland, wat Roemenië als een goed koopman met een toezegging voor een grooter levering aan dien kant beant woordde. Dit spelletje, de kat en de muis te sparen, loopt op den duur vast, evenals de manier, waarop b.v. Rusland tracht bij alle partijen in de gunst te blijven. Teneinde nu meer eenheid in de be langen van de Balkanlanden te scheppen en vooral zich veilig te stellen voor de vreemde invloeden, die we kunnen noe men, Rusland-Italië en Duitschland-En- geland, hebben de Balkanstaten een conferentie belegd te Belgrado, de hoofd stad van Zuid-Slavië (dat is 't vroegere Servië). Deze Balkan-conferentie, waar toe al die kleine staten, behalve dan Bulgarije, behooren, is allereerst* gericht op het behoud van den vrede. De groote man op deze conferentie is ongetwijfeld de Turksche minister van Buitenlandsche Zaken Saradjogloe. Een uiterst geslepen diplomaat, die, toen het Turksch-Russisch militair bondgenoot schap mislukte, onmiddellijk een militair pact sloot met Engeland en Frankrijk. Saradjogloe heeft tegenover een cor respondent van Politika, die de Turk sche delegatie tot de grens tegemoet was gereisd, verklaard: „De conferentie van Belgrado is een zeer belangrijke gebeur tenis voor het leven der Balkan-entente. Het belang dezer conferentie' blijkt eens deels uit het feit, dat zeer ernstige ge beurtenissen zich afspelen op den aard bol, anderdeels uit de omstandigheid, dat zij de gelegenheid zal bieden tot bestudeering der betrekkingen tusschen de Balkanlanden. Ook is deze conferentie zeer belang rijk, omdat zij een nieuwe phase zal ope nen in het leven van den Balkanbond. Ik bedoel daarmee, dat tijdens de confe rentie de Balkanbond automatisch ver nieuwd zal worden. Voorzoover men de geschiedenis kan een zang- en muziekavond georgani seerd, welke gegeven werd in de Doops gezinde Kerk, De heer P. Pruiksma opende de bij eenkomst waarin hij de opmerking maakte, gaarne wat meer bezoek had gezien, hoewel het, gezien de weersge steldheid niet anders had kunnen wor den verwacht. Spreker hoopte echter dat allen vol mochten zijn van liefde voor het Oranjehuis en dat het een mooie avond zou worden. Hij dankte allen die zich beschikbaar hadden gesteld voor de medewerking en het kerkbestuur voor de beschikbaar stelling van het kerkgebouw. Nadat de aanwezigen staande ’t Wil helmus hadden gezongen, werden de volgende nummers ten gehoore ge bracht: Praeludiym en Fuga door den heer P. S. de Boer, orgel. Altsolo uit Avondcantate, door mevr. Tichelaar en „De Nacht”, duet door mevr. Tichelaar en mevr. Buwalda-Post (zang). „Menuetto”, spiling song door mej. Kalverboer (piano) en mevr. Terpstra GYMNASTIEK. De Gymnastiekvereen. „Lycurgus- Wilhelmina” ziet zich genoodzaakt hare jaarlijksche uitvoering wegens de slech te weersomstandigheden uit te sltellen en wordt nu gehouden op Donderdag 22 Februari in de Doele. Februari 1940. Bij beschikking van den Minister van Defensie is aan Hattem Veenstra, dienst plichtige der lichting 1937 uit de gem. Wonseradeel met ingang van 23 Januari 1940 voor 1 jaar vrijstelling verleend wegens opleiding tot ten geestelijk ambt. Wat zullen we eten? Soep, per blik nog 18 ct. „Beste” grauwe erwten, bruine en witte boonen, groene erwten en spliterwten. Stokvisch de voedzaamste kost Rijst nog onverhoogde prijs. Bakmeel, per pak 12>/2. Rozijn efr per half pond 10J4 BRANDSMA’s WINKELS. achterhalen, is die Balkan steeds een object van strijd en belangstelling ge weest. Hoe dikwijls reeds zijn de namen van die verschillende Balkanstaten ver anderd. We spraken boven van Zuid- Slavia, het vroegere Servië, zoo kunnen we nu b.v. weer spreken van een deel van Duitschland, het vroegere Polen. Daar gingen de laatste maanden vreemde geruchten over de behandeling die de Polen van de Duitschers onder vinden. Om eens enkele frappante voor beelden te noemen: Joden moesten daai allen kenbaar zijn aan een blauwwitter» band om den arm. Recht bestaat er voor hen niet meer, hun leven, hun eigendom alles behoort aan den Staat, die daarmee kan doen wat hij wil. Ook de andere Polen genieten niet al te veel vrijheid, ’s Avonds na 8 uur mag geen enkele Pool zich meer op straat begeven, doet hij dat toch, dan volgt onmiddellijk den kogel. Kort geleden werden er te War schau in een afgelegen straat twee Duitsche militairen doodgeschoten. Zon der onderzoek en zonder vorm van pro ces werden onmiddellijk honderd mannen die in die straat woonden, gefusileerd. Deze feiten zijn opgespoord door het Vaticaan en in de „Observatore Roma- na” gepubliceerd. We krijgen bij de lezing van deze rap porten sterk den indruk, dat hier niet alleen ontstellende feiten aan het licht worden gebracht, die een treurig beeld werpen op de manier, waarop de Duit schers zich „lebensraum” verschaffen en op de diepe haat van het Bolsjewisme tegen alles wat eenigszins met gods dienst heeft te maken, maar dat men bo venal een waarschuwing wil richten tot de Westersche mogendheden om goed op te letten dat dit barbarendom zich niet verder over de beschaafde wereld kan verspreiden. Een eeresaluut mag hier direct gebracht worden aan het dappere Finsche volk, dat tegenover een numerieke goed bewapende overmacht zoo krachtig stand weet te houden. Zal dit op den duur ook mogelijk zijn? Zonder hulp van buiten zeer waarschijn lijk niet. Reeds meermalen is door Fin sche woordvoerders gewezen op de noodzakelijkheid van buitenlandsche hulp. Kallio, de president van de Finsche republiek, heeft vorige week nog een ernstig beroep op hulp gedaan. Men mag en moet niet vergeten, dat Finland niet alleen vecht voor eigen vrijheid, maar ook voor de vrijheid van alle kleine na ties. De voorzitter van het Finsche parle ment verklaarde dit als volgt: „Het bestaan der kleine naties is voortdurend in gevaar en alle vredelie vende naties en volken slaan met be zorgdheid- de ontwikkeling gade van een toestand, die vernietigend is voor de menschelijke beschaving. De grondbegin selen van recht en vrijheid verkeeren in gevaar.” Finland houdt in de overtuiging van de zedelijke kracht dezer beginselen voor de menschelije samenleving den strijd met den moed der wanhoop vol. Het draagt daarvoor thans vrijwillig het zelfde leed, dat elders minderheden in slavernij, knechtschap of ellende dra gen. Door den strijd in Europa wordt de aandacht van het strijdtooneel in China een beetje afgeleid. Toch is daar de vre de nog lang niet geteekend. De laatste tijd is er ook weer eenige wrijving geweest tusschen Japan en Amerika en Engeland. Het incident met de „Asama Maroe” is misschien genoeg zaam bekend. Evenals de strijd om de Jangtse, een rivier die in ’t Chineesche land een belangrijke functie vervulde. Het verkeer op deze rivier was door de Japansche blokkade geheel stilgelegd. De Westersche mogendheden hebben alle moeite gedaan de vrije scheepvaart op deze rivier weer open te stellen. Tot nu toe is het resultaat heel poover ge weest en bovendien is in de twee jaar van de Japansche overheersching in deze streek de algemeene handel totaal kapot gemaakt. Nanking b.v. de Chinee- sefhe stad van voorheen 1.200.000 zielen, telt thans 500.000 inwoners, bestaande uit verhongerde armen, die niet regel matig in hun onderhoud kunnen voorzien Er zijn maar weinig winkels, en er is bijna niets in te koop. Dat is het resul taat van twee jaar oorlog. Gaat ook Europa datzelfde lot tege moet? MAKKUM. DAMCLUB „MAKKUM”. 1ste klas: H. Bruinsma-T. Smid C. van der Meer-J. Wieling B. Bruinsma-A. Brandsma D. Blanksma-J. Schutstra 3de klas: G. Visser-J. de Jong H. Bijlsma-Jac. Bakker Y. Tolsma-J. de Jong E. v. d. Kooij-Y. Blom Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 Toen verscheidene brave landszonen onlangs sneefden bij de uitoefening van een gevaarlijke taak ten behoeve der nationale verdediging het leggen en ruimen van mijnen hebben we er on ze teleurstelling over uitgesproken, dat voor de nabestaanden moest worden gebedeld, teneinde dezen voor ge brek te vrijwaren. „Helpt spoedig”, al dus werden we via pers en microfoon aangemaand, „dan helpt ge dubbel”. Bedelen voor de nabestaanden ten behoeve van de achtergeblevenen van hen, die in dienst van de verde diging en bescherming van heel ons volk vielen - we noemden het een nationale schande. ’t Is een schande welke voortduurt! Onlangs kwamen in Groningen vijf militairen om het leven bij „oefeningen met springstoffen”, dus waarschijnlijk bij het leggen van grondmijnen. En in het Groninger dagblad „Ons Noorden’’ werd ons verhaald, wat de gevolgen daarvan waren voor de slachtoffers en hun nabestaanden. De slachtoffers, a 1 s slachtoffers, werden behoorlijk behan deld. Ze kregen een militaire begrafenis, saluutschoten werden afgevuurd boven hun laatste rustplaats de nabestaan den kregen een brief van rouwbeklag. Verder niets! De weduwen en wee- zen moeten maar zien hoe ze rondkomen desnoods kunnen ze als elke andere „hulpbehoevende” aankloppen om steun van maatschappelijk hulpbetoon of arm bestuur. Die weduwen en weezen hadden een man en vader, die voor hen zorgde. Op een kwaden dag, toen ik en anderen rustig thuis mochten blijven en hun in komen bleven genieten, werden velen, w.o. de vijf Groningsche slachtoffers, uit hun gezin weggehaald en aan hen werd de mogelijkheid ontnomen om voor de hunnen te blijven zorgen. Ze moesten het nationale geheel, u en mij, lezers, gaan helpen en beschermen. Ze vielen voor ons en onze gezamenlijke be langen, d.i. voor het Nederlandsche volk en den Nederlandschen staat. Wat doen we nu voor hen? We hebben losse pie pers afgeschoten boven hun laatste rustplaats en voor de piepers, waarvan hun vrouwen en kinderen moeten eten en leven, worden dezen het bedel- en bedeelpad opgestuurd. Mag zóó iets voortduren? De mobilisatie kost ons volk per dag: f 1.700.000, één millioen en zeven honderd duizend guldens. Hoelang dat zal duren, weten we op geen week, geen maand, ja op geen jaar na. Maar wél weten we, dat de kosten van één enkelen dag mobilisatie ruim voldoende zullen zijn om de weduwen en weezen van allen die in de mobilisatie in dienst van het land gevallen zijn en nog zullen, vallen, een verschiet zonder zware materieele zorgen te openen. Immers stellen we de gemiddelde uit- keering per achtergelaten gezin op f 20 per week, in een rond cijfer: f 1000 per jaar, dan blijkt, dat we 1700 jaaruitkee- ringen kunnen doen aan de nagelatenen van hen, die in dienst van land en volk sneefden. We kunnen dat betalen, als we rekenen dat de mobilisatie één dag langer duurt dan ze duren zal. Moeten we om*zulke berekening en zulke consequentie te ontgaan, zóó groote nationale schande aanvaarden en dragen? Is er ook maar één behoorlijk-groote particuliere onderneming in ons land laten we zeggen van tenminste honderd arbeiders welke het kan en durft na laten om voorzieningen te treffen voor de nabestaanden van de slachtoffers van de „risico van den arbeid”? De staat verplicht zelfs iederen particulier om zijn personeel, hoe ge ring in aantal ook, te verzekeren tegen de gevolgen van invaliditeit, ouderdom en ongeluk. Maar wat doet de staat zelf ten aan zien der gevolgen, de risico’s, van de gemeenschapstaak, waarmee hij wille keurig den een wél en, den ander niet belast? Als de regeering prijs stelt op behoud van de geestelijke weerkracht van ons volk, laat ze dan geen dag aarzelen om een einde te stellen aan den wantoe stand, dien we schetsten, een wantoe stand, die het nationale bewustzijn en DE JONG s NIEUWSBLAD wuürln upgenurnon Er heerscht weer griepDus r’ waakzaamheid Is gebo- denBij de eerste griepver- X! f schijnsalen direct ASPIRIN nemen. Zorg ASPIRIN bij i de hand te hebben.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1940 | | pagina 1