Buit enlandsche Revue. De Bolswardsche Courant en Westergoo Uit den Omtrek. Stadsnieuws. DE DANK VAN HET VADERLAND. I I 36—- Jaargang Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Er is wel eens overwogen. Md. EEN BEDELSTAF VOOR DE WEDUWEN DER GEVALLENEN. in aal )or BEEN GEBROKEN. Vorige week had mej. A. T., wonende bij haar ouders in ’f Hof alhier, bij werk zaamheden op het achtererf, het ongeluk door de gladheid zoo ernstig te vallen, dat ze daarbij een been brak. De patiënte is in het St. Anthonius Ziekenhuis te Sneek opgenomen. BLOEDTRANSFUSIEDIENST. Februari 1940. Op initiatief van burgemeester Mr. W. Hoekstra heeft zich in deze gemeente een werfcommissie voor den bloedtrans fusiedienst gevormd, bestaande uit het bestuur van de vereen. „Het Groene Kruis” in Baarderadeel, waarvan de bur. gemeester het voorzitterschap heeft aan vaard. Getracht zal worden zooveel mo gelijk personen bijeen te brengen, die hun bloed beschikbaar willen stellen, in- dien zulks noodzakelijk is, derhalve bloedgevers (donors). Bij de drie doktoren in de gemeente te Baard, Weidum en Bozurh kan men zich aanmelden. Voorts ligt het in de be doeling nog deze maand een collecte voor dat doel te houden. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. Busgroenten, heel blik Pakken gedroogde groenten BRANDSMA’s WINKELS. )d, rat an iet tar ne ij- Ik re ut dl- ok DE WINTER. Nog steeds regeert koning Winter met onverminderde kracht, maar de ijslief- hebberij is er totaal uit. Zelfs de ijsbaan trekt weinig bezoekers meer. Het beken de woordje „teveel” is ook op de ijssport van toepassing. Bovendien heeft de sneeuwlaag het ijs in de vaarten gron dig bedorven, zoodat het maken van tochten geheel is uitgesloten. Door het bestuur van den Frieschen BAARDERADEEL, IJSWEGENCENTRALE 10 Februari 1940. Gedurende den geheelen winter is in deze gemeente gewerkt aan de oprich ting eener ijswegencentrale, daar zoo- als vroeger de automatische plaatsing van baanvegers, zoodra het ijs een be trouwbare dikte had door de huidige economische toestand eenigermate is veranderd en weshalve de ijswegen meer op het particulier inititief zijn aangewe zen. Reeds van den beginne af aan bleken de ijsclubbesturen, een tiental in Baar deradeel, zeer sympathiek tegenover een centrale te staan, zoodat een z.g. leden werfactie op touw werd gezet met als resultaat dat 969 personen zich lieten in schrijven, zoodat definitief is opgericht de ijswegencentrale Baarderadeel. Besloten werd voeling te houden met den Frieschen ijsbond. ’t Is niet voor het eerst, dat ik thans schrijf over het lot van weduwen en weezen, (djie haar mam en hun vader verloren in den dienst van het land. De toestand, welken ik gisp, is er een, welke niet enkel mij, maar vele duizen den goede volksgenooten prengt. En als ik er over schrijf, dan doe ik dat niet om aan verantwoordelijke landsbe- jaren gebleken is niet meer in het ka der van dezen tijd te passen. Ook in Amerika zelve zoekt men nog steeds naar den rechten wag. Eenige Amerikaansche R.K. prelaten hebben een uitvoerige studie gepubliceerd, waarvan de 'strekking is, dat men in zekeren zin weer terug moet keeren tot de middel eeuwen. Men motiveert deze uitspraak op het fiasco van het individualisme, dat de wereldorde heeft ontwricht en dat moet plaats maken voor de opbouwende beginselen van moreele en sociale een heid tusschen de leden van het men- schelijk gezin. Het beginsel van geweld is echter ver werpelijk en dit geldt zoowel voor den werknemer als voor den werkgever. Het standpunt, dat een arbeider slechts zoo veel loon moet ontvangen, dat hij in staat is zijn arbeidskracht te behouden, wordt door de prelaten als onjuist be stempeld. De loonen behooren zoodanig te zijn, daf zij den werker zoowel de middelen om te leven verschaffen als de bescherming van zijn welzijn verzekeren. Deze bescherming dient volgens de pre laten bevorderd te worden door een economisch stelsel, dat een rechtvaardi ge verdeeling van de winsten beoogt. Zoo zouden de loonsverhoogingen moe ten voortvloeien niet uit een algemeene prijsverhooging, maar uit een beperking van buitensporige winsten van anderen. Het loon moet voldoende zijn niet al leen om den werker zelf in staat te stel len behoorlijk te leven, maar ook zijn gezin. Het loon moet hem in staat stel len te sparen. Over die autarkie heeft ook minister Chamberlain binnenkort gesproken en had daarbij natuurlijk Duitschland op 't oog. De diplomatieke medewerker van de „Berliner Borse-Zeitung” is van meening dat de autarkie een uitvloeisel is van de totale economische oorlog door Enge land tijdens den wereldoorlog begonnen. Duitschland is b.v. bereid vc.n het stre ven naar autarkie ‘af te zien, wanneer Engeland afstand doet van zijn mono polies en van de blokkeering van de grootste, rijkste en minstbevolkte gebie den van de aarde. Om tot den vrijen handel terug te kunnen keeren, moet Engeland tevens afstand doen van de beheersching van de zee, de contróle van de handelswe- gen en de maritieme steunpunten. Uit deze bescheiden opsomming blijkt duidelijk dat voor herstel van de goede verhoudingen niet één land tot onder werping kan worden gebracht, maar dat alle landen, oorlogvoerende zoowel als neutrale, ter conferentietafel zullen moe ten komen en met elkaar de belangrijke problemen tot oplossing brengen. Nog lijkt de toestand duister, maar laten we bezield blijven met de vaste hoop dat achter de duistere wolken van dezen tijd de zon weer eens zal schijnen en uit de moeilijkheden van onze dagen een betere toekomst geboren kan wor den. bespiegelingen, hoe het weer zou wor den als alles vrede werd. Staat deze nieuwe vredespoging dan direct gedoemd tot mislukking? We willen dat allerminst beweren, maar we waarschuwen voor overdreven verwachtingen of directe resultaten. Wanneer we de feiten der laatste dagen even in volgorde memoreeren, krijgen we het volgende verloop. Op initiatief van president Roosevelt zijn met verschillende neutrale landen besprekingen geopend aangaande een mogelijk herstel van de wereldvrede. De bedoeling van deze besprekingen is, een voorbereidend onderzoek inzake de vor ming van een gezond internationaal eco nomisch stelsel en beperking der bewa pening over de geheele wereld. Wanneer men deze laatste zin goed leest, dan blijkt daar direct uit, dat deze vredespoging niet is gericht tegen de oorlogtoestanden van dezen tijd, maar meer gezien moet worden als een wissel op de toekomst. Niet alleen de oorlogvoerende landen, maar ook alle neutrale landen vragen zich met groote bezorgdheid af, welke toestand zich na dezen oorlog zal ontwikkelen. De les van 1918 ligt nog teveel in het geheugen om niet reeds nu maatre gelen te treffen, die een herhaling van die niet gewenschte toestand ónmogelijk maken. Het heeft in ieder geval zijn goede zijde, dat men nu tijdig tracht voorbereidingen te treffen. De nieuwe vredespoging van president Roosevelt moeten we dus niet opvatten als een middel om aan den wereldkrijg een einde te maken. Noch Taylor, de nieuw benoemde vertegenwoordiger bij het Va- ticaan, noch Summer Wells, de onder minister van buitenlandsche zaken, die beide naar Europa afreizen, hebben con crete voorstellen meegenomen. Taylor gaat naar Italië om samen te werken met den Paus, inzake de vredespogingen en Summer Wells zal de verschillende re- geeringen van het vasteland eens polsen. In sommige politieke kringen te Was hington wijst men er op, dat de missie van Wells eenigszins vergeleken kan worden met den rol, die indertijd door kolonel House is gespeeld tijdens den wereldoorlog 1914-1918. Ook deze had toen opdracht van president Wilson de oorlogvoerende mogendheden te polsen. Hoe reageert de officieele pers uit de verschillende landen op dit nieuwe vredesinitiatief? Daarover valt nog zeer weinig mede te deelen. Alleen uit Rome komen eenige positieve berichten en wel dat de jong ste stap van Amerika’s president met verwondering, belangstelling en sceptis- me is ontvangen. Niettemin stelt het facsistische Italië dat steeds al zijn in vloed heeft aangewend tot beperking van het Europeesch» conflict, groot be lang in elke vredespoging die een kans op succes biedt. De algemeene overtuiging is ook, dat vredesstappen die worden ondernomen, voor dat de tijd er rijp voor is, ondoel treffend zijn. Wanneer we overtuigd zijn dat dit vredesinitiatief niet gebaseerd is op directe resultaten, dan vragen we ons toch onwillekeurig af, welke doeleinden men nastreeft. De Amerikaansche minister Cordell Hull heeft deze als volgt geformuleerd: Vrede en een gezond economisch leven in een tijdperk van den oorlog. De hoek steenen van deze politiek zijn: le. Stopzettnig en beperking van de bewapening; 2e. aanvaarding door alle landen van een gezonde vrijhandelspolitiek. Deze doeleinden moet de wereld na streven wil er in het tijdvak na den oor log een gezond economisch leven zijn en geen autarkie en totalitaire stelsels. Dat is een streven wat aller medewer king verdient, maar dat ook onmiddellijk met 'zich jmeebjrengt, dat ‘onze maat schappelijke ordegrondslag moet worden herzien en verbeterd. De grondoorzaak van alle strijd is tot nui toe altijd nog geweest de macht, dat is op het economische zoowel als het financieele terrein van onze samenleving een vastgeroeste waarheid. De economische, de financieele en so ciale verhoudingen van de volken onder ling moet op geheel nieuwe fundamenten worden opgetrokken en elke bijdrage daartoe moet worden onderzocht en getoetst aan de praktijk. De eene groep meent die noodzakelijke verandering te kunnen bewerkstelligen door de Bella- my-beweging en een ander ziet meer heil in de Quo Vadis-plannen (we stip pen deze twe^ stelsels even ‘terloops aan) maar allen zijn toch bezield met het oprechte verlangen de mensch- heid te verlossen van een economisch stelsel, dat In de praktijk der laatste Advcrtentiën per regel Woensdagsnummer i() cent Zaterdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no. 87926 Vredesgeruchten dalen rondom de oude wereldzee, zouden we met een va riant op een bekend gezegde, aan den kop van deze weekbeschouwing over den buitenlandschen toestand kunnen plaat sen. Gelukkig, dat het zoo langzamerhand afgezaagde thema van een oorlog, die nog oorlog moet worden, eens door frissche gedachten kan worden verdron gen. Vredesgeruchten? Als een reddende ladder over de ijswoestenij van onze tegenwoordige wereld, klampt de menschheid zich eraan vast. Elk klein lichtstraaltje in deze donkere tijden wordt met groote vreugde begroet. Men hoopt met nieuwe moed, men bespreekt de kansen, men wikt en men weegt en komt dan tot de conclusie, dat we nog heel, heel ver af zijn van iets, dat op een vrede begint te gelijken, maar..... we hebben toch eens onze gedachten in een andere richting gestuwd, we hebben toch al was het maar enkele oogen- bllkken ons kunnen overgeven aan een tijd, welke op zich zelf reeds vol genoeg is van zorgen en bezwaren, maar ik doe het uit een gevoel voor recht en omwille van het behoud van den goeden geest in ons Volk, zonder denwelken alle moeite tot verdediging van onze natio nale goederen nutteloos zal zijn. Toen een aantal njarine-schepellngen het leven verloor bij het leggen en ve gen van mijnen, is er door het Marine- Rampenfonds gebedeld voor de na bestaanden. Door de radio werd er he r- h a a 1 d e 1 ij k een bewogen beroep op onze milddadigheid gedaan; telkens op nieuw werd het den luisteraars voorge houden: geeft spoedig, dan helpt ge dub bel! Zeer velen heeft de blijkbare nood zaak van zulken oproep zeer gedaan. Als de stand van zaken, door deze op roepen gewekt, in strijd was met de waarheid, dan had het de plicht geweest van de autoriteiten om verdere opwek kingen van dien aard te verhinderen, maar dat gebeurde niet. Zelf schreef ik in die dagen naar den Radioraad, vra gende of het er inderdaad zóó voorstond dat een openbaar beroep op de publie ke liefdadigheid moest worden gedaan ten behoeve van hen, die voor de be scherming van de Nederlandsche belan gen onder de wapenen waren gekomen of.geroepen, ontboden dus, verplicht. Ik hoorde er niets op. Ik zweeg, totdat onlangs in Gronin gen bij een militaire oefening met spring stoffen vijf gemobiliseerden om het le ven kwamen. Eenige dagen na die ge beurtenis critiseerde het Groningsche dagblad „Ons Noorden” de zorgeloos heid der overheid jegens de achterge laten betrekkingen. Een brief van rouw beklag, saluutschoten boven het graf -r daarmee, zoo schreef „O. N.” achtte de overheid zich van haar plicht gekweten. De' nagelaten betrekkingen werden aan de publieke milddadigheid overgelaten. Toen schreef ik ten tweeden male een artikel over het onderwerp, dat talloo- zen zoozeer prengt. En eindelijk kwam er van de zijde eener militaire autoriteit eene korte, bit se reactie. „In tegenspraak met de waar heid!” heette het. En ter verdere expli catie volgde dan enkel een verwijzing naar een bericht in de „Telegraaf”. Op d i e manier dus krijgen we ein delijk iets te hooren van wat de over heid meent en weet over een zaak, wel ke breede lagen des volks beroert. Een verwijzing naar een bericht in de „Tele graaf”! Van dat bericht citeeren we thans: De laatste dagen doet in een deel van de pers het bericht de ronde, dat nabestaanden van dienstplich tigen, die bij een ongeluk door dep dienst veroorzaakt om het le ven kwamen, geheel onverzorgd achterblijven. Hetzelfde zou ook gelden voor dienstplichtigen, die in een eventueelen oorlog sneu velden. Dit bericht is, naar men van offi cieele zijde (aan de Tel.) mede deelt, onjuist. De nabestaanden van dienstplichtigen in dien dienst gedood, hebben recht op rijks- pensioen. Dit is niet hoog, maar men moet daarbij in het oog vat ten, dat het maximum rijkswedu- wenpensioen f 1400 bedraagt. De weduwen, ook van de hoogste rijksambtenaren, krijgen niet meer. De pensioengrondslag van een soldaat (marinier of matroos) en een korporaal is vastgesteld op f700. Hiervan krijgt de weduwe 50 dat is dus f350. Voor elk kind wordt 10 betaald, tot een maximum van 30 Het pensi oen kan dus maximaal f650 be dragen. Ook in de begrafeniskos ten wordt bijgedragen. Elke we duwe van een soldaat of korpo raal, gesneuveld in oorlog of ver ongelukt in den dienst, heeft dus recht op dit bedrag. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Telefoon No. 451 Ijsbond wordt thans gewaarschuwd voor de betrouwbaarheid van het ijs. Door het stroomen komen er veel wakken in, die dikwijls door de sneeuw laag niet kunnen worden opgemerkt. Als een bewijs hoe slecht die ijslaag op sommige plaatsen is, diene^dat de vo rige week twee jongens er op de Dijlak- ker reeds doorzakten, waarbij een hun ner kopje onder ging. Gelukkig Was spoedig hulp aanwezig, maar niettemin moge dit een waarschuwing zijn voor onze jeugd om het ijs niet meer te ver trouwen. Een tegenovergesteld geval deed zien Vrijdagavond omstreeks 8 uur voor aan de Cnossenlaan. Een vrachtauto met aan hangwagen, geladen met 12 ton vracht, die bij de Groene Weide geparkeer i stond, geraakte door de gladheid via de lage wal op het ijs van de gracht. Toen de chauffeur bemerkte, dat er geen verschil bestond tusschen vaste wal en bevroren water, bracht hij eerst de vrachtauto bij den wal op, waarna met behulp van omstanders de aanhang wagen op den vasten wal werd gebracht En dan te weten, dat een half uur eerder een heer, wiens hoed op het ijs waaide, zeer voorzichtig voetje voor voetje dit hoofddeksel weer veilig stelde. Deze twee voorbeelden doen duidelijk zien de groote verschillen in de sterkte van het ijs. Men zij dus nogmaals gewaarschuwd. Aannemende, dat het alles zoo is als het hierboven staat vermeld, blijkt dus dat er inderdaad iets wordt gedaan voor de weduwen en weezen van hen, die in dienst van het land vallen, maar juist waar uit de regeling blijkt, dat de over heid den onderhoudsplicht van het land tegenover de mobilisatie- en oorlogs slachtoffers erkent, valt het zoozeer op, dat ze dien plicht op volstrekt onvolko men en onafdoende wijze nakomt. Als een bijzonderheid wordt het n.b. ver meld, dat de staat zelfs „bijdraagt in de kosten van de begrafenis”. Stellen we het ons eens goed voor: een aantal mili tairen komt om bij de ontploffing van een grondmijn en.de staat draagt niet eens zorg voor de teraardebestelling van de stoffelijke resten, maar „draagt in de kosten bij”.' De weduwe ontvangt stuurders moeilijkheden te bereiden in f350 per jaar, nog geen zeven gulden in de week, dat wil zeggen, dat ze als ze in de stad woont zoowat genoeg krijgt om haar huishuur door te beta len! De Staat geeft aan de nagelaten be trekkingen een vergulden bedelstaf, al thans weinig méér. En dat wordt verdedigd met de op merking, dat zelfs de wedowen van de hoogste rijksambtenaren niet meer dan f 1400 pensioen ontvangen. Wat een ver gelijking! Die hoogste rijksambtenaren hebben bij hun leven een behoorlijk sa laris gehad. De gemobiliseerde had een eigen van den staat onafhankelijk bestaan. Uit dat bestaan is hij door den Staat weggerukt. Hem wordt de bescher ming opgedragen van ons aller welzijn, het welzijn ook van de hooge ambtena ren of dier weduwen. En als de man bij zijii beschermingstaak omkomt, dank krijgt zijn weduwe te hooren, dat zij te vreden moet zijn met 7 gulden per week omdat de weduwen van hooge ambtena ren slechts viermaal zooveel ontvangen. Het ergste vinden we den inhoud van de laatste nog niet geciteerde regelen uit het van officieele zijde geïnspireerde „Telegraaf”-bericht. Die regelen lui den: Het pensioen is niet hoog en er is wel eens overwogen het alsnog te verhoogen. Bepaalde plannen in die richting zijn er echter nog niet. Niet hoog....! En daarom,is er wel eens overwogen het alsnog te ver hoogen”. Maar er zijn „nog geen be paalde plannen in die richting”! Als ze in Den Haag maar iets voel den van de mentaliteit van het volk, van de massa, die een instinrtief, eerlijk gevoelen heeft voor recht.Dan zou den ze zich haasten om de weduwen en weezen van voor ons heele volk ge vallen mannen, weg te roepen van den Stoep van het armhuis en aan Nederland een stuk nationale schande besparen. Als de oorlog er mocht komen, dan staan we allen in het aangezicht van een afschuwelijkeno dood en zullen we allen ten volle onzen., plicht doen. Er zullen er dan zoovelen vallen, dat hit onmogelijk zal zijn om de financieele gevolgen daarvan voor de gezinnen vol ledig door den staat te laten ondervan gen. Maar voor de mobilisatie-slachtoffers kunnen we zorgen. Dat kan aan publie ke middelen in totaal niet méér vergen dan één dag mobilisatie ons kost. En dezen kleinen last te aanvaarden is wel het minste, wat een volk kan doen, dat door de plichtsbetrachting van de op- geroepen weermacht buiten den oorlog bleef, althans hoopt te blijven. Woensdag 14 Februari 1940 BAYËR Er haartch* waar griap! Dui waobiaamhcid it gebo den Bij da aertta griapvar- Khijmalan direct ASPIRIN naman. Zorg ASPIRIN bij 21. 15. De- DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1940 | | pagina 1