Buit enlandsche Revue. 1 L. L. VAN GEUNS ARTS practijk hervat De Bolswardsche Courant en Westergoo SLAGKRUISERS VOOR INDIË. Uit den Omtrek. Stadsnieuws. E. OLDENZIEL Woensdag 21 Februari 1940 36™ Jaargang No. 14 i- Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD 1 wil KIMSWERD TJERKWERD voedings- i BIJ DE VERDEDIGING ONZER GRENZEN VERGETE MEN DE DEFENSIE VAN DE GRENS ONZER DRAAGKRACHT NIET. IS HET NOODIGE OOK HET MOGELIJKE? FILMAVOND IN DE DOELE. De reeks bioscoopvoorstellingen werd Zondag j.l. voortgezet met een Wild- West-film, waarvoor in de avondvoor stellingen weer bevredigende belang stelling was, De beeldweergave even als het geluid was weer goed verzorgd en ook het bijprogramma werd met be- Zoo verkouden als ten snip? Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. I ACCOUNTANCY - BELASTINGZAKEN BOEKHOUDEN Opleiding voor de practijk-examen» en het Middenstandsdiploma. Zij, die voor het as. Middenstands examen nog willen repeteren, gelieven xich zo spoedig! mogelijk op te geven. LAGE TARIEVEN Leraar Boekhouden M O. Gedipl. Belastingconsulent MARKTSTRAAT BOLSWARD Telefoon 425 19 Februari 1940. Op Donderdag 15 Febr. werd op de zaal „Harmonie’’ de jaarvergadering ge houden van de afd. Tjerkwerd-Dedgum van de vereen, voor ziekenhuisverple- ging. De heer W. Bruinsma, waarn. voor zitter, opende deze vergadering op de gebruikelijke wijze en sprak den wensch uit, dat de voorzitter, die in het zieken huis verpleegd wordt, spoedig hersteld daaruit mag terugkeeren en, op een eerst volgende vergadering de voorzittersha mer weder mag hanteeren. Hierna volgden de notulen der vorige vergadering, alsmede het jaarverslag, waaruit bleek, dat 10 personen ten koste van de vereeniging onder behandeling zijn geweest en wel 5 1-daagsche geval len en 5 gevallen met een totale verple ging van 90 dagen. Het ledenaantal be staat uit 97 gezinshoofden en 68 alleen staande personen. Uit het veöslag van den penningm. bleek, dat het een goed jaar voor de vereen, was geweest. 5 heffingen werden gehouden en thans bedraagt het kasgeld met het vorige saldo f 456.94. Door enkelen der aanwezigen werden de rekening nagezien en in orde bevon den. Beide bestuursleden werd dank ge bracht voor hun werkzaamheden in het belang der vereeniging De aftr. penn. C. van der Werf, werd met algemeene stemmen weder herkozen en nam deze benoeming wederom aan. Bij de rondvraag werden nog eenige opmerkingen gemaakt, waarna door den voorzitter deze vergadering met dank voor de medewerking aan de leden werd gesloten. Het gaat met de oorlogsberichten, evenals met de beursberichten, een re gelmatige stijging en daling. Een han dige zet op de eene helft van het we- reldschaakbord doet de oogenblikkelijke kansen voor de tegenpartij iets donker schijnen, totdat deze tegenstander de juiste afweer gevonden heeft en door een even handige tegenzet de partijen weer op gelijke voet brengt. Deze beeldspraak, die geheel toepas selijk is op het gebeuren aan het Weste- langstelling gevolgd. Meer dan een to taalindruk valt er van een dergeiijke filmvoorstelling niet te geven. Het ge geven waarop b.v. de hoofdfilm is ge bouwd, valt moeilijk een aaneengesloten relaas van te geven. Hoofdzaak is en blijft een avond van amusement en daar in slaagt de filmonderneming Gebr. Mie- dema tot nu toe zeer goed. Volgende week een zeer humoristische film: De kop van Jut. We komen hierop a.s. Vrijdag terug. waarin opganomen Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Telefoon No. 451 lijk front, gaat niet geheel op voor den strijd in het Noorden, waarmee we na tuurlijk Finland bedoelen. De herhaalde en geen menschenlevens ontziende aan vallen van de Russen hebben eindelijk de Finsche verdedigers zoo murw ge maakt, dat men een gedeelte van de eerste linies heeft moeten prijsgeven. Ten koste van geweldige offers is dit povere succes door de Russen bereikt. Groote bewondering heeft de geheele beschaafde wereld voor de heldhaftig heid waarmee Finland zijn grondgebied verdedigt.een tegenstand, die alleen verklaarbaar is door de ernstige wil om als vrij land en als vrij volk te leven. De strijd van Finland is eigenlijk de strijd van de kleine naties tegen de levensruimte van de groote buur en daar om is die Finsche tegenstand niet alleen van groot belang voor Finland zelve, maar ook een steunpunt voor andere kleine neutralen, die op de een of an dere manier liggen binnen de invloeds- kring van een grootere mogendheid. Juist daarom is hulp aan Finland zoo sympathiek. Geld en goed, voedsel en kleedlng, het is alles nuttig, noodig en zal dankbaar worden aanvaard, maar boven dit alles moet staan de daadwer kelijke hulp met manschappen en oor logsmateriaal. Dat is het wat Finland in de allereerste plaats noodig heeft. Nieu we bataljons die de vermoeide mannen op de Karelische landengte kunnen af lossen. Vliegers en vliegtuigen, die de verbindingen van het Russische leger kunnen bestoken. Gelukkig gaat het de laatste weken iets beter met die directe hulpverleening aan Finland; 200 Pool- sche vliegers zullen dezer dagen in Fin land aankomen. In Engeland is de recruteering van vrijwilligers opengesteld, in Canada eveneens, bovendien heeft Engeland toegezegd volop materiaal te zenden, heeft een ïtaliaansch corps Garibaldisten van 10.000 man zich naar Finland inge scheept. Laten we hopen, dat deze hulp op tijd komt. Hoe langer de oorlog duurt, hoe moei- lijker de positie der neutralen wordt. De Duitsche „Volkische Beobachter”, het blad dat reeds meermalen als spreek trompet van de Duitsche leiding ge noemd is, was zoo belangstellend dezer dagen een waarschuwing aan het adres der kleine neutralen te plaatsen. De zin van deze waarschuwing is wel typisch Duitsch: „Laat U niet tot schaakfiguren maken in het valsche spel van Enge land, want dan speelt ge slechts al te gemakkelijk met Uw eigen bestaan.” We weten maar al te goed, dat vol gens Duitsche opvatting neutraliteit eigenlijk een onding is. Meermalen is dit door de Duitsche woordvoerders ver kondigd en daarbij aangedrongen op ’n meer positieve politiek van die kleine neutralen. De bedoeling is doorzichtig genoeg, n.l. een aansluiting bij de Oos telijke buurman. Voorloopig lijkt ons de toestand in het eigen land heel wat beter, dan die bij onze Oostelijke buren en daarom prefe- reeren we vooralsnog onze eigen neu traliteitspolitiek. Verschillende particuliere berichten hebben ons den laatsten tijd iets verteld over de minder gunstige economische toestand in Duitschland. Thans heeft een der Duitsche leiders, n.l. Göring, in een rede, die speciaal voor den landbouw bestemd was, aan gedrongen op een zoo hoog mogelijk opvoeren van de productie. De gedachte aan een z.g. bliksemoorlog in den geest zooals men in Polen beleefd heeft, wordt door Göring in tegenstelling met zijn partijgenoot Göbbels niet gedeeld. Het kan ook wel jaren duren is de meening van Rijksminister Göring en als dictator voor Duitschlaind’s levensmiddelen- en grondstofvoorziening zullen hiernaar maatregelen moeten worden genomen. Het beroep op de landbouw-, veeteelt en zuivelbedrijven om de productie tot het hoogste peil op te voeren, geeft toch wel eenige waarde aan de veronderstel ling dat de economische blokkade, door Engeland ingesteld, tastbare resultaten heeft opgeleverd. Het Duitsche ant woord op deze blokkade is nu de onbe perkte duikbootoorlog en daarvan wor den de neutralen de dupe. We zien dat aan de torpedeering van het Nederlandsche s.s. „Burgerdijk”, ge laden met graan en andere stoffen voor onze regeering. De argumentatie door den duikbootkapitein naar voren COLLECTE FINLAND. Mogen we nog even in herinnering brengen de collecte ten bate van Fin land, die morgen Woensdag wordt ge houden? De voor Finland te schenken kleeding zal Zaterdag o. worden opgehaald. ernstige wijze onder het oog te worden gezien, want niet enkel, dat de bouw van slagkruisers millioenenschat- ten kosten, maar ook de exploitatie van zulke schepen vergt uitgaven van mil- lioenen per jaar en per stuk. De nationale defensie kan, althans in de omstandigheden van het ©ogenblik, niet te hoog worden opgevoerd. De des betreffende desiderata zijn derhalve on begrensd, maar de nationale economi sche en financieele draagkracht is wèl begrensd. Er moet dus ter voldoening aan het eene en rekening houdende met het andere, naar een evenwichtspunt ge zocht worden. We zeggen niet, dat door den bouw van drie slagkruisers de schaal zal dóór slaan we weten het niet. We vragen slechts van de autoritei ten op dat gebied de grootst mogelijke voorlichting. Er moet rekening worden gehouden met het gevoelen van de groote massa, welke zich wel degelijk een oordeel vormt, ook al is ze ter zake niet deskundig. Ik geloof niet mis te zijn, als ik het publieke gevoelen zóó versta: wat kun nen we met die slagkruisers beginnen als Indië wordt aangevallen door een groote mogendheid als Japan of om „neutraal”’ te blijven de Vereen. Sta ten, Engeland of Frankrijk? We kunnen geen slag leveren tegen de vloten van zulke mogendheden. We zouden slechts kunnen doen, wat de Duitschers thans doen: de groote schepen veilig opge borgen houden en met het beschikbare kleine materiaal onderzeeërs, mijnen leggers, vliegtuigenkusten en havens verdedigen. Slagkruisers geven ongetwijfeld ca chet aan een marine en zijn indrukwek kend materiaal in vredestijd, maar heb ben we er iets aan in oorlogstijd tegen over een numeriek veel sterkere vloot van een machtige tegenstander? Wat we ons voor de defensie finan cieel kunnen permitteeren, is van een beperkte waarde. Behoort daarom de uitbreiding van het zuiver verde- dilgjende apparaat der marine niet vóór te gaan? Vergeten mag ook niet worden, dat de bouw van slagkruisers verscheidene jaren vergt en dat deze bouw dus de defensie van moederland en koloniën in den tijd van de huidige internationale moeilijkheden niet zal kunnen beïnvloe den. En wat zal de vrede ons brengen? Heel de menschheid verhoopt van het einde van den thans gevoerden onmen- schelijken strijd een volkerenverzoening welke uitzicht schept op een langdurig tijdperk van vrede. Deze kan enkel een vér gaande ontwapening tot basis heb ben. Moeten we deze hoop als illusoir ken merken? Er is in elk geval een mate van waar schijnlijkheid, dat over enkele jaren de bouw van slagkruisers voor onze marine overbodig zal blijken. En daarnaast staat het feit, dat reeds vóór de huidige moeilijkheden door onze regeering is er kend, dat de belastingen de grens der draagkracht van het volk hadden be reikt. Toch hebben we daarna nog vele nieuwe lasten moeten aanvaarden. Ter dekking van de kosten der mobilisatie schijnen zelfs geen wegen van directe heffingen meer open te staan nieuwe extra-belastingen zijn ons aangekondigd op erfgoederen, benzine, koffie en sui ker. De grens der draagkracht lijkt over schreden. En nu nog de lasten van slagkruisers? ’t Is mogelijk, dat het moet en niet anders kan, maar men geve daarom trent dan een ruime voorlichting. Zelf zullen we óók trachten om deze van be voegde zijde te verkrijgen. Van de resul taten dezer pogingen zullen we laten blijken. Maar ik meende goed te doen met onder woorden te brengen, wat velen, zeer velen, over de slagkruiserskwestie denken. Dat kan een doelmatige voorlichting bevorderen. A d v.e r t e n 11 n per regel WoensdagsnuiMiner 10 cent Zaterdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb prijs Giro no. 87926 Duitschen gebracht, zijn weinig steekhoudend en op die ma nier is geen enkel schip meer veilig en komt bovendien de voedselvoorziening van de neutrale landen in ernstig ge vaar. Dat onze regeering ten sterkste protesteert tegen deze schending van 't internationaal recht, is begrijpelijk, hoe wel we ons niet de illusie maken, dat Bij het schrijven van dit artikel ik om alle misverstand te voorkomen, 't volgende vóórop stellen: ik ben voor stander van een zoo sterk mogelijke Ne derlandsche weermacht te land en ter zee; ik betreur het ten zeerste, dat de belangen onzer defensie in de jaren, welke tusschen den vorigen en dezen oorlog zijn gelegen, zeer is verwaar loosd, al respecteer ik vele der overwe gingen, welke aan de inkrimping onzer weermacht ten grondslag hebben gele gen, ik ben ook voorstander van den bouw van slagkruisers voor de verde diging van Ned. Indië, wanneer door dien aanbouw de meest doelmatige ver sterking der Indische defensie wordt ver kregen, en de lasten, welke deze het moederland en de koloniën oplegt, te dragen zijn. Men kan een goede vaderlander zijn en een voorstander van een sterke weer macht en toch om technische of (en) fi nancieele redenen afwijzend staan te genover den nu eindelijk ook door de regeering voorgestanen bouw van slag kruisers. In den kring zelven van regeerings- personen is men omtrent de doelmatig heid van zulken aanbouw pas dezer da gen tot overeenstemming gekomen, waarschijnlijk door een compromis. Slagkruisers vonden in de hoogste ver antwoordelijke kringen des lands vóór- en tegenstanders. Zooals men die óók aantrof in marine-kringen. Er zijn hoo- ge marine-officieren, die er zich van overtuigd houden, dat duikbooten of(en) een aanmerkelijke uitbreiding van de In dische luchtvloot de defensie van Indië meer direct ten goede zullen komen dan slagkruisers. Zelf matig ik me daartomtrent geen oordeel aan. Evenmin over het zeer moeilijke vraagstuk der financieele consequentie. Maar ik meen hief te moeten vaststel len, dat sommige vóórstanders van den bouw van slagkruisers zich van de fi nancieele gevolgen van den bouw van slagkruisers op wel wat Él te lichtvaar dige wijze afmaken. Zondag j.l. beluisterde ik de rede van een vice-admiraal, uitgesproken voor de Avro-microfoon en toen viel me het vol gende op: Kunnen we zoo vroeg de vice- admiraal zich af de kosten van zulke vlootuitbreiding betalen? Ik aarzel niet om daarop in beslist bevestigenden zin te antwoorden en om dat te bewijzen behoef ik er slechts aan te herinneren, dat deze kosten ongeveer gelijk zijn aan die van de drooglegging der Zuiderzee. Zulk gezegde wijst m.i. op een ge mis aan verantwoordelijkheidsgevoel voor de financieele consequenties van wat iemand als vakman en natuur lijk als goed vaderlander voorstaat. Dat men een bepaalde groote uitgave kan doen, zegt volstrekt niet, dat men zich zulke uitgaven nog eens en mis schien wéér eens zou kunnen permittee ren. De drooglegging der Zuiderzee is bovendien een éénmalige uitgave, welke blijvenden arbeid en inkomsten schept voor velen, terwijl de bouw van slag kruisers helaas slechts improductieve uitgaven vergt. De financieele gevolgen behooren op een dergelijk protest veel succes zal hebben. Pas is het rumoer rondom deze tor pedeering een beetje geluwd of een an dere neutrale kwestie komt de gemoe deren in beweging brengen. Het feit is in de laatste dagen in extenso door de radio bekend gemaakt. In het kort hier op neerkomende, dat het Duitsche tank schip „Altmark” in de Noorsche terri toriale wateren door een Engelsche oor logsbodem is aangehouden, althans dat is de lezing, die door Duitsche bericht geving wordt verspreid. Was deze lezing de juiste, dan zou hiermee een accute schending van het oorlogsrecht door Engeland gepleegd zijn; iets wat, gezien de strikte inacht neming tot nu toe van het internationale recht door Engeland als zeer onwaar schijnlijk moet worden beschouwd. Het Engelsche standpunt in deze veel stof opwaaiende kwestie, is dat er nooit sprake geweest is van een poging een vijandelijk schip buit te maken, binnen de neutrale territoriale wateren. In dit verband wijst men op het gedrag van den Engelschen duikbootkapitein die de „Bremen” ongehinderd liet passeeren toen ’t schip zich in territoriale wateren bevond. Van Engelsche kant wordt daarom het vermoeden uitgesproken, dat er aan de Noorsche kust een treffen heeft plaats gehad tusschen Engelsche en Duitsche schepen. Nadere berichten ontbreken hier voorloopig nog over. In zeer bijzondere vorm trekt momen teel Zweden de aandacht. Door de wei gering van Zweden om rechtstreeksche hulp aan Finland te verleenen, handhaaft dit land zijn tot nu toe gevoerde neu traliteitspolitiek. Is hiermee het lot van Finland beze geld? zoo zullen velen zich afvragen. Naar onze bescheiden meening kan bui’- tenlandsche hulp hetzelfde resultaat be reiken als de directe Zweedsche hulp. Aan den anderen kant staat er voor Zweden ook een zeer belangrijke kwes tie op het spel. Indien Engeland en Frankrijk bereid zijn Finland te hulp te komen, dan zal hiervan een der eerste gevolgen zijn, dat deze landen vrije doorvoer van hun troepen door Zweden zullen eischen. In dat geval zou de neu traliteit van Zweden evengoed aan een zijden draadje hangen. De mogelijkheid, dat Engeland en Frankrijk eenige druk op Zweden zullen uitoefenen is niet uitgesloten, omdat men zich zeer goed realiseert het gevaar, dat de maritieme positie van deze twee lan den in het Noorden bedreigd zou wor den, wanneer de Russische invloed ver der naar het Westen zou doordringen. Bovendien zal Engeland niet kunnen toestaan dat de twee Oostelijke bondge- nooten, Duitschland en Rusland, ook in Noord-Europa de kans krijgen zich ter zee te vereenigen. De onafhankelijkheid van Finland is dus in zekeren zin ook het welbegrepen eigenbelang van Engeland en daarom is directe hulpverleening aan het bedreig de Finland nog niet zoo onmogelijk. Laat men hier vooral de waarde van het spreekwoord beseffen: Wie snel helpt, helpt dubbel. 17 Februari 1940. Onder leiding van den heer D. Douma hield hedenavond de afdeeling „Kims- werd” van de Vereen, voor Ziekenhuis- verpleging „Wonseradeel” haar jaarver gadering. Uit het financieel verslag van den penningmeester bleek dat de inkomsten en uitgaven f 1360.40 bedroegen. De af deeling telt 123 gezinsleden en 105 al leenstaande personen. 20 patiënten ver kregen hulp met gezamenlijk 209 ver- pleegdagen. De secretaris de heer W. Smits, werd bij acclamatie herkozen. Tot afgevaar digden werden een of twee bestuurs leden aangewezen, deze kregen vrij mandaat. Verder werd er nog op ge wezen om bij eventueele ongevallen de ziekenauto van de R. A. M. I. te gebrui ken, aangezien deze voor de vereeniging het voordeeligst uitkomt. DE JONG s NIEUWSBLAD i Md. 1 i Had dan ook bijtijd, Aspirin geno men I Zorg iteed. Aspirin bij de hand te hebben, het onovertroffen middel bij verkoudheid en griep. 5. k r, r

Bolswards Nieuwsblad nl | 1940 | | pagina 1