n GESLOTEN! I Buitenlaodsclie Revue. 1 ■s'i I De Bolswardsche Courant en Westergoo RADIO EN CULTUUR. In verband met overname der zaak zijn wij vanaf Donderdagmiddag 4 uur tot Zaterdag 2 Maart des middags 3 uur I 't Stadsnieuws. 362*2 Jaargang Woensdag 28 Februari 1940 No. 16 A t Toename van het aantal zelfmoorden. DE MICROFOON OP DE DOODKIST. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Leesgcld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. n v. e n r door muziekpaedagogen in dat opzicht te laten verheffen. Ik heb eens van een spotter gele zen, dat het aantal zelfmoorden onrust barend toenam, toen voor de microfoon een tijd lang veel moderne muziek ten beste werd gegeven. Ik geloof haast in de droeve werkelijkheid van dezen spot mijn eigen leven althans heb ik enkele keeren slechts weten te redden door tij dig mijn toestel af te zetten. De radio-programma’s behooren po pulair te wezen, qmdat ze voor de bont samengestelde massa bestemd zijn. Po pulair kan zeer goed samengaan met beschaafd, hoogstaand en opvoedend. De fout der huidige programma’s is niet, dat ze populair zijn, maar vaak al thans vulgair. Tegen het misbruik van de radio door de luisteraars en het verkeerde streven der omroeplelding om de slechte in stincten der massa te voeden, zou slechts beperking in de uitzending dienstig kunnen zijn. De uitzendingen moesten nu en dan eens een uur of enkele uren op den dag worden onderbroken. Dan zou er weer aandacht groeien voor wat er straks (even naslaan wat er komt) zal worden geboden. En de omroepvereenigingen dienen, hoe dan ook, door de heffing van een radiobelasting of anderszins, onafhanke lijk te worden gemaakt van den gunst, de grillen der luisteraars. Md. FILMAVOND IN DE DOELE. Een komische film schijnt nog altijd te trekken. We kregen tenminste den in druk, dat het Zondag drukker was dan vorige week. Het programma was nu weer zeer goed verzorgd. Een actueel journaal en daarna de heel mooie kleurenfilm „De reuzen van het oerwoud”, prachtige na- tuurtafereelen die uitstekend gekleurd, een lust voor het oog vormden. Daarna de clou van deze filmvoorstel ling, de komische film: „De kop van Jut” Wie Stan en Hardy uit vorige films ken nen, weten dat de lachspieren geducht in beweging komen bij de dolzinnige, maar nooit schunnige humor van deze ras-komieken. Geheel passend in de lijn van onzen tegenwoordigen rusteloozen tijd verdrin gen de belangrijke gebeurtenissen zich met een snelheid, die ons, indien dat nog mogelijk was, verbaasd zouden doen staan. Pas heeft het incident met de „Alt mark” de kwestie van de neutraliteit van aan: „Een voorbeeld, tot welke excesseh<| Noorwegen in de volle belangstelling geplaatst, of we worden weer opnieuw wakker geschud door een Engelsche vloot-actie in de Noordelijke Ijszee. Terzelfdertijd komen uit den Balkan dermate alarmeerende berichten, dat we reeds meenen ons te moeten instellen op een belangrijke uitbreiding van het oor- logstooneel. Een teveel in de berichtgeving kunnen de meesten onder ons niet zoo spoedig meer verwerken en zoo komt men al gauw tot de conclusie, dan maar wat minder nieuws. Toch meenen we goed te doen voor deze groep onder het lezende publiek, telkens in zoo beknopt mogelijke vorm, een overzicht te geven van de spannin gen en de ontwikkeling van het wereld gebeuren. Beginnen we met de beweerde blok kade van de Russische haven .Moer- mansk door de Engelsche vloot, dan stel len we ons onwillekeurig de vraag: is dit een zijdelingsche hulp aan Finland? Niet geheel en al. Deze Russische haven is n.l. ’n toevluchtsoord geworden voor vele Duitsche schepen die bij het uitbre ken van den oorlog nog niet in het eigen land waren teruggekeerd. Den laatsten tijd is evenwel bij de Duitschers een stre ven merkbaar deze schepen via de Noorsche territoriale wateren naar Duitschland terug te voeren. Zoo ia de „Bremen” veilig en wel in Duitschland aangekomen en zoo moesten ook de „Altmark” en de andere Duitsche sche pen naar de Heimat terugkeeren. Het is te begrijpen, dat de Engelsche vloot niet stilzwijgend deze gang van zaken kan^laten voortduren, temeer niet, nu die Russische haven eveneens ge- AdVÉtfefitlêrt per regel: Woensdagsnummer 10 cent Zaterdagsnummer 12,cent Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no. 87926 Zuiden van Etiropa. Reeds meermalen hebben we erop ge zinspeeld, dat een versterking van het Balkan-blok een factor van groote rust In het Zuiden van Europa zou kunnen worden. Wanneer we thans evenwel if. de Italiaansche bladen vetgedrukte kop pen aantreffen als „een oorlogsfront van Zwarte Zee tot Noordelijke Ijszee” dan beginnen we ons toch af te vragen: kan dat Balkan-blok ook als instrument ge bruikt worden voor een nieuw offensief tegen Rusland en Duitschland? De pas gehouden vlootdemonstraties van Rus sische oorlogsschepen in de Zwarte Zee geeft te denken, maar ook het geweldige leger dat onder generaal Weygand in Syrië is samengetrokken, doet ernstige vermoedens rijzen op belangrijke gebeur tenissen in de eerstkomende weken. Eén product speelt hierbij een belang rijke rol en dat is: de petroleum. Wan neer een Engelsch-Fransche vloot de pe- troleum-toevoer naar Duitschland zal kunnen stopzetten, is de oorlog voor de helft gewonnen, maar bovendien berooft men daardoor Rusland van een rijke bron van inkomsten. Bijna alles hangt hier af van de hou- Het vraagstuk van radio en cultuur staat op het oogenblik midden in de belangstelling van onze Nederlandsche pers. Bladen van allerlei richting kla- 'gen over te ver gaande populariseering der radio, tot bij het banale of scanda leuze af. De cultureele taak van den omroep komt in de verdrukking en de terrerrabondiejé-programma’s vormen, vooral sedert de mobilisatie is „uitge broken”, schering en inslag. Het karak ter van de vele lievensliedjes, welke thans voor de microfoon worden ge- Ik hoop, dat de lezer er geen bezwaar tegen heeft, dat ik wel eens een par tijtje biljart. Van de verschillende tak ken van sport, welke ik graag mocht beoefenen, is het biljarten de eenige, welke me bij het klimmen der jaren en mijn groeiend embonpoint ter lichame lijke ontspanning is gelaten. Helaas moet men voor het biljartspel naar het café, een gang, welke de overheid nog steeds blijft bevorderen door het heffen van een onmogelijk hooge belasting op billards, welke men ter bevordering van huiselijkheid en gezelligheid in een of andere kamer van de eigen woning in stalleert. Uitgezonderd dan het kinder speelgoed, dat men „tafelbillards” heet. De lezer stelle het zich dus voor: ik ben aan het biljarten in een café en ter- mijl ik een mooje serie aan het opbou wen ben, zeurt een stem door dé radio over de menging van geklopt eiwit en geraspte amandeltjes plus geschilferde citroenschilletjes, met de bedoeling om daarvan ik-weet-niet-wat-voor-lekkers te maken. Juist heb ik mijn keu hoog geheven voor een moeilijke piqué, als de leuteraar met nadruk waarschuwt: denk om den slagroom! Natuurlijk raak ik mijn bal nu veel te zacht en mis ik mijn piqué. Onlangs zat ik bij een kapper, toen ik te hooren kreeg, hoe een mijnheer in Bremen het onderwerp: „God strafe En geland” voor de microfoon behandelde. Gelukkig kon ik me er van overtuigd houden, dat mijn kapper mijn onver- valschte Nederlandsche neutraliteit kent en dus geen behoefte zou krijgen om de Voorzienigheid een handje te helpen, maar toen even later blijkbaar in de huiskamer van station verwisseld werd en een grimmig mensch de vivi sectie kwam te verdedigen tegenover de volgelingen van Ds. van der Pijl, kreeg ik een wee gevoel in de maag. Het gebeurt me wel eens, dat ik hier of daar beleefd vraag, of de radio mis schien ook een oogenblik mag worden afgezet. Meermalen kijkt men dan ver baasd op. De radio? O ja gunst, ik had er niet eens erg in! Niet altijd wordt zoo’n „zonderling” verzoek ingewilligd, men vergenoegt er zich soms mee om een schikking te treffen tusschen de we- derzijdsche behoeften door het ding wat zachter te stellen. De radio is voor zeer vele menschen oen geluidssfeer geworden, waaraan ze zich hebben gewend en welke ze niet meer kunnen missen, al verschaft het ge luid ze geen enkel genoegen meer. Ze zijn als de menschen, die vlak aan de kust wonen en steeds het ruischen van de zee om zich heen hebben zonder het geruisch te beluisteren. Ze hooren het niet meer; ze zijn nog slechts in staat om het gemis van het ruischende geluid waar te nemen, wanneer ’t plotseling zou ophouden. Talloozen zetten ’s morgens om 8 uur de radio aan om met een half oor de persberichten op te nemen en daarna laten ze het apparaat gedachteloos aan staan. Het program vervolgt zich automa tisch: gramofoonplaten, de morgenwij- ding, kookles, piano-recital, een praatje over kunstmeststoffen en vervolgens. Zou men op een gegeven moment het toestel afzetten en den „luisteraars” vragen, wat ze het laatst gehoord heb- ben, dan zouden ze het in vele gevallen niet weten. Het is een onzinnig gebruik van een technische vinding, welke op zich zelf voor de menschheid van een hooge cul tureele waarde zou kunnen zijn. Gemak zucht en egoïsme (de drift om zich niets te laten ontgaan van wat geboden wordt) voert to+ het geschetste misbruik van de radio. De ondeugd straft zich zelf want wat een genot zou kunnen zijn, wordt smakeloos of erger door overver zadiging. rika zelve deze vredesoriëntatie niet als een rechtstreeksche poging om tot een vergelijk te komen, beschouwt, maar al leen om een juist beeld van den Euro- peeschen toestand te krijgen. Misschien dat na de terugkeer van Sumner Welles positieve vredesklanken kunnen worden beluisterd. bruikt wordt als basis voor onderzee- booten van de Duitschers. Een derde factor van niet minder groot belang is de positie van Zweden, dat thans door zijn neutraliteitspolitiek kans ziet het voor Duitschland zoo hoog noodige ijzererts te leveren. Reeds meermalen heeft men van be paalde zijde gezinspeeld op de onmoge lijkheid voor staten als Noorwegen en Zweden hun neutraliteitspositie te hand haven. Van Duitsche zijde heeft men reeds nadrukkelijk verzekerd, dat Enge land dit twee landen in den oorlog zou moeten betrekken. Voor Zweden komt daar dit persoonlijke argument nog bij, dat wanneer de Russische druk op Fin land in de naaste toekomst succes mocht hebben, ook Zweden de gevolgen van de Russische expansie zal ondervinden. Verschillende groepen in Zweden vra gen zich daarom reeds af: is het niet beter thans Finland te helpen, omdat ’n overwinning voor Finland ook beteekent een vrij en onafhankelijk Zweden. Zoowel van binnen als van buiten wordt op de Scandinavische landen druk uitgeoefend en het valt moeilijk te zeg gen hoe lang men hieraan weerstand zal kunnen bieden. Gespannen is en blijft dus de toestand in het hooge Noorden, maar niet minder is dit het geval in het zongen en de „moppen", welke in con ferences worden ten beste gegeven, hebben vaak óf een te „bont" karakter óf ze zijn van een zoutelooze dan wel brutale geestigheid. Zoo is de vrij algemeene beoordee- ling in. de pers. De misvorming van de radio-pro gramma’s houdt m.i. nauw verband met wat we hierboven schreven over het misbruik van het luistergenot. Waar talloozen hun toestel den geheelen dag hebben „aan" staan, is de aandacht verslapt en trachten de omroepen deze voor zich de luistervinkbijdragen I te wekken en te boeien door pro gramma’s, welke aan de volksche senti menten in het gevlei komen: banale, hui lerige mejodiën, vulgaire beeldspraak, sentimenteel geleuter, bombastische spectacles e. d., welke de aandacht van de massa uit haar verslapping moet op wekken. Sensatie-stukken zijn eveneens geliefde programma-nummers. De micro foon wordt overal heengesleept, waar men ze niet verwachten zou. Verras sing, enormiteit I Van deze sensatiezucht in het om roepbedrijf gaf de gewezen Avro-repor- ter Gustav Czopp een „treffend” staal tje in een boekje, dat hij over zijn erva ringen schreef: Bij de begrafenis van een minis ter werd de microfoon onzichtbaar tusschen de bloemen op de kist verstopt. „Het ging gesmeerd!” zegt de vroegere Avro-reporter. Maar hij had te vroeg gejuicht, want even later verstijfde hij van schrik, toen „bij het omlaag-laten van de kist onze kostbare electro-dynami- sche microfoon meedaalde”; geluk kig kon „het ding” echter nog net van „een ontijdige teraardebestel ling” worden gered. De „Avondpost” teekent hierbij terecht ding van Turkije. In het laatst der vo rige week is de telefonische communi catie tusschen Turkije eenige keeren verbroken geweest en dan circuleercn direct de meest uiteenloopende geruch ten. Als vaststaand mag men evenwel aan nemen dat zoowel Turkije’als Roemenië Griekenland, Bulgarije enz. enz. tot de tanden toe gewapend zijn en elk per soonlijk of in samenwerking met ande ren zijn neutraliteit zal verdedigen. Wan neer men iets verdedigt, zu|t U zeggen, moet er ook een aanvaller zijn. Zeer juist en die aanvaller uit vrije wil of ge dwongen is Rusland, dat nooit zal toe-» staan, dat er door Engeland of Frankrijk beslag gelegd wordt op een van de fun damenten van hef Russische bestaan: de olie. Ten slotte is er nog één mogendheid s in die Balkangroep, waarvan men nooit vooruit weet, welke richting zal worden gekozen. We bedoelen hiermee Italië. Tot nu toe is Italië, neutraal in de vrije opvatting van het woord, maar wanneer de heksenketel op de Balkan eenmaal begint te koken, dan zal en moet Italië in zijn welbegrepen eigenbelang mee spelen in dit orkest. Nu eens treedt Italië bemiddelend op, wanneer Hongarije moeilijkheden heeft met Roemenië, dan weer tracht Mussolini zijn invloed a/n te wenden bij Koning Boris van Bulga rije of brengt de Duce eeq bezoek aan Joego-Slavië. Men bemerkt aan alles, dat Italië 'de toestand verkent om op het juiste oogen blik de meest vordeelige positie te kun nen kiezen. Afwachten is dus voorloopig de boodschap. En tusschen al deze oorlogsgeruchten beweegt zich de vredesgedachte van Amerika’s president Roosevelt. Sumner Welles is te Napels aangekomen en zal een conferentie met den Duce hebben, waarna een bezoek aan Berlijn op het programma staat. Over ’t algemeen staat de pers in de verschillende landen een beetje scep tisch tegenover deze vredespoging van president Roosevelt, die men niet de juiste man acht voor een vredesinitiatief. Samen met Sumner Welles is Taylor, ook een Amerikaansche vredesbemidde- laar, in Rome aangekomen. Deze Myron Taylor is de bijzondere ambassadeur bij het Vaticaan en zijn taak bestaat in het contact houden met de Heilige Stoel om daardoor elke kans op vrede zoo spoe dig mogëlijk aan te grijpen. Nu is het eigenaardige van de zen ding van Sumner Welles, dat ook Ame- Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 451 en tot welk cynisme de ontwikkeling der radio, ook op het gebied der reportage leidt. En tal van andere voorbeelden, die de heer Czopp geeft, wettigen deze conclusie”. Nu is de pers aan het zoeken gegaan wét er in de programma’s dient te ver anderen. De benoeming wordt aanbevo len van omroepadviseurs en van advies raden. Vóór alles moet de omroep zich weer haar opvoedende, cultureele taak bewust worden. Dat is ontegenzeg gélijk waar. Maar we vreezen zoozeer het tegen gestelde uiterste van wat thans wordt geboden. Het verzet tegen de populari seering van de radio mag niet „ontaar den” in een streven om slechts lezingen e. d. voor de microfoon te doen uitspre ken, welke de intellectualiteit van de massa te boven gaan. En het allerver schrikkelijkste zou zijn, als men weer eens zooals eerder de massa vat baar ging pogen te maken voor de ver hevenheid van de zeer klassieke of heel erg moderne muziek. Deze muziek heeft niet enkel met de intellectualiteit van den mensch te maken, maar vooral met diens muzikale gevoelens, ’t Is een ho peloos werk om te trachten, die gevoe lens om te vormen. De meeste menschen kunnen enkel melodieuze klanken ver staan; sommige klassieke en veel moder ne muziek komt slechts tot de massa als een cacophonie van wangeluiden, die van binnen verscheurt. Zelf kan ik dat zoo goed weten, omdat ik die muziek niet Anders voel dan de massa. Ik vind ze iets verschrikkelijks en dat gevoel is volkomen gelijk gebleven, nadat ik mijn uiterste best heb gedaan om mijn geest Beter dan een hoop zakdoeken te verslijten Is het. 'n opkomende kou den kop In te drukken. Dat bereikt U door tijdig Aspirin In te nemen. Aspirin Is onschadelijk voor de maag. i JONG s N «5 ■'T I HAWEKO ■•’4 t UWSBLAD waarin opganomafi

Bolswards Nieuwsblad nl | 1940 | | pagina 1