GEBR. WOLKE „figlo" Sigaren zijn niet te evenaren 1 Stellen elk rooker tevrêe .1.15 57/2 VAN DEN OEVER Voorjaars-Aanbiedingen ..5772 De Bolswardsche Courant en Westergoo I Wol en Zijde uoorlaarsslolfen ie97‘/2 50“ Boisuiardsche Bank n.v. Dansclub „Ons Weekend Leden a s. ZONDAGj naar de Club te winnen met onze EDY-PUZZLE I I 11'11 I 36— Jaargang Zaterdag 2 M^art 1940 I Deskundige Beleggingsadviezen Aangekondigde Vergaderingen No. 17 Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Henriaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Telefoon No. 451 Stadsnieuws. I pyjs v Gr. Dijlakker BOLSWARD Idem Hendriks Verloskundige hulp - 118.17 ƒ9399.19 Bloemendaal, Februari 1940. 7/2 jaar dat achter ons ligt. Tot Iedereen kan W" Vraag Dit no. bestaat vit 3 bladen Porto Binnenland 3 ct. Buitenland 5 ct. bijeenkomst met een 'woord van welkom tot de aanwezi- <1- 15 13 15 BOLSWARD MAKKUM DOKKUM PINGJUM Tandartsen: Dr. Keijzer Dr. Nijk Totaal Uitgaven: Wolthuizen >enoemd de heer J. 192.35 - 91.59 283.84 - 285.— 1965.83 - 1017.63 - 580.12 - 415.34 - 1483.82 - 902.31 394.65 238.08 ƒ2386.13 of 24 92.15 90.- Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. 3978.92 of 42 r Verkrijgbaar bij M.B.E. Geregeld ONTVANGEN wjj zendingen aparte Door zeer vroegtijdige inkoopen lage prijzen 1 1428.28 - 230.— Brillen, elasïieken kousen enz. in tot. - Contributies, subsi dies en verdere onkosten Batig saldo 8876.62 - 213.94 - 50.— - 76.48 Vlotte Backfish Boezelaar Moderne Dames Fantasie Boezelaar Groote Dames Fantasie Boezelaar Extra zijden Dames Boezelaars Fraaie witte Fantasie Schortjes Div. specialisten Kosten medicam. Apoth. Van Ringh - 950. Idem Hendriks - 478.28 Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent Zaterdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. Giro no. 87926 OPMAKEN BALANS- EN VERLIES- EN WINSTREKENING EN BELASTINGRECLAMES ACCOUNTANTSKANTOOR SNEEK Dj BOLSWARD Singel 58 O Bargefenne4 Donderdagmorgens ZITTING Schildwijk 33 - BOLSWARD Voor Uw de Schildwijk 19, Bolsward m e Kantoor 463 Telefoon Woonh Dir< 366 ten den oorlog gebleven. Het economisch leven is evenwel ontwricht en elke organisa tie ondervindt de teruggang van leden. De Bolsw. begrafenisveree- niging is ondanks die alge- meene teruggang gegroeid en kan momenteel op de steun en medewerking van Bolsw. burgerij rekenen en wekt sprejker [allen op die steun ook in de toekomst te geven. Notulen werden gelezen en met een woord van dank aan den secretaris goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den secr., den heer Hibma, me- moreeren we, dat met de oprichting een 50-tal leden direct en reeds op 1 Juni 312 leden konden worden inge schreven en nu op 1 Januari 1940 bedraagt het ledental 661, als volgt verdeeld: 250 A-leden, 185 betalen de B-leden, 23 betalende C- leden en, nog een aantal niet betalende leden. Verschillende bestuursver gaderingen werden gehou den. Tot nu toe heeft de Ver. nog geen contact kunnen krijgen met het R.-K. deel, maar men hoopt, dat dit in de toekomst zal verbeteren. De vereen, heeft 8 maal dienst gedaan tot volle tevre denheid. Ten opzichte van de Coöp. Uitvaartverzorging meent de secretaris te mogen opmer ken, dat de wijze, waarop hier de onderlinge begrafe- lïisver. wordt verdacht ge maakt, niet fair genoemd mag worden. Onze Onderlin ge Vereen, is tot nu toe ge zond gegroeid, bovendien is het niet een verzekerings- instituut, maar een begrafe- nisvereen. Spreker wekt al len op tot een eerlijke en ob jectieve concurrentie-strijd. Dit jaarverslag wordt on der dankzegging goedge keurd. Dan volgt jaarverslag penningmeester De inkomsten bedragen f 640.94 en aan verdere in komsten een totaal bedrag van f 2332.38. De uitgaven Apothekers: mej. Van Ringh de heer Hendriks INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) dat hebt Gij mij gedaan De Int. Ver. Bellamy is niet met met een N.S.B. of welke an dere politieke partij ook de ver gelijken, want zij stelt zich in dienst der bevolking, hoe die bevolking ook op Godsdienstig of Politiek gebied overigens BOLSWARD. Oratorium-Uitvoering op Donlerdag 7 Maart, ’s av. 8.15 uur, in de Broerekerk. W1TMARSUM. Filmavond en tentoon stelling A.N.W.B. op Woensdag 6 Mrt ’s av. 7.30 uur in de zaal van Hardenberg. ARUM. Chr. Winterlezing op Woens dag 6 Maart, ’s av. 7 uur in dé Geref. Kerk. SCHRAARD. B.V.L.-Filmavond op Maandag 4 Maart, ’s av. 7.15 uur in de Ned. Herv. Kerk. ÏOLSWARD. Ledenveragdering Chr. Vac. kol. „Elim” op Vrijdag 8 Mrt. ’s av. 8 uur m de Gebouwen a. d. Gasthuissingel. BOALSERT. Gearkomste leden Krite Boalsert op Snein 3 Maert by Boermans, de jouns 8 üre. Voor bijzonderheden leze men de be treffende adv. in dit no. Lycle Griek is geweldig I Binnen is 't gezellig Voor deze puzzle zijn beschikbaar gesteld: 10 prachtige 21-deelige Edy Keukens, 10 nesten 5-deelige Edy pannen, 10 fraaie Edy Broodtrommels, 10 Edy Stoompannen, 10 stellen Koffie-, Thee* en Suikerbussen, 100 practise Edy Maatbekers, 100 leuke Emaille Fruitschaaltjes, tot een gezamenlijke waarde van f1000.— meedoen. - Sluiting der wedstrijd DONDERDAGAVOND 7. uur een wedstrijdformulier en nadere inlichtingen bij: moetkoming voor de werk- loozen voor hun rekening wilden nemen. Met de op wekking tot intens medele ven besluit dit jaarverslag. Het financieel jaarverslag van den penningm., den heer volgen- ƒ9399.19 Honorarium doktoren Dr. ten Cate Dr. van Geuns Dr. Andela Dr. de Bos Kuil BELLAMY. Ik ben zeer getroffen door het on juiste beeld, dat blijkens het verslag in Uw blad van 24 Febr. j.l. het Hoofd eener school te Burgwerd heeft gege ven omtrent de z.g.n. Bellamy-ge- dachte. Ik moge daarom Uw mede werking inroepen om een en ander met een enkel woord recht te zetten. •Bellamy was geen Dr., hij was zoon van een predikant, en is op 18-jarigen leeftijd van Amerika naar Europa ver trokken niet, zooals in ’t verslag stond weergegeven om daar de menschen duidelijk te maken, dat er op maat schappelijk terein nog veel verbeterd kon worden, maar om verder te stu- deeren. Tijdens zijn studie constateer de hij evenwel, dat ook in Europa de zelfde maatschappelijke toestanden heerschten als hij reeds in Amerika had waargenomen. Dies kwam hij tot de ontdekking, dat zulks niet was te wijten aan een bepaald politiek stelsel, aan een bepaalden regeeringsvorm, maar aan de wijze, waarop men on danks verschil van politiek of gods dienstig inzicht, op gelijke wijze pro ductie en distributie regelde: niet naar de behoefte van de menschen, maar om winst voor zich en zijn groep. Al naarmate men koopkracht bezat, dus veel of weinig verdiende, dan wel veel of weinig in zijn zaken omzette, kon men zijn behoefte wel of niet bevredi gen. Bellamy constateerde een afgrij selijke tegenstelling tusschen enorme rijkdommen en macht bij enkelen en een geweldige armoede bij velen. Hij voorzag, toen hij zich dat probleem ging indenken, dat lie tegenstelling steeds scherper zich zou gaan aftee- kenen, vooral wanneer* zooals in de lijn lag, techniek en wetenschap zich zouden blijven ontwikkelen en daar door o.a. een geweldige werkloosheid zou zijn ontstaan, bezuinigingen in gevoerd, loonsverlagingen opgelegd, de belasting omhooggeschroefd zou den moeten worden, enzHij voorzag dat de rijkdommen der Schep ping in steeds grooter mate zouden kunnen worden blootgelegd en het ver nuft als een gave Gods zich in toene mende mate zou ontwikkelen, maar dat ondanks groote mogelijkheden voor algemeene welvaart steeds meer gebrek zou worden geleden. Wanneer hij zich dat indenkt, dan j schrijft hij op hetgeen hij waarneemt, dan laat hij duidelijk dat verloop zien, dan levert hij inderdaad critiek, maar niet op een bepaald persoon, neen op ONDERLING ZIEKEN FONDS BOLSWARD. Woensdagavond vergader de genoemd fonds in „Ons Gebouw”. Traditie getrouw was ook nu weer de groote zaal tjokvol. Voorzitter H. Mulder open de deze jaarvergadering met een woord van welkom en wijst er op, dat de groote opkomst een bewijs zou kun nen leveren van een intens medeleven met ’t fonds. Dit is evenwel niet altijd het ge val, nog teveel leden be schouwen hun lidmaatschap als een contributiebetaling, waarvoor men zekere rech ten heeft, mhar het onder ling ziekenfonds wil ook nog iets anders. Het afgeloopen jaar is voor de Vereen, zonder veel strijd verloopen. Dit gezegde wijst er op, dat er dus strijd mogelijk is en dat is juist. In andere afdeelingen wordt tegenover de maatschappij van geneeskunst met klem opgetreden. Deze machtige organisatie tracht het Zie kenfondswezen te beknotten maar de Centrale Bond staat sterk in haar recht. Die Mij. van Geneeskunst zou niets liever zien, dan het voortbe staan van elk onderling zie kenfonds onmogelijk te ma ken. Ook met de apothekers is in sommige plaatsen strijd gevoerd. /Sprefker noemt in dit verband Groningen en Nijmegen. Met den wensch dat alle leden daadwerkelijk zullen meeleven met het wèl en wee van het Ziekenfonds, opent de voorzitter deze ver gadering. Notulen worden hierna j gelezen en goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den secretaris, de heer Feen- stra, stippen we aan, dat er één leden- en 6 bestuursver gaderingen zijn gehouden. Het ledental bedroeg op 1 Januari 1939 1127 en op 1 Dec. 1939 1159. Het fonds is het vorig jaar eenigszins teleurgesteld in de doktoren en de apothekers, doordat deze niet het deel tege- Extra beste verf. Korting op de prijs. Kwasten gratis. BRANDSMA’s WINKELS. HTVANGEN CT I Vlottft --- jjg ct. Tot. uitg. De heer J. Heslinga deelt 1 namens de controle-commis- sie mede, dat alles in de I beste orde is bevonden en de penningm. een woord van hartelijken dank mag wor den toegespröken. Met een hartelijk applaus stemt de vergadering hiermee in. De ibqgrooting wijst «an inkomsten en uitgaven een bedrag van f9611.90, met ’n vermoedelijk batig slot van f 225.95. In de plaats van het aftr. bestuurslid wordt b< Heslinga en in de contrö’e- commissie de heer Van der Zande. Aan den heer Wolt huizen wordt een waardee- rend woord gewijd voor het vele werk aan het fonds ver richt. Hij wordt op voorstel van het bestuur met alge-, meene stemmen benoemd tot eere-lid. De rondvraag gaf als ge woonlijk nog enkele persoon lijke en algemeene vragen die door het bestuur werden beantwoord. Met een opwekking om steeds het fonds te blijven .steunen, en zooveel mogelijk propaganda te maken, be sluit de voorzitter deze ge zellige vergadering. KRITE BOALSERT. De krite „Boalsert” haldt Snejn 3 Maert de jouns 8 üre in gearkomste by Boer mans, der’t nei it hüshaldelik wirk de bikinde Fryske toa- nielskriuwer, de hear Y. C. Schuitmaker toanielfoar- drachten jaen scil üt de Ri- men en Teltsjes fen ’e broer- jen Halbertsma ü.o. üt ’e Lapekoer ften Gabe Skroar. Det is noch de echte Fryske humor, dy’t, ho aid se ek wêze mei, üs jimmer in great geniet jowt. Foral as 0y nei foaren brocht wirdt op in menear sa as de hear Schuitmaker det kin. It bistjür fen ’e Krite rek- kent der den ek op, det de leden hjar bilangstelling toa- ne scille en yn great tal op- komme scille. Hja hawwe it rjucht ek oaren dy’t der bi- lang yn stelle, mei to nimmen as gast. Der wachtet üs fêst in moaije joun, mei efterne! noch efkes fen ’e flierv iedereen, omdat men blijk geeft de teekenen des tijds niet te ver staan, omdat iedereen een stel sel handhaaft, dat in de ontwik keling der tijden eens noodig is geweest, maar tenslotte toch weer zou moeten worden ver vangen, wanneer iedereen, om dat men mensch, d.w.z. schepsel Gods, is, recht heeft en plicht om het waarachtige leven te lé ven normaal zou kunnen „pro- duceeren en consumèeren”. Dan laat Bellamy zien hoe er een opbouw mogelijk zal wezen, hoe eerst politieke partijen en vakorganisaties zullen ontstaan, hoe allerlei wetten zullen tot standkomen, maar ook hoe dat alles in den verder gaanden tijd zal blijken te zijn, nuttig voor een bepaalden tijd, een bepaal de groep of een bepaald volk: Zoolang men blijft produceeren om winst, zal men aardappelen, groenten en fruit blijven vernie tigen, veeteelt en visscherij blij ven beperken en zullen de men schen op elk gebied elkaar blij ven bestrijden. Eerst wanneer men zal beseffen, dat het toch ondemocfatisch, onchristelijk en onmenschelijk is om, wanneer er welvaart mogelijk is, als nu toch gebrek te laten lijden, dan zal men, aldus Bellamy, de han den ineen slaan en begrijpen, dat hoog en laag, R.K. en P.G., hoofd- en handarbeider tezamen, ondanks alle mogelijke verschil misschien op ander gebied, toch op ’t economisch terrein slechts éénzelfde belang hebben: zich en de zijnen te voeden, dekken, kleeden en huisvesten, zooals het een mensch past, en om te werken als een goed rentmeester op God’s schepping. Dat beteekent volgens Bella my, begrijpen, dat gezonde ethi ca (moraal, geest, gedachte) te gelijkertijd is gezonde economie (volkshuishoudkunde, welvaart voor iedereen, van wieg tot graf)zooals onze gedachten zijn, zoo is de maatschappij. Omstelling naar God’s geboden wil zeggen, met daden van ge voel en verstand beide, ons ge- opende de heer Nawijn deze geven aan der menschheid: Zoo bijeenkomst met een'woord wat Gij wilt, dat U de menschen van welkom tot de aanwezi- doen, doet Gij hun insgelijks, of: gen. Het is een veel bewogen Zoo wat Gij den minste Uwer jaar dat achter ons ligt. Tot broederen zult hebben gedaan, nu toe is Nederland nog bui- bedragen in totaal f 1543.23, zoodat er een batig saldo is van f788.95, hier gaat af 20 aandeelen A f 25 is f 500, zoodat het zuivere saldo is f 288.95. Namens de financieele commissie spreekt de heer H. R. Kingma een woord van huldp aan het adres van den penningm., den heer van Kampen, voor zijn accuraat beheer, welke woorden door den voorzitter geheel derden onderstreept. Daarna doet de voorzitter mededeeling van een regle mentswijziging. Tot nu tóe was de leeftijdsgrens voor tarief B. 60 jaar, dit moet nu worden 50 jaar. Na eenige bespreking wordt dit voor stel zonder stemming aange nomen. Personen boven de 50 jaar kunnen ten allen tijde lid worden van tarief A. Deze reglementswijziging heeft natuurlijk geen terug werkende kracht. De kostprijs van een be grafenis wordt verhoogd met 5 gulden en nu gesteld op f 112.— Enkele andere artikelen uit het reglement ondergaan een technische wijziging. Bij art. 13 wordt besloten aan den boekhouder een gratifi catie van 50 gulden per jaar toe te kennen. Een aandeel in de geldleening wordt uit gelaat, dit is no. 6. De aftr. bestuurs- en fi nancieele commissieleden worden met bijna algemeene stemmen herkozen. Bij de rondvraag brengt de voorzitter een woord van dank aan de leiders der be grafenissen en den bode voor de manier waarop dit afge loopen jaar alles is verloo pen. Er was een prettige sa menwerking. Nadat enkele vragenstel lers waren beantwoord, sluit de voorzitter deze bijeen komst met een opwekking tot medeleven en propaganda naar buiten. Fraaie E Qfl Pitrietwiegen U>uU Moderne fl EQ Kinderledikantjes 4.UU Mooie 171 witte Luiers .If »2 Prima IQ ct. witte Flanel lu Moderne E7I/ Wiegen Lakentjes Ul >2 Moderne Q7I Wiegen Sloopjes .UI '2 Hospitaallinnen llx/t waarin opgenomen Politiek gebied overigens moge denken; zij streeft niet naar een machtspositie, zij wil alleen de bevolking rijp maken voor wat onvermijdelijk komen moet, om de schokken, die an ders door bloed en tranen van smart zullen worden toege bracht, op te kunnen vangen en gereed te zijn wanneer de Mees ter ons roept Ik meende verplicht te zijn, zeer geachte redactie, even recht te zetten wat verkeerd is gezegd en dus tot verkeerde veronder stellingen zou hebben moeten lijden. Ik dank U hartelijk voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, J. HORSMEIER Jr. Het financieel jaarverslag van d7 IJssels vermeldt de de cijfers: Inkomsten: Contributies Renten Aflossing Div. ontvangsten Bijdrage gem. Bols- *ward werkl. leden - ld. uit Klom-fonds - Sterke Zijden Dames Kousen Bijzonder fraaie Dames Kousen Prachtige Dames Kousen 77' moderne kleuren,. II »2 Fraaie matzijden 1 QE Dames Onderjurken I.UU Fraaie matzijden ORct- Dames Directoires Ou Aanbevolen voor de bo terham: Leverkaas zéér fijn Kalfsvleesch, heerlijk Presbief, iets nieuws Hoofdkaas (op roggebrood) Gras-nagelkaas pond 32J/£29 Eriesch spek 5949 Honing ca. pondspot 32 „Heerlijke” Jam 22J^ BRANDSMA’S WINKELS ONDERLINGE BOLSWARD- SCHE BEGRAFENIS- VEREENIGING. Dinsdagavond werd in de nieuwe zaal van het Convent de jaarvergadering gehou den van bovengenoemde ver- eeniging. De opkomst was zeer be vredigend. Te ruim 8 uur 1 A I Etlecienzahen Duizend Gulden I DE JONG s NIEUWSBLAD j---ö.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1940 | | pagina 1