1 Buit enlandsclie Revue. i REUTRALITEIT. - GEEK KARAKTERLOOSHEID. n k 36— Jaargang Woensdag 6 Maart 1940 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Stadsnieuws. Xm~^(ba1ek I No. 18 n No. No. No. No. No. 4. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Lecsgcld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 et. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. e t. e t. JAARVERGADERING GROENE KRUIS. Vorige week Vrijdag hield bovenge noemde vereeniging haar jaarvergade ring in de Doele. Dr. ten Cate opende deze bijeenkomst met een woord van welkom en verheug de zich over de belangstelling, welke ’t Groene Kruiswerk steeds in Bolsward mag ondervinden. Een woord van harte- lijken dank mag worden gesproken tot allen die op eenigerlei wijze dit werk hebben gesteund. Ingekomen is een schrijven van Ds. Kosters en P. Wiersma, inhoudende de mededeeling dat wijlen mevr. J. de Jong-Zeilmaker aan de Vereen, heeft ge legateerd een som van f500.vrij van successierechten. Met grooten dank werd dit geschenk aanvaard en de overleden schenkster ge- ONS VOLKSBESTAAN ZOU ZIJN VERDEDIGING NIET WAARD ZIJN ALS DE VOLKSRECHTEN WERDEN MISKEND. Vipurie gevallen.Dat is wel het meest belangrijke oorlogsnieuws van Wacht niet tot U üerhooging krijgt 1 maar neem Aspirin zoodra U zich grieperig begint te gevoelen. Aspirin werkt snel en afdoendel traal zijn, in onze meening en meenings- uiting moeten we „wAAr” zijn en „ob jectief”, maar we kunnen daarin van geen onverschilligheid laten blijken. Dat zou karakterloosheid wezen. In feite ben ik het voor een keer eens met wat de heer Mussert blijkens een verslag in „Volk en Vaderland” op 3 Februari in Amsterdam zeide: „Alleen wie zonder verstand en hart is, zou in dezen tijd een nieu- trale houding kunnen aannemen. De fascisten in de geheele wereld zijn evenmin neutraal als de de mocraten.” Ik neem aan, dat de heer Mussert hier enkel de geesteshouding van fascisten en democraten bedoelt. In daden moeten we ons natuurlijk van inmenging onthou den. Spionnagediensten ten behoeve van een der oorlogvoerenden zijn natuurlijk uit den booze. Ook het afschieten van lichtkogels, b.v. om daarmee aan een der partijen iets kenbaar te maken en het smokkelen van uniformen voor duis tere doeleinden, is zéér verwerpelijk. Dat zal ook de heer Mussert ongetwij feld toegeven. Maar wat óók verwerpelijk moet wor den geheeten, is het herhaaldelijk en op eenzijdige manier aan de justitie, mees tentijds geheel te onpas, overbrengen van klachten over vermeende neutrali- teitsschendingen in de pers. Zij betref fen dan uitlatingen, die objectief en ge rechtvaardigd daden van onrecht, in den oorlog begaan, brandmerken. Het is een der oorlogvoerende partijen, welke zelf telkens aanleiding geeft tot zulke uit latingen. Achter het doen van aanklach ten blijkt systeem te zitten. Natuurlijk leiden .ze tot niets, maar helaas moet nu eenmaal automatisch een voorloopig onderzoek volgen op elk beklak dat wij den en dwazen meenen te moeten doen. De klagers rekenen op een groeiende v.iees van uitgevers en schrijvers, als gevolg van de incidentjes, door de kla gers gewekt. Ziet, deze bedoeling, welke achter zulk optreden voorzit, is niet neu traal, want de klagers pogen hier daad werkelijk de vrije meeningsuiting in de pers te beïnvloeden of te beknotten, ten. faveure van een vreemde, oorlogvoeren de mogendheid. We vertrouwen, dat geen uitgever en geen collega zich door de gekenschetste methode van sommige volksgenooten zal laten beïnvloeden. We moeten ons eerlijk onzijdig stel len ten aanzien van de directe belan gen der oorlogvoerenden. In dat opzicht zegeviert, gelet op wat reeds vóór den oorlog en vóór een zege der wapenen van Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije en Polen is geworden, dan zijn er Neder landers, die meenen, dat met dergelijke oordeelvellingen aan onzen ncutraliteits- plicht te kort wordt gedaan. Zij hebben het mis. Wanneer neutra liteit zou beteekenen; dat we geen oor deel mogen hebben, althans niet mogen uiten, over de politieke situatie in Euro pa, over de wijze, waarop de oorlog zich ontwikkelt en over de methoden, waar mee de oorlogvoerenden tegenover el kaar èn tegenover de neutralen optreden dan moet dat ook gelden ten aanzien van het Russisch-Finsche geschil. Anders zou men van ons kunnen zeg gen, dat we pas neutraal zijn en een karakterloos zwijgen bewaren in geval len, waarin we bang zijn voor de con sequenties van de uitgesproken mee ning en dat we niet-neutraal zijn en dapper met den mond, als het volk en de regeering, welke we veroordeelen. onze buren niet zijn. Regeering en volk hebben ten aanzien van de Nederlandsche neutraliteit den- zelfden plicht: n.l. geen der oorlogvoe rende partijen op werkelijke wijze te steunen of te bevoordeelen. Maar tegen over ons zelve hebben we den plicht van behoud en verdediging onzer menschen- rechten, ’t recht van oordeel en veroor deel, het recht onzer vrije meenings uiting al vereischen de omstandighe den het, dat we daarvan een bedacht zaam (maar geen angstig of lafhartig) gebruik maken. Onze weermacht staat gereed om onze nationale vrijheden, zoo noodig, met de wapens in de hand te verdedigen. Wan neer we van plan zijn om in onze schulp te .kruipen, vóór we worden aangeval len en we onze nationale vrijheden prijs geven, opdat men maar geen geweld jegens ons zal begaan, och, laten we de jongens maar liever naar huis terug sturen. Of het Hitler zal wezen, die zegt, dat we onzen mond hebben dicht te houden, of dat zulks ons door eigen volksgenooten wordt gecommandeerd, dat blijft me precies gelijk. In daden kunnen we, moeten we neu- kant niet even groot gevaar dreigt. In het naburige oosten, met name in Syrië en Palestina ontplooien Engeland en Frankrijk een buitengewone bedrijvig heid. Voor Engeland ligt hierbij ten grondslag de economische blokkade van Duitschland geheel te sluiten. De Zwarte Zee vormde tot nu een groot lek in die blokkade-ring. Duitsche en Russsische schepen onderhouden ongestoord het transport van Russische petroleum. Dat dit een der; eerste belangen voor Duitsch land is, behoeft geen betoog, maar in niet mindere mate is dit voor Rusland het geval. De petroleumbronnen van Bakoe en Grosni vormden den grondtoon van het economisch leven in Rusland. Wanneer nu Engeland en Frankrijk de tijd geko men achten ,dit petroleumtransport te beteugelen, dan komt vooral Turkije in een zeer bijzondere positie ten opzichte van Rusland te staan.' Daarop slaat dan ook de algeheele mobilisatie in Turkije de afwachting van een eventueel op treden van Engeland en Frankrijk in dit deel van het oude Europa. De toon in de boven aangehaalde redevoering van de premier Saydam is dan ook wel in staat de veronderstelling te maken, dat Turkije een spoedige verandering in den toestand verwacht. Misschien zou men dan eindelijk kunnen spreken van een afleidingsóffensief, waardoor de kans voor de Finnen, om geheel onder de voet te worden geloopen, iets vermin dert. Tusschen al deze nieuwe oorlogsge- ruchten beweegt zich de vertrouwens man van president Roosevelt Sumner Welles. Na zijn bezoek aan Rome heeft Welles Zaterdag twee en een half uur met von Ribbentrop en daarna met Hit ler geconfereerd. De algemeene indruk in Duitschland is, dat er weinig ten gun ste van den vrede verwacht mag wor den. Over het algemeen wordt de bedoe ling van president Roosevelt in Duitsche kringen als van weinig waarde be schouwd. Ook in Amerika verwacht men geen direct resultaat van de reis van Sumner Welles. Men is er in Washington, aldus een Amerikaansch blad op voorbereid, dat Engeland en Frankrijk den oorlog zullen willen voortzetten tot dat het na tionaal socialisme is vernietigd en dat Duitschland iets minder positief zal ant woorden. Dat baseert men op de den laetsten tijd ontvangen berichten, dat de Duitschers dezen oorlog liever zonder een bloedige botsing zouden zien ein digen. Dat is naar het oordeel van ver schillende Amefikaansche bladen ook de redenen, dat het verwachte offensief jan het Westfront uitblijft. Het aantal on beantwoorde vragen is in den loop der laatste weken niet verminderd, integen deel, telkens dringen zich nieuwe be langrijke vraagstukken naar voren. Een van de meest actueele van den laatsten tijd is wel deze: Als Sovjet-Rusland via ’t schiereiland van Kola,' dat door den belangrijken strategischen Moermanskspoorweg rechtstreeks met Leningrad wórdt ver bonden, zijn voelhorens verder naar het Westen uitstrekt, wat kan dan na Noord- Finland het verdere doelwit van dit hernieuwde Russische offensief zijn? deze week. Na drie maanden de Russi sche stoomwals weerstand te hebben geboden hebben de dappere Finnen ein delijk voor de overmacht van menschen en materiaal moeten wijken. Nog is Fin land niet verloren, zoo schrijft men. Neen.zoolang er nog een groep Finsche onderdanen met een geweer in de hand en de noodige munitie zijn vrij heid kan verdedigen, zoolang zal men kunnen zeggen: Finland is nog niet ge heel van de wereldkaart verdwenen, maar of die ongejijke worsteling ook op den duur nog eenig succes zal hebben, beginnen we langzamerhand te betwijfe len. Tegen de overmacht van het Rus sische leger is het Finsche volk niet be stand, daar helpt geen strategie, geen dapperheid, daar spreekt alleen de dom me taal van het aantal, dé brute kracht. Het lot dat Finland te wachten staat, is een waarschuwend voorbeeld voor al de kleinere neutralen, die momenteel tus- schene aambeeld en hamer bekneld zit ten. Het is een schrale troost voor Polen, Tsjecho-Slowakije en Finland en? wanneer een Engelsch blad de opmer king maakt, wanneer eenmaal de vrede haar intrede doet, zullen al die landen weer in hun ouden vorm worden her steld, tenminste wanneer Engeland deze oorlog wint en zoover zijn- we nog niet. Die wissel op de toekomst, daar heb ben de Finnen niet veel aan.directe krachtige hulp, dat is het allereerste wat noodig is. Kan Finland die van de Westersche mogendheden Engeland en Frankrijk verwachten? Op papier, ja, zooals Engeland zooveel beloofd heeft' en nooit uitgevoerd. In werkelijkheid -is de Engelsche hulp misschien wel op den langen duur van invloed, maar het ge vaar, dat die hulp te laat komt, is niet denkbeeldig. Onwillekeurig komt de vraag op: bewaart Engeland zijn geheele kracht voor een groot offensief aan het Westfront? Geen enkel teeken wat hierop wijst. Maar wat dan? We kunnen toch niet jaren in deze zenuwsloopende tijd doorbrengen en rustig afwachten, dat ’t oude Europa zich zelf de strop om de hals doet. Het is zoo immoreel, zoo diep tragisch en gespeend van elk greintje gezond verstand, wat we thans in Euro pa zien gebeuren. Willen en wetens ge heele volkeren in armoede dompelen en daarmee rijp te maken voor den chaos. Geen wonder, dat in een dergelijke be wogen tijd de meest fantastische ge ruchten de ronde dperi. Gewoonlijk ne men we niet veel notitie van al die be trekkelijke onzin die wordt rondgeba- zuind, maar we willen deze week een uitzondering maken voor een artikel in de Maasbode, waarin de stelling verkon digd wordt dat Duitschland door zijn geweldige versterkingen in het Westen 'een soort Chineesche-muur rondom het land heeft gebouwd. Tusschen deze muur en het aangrenzende land wordt ’n Niemandsland gelegd, doorploegd met mijnen en andere versperringen. Zoo volkomen veilig geworden in en tegen het Westen, zal het Derde Rijk te zamen met Sovjet-Rusland en deszelfs aanhoorigheden een onmetelijk, volko men autarkisch economisch gebied gaan vormen, hetwelk geen enkele betrekking meer met de overige wereld zal onder houden, doch binnen die grenzen de eigen leer tot in de uitsterste consequen ties zal uitleven; met dien verstande, dat men in Berlijn hoopt in het Eurazische en Aziatische land'het bolsjewisme ge heel door een actief nationaal-socialisme te verdringen. Een dergelijke idee lijkt fantastisch: maar erkend moet worden, dat zij vol komen (in het najtionaal-socialicstis^he dogma past. Zij zou anderzijds ver eischen, dat de oorlog niet in zijn volle werkelijkheid oplaait; ook niet op bij komstige fronten. Het streven zou veel eer moeten zijn om de strijd een lang zame, maar zekere dood te doen sterven. Het is geen opwekkend beeld wat ons met deze fantasie voor oogen wordt ge schilderd, maar onmogelijk zegt men te genwoordig niet zoo gauw. We hebben zoo juist de vraag ge steld: Is er hulp voor Finland mogelijk en dan denken we in de allereerste plaats aan een afleidings-offensief op een ge heel ander deel van Europa. De radio- redevoering van den Turkscheivpremier Saydam werpt een eigenaardi^icht op de gespannen verhoudingen in die Bal- kanstrook. In de afgeloopen zes maanden is, al dus deze minister, geen wijziging ont staan in onze betrekking met Rusland. Wij kunnen niet inzien, dat er voor de Sovjet een reden is om ons aan te val len. Zoolang de oorlog in Finland de Russen noodzaakt al hun kracht op dit front te concentreeren, behoeft Turkije zich niet ongerust te maken, maar de vraag is gewettigd, of van den anderen In sommige, gelukkig nog maar zeer beperkte kringen, ontwikkelt zich ten aanzien van den neutraliteitsplicht van het Nederlandsche volk een opvatting, waarmee het niet in orde is. Deze op vatting steunt niet zuiver meer op de beginselen van het recht, maar op die van de opportuniteit. In de practijk valt het verschil, wat we hier aangaven, dui delijk waar te nemen. In het Russisch- Finsche geschil staat Nederland formeel precies zoo neutraal als in het geschil van de groote Westersche democratiën met Duitschland. Tegen de Russen ech ter mag in openbare vergaderingen en in de pers net zoo fel gereageerd wor den als men wil niemand die (’t on machtige communistische groepje in ons land uitgezonderd) daaraan aanstoot zal nemen of zich verontrust betoont over schending van onzen neutraliteits plicht. Let wel: ik voel allerminst be hoefte om de Russen in dit artikel te gaan verdedigen tegen Nederlandsche agressie! Ik heb groote bewondering voor den met zooveel moed en offer bereidheid betoonden vrijheidszin der Finnen en ik verafschuw het Russische imperialisme en de communistische ideo logie. Over den Russischen aanval op den kleinen nabuur heb ik me herhaal delijk even scherp uitgelaten als wie ten onzent ook. Ik wil er slechts de aan dacht op vestigen: dat mag! Daarmee schenden we blijkbaar onzen newtrali- teitsplicht niet! Maar als vele Nederlanders telkens in woord en schrift opkomen tegen de weerzinwekkende daden van onrecht, welke ter zee worden begaan wan neer we van verontwaardiging la ten blijken, dat de Duitsche duikbooten meer neutrale schepen tot zinken bren gen dan vaartuigen van den vijand en daarbij moeten vaststellen, dat vele honderden zeevarenden uit de neutrale (enkel de kleine!) landen aan kou, dood en ellende wórden prijsgegeven wan neer we de herhaaldelijke schendingen door Duitschland van Nederlandsch en ander neutraal gebied brandmerken wanneer we onze zorg te kennen geven zjjn we Nederland en de Nederlan- over wat er van ons land en onze vrij- ders neutraal en we hopen dat te heid zou worden, wanneer Duitschland kunnen blijven. We gelooven niet aan de volstrekte onbaatzuchtigheid van een der oorlogvoerende partijen zij vech ten, elk voor zich, voor hun eigen zaak. Maar ook als neutralen kunnen we niet vergeten, dat de zaak van den een ons meer kan schaden dan de zaak van den ander. We kunnen niet vergeten, hoe we ons hebben gevoeld, toen er onrecht werd begaan jegens Abessinië, Albanië en Tsjecho-Slowakije. We kunnen niet ver geten, dat, toen Polen aan de beurt scheen om te worden aangevallen en vernietigd, we hebben ons afgevraagd: wanneer zullen wij aan de beurt zijn om door welke sterke mogendheid dan ook te worden afgeslacht? We waren na München teleurgesteld laten we het erkennen omdat En geland en Frankrijk Tsjecho-Slowakije tot toegeven, tot te grooten gebiedsaf- stand hadden bewogen. In Augustus van het vorige jaar beefden we van op winding over de mogelijkheid een mogelijkheid, waarover we ons zelfs schaamden dat Engeland en Frankrijk ook Polen weer aan zijn lot zouden over laten. Zij hebben dat niet gedaan. En wij zouden wij, nu het zóó ge loopen is, nu verder moeten doen alsof de zaken ons volstrekt niet 'aangaan en alsof het ons niet kan schelen, wie en met welke methoden zal winnen? Laat ik dit artikel besluiten met en kele regelen uit het Boek der Openba ringen, naar welke ik onlangs in ver band met de kwestie onzer „onzijdig- of afzijdig”-heid verwezen vond: „Ik weet uwe werken, dat gij noch koud zijt, noch heet. Waart gij maar koud of heet. Zoo dan, omdat gij lauw zijt en noch heet, noch koud, zal ik u uit mijnen mond spuwen.” Openbaring 3 15-16. Md. huldigd voor haar medeleven met de lijdende menschheid. Met een krachtig applaus toonde de vergadering haar erkentelijkheid. De notulen van de vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Uit het jaarverslag, op keurige wijze samengesteld dóór de secr.esse, mevr. Van der Zee-de Vroede, memoreeren we de volgende punten; Het ledental be-- droeg 1329. Door de nieuwe contributie- regeling werd een bedrag van f 176.75 meer ontvangen, maar de eindrekening sluit met een klein tekort. De rijkssub- sidie is nu tot het laagste niveau ge daald. In 150 gezinnen werden door de zus ters 6491 bezoeken afgelegd, dat is 600 meer dan in 1938. In de t.b.c.-bestrijding werden 4 nieu we gezinnen ingeschreven met 5 patiën ten. Afgevoerd werden 5 gezinnen met 6 personen. In tenten kuurden 2 patiën ten en in sanatoria'werden 7 patiënten verpleegd; 2 woningen werden verbe terd en 1 ontsmetting van lijf- en bedde- goed vond plaats. Voot~deze afdeeling werden door de zusters 1280 bezoeken afgelegd, of 300 meer dan in 1938. Uit het magazijn werden geleend 1921 artikelen. Het consultatiebureau mag zich in een stijgende belangstelling verheugen, aan tal consulten 1034, de zusters bezochten 215 zuigelingen met 345 huisbezoeken. Het badhuis werd in den nazomer ge bruikt door de militairen, die in de om geving gelegerd zijn, hiervoor werden 5704 baden gebruikt. De inrichting van het badhuis kon deze zwaardere belas ting zeer goed verdragen en dank zij het ambitieuze werk van den concierge, is alles vlot verloopen. De inrichting wordt dan ook door alle gebruikers ten zeerste geroemd. In 1939»werden genomen: 49 kuipbaden a 40 ct., 1416 a 25 ct. en 580 op bonboekjes, is 2044 kuipba den. 40 stortbaden a 20 ct., 4588 a 10 ct.,» 1301 5 5 ct., 1520 bonboekjes, is totaal 9890 met het militaire verbruik 15.594 stortbaden. Aan den badmeester werd een bijzon der woord van dank gebracht voor het vele werk. Uit de rekening van den penningm., den heer Roelants, putten we de volgen de cijfers: Badhuis: ontvangsten f3940.95, hier van waren ontv. aan baden f 1142.65, evenzoo militairen f570.40. Batig slot f 248.95 van 38. Uitgaven: f3940.75, waarvan voor verlichting f206, waterleiding f328 en brandstoffen f470. Onderhoud gebouw f312, aflossing f870, loon badmeester f912, batig slot f553.73. Groene Kruis: Ontvangsten f4722.62, evenals de uitgaven, terwijl er een na- deelig saldo is van f863. De ontvang sten aan contributie waren f2427. T.b.c.-bestrijding: Ontv. f5833.40, waarvan subsidie Rijk f 680, gemeente f 540. Uitgaven f 5853.40 met aan salaris f 1053. De commissie voor het nazien van deze rekening brengt bij monde van den heer H. Lunter rapport uit. Alles is in de beste orde bevonden e|n een speciaal woord van dank aan den penningmees ter is zeer zeker verdiend. De Voorzit ter brengt alsnog èn secr.esse en pen ningm. dank voor het door hen ver richte werk in het belang van de lijden de medeburgers. Bij de bestuursverkiezing werden de aftr. leden Dr. van Geuns, mevr. Van der Zee-de Vroede en Dr. ten Cate met algemeene stemmen herkozen. Een 10-tal aandeelen werden uitge loot, n.l.: 18 ten name van J. Postma. No. 151 van Dr. ten Cate. 83 van Dr. ten Cate. No. 204 van mej. F. van Ringh. 69 van Tj. de Jong. No. 182 van B. H. Beekhuis. 39 van Wed. T. S. Dijkstra. No. 299 van Erven S. J. de Boer. No. 142 van A. van der Meer. 50 van wijlen S. J. T. Plantinga. De rondvraag bracht weinig nieuws, waarna de voorzitter met een hartelijk woord van dank deze geanimeerde ver gadering sloot. Advertentlfin per regel: Woensdagsnummer 10 cent Zaterdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no. 87926 1 i |i '1 :9 3: 3j 7 3. t. ll DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen De Bolswardsche Courant en Westergoo Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451

Bolswards Nieuwsblad nl | 1940 | | pagina 1