DREIGENDE UIONINDDOOD. Buitenianrtsciie Revue. De Bolswardsche Courant en Westergoo Uit den Omtrek. Stadsnieuws. No, 20 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Md. De overheid treffe voorzieningen. 10i/2 1. 2. 3. IJTENS. J VOOR ARBEIDERS EN KLEINE BURGERS. óf het ander van wat we hiervoren stel den, zal dienen te geschieden. OOSTEREND. NED. CHR. LANDARBEIDERSBOND. 8 Maart 1940. De afdeeling Oosterend van den Ned. Chr. Landarbeidersbond hield haar jaar vergadering onder voorzitterschap van den heer P. Sandstra. Deze opende de samenkomst op de gebruikelijke wijze. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Het jaarverslag van den secr., den heer Tj. Ypma meld de een ledental van 15 (vorig jaar 18) waarvan vier zijn gemobiliseerd. De penn. boekte een klein voordeelig saldo. Bij de bestuursverkiezing werd de heer Th. Draaistra wederom met alge- meene stemmen herkozen, terwijl als lid van de contröle-commissie werd verko zen de heer J. Wybrandy. Eenige afge vaardigden der zusterafdeelingen Wom- mels, Spannum, Cubaard brachten hun bester wenschen over. Voorts werden een zestal inleidingen en voordrachten ge houden, die aan den avond een leerzaam en gezellig karakter gaven. Door den secretaris werd de vergade ring met dankgebed gesloten. HENNAARDERADEEL. C. H. KIESVEREENIGING. Maart 1940. De afdeeling Welsrijp van de C. H. U. in deze gemeente hield haar jaarlijksche vergadering. De verslagen meldden een goed vereenigingsleven en een batig slot der kas. Bij acclamatie werden als be stuursleden herbenoemd de h.h. F. S. Galema en T. Visser en als lid hoofd bestuur gem. Kiesvereen. de heer M. Reitsma. De heer H. Bijlsma hield als inleiding „De Volkenbondsgedachte”. De vergadering was druk bezocht. HET MIJNENGEVAAR OP ZEE. Zaterdagavond te omstreeks elf uur is bij Schouwenbank wederom een schip met een mijn in aanraking gekomen en gezonken. Het is het Engelsche stoom schip „Borthwick”, dat Zaterdag gela den uit Rotterdam was vertrokken en dat op weg was naar een Engelsche ha ven. De 21 opvarenden begaven zich na de hevige ontploffing, die op de aan varing volgde, in een sloep, en werden na een half uur reeds opgepikt door de loodsboot nr. 9 van het Nederlandsche loodswezen, die de schipbreukelingen des nachts om drie uur in Vlissingen aan den wal bracht. Van de geredden had een matroos ’n niet ernstige kwetsuur aan een arm op- geloopen. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7 - per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. V. A R. A. Afd. „Wommels en Omstr.” 8 Maart 1940. De afd. „Wommels en O.” van de V. A. R. A. kwam in jaarvergadering bijeen ten huize van den heer D. R. Lammert- sma onder voorzitterschap van den heer Joh. Pagels van Wommels. Uit de te berde gebrachte verslagen werd vernomen, dat het ledental thans 22 bedraagt, terwijl het financieel ver slag een batig saldo van ruim f3O. aangaf. De contröle commissie bevond boeken en bescheiden volkomen in orde. Bij de bestuursverkiezing werden met alge- meenei stemmen herkozen de heeren Joh. Pagels, voorz., D. Lammertsma secr. en /E. Feenstra, penningm. In de contröle commissie werden be noemd de heeren K. Boelens en Fred. Winkler. Voor het hoofdbestuur werden candidaat gesteld de h.h. KI. de Jonge, H. Kromkamp en G. Bernard en voor de Vereenigingsraad de heeren H. Krom- In het bestuur hadden de volgende mutaties plaats. Heengingen mevr. Ypma en de h.h. D. B. Eerdmans en W. Vliet- stra. Benoemd werden mevr. U. v. Wie- ren-v. d. Wal en de h.h. O. B. Eerd mans en Stuip. Bij punt rondvraag vertelde de heer de Boer van Parrega van het begonnen Elimwerk aldaar. Na een kort slotwoord van den voorzitter eindigde de heer Verhoeven met dankgebed. Lage prijzen: Zoete pruimen, half pond 6'/2 Rijst 7j/2 - pracht Java-rijst 14 Blauwe Rozijnen, half pond BRANDSMA’s WINKELS. LANDARBEIDERSBOND. Maart 1940. De afdeeling „Rien en Omstr.” van den Modernen Landarbeidersbond hield een ledenvergadering, ter bespreking van de loonen voor het komende con tract jaar 1940-1941. Na eenige bespreking konden de leden zich vereenigen met de van werkgevers zijde voorgestelde regeling, wat in hoofdzaak hierop neerkomt, dat alsdan zullen gelden de loonen van vaste ar beiders f 19.50, losse arbeiders f 20.50 en voor seizoenarbeid (hooiïng) f24.per week, tevens een uurloon van 34 cent, zonder eenig dienstverband. Bij langere periode van werken een uurloon van 31 cent, Zondagsarbeid af zonderlijk te betalen. Verder is nog ingelascht een opzeg- gingsclausule en regelingen betreffende vacantie etc., uitvoerig in het contract opgenomen. WOMMELS HERV. JEUGDWERK. 7 Maart 1940. De Chr. Jongelingsvereen. „Eben Haëzer” en de Chr. Meisjesvereen. „Bidt en Werkt” hielden gezamenlijk hun jaar feest in het Evangelisatiegebouw aan de Hofkamp onder leiding van den heer G. Venema. Bij den aanvang werd gezongen Ps. 25 6, waarna de leider een kort ope ningswoord sprak. Vervolgens werden de resp. jaarverslagen van C. J. V. en C. M. V. aan de orde gesteld, waaruit bleek, dat de C. J. V. thans een ledental heeft van 16 en de kas met een batig saldo van f40.37 kon worden afgeslo ten. Het ledental der C. M. V. bedraagt 26, terwijl de inkomsten de uitgaven ruimschoots konden dekken met een be drag van f2.30. Na deze zakelijke punten, die ten volle een overzicht gaven van het werk der beide jeugdafdeelingen, volgde een in leiding door het lid der C. J. V. den heer Hiemstra, getiteld: „De weder oprichting van den gevallen mensch”, waarbij de referent zich uitstekend van zijn taak kweet. Verder werden door verschillende le den nog diverse bijdragen in ernst en luim ten gehoore gebracht als: „De gym nastiekles”, ,,’t Bezorgde vrouwtje”, „Moeder”, „E'fter de homaije” en an deren, waif ten zeerste in de smaak viel. Ten slotte werd nog een verloting ge houden van gemaakte goederen der C. M. V., waarbij de prijzen ten deel vielen aan I. Zoodsma, Ina Hofstra en mej. Althuizius. Na het zingen van den bekenden Avondzang werd deze goed bezochte bijeenkomst door den voorzitter geslo ten met dankgebed. een omtrekkende beweging in de En- gelsch-Duitsche oorlog te bewerken, dan kan men er van overtuigd zijn, dat Duitschland deze mogelijkheid eveneens ernstig heeft bestudeerd en behoeft'het niemand te verwonderen dat door Duitschland geweldige druk op Zweden wordt uitgeoefend, om bemiddelend op te treden om ten eerste de omsingelings- poging te niet te doen en ten tweede de Russische hulpbronnen voor Duitschland beschikbaar te krijgen. Niet minder dan Finland bevindt zich thans Zweden in een zeer moeilijke positie en we komen hoe langer hoe meer tot de overtuiging, dat werkelijke neutraliteit voor de klei ne en groote staten op den duur niet meer mogelijk zal blijken. Voor Zweden en Noorwegen klinkt thans reeds het parool: kleur bekennen en wie weet hoe spoedig ook de andere neutralen hun onzijdigheidspolitiek zul len moeten herzien. Het beste voorbeeld voor een schipperen en sjacheren, waar uit de echte neutraliteit bestaat, levert ons momenteel Italië weer op. De rol, door Italië gespeeld in den wereldoorlog is genoegzaam bekend en wie had verwacht, dat thans Mussolini een meer beslister en afgebakender po litiek had nagestreefd, is door de ge beurtenissen in de laatsten maanden be drogen uitgekomen. De houding van Italië in de Middellandsche Zee is ge durende het geheele verloop van den oorlog erg dubbelzinnig geweest. De af keer van het Russische regiem is meer dan eens in felle bewoordingen ge striemd en de hulp van Italië in den strijd tegen het Communisme in Spanje, is volledig bekend. Toen het conflict tusschen Finland en Rusland uitbrak, heeft men ook in de Italiaansche pers geijverd voor een vrij willige hulpactie en met succes. Honder den Italiaansche vliegers strijden thans tegen de Russische luchtmacht. Opmerkelijk is het nu, dat de laatste weken de toon in de Italiaansche pers geheel is veranderd. Meer en meer helt Italië naar het Duitsche standpunt over, dat de door Rusland gestelde eischen, indien eenigszins mogelijk, moeten wor den ingewilligd. Maar daarmee heeft Italië dan ook blijk gegeven van een ge heel veranderde waardeering van het Russische communisme in de Europee- sche politiek. Het zou nog te veel plaatsruimte vra gen hierop nader in te gaan. We kunnen slechts oppervlakkig deze zaak even belichten. Een bewijs voor die veranderde Italiaansche mentaliteit vin den we in een aan Finland gewijde cau serie voor de Italiaansche radio, waarin o.m. gezegd wordt, dat Finland alweer een sprekend bewijs is, dat de kleine naties niets te wachten hebben van de democratische landen, die slechts met vage beloften deze naties trachten te paaien met het doel dat de kleintjes de kastanjes uit het vuur zullen halen voor de plutocratische Westersche mogend heden. Door in te gaan op redelijke voorstellen zou Finland thans nog kun nen redden wat er te redden viel. Nu moet men niet denken, dat de En- gelsch-Fransche diplomatie de ontwik keling van den toestand maar rustig aanziet. Onzin. Ook daar heerscht een koortsachtige bedrijvigheid. Vooral in de Balkan en het nabije Oosten. De op perbevelhebbers van de Engelsche en Fransche luchtstrijdkrachten hebben Za terdag een onderhoud gehad met de Turksche generale staf. Het is momen teel een en al bedrijvigheid. De missie van Sumner Welles, de reis van von Ribbentrop naar Rome, enz. enz. Zal dit week-end ons dichter bij den vrede brengen? CHR. VACANTIE-KOLONIE „ELIM”. Onder voorzitterschap van den heer Zittema hield de afd. Bolsward j.l. Vrij dagavond haar jaarvergadering. Na Schriftlezing en gebed sprak de Voorzitter een welkomstwoord en ge waagde van groeiende belangstelling in het Elimwerk. Het ledental bedraagt on geveer 200. De secr.esse, Zuster Wolthuis, memo reerde in haar jaarverslag dat in 1939 12 kinderen waren uitgezonden. Naar Schiermonnikoog 8 en naar Rolde 4. Het aantal verpleegdagen bedroeg 522. Naar de grootd jaarvergadering op Schiermonnikoog zijn als afgevaardig den geweest mevr. Ypma en Zuster Wolthuis. De rekening van de penn.esse, mevr. Bakker, luidde in ontvangst f542.29, en in uitgaaf f 503.62. Batig saldo f 38.67. Inderdaad voor het eerste boekjaar ’n verblijdend resultaat. Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent Zaterdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no. 87926 DE STILLE OMGANG. Tweede nacht; 45.000 A 50.000 deelnemers. Aan den tweeden nacht van den Stil len Omgang te Amsterdam, hebben naar schatting in totaal tusschen de 45000 en 50000 personen deelgenomen. Detachementen militairen met den aalmoezenier en de officieren, waren er ook ditmaal bij, de Volendammers met hun schilderachtige kleedij volgden zulk een groep op den voet. Allen begonnen hun bidweg in de Kalverstraat, waar eens de heilige stede stond op de plek waar het wonder met het Heilig Sacra ment is gebeurd. Evenals verleden week was deze plaats aangegeven met een eenvoudige lantaarn, met een in het glas geschilderde voorstelling van de hostie in vlammen, met het jaarcijfer 1345 er onder. Verleden week kwamen de meeste deelnemers uit Kennemerland, het Gooi, Zeeland, Eindhoven, Salland, Nijmegen, Drechterland en de Zaanstreek; ditmaal trokken o.m. Arnhem, Friesland, de Veenstreek, Amersfoort, Noord-Limburg, Groningen, Rotterdam, Hilversum en Haarlem, Utrecht en de kop van Noord- Holland naar de heilige stede op. On der hen bevond zich de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers. De spoorwegen voerden de deelne mers met negentien treinen aan, met 18 treinen (twee zijn gecombineerd) terug. Vele deelnemers waren per autobus of per rijwiel gekomen. Als een electrische schok, ging j.l. Zaterdag het gerucht door Europa, dat er een kleine kans op vrede bestond in den oorlog tusschen Finland en Rusland. Reeds in den loop der vorige week was uit de Scandinavische landen een bericht verspreid, dat Zweden en Noor wegen hun bemiddeling hadden* aange boden in het bestaande conflict, totdat Zaterdag het bericht verscheen, dat de Finnen in rechtstreeks contact met Mos kou gekomen waren. Of dit overleg op initiatief van Finland of van Rusland is ingesteld, kan nog moeilijk achterhaald worden. Wanneer we de voorwaarden lezen, waaronder Rusland den oorlog zou willen beëindigen, dan krijgen we sterk den indruk, dat de jongste succes sen van de Russen op de Karelische landengte als inspiratie voor die vredes voorwaarden hebben gediend. Er zijn drie Russische eischen, n.l.: De omgeving van Petsamo aan de Noordelijke Ijszee; de Karelische landengte met in begrip van Vipüri; het schiereiland Hangö. Voor wat de onder 1 en 2 genoemde eischen betreft, valt er wanneer men de zeer tegenstrijdige berichten mag ge- looven met Finland te praten, maar punt 3 kan onmogelijk door Finland in gewilligd worden. Dit raakt zoo perti nent de onafhankelijkheid van dit land, dat aan een inwilliging hiervan niet ge dacht kan worden. Nu valt er althans volgens een der zeer vele berichten over dit onderwerp over dit punt met Rus land te praten. Dat is het fatale punt voor Finland en elke concessie, welke Finland ten aanzien van deze eisch zal kunnen bedingen, beteekent voor dit land winst. Dit zou er op wijzen dat we aan Finland de noodzakelijkheid toe schrijven, vrede te sluiten. Achten we dan het dappere Finsche leger niet in staat de Russen op den duur tegen te houden? Neen, tegen een dergelijke overvloed van menschenmate- riaal is geen dapperheid mogelijk en zeker niet nu in Finland de overtuiging levendig wordt, dat de Westersche mo gendheden niet genegen zijn de papieren hulp in daden om te zetten. De beschei den hulp, van Zweden gevraagd, is ge weigerd en wanneer Engeland moet helpen, och, dan weten we maar al te goed, dat die machinerie ontzettend langzaam loopt. Dat is een wissel op de toekomst, en daar heb je zoo weinig aan. In welingelichte Finsche kringen verklaart men eenigszins sarcastisch, dat de Westersche mogendheden nu al drie maanden tijd noodig gehad heben deze zaak te overleggen en toch vormt deze kwestie een niet onbelangrijk deel van de oorlogsplannen van de geallieerden. Wanneer Finland vrede zou sluiten, dan kunnen de Russische hulpbronnen weer geheel voor Duitschland worden gerequireerd. Maar dan wordt ook en dat is veel erger voor Engeland opnieuw een schakel in de economische blokkade van Duitschland verboden. Engeland heeft wel degelijk belang bij een oorlogstoestand tusschen genoemde landen. Nu de Duitsche Westwal een onover komelijke hinderpaal blijkt, zou een om trekkende beweging door Finland het karakter van den strijd geheel kunnen veranderen. De blokkade werd weer iets nauwer toegehaald en wanneer men dan nog de Balkan en het nabije Oosten voor de zaak der geallieerden kon winnen, dan stond de positie van Duitschland heel wat slechter dan thans het geval is. In die geest moet men de verschillen de berichten uit Parijs en Londen be schouwen. Finland staat thans op den tweesprong, zegt men in Engeland. Het moet zelf beslissen over zijn lot. Enge land en Frankrijk zullen geen druk op de beslissing uitoefenen, maar wanneer Finland voortzetting van de geallieerde hulp wenscht, behoeft het slechts een beroep op hen te doen, waaraan gevolg zal worden gegeven. Wanneer het dat beroep niet verkiest, heeft het als alternatief in te gaan op de onderhandelingen, die Zweden het uit- noodigt aan te' knoopen. Is de rol, die Zweden in dit Scandi navische drama vervult, alleen die van een belangstellende buurman of zitten aan die vriendschappelijke bemiddeling eigen belangen vast? Ongetwijfeld speelt het eigen belang voor Zweden een meer dan gewone rol. Wanneer Engeland in het Finsche con flict met Rusland een kleine kans ziet Jaargang Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Telefoon No. 451 Bijna overal in het land openbaart zich een steeds ernstiger wordende wo ningnood voor de arbeiders en kleine burgers. Reeds thans toonen vele ge meentebesturen zich daar bezorgd over. Wat moet dat worden, als de oorlog langen tijd zou voortduren en de bouw nijverheid daardoor meer en meer zal verlammen? De oorzaken van het euvel liggen betrekkelijk voor de hand. In een tijd, toen het allen goed ging en flinke loo nen werden verdiend, heeft de overheid in haar bouwvoorschriften allerlei be palingen van hygiëne, welstand en deug delijkheid vastgelegd, welke ongetwijfeld nuttig waren, misschien zelfs noodig zijn, maar het bouwen duur en de huren hoog hebben gemaakt. Er worden tegenwoordig geen goed- koope krotten meer gebouwd, maar. evenmin goede woningen, welke een huur doen, welke past voor beurzen van arbeiders en kleine burgers, wier inkomen zich onder den druk der om standigheden heeft moeten voegen naar het sterk verlaagde welvaartspeil. Er wordt geklaagd, dat particulieren enkel nog maar „voor de bovenste laag” bouwen. Dat kan ook niet anders; bou wers zijn geen philantropen. Laten we eens rekenen. Op het plat teland zal de bouw van een behoorlijke arbeiderswoning, grond inbegrepen, toch altijd nog circa f 3000 moeten kosten; voor de stad komt daar minstens f 1000 bij. Het is duidelijk, dat de huiseigenaar minstens 7 huur moet trekken; rente, belasting en onderhoud zijn dan nauwe lijks gedekt en voor afschrijving blijft weinig of niets over. Van winst is er heelemaal geen sprake. Een goede arbeiderswoning op ’t plat teland moet dus minstens f210 per jaar doen en een in de stad f280, per week resp. f4 en f5.40, terwijl de eigenaar dan niets verdient en bovendien de ri sico’s draagt van waardevermindering huurschuld en e x t r a-reparatiekosten door ongeluk of slechte bewoning. Voor een dergelijke exploitatie voelt niemand iets. Dus moet de overheid ingrijpen, hel pen. Men behoeft geen bewonderaar te zijn voor allerlei overheidsbemoeiingen om deze conclusie te onderschrijven, want het is ook de overheid geweest, die via woningwet en bouwvoorschrif ten de arbeiderswoningen duurder maakte en zij was het ook, welke het economische leven in de aanpassing heeft geleid, welke’ de inkomens van ar beiders en kleine burgers drukte. De overhqidshulpl kan zich op ver schillende wijzen doen gelden. Er kan worden overgegaan tot gemeentelijken woningbouw, tot de bevordering van den bouw door stichtingen en vereenigingen zelfs door particulieren met finan- cieelen steun van de overheid, en men kan ook het streven van den arbeider naar eigen bezit bevorderen door het verleenen van hypotheken en voorschot ten, o.m. in den zin van de landarbei- derswet. Geen enkele vorm van hulp echter zal effectief wezen, als ze geen rekening houdt met het feit, dat ten plattelande de gemiddelde arbeider niet meer kan verwonen dan f3.(voor landarbei ders y4 van het inkomen uitmakende en voor vakarbeiders ten plattelande 1/6 A V6) en de gemiddelde arbeider in de stad niet meer dan f4.A f5. Uit een dergelijken huur is slechts rente, belasting en onderhoud te bekos tigen van een woning, welke voldoet aan de eischen, welke de overheid stelt. Daarom moet de hulp van de overheid er op zijn gebaseerd, dat de overige ri sico’s van winst spreken we niet eens te haren laste komen. Men kan dat een ongezond beginsel noemen ‘toegegeven! Maar als de overheid het niet aanvaardt, stelt ze zich voor de consequentie, welke inhoudt, dat ze dan ook alle beperkende bepalin gen moet intrekken, welke het de par ticuliere bouwnijverheid verhinderen om arbeiderswoningen zóó in te richten, dat de kosten geen bezwaar zijn voor de vaststelling van eenJ huur, welke de draagkracht der bewoners niet te boven gaat. Omwille van hygiëne en zedelijkheid, dus omwille van onze volkskracht, is ’t te hopen, dat de overheid de middelen zal weten te vinden om den bouw van goede arbeiderswoningen tegen een op te brengen huurprijs, te verwezenlij ken. Maar zij aarzele niet óf het een EINNENEANB/CU NIEUW/ kamp, J. Brouwer en W. Beers; plaats vervanger Van der Valk. Nadat nog ’n enkele afdeelingsaange- legenheid werd besproken, sloot de voorzitter de vergadering. OOSTERLITTENS MILTVUUR. 8 Maart 1940. Bij den veehouder D. van der Woude werd een geval van miltvuur geconsta teerd. De koe is vrijj spoedig aan de ziekte bezweken. Terstond zijn dan ook door autoriteiten de vereischte ontsmet- tingsmaatregelen getroffen. Gouda-kaas „Frico” 19’/2 Oude gras-Nagelkaas 32'/2-29 BRANDSMA’s WINKELS. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1940 | | pagina 1