Buitenlandsclie Revue. De Bolswardsche Courant en Westergoo Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Aspirin NA DEN OORLOG. VBLTEAL 9 UITMACEN BOEKHANDEL Fa. 1.1. OSIMGA Stadsnieuws. Infuus! I No. 25 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWAPkD Md. DE VERSCHRIKKINGEN VAN DEN VREDE. De oorlog in Finland is volgens Molo- tof veroorzaakt door de buitenlandsche imperialisten. Waarschijnlijk is Molotof vergeten de ongehoorde eischen, welke men aan Finland stelde en die dit land noodzaakte zich tegen het Russische ge weld te verzetten. Wat de rede van Molotof iets belang rijk maakt is de verzekering, da^t de taak van de Russische buitenlandsche politiek gelegen is in het handhaven van de neutraliteitspolitiek en onthou ding van deelneming aan den oorlog tusschen de groote mogendheden. Dat is alles natuurlijk maar een smoes, om de werkelijke bedoeling te bedekken en geen enkele mogendheid zal deze perti nente verklaring van Molotof al te se rieus nemen. De politiek van Moskou is ten op zichte van het buitenland altijd troebel geweest en zal dit thans ook wel blijven. Het eigenaardige van deze rede, en daardoor een politiek succes, is, dat elk FILM IN DE DOELE. Het was Zondagavond buitengewoon 17’/2 17i/2 34i/2 39’/2 BEDANKT. Naar wij vernemen heeft de heer Taco van der Meer, in de laatst gehouden raadsvergadering benoemd tot Gasthuis voogd, voor deze benoeming bedankt. 5 5 4 3 1 o 1 o o 1 o o 11 10 8 7 2 0 'I „Prijsverlaging”. Goudsche kaas, per pond Leidsche kaas, per pond 10 Hoenderpark eieren 10 extra dikke eieren BRANDSMA’s WINKELS. 1 3 2 3 6 3 Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. Uw Vulpen defect? Wij repareeren correct! 37—21. 30—18. 18—20. 23—13. 21—42. 7—22. het voorprogramma als de verwierven een gespannen druk bij de filmvoorstelling in de Doele. Een record aantal bezoekers. Zoowel hoofdfilm aandacht. als een man of een jongen? Principieele vragen, welke men wij althans gaarne bevestigend wil be antwoorden. Maar een zich verbreidend streven van vróuwen en meisjes om ’n onafhankelijk bestaan te verwerven is de ruïne van het algemeen maatschap pelijk en economisch leven. Wanneer betrekkingen, waaruit een gezin placht te worden onderhouden, meer en meer gaan worden vervuld door men- schen, die slechts op de voorziening in eigen behoeften uit zijn, dan wordt de schare van onverzorgden met den dag grooter. Tot moreele schade van het in dividu, tot financieele schade van de ge meenschap, tot ontwrichting derhalve van het gezonde volksbestaan. Een dezer dagen lazen we, dat een groote winkelmaatschapplj in Amster- EEN JUBILEUM. Vorige week herdacht de heer J. Jan sen, 2e machinist aan de K. N. M. Fa briek van Melkproducten alhier zijn 25- jarig ambtsjubileum bij genoemde maat schappij. Van de directie, zoowel als van zijn mede-arbeiders aan de fabriek had de betrokkene meerdere stoffelijke blijken van belangstelling in ontvangst te ne men. lil I Advertentlfin per regel: Woensdagsnummer 10 cent Zaterdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no. 87926 DE NIEUWE BLAUWPOORTSBRUG. Zoowel aan de binnen- als buitenzijde van de oude brug heerscht momenteel een groote bedrijvigheid in verband met de onderbouw van de nieuwe brug. De afgegraven grond wordt voor een deel gebruikt voor demping van het bekende vijvertje voor de Ford-garage. Langs de tramrails is men momenteel bezig de ijzeren damwand in te heien. Het blijkt een heel karwei de zware ijze ren balken zoo diep in den grond te werken. Bij het graven stuit men ook op gemetselde stukken van den onder bouw der oude brug, die indertijd over het langs de Bargefenne stroomende water lag. Enkele oude Friesche (zware zandsteen) komen ook zichtbaar, wat de veronderstelling doet maken dat hier zeer waarschijnlijk nog oude brokstuk ken van de vroegere Harlingerpoort zul len worden gevonden. Reeds nu heeft door het rooien van de boomen deze kant van de stad een geheel andere aanblik gekregen en wan neer de nieuwbouw en omlegging van het vaarwater iets meer gevorderd is, zal dit stadsdeel een radicale verandering ondergaan. den oorlog. Zelfs reikt deze conferentie i verder dan deze strijd en omvat reeds verschillende punten voor na den oor log. Voor zoover uit de vele berichten valt op te maken, is deze oorlogsraad van meening, dat Duitschland twee soortenpolitiek voor oogen heeft. Het land zou óf trachten tijd te winnen om zijn economische Lebensraum in centraal en Zuid-Oost Europa op te bouwen, ten einde dan een geweldig blok tegen de geallieerden te kunnen stellen, óf het zou kunnen overwegen, dat, niettegen staande de lekken in de blokkade, de positie in het bmnenland dermate ver slechterd is, dat iet wijzer is een aanval te wagen en nie; een tweeden winter af te wachten. Deze laatste stelling wordt onder streept door de verschillende verhalen van deserteurs uit Duitschland over den stand van de voedselvoorziening. Indien Duitschland aanvalt zijn er twee moge lijkheden, óf door óf om de Maginoth- linie. Met de eerste zet gaat een ont zaglijk menschen- en oorlogsmateriaal gemoeid, met de groote kans op nega tief resultaat en met de tweede zet ko men de neutralen in het gedrang en wordt het strijdtooneel opnieuw van Duitschen grond op een neutraal gebied overgebracht Zoolang nog niet vaststaat, welke weg de Duitsche legerleiding kiest, blijft de positie van de neutralen en met name Nederland en België uiterst critiek. In- tusschen schijnt het dat men momenteel alle aandacht concentreert op de Bal kan.-Het feit, dat alle Engelsche gezan ten uit de Balkanlanden naar Londen ontboden zijn, wijst er op, dat de En gelsche regeering zich precies op de hoogte wil stellen, hoe die toestand er momenteel precies uitziet. Tot deze ge zantenconferentie behooren dan de am bassadeurs te Ankara, die van Grieken land, Bulgarije, Hongarije, Roemenië en Zuid-Slavië. Ook de Engelsche ambas sadeur te Rome wordt in April voor een kort verlof te Londen verwacht. Men schijnt in geallieerde kringen de absolute verzekering te hebben ontvan gen, dat Rusland niet aan den kant van Duitschland en ook niet persoonlijk aan den oorlog zal deelnemen. Voorts ver luidt, dat men Italië’s vriendschap of blijvende neutraliteit tracht te koopen met de toezegging van Italië’s wenschen in Dzjiboeti, Suez, enz. enz. Het behoeft geen betoog dat de Bal kan voor beide partijen een zeer belang rijke factor oplevert. Voor de geallieer den een mogelijkheid, om de economi sche blokkade intens door te voeren, maar daartegenover voor Duitschland 't eenige middel zich van de allernoodza kelijkste grondstoffen te voorzien. Wel heeft zich in den loop der jaren een ge weldige verandering op economisch terrein voltrokken. We denken b.v. aan de synthetische grondstoffen rubber en petroleum. Bovendien heeft Duitschland door de annexatie van Oostenrijk en Tsjecho Slowakije een belangrijk afzet gebied verworven, maar dat was voor de economische „agressie” van Duitsch land niet genoeg. Het oog werd gericht op Roemenië, een land met ongeveer 20 millioen inwoners, waarvan 81 hun bestaan in den landbouw hebben. Roe menië bezit ongeveer 14 millioen ha landbouw en 7 millioen bosch. De agra rische productie staat ver bij de con- curreerende landen achter. Tot nu toe heeft Duitschland in niet geringe mate van de Roemeensche landbouwproduc ten geprofiteerd. Van hoe groot belang de|ze Roemeensche landbouw voor de voedselvoorziening Van Duitschland is, bewijst alleen het feit, dat 65 van de met het belangrijke zonnebloemzaad bebouwde oppervlakte ongeveer 130.000 H.A. ligt in Bessarabië. Om te bereiken, dat de Roemeensche landbouwers tot de verbouw van bovenstaande gewassen overgaan, heeft Duitschland in Roeme nië enkele ondernemingen opgericht, die aan de Roemeensche boeren zaaigraan verkoopen en tevens een garantie aan de landbouwers geven omtrent den aan koop van de producten tegen een vas ten prijs. Dit is de manier waarop Duitschland de Roemeensche landbouw wil organiseeren ten eigen bate. Geen wonder, dat men van geallieerden kant tracht een spaak in het wiel te steken en daardoor Duitschland in een zeer be langrijk punt te treffen. Bij deze Balkan-perikelen komt thans weer de rede van Molotof, de Russische Volkscommissaris, die in een groote po litieke rede verschillende kromme dingen heeft getracht recht te zetten. Naar Duitsch oordeel is hem dit wel aardig gelukt en naar Engelsch-Fransche be grippen heeft hij er niets van terecht ge bracht. De verschrikkingen van den vrede? Jal Ook 25 jaar geleden hebben we ons zóó eenzijdig bezig gehouden met de verschrikkingen van den oorlog en om deze te boven te komen, dat we echte verschrikkingen van den vrede over ons hebben afgeroepen. De economische crisis, welke de we reld sinds jaren teistert, is in 'feite een gevolg van de onvolkomen wijze, waar op we eeh kwart eeuw geleden den vrede hebben voorbereid. We denken hier in het bijzonder aan één noodlot van dien vrede: de werkloosheid. Inderdaad had die werkloosheid vele oorzaken, maar deze sproten toch alle uit den oorlog voort en bleven gelden door de slechte organisatie van den vrede. We noemen: sterk doorgevoerde mechanisatie in den oorlog bevorderd door tekort aan arbeiders en in de eer ste jaren van den vrede; nog hooger opgevoerd ter bespoediging van de her stelwerkzaamheden. Voorts de steeds hooger ogetrokken tariefmuren, ge volg van het met het einde van den strijd niet herstelde onderlinge vertrou wen. Dus autarkische strevingen. Ten slotte noemen we de handhaving van duizenden vrouwelijke arbeidskrachten in betrekkingen, welke vóór den oorlog door mannen en jongens werden ver vuld. Als men over „het probleem van den toekomstigen vrede” nadenkt, dan houdt men op het oogenblik al het hart vast bij de gedachte, hoe het er na den oor log op de arbeidsmarkt zal uitzien. Meer dan 300.000 jonge mannen ten on zent zijn gemobiliseerd en toch is de werkloosheid slechts met een uiterst ge ring percentage verminderd. Wanneer die ruim 300.000 man straks bij den vrede weer op het economische leven worden losgelaten, hoe zal men dezen dan „bezig” stellen? Velen zullen mis schien hun vroegeren werkkring kunnen hervatten, maar dan moeten de plaats vervangers er uit. Op een internationale economische opleving behoeven we niet te rekenen. De groote volkeren zullen totaal ver armd zijn door de oorlogsinspanning; het streven naar autarkie zal worden bevorderd door de noodzaak, voor bijna alle volkeren geldende, om weer arbeid en een bestaan te scheppen voor de ge- demobiliseerden. Is wat we verhopen ontwapening een der gevolgen van den vrede, dan zal bovendien een sedert jaren helaas „normaal” bestaan heb bende arbeidsgelegenheid voor honderd duizenden (in Duitschland voor milli- oenen) de bewapeningsindustrie, zijn vervallen. We denken met afschuw aan den oor log van thans, maar ook met bezorgd heid aan den vrede, welke eens ons deel weer wordt. En daarom zouden we willen waar schuwen: laten we op heden toch niets doen, wat de arbeidsgelegenheid in den komenden vredestijd schadelijk zal blij ven beïnvloeden. Daarbij denken we b.v. aan de ver vanging van mannelijke werkkrachten door vrouwelijke. Vóór den vorigen oorlog was vrouwelijk personeel in winkels, lunchrooms, op kantoor, in de bureaux der overheid, uitzondering Het is daarna in ontelbare gevallen re gel geworden en gebleven. Wie de oude verhoudingen hersteld wilden zien, werden van anti-feminisme beschuldigd. Waren de vrouwen en meisjes dan enkel maar goed genoeg om in tijd van nood uitkomst te brengen? Had een meisje of vrouw niet even goed het recht om zich onafhankelijk te ma- er tevreden mee is. Duitschland zegt, dat deze rede een duidelijk antwoord is De zal an deren kant schrijven de Engelsche bla den, dat de spil Moskou-Berlijn kraakt. Men is het er over eens, dat Mussolini zich niet heeft willen leenen voor Hitler’s politiek en dat thans Molotof ook te rugkrabbelt. Het bezoek van Maiske de Russische vertegenwoordiger, aan Lord Halifax wordt in de Engelsche bladen als een aanwijzing beschouwd dat er veranderingen op til zjjn. In het alge meen kan men deze conclusie trekken: het wantrouwen tegenover Rusland, dat steeds groot geweest is, is er nog niets op verminderd en men wacht zich wel iets te ondernemen, waarbij niet ernstig rekening wordt gehouden met het dub bel spel, waartoe zich Rusland in den loop der laatste jaren meermalen heeft laten verleiden. Na de terugkeer van Sumner Welles de Amerikaansche vredesafgezant naar het Europeesche vasteland, heeft het aan gissingen, omtrent de eventueele resul taten, niet ontbroken. Gelijk een oase in de wereldwoestijn met zijn oorlogsru moer en maatschappelijke misstanden heeft men zich aan de missie van Sum ner Welles vastgeklampt als 'n steunpunt waaruit eenige lafenis en verkwikking zou kunnen uitgaan. De wereld snakt naar vrede, bij geen der oorlogvoerende partijen is een geneigdheid merkbaar nu eens door een krachtig offensief de een of andere beslissing te forceeren. Men ken en haar eigen bestaan te verzorgen hoopt op een omstandigheid, die plots een geheel andere wending aan het we reldgebeuren moet geven en daarom wordt in diplomatieken zin een veel scherper oorlog gevoerd dan aan de di verse fronten. Intusschen is iets bekend geworden van het rapport, hetwelk Sumner Wel les aan president Roosevelt heeft uitge bracht en waaruit Amerika’s president de conclusie getrokken heeft, dat er voorloopig nog weinig kans bestaat voor een vredespoging. Een grondslag waarop onderhande- lingen kunnen worden opgetrokken heeft men niet kunnen vinden. Tegelijkertijd heeft de opperste oor logsraad van de geallieerden vergaderd en is men nogmaals tot de meest vol komen overeenstemming gekomen wat betreft het doel en de doelstelling van aan Chamberlain en Reynaud. Duitsch-Russische samenwerking bestendigd blijven, maar aan den R.K. VOETBAL. Renado (St Nic.)—R. E. S. 4-6. Na 15 weken rust kwam R. E. S. ein delijk weer los. Begunstigd door mooi weer en in de beste stemming werd naar St. Nicolaas- ga gereisd. Wilde men de fraaie kans op het kampioenschap behouden, dan moest gewonnen worden. En er is gewonnen ook, al kostte het de grootste krachts inspanning. Een 3-1 achterstand in de eerste helft en 4-3 twintig minuten voor het einde heeft wel bewezen, dat er met Renado niet viel te spotten. De thuisclub neemt na een kwartier de leiding, maar ook de bezoekers zitten niet stil en spoedig is de stand gelijk. Renado benut een elfmeterschop en dit werkt iets ontmoedigend, waar de Rood- Witten van profiteeren. en met een zacht schot de leiding vergrooten. Nog voor de rust weet de R. E. S.-rechtsbin- nen tweemaal te doelpunten, en met den stand 3-3 wordt gedraaid. Na rust zijn de partijen weer aan el kaar gewaagd en opnieuw is het Renado die de leiding neemt met een pracht doelpunt van hun rechtsbuiten. R. E. S. zet alles op den aanval, de Renado-verdediging raakt iets vermoeid en voor de vierde maal doelpunt de rechtsbinnen. Na de aftrap is R. E. S. direct weer in den aanval en thans is het de midvoor die Geel-Wit de leiding geeft en geen 5 minuten later wordt de voorsprong vergroot. Met welke uitslag het einde kwam. A.s. Zondag thuis tegen Friso aange pakt, het beste beentje voor en probee- ren ook deze 2 puntjes binnen te halen, hetgeen ook kan. De stand is nu: R. E. S. w. z. s. Bakhuizen Friso Renado M. K. V. 7 8 6 7 7 3 Verdere uitslagen: Renado IIR. E. S. II R. E. S. Ill—W. Z. S. II R. E S. adsp.W. Z. S adsp. Jaargang Woensdag 3 April 194C A Telefoon No. 451 dam er systematisch toe overgaat om al het mannelijke personeel voor zoover er vacatures ontstaan, door vrouwelijke bedienden te vervangen. Dit vervangings- proces is' reeds bijna volledig doorge voerd, want vele der filiaalchefs zijn ge mobiliseerd, het jongere personeel schijnt geen voldoende overwicht te kunnen laten gelden om voor vervanging in aanmerking te worden gebracht en nieuw jeugdig mannelijk personeel schijnt bovendien moeilijk te winnen te zijn, omdat dergelijke jonge mannelijke arbeidskrachten, door het aanpassings vermogen der jeugd, in voldoende mate gevraagd schijnen te worden voor ver vanging van gemobiliseerden in beter betaalde werkkringen. We gelooven best, dat de zaak „moeilijk” is voor de leiders van zoo’n winkelmaatschappij, maar we vreezen, dat ze al te vlot de meest voor de hand liggende oplossing nastreven. Ons dunkt, dat met wat méér moeite de tot heden bestaan hebbende wijze van personeel- bezetting te handhaven ware geweest. Wanneer straks het geheele personeel in dat bedrijf door vrouwelijke chefs en -bedienden zal zijn vervangen, dan zal na den oorlog de vroegere verhouding niet worden hersteld. De leiding van dit bedrijf zal hebben meegewerkt tot ontwrichting van den a.s. vrede, tot ontwrichting van ons eco nomisch bestel en daarmee tot schade aan haar eigen bedrijf. We gaven dit feit slechts als voor beeld. Laten we op heden wél weten, wat we doen en alles nalaten wat de komen de vrede tot een nieuwe verschrikking van de menschheid kan maken. U kunt er om verlegen zitten! Net als om Aspirin. Dat kleine tabletie knapt U gauw weer op als U zich „niet lekker** voelt Zorg dus steeds, een buisje bij de hand te hebben. P. LUNTER, Appelmarkt, BOLSWARD. I B. 'ERl| I I I WP»»irwa'|in irmiwimiiuiiwi.i. i I n -Tppwmjii lil DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1940 | | pagina 1