HET BLOEDIGE SCHAAKSPEL Buit eiilandsche Revue. De eerste schrede Hengst I i Aspirin De Bolswardsche Courant en Westergoo v. &a£coii. J 36= Jaargang Woensdag 17 April 1940 No. 29 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD f I Uit den Omtrek Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 Md. Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l1^ ct. Buitenland 2H ct. NEUTRALE VOLKEREN ZIJN DE STUKKEN WAARMEE DE GROOT MEESTERS ELKAAR MAT POGEN TE ZETTEN. Maar we hebben en houden oog voor realiteiten. Het leggen der mijnen in de Noorsche territoriale wateren bedreig de niet de levens van neutralen en was een oorlogsdaad van de eene oorlogvoe rende partij tegen de andere. Toen deze daad werd gesteld, waren van het kleine Noorsche volk (2J£ millioen zielen) reeds meer dan 400 kloeke zeelieden ten offer gevallen aan de Duitsche strijd- methoden ter zee. 15 April 1940. De collecte voor heeft alhier f22.02 het Emmabloempje opgebracht. Neen, we willen de handelwijze der geallieerden niet verontschuldigen, inte gendeel: we veroordeelen ze ten scherp ste. Maar de eenigen, die ter zake recht vaardig oordeelen, en recht van protest hadden, dat zijn de kleine neutrale staten van Europa, die sedert maanden worden bedreigd en niet slechts enkel van de zijde der geallieerden. We veroordeelen de geallieerden om wat ze deden, omdat we recht recht heeten. We veroordeelen, omdat het recht van anderen nooit mag wor den opgeofferd aan het belang, dat men zelve heeft. Een schending van recht van anderen, hoe gering deze schending ook moge zijn en hoe groot het belang van de andere partij daarbij ook weze, is en blijft onrecht. En daarom veroordeelen we de eigen gerechtigde daad der geallieerden, die mijnen legden in de Noorsche territoriale wateren. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Leesgcld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. r 1 L i i I 1 Het antwoord van Duitschland op d? schending der Noorsche neutraliteit door de geallieerden is een nieuwe inbreuk geweest op de neutraliteitsrechten van volkomen ook in het nieuwe conflict onzijdige staten. Duitschland laat systematisch de neutralen boeten voor wat een machtige tegenstander het aan doet. De heele oorlogvoering ter zee is er het bewijs van. En ook nu weer moest Denemarken in de eerste plaats, weldra gevolgd door de andere Scandinavische rijken, den prijs betalen; het zijn landen waarmee noch Engeland of Frankrijk, noch Duitschland eenig geschil hadden. Een oorlog werd niet verklaard onverwachts, in den donkeren nacht to gen Duitsche Jegers en marine-sjtrijd- krachten uit om het neutrale land te overweldigen. Duitschland heeft op elke daad zijner tegenstanders zooals het zelf trotsch erkent een antwoord klaar. Maar het is steeds eeh antwoord, dat den mach tigen tegenstander onverlet laat, maar kleine, onzijdige volkeren, doet sidderen en in de grootste ellende dompelt. Met dapperheid en krijgsmanseer heeft zulk antwoord niets gemeen. Het is niet onze bedoeling om te dezer plaatse de ontwikkeling te schet sen van de gebeurtenissen, welke heel Scandinavië in den oorlog hebben be trokken. We willen hier slechts constateeren, hoe gevaarlijk een neutraliteitspositie is in het huidige conflict. Ook de onze, Het gaat er niet enkel om zelfs niet in de eerste plaats of een neutraal volk zijn neutifaliteitsplichten ionvejr|et nakomt, maar óók ja: vóóral of zijn afzijdigheid al dan niet een belang der oorlogvoerende partijen is. De feiten hebben ’t uitgewezen: noch de eene, noch de andere partij zal onze rechten ontzien, wanneer het zich met eem schending dier rechten gebaat acht. De Scandinavische rijken, in het bij zonder Denemarken en Noorwegen, mis sen een weermacht, welke in staat is om een onverwachten vijandelijken stoot op te vangen. Wat dót betreft, verkeeren wij in een andere en gunstiger positie. Onze weermacht moet van dag tot dag, van uur tot uur paraat blijven. Een aan val, van welken kant hij ook worde on dernomen, moet kunnen worden opge houden, tot de groote vreemde strijd macht, welke door den loop der gebeur tenissen automatisch tot medestander wordt gemaakt, zich aan onze zijde kan hebben geschaard. Als onze eigen weermacht tot tijde- lijken weerstand aan een vijandelijken inval in staat is, vervalt daarmeë elk voordeel, dat een schending van onze neutraliteit voor een der oorlogvoerende partijen zou kunnen hebben. in de wereldberoemde Welf- schoen, is eeu stap in de goede richting. Verjongd en onvermoeid, overal te kunnen gaan en staan dat is pas voet- comfort Eens proberen is steeds begeren! Alleenverkoop voor BOLSWARD e.o. Schoenwinkels één slag die geheele productie voor het eigen land te reserveeren en daarmee ook de verscheping naar Engeland onmoge lijk te maken, is de militaire bezetting van Duitschland in snel tempo voltooid. Gelden deze overwegingen ook voor Denemarken? Gedeeltelijk wel, omdat de verbindingsweg *Over Denemarken be langrijk korter is, maar bovendien speelt betreffende Denemarken een andere fac tor een belangrijke rol, n.l. de vetvoor- ziening voor Duitschland. Zooveel is de laatste tijd wel van het Duitsche econo mische leven bekend geworden, dat we zeker weten, hoe de vetpositie van dit land is. Denemarken nu is een belang rijk landbouwcentrum met een boterpro- ductie, welke voor een belangrijk deel naar Engeland wordt uitgevoerd. Heeft Duitschland nu getracht door de bezet ting van Denemarken de vetuitvoer naar Engeland stop te zetten en deze geheele productie voor het Duitsche volk te reserveeren? Met zeer groote belangstelling wach ten we deze week de komende gebeur tenissen af. Wacht U voor verkoudheidsbacillen ZURICH. AUTO TE WATER. 12 April 1940. Hedenmiddag geraakte even buiten ons dorp een militaire vrachtauto van de smalle Pingjumerweg af te water. Door een kraanwagen uit Den Helder is het met veel moeite gelukt de wagen weer op den weg te krijgen, zoodat hij de reis naar Den Helder kon vervolgen. Al met al was de heele middag er mee ge moeid. Slechts leger en vloot kunnen ons buiten den oorlog houden op rech ten” alleen kan geen vrij en onafhanke lijk bestaan meer steunen. Willen we buiten den oorlog blijven, dan moeten we er op bedacht zijn, dat we er elk oogenblik in kunnen worden betrokken. Oorlogsverklaringen worden niet meer gedaan. Als een oorlogvoerende er be lang bij heeft, verrast deze ons volk en onze weermacht op een onverwacht mo ment in den slaap. En daarom mogen we bij wijze van spreken geen oogenblik slapen, vóór de vrede is geteekend. o houding van de geheele Italiaansche pers is de| laatste week uitgesproken pro-Duitsch. Dat behoeft ons niet te ver wonderen, immers de Italianen zijn de bondgenooten van de Duitschers, maar we weten maar al te goed uit den vo- rigen oorlog, dat Italië zich schaart aan die kant, waar het meeste voordeel te behalen is. We meenen de veronderstel ling te mogen uitspreken, dat die pro- Duitsche houding van de Italiaansche pers, geïnspireerd was op het oogen- blikkelijke succes van den Duitschen aanval. Maar naar mate de toestand zich iets meer consolideert wordt de toon in een deel van die pers wat voorzichtiger. Zoo schreef de Popolo d’Italia, het lijfblad van Mussolini: „Het wekt ver wondering, dat er van Duitsche zijde niet van te voren voor werd gezorgd, dat het doordringen van vijandelijke schepen in het Skagerrak ónmogelijk was gemaakt”. Een ander Italiaansch blad, de Tele- grafo schenkt meer dan de andere pers aandacht aan de zware verliezen, die de Duitsche vloot heeft geleden. Gebeurt deze draai onder invloed van de redevoering van Churchill, Enge- land’s oorlogsminister? De Britsche vloot (aldus een gedeelte uit deze rede voering) is sterk genoeg, niet slechts om de Duitschers het hoofd te bieden, maar ook om de wacht te houden in de Mid- dellandsche Zee. Daarom mogen we vragen: is deze nieuwe zet van Duitsch land van beslissenden; invloed op het verloop van den oorlog, volkomen met „ja” beantwoorden, maar dan dient men ook nauwkeurig acht te slaan op de ont wikkeling van oen toestand in het Zui den van Europa. Heeft Daladier, de Fransche minister van oorlog, dezer dagen met generaal Gameln en maarschalk Weygand gecon fereerd met het oog op bepaalde ge beurtenissen in de Middellandsche zee? Ook hier zal de tijd ons de oplossing komen brengen. Die tijd is ook een be langrijke factor van Duitschland bij het eventueel slagen van het Noorsche ex periment. Met alle beschikbare krachten moet een samenvloeiing van de Noor sche en Engelsche strijdkrachten wor den voorkomen en kan dit niet over zee, dan komt als laatste alternatief: de neu traliteit van Zweden moet er dan ook maar aan gelooven. Wil men nii^t goedschiks doortocht aan de Duitsche troepen via de spoor weg van Gothenburg verleenen, dan wordt ook dit land onder Duitsche voog dij gesteld. Het behoeft geen nader betoog, dat de positie van Zweden uiterst gevaarlijk is. Gevaarlijker dan die van Nederland? zult ge misschien vragen. Ja, naar onze bescheiden meening voorloopig nog wel. Zweden ligt momenteel iets meer in de belangensfeer dan dit met ons land het geval is. Zooals we evenwel aan het begin van dit overzicht opgemerkt heb ben, ontwikkelen de gebeurtenissen zich met zoo’n razende snelheid, dat een thans nog volkomen veilig object, mor gen voor een geheel veranderde situatie komt te staan. Paraat te zijn langs alle kant, is daarom het parool. We komen thans aan de beantwoording van onze tweede vraag: Wat was het doel? Zooals iedereen zoo langzamerhand wel weet, is de Duitsche oorlogsindustrie voor verschillende grondstoffen aange wezen op toevoer uit ’t buitenland. Spe ciaal het ijzererts uit Noorwegen en Zweden is voor Duitschland onmisbaar. In die verscheping ontstond den laat- sten tijd door een verscherpte Engelsche actie eenige vertraging en om nu met Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent Zaterdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no. 87926 WITMARSUM HICHTUM. Maandagmiddag is het 4!/2-jarig zoontje van den heer R. Koopmans, dat op den weg speelde, door een passee- rende auto uit Parrega gegrepen en deerlijk gewond'. Het kind is later overleden. Met welk een verbazende snelheid het wereldgebeuren zich in onzen tijd voltrekt, bewijst weer de afgeloopen week. De oorlog aan het Westfront was zoo langzamerhand in een stellingsoor- log gekomen, zonder noemensvVaardige gevechten en daardoor ook weinig ver andering in den toestand. Trouwens, die muur van staal en be ton, waarachter de millioenen legers op wacht staan, is moeilijk te doorbreken, maar ook zullen we het er allen over eens zijn dat deze toestand niet besten digd kon blijven. Financieel gaat elk oorlogvoerend land ten gronde en eco nomisch gaat er ook heel wat kapot. We denken b.v. aan de handelsrelaties tus schen de landen onderling. Handel kan alleen gedijen in een sfeer van vertrou wen en wanneer dit vertrouwen verdwe nen is, dan ligt ook de handel stil, met alle gevolgen daaraan verbonden. Naar ieders berekening moest er dus op de een of andere manier verandering ko men; alleen wist niemand waar en door wie de veranderde toestand zóu worden ingeluid. Aan die twijfel is vorige week op wel zeer drastische wijze een einde gekomen door de Duitsche overrompe ling van Denemarken en Noorwegen. Verschillende thans vaststaande feiten hebben duidelijk aangetoond, dat dit een door de Duitschers zorgvuldig vooraf voorbereid plan is geweest en ook ge heel past in het kader van de Duitsche blitzkrieg. Het is niet de eerste keer in dezen oorlog dat Duitschland door een over rompelende actie een tactisch succes heeft weten te behalen. Dit is in Dene marken en Noorwegen ook weer gelukt, maar de vraag dient gesteld: Is deze zet van bijzondere beteekenis op de ge heele |oor|log^si|tuatie? en ten tweede: wat was het doel? Zeer zeker mag reeds thans worden geconcludeerd, dat aan deze inval een buitengewone beteekenis moet worden gehecht. De stellingsoorlog is naar een open terrein verplaatst de frontlijn is belangrijk uitgebreid en de Duitsche vloot heeft de bdschefimende thuisha vens verlaten en ligt nu versnipperd irï de verschillende havens van Noorwegen. Militaire deskundigen achten deze zet van Duitschland een grove strategische fout. Op enkele markante punten willen we eens wijzen. Op zeer snelle wijze hebben de Duit schers de meest strategische punten van Noorwegen bezet en hebben daardoor ’t voordeel met een betrekkelijk kleine troepenmacht de landing van geallieer de troepen te kunnen beletten. Oogen- schijnlijk is het voorloopige succes aan den kant der Duitschers. Het niet te weerspreken feit, dat de Engelsch-Fran- sche vloot de zee beheerscht, maakt de positie van een Duitsch expeditieleger in Noorwegen zeer gevaarlijk, temeer nu tegen de Duitsche verwachting in het verzet der Noren allengs beter georgani seerd wordt. Nu kunnen zeer waar schijnlijk de Engelsche landingstroepen samenwerken met de Noorsche verde digers en zoo langzaam maar zeker de Duitsche troepen térugdrijven of inslui ten. Daar komt nog bij, dat de verzor ging van een belangrijk troepencontin gent een regelmatige aanvoer vraagt en deze moet voor de Duitsche troepen in Noorwegen voor een groot deel over zee gebeuren. Deze factor is naar onze mee ning van beslissende invloed op dezen strijd, maar hiermee is nog niet /ten volle antwoord gegeven op de boven gestelde vraag. We moeten ons dezer dagen alleen niet bezig houden met wat er in het hooge Noorden gebeurt. Ook de zuide lijke route verdient onze onverdeelde aandacht. Let eens op hoe Italië op deze nieu we schending van het volkerenrecht door Duitschland reageert. Geen woord van sympathie met het Noorsche volk. De De verbijstering over het geweld en onrecht, dat in deze dagen opnieuw, thans weer anderen, neutrale volkeren wordt aangedaan, moeten we terugdrin gen, want we hebben ons rustig hoe zal het mogelijk zijn? te bezinnen over wat er nu weer doende is. We moeten in meerderlei opzicht ons een oordeel vormen, al ware het maar uit eigenbelang. Dan kunnen we ons be dacht houden op de dingen, welke mo gelijk blijken. Van den oorlog in onze dagen schijnt gezegd te kunnen worden, wat altijd ten aanzien van den Dood heeft gegolden: hodie tibi, gras mihi. Heden gij, morgen wij (ik). Laten we het wél in het oog houden, dat de nieuwe feitenreeks begonnen is met het leggen van mijnen door ma- rine-strijdkrachten der geallieerden in Noorsch territoriaal water. In Duitschland heeft men daar vree- selijk over getoornd, maar deze par- tijd mist het recht om er over te oor deelen. Duitschland heeft herhaaldelijk tevoren de rechten van andere vol keren met voeten getreden: we herinne ren aan de overweldiging van Tsjecho- Slowakije en van Polen; we herinneren aan de wijze, waarop de Duitsche ma rine reeds maanden lang ter zee eigen dommen en levens van neutralen vernie tigt; we herinneren aan Duitsche schen dingen van neutraal rechtsgebied, b.v. aan het beschieten van neutrale vliegtui gen boven het eigen neutrale land (België en Nederland) en aan het weg sleuren van Nederlanders en twee En- gelschen van Nederlandsch grondge bied. Duitschland heeft, wat den eerbied betreft voor het internationale recht, niets te zedemeesteren over anderen. Er zijn voorts machtige „neutralen”, die óók beter doen om met hun bebo terd hoofd niet in het zonnetje van het internationale recht te gaan staan; we denken aan Rusland en Italië. Toen de geallieerden mijnen legden in de Noorsche territoriale wateren, deed men in Rome vreeselijk verontwaardigd. De „Tribuna” b.v. schreef dat de En- gelschen en Franschen, behalve dat zij het volkerenrecht met voeten treden, ’n zeer ernstigen aanslag op de belangen der neutrale landen doen. Ziet: het tijdstip, waarop de Italianen bemerken, dat er aanslagen worden ge pleegd op de rechten van neutrale lan den, disqualificeert het thans uitgespro ken oordeel. Wie het geweld niet tellen, dat jegens Abessinië werd begaan en Albanië, wie de Oostenrijkers bij hun overweldiging aan hun lot overlieten, wie slechts hoon en verachting over hadden voor de Tsjechen, toen dezen zich hun onafhan kelijk bestaan ontroofd zagen, wie hun politieke vriendschap met de Polen heb ben verraden, toen dezer land verwoest werd, wie voor de zwakke aangevallen Baltische en Finsche volkeren nog geen partij durfden kiezen tegen de zoo ver achte Russische communistische impe rialisten die moeten niet doen, alsof toen pas recht en vrijheid van neu trale volkeren op ernstige wijze werden bedreigd, toen Engeland en Frankrijk op duidelijk aangewezen plaatsen mijnen legden in Noorsche wateren. r I I I I 3 i i i I wfathïrpmoï •ZI I I Laat ze U niet de baas worden I Een opkomende verkoudheid is zoo gemakkelijk met Aspirin te onderdrukken. i ©<2)©©©©©©©©©@©© DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen k GEEFT

Bolswards Nieuwsblad nl | 1940 | | pagina 1