Buiienlanösclie Revue. Een weldaad Hengst I 1 J De Bolswardsche Courant en Westergoo ONZE BOTERPOS1T1E. Stadsnieuws. 36^5 Jaargang r l Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD i het Md. L-»—J De schoen met de wereldberoemde, verende en steunende bodem Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland m ct. Buitenland 2^ ct. COLLECTE BIJZONDERE NOODEN. De opbrengst van deze collecte, j.l. Zaterdag gehouden, bedraagt ruim 200 gulden. ONGELUK BIJ HET VOETBALLEN. Tijdens den Zondag voormiddag ge houden voetbalwedstrijd op het sport park te Sneek tusschen L. S. C. III en C. A. B. II kwam de C.A.B.speler Hen drik Kroontje zoodanig te vallen, dat hij het linkerbeen onder de knie brak. Na dat dokter Dethmers hem had onder zocht en eenige leden van de E.H.B.O. de eerste hulp hadden verleend, is Kroontje met de politieauto naar het St. Antonius Ziekenhuis 'overgebrjacht. De wedstrijd werd hierna hervat. Dit ongeval is voor den heer K. een leelijke schadepost, daar hij gehuwd is en een eigen zaak drijft. ’T ZIT IN DE LUCHT. De Doelezaal was goed bezet, zelfs op Zondagmiddag en dit niettegenstaan de het mooie weer. Wel een bewijs, dat de film onder bovenstaande titel in de smaak is gevallen toen deze voor enkele maanden terug is gedraaid. Ook nu weer was het voor-programma uitste kend verzorgd. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. voor uw voeten Schoenwinkels Sedert ons vorig weekoverzicht is in de algemeene wereldsituatie weinig of geen verandering gekomen. De oorlog in het westen is en blijft nog steeds een over en weer verkennen teneinde een zwakke plek in de verde digingslinie van den tegenstander te' ontdekken en de oorlog in het Noorden heeft ook nog niet die verandering ge bracht, dat men reeds van een gewij zigde toestand voor een van beide par tijen zal kunnen spreken. De dagelijk- sche radioberichten maken ons ook niet veel wijzer en bovendien, wat zal men kunnen gelooven van de elkaar eiken dag tegensprekende berichten? Wanneer de Duitschers een luchtaanval onderne men, kost dit de Engelschen minstens een slagschip, enkele torpedobooten enz. enz. Maar direct volgt dan een En- gelsche ontkenning met bovendien een opgave van het aantal vliegtuigen, dat is neergeschoten, de vliegvelden die zijn vernield en de transportschepen, die in den grond geboord werden. Dat zal waarschijnlijk zoo blijven doorgaan tot eenmaal deze oorlog ook tot het ver leden behoort. De algemeene belangstel ling gaat daarom in de laatste dagen niet zoozeer uit naar het oorlogsterrein, als wel naar de positie en de houding van de neutralen. Hoe langer deze oorlog duurt, hoe minder kans dat de tegenwoordige neu tralen buiten deze oorlog zullen blijven. Die onzekerheid schept juist die zenuw slopende sfeer in de internationale ver houdingen. Naar alle kanten waakzaam, EINDLES R.-K. LAGERE LANDBOUWSCHOOL. Maandagmiddag vond in de R.-K. landbouwschool aan de Gasthuissingel alhier de eindles plaats van de 4-jarige cursus. Aanwezig waren de leerlingen met di verse ouders, het; bestuur van de school, de Eerw. Heeren Geestelijken, de heer Leupen, waam. directeur Rijkslandbouw winterschool te Leeuwarden. De heer Joh. Hoekstra opent deze bij eenkomst met de Chr. groet en een woord van welkom tot de aanwezigen. Het is voor dej leerlingen, ouders en leeraren steeds een bijzondere dag, wan neer de resultaten van een cursus wor den gewikt en gewogen. Naar het oor deel van den Directeur is deze klas zeer goed geweest. Hierna was ’t woord aan meester De Jong om in tegenwoordigheid van de belangstellenden de kennis van de leer lingen eens te onderzoeken. De verschil lende door den leeraar gestelde vragen werden over het algemeen vlot door de leerlingen beantwoord. Deze les staat zooveel mogelijk in het teeken van de praktijk. Met veel belangstelling wordt dit vragenspel gevolgd en de indruk ge vestigd, dat het onderwijs aan deze school zeer vruchtbaar genoemd mag worden. Na dit voor de leerlingen vrij moeilijke vragenuur neemt ook de heer Leupen de kennis van de jongelui nog even on der handen. Daarna worden de diploma’s uitge reikt, waarbij de heer Leupen wijst op de tusschenschakel die de lagere land bouwschool biedt tusschen lagere school en landbouwwihterschool. Het lagere landbouwonderwijs voorziet in een drin gende behoefte. De toeloop naar dit on derwijs is groot en hoewel de nieuwe school wel een deel der leerlingen van deze school zal ovememen, blijft er voor Bolsward nog een groot contingent over. Spreker wijst de jongens' op de noodza kelijkheid van verdere persoonlijke stu die, kennis vergaderen is nog steeds de beste geldbelegging. Alle leerlingen ontvangen het diploma en de vijf besten bovendien een boekwerk. Daarna richt de spreker een woord van dank tot de commissie van toezicht en leeraren. Een hartelijk applaus vertolkte de in stemming van de vergadering. De Directeur, de heer de Jong spreekt hierna een woord van opwekking tot de Jongens. Het feit, dat deze eindles sluit met 27 leerlingen is een groote voldoe ning en onderstreept volkomen de woor- JAARVERGADERING STEDELIJK MUZIEKCORPS. Vorige week Vrijdag werd de jaarver gadering van bovengenoemd corps ge houden. Verslagen van secr. en penn. werden met een woord van dank goed gekeurd. De kas sloot met een klein batig saldo. De begrooting van het komende boek jaar kan niet sluitend gemaakt worden door het ontbreken van voldoende sub sidie. 4 Mei 1941 heeft hef corps 60 jaar bestaan. Wil men dit feest op waardige wijze herdenken, dan dienen de finan ciën noodzakelijkerwijze versterkt. De voorzitter sprak den wensch uit, dat het corps met opgewektheid en lief de voor de muziek het jubileum mag vie ren. Nieuwe leden en ook pas beginnen den kunnen zich ten allen tijde bij bestuur aangeven. den van den vorigen spreker, dat deze kennis nog slechts een begin is. Ook in het boerenbedrijf behooren hoofd en hand bij elkaar. Het lezen van een goed vakblad is absoluut noodig en bijzonder het Friesch Landbouwblad geeft een schat van kennis. Daarnaast is ook een plaats in het organisatieleven noodig. Met een woord van dank aan de leer lingen voor de prettige samenwerking en de heer Leupen voor de aangename verstandhouding en het bestuur en pater Groothuizen besluit de heer de Jong zijn toespraak. De heer Tj. Hettinga brengt ’n woord van hulde aan school en leeraren namens den A. B. T. B. Namens de leerlingen spreekt Folkert Hettinga een hartelijk dankwoord, daarna de heer Roorda na mens de ouders en het slotwoord door den heer Joh. Hoekstra, die daarna de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze sloot. Aan de volgende leerlingen kon een diploma worden uitgereikt: Hyltje Brandsma, Roodhuis, 67J/2 pnt.; Wiepke Bootsma, Parrega, 67 pnt.; Fei- ke Kramer, Draaisterhuizen, 65 pnt.; Willem EJgersma, Schraard, 64^ pnt.; Yke Seekles, Doniawier, 64 pnt., (allen met lof). Paulus Andela, Cubaard, 63 pnt.; Klaas Timmerman, Ijlst, 62 pnt.; Michiel Huitema, Roordahuizum, 62 pnt.; Jozef Roorda, Wijtgaard, 62 pnt.; Jan Hoek stra, Bolsward, 59j^ pnt.; Johannes de Jong, Scharnegoutum, 59>/2 pnt.; Yme Poelsma, Lutkewierum, 59 pnt; Julius Galama, Friens, 57 pnt.; Wiebren San- tema, Oosterend, 56’/2 pnt., (allen met veel vrucht). Homme Jansma, Ijlst, 55'/2 pnt.; Dirk Sjaarda, Oosterend, 55 pnt.; Eile Han- nema, Dedgum, 54/2 pnt.; Bauke Roor da, Wijtgaard, 54/2 pnt; Jan de Bruin, Harlingen, 52'/2 pnt.; Hylke Heeres, Par rega, 51 pnt; Jitte Flapper, Abbega. 51 pnt.; Jan Buwalda, Wons 51 pnt., (allen met vrucht). Sjoerd, Hettinga, Tjalhuizum, 47i/2 pnt; Sjoerd Landman, Westhem, 46 pnt. Haije de Wolff, Flansum, 43 pnt.; Folkert Hettinga, Burgwerd, 42 pnt.; Douwe Hettinga, Blauwhuis, 41 pnt. is het parool voor die neutralen, die tusschen hamer en aambeeld gekneld zitten. Voor de zoogenaamde vrijstaan de neutralen is de toestand geheel an ders en hier denken we in de eerste plaats aan Italië. Blijft dit land zijn afwachtende hou ding gestand, om dan na dezen oorlog met ongeschokte vitaliteit zijn geheele economische macht op de wereldmarkt te plaatsen? Volgens de iaatste ontwikkelingsgang van het Italiaansche standpunt zal Italië niet wachten tot deze oorlog voorbij is, maar reeds zeer binnenkort partij gaan kiezen in het wereldconflict. We kunnen dan als vast en zeker aannemen, dat Italië dan zal staan aan den kant van Duitschland, waarmee het door vriend schapsbanden is verbonden. De aanwe zigheid van een Duitsche militaire mis sie in Italië geeft te dien opzichte dui delijke aanwijzingen. Welke veranderin gen brengt het eventueel meedoen van Italië in dezep oorlog? Allereerst vraagt dan de afsluiting van de Middellandsche Zee de aandacht. Hoewel de Italiaansche vloot over be langrijke eenheden beschikt, zijn we toch van oordeel, dat deze vloot, evenals thans de Duitsche in verschillende ha vens zal worden geblokkeerd. Zoo sterk achten we de Engelsche en Fransche vloot nog wel, dat men dit klaar kan spelen. Iets anders is, of het zwaarte punt in deze moderne oorlog nog wel gezocht moet worden in zware slagsche pen en kruisers, of dat we veel meer rekening moeten houden met het moder ne wapen, het vliegtuig. Let eens op de berichtgeving uit Noor wegen. Duitschland meldt steevast vol treffers uit vliegtuigen op de Engelsche oorlogsschepen en deze successen wor den door de Engelsche berichtgeving zooveel mogelijk verkleind. Wat is het doel van deze tegenstrijdige manoeuvre? Stemming maken ten opzichte van Italië? Indien werkelijk de praktijk zou uitwij zen, dat de moderne bommenwerper su perieur wordt aan ’t kruisers-materiaal, dan is dit. juist voor Italië wat be schikt over een zeer moderne luchtvloot van het allergrootste belang. Men kan dus gerust zeggen, dat Italië met zeer groote belangstelling de ont wikkeling van den strijd in Noorwegen volgt, om daaruit de conclusie te trek ken of het deelnemen aan dezen oorlog een redelijke kans op voordeel biedt. De geheele kwestie wordt door Italië be zien vanuit een handelsoogpunt: wat kan ik er aan verdienen dat is de leuze die de Italiaansche dictator zich bij meerdere gelegenheden gesteld heeft. Tot nu toe blijft Italië evenwel het groote vraagteeken, temeer nu ook Italië met andere factoren rekening moet hou den. Om maar een enkele te noemen: de Balkan. Het is voldoende bekend, dat Turkije geheel aan den kant van de ge allieerden staat. Roemenië wil graag zich zelf blijven, maar voelt zich toch iets meer tot de geallieerden dan tot de totalitaire staten aangetrokkén. Zuid-Slavië is weer iets meer georiën teerd op Italië, maar toch niet in die mate, dat een versterking van het mid- den-Europeesch blok te verwachten is. Evenzoo staat het met Bulgarije, Grie kenland en Hongarije. Hoever gaat hier de invloed van Italië? Heeft men in deze landen dezelfde tactiek toegepast als in Noorwegen en tracht men ook hier in vertrouwensposten Duitschgezinde per sonen te plaatsen, die op het geschikte moment handelend moeten optreden? Deze truc heeft in Noorwegen uitste kend voldaan, maar we mogen niet ver geten, dat men een dergelijke coup niet zoo gemakkelijk voor de tweede keer herhalen kan. Men is nu gewaarschuwd en dat be wijst ook wel de groote activiteit die men thans in alle landen ontplooit ten opzichte van de vreemdelingen. Als een klein bewijs hoe er momenteel geïntri geerd wordt moge dienen, dat b.v. in de laatste maanden zeer vele Duitschers on der de dekmantel van toerist of handels man naar Hongarije zijn getrokken en daar vasten voet hebben gekregen. Waarom juist in Hongarije? zult ge misschien vragen. Het antwoord ligt voor de hand: de Donau. Deze internationale stroom, waarover de petroleum van Roemenië naar Duitschland wordt vervoerd, is, waar deze rivier stroomt door Hongaarsch ge bied, omgeven door hooge bergen, stroomversnellingen enz. Wanneer dus een of ander belangheb bend land bij de aanvoer naar Duitsch land over de Donau sabottage zou wil len plegen,, dan was dit in Hongarije de meest geschikte plaats. Zonder een ge oefende loods is het bevaren van de Do nau niet mogelijk. Wanneer er dus bin nenkort verrassingen uit dezen hoek van Europa komen, behoeft ons dat niet te verwonderen. Ten slotte blijft er over de kwestie Rusland, eveneens een onberekenbare factor. Voor velen, die er zich over ver wonderen, dat Rusland tot nu toe neu traal blijft, mogen we even opmerken, dat niet voor niets een krachtig En- gelsch-Fransch leger in Egypte is saam- gebracht. De kwetsbare plaats voor Rusland zijn de oliebronnen van Bakoe en de op verzoek van de Russische re- geering geraadpleegde Amerikaansche deskundigen, hebben onomwonden ver klaard, dat deze olievelden tegen een vliegaanval niet te verdedigen zijn. De grond is dermate met olie doordrengt, dat enkele brandbommen onherstelbare schade zullen aanrichten, maar daarbij ook rechtstreeks het bestaan van het Sovjetrijk beïnvloeden. Zoo zien we ook nu weer, dat het wereldgebeuren zijn overeenkomst met het schaakspel hand haaft; de eene zet lokt direct een tegen zet uit, totdat het spel schaakmat staat. Of zou het misschien weer een remise- spel worden? perken en een reserve daarvan in eigen land te gaan aanleggen). Ook Rusland heeft in sommige jaren althans belangrijke graanoverschotten, maar eerstens is Rusland een louche vriend der Duitschers gebleken, die het begrip van wederkeerigheid bij vriendschaps diensten niet schijnt te kennen. Rusland heeft zich ook zelf voorbereid te houden op verrassingen in de oorlogssituatie; zijn transportmogelijkheden zijn in nor malen tijd al zéér beperkt en sinds het uitbreken van den oorlog nog ingewik kelder geworden. Als de bezetting van Denemarken van geruimen duur wordt, zal zijn veesta pel aldus is te voorzien geleidelijk worden afgeslacht. We behoeven dan ook geenszins te vreezen, dat we de Duitsche markt zullen verliezen. Trou wens, het Duitschland van né den oor log zal aan onzen agrarischen export, indien ons productie-apparaat in orde is, alle mogelijkheden bieden, welke be staanbaar zijn in de omstandigheden, welke (Duitschland gelaten iwoflden of die het zich (door een overwinning) ge schapen heeft. En de Denen zullen na den vrede nog jaren tijds behoeven om zich weer een veestapel te verwerven van voldoende kwaliteit en omvang, dat ze met hun boter de West- en Midden-Europeesche markt kunnen beïnvloeden. Een van de voornaamste belangen van het oogenblik is, dat de Nederland- sche boterproducenten hun product we ten op te voeren tot een kwaliteit, wel ke die van de Deensche minstens even aart. Alleenverkoop voor BOLSWARD e.o. NA DE OVERWELDIGING VAN DENEMARKEN. ’t Is met eenigen schroom, dat we het onderwerp beroeren. Het gaat n.l. om de vraag, in hoeverre onze eigen eco nomische positie wordt beïnvloed door de Duitsche bezetting van Denemarken. De oorlogsvoorbereiding en daarna de oorlogsdaden, hebben ons van keer op keer geweldig geschaad. Nu zijn som migen van meening, dat we van de be zetting van Denemarken voor ons zelve eenig voordeel mogen verwachten. Maar daarover schijnt niet gepraat te mogen worden; we zagen de gedachte aan zulk voordeel in een dagblad gequalifi- ceerd als „likkebaarden” om een „im moreel profijt tengevolge van anderer ellende”. We vinden dat een dwaze qualificatie. Immoreel zou het profijt enkel kunnen zijn, als we aan het toebrengen van de ellende, welke het deel van anderen werd, hadden meegedaan. Het Neder- landsche volk echter verafschuwt uk den grond van zijn hart ’t onrecht, dat wederom twee kleine neutrale volkeren werd aangedaan en het lijdt moreel mee in de ellende der slachtoffers. We zijn volmaakt onschuldig aan de oorzaak van de jongste wijziging in de West- Europeesche economische verhoudingen, maar aan de voordeelen, welke er ons van zouden kunnen toevallen, kleeft geen spatje bloed, dat wij vergoten kun nen hebben, noch een smetje van onze eer. En nu de vraag: staan ons inderdaad economische voordeelen te wachten? We denken hier in de eerste plaats aan de Nederlandsche boterpositie, wel ke zoo nauw samenhing met den Deen- schen afzet van boter op de Engelsche en Duitsche markt. Denemarken is ons land in de laatste decennia als boter- pfloducent en -leverancier voorbijge streefd. De Deensche boter wordt in het buitenland algemeen superieur geoor deeld en ze kon blijkbaar voordeeliger (goedkooper) worden geproduceerd. De Deensche boter heeft den prijs van ons nationale product zoover omlaag ge stuwd. dat deze niet meer loonend is; ze heeft ook vele Nederlandsche afzet markten veroverd. Aan Engeland leve ren we reeds jaren lang Nederlandsche boter beneden kostprijs, in de hoop een deel van de Engelsche markt te kunnen behouden en van dat behoud te kunnen profiteeren in een betere toekomst. Deze strijd voor de toekomst dreigde meer en meer ruïneerend te worden voor het heden. Nu Denemarken door de Duitschers is bezet, is de afzet van Deerfeche boter op de ’fengelsche markt automatisch ko men te vervallen. In Engeland zal dus de vraag naar en behoefte aan Neder landsche boter ongetwijfeld sterk toe nemen. We kunnen een belangrijk deel van ons verloren afzetgebied heroveren en verwacht mag ook worden, dat de prijs zal verbeteren, welken we kunnen bedingen. Van dat laatste moeten we ons ech ter niet te veel voorstellen. In alle oor logvoerende landen, en niet het minst in Engeland, is men er op uit om de kosten van het levensonderhoud zoo laag mogelijk te houden, in welk ver band op het Britsche eilandenrijk het gebruik van margarine zooveel moge lijk wordt bevorderd. Ongetwijfeld zal de Engelsche regeering, om een te groo te stijging van den boterprijs te voor komen, de margarine nóg meer gaan steunen. Naast de voordeelen, welke voor ons op de Engelsche markt te verwachten zijn, staat bovendien het nadeel, dat Duitschland de geheele Deensche boter- productie zal opnemen. De uitvoer van boter naar onze Oosterburen zal daar van de gevolgen ondervinden. Althans in den eersten tijd. De uitgebreide Deen sche veestapel heeft echter veel, zeer veel graanvoeder benoodigd. Dit werd tot nog toe door Canada geleverd. Daarmee is het nu uit; Denemarken is in het blokkadegebied opgenomen. In Berlijn richtte men aanstonds het oog op Roemenië, vandaar zou het benoodig- de graan voor het Deensche vee mis schien kunnen worden verkregen. Maar op Dinsdag van deze week besloot de Roemeensche regeering „ter bescher ming van de neutraliteit” om den ex port van graan te verbieden. (Om de zelfde reden werd toen meteen besloten om den uitvoer van benzine te gaan be- Advertentiën per regel Woensdagsnummer 10 cent Zaterdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no. 87926 Woensdag 24 April 1940 No 31 Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 •icf. P. LUNTER, Appelmarkt, BOLSWARD. t 1 f oeotfi 1 I i I I I I i i I I I i i I i i i I I ©@©©©©@©@(o)©©©© i i i (I I DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen k GEEFT JEÜ^ i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1940 | | pagina 1