ONZE JARIGE KRODIiïRIHSES. Buit enlandsclie Revue. Hengst Naar DANCING BOERMANS De Bolswardsche Courant en Westergoo op reis met een s s s VOITEAL 9 UU Waarom Uit den Omtrek. Stadsnieuws. 36= Jaargang Woensdag 1 Mei 1940 No. 33 gekocht bij P. LUNTER, Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 451 1 Md. Aanbevolen door H.H, Doctoren. geeftjéüöD •1 A We beginnen deze week ons over zicht met het stelden van de volgende vraag: Heeft de beknotting van de pers vrijheid door onze Nederlandsche regee- ring ook bepaalde gevolgen ten opzichte van de berichtgeving en vooral de com mentaren op het oorlogsnieuws? Ons antwoord luidt: Juist om in de zen uitwassen te voorkomen, is dit ver bod van eenigszins sensationeele berich- Het was een in alle opzichten goed geslaagde avond. Dijkstra, Geertje Hardenberg, Sjoerdje Oppendijk, Eppy Post ma, Annabeth Teemstra, Adriana de Teuling en Gety van der Veen, allen uit Bolsward. Hin- ke Algera, Burgwerd, Griet Baijema, Ferwoude; Ali de Boer, Nijland; Metje Boonstra, Hichtum; Boukje Teemstra, Parrega; Boukje Heeres, Hieslum; Han- ny Hoogeboom, Makkum; Lize Vellinga, Pingjum; Wietske Veninga, Schettens; Maaike Visser, Witmarsum en Sietske Wiersma, Hartwerd. 3 Meisjes ontvingen geen diploma. De volgende leerlingen gaan over naar de derde klas: Geertje Anema, Witmar sum; Brecht Bakker, Makkum; Ink de Boer, Makkum; Wietske Keuning en Corrie Keuning, Wommels; Janny Lan- ting, Schettens; Anny Bakker, Emmy de Boer, Lolkje Couperus, Cecilia Galama, Dineke Onvlee en Agnes Roorda, allen te Bolsward. GESLAAGD. De vorige week Woensdag slaagde voor het examen Vakbekwaamheid in ’t Bakkersvak onze stadgenoot, de heer E. S, Wouters. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. Inkuilen met melasse of zuur. Inlichtingen in BRANDSMA’s WINKELS. ONGEVAL. 28 April 1950. Een 7-ijarig kind van een arbeider, werkzaam bij de baggermachine, viel over een petroleum-stel waarop koken de melk stond. Het kind brandde zich deerlijk, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. moeten Uw voeten boeten? Hoevelen hebben de ellende van slecht passend schoeisel al met een paar bedorven voeten moeten bekopen Voorkomen is beter dan genezen I Alleenverkoop voor BOLSWARD e.o. Schoenwinkels DE OOIEVAARS IN HET PARK. Sedert de Zaterdag en Zondag toen een vijftal ooievaars een korte strijd hadden aangebonden om het bezit van dit nest en de verwachting werd uitge sproken, dat dit nest nu wel bewoond zal worden, blijkt dat tot nu toe niet een paartje zich deze woning heeft uitgeko zen. Zoo nu en dan komt er nog een ooievaar een kort bezoek brengen, maar een blijvende bewoner is dit niet. In het hertenkamp is meer bedrijvig heid. We telden er 8 stuks en als dit zoo doorgaat, wordt het binnen afzienbaren tijd een complete veestapel, waarvoor ’t beschikbare grasveld veel te klein is. Ons inziens weegt de weinig aanlok kende modderpoel, waarin dit grasveld thans verkeert, niet op tegen de aardig heid van enkele herten. Er is geen geluk zonder zorgen. Dat ondervindt helaas ook onze geliefde Kroonprinses, want terwijl de liefde steeds rijker bloeit in haar jonge leven, drukken de nooden van den tijd het volk ter neer, het volk, dat de Voorzie nigheid aan de Oranjes te leiden heeft toevertrouwd op de paden des Vredes, van welke het thans, telkens en telkens weer, dreigt te worden afgedrongen. Met zorg om deze dingen is het groo- te geluk der Oranjes en ongetwijfeld niet het minst van een zoo gevoelige vrouwe als onze Kroonprinses, vermengd. Maar die zorg deelen we mèt Oranje en wordt ons daarom licht. En Oranje deelt zijn vreugde met ons volk, waar door het geluk, ons geloof en vertrouwen vermeerderd worden. We ervaren dat voortdurend aan alle daden, welke ons Vorstenhuis stelt, da den, welke van meeleven getuigen en van offerzin. Bidden we God, dat Hij Oranje en de jarige Kroonprinses in ruime mate het geluk moge blijven schenken. Dat bidden we omwille van hen, die ons met zoo veel liefde hebben geleid; we bidden het ook om ons zelfs wille, omdat het wel zijn der Oranjes een bron van kracht en sterkte voor ons volk is, waaruit al tijd met groote gulheid wordt opge deeld. Zij leve lang en voorspoedig onze Kroonprinses! ARUM. DRANKBESTRIJDING. 26 April 1940. De afd. Arum van de N. V. tot afsch. van ale. dr. hield onder leiding van den voorzitter, den heer Joh. van Zandber gen een vergadering in ’t Dorpshuis. Er werd medegedeeld, dat er den laatsten tijd enkele jongeren waren toe getreden als lid. Door de voorzitter werd verslag uitgebracht van de F. P. C. en de Federatie-Vergadering. Aan de mee ting op Hemelvaartsdag te Leeuwarden zal worden deelgenomen, evenzoo aan de eventueel te houden avond-bijeen- komst in de Blauwe Week te Makkum. De plaatselijke actie zal bestaan in het verkoopen van Blauwe bloempjes en ’t gratis verspreiden van manifesten en jeugdmanifesten. Tot afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering te Zwolle is benoemd mej. A. Sinnema. Dat er geen geluk is zonder zorgen, ondervindt onze Kroonprinses in de mooiste jaren van haar leven. Van deze zorgen is de volheid harer vreugde als vrouw en moeder doortrokken. Als mensch is Prinses Juliana veel goeds en liefs ten deel gevallen. Van haar geboor te af is zij, als jongste telg der Oranjes, als de eenige jonge loot, waaruit nieuw leven voor ons Vorstenhuis mocht wor den verwacht, gedragen door de toege wijde sympathie van het Nederlandsche volk en de alles-opofferende liefde van ouders en grootmoeder; ze is gesterkt in vele deugden door het voorbeeld, dat de twee vrouwen, die ons in de geschiede nis van de jongste halve eeuw hebben geleid, haar van dag tot dag stelden. Het echte menschengeluk, het geluk van vrouw en moeder, dat zoo weinigen vorstenkinderen in zijn volheid wordt toegemeten, kwam in het leven onzer Prinses. Zij had het groote voorrecht een huwelijk te mogen sluiten, waarvan lief de en trouw de grondslagen zijn en be loven te blijven. Hoe onzeker het in het algemeen ook moge wezen om de innig heid eener samenleving te beoordeelen zich houdt, maar er mee woekert door den sluier, welke elk menschenpaar rond zijn persoonlijke intimiteit spant wat door dien sluier heen afstraalt van het huwelijskgeluk van het kroonprinselijk paar, laat geen twijfel resten aan de kracht en de zuiverheid van de bron. Onze Kroonprinses is geen mensch, die haar geluk angstig en zelfzuchtig in zich houdt, maar er mee woekrt door anderen er in te laten deelen en het al- zoo te vermenigvuldigen. Toen zij moe der werd en haar kind Beatrix deed heeten, was het toen niet, alsof ze een geschenk, ’t grootste, dat ze geven kon, in handen van het Nederlandsche volk legde? Was het niet, of ze zeide: hier is het kind, waar ge naar verlangd hebt; het brenge u geluk, gelijk het mij en mijn gemaal geluk bracht?! Toen haar moederschap werd beves tigd in, de geboorte van een tweede kind was het volk beangst en bezorgd. Oor log dreigde in Europa en het scheen, dat wij mede in het noodlottige avontuur van volkerenstrijd zouden worden be trokken. Het kroonprinselijk paar noem de toen het tweede kind: Irene. De vreugde der jonge moeder werd tot troosting gemaakt van het bezorgde volk; haar eigen groot geluk legde ze op het altaar van den vrede. Het was een gebed en een belofte. ten ingesteld. We komen daarbij in een •vat eigenaardige positie te staan ten opzichte van het aloude gezegde: Nie mand kan twee heeren dienen en toch zullen we dat in dit geval moeten doen. Wanneer men b.v. zou veronderstellen dat de rede van Von Ribbentrop een aaneenschakeling van onware argumen ten bevat en men zou op dit chapiter ’n beschouwing ten beste geven, dan liep men ’t grootste gevaar buiten zijn boekje (in dit geval de censuur) te gaan. Zoo zou men ook tegenover den anderen kant ’n hypothese kunnen opzetten, die mis schien wel zeer zwaar en zeer juist zou zijn, maar om der wille van de vriend schap aan twee kanten beter niet ge zegd kon worden. Dit wordt nu lang zamerhand een iets moeilijker taak van een overzichtschrijver, die, doordat hij veel leest, zich telkens weer moet in stellen op het neutrale karakter van zijn betoog, alhoewel het toch zeer verklaar baar genoemd mag worden, dat ook hij in zijn persoonlijke gedachte, sympathie heeft met een der beide partijen. We troosten ons dan maar weer met de gedachte, dat onze dagbladpers het zooveel lastiger heeft om eliken dag op nieuw tusschen die moeilijke klippen door te zeilen, maar nu terzake. De verklaring van den Duitschen mi nister van buitenlandsche zaken, Von Robbentrop, die met de in Duitschland onontbeerlijke camouflage in tegenwoor digheid van het corps diplomatique is afgelegd, komt hierop neer, dat Duitsch land Engeland beschuldigt de oorlog op het Scandinavische land te hebben overgebracht. Reeds lang voordat het Derde Rijk Noorwegen onder zijn beschermende vleugels heeft gekoesterd, had Engeland maatregelen getroffen voor een militaire bezetting. Geheel juist is deze Duitsche bewering niet en vooral niet voor een land, dat nog eenige waarde aan het in ternationaal volkerenrecht hecht. We kunnen veilig aannemen, dat betreffende dit laatste punt in Engeland meer waar de aan het volkenrecht wordt toegekend dan in Duitschland. Dit verklaart ook de reden waarom Engeland in het Russisch-Finsche con flict een sterk afwachtende houding heeft aangenomen, maar misschien ook dat men in Engeland wilde voorkomen dat het Derde Rijk en de Sovjet-Unie een blok zouden vormen. Deze weife lende houding brengt Engeland thans in een zeer lastige positie. De voornaam ste havens in Noorwegen zijn door de Duitschers bezet. Wanneer we even een kaartje van het Noorsche strijdtooneel voor ons nemen, dan zien we dat de meest belangrijke plaatsen als Drontheim Bergen, Stavanger en Oslo in Duitsch bezit zijn. Met betrekkelijk een klein le ger kunnen deze havenplaatsen tegen een vijand verdedigd worden en hier staat Engeland voor de zeer zware taak deze havenplaatsen te verwoesten ten einde het voor de Duitschers onmoge lijk te maken een landing van Engelsche troepen te beletten, maar ook weer niet in die mate te bombardeeren, dat er strategisch voor de Engelschen geen steunpunt gemaakt kan worden. Een tweede voordeel: U ziet, we gaan wat vriendschap uitstrooien, naar de eene kantis de kortere luchtlijn naar Engeland. Tot nu toe moesten de Duit sche vliegtuigen voor een aanval op de UITREIKING DIPLOMA’S CHR. HUISHOUDSCHOOL. In het gebouw aan de Gasthuissingel had hedenmiddag de uitreiking plaats van de diploma’s aan de jonge leerlin gen van de 2-jarige dagcursus, die met goed gevolg deze cursus hebben ge volgd. Een diploma kon worden uitgereikt aan: Tiet Bles, Sietske Couperus, Geertje WOMMELS VERKOOPING. 27 April 1940. Ten overstaan van notaris L. K. van Giffen van Balk werd in hotel Gerbens alhier de finale verkooping gehouden van de vruchtbare sate en landen, groot 7.16.32 HA (19.5 pdm.) in eigen ge bruik bij den heer D. J. Osinga te Ku- baard, alsmede een perceel weiland, ge legen aan de Groenedijk, ter grootte van 3 H.A., 18 A. 80 c.A. (8.7 pdm.). Na 21 verhoogingen werd kooper van de perceelen 1 tot 5 de heer W, Greij- danus te Hempens voor de som van f 16073.80, buiten kosten en overname. Perc. 6 werd ingehouden. Ook in deze competitie wenschen we C. A. B. veel succes. Ter eere van dit kampioenschap, zal onze wakkere supportersvereeniging C. A. B. een groote clubvlag aanbieden, vermoedelijk op 2de Pinksterdag. TOONEELAVOND. Zondagavond gaf het R.-K. Jon- genstooneel alhier in de Doele een uit voering van het mysteriespel „De blijde geheimen”. De tjokvolle Doelezaal heeft met stille aandacht het spel van deze jeugdige executanten gevolgd. HEMELVAARTSDAG111 ORKEST PIET DE VRIES is geweldig! Bij D. B. steeds gezellig! 3 uur Matinée (Vrij entrée) 8 uur Groot Soiree Shetland-eilanden of Scapa Flow, onge veer 1000 km afleggen, voordat men tot eenige actie kon overgaan. Vanaf de Noorweegsche vliegvelden bedraagt deze afstand slechts 370 km. Van Bergen naar Scapa Flow is 520 km tegen 920 vanuit de Duitsche bocht De haven van Nar vik speelt op het zuivere oorlogstooneel geen rol van beteekenis. Hier gaat het alleen om de versche ping van ijzererts en als bijkomstige factor natuurlijk van zeer groote betee kenis. Uit deze beschouwing zou men kun nen concludeeren, dat de situatie voor de geallieerden in Noorwegen niet zoo rooskleurig is, maar dan moet men daar bij niet vergeten dat we een heel klein beetje door een Duitsche bril gekeken hebben. Ook voor Engeland staan belangrijke voordeelen op te noemen en dan wijzen we in de allereerste plaats op de zware verliezen welke de Duitsche vloot gele den heeft en waardoor de beveiliging van de lange verbindingswegen vanuit Duitschland wel iets in het gedrang komt. Wel tracht de Duitsche lucht vloot dit gemis aan scheepsruimte en vrije doorvaart over zee over te nemen, maar zal noodgedwongen rekening moe ten houden met het enorme benzine-ver- bruik en de aanvoer van dit onontbeer lijke product Voor beide partijen wordt het een prestige kwestie, hoe de strijd in Noorwegen zal afloopen en juist daarom moet er rekening mee gehouden worden dat Engeland en Frankrijk nu men zich eenmaal met deze zaak bemoeid heeft, alle krachten zullen inspannen op dit nieuwe oorlogstooneel een beslissing te forceeren. Jammer genoeg moet Noor wegen thans evenals België in 1914-T8 de wrange vruchten plukken van het krakeel tusschen de groote mogendhe den. Nog altijd blijft de vraag actueel: hoe staat het met Zweden. Gedurende de geheele vorige week lanceerden er ge ruchten over Duitsche troepenconcentra ties aan de Duitsch-Litausche grens, spe ciaal in het Memelgebied. De havens aan deze kust waren voor het gewone verkeer afgesloten en naar verluidt be vonden zich bij de troepentransport schepen ook enkele ijsbrekers. Wijst dit op een Duitsche actie tegen Zweden, of loopt de ijzerertsverscheping via de hoo- gere Noorsche havens gevaar en wil men nu de Zweedsche haven Lulea die bin nenkort weer Ijsvrij wordt voor dit transport benutten? Het zijn allen vragen, waarop men ’t concrete antwoord schuldig blijft. Dan blijft er de niet minder belang rijke vraag: Wat zal Italië doen? We hebben in een vorige revue de gedach te gelanceerd, dat bij een gunstige ont wikkeling van het Duitsche luchtwapen tegenover de Engelsche vloot de hou ding van Italië in dit conflict zich wel eens kon wijzigen ten gunste van de to talitaire staten. In de voorafgaande weken heeft de Italiaansche pers zijn sympathie ten op zichte van Duitschland niet onder stoe len en banken geschoven. Maar juist de tactiek van Mussolini het meest voor- deelige moment af te wachten, heeft een zekere kentering gebracht in die pers uitingen. Nog dezer dagen heeft Grandi de voorzitter van de Kamer van Fasces gezegd: Het Fascistische rijk kan zich niet afzijdig houden bij dit conflict der volkeren. Het blijft alleen een open vraag aan welke kant het Italiaansche millioenenleger in den strijd zal worden geworpen. - ,r r’l S Advertentiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent Zaterdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no. 87926 Adstides-C. A. B. Zondagmorgen was de stemming niet al te best, Eekma zond een telegram van verhindering, J. van Dalen kon geen verlof krijgen en ook S. Bosma bleef ab sent, P. de Vries was aanwezig, zoodat over de achterhoede geen zorgen wer den gemaakt. De groote vraag bleef dus de voorhoede. Tot veler opluchting kwam Bosma op ’t laatste moment ech ter nog opdagen, waarmee het grootste probleem de centervoorplaats was opgelost. Over het algefeen, uitgezonderd het laatste kwartier voor de rust, was C. A. B. overwegend sterker, en won deze be langrijke wedstrijd verdiend met 4-1. S. Bosma was goed op dreef, reeds in de eerste minuten kreeg de A-keeper 2 harde en moeilijke schoten te verwer ken, wat hem uitstekend afging. Het ge- heele elftal wierp zich trouwens vol élan in den strijd, middenlinie en backs zetten voortdurend hun voohroede aan ’t werk, de voorhoede hield het spel op de vleu gels, zoodat telkens maar weer de A- achterhoede in de verdrukking kwam. Voor rust werden twee mooie goals gescoord, resp. door Bosma en Ruiter. Ook na rust is C. A B. voortdurend sterker geweest, toen waren het van Nus en Bosma die elk éénmaal scoorden. Uit een corner wist Aristides door een klein misverstand de eer te redden. J. de Jong moest na de rust, vanwege een verstuikt enkel de kleedkamer op zoeken. Gelukkig bleek dit ongeval niet van zeer emstigen aard te zijn, alhoewel C. A B. het de eerste 3 weken wel zon der zijn rechtsbuiten zal moeten stellen. Thans is C. A B. voor de 3de achter eenvolgende maal kampioen. Van harte gefeliciteerd C. A. B. Voor de na-competltie met als inzet het kampioenschap van Friesland, spelen thans: Friesland II, Drachten, Olyphla en C. A B. Zondag vermoedelijk reeds Olyphla thuis. Appelmarkt, BOLSWARD. KUB AARD. VERKOOP WONINGEN. 27 April 1940. Door notaris Mr. K. Bijlsma te Fra- neker werd in café de Jong finaal ver kocht een huis met grond, groot 2 A, 53 c.A. Kooper de heer C. Idsenga te Welsrijp voor f503. Een woning met eenig erf, groot 1 A, 2 c.A, laatst in eigen gebruik bij wijlen wed. S. Goinga. Kooper de heer G. Dijk stra te Kubaard voor f 158. (p) DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen t (o)

Bolswards Nieuwsblad nl | 1940 | | pagina 1