Buitenlandsche Revue. Hengst De Bolswardsche Courant en Westergoo Levenslang overal te kunnen gaan ■taan. Wat een weelde NEUTRALITEIT. •J5VUTEAL UTHALEN 36±g Jaargang Woensdag 8 Mei 1940 No. 35 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Stadsnieuws. TROMP, SNEEK Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 en a ■^rkracht G^EFTJEüCDI Let op de gele prijscourant met „Pinkster-reclame”, die U dezer dagen bezorgd wordt. De schoen met de wereldberoemde verende en steunende bodem Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland 1M ct. Buitenland 2^ ct. Het oude Friesche spreekwoord: „De eerste klap is een daalder waard” i s door de Duitschers in dezen oorlog wel op succesvolle wijze in practijk gebracht. Een uiterst snelle overrompeling van Tsjecho Slowakije en Polen maakte in zeer korten tijd deze landen onderwor pen aan het Duitsche regiem. Na een grondige voorbereiding kwam toen de bezetting van Denemarken en het ge- heele Zuidelijke deel van Noorwegen en weer is het voorloopige succes aan de Duitsche kant. De Noorsche weermacht moest nog gemobiliseerd worden, toen de eerste Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. S - Feestvreugde wordt verhoogd door lekkere sigaren. Schimmelpenninck worden daarom bijzonder aanbevolen. Kwaliteit en prachtige verpakking. Groothandel in alle bekende Tabaksfabrikaten GESLAAGD. Naar wij vernemen behaalde de heer Frans Zantman alhier het Manufacturen- brevet en diploma voor Vakbekwaam heid en Handelskennis. Schoenwinkels Duitsche troepen reeds geland waren en zoodoende werd dit land een zeer ge makkelijke prooi van de Duitsche ge mechaniseerde legeronderdeelen. Toen alle groote havens in Noorwegen bezet waren, kwamen de geallieerden en iedereen verwachtte nu eens te zien de overweldigende meerderheid van de En- gelsche vloot Inderdaad is het de En- gelsche vloot gelukt een zeer groot deel van de Duitsche vloot te vernietigen en voor het andere deel in enkele Noor sche havens op te sluiten, maar wat men niet kon verhinderen, dat was de regel matige aanvoer van Duitsche troepen naar Noorwegen. Ook de bezetting van enkele groote havens is de Engelschen mislukt, zoodat er niets anders overbleef dan in kleine, slecht geoutileerde havens troepen aan land te zetten. Dit bracht het niet te onderschatten nadeel met zich mee, dat zwaar oorlogsmateriaal niet ontscheept kon worden en juist dit was tegen ’t gemotoriseerde Duitsche leger corps een eerste vereischte. Van dit voordeel hebben de Duitschers handig gebruik gemaakt, zelfs in die mate, dat plotseling in het laatst der vorige week we werden verrast met de mededeeling dat de Engelsche troepen uit Noorwegen werden teruggetrokken. We hebben een oogenblikje perplex gestaan en ons afgevraagd, waar blijft nu de zoo hoog geroemde beschermer van de kleine naties? Er valt uit deze les in Noorwegen slechts één conclusie te trekken en wel deze: redt u zelve. Wanneer men in dezen uitzonderlijken tijd nog zijn zelfstandigheid wil bewaren dan is er maar één weg, die van geweld tegen geweld. Wat de situatie in Noor wegen betreft, mag de vraag wordén gesteld: is nu dit Noorsche avontuur voor beide partijen afgeloopen? Natuur lijk niet. Een der doelstellingen van de Duitsche bezetting van Noorwegen is geweest een kortere verbinding te krij gen via de vliegvelden naar Engeland en ten tweede, om door de overrompeling en snelle bezetting van Noorwegen in druk te maken op Zweden, opdat dit land, gezien de onmogelijkheid zich door eigen kracht tegen de Duitschers te ver dedigen, en de onmacht van Engeland, die kleinere naties ter hulp te komen, ge makkelijk bereid zal zijn het voor Duitschland onontbeerlijke ijzererts aan Duitschland te leveren. Kan Engeland deze in- en uitvoer ver hinderen? Voorloopig niet. Wat is hier van de reden? De luchtmacht van En geland schijnt r.og niet groot genoeg te zijn (of men is in Engeland te zuinig) om met succes de Duitsche luchtvloot te bestrijden en gedeeltelijk te vernietigen. Gebeurt dit niet, dan is en blijft Duitsch land meester van de situatie in het Noorden en zal Zweden noodgedwongen zich meer en meer moeten oriënteeren op Duitschland. Wel wordt door het te rugtrekken van de Engelschen het ge vaar voor een landing van Duitsche troepen op Zweedsch grondgebied be langrijk minder, nu een omtrekkende be weging tegen de geallieerde troepen niet meer noodig is, maar zekerheid dat de Zweedsche neutraliteit geëerbiedigd zal worden, bestaat er niet. Als een gunstige factor in de Zweed sche neutraliteitsbalans mag worden aangemerkt, dat ook de Sovjet-Unie groot belang heeft bij een Zweedsche neutraliteit. KIEVITSEIEREN IN EEN NEST. Zaterdag vond de knecht van I. IJke- ma o.d. Bolsward een nest met zes kie vitseieren. Dit geldt als een bijzonder heid. Men besloot met het maaien van het gras de nestplaats te vermijden. Onderschat dit genot niet. Zoekt de zon op en geeft Uw voeten levensvreugde. Nu en later Advertentiën per regel Woensdagsnummer 10 cent Zaterdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no. 87926 INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. BLOEDTRANSFUSIEDIENST. De ondergeteekende vestigt de aan dacht op de advertentie van den bloed transfusiedienst, waarin donors bloedgevers zoowel manlijke als vrouwelijke, worden gevraagd. Het is zeker niet noodig, nogmaals ’t belang van den bloedtransfusiedienst, door het Nederlandsche Roode Kruis ge organiseerd, uiteen te zetten. Iedereen is nu wel ten volle bekend met het menschlievende doel van deze actie. Meldt U thans aan en maakt het daardoor mogelijk, in voorkomende ge vallen het leven van gewonde en zieke militairen en burgers te redden. Een bloedtransfusie zal zooveel moge lijk plaats vinden in de naaste omgeving van de woonplaats van den bloedgever. Bloedtransfusie is volstrekt onschadelijk en pijnloos. De Burgemeester van Bolsward, S. W. DE JONG. Bolsward, 7 Mei 1040. I den. Mevr, ten Cate-Beekhuis onderstreept deze woorden van den Burgemeester en wijst er op, dat vele jonge menschen zich kunnen opgeven. De jeugd, die steeds is vol idealen zal zich zeker ge roepen gevoelen het ideëele doel van de bloedtransfusiedienst voor Bolsward te doen slagen. Nadat het muziekkorps nog een num mertje gespeeld had, begon men met de reciteerwedstrijd, waarvoor zich 10 re- citators (trices) hadden opgegeven. De jury bestond uit de heeren M. Ver hoeven, U. de Boer en F. v. d. Spoel. De uitslag van de jury is als volgt: Afdeeling ernst: le prijs: mej. L. Bruinsma te Arum, 73 pnt, met „Hwet scille üs jonges wir- de?” 2e prijs: mej. M. Brouwer, te Tjerk- werd, 70 pnt., met „Memmetriennen”. 3e prijs: K. Bakker te Bolsward, 69 pnt., met: ,,’t Jurkje”. Afdeeling luim: 1ste prijs: Jac. de Vos te Oldeboorn, 77 pnt., met „Swiet priuwke”. 2de prijs. S. Hoekstra te Pietersbierum 74 pnt, met „De Jagersvangst”. 3de prijs: A. v. d. Witte te Bolsward, 72 pnt., met „It skilderij”. Publieksprijs luim: Jac. de Vos. Idem ernst: mej. L. Bruinsma. In de pauze hebben zich 40 personen voor de bloedtransfusiedienst opgegeven. Na deze wedstrijd werd door den heer W. Bijleveld van Franeker een kort pro- pagandawoord gesproken, waarna de voorzitter deze goéd geslaagde, feest avond sloot. Alleenverkoop voor BOLSWARD e.o. Nog sterker dan tot nu toe, werd in de afgeioopen dagen eerst door de af kondiging van den Staat van Beleg en daarna door de Persverordening, ons de plicht opgelegd, in onze uitingen een strikte neutraliteit te handhaven. Over het algemeen staat de Neder landsche pers hoog genoeg, om een der- gelijken dwangmaatregel niet noodig te hebben. Maar voor de goedwillende, rustig hun woorden” afwegende en zich niet door hartstochten meesleepen laten de Nederlanders is de eene noch de an dere verordening afgekondigd. Niemand zal ontkennen, dat er elementen zijn in onze maatschappij, tegen welke streng moet worden opgetreden, vooral na wat in het buitenland is geschied. Wie onzer zou het niet zijn leven lang betreuren, wanneer door een on voorzichtige uitlating van een mensch of een krant aan een der strijdende par tijen een aanleiding werd gegeven om ons verwijten te doen, en ten slotte zelfs een verontschuldiging te zoeken voor ’n aanval op ons goede vaderland? De prijs van een stukje van onze vrijheid of eigenlijk meer van onze losbandig heid, die bovendien slechts tijdelijk be taald behoeft te worden, is waarlijk niet hoog, wanneer we daardoor uit den oorlog en al zijn ellende kunnen blijven. Komt deze ellende ook onverhoopt over ons, dan mag niemand zich iets te ver wijten hebben, omdat hij iéts deed wat evengoed nagelaten had kunnen wor den. Voor iemand met een krachtige eigen meening, met een zuiver gevoel voor goed en kwaad, is het begrip neutraliteit niet aanlokkelijk. Als idealistische jonge lui hadden wij destijds een leus, volgens welke neutraliteit lafheid was. Wanneer je later wat bezadigder wordt, ga je in zien, dat dit maar een halve waarheid is, zooals er zooveel zijn. Leuzen, die wel mooi schijnen, maar toch niet altijd opgaan. Neutraliteit kan dikwijls meer moed en kracht vereischen dan het er maar op los uiten van je meening over Iedereen. Bovendien is het niet de bedoeling van onze regeering, dat wij er geen meening op na zouden houden. Ook zij wil ons niet maken tot marionetten, die niet, of gramofoonplaten, die alleen maar na spreken. Maar wij leven nu eenmaal niet in een normale samenleving. De oorlog voerenden zijn, de een meer, de ander minder, geprikkeld en nerveus. Ook het best bedoelde woord kan verkeerd uit gelegd worden of begrepen. Dat moeten we voorkomen. Ten slotte verlangt niemand van ons, dat we neutraal staan tegenover de vraag van goed of kwaad. Integendeel, deze tijd is er een, waarin zooveel din gen, die wij in een strijd van eeuwen hebben verworven, op losse schroeven worden gezet, dat wij bijzonder waak- zaak dienen te zijn, opdat ons moreele besef ongerept blijft. Voor dien strijd met onszelf is een tijd als deze uitermate geschikt. Er is ongetwijfeld op andere volken heel wat aan te merken, maar hoe staat het bij ons zelf? Wanneer wij zouden willen protesteeren met alle hef tigheid tegen wandaden, die in den oor log bedreven worden, moeten wij die verontwaardiging maar eens afreagee- ren, door na te gaan, wat er in ons volk en vooral in ons persoonlijk leven nog valt op te knappen. Dat is een uit stekende en zeer nuttige manier, om dezen tijd door te komen. Dan zijn we straks, als de vrede weer terugkeert tusschen de volken, misschien geschikt, om een rol te vervullen bij den opbouw van de internationale samenleving. Inderdaad, neutraliteit is lafheid, ten zij we onze positie als neutraal land goed gebruiken. C. A.B. I-Olyphia 1-6. Deze wedstrijd tusschen twee kampi oenen in hun afdeeling, is voor C. A B. op een debacle uitgeloopen en toch had niemand in het eerste half uur van den wedstrijd een dergelijke uitslag ver wacht. DE VELDLOOP. De veldloop op Pinkster-Maandag be looft eveneens een groot succes te wor den. In de klassen A en B hebben reeds een 30-tal Ingeschreven, waaronder de kampioenen van. Friesland. Als extra prijs is nog een medaille beschikbaar gesteld door A. V. Vitesse te Leeuwarden, voor eerstaankomende Bolswarder. Hoogstwaarschijnlijk worden nog eenige extra prijzen toegevoegd. Lief hebbers uit Bolsward geeft u dus spoe dig op bij den heer W. K. Hoekstra. In het Vrijdagnummer komen we hierop nog nader terug. In een bijeenkomst tusschen vertegen woordigers van de Sovjet-Unie en die van Duitschland, is uitdrukkelijk ver klaard, dat beide staten groot belang hebben bij een behoud van de Zweed sche neutraliteit Waarschijnlijk zullen sommigen onder onze lezers uit deze beschouwing de conclusie trekken, dat het Noorsche avontuur thans voor Engeland finaal is afgeloopen, m.aar deze conclusie is iets te voorbarig. De vele en sterk ge kleurde berichten van Duitschen kant moet men met een zeker voorbehoud aanvaarden. Vast staat, dat uit het zui delijk deel van Noorwegen alle Engel sche troepen zijn teruggetrokken, maar deze troepen zijn op andere punten in Noorwegen weer aan land gezet. Men mag veronderstellen, dat vooral de om geving van Narvik binnenkort geheel in Engelsche handen zal zijn. Dat te verwachten kleine plaatselijke voordeel kan niet opwegen tegen het moreele échec voor de Engelsche vloot die niet in staat gebleken is de troepen transporten naar Noorwegen van Duitschland af te snijden. Volgens Chamberlain heeft het terug trekken van de troepen niet tot gevolg, dat de Engelsche hulp aan Noorwegen nu geheel wordt stopgezet. Engeland zal niet toelaten dat Noorwegen een oorlogsterrein van ondergeschikte betee- kenis wordt, maar zich evenmin laten verleiden tot een zoodanige versnippe ring van strijdkachten, dat dientenge volge een belangrijk centrum zwak wordt. Wat ligt in deze zinsnede opge sloten? Allereerst, dat met de uitbreiding wegen het oorlogsfront nog niet is afge loopen. Men vertrouwt elkaar over en weer niet en ziet nauwlettend toe welke duistere yerwikkelingen thans weer wor den voorbereid. Het karakter van die verborgen acties is voor beide partijen radicaal verschillend. Duitschlana trekt zich van volkeren recht en wat daarmee samenhangt, niets aan. Engeland en Frankrijk kunnen niet het moreele risico nemen de integriteit van de neutrale landen te schenden. Dat is een groot voordeel voor Duitschland. Onwillekeurig richten we thans onze oogen naar het Zuiden. De Middelland- sche Zee en wat daar om en bij ligt, Dat de Engelsche scheepvaart voor een groot deel niet meer gebruik maakt van het Suez-kanaal. Dat een Engelsch-Fransch vlooteskader in Alexandrië is aangeko men. Dat Italië zijn vloot aan de Dode- kanesos concentreert. Dat Egypte in staat van verdediging is gebracht en ten slotte in de Balkan een ongekend diplo matieke bedrijvigheid heerscht; zie dat zijn allemaal voorteekenen van een na derende actie. Hoe én waar deze nieuwe slag zal vallen is en blijft voorloopig nog een raadsel. Ook de vraag hoe en wanneer Italië aan deze oorlog zal deelnemen. Niet dus de vraag: zal Italië aan dezen strijd deelnemen, daarover bestaat in be voegde kringen geen twijfel; alleen het juiste moment en dan zeer waarschijnlijk aan Duitsche kant. Dat zou voor Duitschland een belangrijk voordeel be- teekenen. Hoe zullen eventueel de andere Bal- kanlanden op deze Italiaansche zet rea- geeren? Turkije staat onomwonden aan den kant der geallieerden. Bulgarije en Roemenië staan sympathiek ten opzich te van de geallieerden, maar kiezen voor loopig geen partij. Geheel anders staat het met Hongarije, dat geheel binnen de Duitsche invloedssfeer is getrokken en dan ten slotte Joego-Slavië. Men herin nert zich misschien nog wel, dat het kleine Albanië door Italië is geannexeerd waardoor een vast punt in dit Balkan concert werd veroverd. Dat Albanië is sedert een paar jaar door Italië volgepropt met soldaten, veel meer dan voor de verdediging van dit kleine hoekje nuttig en noodig is. De gevolgtrekking ligt voor de hand. Wan neer Italië besluit aan dezen oorlog deel te nemen, moet Joego-Slavië onder den voet worden geloopen om met ’n krach tige stoot Roemenië en Bulgarije te on derwerpen. Wanneer men dan dc situatie in Midden-Europa beschouwt, bekruipt je onwillekeurig de vrees: zullen Enge land en Fankrijk als verdedigers van de democratie tegen deze macht op kunnen tornen? of zullen we de dan geschapen wereldorde hebben te aanvaarden als de best mogelijke oplossing voor onze ont redderde samenleving? Het perspectief is niet erg hoopvol. DE BLAUWE WEEK-ACTIE. Als inzet van de Blauwe Week werd gisteravond in de Doele een propa- ganda-feestavond gehouden. De heer Nawijn opende deze goed be zochte bijeenkomst met een woord van welkom tot de aanwezigen, inzonderheid tot den heer Burgemeester, de recita- tors, jury-leden en de muziekvereen. „Oranje”. Spr. schetst daarna in korte trekken de buitengewone tijdsomstandigheden, die meer dan ooit een drankvrije samen leving noodzakelijk maken. Spreker hoopt, dat naast de ernst van dezen avond ook gepaste vroolijkheid mag heerschen en het succes van, dezen avond moge bijdragen tot den groei en de bloei van de drankbestrijding in Bolsward. De muziekver. „Oranje” speelde hier na een marsch. De heer Burgemeester De Jong hier na het woord verkrijgende, brengt al lereerst dank aan den Voorzitter voor de invitatie op deze bijeenkomst een kort woord te mogen spreken. Als hoofd de zer gemeente heeft het sprekers volle sympathie te spreken over de drankbe strijding, dat is ’n goed en sociaal werk van den eersten rang. Door de drank bestrijding is bereikt, dat het drankmis bruik onder de jongeren belangrijk is verminderd en de drinkgewoonten radi caal zijn veranderd. Het drankmisbruik is een zeer ernstige volkskwaal en daarom is de drankbe strijding een zoo zegenrijk sociaal werk. Het verkeer in onzen tegenwoordigen tijd vraagt alcohol-vrije menschen en wat zou onze sport zijn, wanneer niet de jonge mensdien alcoholvrij werden opgevoed? Wanneer men mij vraagt, aldus de Burgemeester, is de Blauwe beweging voor onzen tijd nog noodig, dan zeg ik direct: zeker, nu meer dan ooit. De actie voor onthouding is niet alleen het niet gebruik van drank, maar ook een krach tig middel voor onze jongere menschen om met een krachtige wil te worden toegerust. In de onthouding wordt de deugd van soberheid beoefend, maar daarom behoeft de beweging niet te worden een dorre, taaie boel. Het stand punt iets te geven ter liefde Gods en tot heil van de naaste, geeft elke mensch reeds levensvreugde. Het is een gelukkige gedachte ge weest van het comité op dezen eersten avond van de Blauwe Week een groot deel voor de kunst in te ruimen. Daarna spreekt de Burgemeester een propagandawoord voor de bloedtrans fusiedienst Deze dienst moet in deze maand voor Bolswhrd nog 100 donors leveren en waar zal de Burgemeester beter een beroep kunnen doen op de of fervaardigheid der medeburgers, dan in een bijeenkomst van menschen, die het offer tot een tweede natuur is gewor- t t I (2)©©©©©@@©©@©©@ DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1940 | | pagina 1