[aaf Moderne Garneering Trueform Steunschoen SCHOENEN!!! GEBR.TJALLEMfl JOHs. KOOISTRA De Bolswardsche Colurant en Westergoo U honen HST PEST IMVHEK WEK UW LEVER-GAL OP en u zult ’s morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. ■8 Een algemeen overzicht. VERSCHILLENDE BEPALINGEN. Fa. R. P. DE BOER BESCHIKKING. SCHOENEN NAAR MAAT voor elk voetmodel. Zaterdag 18 Mei 1940 36?*£ Jaargang No. 38 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD I V En dan Zomer-Rheumatiek! Nog waarover men spreekt vanwege (Wettig gedeponeerd) Een weldaad voor gevoelige voeten. Tel. 9 - Makkum Spec. Corset-afd. met paskamer Zlchtzending op aanvraag Nieuwe modellen Diverse kleuren Matige prijzen Goedkoope en betere soorten. Rheumatiek. U hebt het te pakken eer ge het weet. Ge behoeft maar een beetje bezweet te zijn en arge loos U zelf bloot te stellen aan een koeltje of zuchtje en Uw pijnen melden zich prompt. Maar.de eigenlijke oorzaak zit dieper. On zuiver bloed! Roest in de gewrich ten opgehoopt urinezuur, dat de organen verzuimden af te voe ren, zooals dat hoort! Stel U te weer tegen deze tergende kwaal. Doe een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts! De zes minerale zouten die Kruschen bevat zijn weldadig voor Uw heele gestel; Uw lever, nieren en ingewanden hebben die zouten noodig om de krachtige werking te kunnen uit oefenen en om Uw bloed te zui veren. Waar zuren zich hebben vastgezet moeten ze worden los gemaakt en afgevoerd.langs na tuurlijken weg. Dat alles doet Kruschen Salts op prettige en af doende wijze. Uw pijnen verdwij nen en ge wordt weer lenig en fit. Begin daarom vandaag nog met Kruschen Salts! Verkrljgb. bij apoth. en drog. 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). Fabr.: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opgericht 1756. De moderne kleuren De aparte dessins De fraaie kwaliteiten De groote sorteering De lage prijzen De keurig uitgewerkte GRATIS KNIPPATRONEN naar maat. VERFFRBRIEK SNEEK 1. De Duitsche Weermacht waarborgt de inwoners vol ledige veiligheid van persoon, en eigendom. 1 Wie zich rustig en vreed zaam gedraagt heeft niets te vreezen. 2. Gewelddaden en sabo- tage-akten worden met de zwaarste straffen bedreigd. Als sabotage wordt ook be schouwd: elke beschadiging of ver- duiking van oogstproducten, voorraden of aanplantingen, Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent Zaterdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no. 87926 Wanneer we voor dit num mer van onze courant een re vue van de week in elkaar moeten zetten, dan willen we in de allereerste plaats er op wijzen, dat vorm en inhoud door de gewijzigde omstan digheden een verandering zullen moeten ondergaan. Walt )dq nabije toeikomst ons zal brengen? We weten het niet en we zullen ons niet tot een bespiegeling laten verleiden. Van het heden te maken wat er van te maken valt, dat zij voor ieder het parool. Het Nederlandsche leger heeft zijn plicht gedaan, de eer van het land gered; thans rust op de burgerbevolking de plicht alles te doen wat een normaal verloopvan het economisch leven kan be vorderen. Voor ieder zal dat althans voorloopig eenige moeite kosten en speciaal voor on ze courant zullen we nog wel eens hier en daar met moei lijkheden moeten worstelen, maar we kunnen onze lezers de stellige verzekering ge ven dat van onze kant ge tracht zal worden op de meest loyale wijze het. pu bliek van voorlichting te die nen. Misschien dat we voor loopig een deel van onze uit gebreide lezerskring niet kunnen bereiken, maar met een weinig goede wil en ’n beetje geduld komt alles wel voor elkaar. Na deze ietwat lange inlei ding aan den slag. Nederland heeft de wapens neergelegd. Generaal Winkelman heeft in een proclamatie aan het Nederlandsche volk van dit voor hem zware besluit me- dedeeling gedaan. Wellicht zullen de eenvoudigen onder onze lezers de vraag stellen: Kan de Koningin deze mede- deeling niet aan haar volk doen? en dan dient als ant woord, dat de Koningin en de Regeering naar Engeland was getrokken en de leiding van het land had overgedra gen aan genoemde Generaal. Wat was de oorzaak van die capitulatie van de Neder landsche weermacht? Generaal Winkelman zegt het in de volgende bewoor dingen: Ons leger, op zich zelf staande, beschikte niet meer over voldoende afweermid delen om redelijke weerstand te bieden aan de mechani sche strijdmiddelen, welke het tegenover zich had. Dit betrof met name de luchtmacht en het afweerge schut, hoe krachtig zich dit ook geweerd had. De geva ren, welke uit den strijd voor de burgerbevolking voort sproten, werden nog ver groot door de omstandigheid dat in ons dicht bevolkte land militaire en niet-mili- taire (objecten moeilijk van elkaar te onderscheiden wa ren. Toen Rotterdam was gebombardeerd, en Utrecht, Den Haag en Amsterdam hetzelfde lot kon treffen, heeft de verantwoordelijke leiding gemeend de wapens te moeten neerleggen. Wat is de oorzaak ge weest van deze Nederland sche overgave? In het kort deze: Ten aanzien van Neder land vielen dienaangaande drie expedities te onderken nen. In het Zuiden en het Noorden zat de opzet voor de stoot op de Hollandsche waterlinie door omtrekkende bewegingen te ondersteunen, waarbij de Inzet van het Duitsche luchtwapen van be slissende beteekenis werd. In het Noorden werden de Ne derlandsche strijdkrachten op den Afsluitdijk terugge- Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. geldt uiteraard het bepaalde sub. L Het noodgeld ingetrokken. IV. Het door het provinci aal bestuur van Friesland uitgegeven noodgeld kan weder worden ingewisseld en wordt met ingang van 1 Juni a-s. definitief ingetrok ken. Als wettig betaalmiddel geldt slechts het Nederland sche zilver- en papiergeld en z.g. „Reichskassenscheine”. De in Duitschland in omloop zijnde „Reichsbanknoten”, „Rentebankscheine” enz. zijn in het bezette gebied niet geldig. Zilverbons van 1 en 2J50. Het A. N. P. deelt mede: Het departement van Fi nanciën maakt bekend, dat zlverbons ter waarde van f 1 en f 2.50 in omloop wor den gebracht en wettig be taalmiddel tot elk bedrag zijn. De bons zijn van het reeds bekende type. De zilveren guldens, halve gulden» en rijksdaalders blijven in omloop. In de be hoefte aan pasmunt wordt voorzien. De militairen blijven bij hun onderdeden. Naar de opperbevelhebber van land- en zeemacht reeds heeft bekend gemaakt, blij- Reparati&n soliede Net Prijzen matig DIJK 29 BOLSWARD richte ravage te aanschou wen. Over het algemeen zijn de dorpen in de vuurlinie er nog betrekkelijk goed afgekomen. Natuurlijk is er heel wat schade aangericht en een na der onderzoek zal ook nog wel vele nu nog verborgen ongemakken aan het licht brengen. Het verdere deel van onze provincie is heel normaal en naar de binnenkomende be richten te oordeelen herstelt het zakenleven zich op nor male wijze. De militairen van het Duitsche bezettingsleger heb ben heel wat papieren mar ken voor goederen omgewis seld. Het doet je b.v. ietwat grappig aan ai,s een Duitsche militair dameskousen koopt, of, zooals- we persoonlijk meemaakten, enkele paren glacé handschoenen, maar we veronderstellen, dat de ze goederen bestemd zijn voor verwanten thuis. De uitgifte van de zilver bons door de provincie Fries land blijkt een goede maat regel en bevordert de nor male geldcirculatie. Vrijdagmorgen, De geheele Duitsche be zetting is uit Bolsward weg getrokken. Uiterlijk schijnt alles zijn gewone gang te gaan. Door verschillende beper kende bepalingen wordt het zakenleven voor moeilijke problemen gesteld. Zoo b.v. het verbod van autorijden, wat voor de zakenmenschen, die regelmatig van een auto gebruik moeten maken, een geweldige handicap is. Ook het vrachtverkeer wordt daardoor danig in de war gebracht. Van schaarschte van le vensmiddelen hoort men in onze stad niet. Nu het aan- koopen van meer dan gewo- ne hoeveelheden niet is toe gestaan, kan voorloopig ieder de benoodigde hoeveel heid koopen, waardoor de gewone handel normaal ver loopt Hoe de moeilijkheden voor die zakenmenschen, welke over een reiscliëntèle beschikken, moeten worden opgelost, blijft voorloopig ’n puzzle. DAMES I Het oudst en ver- trouwst adres voor Uw Bllluende Haargoïl SJ.DE WIT’s KAPPERSHUIS BOLSWARD. Beleefd aanbevelend' Tel. no. 486 De Staatsraad Commissa ris der Koningin maakt be kend, dat door den veldcom- mandant te leeuwarden het volgende is bepaald: Distributie van benzine. L De distributie van ben zine is opgedragen aan het Provinciaal Bestuur. De dis- tributie-regeling wordt ten spoedigste bekend gemaakt. Het gelegde beslag op ben zine blijft gehandhaafd. Het verkeer vrij, II. Het verbod zich tus schen één uur na zonsonder gang, tot één uur voor zons opgang op den openbaren weg te bevinden, is in ver band met de loyale houding, welke de bevolking tot dus verre getoond (heeft, opge heven. HL Het verkeer op de openbare wegen in Friesland wordt geheel vrijgegeven voor het verkeer van voet gangers, wielrijders, paarden en automobielen. Hiervoor behoeft dus geen verlof meer te worden gevraagd. N.B. Voor autoverkeer een graadje erger, dan gewone TT 1 1 m EEN NACHT KEIHARDER SPIEGELGLAD/ DAT KGUGT U MET 5P£ZZffiD£P-LAKVE12P 4. Elk verkeer met krijgs gevangenen. 5. Elke beleediging van personen, welke tot de Duit sche Weermacht behooren, en van de Duitsche Weer macht als dusdanig. 6. Samenscholingen op straat, het verspreiden van vlugschriften, het beleggen van openbare vergaderingen en optochten, welke niet vooraf door de Duitsche le gerleiding toegelaten zijn, evenals elke andere anti- Duitsche betooging. 7. Opruiing tot staking, ’t moedwillig neerleggen van den arbeid, werkstaking en het verhinderen van werk willige elementen. 5. De Staats- en Gemeen teambtenaren, politie en scholen zijn verplicht, op normale wijze door te wer ken. Hiermede wordt de eigen bevolking gediend. De leiders dezer instellingen zijn voor de loyale houding te genover de bezettende macht verantwoordelijk. De perso nen aangesteld in openbaren dienst zullen hunne wedde verder genieten. 6. Alle fabrieken, handels- zaken en banken zijn in het belang der bevolking open te houden. 7. In het belang van een geordende en gelijkmatige bevoorrading der bevolking is het hamsteren van waren of van artikelen voor het da- gelijksch gebruik (elke over matige bevoorrading) streng verboden, Elke handeling in strijd met deze wordt als sa botage beschouwd en ge straft Het voor de dagelijk- sche levensbenoodigdheden van de burgerbevolking noo- dige verkeer, zal, in zooverre de militaire verhoudingen zulks toelaten, niet verhin derd worden. Voortbrengers en hande laars van levensnoodwendi- ge artikelen zijn verplicht, hun bedrijf als voorheen uit te oefenen en hun waren aan de verbruikers af te leveren en aan huis te brengen, voor- zoover dit gebruikelijk was. ven de onderdeden van de weermacht op de plaats waar zij zich bevinden. In de behoeften van de mi litairen wordt voorzien door de commandanten, die daar toe vorderingen kunnen doen waarvoor bewijzen worden afgegeven. Ongerustheid, dat geen betaling dezer vorde ringen zal geschieden, is on gemotiveerd. Verder dient onder alle omstandigheden door de burgerbevolking voorrang te worden verleend aan het Duitsche en eventueel Neder landsche militaire verkeer. Geïnterneerde personen vrij gelaten. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft me degedeeld, dat de door de militaire overheid geïnter neerde personen op last van de Duitsche bezettingsauto- riteiten vrijgelaten moeten worden. die voor het bezettende leger van belang zijn, evenals het afscheuren of beschadigen van plakbrieven of bekend makingen. Onder bijzondere bescherming van de Duitsche Weermacht staan: Gas-, Water- en Electrici- teitsbedrijven, Spoorwegen en Sluizen» evenals «Kunst werken. 3. De inlevering van wa pens en munitie is door bij zondere bekendmaking bevo len, voor herinneringswapens buiten gebruik is deze be schikking niet van kracht. Jachtgeweren zijn onder op gave van naam, beroep en eigenaar bij den Burgemees ter in te leveren, die voor de bewaring verantwoordelijk is. 4. Door het krijgsrecht wordt gestraft: 1. Elke ondersteuning van niet-Duitsche militairen in ’t bezette -gebied, 2. Iedere hulp verleend aan burgers, welke het be zette gebied willen ontvluch ten. 3. Elke inlichting, ver schaft aan personen of in stellingen buiten het bezette gebied, welke de Duitsche Weermacht of het Rijk zou kunnen schaden. /1T1T1TÏ ÏTTAT T7T1 B0L8WARD GEBR. ÏÏOLKE Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 ACCOUNTANTSKANTOOR E. OLDENZIEL Leraar Boekhouden M.O. Gedipl. Belastingconsulent Marktstraat 121 Bolsward Tdef. 425 De Belastingaangiften gaan gewoon door. Mogen wij het voor U in orde maken? Met het oog op het aanvragen van uitstel, wat betreft de inlevering van het aangiftebiljet, graag zo spoe dig mogelijk bericht. Na Regen Zonneschijn Na Oorlog „Vrede” Alle menschen gelukkig zijn Is de gedachte van heden. Draagt elkanders lasten, Al moet ge tijdlijk vasten. Drinkt een geurig kopje Thee, Rookt een fijn Sigaartje, U koopt ’t alle twee buEERDMANS aan 't Marktstraatje trokken, terwijl reeds na den eersten dag de stoot op de IJssellinie kon worden uitge voerd. In het Zuiden tracht ten de oprukkende troepen verbinding te krijgen met de Duitsche strijdmacht, welke zich bij Rotterdam had weten vast te zetten. De beweging naar den Moerdijk was Dinsdag vol tooid en daarmee was de omtrekkende beweging om de waterlinie ten uitvoer ge legd. Daardoor was de be langrijkste Nederlandsche stelling in een zeer moeilijke positie gekomen. Om echter nog even op ’t economische leven terug te komen, dan Interesseert ons vooral hoe de toestand in Friesland met zijn groote zuivelindustrie zich aan den nieuwen toestand aanpast. Uit een interview met den directeur van de Coöpera tieve Zuivelbank te Leeu warden nemen we enkele passages over. De groote vraag is nu hoe het Vrijdag komt. De koeien worden iederen dag gemol ken, de melk moet in de fa brieken geregeld tot zuivel producten worden verwerkt Doch deze producten worden voorshands niet afgenomen en dus ook niet betaald. In afwachting, dat de vervoer- mogelijkhedén hersteld zijn, hoopen de zuivelproducten zich op. ’t Treinverkeer stagneert nog, voor autotractie voor burgerlijke doeleinden is in ons land thans weinig of geen benzine aanwezig. Het verkeer over water duurt lang en moet, waar verschil lende bruggen zijn verwoest, hier en daar nog hersteld en nog geheel georganiseerd worden. Toch moeten de boeren hun melkgeld ontvan gen. Dus met andere woor den, de Zuivelbank moet credieten hebben met de zui velproducten als onderpand. Echter, waar het hier een waar betreft, die, als het eenigszins mogelijk is, snel verhandeld moet worden, moet dit crediet soepel ge regeld zijn. Voor dezelfde moeilijkheden zit men met de granen en zaden. De re- geeringslnstanties lieten de betalingen aan de boeren gaan via de Zuivelbank, die het geld weer terug ontving door middel van de giro. Doch ook deze heeft na tuurlijk den laatsten tijd niet gewerkt Soepele credietver- leening op onderpand van landbouwproducten zal dus dringend noodig zijn. Een der eerste moeilijkhe den, waarop men thans stuit is die van het transport. Meer en meer zal men van vervoer over water en van paardentractie gebruik moe ten maken. Vele fabrieken .verplichten thans hun boeren reeds de melk naar de fabrieken te brengen, althans ze te ver voeren naar een centraal punt, vanwaar zij door de fabriek kan worden opge haald. Hoe het ook zij, wij staan thans voor geheel nieuwe toestanden, en het beste, wat wij in het belang van land en volk kunnen doen is te trach ten ons er zoo goed mogelijk bij aan te passen. De toestand in Bols ward en omgeving. De eerste dagen onder Duitsch bewind zijn met een merkwaardige kalmte opge nomen. Het zakenleven dat een paar dagen totaal stagneer de, herstelt zich, hoewel ve len zich met eenige moeite aan den bestaanden toestand trachten aan te passen. Zeer vele nieuwsgierigen zijn Donderdag naar de dor pen in de omgeving van den Afsluitdijk gefietst om met eigen oogen de daar aange- C dat JUPERBE ET BAND SUPERBE CORSETBAND Verkrijgbaar in prijzen van 4 75Q 50 I lloorlaarsslöHen INOEZONDEN MEDEDEELINOEN lederen dag moet uw lever een liter lever- gal In uw Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, ver teert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam it vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap middelen. U moet CARTER’S LEVER-PIL- LETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal te doen vloeien. Elscht Carter's Lever-Pllletjea bij apotheken «n drogisten, t. 0.76. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen en bustehouder Uw figuur verbetert.* t overhangende rugdikte verdwijnt 2. de buste wordt op de juiste wijze gesteund 3. rug wordt gesteundpijn verdwijnt 4. draagt den buik, voorkomt vermoeidheid

Bolswards Nieuwsblad nl | 1940 | | pagina 1