Mededeelingen. Friesch feuilleton Geachte Ge westgenooten 1 De Bolswardsche Courant en Westergoo r Nieuw A. DIJKSTRA, Algemeen Overzicht. Uit de oude doos. Tronwcoupé met volgwagens Stadsnieuws. Uit den Omtrek. 36gig Jaargang Woensdag 22 Mei 1940 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Rijkscommissaris voor Nederland benoemd. Dr. Seyss Inquart benoemd tot Rijkscommissaris voor Ne derland. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 No. 39 Deze H. J. B. mo- de belangstelling opgevoerd. Reeds P. LUNTER, Appelmarkt, BOLSWARD. van Bolsward 8.10 10.10 13.10 15.35 17.10 1935 BOLSWARD, 15 Mei. De oude doos is ruim en wijd. Als hij open komt, ligt er heel wat, dat kan dienen om de krant aan copie te helpen. Ditmaal een praatje over belastingen. Het was vroeger de gewoonte de be lastingen te verpachten aan den meest biedende, een methode, welke tegen woordig niet meer gevolgd wordt. De bruggen zijn nog een ouderwetsch voor beeld. De pachter betaalt pacht aan de stad (een overeen gekomen bedrag) en beurt meer van de schippers. Zoo blijft er voor den pachter een winstje over. Het Hollanderzet valt onder deze re geling. Een lijst van pachters’overnemende uit 1601, hebben wij tevens de gelegenheid eenige namen van burgers uit het ver leden te leeren kennen. Abbe Poppes heeft d’ Import van de wynen ende bieren gepacht ingaende den len May ende eyndigende den laetsten Octobris 1601 voor 1887 Carolus gul dens. Ocke Syouckes pacht het Bestiael voor 510 C.g. Burgemeester Pytter Ger- ryts had het gemael voor 1525 C.g. evenals de turf, voor 322 C.g. De Twie- back had hij ook en betaalde daarvoor 83 C.g. Gedurende het tweede halfjaar waren de wijnen en bieren voor Burgemeester Paule Fransz. Ens voor 1830 C.g. Ocke Syouckes had wederom het bestiael. Jan van Marsum het gemael voor 850 C.g. Frans Paulus, de zoon van den burge meester d’ Import van turf. Uyt handen van Dirck Thyssen pachtener van den Twieback werd ontvangen 38 C.g. En uyt handen van Johannes, de bode, kwam 'nog tgene de Import van den Twieback, had opgebracht. De nuijve tauxatie 24 July 1601 bij de Magistraat ende den gesworen gemeente over de Burgerije beraempt 1545 C.g. Bij den Ontvanger voor dit Jaer vuit de Besten van de huysen ingevordert comen hier mede voor Ontfanck ter Sum ma van 36 C.g. 8 st. 8 penn. Evenals nu was er belasting op bier en wijn. We meenen dat onze goede oude stad de toestemming tot deze hef fing voor de eerste maai heeft ontvan gen van Karel V, nadat de gemeente in INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur, Bij de zeer vele copie met alle narig heden, is het misschien goed, ook een berichtje te plaatsen, wat van rust en kalmte kan getuigen. Hier bij ons op Andljk hebben we tot nog toe bijna niets van den oorlog on dervonden. Honderden vluchtelingen zijn hier ge weest, maar trekken alweer naar hunne woonplaatsen Muiderberg, Soest, enz. Eenige bollenschuren waren ingericht voor nood-ziekenhuizen, maar behoef den niet te worden gebruikt Met kalme gelatenheid ziet men ook hier de toekomst tegemoet en ik raad ook mijn Friesche landgenooten aan: tracht met kalmte en vastberadenheid deze nieuwe toestand te dragen. L. REINSMA. Andijk-Oost, 17 Mei 1940. 20 Mei 1940. De ontvanger der Dir. Belastingen maakt bekend, dat de belastingen nor maal doorgaan en dat om vervolging te voorkomen deze week nog de achterstal lige Inkomstenbelasting 1930-’40 en Grondbelasting 1940 moeten worden be taald. weer een leven bet hun harddravers Kol In dit nummer maken wij een be gin met een nieuw Friesch feuilleton „DE GOUDEN SWIPE”, roman üt it Fryske boerelibben, fen de Fryske skriuwer Abe Brouwer. worden drooggelegd herschapen. In Amerika wordt voor het luchtwapen in 1941 kunnen 6000 piloten per jaar worden opgeleid. De bouw van vliegtui gen wordt met den meesten spoed on dernomen. In Parijs is een ministerraad gehou den, waaraan ook de nieuw benoemde Fransche opperbevelhebber Weygand heeft deelgenomen. den Gelderschen oorlog schrikkelijk had geleden. Het vee of bestiael wordt ook ge noemd. Of nu van alle vee betaald werd of alleen, van wat er aan de markt ver scheen, is niet aan te geven. Het laatste is waarschijnlijk, daar een stad niet veel vee bezit. Echter telde het grondgebied buiten de wallen eenige boerderijen evenals thans. Ónmogelijk is de eerste veronderstelling niet Het gemael was ’n belasting, welke ten slotte drukte op den broodprijs, evenals de belasting op de beschuit. De familienaam Ens komt in Bolsward niet meer voor, doch elders wet Een van de meest bekende uit deze familie was Ruijerdt Ens. In de stadsregeering bekleedde hij de functie van raadsman. In de maatschap pij was hij chirurgijn, ook stadsbarbier geheeten. Bij zijn dood in 1661 woonde hij onder het stadhuis. Een andere Ens, die het tot aanzien bracht, was Minne. Als klerk teekende hij in 1678 de stads brieven bij afwezigheid van den secre taris en noemde zich toen Menelaus. Ook is een Ens in 1680 in de Groote Kerk begraven en deze was „candida- tus”. Een dame uit deze familie verkocht in 1723 een boerderij, de Bleecq die stond, waar nu een nieuwe vaart het Kruiswater gaat vergrooten naar het Zuiden. Jan van Marsum is burgemeester ge weest. Hij was een man in goeden doen en kocht van de stad de Doele, samen met Reimer Harings, stadssecretaris, waarvan de 1ste termijn werd betaald in 1632. Jan huwde met Hylck Pytters en samen met haar leende hij in 1634 aan de stadsregeering 1000 gld. als lijf rente op naam zijner beide dochters, die herhaaldelijk genoemd zijn. Jan stierf 24-1 1653 en de weduwe staat in 1654 nog eens genoteerd als huurderes (van een stuk land) h^t jYmswollder Ikerk- hooff. Nederland en Duitschland op de meest gunstige wijze verder te regelen. SNEEK. De eind-examens aan de H. B. S. al hier zullen worden gehouden op 24, 25, 26 en 27 Juni. Deskundigen zijn: C. de Bruyn te Zwolle, L. Jansen te Apeldoorn en mej. A. C. der Kinderen te Ede. K T. M. D< dienst tusschen Bolswand-Sn eek v.v. is weer met eenige trammen uitge breid. De vollege dienstregeling is thans: van Sneek 735 9.35 12.15 15.— 16.15 19.— De Auto’s mogen maar heel weinig rijden, alleen voor zieken en begrafenissen. Doch ik heb niet alleen ROUW-AUTO’S en LIJK- AUTO, maar o«k nog zeer modern. Beleefd aanbevelend, Stalhouder BOLSWARD Telefoon 484 Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent Zaterdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no. 87926 Het A. N. P. meldt: Teneinde de openbare orde en het normale leven van de onder bescherming der Duitsche troepen staande Neder- landsche gebieden te leiden, heeft de Führer De Rijkscommissaris oefent het hoog ste gezag uit en is rechtstreeks verant woording verschuldigd aan den Führer. Het militaire gezag wordt uitge oefend door den bevelhebber der Duit sche weermacht in Nederland. Voor zoover dit met de bezetting ver- eenigbaar is, blijft het Nederlandsche recht van kracht. In een persconferentie heeft de buiten gewone gezant en gevolmachtigde Mi nister van Duitschland te Den Haag, excellentie Gottfried Aschmann, ver klaard, dat in de benoeming van Seys Inquart een nieuw bewijs moet worden gezien van den wensch van den Führer om het normale leven in Nederland te herstellen en de verhouding tusschen Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. normale krijgsverrichtingen. Het totaal der ver liezen moet daarom binnen redelijke grenzen blijven. Wel zijn groote getallen gevangenen gemaakt. De belangstelling voor het strijdtoo- neel heeft zich, na de capitulatie van de Nederlandsche weermacht weer ver plaatst naar het Westfront, waarop mo menteel met ongekende hevigheid de beslissing wordt geforceerd. Beginnen we met den tegenstand van de Nederlandsche weermacht op de Zeeuwsche eilanden, dan valt te melden dat na Tholen ook Walcheren is opge geven. In het Noorden van België zijn de Duitsche troepen er in geslaagd de vestinggordel rondom Antwerpen door te breken. Brussel is zonder strijd bezet. Ten Zuiden van Maubeuge zijn de Duitsche pantserafdeelingen door de Fransche grensvestingen gestooten. Ook ten Zuiden van Sedan winnen de troe pen eenig terrein. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt dan nog, dat vijandelijke luchtaanvallen wer den ondernomen op Noord-Duitschland, speciaal Hamburg en Bremen en tegen West-Duitschland. In al die gevallen werden niet-militaire doeleinden zonder reden aangevallen. Naar het oordeel van verschillende buitenlandsche bladen zal de groote strijd, die thans is ingezet, niet een kwestie van maanden, doch slechts van weken zijn. Beide partijen hebben hun geheele weermacht in den strijd gewor pen. Uit Rome wordt gemeld, dat de Duit sche troepen thans op 130 K.M. van Parijs staan. De opmarsch in Noord-Frankrijk vor dert regelmatig en de Citadel van Laon is thans bezet. De Belgische troepen verdedigen zich hardnekkig, maar volgens het Duitsche We hebben er in ons Vrij dagnummer reeds op gewezen, dat het karakter van onze weekrevue zoowel als het Buiten- landsch overzicht, door de geheel ver anderde tijdsomstandigheden een alge- heele wijziging zal moeten ondergaan. Het is nu één week geleden, dat we met veel moeite een zeer bescheiden nummer van onze courant hebben afge drukt en daarmee, naar we van verschil lende kanten hoorden, medegewerkt tot het weer tot rust brengen van onze Bols- wardsche bevolking. Wat niemand ver wacht had n.1. dat het zakenleven zich zoo spoedig aan den nieuwen toestand tracht aan te passen, is een feit gewor den en veel dingen, waarvoor men in de eerste verwarring geen oplossing wist, zijn mede door de zeer tegemoet komen de houding van de bezettende macht tot beider tevredenheid opgelost. Dit bescheiden optimisme ten opzich te van het zakenleven kunnen we, jam mer genoeg niet deelen in verband met het familieleven. Er heerscht in zeer vele huisgezinnen een martelende onzekerheid over het lot van vader, zoon of broer. De autoritei ten doen hun uiterste best alle gesneu velden of gewonden zoo spoedig moge lijk te identificeeren. De meest fantastische geruchten doen daarbij de ronde, maar niet genoeg kan er op worden gewezen, dat men alle voorbarige berichten met groot voorbe houd moet opnemen. De Duitsche militairen hebben een on derzoek ingesteld naar de algemeene verliezen en daarvoor verschillende stre ken van het land bezocht. Nergens, zoo verklaart de Duitsche legerleiding, zijn massa verliezen geleden. Alles is geble ven binnen het kader van EEN OPROEP TOT HULP. Spontaan heeft de bevolking van Bolsward geantwoord op de oproep van onzen Burgemeester om dekens enz. voor de zwaar getroffen bevolking van Rotterdam beschikbaar te stellen. PLm. 200 dekens, 25 matrassen, veel lakens en verder lijfgoederen zijn reeds Zaterdag naar Rotterdam gezonden. Met zeer groote dankbaarheid is deze spontane hulp door de Rotterdamsche bevolking aanvaard. Wanneer we van een ooggetuige een verslag beluisteren van de geweldige verschrikking, welke de bevolking heeft ondergaan, dan waardeert men het des te meer dat eigen have en goed ge spaard is gebleven. De drang tot hulp wordt in ons le vendig en daarom durven we langs deze weg nog eens een oproep tot hulp plaatsen. De Rotterdamsche R.K. kraamver- zorging, welke gevestigd was op de Goudsche Singel, is totaal verwoest. Alles is verdwenen, niet alleen het ge bouw maar ook al het materiaal. Deze instelling die zoo buitengewoon veel heeft gedaan voor de arme jonge moeders van Rotterdam kan thans door gebrek aan het allernoodzakelijkste haar zegenrijk werk niet voortzetten. En juist in dezen tijd is hulp zoo dringend noodig. Honderden moeders wachten met zorg de geboorte van hun kindje af. Geen onderdak en geen kleeding. De bevolking van Rotterdam doet wat ze kan, maar is tegen dit massale lijden Wie helpt deze stichting aan de noo- dige baby-kleertjes, aan lakens, wasch- handjes, poederbusjes, enz. enz. Mej. Clara Stoop, Laag Bolwerk, wil zich gaarne belasten met de inzameling van deze goederen. DUITSCHE STRAFRECHT- VERORDENINGEN. Nederlandsche strafwet niet ter rijde gesteld. In aansluiting op de afkondiging van verordeningen en bekendmakingen voor het bezette gebied wordt er van offici- eele Duitsche zijde met nadruk op ge wezen, dat men hieruit niet de conclusie moet trekken, dat het de bedoeling is de Nederlandsche strafwet ter zijde te schuiven. De bepalingen van het Duit sche strafrecht worden uitsluitend In toepassing gebracht op handelingen, welke volgens het Duitsche recht onder worpen zijn aan het oordeel van krijgs- Nieuwsbureau zijn de Engelsche troe pen nergens te bespeuren. Het plan voor deze veldtocht is, zoo- als veldmaarschalk Goering gisteren in een rede mededeelde, door den Führer zelve ontworpen en verloopt geheel vol gens de voorop gezette plannen. In aan merking tot de geweldige successen zijn de verliezen betrekkelijk klein. Het Duitsche luchtwapen heeft de su perioriteit in de lucht behouden. Uit Denemarken komt een bericht, dat daar groote ontginningswerken zijn be gonnen. Verschillende moerassen zullen en in bouwland ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is he den 17 graden. DISTRIBUTIE VAN BENZINE, PETRO LEUM, GASOLIE, DISOLINE, HUIS BRANDOLIE EN SMEEROLIËN. Aflevering en verbruik van benzine, petroleum en an dere minerale oliën. De Staatsraad i. b. d. Commissaris der Koningin in de Provincie Friesland heeft besloten tot instelling van een Co mité, dat belast zal zijn met de distri butie van benzine, petroleum, gasolie, disoline, huisbrandolie, smeeroliën, zoo wel voor automobiel als industrieel ge bruik. Dit comité heeft ingesteld het distri- butiebureau voor minerale oliën voor Friesland, bij verkorting „MINOF”, ge vestigd Willemskade no. 8 te Leeuwar den, telefoon 5580. Zoowel alle afleveringen als het ge bruik van bovengenoemde producten buiten goedkeuring van dit bureau zijn verboden. Eerstdaags zal door alle houders van bovengenoemde producten, met inbegrip van overheidsbedrijven, particuliere be drijven en particuliere personen aangifte hunner voorraden dienen te geschieden; hierover volgen nadere mededeelingen. Het bedijfsleven en het publiek dienen er rekening mede |te houden, dat de voorraden van bovengenoemde produc ten zoodanig zijn dat deze uitsluitend voor dringend noodzakelijke gevallen bestemd dienen te worden. Het vervoer van goederen en personen zal in het al gemeen er op ingesteld moeten worden, dat wederom in ruime mate gebruik zal moeten worden gemaakt van andere vervoermiddelen dan motorvoertuigen. Dit geldt zoowel voor het vervoer te land als te water. Waar paarden-tractie slechts eenigs- zins mogelijk is, zal deze gebruikt moe ten worden. Alle locale verkeer van personen en goederen met motorvoertuigen zal dus achterwege dienen te blijven. Het melk- vervoer zal geheel met paard en wagen, bakfiets of roei- en zeilbooten dienen te geschieden. Fabrieken, die gewoon wa ren de melk over groote afstanden te vervoeren, zullen een regeling moeten treffen, waardoor de melk in meer na burige fabrieken verwerkt wordt. Voor pleziervaartuigen zal geen torkracht gebruikt mogen worden. Doktoren en veeartsen zullen zich zooveel mogelijk per fiets of per rijtuig dienen te verplaatsen. Slechts voor spe cialisten in urgente gevallen en voor ziekenvervoer over groote afstanden zal nog benzine met goedkeuring van het bureau beschikbaar gesteld kunnen worden. Bodediensten en beurtvaart kunnen slechts gehandhaafd worden voorzoover geen gebruik wordt gemaakt van motorische kracht. Slechts voor bedrijfsdoeleinden, welke in het algemeen als onmisbaar kunnen worden beschouwd, kan in beperkte ma te benzine en andere minerale oliën be schikbaar gesteld worden. Gedacht wordt aan de aanvoer van onontbeer lijke grondstoffen en de afvoer van aan bederf onderhevige producten, voorzoo ver deze over groote afstanden plaats moeten vinden en niet van andere ver voermiddelen gebruik kan worden ge maakt. Als voorbeelden kunnen genoemd worden: zoutaanvoer voor de zuivel-in- dustrie, boterafzet, bemalingsinstallaties en dergelijke. Voor dergelijke dringende doeleinden kan men zich voorloopig wenden tot en met 25 Mei 1940 tot den Burgemeester van gemeente van Inwoning of vestiging van bedrijf. Binnenkort zal gelegenheid tot het in dienen van een aanvraagformulier voor meer regelmatig gebruik gegeven wor den, waarover nadere mededeelingen volgen. Leeuwarden, 16 Mei 1940. ARUM JONGENSKAATSEN. 19 Mei 1940. Heden had alhier een jongenskaats- partij plaats waaraan 9 parturen deel namen. De uitslag Is als volgt: 1ste prijs: K. de Groot en J. Lukkes. 2de prijs: EL D. Tolsma en P. de Groot. 3de prijs: P. S. Huizenga en E. P. Faber. roman geeft op juiste wijze stukje echt Friesch volks- van de familie Wallinga op Frijhof” onder Hantum, met en Wardy. r 1 LW-IIJII DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1940 | | pagina 1