Buit enlandscbe Revue. L. L. VAN GEDNS De Bolswardsche Courant en Westergoo Practijk hervat O ZOMERTIJD. Uit de oude doos. op reis een Stadsnieuws. Woensdag 29 Mei 1940 36g!± Jaargang No. 41 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD gekocht 6# P. LUNTER, Appelmarkt, BOLSWARD. (Jit den Omtrek. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 Md. H. J. B. te Het algemeen geldende en gepropa geerde voorschrift, om zoo spoedig mo gelijk het economische leven weer in z’n oude banen te leiden, brengt ook voor elke courant de verplichting mee zoo weinig mogelijk den indruk te vestigen, dat in de algemeene structuur van ons wereldje heel wat veranderd is. In onze binnenlandsche verhoudingen, zoowel als die ten opzichte van de rond om ons liggende landen is een radicale wijziging ingetreden. Heel veel van de in den loop der tijden vastgeroeste sa menleving zal uit elkaar genomen moe ten worden opnieuw gesmeerd enkele rotte deelen vernieuwd en toege rust met nieuwe energie ingeschakeld in het wereldbestel. Met een ontstellende realiteit dringen zich thans verschillende vraagstukken naar voren, die in engere kring misschien heel even belicht en be sproken worden, maar die voorloopig eerst grondig bestudeerd moeten worden voor en aleer'' men tot publiciteit zou kunnen overgaan. Datzelfde geldt ook voor de internationale verhoudingen. Ook daar stormen de gedachten in bijna ontembare volgorde op ons af. Men zoekt een oplossing voor ver schillende vragen. Men veronderstelt dan dit, dan dat, maar keert telkens terug in de sfeer van onzekerheid die de ge- heele menschelijke samenleving nu al zoovele jaren omzweeft. Verhoudingen gebaseerd op jarenlang gangbare wet ten, blijken niet meer mogelijk en nu tast en zoekt de menschheid naar iets, dat allen bevrediging kan schenken. We zullen met de oplossing van dit pro bleem nog even moeten wachten tot uit de chaos van den tegenwoordigen tijd het menschdom zich heeft aangepast aan de nieuwe structuur die in de allereerste plaats vrede en daarmee misschien een beetje welvaart aan het zoo zwaar ge teisterde Europa kan brengen. Natuurlijk beginnen we ons buiten- landsch overzicht met een korte be schouwing over den oorlog. In de aller eerste plaats die aan het Westfront. Door de geweldige snelle opmarsch van de Duitsche legers is de tot nu toe gevoerde stellingsoorlog op het West front veranderd in een bewegingsoorlog. De stootkracht van het Duitsche leger is J. POSTMA. t 27 Mei 1940. Hedennamiddag had alhier de ter aardebestelling plaats van den heer J. Postma. De overledene bereikte den leef tijd van bijna 51 jaar. Ds. Roelofsen te Pingjum, consulent alhier had de lei ding. Twee fraaie kransen dekten het graf. De heer Postma was jarenlang be stuurslid van „Floralia”. Verder was hij commissaris van de spaarbank „Arum c.a.”. Vroeger was hij jaren bestuurs lid van de ijsclub „Arum” geweest, en evenzoo secr. van „It Frysk Selskip” en andere vereenigingen. Zijn gezondheidstoestand maakte, dat hij de laatste jaren niet meer aan het vereenigingsleven kon deelnemen. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. HENNAARDERADEEL. DE NIEUWE TIJD. De invoering van de Duitsche zomer tijd in Nederland, bracht voor de vee houders een wel groote ommekeer te weeg, daar vorige jaren bij de gewone zomertijd veel veehouders de „oude tijd” behielden en zelfs in vele kleine dorpen de dorpstoren deze zonnetijd bleef aan wijken. Naar we vernemen hebben landbouw organisaties in deze gemeente beraad slaagd hoe en met welke tijd onder de huidige omstandigheden gerekend dient te worden, waarbij men tot de conclusie kwam het schaftuur als voordien op elf uur te handhaven, doch de klok alleen 40 minuten vooruit te zetten, wat voor de veehoudersbedrijven beter uitkomt. Getracht zal worden ook in deze lijn de medewerking van kerk- en schoolbe stuur en van alle aangesloten leden te vragen. Naar buiten uit zal echter met den officieelen Duitschen zomertijd ge rekend moeten worden. ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is he den 20 graden. ARUM „ZIJ, DIE VIELEN”. In de rubriek „Zij die vielen” in het Leeuw. Nieuwsblad lezen we o.m.; De directie en het personeel van Th. H. v. d. Meulen’s Ijzerhandel N.V. te Leeuwarden-Bolsward deelt mee het sneuvelen op 22-jarige leeftijd van Jan van Dalen. Van Dalen, afkomstig uit Bolsward, was, na het doorloopen van de Ulo-school aldaar, op het kantoor van Th. H. v. d. Meulen’s Ijzerhandel N.V. te Bolsward werkzaam. Na het vervullen van zijn militaire dienstplicht ARTS Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent Zaterdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no. 87926 geheel België, Nederland en het Noor delijk deel van Frankrijk veroverd. Dit succes is voor een groot deel te danken aan de gemechaniseerde troepen, voor al de pantserafdeelingen. Niet alleen for- ceeren deze afdeelingen een vooruitge schoven stelling voor de er mee optrek kende infanterie, maar ook zaaien zij door hun snelle opmarsch onrust onder de burgerbevolking. Een tweede factor voor dit Duitsche succes mag genoemd worden de luchtmacht. In een buitenge wone samenwerking tusschen de lucht macht en de op den grond opereerende troepen is de Duitsche weermacht er in geslaagd een wig te drijven in de Fransch-Engelsche troepen. Natuurlijk wordt thans van den ande ren kant al het mogelijke gedaan de splitsing van de geallieerde legers te voorkomen. In onze oorlogsberichten zullen we den juisten stand van zaken mededeelen. Dat er in de laatste paar dagen geen berichten in groote stijl verschenen, vindt zijn verklaring in het feit, dat het Duitsche leger eerst de achter gelegen verbindingen moest veilig stellen. Dat kost tijd, waardoor de opmarschsnelheid eenigszins beïnvloed wordt. Bovendien moet men niet uit het oog verliezen, dat tegenover het Duitsche leger een even eens sterk uitgerust groot leger staat. Dit wordt door het Duitsche legerbericht dan ook volkomen erkend. De nieuwe Fransche opperbevelhebber Weygand staat voor een ontzaggelijk moeilijke taak. Allereerst moet de opmarsch der Duitschers in de sector van Somme Aisne en Maas tot staan worden ge bracht, ten tweede moet getracht wor den een zoo groot mogelijk aantal divi sies uit de Duitsche omsingeling in Vlaanderen en in de zóne van Calais los te maken. De komende week zal ons, naar men schelijke berekening de oplossing van dezen geweldigen strijd kunnen brengen. Een zeer belangrijk vraagstuk in de internationale verhoudingen vormt nog steeds de houding van Italië. Aan de eindkust van Frankrijk moeten groote troepenmachten gereserveerd worden om op eventueele Italiaansche verrassingen voorbereid te zijn. Men hoort wel eens de meening ver kondigen, dat als Italië eenmaal aan den oorlog gaat deelnemen, dit voor Duitsch- land een groote steun beteekende. Wij betwijfelen of de Duitsche leger leiding er ook zoo over denkt. Immers de houding van Italië als niet-oorlog- voerende partij is niet alleen van groot voordeel, omdat de oorlogsbrand niet naar Zuid-Oost-Eüropa is overgesla gen. de geallieerden een groote troe penmacht aan de Fransch-Italiaansche grens moeten vasthouden.de vloot van de geallieerden in de Middelland- sche Zee bijna werkloos ronddrijft. maar ook dat heel wat voor Duitschland nuttige en zeer bruikbare artikelen door Italië kunnen worden geleverd. Juist het niet deelnemen van Italië is voor Duitschland een krachtige steun geweest. Voor wat de toestand op den Balkan betreft, blijft alles nog gelijk. Wel heeft Roemenië een aantal reservisten opge roepen, zoodat het Roemeensche leger momenteel een sterkte heeft van 300.000 man, maar van officieele zijde wordt verklaard, dat deze reservisten zijn op geroepen om ze vertrouwd te maken met de nieuwe wapenen welke in den laatsten tijd in het leger werden inge voerd. Als een voorbeeld voor welke moei lijke problemen men na een oorlog komt te staan, kunnen we momenteel Finland nemen. Twee problemen overheerschen daar de geheele samenleving. Ten eerste de oorlogsschadeloosstelling en ten tweede de vestiging van de geëvacueerden. Naar bekend wordt, is het wetsvoor stel op de oorlogsschadeloosstelling door het ministerie van Financiën, teza men met de nieuwe bewerking van de voorgestelde een-malige heffing op het vermogen naar de ministerieele commis sie gezonden. Een volledige schadeloosstelling wordt buiten de mogelijkheden van den Fin- schen staat geacht. Men verwacht dat de kleine bezitters volkomen schadeloos gesteld zullen worden, terwijl grootere slechts voor *n deel vergoeding zullen kunnen krijgen. van de kerkelijke gemeente en zijn ver dienste bestond uit de opbrengst van landen en grondpachten, welke hij zelf inzamelde. Bovendien had hij vrij wo nen. Toen in 1632 dit organisthuys werd verkocht aan Jacob Pyttorr, die voor de 1ste termijnbetaling 121 carolus guldens 17 stuivers en 8 penningen stortte, kreeg de organist voortaan een vergoeding voor het gemis der woning. En deze vergoeding kwam uit de gemeentefond sen, zooals uit de stadsrekenbooeken is na te gaan. Mr. Jurrian kreeg in 1658 b.v. als vergoeding voor huishuur 35 Car. gis. Waarom juist in 1632 het orga nisthuys werd verkocht, evenals de Doele, zooals in een vorig artikeltje ver teld is? Ook het Groot Abtshuis is in datzelfde jaar verkocht. De stad had dus wel behoefte aan geld. Bestaat momenteel niet de gelegen heid hierover meer te vertellen, wel is er nog iets te zeggen over den organist mr. Jurrian. Zijn vader heette Jan, zoo dat mr. Jurrian ook Jurrian Jans wordt genoemd. Bovendien voerde hij de fa milienaam Ilpendam, soms geschreven als Ulpendam. Even later dan 1667 of in dat jaar leende mr. Jurrian geld aan de stad en wel 500 Car. gis. Hier heet hij orgalista, een woordvorm, welke tegenwoordig hier en daar met één letter verkort, weer In gebruik is. Mr. Jurrian Is in 1677 vertrokken. Zijn opvolger heette H. Coopman. (H. Claas sen uit Leeuwarden). Waarheen mr. Jur rian gegaan is bleef onbekend. In ieder geval is hij in 1678 (7) overleden, om dat in Junij 1678 de rente van het ge leende geld werd uitbetaald aan de er ven. Een dochter van mr. Jurrian is ver meld in 1677 en reeds in 1669 n.l. Wel moed. Ze trekt dan ook rente. Ook staat er een bericht van Jarich Ilpendam, or ganist tot Sneeck, die mede tot de geld schieters aan de stad behoort, 1679, ter wijl hij in 1687 1000 gld. leent Als deze overleden is worden de renten voor de kinderen geïnd door Frans Michiels tw. 40 gld. van 1000 Car. gld. kapitaal, en in 1690 is het Frans Staak tot Sneecq die dit geld beurt. Nog valt er een Ilpendam te vermel den en wel Do. Ilpendam te Warns. Hij liet eenige weezen na, die onder voogdij kwamen van Jan Diürres, lijnslager te Bolsward, zoodat er nog meerdere ban den bestonden met onze goede burgerij, dan de genoemde. In 1686 werd kapi taal met rente A 566 g. 10 st. terug betaald door de stad aan dominees erven De dominee is in de Groote Kerk ter ruste gelegd in het begin der gravenrij aan de zuidzijde, in welk graf 18-12 1752 de vrouw van de Bijsitter Horreus is neergelaten. In 1784 werd het graf ge kocht door den vroetsman Pier Wester- baan. Nog staat onder de erfgenamen van Jurjan Dpendam zekere Ulckien Baarda. Hoe deze dame, vermeld in 1684, in be trekking stond tot de familie Ilpendam is niet aan te geven. Ten slotte rest nog het feit, dat Jarich Ilpendam uit Sneek alhier in de kerk begraven werd en wel 8 Febr. 1689. Ook staat de naam van mr. Juijerijan in het „Bespreeckboeck” der N. H. Kerk en wel op 3 Maij 1662 als volgt: „Ontvangen van meester Juijerijan orgenist binnen Bolswardt de somma van hondert Karoly gulden, d’ welcke tot ons overgevexeneert ende vereert was van Samuël Smidt leggende tegenwoordich noch voor opperkoopman in Anijolen.” Jammer genoeg is niet te zeggen, waar Anijolen ligt, doch de lezer met speurzin kan eens in Afrika zoeken, daar Smidt een „quineetsvaerder” was, ten minste in 1654. Gezocht is naar een antwoord op de vraag of mr. Jurrian een Bolswarder was. Hij staat niet in het burgerboek vermeld. De zekerheid bestaat dus, dat hij door geboorte het burgerrecht ver kreeg, zonder het bezit waarvan hij de betrekking van organist niet mocht be kleden. Niets is verder van ons dan ook maar in de geringste mate ontrouw te worden aan de beginselen, welke grondslag waren en eens weer zullen zijn, van ons maatschappelijk leven, maar sommige feiten van heden toonen ons duidelijk aan, hoe we eertijds geknoeid en gesold hebben met de vrijheid, welke ons deel was. Wat hebben we niet gescharreld met den zomertijd. Het is een vraagstuk gebleven tot den huidigen oorlog. De eerste poging tot een wettelijke regeling van den zomertijd het ver zetten van de klok met één uur bracht alle Nederlandsche koeien van de melk en de Nederlandsche boeren in de politiek. Onder leiding van Braat verschenen eenige afgevaardigden in de Kamer, die er zich speciaal mee be last hadden om tegen den zomertijd te ageeren. Elk jaar opnieuw gaf het strijd „vóór of tégen zomertijd”. De regeering krab belde terug voor de agitatie en de zo mertijd werd zóó laat in het seizoen in gevoerd, dat geen mensch er meer be hoefte aan had. En hij werd zóó vroeg beëindigd, dat niemand er voordeel van kon hebben. Een regeeringscommissie bedacht een tusschenvoorstelgeen speciale zomer tijd, maar invoering van den Midden- Europeeschen tijd, welke ons het ge heele jaar door een lichtbesparing van 40 minuten per dag zou geven. Wederom echter stak een oppositie het hoofd op, bij Midden-Europee- schen tijd zouden we des winters in het half-duister moeten opstaan. We bleven sukkelen Totdat de Duitsche bezetters veror denden; het zal Midden-Europeesche tijd èn zomertijd zijn; de klok moest twee uur, op 20 minuten na, worden vóórgezet. Ende ziet: de koeien geven nog even veel melk, de plattelandskinderen ko men op (den nieuwen) tijd ter school, we besparen ons de kosten van kunst licht en worden gezonder door een be tere slaap en meer zonneschijn. Nu het moes t, zijn alle bezwaren weggevallen. Laat het ons iets te leeren geven. Wanneer we weer eens ons zelve kunnen zijn, laten we ons dan Anders betoonen en de vrijheid niet tot in het pietepeuterige misbruiken. Moge ons volk uit de beproeving te voorschijn komen als herboren in een gevoel van éénheid: We hebben veel te veel gestreden voor de overwinning van het eigen persoonlijke of groepsbe lang. Als we van het een of ander zelf geen direct voordeel hadden, dan zoch ten en speurden we naar de m o g e- 1 ij k h e d en van eenig nadeel en als we die meenden te vinden, schaarden we ons in de oppositie. Al te weinig zijn we er op bedacht geweest om ons te schikken en desnoods wat ongemak te nemen, als anderen voordeel kon worden bezorgd. Over de kwestie van één uurtje tijds verschil en den zomer, hebben we vele jaren achtereen een politieken s t r ij d gevoerd. Thans moeten we ons schikken in bijna twee uren tijdsverschil voelen er ons allen wél bij werd hij overgeplaatst naar het kan toor te Leeuwarden. Hij is in de omtrek van Leiden ge sneuveld als gevolg van het feit, dat de autobus, waarin hij met meerdere mili- tairen werd vervoerd, door een brand bom werd getroffen. DE TERUGKEER VAN DE GEMOB1LISEERDEN. Niet alleen dat gisteren ontelbaar vele vrachtauto’s en autobussen, volgepropt met militairen door onze stad trokken, allen vroolijk gestemd dat zij weer ge zond huistoe gingen zijn ook van onze stadgenooten zeer velen weer be houden teruggekeerd. Met hoeveel ont roering zal een vader, zoon of broer het vertrouwde plekje in de huiskamer be groet hebben, omringd door allen die hem dierbaar zijn. Het is een weerzien geworden, waarin zich de beleefde spanning van de voorbije weken oploste in de rustige zekerheid, dat het levens gevaar geweken was. Bij velen die aan de hitte van den strijd hebben deelgenomen, blijft on danks eigen gespaard leven, het verlies van een vriend als een niet gemakkelijk te vergeten feit in het geheugen achter, maar de tijd die alle wonden heelt zal ook deze schaduw doen wegtrekken. Weer aan den arbeid in de gewone bur- gersamenleving, dat is'nu het parool van al deze mannen. Jammer dat voor velen deze vreugde van de thuiskomst getemperd wordt door die onzekerheid van arbeid. Verschillende bedrijven wer ken momenteel op halve kracht en kun nen de thuisgekomen werkkrachten niet opnemen. Voor dit probleem moet een oplossing worden gevonden. Wie op het oogenblik met een practisch voorstel komt om een stilgelegd bedrijf weer op gang te brengen.wie op een of ande re manier zorgt dat de gedemobiliseer- den niet tot steuntrekkers vervallen, doet in onze dagen een hoogstaand werk. Wanneer thans een bedrijfsleider bij de pakken neer gaat zitten, omdat de perspectieven vóór zijn zaak erg donker zijn, dan doet hij glad verkeerd. Geza menlijk èn door werkgevers èn door werknemers zal moeten worden gezocht naar de juiste banen om het vastgeloo- pen raderwerk van ons economisch le ven weer op gang te brengen. Dat zal eenige moeite, dat zal eenige strijd kos ten zeker, maar de oude geest van het Je Maintiendrai „Ik zal handhaven”, zal ons de moeilijkheden van deze tijden doen overwinnen. Sizzen is neat dwaen is in ding, dat zij ons parool. We worden allemaal met den dag móóier. Er is tenminste altijd beweerd, dat de uren, welke men vóór midder nacht slaapt, dubbel tellen en dat deze tijd van rust niet enkel aan den geest, maar ook aan het lichaam op bijzondere wijze ten goede komt. Onze verre voor ouders, die nog niet over kunstlicht be schikten en met de kippen op stok zich te slapen plachten te leggen, moeten dan ook zeer knappe menschen zijn ge weest. Gedwongen door omstandigheden, zijn ook wij thans bezig met ons aan te passen aan de natuur. Uiterst om half elf gaan we naar bed. We hebben dan geen licht noodig en behoeven dus niet te verduisteren. We maken ons zelf bo vendien wijs, dat half elf een behoorlijke tijd is. Terwijl we dat zeggen, glimlachen we even. En we berekenen snel, dat het nu „eigenlijk” pas 20 minuten over half negen is Maar ’t went allemaal en heusch we gevoelen er ons behagelijk bij. ’t Is goedkoop en gezond zóó. Heerlijk uitgerust staan we om ’n uur of zeven op en we weigeren om te bedenken, dat het dan „eigenlijk” pas 20 minuten over vijven is. Met geen geweld zouden we „vroeger” op zóó’n tijd uit bed te halen zijn geweest Nu staan we uit ons zelf op, omdat we ons om zeven uur Midden-E uropeesche-zomertij d volko men fit gevoelen. De instelling van dezen tijd is pure oorlogswinst. Iedereen voelt er zich content over en van bezwaren hoort men niet. Omdat we moeten, weet iedereen zich te schikken. En nu iedereen zich schikt, ervaart men slechts het welda dige van deze regeling. Een kwestie, welke ons jaren lang heeft beroerd, is in één keer opgelost. waarin opgenomen en we EEN ORGANISTENFAMILIE. Bij de kerkelijke eigendommen daarbij van buitengewoon groote waar- Bolsward hoorde van ouds het organist- de gebleken. In 14 dagen tijd Is bijna huys. De bewoner er van was in dienst DE JONG s NIEUWSBLAD JwwritjniniR.1 '■air jawrlygwtPwqMWwaw

Bolswards Nieuwsblad nl | 1940 | | pagina 1