32 35 56 Radio-Centrale I.10 fa. r. de doer Bllluende Haargoll Accountantskantoor E. OLDENZIEL J De Oorlog. voor zomer scfie dagen f4.75 De plaatselijke krant. geen Lampsnonkosten. Stadsnieuws. Uit den Omtrek Zaterdag 8 Juni 1940 No. 44 Belastingadministratie appelmarkt 3. Tel. 028. aoiswarn I jaargang «■.II. DE WIT’S UPPEISHIIS Inkomsten- en Vermogensbelasting accountantskantoor J. BLOK Hzn. Een Sigaartje op lid, Daarmee is II verb ijd, Een geurige pijp tabak, Stelt II geheel op Uw gemak. EWANS is een goed adres, Daar is spoedig de zaak beslecht. I “l A oud, voor iedere beurs.. I Uit no. bestaat uit 2 bladen Porto Binnenland 1)4 et. Buitenland 2M et. HAAR BETEEKENIS IN ONZE DAGEN, Eerebeker, uitgeloofd Drogisterij De Gaper. CLOQUET, zeer vlotte waschstof, 70 cM. Br. TUXO, kreukvrij, waschecht, buitengewoon mooie dessins LAVABEL, het nieuwste weefsel, zeer fijne zijden stof 90 cM. Br. HAIRCORD, het bekende ribbeltjes weefsel, waschecht 70 cM. Br. YTENS-BAARD. Ds. J. H. v. RIEMSDIJK, f Op den leeftijd van 57 jaar is te Ytens na een langdurig ziekbed overleden Ds. Joseph Hubert v. Riemsdijk, Doops gezind predikant bij de ge meente Ytens-Baard. In 1914 werd de heer Van Riemsdijk proponent, na het Doopsgezind Seminarium te hebben afgeloopen. In hetzelfde jaar volgde 't beroep naar Temaard, welke gemeente in 1922 met Sur- huisterveen werd verwisseld. Ds. van Riemsdijk stond in deze laatste gemeente gedu rende acht jaren om in 1930 over te gaan naar IJtens Baard, welke gemeente hij dus tot zijn dood diende. Op vereenigingsgebied trad Ds. van Riemsdijk niet op den voorgrond. Hij was een persoonlijkheid met artistie- ken aanleg, welke zich een weg zocht in de schilder- Bij aankoop van f 4.— aan stof Modeblad GRATIS J. Molenaar, Joh. v. d. Schaaf. P. de Jong. A. van Kouteren. P. de Wit. R. Nieuwenhuis. D. Kamstra. Neem DE SPORT HERLEEFT. Het mag een verblijdend verschijnsel genoemd wor den, dat naast een langzaam herstel van het zakenleven, BIJNA 40.000 FRANSCHEN EN ENGELSCHEN ZOUDEN VERDRONKEN ZIJN. ERGENS AAN DEN RIJN. Een bijzondere berichtgever van Stefanl verneemt, dat volgens berichten uit zeer goede bron, het aantal Fran- schen en Engelschen, die ge durende de inschepingsope- raties in het Kanaal ver- droriken jn, bijna yeertig ook de sportbeoefening weer tot zijn normale verhoudin gen tracht terug te keeren. De kaatsvereen. „Bols- ward” organiseert een door- elkaar-loten-partij en daar mee bewijst het actieve be stuur van onze kaatsvereen., dat ook zij niet bij de pak ken neer gaat zitten, maar ten spoedigste deze aloude Friesche zomersport weer wil doen herleven. Men leze voor nadere bij zonderheden de in dit num mer voorkomende adverten tie. ZIEKENFONDS R.-K. WERKLIEDENVEREEN. Maandagavond hield bo vengenoemd fonds de jaar vergadering. De secr., de heer J. Palstra deelde mee, dat op 31 Dec. 1939 het ziekenfonds 112 le den telde, de heer M. Adema penn., dat de inkomsten met voord, saldo f 1155.52 waren en aan zieken uitgekeerd werd f490.50. De heer Palstra, die perio diek moest aftreden, werd met algemeene stemmen her kozen. Pater Groothuizen sprak een kort slotwoord. Tel. 9 - Makkum Advertsntlën per regel: Woensdagsnummer 10 cent Zaterdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no. 87926 In wollen, zijden en mantelstoffen, zijn we nog ruim gesorteerd. VRAAQT STALEN! Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Leesgeld fr, p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.»J inn. 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. hun verdiensten tot bezuini ging worden gedwongen. Ook omdat de Inhoud van het eene groote dagblad in dezen tijd bijna gelijk is het kan niet anders aan het andere, beperken niet weinigen zich bij het lezen van dagbladen. Velen mee nen, voor wat het algemeen nieuws betreft, wel te kun nen volstaan met de over zichten, welke het plaatse lijke blad biedt. Men gaat bovendien, waar we allen mln of meer worden terug gedrongen in een plaatselijk isolement, meer belang stel len in plaatselijke gebeurte nissen en bovenal: men moet op de hoogte zijn en blijven véél meer dan Anders van de plaatselijke verorde ningen, regelingen, distribu- tie-bepalingen enz. De plaatselijke krant is opeens van nog grootere be- teekenis geworden dan ze was. Het politieke leven staat stil, de belangstelling voor velerlei maatschappelijke ac tie is tijdelijk verslapt de plaatselijke krant is een der weinige banden, welke de individuen nog tesamen bin den en het gemeenschapsle ven voeden. Trouw aan de plaatselijke krant is nu een zaak van eigenbelang en van algemeen belang. Het zal daarom haast on- noodig zijn om tot trouw aan de plaatselijke krant op te wekken. Maar we moeten er op wijzen, dat de plaat selijke krant in dezen tijd aan trouw alléén, niet ge noeg heeft. Meer dan óóit heeft ze behoefte aan wel willendheid en steun. Het is mooi, dat men zich nu verlaat op zijn plaatselij ke krant, maar men mag er geen te groote eischen aan stellen en dient begrip te toonen voor de noodwendig heid van haar tekortkomin gen. Er zijn menschen, die in de dagen, toen we allen ons hart vast hielden voor wat gebeuren ging, hun abonne ment opzegden, omdat de krant een keer niet ver scheen niet verschijnen kón! of in een sterk ver magerd formaat uitkwam Laat men zich toch voorstel len, dat dit niet-verschijnen EINDEXAMEN RIJKS- ZUIVELSCHOOL. De directeur-generaal van de landbouw brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat het eind-examen aan de Rijkszuivelschool alhier, tot welk examen ook worden toegelaten zij, die niet zijn ingeschreven als leerling dier inrichting, zal plaats hebben op 21, 22, 24 en 25 dezer en op 1, 2, 3 en 4 Juli a.s., en dat zij, die aan het examen wenschen deel te nemen, zich schriftelijk vóór 14 dezer bij den directeur der school die nen aan te melden. TJERK WERD. Vrijdagavond 31 Mei was er in de Chr. School voor de ouders der kinderen gelegen heid om afscheid te nemen van mej. A. Oskamp. Gedurende haar 5-jarig verblijf had zij onder de jon gen en ouderen alhier veel vrienden verworven, wat ook bleek uit het bezoek. Verschillende personen spraken op waardeerende wijze over het werk hetwelk juffrouw Oskamp alhier ver richt had. Als aandenken ontving zij vah de ouders en kinderen een gang-gamituur, verder een keurig ontbijtser vies en van de Vereeniging een envelop met inhoud. Ten slotte dankte juffrouw Oskamp allen voor de fraaie cadeaux en vertolkte met enkele gevoelvolle woorden de prettige samenwerking tusschen bestuur, ouders en kinderen. DAMES I Het oudst en ver- trouwst adres voor Uw BOLSWARD. Beleefd aanbevelend' Tel. no. 486 VACANT1E IN EPE OP DE VELUWE. Tengevolge van overdreven ge ruchten na de schokkende gebeur tenissen, welke achter ons liggen is klaarblijkelijk in breeden kring den indruk gewekt, dat ook in de gemeente Epe veel schade zou zou zijn berokkend door den oor log en dat door groote prikkel- draadversperringen de ongerepte natuur zou hebben geleden. Niets is echter minder waar en zelfs is de landelijke rust in dit I mooie Veluwe-dorp geen enkel I ogenblik verstoord geworden door oorlogsrumoer en nergens zijn prikkeldraad of andere versper- i ringen aangebracht. De prachtige i bosschen en de uitgestrekte heide velden hebben in geen enkei op- I zicht iets geleden en alle hotels zijn weer gereed gasten te ontvan gen. Enkele nieuwe ingekomen aanvragen wettigen de verwach ting, dat ook dit seizoen weer vele gasten rust en verkwikking hier zullen komen zoeken. Waar het Vreemdelingenverkeer een zeer be langrijke bestaansbron vormt voor de gemeente Epe blijft het te wen schen, dat de onjuiste geruchten geen afbreuk zullen doen aan het normale, drukke vreemdelingen verkeer en dat zij, die plannen ma ken voor hun toekomstige vacantie zich hierdoor niet van hun voor nemen zullen laten afbrengen. Waar velen, nu meer dan ooit be hoefte hebben aan rust en ont spanning in een rijke natuur, kan men dat te Epe in overvloedige mate vinden. HET NIEUWE DUITSCHE OFFENSIEF. Uit Stockholm wordt ge meld: Svenska Dagbladet karak teriseert den toestand bij 't begin van het nieuwe Dult- sche offensief met de vol gende feiten: De Fransche verdedigings linies aan de Somme missen soortgelijke verdedigings werken, zooals die, welke door de Duitsche troepen in België, Nederland en aan de Frajnsch-Belgische grens moesten worden overwon nen. Weygand heeft geen tijd gehad versterkingen aan te leggen. Dultschland moest zijn Mei-offensief beginnen met de verovering van de heer schappij in de lucht. Thans is dit niet noodig, daat Duitschland een belangrijke superioriteit in de lucht be zit. Overdag ziet men boven de Duitsche linies zelden een vijandelijk vliegtuig. Het Fransche achterland is reeds bij het begin van het Duitsche offensief gedesor ganiseerd. Van Duitsche zijde zijn talrijke nieuwe divisies inge zet. De Franschen moeten deze keer alleen strijden, terwijl zij op 10 Mei nog bondgè- nooten hadden. Het overwicht van de Duitsche troepen in veldsla gen is toegenomen sedert de westelijke mogendheden een aanzienlijk deel van haar beste oorlogsmateriaal in België en Noord-Frankrijk hebben verloren. Duitechland zet zijn veld tocht voort volgens metho den, die reeds in het Mei- offensief zijn beproefd, ter wijl Frankrijk nieuwe man nen en een nieuwe strategie probeert. Uit Rome wordt gemeld: De bladen wezen er Don derdagmorgen op, dat, ter wijl de Weygandlinie Woens dag op verschillende plaat sen door de Duitschers is verbroken, de Fransche re- geering Woensdagavond niets beters heeft weten te doen dan over te gaan tot een wijziging in het ministe rie. De bladen vestigen de aandacht op het feit, dat Reynaud thans, behalve de portefeuille van Landsverde diging, ook die van Buiten- landsche Zaken heeft, voorts dat de oud-premier Daladier thans uit het kabinet is ver dwenen en dat ook Laval niet in de nieuwe formatie is opgenomen, ondanks de ge ruchten, die over hem in om loop waren na zijn onder houd met president Lebrun. Maar we willen het in ’t bijzonder hebben over de eigen plaatselijke krant Deze heeft de omstandighe den in mindere mate te gen dan ’t groote dagblad. Al zouden alle lezers der grootpers hun orgaan trouw willen blijven, velen kun nen het niet, omdat ze door het terugloopen van of onvolledig uitkomen, ons meer heeft gekost dan een dubbeldikke krant in nor malen tijd! We vertrouwen, dat de haastigen, die hun abonne ment opzegden, hun ongeiijk zullen Inzien en hun daad zullen herstellen. We vertrouwen voorts, dat men In de naaste toekomst begrip zal betoonen voor on ze moeilijkheden. Als we te kort komen in het voeren der redactie, dan beseffe men, dat we gebonden zijn aan normen, welke we ons zel- ven niet hebben gesteld. En als de krarA niet den om vang kan hebben, dien onze lezers van haar gewoon zijn, dan dient men te bedenken, dat die omvang afhankelijk is van meerdere factoren: in de eerste plaats van den meerderen of minderen toe vloed van advertenties en in de tweede plaats van den beschikbaren papiervoor- raad. Alles wat de toekomst betreft, is onzeker. Een uit gever weet, wat hij aan pa pier heeft liggen, maar hij kan ónmogelijk berekenen, wanneer en hoe deze voor raad zal worden aangevuld. De aanwezige voorraad moet dus met beleid worden verbruikt. De plaatselijke krant, van zoo groote beteekenis in on ze dagen, kan zooveel moge lijk zijn, wat de lezers er van verwachten, als iedereen ten opzichte van zijn krant blijft, wat hij was: een inschikke lijke abonné, een regelmatige adverteerder. We bouwen aan de toe komst. Ééns, als we weer een gelukkigen vrede bele ven, zal zoo hopen we del krant zijn gebleven als „van vóór den oorlog”. Iede re zakenman heeft het door adverteeren in de hand, dat zijn naam en de faam van zijn onderneming, In komen den vredestijd eveneens zijn vóór-oorlogsch karakter zal hebben behouden. ONTHOUD ERS- VISCHCLUB. Bovengenoemde club hield j.l. Zondag haar eerste vlsch- wedstrljd. Met het weer heeft de club het bijzonder getrof fen, maar de vangst Het veel te wenschen over. Slechts 11 baarzen boven de wettelijke maat werden gevangen. De grootste baars, slechts 21 cm. werd gevangen door Tj. v. d. Hauw, die hiermede de 1ste prijs verwierf. Verder werden de prijzen gewonnen als volgt: 2de prijs: J. van der Zee. 3de 4de 5de 5de 7de 8ste 9de ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is heden 21 graden. kunst. Hij beoefende deze kunst echter zuiver als lief hebberij. De rouwdienst zal op Maandag 10 Juni a.s. om 10.30 uur (offic. tijd) gehou den worden in het kerkge bouw der Doopsgezinde ge meente te IJtens. De begrafenis zal des na middags pl.m. 2 uur (offic. tijd) te Holwerd plaats heb ben. Mogen wij U er nog eens op wijzen van hoe groot belang het is, dat U een goede boekhouding van Uw bedrijf heeft? Onze tarieven voor een Volledige boekhouding met contröle der bewijsstukken en met inbegrip van het invullen Uwer aangiftebiljetten voor de Inkomsten en Vermogensbelasting zijn LAAG. Wij verstrekken U, vrijblijvend, alle gewenste in lichtingen. Leraar Boekhouden M.O. - Gedipt. Belastingconsulent MARKTSTRAAT 12> - BOLSWARD - TELEF. 425 Ik wil beginnen met ’n goed woordje ten behoeve van onze groote dagbladen. Zij zijn altijd van groote be teekenis geweest voor ons nationale cultureele leven en ze maken thans een zeer moeilijken tijd door. Geen enkele krant kan zakelijk gesproken be staan zonder een bepaalden toevloed van advertentiën. Aan dien toevloed mankeert op het oogenblik veel. Het groote dagblad is in zijn ver schijningsvorm bovendien slechts bestaanbaar, als het door bekwame medewerkers en correspondenten aan zijn lezers een klare en interes sante visie geeft op al het opmerkelijke wat op inter nationaal politiek, cultureel en wetenschappelijk gebied gebeurt. Ook daaraan man keert thans het een en an der, omdat de internationale verbindingen ten deele ver broken zijn en bepaalde be langen zich verzetten tegen de publicatie van véél, waar omtrent we gaarne objectief zouden worden voorgelicht. De groote pers kan daar om onmogelijk zijn, wat ze zou moeten wezen en daarom zeggen velen hun abonnement op. Dat is jam mer. Onze grootpers is een waardevol cultureel bezit, in tientallen van jaren moei zaam opgebouwd. Ze was misschien wel de beste en, van geldelijke invloeden de meest onafhankelijke ter we reld. Ééns zal ons land weer vrij zijn zullen we dan weer van onderen af aan moeten beginnen met den herbouw onzer groote dag bladpers? Laten de abonné’s, die dat doen kunnen, hun groote krant trouw blijven ondanks de tekortkomingen, welke zulk orgaan thans moeten kenmerken. Zij behooren hun krant door den moeilijken tijd heen te helpen, opdat hun orgaan straks weer zal kunnen zijn, wat het in zijn beste dagen was. ’t Is een kwestie van goe de trouw voor de abonné’s. Onderling doen de groote kranten ook alles om elkaar te helpen en te steunen; daartoe worden concur,flen- tiegedachten en principieele verschillen uitgeschakeld. We zien dat b.v. aan de huidige samenwerking tus schen N. R. Crt. en Maas bode. Het gebouw van de Maasbode is in den oorlog een ruïne geworden niets bleef er gespaard. De r.k. gemeenschap was terecht trotsch op zijn groote dag blad. Thans zou de Maas bode er niet meer zijn zon der de hulp van de liberale N. R. Crt., van welks persen de twee kranten als broertje en zusje verschijnen. Noch de eene, noch de an dere krant kan den lezers bieden, wat ze altijd gebo den heeft, maar zou het geen blaam zijn, óf voor de room- sche abonné’s van de Maas bode, óf voor de liberalen van de N. R. Crt., als een de zer uitgaven moest worden gestaakt, omdat er geen so lidariteit bleek in eigen kring? VOETBAL. D. B. S^-A. M S. (Dinsdag 11 Juni, 's avonds 8.15 uur). Reeds lang zijn de Bols- warder voetballiefhebbers van een westrijd verstoken geweest. Eindelijk echter gaat de voetbal weer rollen, wel geen competitiewedstrijd doch een strijd om de hege monie tusschen Dijkstraat- Bargefenne-Schildwijk en de Appelmarkt en Marktstraat. Dat dit een felle strijd wordt behoeft geen betoog en daar bovendien beide elftallen uit ras-voetballers zijn samen gesteld, zal de vele, zeer vele toeschouwers ongetwijfeld een interessante en op hoog peil staande wedstrijd te wachten staan. We raden dan ook een ieder, ook de niet-voetbalenthousiasten, ten zeerste aan deze wed strijd te bezoeken, want heusch er valt iets te ge nieten. De wedstrijd wordt opgeluisterd door muziek. Aanvang der wedstrijd 8.15 uur (Sportterrein op ’t Oordje). In de pauze kan elke be zoeker voor 10 cent raden, hoe groot ’t totale gewicht der 22 spelers is, hiervoor zijn een 10-tal fraaie prijzen beschikbaar gesteld. De to tale opbrengst is bestemd voor die personen uit Wons en Zurich, die in den oorlog alle have en goed verloren. De entree prijs is 20 ct, da mes 15 cent (mag voor dit mooie doei ook wel hooger zijn, velen verkeeren in nood, geef met milde hand). Elke 100ste bezoeker ont vangt een verrassing. De elftallen zijn als volgt samengesteld: D.B.S.: I. Wolke. G. Dijkstra, H. Nauta. K. Galama, J. v. d. Klei, Huitema. De Vries, J. Wijma. B. Dijk stra, B. Gerritsma, W. K. Hoekstra. Reserve’s: L. de Haan, Leuring. A.M.S. D. S. Keizer. J. Wolke, A. Bolts. G. Monsma, W. Boltjes, P. Wijnia. H. Andela, H. Qaarman, S. S. Hettema,, A. Het- tema Jr., S. Nieuwland Reserve’s: S. Kramer, D. Karsten. Aanvoerders: G. Dijkstra, D.B.S. H. Gaarman, A.M.S. De winnaar ontvangt een door SUPERBE CORSETBAND Prijzen vanaf Schitterende collectie japonstoffen, voor jong en AANGIFTE SNEEK BOLSWARD Singel 58 Bargefenne 4 Donderdagmorgens ZITTING Schildwijk 33 - BOLSWARD DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen De Bolswardsche Courant en Westergoo Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. X OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 451 ÉR dtx» bet dragen uan een JUPEREE (örsET BAND en bustehouder. De Superbe corteiband steunt den rug, draagt den buik, houdt de Inwendige organen op hun plaats, bevordert Üw ^gezondheid en verbetert Uw figuur.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1940 | | pagina 1