Buiteniandsclie Revue. De Oorlog. zoinnun.... De Bolswardsche Courant en Westergoo Uit den Omtrek. Stadsnieuws. 36*£ Jaargang Woensdag 12 Juni 1940 No. 45 werk, kinderen op te voeden tot discipe- 2. 12. 22. 10 uur -(o)- P. LUNTER, Appelmarkt, BOLSWARD. NOORWEGEN CAPITULEERT. Het Zweedsche Telegraaf agentschap verspreidt het volgende uit Tromsö ge dateerde bericht van het Noorsche Tele graaf agentschap: Het Noorsche opperbevel deelt mede: Het Noorsche opperbeve’ heeft bevel ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is he den 22 graden. ZURICH. ONGENOODE GASTEN. 7 Juni 1940. Hedenavond werden drie jongemannen verrast door de Rijkspolitie, toen zij in de leegstaande barakken bij den Af sluitdijk bezig waren zich koperen kra nen en andere metalen toe te eigenen. Deze personen zijn dienzelfden avond gevankelijk naar Witmarsum overge- btlacht. INSTALLATIE HOOFD REHOBOTH- SCHOOL. J.l. Vrijdag werd de heer L. J. D. Stuip, benoemd hoofd der Geref. School al hier, dooit het schoolbestuur geïnstal leerd. De Voorzitter van het bestuur hield een korte toespraak. Aan den tijdelijken waarnemer, den heer Wester werd een woord van dank gebracht voor zijn uit nemende leiding. Dr, Polman sprak na mens den Kerkeraad, de heer Eerdmans, oud-bestuurslid, wekte de ouders op de onderwijzers door hun gebed te steu nen. De heer J. de Jong hoopte namens het personeel op een onderling vertrouwen en prettige samenwerking. Ook deze spreker richtte een woord van dank tot den heer Wester. De heer Haitsma bracht de gelukwen- schen over van den heer Bierling, In specteur van het L. O., die verhinderd was deze installatie bij te wonen. De heer Stuip, hierna het woord voerend, vertrouwde, gezien de kennis making, in Friesland best te zullen „wennen”. Hij dankte de verschillende sprekers. Laten we uit de wetenschap, dat God regeert, zoo besloot hij, kracht putten, voor ons moeilijk, maar schoon INGEZONDEN. Bulten verantwoordelijkheid der Redactie. Zaterdag 15 Juni a.s. zal over geheel Nederland een nationale inzameling ge houden worden ten behoeve van de be volking der geteisterde gebieden. Reeds tweemaal is door de Commissie v. Bijz. Nooden een beroep gedaan op de Ingezetenen van Bolsward en beide keeren is er veel, heel veel zelfs gegeven om den eersten nood te helpen lenigen voor de slachtoffers van Rotterdam. Nu er een groote nationale actie op touw wordt gezet, om zooveel en zoo goed mogelijk te helpen, overal waar de menschen zoo ontzettend veel geleden hebben door den oorlog, is er hier in Bolsward onder voorzitterschap van onzen EdelAchtbaren Heer Burgemeester een Comité gevormd op breedere basis, om zoodoende iedereen in deze hulpactie te betrekken. Het comité voor Bijzondere Nooden in samenwerking met de Vrij willige Vrouwen Hulpactie, heeft het plan opgevat om hier een inzameling te houden, waartoe ieder het zijne kan bij dragen. Het doel is alles te verzamelen, wat de arme burgers die hun huis en haard ver loren hebben, weer kunnen gebruiken om, zij het dan ook heel eenvoudig, hun eigen huishouding weer op te zetten. Wij vragen dus van U, kijkt uw huisraad eens na, en geeft, niet hetgeen U zelf niet meer kunt gebruiken, maar juist iets goeds, geef iets wat U zelf nog dierbaar Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. Advertentiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent Zaterdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no. 87926 len van, Jezus. Nadat de voorzitter nog een Psalm vers had laten zingen, werd de bijeen komst gesloten en ging Dr. Polman voor in dankgebed. DOOR ELKAAR LOTEN KAATSPARTIJ. Niet minder dan 24 parturen namen Zondag deel aan de door de Kaatsveree- niging „Bolsward” uitgeschreven kaats- partij. Verschillende bekende kaatsers, maar ook heel veel onbekende sterren. Door het groote aantal parturen moest worden gekaatst in drie perken, wat- voor een goed verloop van de verschil lende partijen niet bevorderlijk is. Het is heel moeilijk de aandacht op een bepaal de partij geconcentreerd te houden. In de eerste omloop sneuvelden de nummers: 1, 4, 6, 8, 10, 11, 13, 15, 18, 19, 21, 24. Verschillende partijen uit de zen omloop waren zeer spannend. In de tweede omloop vielden de num mers: 3, 7, 9, 14, 20, 23. Van de derde lijst verdwenen nu nog de nummers: 5, 16 en 17, zoodat om de prijzen moesten kaatsen de parturen: B. Rijpma, Bolsward. S. de Jong, Bolsward. P. v. d. Molen, Bolsward. A. Paassen, Huizum. G. Jellema, Weidum. U. Rijpma, Bolsward. D. Schuil, Harlingen. S. Stelpstra, Huizum. K. Riemersma, Winsum. Tot aan 3 eersten speelden de nos. 212 een prachtpartij, om beurten wer den bordjes verdiend, maar daarna liep no. 12 snel uit en wist no. 2 geen enkel*- bordje meer te bemachtigen. De eindstrijd tusschen 12 en 22 begon eerst in het voordeel van no. 22, welk partuur tot 3 eersten uitliep. „Nou moat it mar wêze net?” zoo was het devies van Jellema aan z’n partuur en werke lijk het ging ook weer. Regelmatig werd de stand gelijk en even regelmatig ook de partij gewonnen. De uitslag is dus als volgt: 1ste prijs: partuur no. 12. 2de prijs: partuur no. 22. 3de prijs: partuur no. 2. EEN SCHUWE GAST. 8 Juni 1940. Vanmorgen werd door eenlge melkers op de Hocht, een ree waargenomen, die tusschen de koeien liep. Bij de nadering der melkers is het dier met bekwamen spoed verdwenen. Vermoedelijk is het beest uit Gaaster- land afgedwaald. VOETBALWEDSTRIJD D. B. S.—A. M. S. Bovengenoemde wedstrijd zal heden- Dinsdagavond ten bate van Het Nat. Ssteuncomité op ’t Sportterrein aan ’t Oordje gespeeld worden (aanvang pre cies 8.15 uur). De aftrap zal geschieden door den oudsten inwoner van de D. B. S.-buurt, den WelEd. Heer P. D. van der Klei. Door Hotel den Hof van Holland is nog een groote vergulde medaille uitge loofd voor dat elftal, wiens spelers van de -11 doelschoppen de meeste doelpun ten scoren. Deze 2 X 11 doelschoppen zullen in de pauze genomen worden. Aangezien de heer H. Gaarman Sr. niet van de partij kan zijn, zal de heer G. Monsma als aanvoerder van A. M. S. fungeeren. Aanvoerder van D. B. S. is de heer G. Dijkstra. De belangstelling is natuurlijk enorm. De prijisuf^deeljng heeft om plaats in den Hof van Holland. De wedstrijd wordt opgeluisterd door het Stedelijk Muziekkorps. ITALIË VERKLAART DEN OORLOG. Gisteravond heeft Mussolini het deel nemen van Italië aan den oorlog aan de zijde van Duitschland medegedeeld. In zijn rede verklaarde de Duce dat het Italiaansche volk een groote en zware taak wacht, maar dat het de strijd opneemt voor een nieuw Europa. Zuid-Slavië blijft in het conflict neu traal. De neutraliteit van Griekenland en Turkije zal door Italië worden ge ëerbiedigd. In Amerika heeft het deelnemen van Italië aan den oorlog groote teleurstel ling gewekt In een dezen nacht gehouden rede heeft president Roosevelt verklaard, met de geheele natie sympathiek te staan ten opzichte van de strijd der geallieerden. De Fransche minister-president Rey- naud heeft in een radiorede verklaard, dat de vijandelijkheden in de Middel- landsche zee hedennacht begonnen zijn. vele jaren gestreden en inzonderheid de Malthezer Mizzi heeft- een zeer belang rijk aandeel in dit werk gehad. In zijn politiek testament heeft Mizzi zijn landslieden gewezen op de plicht voor het Italiaansche wezen van dit eiland het hoogste offer te brengen. De voorzitter vlan het Malthezer Co mité van actie heeft in een bijeenkomst verklaard, dat Engeland zich indertijd meester heeft gemaakt van Malta onder het voorwendsel de bevolking van het eiland te willen beschermen tegen de Fransche tyrannie. Het eiland is veran derd in een vesting van een vreemd Im perium. Niet alleen dit eiland vormt een der verschilpunten, maar ook de ver sterkte haven Gibraltar, de sterk verde digde havenplaats aan de Straat van dien naam. Voor het wereldverkeer is deze haven van buitengewoon belang, vooral sedert de opening van het Suez-kanaal. Jaar lijks passeeren ca. 7000 schepen met on geveer 27 millioen netto reg. ton. Het behoeft niéjmand té verwonderen, dat deze Engelsche haven op Spaansch grondgebied niet welgevallig is aan de Italiaansche meenlng van een beheer- sching van de Middellandsche Zee. Ook de Duitsche bladen spreken van een terugkeer van Gibraltar aan Spanje. Zoo schrijft de Berliner Börsen Zei- tung: Gibraltar en de tegenoverliggende ge bieden in de handen van den bevrienden Spaanschen heerscher te weten, zal voor de As-mogendheden de grootste voldoe- ning zijn, want Spanje wordt daarmede niet alleen weer baas in eigen huis, doch zal ook voor alle landen aan de Middel landsche Zee een onafhankelijke gevol- machtigde zijn, In wiens hand deze be- langrijke Europeesche zee-engte het vei ligst en onpartijdigst wordt bewaard. Ook in dit opzicht komen de belangen der As-mogendheden met die van Spanje overeen. Duitschland is er niet op uit twee tyrannen omver te werpen om dan zelf een tyrannie in te stellen. Ten slotte nog „even een oogenblik stil gestaan bij Japan. Merkwaardig rus- i tig is het daar den laatsten tijd. De bezetting van Oost-China blijft i en verdedigingswijze in toepassing en bovendien veel geld en dit kan Japan’s in het nauw gebrachte economie en bui- tenlandsche handel zeer moeilijk meer leveren. Japan is voor zijn economische behoefte voor een groot deel aangewe zen op Amerika en daarom behoeft het niemand te verwonderen, dat Japan direct bereid gevonden werd de status quo in Zuid-Oost-Azië te helpen hand haven. Vanaf den aanvang van het Chinee- sche conflict hebben vooraanstaande mannen in Japan gewaarschuwd, dat de Japansche indrustrie niet was voorbereid op qen modernen oorlog, speciaal de zware industrie. Verbetering hiervan is alleen mogelijk door een binnenlandsche ordening. Dit wil men nu trachten te bereiken door de stichting van een eenheidspartij onder leiding van Prins Konoje. Missschien ook dat Japan rustig de ontwikkeling van het Europeesche conflict afwacht om te zijner tijd zijn buitenlandsche doel einden té kunnen verwezenlijken. Door de verdere ontwikkeling van den oorlog heeft een aantal bronnen waar aan de Nederlandsche economie, zij het dan ook in mindere mate dan in vredes tijd, nog steeds kon laven, opgehouden te vloeien. De invoer is aldus geheel en al stopgezet. En niet alleen uit dip lan den, welke ons van hun overvloed zon den, doch ook onze koloniën zijn voor het oogenblik geheel en al uitgeschakeld. Met andere woorden, Nederland is nu geheel en al op zichzelf aangewezen, aangezien de invoer van schier alle ar tikelen waaronder de levensmidde len natuurlijk de voornaamste plaats in nemen plotseling is stopgezet. Wil dit nu zeggen, dat wij plotseling zullen verstoken blijven van datgene, dat ons leven in den gezegenden tijd van weleer veraangenaamde? Allerminst. Maar wat is dan wel de beteekenis daar van? Wij willen dit in enkele woorden uit leggen. Weinig woorden zullen voldoende zijn om den toestand zoo voor te stel len als die in werkelijkheid is. Wij zou den (geneigd zijn te volstaan met dit korte zinnetje: Men wete, dat alles in voldoende mate aanwezig is, doch dat slechts zuinigheid in het verbruik de voorraden zoo lang mogelijk kan doen duren. De Nederlander nu is niet altijd zuinig geweest. Men begrijpe wat wij bedoelen. Ver van ons de gedachte, dat onze landgenooten verkwisters zijn. Dit is al lerminst waar: de Nederlander is „van huis uit” spaarzaam. Hij houdt er van zich, zooals hij dit noemt, „op te wer ken”. Ten einde de maatschappelijke ladder steeds hooger te beklimmen, is hem geen moeite te groot. Hij arbeidt van den vroegen morgen tot den laten avond maar, zoodra zijn dagelijksch werk verricht is, en hij zijn schoenen kan verwisselen voor een paar pantof fels, wordt de Nederlander een geheel ajnder mensch, in dier voege, dat hij „het er dan van nemen wil”. Den ganschen dag heeft hij noest ge arbeid en als hij dan thuis komt, wenscht hij allerminst zich te moeten bekrimpen, vooral niet daar, waar het voedings- of genotmiddelen betreft. Eerst een lekker kopje thee, liefst zoo sterk en.zoo zoet mogelijk. Dan een krachtig soepje hoewel niet lederen dag en, in ieder geval, vleesch, groenten en aardappelen en, wanneer moeder de vrouw een goe de bul heeft, nog een „toetje”. Kan dit dagelijks zoo blijven? Het categoriek antwoord op deze vraag moet luiden: NEEN. Waarom niet? Men begrijpt toch wel, dat men geen bokkesprongen kan maken met een half ons thee of (niet en) een half pond koffie per persoon en per maand? Dus moet men minder, althans minder sterke thee drinken. Van koffie zal men een waar genotmiddel moeten maken. De oogen op de soep zullen allengs kleiner van omvang worden en misschien wel eens geheel en al verdwijnen. Die van de aardappelen daarentegen zullen ons meer en meer misschien wel mede lijdend aankijken. Groenten zullen hoe langer hoe gerin ger in verscheidenheid worden. Wij moesten ons nu ten eenenmale aan de nieuwe toestanden aanpassen. Ons „toetje” zal wel geheel en al verdwij nen. Immers, de toebereiding daarvan eischt het gebruik van een dikwijls groote dosis suiker; en met een kilo suiker per maand en per hoofd, is het zaak zuinig te zijn. Nederland staat dus nu in het teeken van de zuinigheid. Nogmaals, er is van alles genoeg, doch slechts een rationeel gebruik zal het mogelijk maken, zij het dan in mindere mate, zijn gewoonten te blijven behouden. Men zette de tering naar de nering. Men deele zijn leven systematisch in. Het is den Nederlander steeds mogelijk geweest uit te komen, ook al waren in vele gezinnen wel eens moeilijke dagen, nadat de kalender den vijf-en-twintigsten dag van de maand aanduidde. Men weet nu, dat men van alles een zekere hoeveelheid en niets meer krijgt. Het is dus zaak, dat de Nederlandsche huisvrouw een groote zuinigheid be tracht en dit nu een ieder weet het is een van de schoonste eigenschap pen van onze vrouwen. Zuinig zijn is dus het parool I Er valt weinig overeenstemming te bespeuren in den oorlog van 1914 en de strijd, die we thans mee moeten maken. Het karakter is geheel verschillend. Toen een stellingsoorlog, welke door een oorlogsmoeheid van een der partijen tot een nederlaag kon uitgroeien.thans een bewegingsoorlog met al de ver schrikkelijke offers aan menschen en ma teriaal, maar ook met de zekerheid, dat op deze manier een beslissing moet ge forceerd worden. Het snelle overrompelende van de strijd is een zeer belangrijke factor ge worden en de bezetting van Nederland en België is het tastbare resultaat van deze nieuwe strijdmethode. Elk nieuw systeem van aanval brengt ook een nieu- groote militaire inspanning kosten we het is nu maar de vraag of de gealli eerden tegen deze strijdmethode van de Duitsche troepen de juiste afweer kun nen plaatsen. Bij de opmarsch door Bel gië was het voordeel geheel aan den Duitschen kant. De Engelsche minister president Churchill heeft dit eerlijk en openlijk verklaard. Met heel veel moeite heeft men het Engelsche expeditieleger weer voor een groot deel over het Ka naal terug kunnen voeren en zeer waar schijnlijk zal dit leger na een grondige restauratie wel weer naar het vasteland vertrekken. Het bezetten van de Belgische havens aan de Kanaalkust heeft voor het oogen blik dit voordeel voor de Duitschers meegebracht, dat het geheele In België strijdende legercorps thans gebruikt kan worden voor een nieuwe stoot op Frankrijk. Met welk een kracht deze nieuwe stoot op het hart van Frankrijk wordt uitgevoerd, vertellen u de ver schillende legerberichten, welke we el ders in ons blad afdrukken. Van niet minder belang is de vraag: hoe staat het in het overige deel van. Europa? De Balkan houdt zich voorloo- pig nog rustig en naar onze meening hangt hier veel af van de houding van Italië. Reeds een week lang is de verwach ting uitgesproken, dat Italië aan dezen strijd en dan aan de zijde van Duitsch land zou deelnemen. Tot nu toe heeft Mussolini nog niet het wachtwoord gegeven, hoewel de oorlogstoebereidselen in Italië met ver sneld tempo worden uitgevoerd. Maar schalk De Bono Is tot opperbevelhebber van de Zuidelijke legergroep benoemd. Wanneer we ons afvragen, onder welk motief de Italianen willen deelnemen aan dezen oorlog, dan behoeven we slechts te wijzen op de oude eischen Tunis, Cor sica en Dzjiboeti, of kortweg gezegd: de heerschappij in de Middellandsche Zee. Dit is speciaal voor Engeland een zeer moeilijke kwestie, in verband met het Suez-kanaal en de weg naar Britsche koloniën. Enkele van die Italiaansche eischen kan men niet onbillijk noemen, neem b.v. Malta. In 1789 door Bonaparta overmeesterd op zijn tocht naar Egypte, kwam het in 1800 in bezit van Engeland, die bij de vrede van Amiens beloofde het aan de Malthezer ridders te zullen teruggeven, wat niet geschied is. Malta is thans een kroon-kolonie en wordt bestuurd door een gouverneur. Voor de bevrijding van Malta uit de Engelsche heerschappij Is is, daardoor krijgt uw gave een dubbele' waarde voor de slachtoffers van dezen vreeselljken oorlog. Laten wij Bolswar- ders onze dankbaarheid voor ’t behoud van ons eigen have en goed toonen, door met milde hand te schenken: klee- ding, dekking, schoeisel, huisraad, ser viezen, keukengerei en alles wat nog goed bruikbaar is. Deze goederen zullen bij U van huis gehaald worden, wanneer en op welke manier zal nog nader worden bekend gemaakt. Maar Zaterdag 15 Juni is de dag van de Nationale Collecte. Op dien dag zul len de dames-collectrices met open scha len bij U aan huis komen collecteeren. In dit jaatste jaar is reeds zoo dikwijls uw financieele steun gevraagd voor sym pathieke doeleinden en iedere keer weer werd de collecte een succes. Daarom is onze verwachting deze keer, nu het gaat om onze eigen landgenooten te helpen, heel hoog gespannen en we hopen hierin niet teleurgesteld te worden. Is het hier voor noodig nog eens de ellende en ver schrikking te beschrijven van de velen, die in enkele dagen tijds hun dierbaren, hun have en goed en broodwinning ver loren? We weten 't Itamers allen genoeg wat er geleden is en nog geleden wordt en daarom: laten we de handen ineen slaan om te helpen en spoedige hulp is in dezen dubbele hulp. Inwoners van Bolsward, mogen wij vertrouwen op uw aller bekende mild dadigheid; als ieder geeft om te toonen hoe dankbaar hij is dat eigen dierbaren, have en goed gespaard bleven, dan zul len onze collecteschalen a.s. Zaterdag te klein blijken te zijn. Het Comité: S. W. DE JONG, Voorzitter. SJ. HOLLANDER. B. J. ZANTMAN. L. ZELLE. Mevr. ALT—WESSELING. Mevr. NAWIJN—RATSMA. Mevr. TEN CATE—BEEKHUIS. Mevr. KOSTERS—v. d. ZWART. Mevr. POSTMA—NOORDBRÜIS. Mevr. POELSTRAv. d. SLEEN. Mevr. POLMANIEDEMA. Mevr. VERHOEVEN—v. d. HOEK Mevr. VAN DEN OEVER —v. d. WERF. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 451 i DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1940 | | pagina 1