COUPONS Kousen Fa. R. P. de Boer De Bolswardsche Courant en Westergoo I j 6EBBS. IVOUE mmM 8anh u TH. V. BERGEH t KERKSTRAAT 20 70 Japonstoffen Zijdestoffen Mantelstoffen Garneerstoffen Prima kwaliteiten. j De Oorlog. Rol zen Uuu cmaret eerdmnis heen nog Shag, En een nakie papier zoo maar Pan is u vlug en goeöhoop Klaar!... SJ.DEWITsKAPPERSHUIS I.10 I.20 DAMES Zaterdag 15 Juni 1940 6*g Jaargang No. 46 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD thans meer dan ooit O Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 Stadsnieuws Juiste aangifte voor de be lasting nodig Rentevergoeding Deposito’s: Zeer lage prijzen Dit no. bestaat uit 2 bladen Porto Binnenland IX et. Buitenland 2X ct. door den voorzitter van Han del en Nijverheid, den WelEd. Heer H. R. Kingma, waarbij dank werd gebracht aan de commissie, de h.h. M. B. Eerdmans, L, de Haan en W. K. Hoekstra, die mededeel den, dat een bedrag van bij na f 145.— aan het Steun fonds kan worden afgedra gen. Skisokjes groote sorteering. aan oorlogsmateriaal zijn aanzienlijk. ORGELBESPELINGEN. De orgelbespelingen Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal in de nieuwste tinten. Tel. 9 - Makkum Waschzijden Kous zeer fijne doorzichtige Kous 85, Links geweven extra kwaliteit, 1.45, Soliede zijden Kous extra kwaliteit, 1.60, zou voelen grens van De orgelbespelingen van den heer Alt zullen dit jaar dan anders begin- Dit geschiedt op gedaan HarLstraat. 3e pr.: Daems, Kerkstraat. 4e pr.: Mej, A. Brinksma, waarin opgenomen VOETBAL. Naar wij vernemen zal door de voetbalvereeniging C.A.B. in het laatst van deze maand en begin Juli, een drietal avond-wedstrijden worden georganiseerd. Hiervoor zullen worden Aan de Redactie van De Jong’s Nieuwsblad, te Bolsward, Mijne Heeren, Graag zou ik onderstaand stuk opgenomen zien in de rubriek „Ingezonden stuk ken”, waarvoor bij voorbaat mijn hartelijken dank. Waarde Friezen, Gij allen weet, dat op den Isten Pinksterdag te Wons een zwaren strijd gestreden is tegen een overmacht, waarvoor wij hebben moe ten zwichten. Doordat alle uitgangswegen om ons afge sneden waren, zijn wij tot ’n droevige, doch niet smade lijke overgave gedwongen. Behalve de dooden, die wij op het slagveld achtergela ten hebben en eenige niet te vervoeren gewonden, aan wie ik van deze plaats een eeresaluut breng en die ik als de dapperste onder ons wil eeren, zijn helaas alle particuliere goederen van on ze menschen en ook van mij zelf verloren gegaan, al thans voorlooplg naar wij hopen! Bij een strijd als te Wons en de Kop v. d. Af-, sluitdijk, is het vanzelfspre kend, dat een chaos gescha pen wordt. Na de strijd ver andert zulks echter. Wan neer men eenige eerbied voor de strijders van Wons heeft en men bedenkt, dat bij de groote gevaren om het leven te verliezen ook de particu liere bezittingen verloren raakten, dan verwachten on ze jongens, dat alle burgers in Friesland en speciaal rondom den Kop v. d. Af sluitdijk hun volle medewer king zullen verleenen om kostbare eigendommen, die voor den oorspronkelijken eigenaar oneindig veel meer waarde hebben dan voor den nieuwen bezitter, terug te geven. Waarde landgenooten, be denkt, dat foto’s, geschen ken, enz., ontvangen tijdens de| mobilisatie, o.a. heb ik persoonlijk bij m’n afscheid van Texel van mijn soldaten aldaar, de prachtige boeken „Texel” en het „Vogelboek” alsmede een schapenvacht ten geschenke ontvangen, bedenkt, wat het zeggen wil, zulke kostbare herinneringen te moeten verliezen. Geluk kig staat in vele boeken, uit gave van „Succes” te Den Haag, in vele muziekstukken en boeken, alsmede 2 com plete schriftelijke cursussen van „Succes”, mijn naam Voor de huidige bezitter dus nogal gemakkelijk om zich te oriënteeren. Weest allen zoo vriende lijk om datgene, waarvan U vermoedt, dat het afkomstig is van de mannen, die voor U en het Vaderland hun le ven in de waagschaal ge steld hebben, zoo spoedig mogelijk ter beschikking te stellen van den Burgemees ter van Wonseradeel (Wit- marsum), die zijn volle me dewerking toegezegd heeft bm doorgave aan den recht- matigen eigenaar te bevor deren. Doe het nog heden! Wij zijn, U dan hoogst dank baar, dat U het moeilijke op sporingswerk wilt vergemak kelijken. Deze gelegenheid grijp ik ook gaarne aan om afscheid te nemen van mijn mannen, die grootendeels toch uit Friesland kwamen en die ik na den zwarten Pinkster zondag 1940 niet meer heb gezien, doordat wij in ver schillende richtingen uit el kaar gedreven zijn. Allen mijn hartelijken dank voor hun heldhaftig optreden, het geen ik niet als’ outsider, maar als uw commandant, kan getuigen. Een lang en rustig burgerleven zij Uw deel. De voorm. commandant „Vak Wons”: De res.-kapitein P. VAN DER LINDEN. CHALONS-SUR-MARNE IN DUITSCHE HANDEN. De slagvelden van 1915 gepasseerd. Het Duitsche legerbericht van heden luidt: De pogingen der Fransch- Bnitsche troepen die aan de kust van St. Valery zijn in gesloten om over zee te ont komen, zijn mislukt. Deze legergroep heeft ge capituleerd. Ruim 26.000 gevangenen, waaronder vijf Fransche en een Engelsche generaal, alsmede een on- overzienlijke buit vielen in Duitsche handen. Onze artillerie dwong een geladen transportschip, dat wilde uitvaren, door ver schillende bomtreffers tot den terugkeer. Een ander schip kwam tot ontploffing in het vuur van Duitsch pantser-afweergeschut. Aan het geheele aanvals front zijn de krijgsverrich tingen snel gevorderd. De Marne is op vele plaatsen bij den strijd overschreden. In de Champagne hebben onze divisies bij de achter volging Chalon ingenomen ên de slagvelden van 1915 gepasseerd. Ook tusschen de Argonnen en de Maas is de aanval gevorderd. Volgens de voorloopige berichten, bedraagt het aan tal gevangenen sinds 5 Juni, het begin van de nieuwe operaties, ruim 100.000. Ook de vijandelijke verliezen de aanrichtten en eenige ver- Kousjes (flor) in marine en koper alle maten. oogenblik te Londen be vindt, weder in Afrika ten nutte maken. Er is sprake van dat de Negus er voor zich naar de Abessinië te begeven. De prijsvraag, n.L het ra den van het gewicht der 22 spelers, heeft ook veel tot ’t succes bijgedragen, bijna 300 oplossingen kwamen binnen. Het totale gewicht be droeg 1574 kg of 3148 pond. Er waren 3 oplossingen van 1573 en 4 van 1575 kg., zoo- dat het lot over de eerste 7 prijswinnaars moest beslis sen. De 1ste prijs werd behaald door J. de Jong, Bagijnestr. 2e pr.: K. v. Goslinga, Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent Zaterdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no. 87926 VOETBAL. D. B. S.—A. M. S. 4—3. Dinsdagavond had onder groote belangstelling er waren pl.m. 750 toeschouwers aanwezig bo vengenoemde wedstrijd plaats, ten bate van het Nat. Steuncomité. I Over de wedstrijd het volgende: I Aanvoerder Monsma van AJ\4.S. wint de toss en verkiest de zon in den rug. D. B. S. trapt af, of lie ver de oudste D. B. S.-bewoner, de heer van der Klei heeft de af trap en plaatst direct keurig naar voren. Een gevaarlijke aanval volgt, maar de robuste figuur van den D. B. S.-keeper bedwingt reeds door zijn houding den bal, die rustig over de lijn gaat Na de'uittrap vangt de hospes van den Hof van Holland keurig het leer, goochelt er mee, dan een schijnbeweging naar een der an dere D. B. S.-spelers, een ren re gelrecht op het doel en onhoud baar wordt de Keizer gepasseerd. Verschillende buitenspel-geval. len worden door den scheidsrech- <ter de Vries wel opgemerkt, maar In het vuur van het spel luisteren de spelers niet naar het waarschu wend fluitje. D. B. S. is in deze periode iets in de meerderheid, een pracht- aanval loopt op een corner uit. Plots trekt de A.M.S-middenlinie er van door. Met een motorische Vaart snelt de voorhoede over het terrein, een verraderlijk schot volgt en voordat de bakker-back zijn zware boddy in het strijdge woel kan gooien, ligt de bal tus schen de beenen van den geweldi gen D. B. S.-keeper in het doel. De stand is weer gelijk. Een spontaan gejuich klonk op uit de talrijke supporters van de D. B. S.-buurt. Het duurt niet lang of met prachtig samenspel weet D. B. S. de leiding te nemen, maar even spoedig maakt een der jeug dige A. M. S.-spelers weer gelijk. Rust gaat in met dezen stand. In de pauze werden 2 X 11 doelschoppen genomen, waarvan de uitslag 4-4 was, waarna de aanvoerders elk 3 strafschoppen moesten nemen. De uitslag van de ze schop wedstrijd was voor D. B. S., die daardoor de verg. zilv. me daille, aangeboden door den Hof van Holland, verwierf. Na de rust een getrouwe copie van de eerste helft, zoodat we volstaan met de uitslag te vermel den. D. B. S. wint met 4-3 en wordt houder van de wisselbeker, uitge loofd door Drogisterij „De Gaper”. Na afloop had onder zeer groote belangstelling de prijsuitdeeling Plaats In den Hof van Holland, Indien thans naar waarheid wordt ingevuld, zullen vroegere onjuistheden NIET worden gestraft, mits de verbetering vóór 15 Juni (12 uur) wordt gedaan. Ook zij, die hun aangiftebiljet reeds hebben verzonden, kunnen eventuele onjuiste aangifte nog verbeteren vóór 15 Juni. Mogen wij U indien nodig van advies dienen DE NATIONALE HULP-COLLECTE. Naar hedenmiddag over ’t A. N. P. werd medegedeeld, is bovenstaande collecte uit gesteld om technische rede nen, Naar alle waarschijnlijk heid zal deze nu wonden ge houden op volgende week Zaterdag. Naar de omroeper mede deelde, betrof dit het ge heele land. liezen veroorzaakten onder de burgerbevolking. Over dit optreden zal een uitvoe rig rapport gepubliceerd worden. DE ITALIAANSCHE VLOOT. ROME. Voordat Musso lini bekend had gemaakt dat Italië zou deelnemen aan den oorlog is nog in alle garni zoenen in het moederland en overzee de dag der marine gevierd met plechtigheden van militairen aard. De pers publiceert lange artikelen over de marine, waarbij in het bijzonder de nadruk wordt gelegd op het feit, dat de vloot nog zeer nieuw en modern is. De bla den wijzen er verder op, dat Italië thans zes slagschepen bezit, 22 kruisers, 60 torpe- dobootjagers en torpedo- booten, 117 onderzeebooten. De „Messaggero” en de „Po- polo di Roma” karakterisee- ren den marinedag met het opschrift: „Aan den voor avond der beslissing. NEGUS NAAR GRENS VAN ABESSINIE? VAN DE FRANSCHE GRENS, 13 Juni. (D.N.B.) Volgens loopende geruchten wil de Engelsche regeering den Negus, die zich op het Gaarne voldoen wij aan ’t verzoek om opname van bo- benstaande Ingezonden stuk. Laat leder in dezen meehel pen, opdat onze mannen hun rechtmatig eigendom terug krijgen. Men leze in dit verband ook de herhaalde waarschu wing van den Burgemeester van Wonseradeel, opgeno men in dit nummer. RED. uitgenoodigd de Sneeker clubs Sneek I, L. S. C. I en Black Boys I. Een gedeelte van de op brengst is ten bate van het Nationaal Hulpcomité 1940. ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is heden 18 graden. DAMES l Het oudst en ver- trouwst adres voor Uw Blijvende Kaarsen BOLSWARD. Beleefd aanbevelend' Tel, no, 486 INGEZONDEN. ‘Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. DE GROOTE NATIONALE STEUN-COLLECTE. Mogen we nog even her inneren aan de straat-Col- lecte voor alle geteisterde gebieden op Zaterdag 15 Juni a.s.? ’s Morgens en ’s middags zullen de Dames met hun collecte-schalen de stad bewerken, om een ieder in de gelegenheid te stellen z’n gave te offeren. Moge ’t resultaat schitterend zijn! Hieraan verbonden wordt Woensdag 19 Juni a.s. de grote nationale inzameling gehouden. Aan alles is in de geteisterde gebieden behoef te, dus kunt U alles geven wat nog in goede conditie is en wat U gaarne af wilt staan om onze getroffen landgenooten te helpen. En dan willen we vooral nog eens de nadruk leggen op huisraad, b.v. kastjes, kar petten, gordijnen, vloerbe dekking, tafelkleeden en nog zoveel van wat er in de huis houding nodig is. Vanaf ta fels en stoelen, tot dweilen en afwasdoeken toe. Een groep jonge mensen heeft zich spontaan beschikbaar gesteld om deze goederen af te halen. Met karren en bakfietsen komt men bij U in de straat en de bel zal aankondigen dat de ophaaldienst er is, waarbij U dan Uw goederen af kunt leveren. De Com missie zou U willen vragen serviezen en glasgoed te willen verpakken en de in houd op de dozen te vermel den, dit vergemakkelijkt het sorteren en is de veiligste manier om alles ongeschon den te kunnen versturen. Deze Woensdag zal ook van ’s morgens 9 uur af gelegen heid zijn om de goederen In „de Waag” af te leveren. Dames en Heeren zullen aanwezig zijn om deze in ontvangst te nemen. Helpt allen aan deze in zameling mee, opdat het een geschenk wordt wat we met vreugde onze landge nooten kunnen aanbieden. Het Comité. vroeger nen. L verzoek van dezulken, die vooral In deze tijden behoef te hebben aan het beluisteren van gewijde muziek en van oordeel zijn, dat hier ons orgel en zijn organist wel een taak hebben te vervul len. Wanneer nu uit 't bezoek blijkt, dat dit inderdaad zoo is, zullen de orgelbespelin gen natuurlijk eiken Maan dagavond 8.15 plaats heb ben, te beginnen met a.s. Maandag 17 Juni Maar wanneer het bezoek beneden de gestelde verwachtingen blijft (men kan immers tevo ren niet weten welken invloed de omstandigheden thans uitoefenen) zullen deze con certen moeten ophouden. Die erop prijs stelt blljve dus niet thuis; er kan geen geld wonden vermorst met proefnemingen. Dit eerste concert begint met „Wachtet auf” en PrSl. <S Fuga A Dur van Bach, en Sonate no. 1 van Mendels sohn. STRIJD OM PARIJS IN VOLLEN GANG. Poolsche duikboot „Orzel” over tijd. PARIJS, 12 Juni. (Reu ter). De Fransche militaire woordvoerder te Parijs heeft verklaard: „De strijd om Parijs is thans in vollen gang”, na den Franschen terugtocht ten Noorden van de stad. Verder verneemt Reuter, dat het Fransche legerbe richt meldt, dat de slag nog steeds voortduurt, maar dat geen belangrijke wijzigingen zijn ingetreden. Het bericht voegt hieraan nog toe, dat de vijand in de richting van Reims oprukt, en wel met twee pantserdivisies. Een officieel communiqué van den Poolschen marine staf, dat gepubliceerd is door bemiddeling van de Engelsche Admiraliteit, luidt volgens Reuter als volgt: De Poolsche marinestaf te Londen moet tot zijn spijt mededeelen, dat, aangezien de onderzeeboot „Orzel” be langrijk over tijd is bij zijn terugkeer van een patrouille- tocht, men deze boot als ver loren moet beschouwen. LAATSTE BERICHTEN. Naar hef D. N. B. mede deelt, zijn hedenmorgen de Duitsche troepen Parijs bin nengerukt. Volgens de laatste binnen gekomen berichten was Pa rijs tot open stad verklaard en daardoor niet verdedigd. Van het Italiaansche front geen belaurrijke gebeurte nissen. HarLstraat 41. 5e pr.: J. Knier, Pompstation. 6e pr.: Mej. T. Ebbendorf, Bargefenne. 7e pr.: Y. Hengst, Dijlakker. 8e pr.: Tj. v. d. Hauw. Hoogstraat. 9e pr.: H. R. Kingma, Kade 10e pr.: Mej. Roorda, 3e Holl.straat. De 3 troostprijzen: H. Ke telaar, K. Brandenburg en L. Kingma. Een woord van warmen dank aan het Sted. Muziek korps voor hare belangeloo- ze medewerking gedurende den wedstrijd, is zeer zeker op zijn plaats, alsmede aan de schenkers van de diverse prijzen. De prijzen kunnen afge haald worden bij Drog. De Gaper. Het Italiaansche legerbe richt van heden meldt: Overeenkomstig haar vastgestelde plannen heeft de Italiaansche luchtmacht nieuwe bomaanvallen on dernomen op vijandelijke lucht- en marinebases. Van bijzondere beteekenis zijn geweest de aanvallen op Bi- zerte (Tunis) en op Toulon. In Bizete zijn zware branden aangericht. Op den grond staande vliegtuigen werden geraakt en negen toestellen werden buiten gebruik ge steld. Al onze vliegtuigen keerden op hun bases terug. In de Middellandsche Zee heeft een onzer duikbooten een vijandelijke kruiser en een tankboot van 10.000 ton getorpedeerd. In Tobrouk aan de grens van Cyrenaica hebben onze land-, vloot- en luchtstrijd krachten een Engelsche po ging om met vliegtuigen en schepen een aanval te onder nemen, af geslagen. Er werd lichte schade toegebracht aan de installaties en een van onze kleine mijnenve gers is tot zinken gebracht. In Italiaansch Oost-Afri- ka heeft de vijand luchtaan vallen ondernomen op de vliegvelden van Asmara, Goura, Adiougri en Agordat, waarbij lichte materieele schade werd aangericht en onder de Italianen en inlan ders, die op de vliegvelden werkzaam waren een tiental personen gedood werden. Uit een later onderzoek is gebleken, dat onze jacht vliegtuigen gisteren in Cyre naica zes machines hebben neergehaald. Vijandelijke waar schijnlijk Engelsche vliegtuigen hebben des nachts boven enkele steden van Noord-Italië gevlogen. Op de open stad Turijn heb ben zij bommen laten vallen, welke evenwel weinig scha- verricht de Schildwijk 19 - Bolsward marktstraat i2‘, bolsward. telef. 425 (K 5157) Telefoon 463 T r t (na kantoortijd 366) 3 mnd. vast °/o 0 mnd. vast 3 1 jaar vast 3^ °/o wacht niet tot de mooiste HOEDEN weg zijn. We hebben nu nog een pracht keuze DAMES- en HltfDERHOEDEH BARETS en SJAALS tegen zeer lage pi y zen. Wanneer U dus nog een Hoed wilt koopen,doehetdan nu en U slaagt voordeelig. Taupe, Koper, Beige, Grijs. DE JONGS NIEUWSBLAD mie Bankzakeo

Bolswards Nieuwsblad nl | 1940 | | pagina 1