Buitenlandsche Revue. °p meteen I 1 De Bolswardsche Courant en Westergoo Sfericfit NATIONALE FIERHEID reis I 36— Jaargang Woensdag 19 Juni 1940 No. 47 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD gekocht bij Stadsnieuws. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 ■Md. PINGJUM. KIMSWERD. kerkeraad huize heeft Met 1 JULI begint het nieuwe halfjaar. Stort Uw abonnementsgeld op onze giro no. 87926 vóór dien datum. U krijgt dan geen incassokosten. Het is gemakkelijk en voordeelig. Administratie „DE JONG’s NIEUWSBLAD” de gebeurtenissen de eenig juiste conse quentie, voor wat haar persoonlijke han delwijze aangaat, had vervonden. „Trouw moet blijken”. We bewijzen deze niet door het regelmatig meedoen aan nationale feestjes en pretjes, maar door aanhankelijkheid in moeilijke om standigheden. Wie karakter heeft, bewijze thans zijn trouw. Aan alles, wat tesamen het zelfstandige Nederlandsche volkswezen heeft geschraagd. Dan zal de bezettende macht ons blij ven respecteeren en ons als dragers van een eigen cultuur, als volk met een eigen karakter, zoo gauw de omstandigheden zulks veroorloven, ons de grootst moge lijke vrijheid hergeven. Slechts een volk, dat toont zich zelf te willen zijn en blij ven, kan de vrijheid worden waard ge acht. Een volk, dat zich eigener beweging in zijn wezen en karakter omschakelt om zich te voegen naar den geest en het karakter van een ander volk, ver dient het knechtschap, waartoe het zich verlaagde. PASTORIE DOOPSGEZ. GEMEENTE. Dezer dagen heeft de Kerkeraad der Doopsgezinde gemeente de pastorie aan de Polstraat no. 6 onderhands verkocht aan deri heer S. S. van der Werf te Nij megen, die van plan is daar zelf te gaan wonen. Genoemde HULPACTIE 1940. Nu de algemeene collecte ten bate van het Nat. Hulpcomité een week is uitge steld, zal dientengevolge ook de inzame ling van beschikbaar te stellen goede ren een week uitgesteld worden en dus gehouden worden op Woensdag 26 Juni. BENOEMING. Vorige week is de heer A. G. Jager, leerling aan de R. Z. S., benoemd tot as sistent aan de Coöp. Zuivelfabriek te Wirdum. ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is he den 21 graden. 15 Juni 1940. De heer G. Schrik, toonkunstenaar te Harlingen, is benoemd tot organist der Ned. Herv. gemeente alhier. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. P. LUNTER, Appelmarkt, BOLSWARD. KAATSVEREEN. „WILLEM WESTRA”. 16 Juni 1940. Heden had hier de gewoonlijke jaar- lijksche ledenwedstrijd plaats, waaraan 10 parturen van drie personen deelna men. 1ste prijs: J. van der Schel, Y. Goin- ga en M. van der Weerd. 2de prijs: D. Kuipers, J. Sieswerda en S. Aukema. 3e prijs: P. Tjeerdema, H. M. Kooijen- ga en L. de Weerd. De prijzen waren luxe voorwerpen. 16 Juni 1940. De afd. „Pingjum” van den N. K. B. hield heden een ledenkaatspartij, waar aan door 13 parturen werd deelgeno men. De prijzen, welke uit luxe voorwerpen bestonden, werden als volgt gewonnen: 1ste prijs: Jouke de Vries, M. H. Wij- nalda en A. Strijker. 2de prijs: P. O. Dijkstra, Dirk Wij- nalda en J. Burrij. 3de prijs: H. Personius, S. Bonnema en H. Brander. 4de prijs: R. de Vries, H. E. Mulder en Joh. Blanksma. Elen groote Duitsche staatsman heeft eens van het Nederlandsche volk ge zegd, dat het zichzelf zou annexeeren. Verdienden we in die dagen zulke blaam? Waren we inderdaad zóózeer geneigd om ons eigener beweging naar vreemden wil te buigen? Laten we liever niet naar het ant woord zoeken, maar met verheugenis vaststellen, dat de grootste Duitsche staatsman van heden een ander en vleiender oordeel over ons volkskarakter heeft. De Führer van het Duitsche Rijk heeft te kennen gegeven, dat hij geen enkelen aanslag op het Nederlandsche volkskarakter voornemens is en dat hij integendeel hetzelve in zijn gevoelighe- Ad ver te ntiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent Zaterdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no. 87926 Spaansche koloniale rijk aanhoudend af gebrokkeld. Na den oorlog met de Ver. Staten van 1898 resteert van het Spaan sche koloniale rijk niet veel meer dan Spaansch-Marokko en enkele onbetee- kenende gebieden en eilanden aan de Westkust van Afrika. Het vernieuwde Spanje droomt van een toekomstig Spaansch imperium. Daartoe is evenwel niet alleen een gunstige intemationaal- politieke situatie noodlg, doch tevens ’n innerlijke kracht en ontwikkeling, die deze expansie kan dragen en onder steunen. Alleen dan kan voor Spanje een herstel van een deel van het vroeger zoo uitgestrekte koloniaal bezit van blij vende waarde en beteekenis zijn. „Veldzicht” aan den Sneekerweg ge kocht, dat als pastorie zal ingericht wor den. Aan de Fa. H. Jorritsma is op dracht gegeven hiervoor een plan en be groeting in te dienen. De buitengewone snelheid, waarmee de gebeurtenissen zich in onzen tijd voltrekken, wordt wel op sprekende wijze geaccentueerd door de feiten in de afgeloopen week. Moesten we in onze vorige revue nog veronderstellender wijze spreken over het deelnemen van Italië aan dezen oorlog, thans hebben we dit land tot de oorlogvoerende lan den te rekenen. De vriendschap tusschen de as Rome-Berlijn schijnt, ondanks alle tegenwerking toch voldoende hecht te zijn om ook Italië voor het fascistische ideaal de verschrikkingen van den oor log te doen ondergaan. De beantwoording van de vraag of er in onze tegenwoordige samenleving niet een andere oplossing van deze wereld crisis mogelijk was, zal misschien na dezen oorlog beantwoord kunnen wor den. Thans schijnt een ontzaggelijke menschenslachting de eenige weg die tot het gewenschte doel kan geraken. Het deelnemen van Italië aan dezen oorlog, brengt natuurlijk weer geheel nieuwe problemen in den strijd, hoewel de Italiaansche oorlogsverklaring niet onverwacht komt. Reeds sedert het be gin van den oorlog, heeft Frankrijk aan de Zuidgrens een beduidende troepen macht geconcentreerd, maar bovendien in samenwerking met Engeland een sterke vloot bijeengebracht in en om de Middellandsche Zee. De eerste berichten over de krijgsverrichtingen aan die hoek van het oorlogsveld vermelden dan ook bombardementen en zeegevechten aan de zeekust en de eilanden rondom Italië maar nog veel verder heeft het oorlogs rumoer zich verplaatst. Abessinië en geheel Oost-Afrika wordt nu ook in dit conflict betrokken en wie weet thans wat er in Egypte gebeurt? De diplomatieke betrekkingen van dit land met Italië zijn verbroken, maar om het diplomatieke spel om de gunst van Egypte en/of Turkije dringt den laat- sten tijd heel weinig tot ons door. Voor al wat Turkije betreft leeft men nog in het onzekere. Op het Westelijk oorlogsterrein vormt de bezetting van Parijs weer een étappe AANBIEDING OORKONDE. Vrijdagavond vond in de Naaischool van het St. Anthony-Gasthuis aan de Jongemastraat een bijeenkomst plaats van de Vrijw. Vrouwen-Hulp-Actie, wel ke bijeenkomst tevens zou worden be nut om nog enkele mededeelingen aan de collectrices voor de algemeene col lecte op j.L Zaterdag te doen door de radio is deze collecte j.l. Vrijdag voor- loopig afgelast. Toch had deze bijeenkomst ook nog een ander speciaal doel, wat bleek uit de aanwezigheid van enkele militairen uit de stelling Wons, die onder leiding van kapitein van der Kruk in deze da- mesbijeenkomst aanwezig waren. Mevr. Ten CateBeekhuis opende deze bijeenkomst met een woord van welkom tot de officieren en manschap pen en geeft hierna het woord aan den kapitein. Het is een plicht van dankbaarheid, aldus deze spreker, welke ons vandaag in dit gezelschap tezamen brengt. De kennismaking tusschen Bolsward en de stelling Wons dateert reeds uit de eer ste dagen van de mobilisatie. Toen de strenge winter het gemis aan voldoende warme kleeding deed gevoe len, is spontaan door de vrouwen van Bolsward gearbeid aan de vervaardi ging van sokken, handschoenen en mut sen. Deze goede gave is door de man schappen op zeer hoogen prijs gesteld en spreker acht zich gelukkig vandaag openlijk daarvoor allen die aan dit' schoone werk hebben gearbeid te kun nen bedanken. Het medeleven van de burgerbevolking met het wel en wee van de militairen heeft spreker diep getrof fen. Spontaan is toen uit de staf de ge dachte opgekomen, iets te doen om deze dankbaarheid te toonen. De omstandig heden hebben veel plannen, die reeds gemaakt waren, onmogelijk gemaakt. Ten slotte heeft men gemeend zich te moeten bepalen tot de aanbieding van een oorkonde. Door den sergeant-teekenaar van de groep is een keurige oorkonde ontwor pen, die nu met eenige dankwoorden aan mevr. Ten Cate wordt overhandigd. Spreker wijst daarbij op de nieuwe structuur die ons moet doordringen en waarbij we nooit moeten vergeten het oog te slaan op Hem Die al onze daden bestiert. Dat moet ons opvoeren tot da den, waardoor we reiken boven de stof en welke ons moet inspireeren tot liefde voor de gemeenschap. Mevr, ten Cate dankt namens de V. V. H. A. voor de hartelijke woorden en het aangeboden cadeau. Wij leven in ’n moeilijke tijd en daarom is het zoo goed, dat we zorg kunnen hebben voor die genen, welke die zorg zoo hard noodig hebben. Er zijn in de afgeloopen maanden ban den van vriendschap gevlochten. De be klemming jis voorbij; maar de vriend schap blijft en daarom mag deze zaal met bloemen getooid, uit dankbaarheid voor wat is gespaard gebleven. Aan den sergeant-teekenaar werd ’n hartelijk woord van dank gebracht voor zijn keurig werk, wat met een passen de bloemenhulde beloond werd. De oorkonde zal met welwillende me dewerking van den Burgemeester In het Stadhuis worden geplaatst. Mevr, ten Cate besluit met een dank woord aan alle vrouwen en meisjes in Bolsward en een opwekking tot moed, en vertrouwen, om daardoor bij te dra gen tot den opbouw van ons dierbaar vaderland. in de overwinningenreeks van de Duit sche troepen, maar heeft nog niet het einde in het zicht gebracht. De terug trekking van de Fransche legers heeft nog voor een groot deel op ordelijke wijze plaats, hoewel heel wat materiaal in handen van de oprukkende troepen is gevallen. We mogen het een gelukkig besluit van de Fransche regeering noe men, dat Parijs in tegenstelling met de gelanceerde berichten, niet is verdedigd, waardoor deze prachtige stad vol kunst schatten, is bewaard gebleven. Het zal niettemin voor de Parijzenaars een eigenaardige gewaarwording zijn, thans van den Eiffeltoren de hakenkruisvlag te zien wapperen, evenals thans Duit sche soldaten de wacht betrekken bij ’t kasteel van Versailles, de historische plek, waar in 1918 aan Duitschland de vernederende vrede werd opgelegd. „Slechtst een groote domkop kan zich verbeelden, dat een nieuw Versailles be ter kan zijn dan Versailles was,” aldus de eigen woorden van Hitler in een in terview met den Amerikaanschen publi cist von Wiegand. Het doel van Duitschland in dezen oorlog is, volgens den Führer, herstel van den vrede. Deze vrede moet geba seerd zijn op het principe, dat er geen werkelijke vrede kan zijn, zonder dat rekening gehouden wordt met de levensbehoeften van de groote volken. Onder meer verklaarde Hitler in dit in terview: Amerika voor de Amerikanen en Europa voor de Europeanen. Deze wederzij dsche fundamenteele Monroeleer zou, indien zij van beide zij den in acht zou worden genomen, niet alleen een altijd durende vrede tusschen de oude en de nieuwe wereld verzeke ren, maar ook de meest ideale grond slag zijn voor den vrede in de geheele wereld. Over een zeer belangrijk punt in dit vraaggesprek, n.l. de verkoop van Ame- rikaansch oorlogsmateriaal aan de geal lieerden is het oordeel van Hitler als volgt: „De tusschenkomst van Amerika met massa-leveranties van vliegtuigen en oorlogsmateriaal kan den afloop van den oorlog niet veranderen, motieven daar voor behoef ik niet aan te geven, de werkelijkheid zal daarover beslissen.” De Italiaansche bladen onderschrijven geheel deze verklaringen van Hitler. Italië en Duitschland, die zooveel gele den hebben als gevolg van de dwaas heden van het verdrag van Versailles zullen vermijden een nieuw Versailles aan de overwonnenen op te leggen. Ook de Japansche bladen schrijven, dat het tijdstip voor een nieuwe orde ning in Europa thans gekomen is. In ’n Italiaansch blad verscheen dezer dagen een artikel, waarin werd betoogd, dat de voornaamste fout van Frankrijk zijn trots is geweest. „In den vorigen oorlog Is Duitschland overwonnen, niet door Frankrijk, maar door de hulp der Geallieerden, door de economische blokkade en door het op treden van Amerika. Frankrijk had daar na een politiek dienen te volgen van Europeeschen opbouw en geen politiek van wraakneming. Maar de Fransche trots heeft dit verhinderd. In plaats van toenadering te zoeken tot Duitschland en Italië wilde Frankrijk de hegemonie voeren over Europa, welke ónmogelijk was voor een land, dat, wat inwonertal betreft de vijfde plaats onder de mo gendheden inneemt. Thans treedt duide lijk aan het licht, wat het resultaat is van deze Fransche politiek van trots, van vergissingen en van exploitatie der overwinning.” Wanneer we de Europeesche kaart weer eens een oogenblikje beschouwen, dan valt ons oog onwillekeurig op een uithoek van het vasteland, wat momen teel midden tusschen de oorlogspartijen inzit. We bedoelen Spanje. Wel heeft de Spaansche regeering medegedeeld, dat met betrekking tot de uitbreiding van den strijd tot de Middellandsche Zee de regeering besloten heeft tot niet- deelneming aan het tegenwoordige con flict. maar we weten maar al te goed, dat de meest onvoorziene omstan digheden plots de geheele situatie kun nen veranderen. We dienen hierbij te bedenken, dat Spanje misschien ook een klein verlang lijstje heeft en daardoor in deze Euro peesche oorlog nog wel eens belang hebbende kon worden. Het sinds 1704 in Engelsche handen zijnde Gibraltar is natuurlijk in het oog van vele Spanjaar den een onbillijke verhouding, maar bo vendien is de internationale zóne in Ma rokko een begeerenswaardig bezit voor de Spanjaarden. Ook heeft Spanje nog oude koloniën in Afrika, die nu mis schien weer kunnen worden terugge- eischt voor de Spaansche levensruimte. Tot het begin dezer eeuw is het WONS. EEN AFSCHEID VAN DE STELLING WONS. Zaterdagmorgen had op het kerkhof te Wons een treffende plechtigheid plaats. Manschappen en officieren waren hier bijeengekomen om een krans te leggen op het graf van een der gesneuvelde manschappen de Frankrijker. Kapitein van der Linden sprak daarbij als volgt: Het is mij een behoefte bij het afscheid van deze plaats een laatsten eerbiedigen groet te brengen aan de dooden, die wij op het slagveld hebben achtergelaten. De meesten hebben een laatste rust plaats gevonden in hun voormalige woonplaatsen, waar hun stoffelijke res ten ervan zullen getuigen, dat in Wons een heldhaftigen strijd gestreden is, ter verdediging van ons vaderland, de elf provinciën die gelukkig niet uit elkaar gerukt zijn en die hopenlijk een eenheid zullen blijven vormen, N 'e onge- den izal ontzien. Rijkscommissaris Dr. Seyss Inquart erkende de stevige veran kering van onzen vrijheidszin en sprak daar zijn respecten over uit. In de nieuwe verordening dezer Duit sche overheidsinstantie verordening betreffende de uitoefening van de regee- ringsbevoegdheden komt zeer duide lijk het streven tot uiting om enkel de beginselen van wederzijdsche achting en de noodzaak van de overwinning in den oorlog, tot grondslagen der onderlinge tijdelijke samenwerking te doen strek ken en overigens het Nederlandsche volksleven zooveel mogelijk zijn eigen gang te laten gaan. Geen souvereini- teitsrechten worden aangetast slechts worden deze geschorst „voor zoover dit voor de uitvoering van zijn taak (dus die van den Rijkscommissaris) noodig is.” Eten toelichting gevende op de voor noemde nieuwe verordening, heeft de Duitsche jurist Dr. Rabl in een perscon ferentie als de Duitsche bedoeling ver klaard, zoo min mogelijk rechten van de afwezige Kroon over te hevelen en om zooveel mogelijk de bestaande Neder landsche verhoudingen in het gods dienstige. en familieleven, overeenkom stig de oude Nederlandsche tradities en cultuur te eerbiedigen. „Vandaar aldus werd woor delijk gezegd dat men ook niet een omschakeling beoogde van de liberale levensbeginselen, die in ’t bezette gebied steeds hebben ge golden.” (Uit alles wat daaromheen nog tot uiting werd gebracht, bleek, dat met „liberale levensbeginselen” bedoeld zijn de beginselen van ver draagzaamheid en geestelijke vrij heid). De Duitsche autoriteiten toonen zich vervuld van groot respect voor onze na tionale eigenschappen, welke zij óók voor zoover zij afwijken van de huidige Duitsche politieke beginselen wen. schen te ontzien, omdat ze wortelen in ons volksleven. We hebben helaas nu en dan reden om ons eenigszins beangstigend af te vragen, of we allen onze trouw aan het eigen nationale karakter wel zóódanig betoenen, dat het Duitsche respect er voor zal blijven. Zijn velen onzer niet bezig met zich zelf te annexeeren door een laf verraad aan het verleden? Men denkt misschien ten onrechte overigens door zulke trouweloosheid den bezetter in het gevlei te komen, maar indien wij als waardeloos verwer pen, wat de bezetter zoozeer in ons meende te moeten respecteeren, zal voor dezen het voornaamste motief ver vallen om ons zelfstandige nationale leven te ontzien. „Trouw moet bEjken,” aldus her innerde een dezer dagen de socialisti sche burgemeester van Zaandam, Mr. J. in ’t Veld, diegenen die bij de opening van een militair tehuis aanwezig wa ren. Hij verdedigde het Huis van Oranje als den „hoeksteen van ons volksge- bouw”. „Als wij dezen hoeksteen uit breken^ dan komt het heele gebouw in gevaar.” Hij noemde het merkwaardig, dat hij als sociaal-democraat de Koningin in bescherming moest nemen tegen haar trouwste(?) aanhangers. Hij toonde met klem van redenen aan, dat H. M. aan OVERPLAATSING WATERLEIDING- PERSONEEL. De directie van de N.V. Intercommu nale Waterleiding, gebied Leeuwarden, heeft besloten met ingang van 1 Augus tus haar personeel alhier over te plaat sen naar Sneek. Deze maatregel houdt verband met de uitbreiding der leiding naar het zuiden der provincie en bevordert de plaatsing der employé’s In het midden van het buizennet. Uit den Omtrek. ARUM. DE RIJZENDE KERK. 15 Juni 1940. De afdeeling van De Rijzende Kerk kwam bijeen in een gezellige bijeen komst, waar tevens de uitslag der ver loting plaats vond ten overstaan van de dames K. YetsingaHiddinga en M. HilverdaKuipers en den heer J. Broer- sma. De R. K. leden brachten verschillende voordrachten ten gehoore, terwijl mevr. YetsingaHiddinga een artikel uit een boek van Mien Labberton voorlas. r' DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1940 | | pagina 1