Buit enlandsche Revue. '1 Dr.J.TH.B. SGHREUDEfl SNEEK De Bolswardsche Courant en Westergoo NEDERLAND EN INDIË Stadsnienws. Uit den Omtrek. SJericfit 36g!± Jaargang Woensdag 26 Juni 1940 No. 49 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD s. k Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 I I- Met 1 JULI begint het nieuwe halfjaar. Stort Uw abonnementsgeld op onze giro no. 87926 vóór dien datum. U krijgt dan geen incassokosten. Het is gemakkelijk en voordeelig. We staan aan den vooravond van be. langrijke beslissingen op het Europee- sche oorlogsterrein. De algemeene toe stand kan zich in zeer korten tijd radi caal wijzigen wat voor Uw overzicht schrijver dit nadeel meebrengt, dat een vooropgezette veronderstelling in enkele uren geheel kan worden omvergewor- pen. Begonnen we met het belangrijkste feit uit de afgeloopen dagen, dan mo- GESLAAGD. Vorige week slaagde aan de Univer- siteit van Amsterdam voor het doctoraal examen in de geneeskunde onze oud- plaatsgenoot J. Haagsma. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. DE GROOTE NATIONALE INZAMELING. Hoewel de nationale collecte voor de geteisterde gebieden is uitgesteld tot 6 Juli a.s., heeft de commissie gemeend de groote Inzameling te moeten laten door gaan en wel zoo spoedig mogelijk. Er is in de getroffen gebieden zoo’n drin gende behoefte aan huisraad, kleeding en dekking, dat spoedige hulp hier dub bele hulp is. De inzameling wordt nu gehouden op Woensdag a.s., 26 Juni en begint ’s na middags 1 uur. Met wagens en handkar ren komt men bij U in de straat, hulp vaardige handen zullen graag meehelpen de goederen op te laden, als U allen zoo goed wilt zijn, alles zooveel moge lijk klaar te zetten. Graag willen we nog eens het verzoek doen om glas- en aardewerk zooveel mogelijk te verpak ken en de inhoud te vermelden. Een zeer mooi voorbeeld hoorden we van een dame, die een heel theeservies en glaswerk in een nieuwe emmer ver pakt had, een prachtig cadeau, een so- liede verpakking en voor het comité zeer gemakkelijk verzendingsmateriaal, een voorbeeld om na te volgen. U weet wat U voor deze inzameling kunt geven, alles wat nog in goede con ditie is is heel welkom, meubilair, vloer bedekking, vloerkleeden, gordijnen, keu kengerei en alles wat er in een huishou ding noodig is. Vanaf ’s middags 1 uur zal er ook ge legenheid zijn, goederen bij het Stadhuis (de Waag) af te geven, waar de geheele middag dames en heeren aanwezig zul len zijn om alles in ontvangst te nemen. Moge deze inzameling de verwachting verre overtreffen; geeft allen uw goede gaven In ruime mate, zoodat wij onze landgenooten metterdaad kunnen helpen in deze voor hen zoo zware tijden. Het Comité. Specialist voor inwendige ziekten, is van 26 JUNI—13 JULI afwezig. TWEEDE ORGELCONCERT. Velen zullen met genoegen kennis heb ben genomen, dat de jaarlijksche orgel- ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is he den 22 graden. OOSTEREND. king in zijn overzeesche bezittingen, zoodat deze industrie voor eigen be hoeften moet werken. De groote vraag is nu in hoeverre Duitschland beschikt over de noodzakelijke grondstoffen om deze vliegtuigindustrie op hoogspanning te laten werken. In de tweede plaats dan Engeland, dat in de nu komende phase van den oor log bijna geheel op de luchtstrijdkrach- ten is aangewezen. Moest dit land ge heel op eigen kracht daarin voorzien, dan was misschien ’n spoedig einde van den strijd mogelijk, maar nu de hulp bronnen van Amerika ten dienste van Engeland worden gesteld, wordt deze luchtstrijdkracht met den dag grooter. Dat is een wat eigenaardige neutrali teit, welke Amerika er op nahoudt. Men zou haar het beste kunnen karakterisee- ren door een politiek op de lange af stand. De strijd is voor Amerika nog wel zoover af, dat zij zich eenerzijds veel kan permitteeren zonder aan den strijd be hoeven deel te nemen. Over de Monroe-leer, het Kellogg-pact of de zoogenaamde Stomson’s doctrine zou men een heele verhandeling op kun nen zetten, maar dat is alles slechts theorie. De practijk is, dat de persoon- aanstippen de benoeming van ’n twee- sevelt een belangrijke rol spelen bij het bepalen van de politiek der Vereenigde Staten. Als een bewijs hiervan kan men aanstippen de bxoeming van een twee tal republikeinsche ministers in het ka binet om zoodoende een nationale con centratie te vormen, waaruit een aan wijzing kan worden getrokken in welke richting de buitenlandsche politiek van Amerika zal gaan. De vraag mag ook nog wel eens ge steld: Waarom Amerika zich met zoo’n koortsachtige haast bewapent? Het ver moeden is daarbij uitgesproken, dat de overzeesche bezittingen van de Euro- peesche landen, welke een begeerens- waard bezit vormen voor Japan, door ’n krachtige Amerikaansche vloot veilig gesteld moesten worden. Het zou ook kunnen zijn, dat de verschillende maat regelen op economisch gebied als de op zegging van handelsverdragen, toepas sing van douanerechten, verbod van wapenleveringen enz. enz. niet krachtig genoeg blijken te zijn en dat nu door ’n intenser bewapening meer kracht moet worden bijgezet. Het is wel jammer, dat in ons we reldbestel geen grootere plaats inge- tluimd wordt aan het onderling over leg. concerten te Bolsward vroeger zouden beginnen dan gewoonlijk. In deze enerveerende tijden gaat er ’n weldadige rust uit van orgelbespelingen zooals wij er thans twee hebben mogen beluisteren. De edele klank van het Bolswarder orgel, bespeeld door onzen organist, den heer A. Alt, weet direct de toehoorders te boeien. Het heeft ons gisteravond ge speten, dat we reeds zoo spoedig het in drukwekkende gebouw moesten verla ten. Het programma bevatte een viertal nummers, waarvan het eerste een koraal en koraalbewerking was van Gezang 58. Het koraal werd ernstig gespeeld. Her pakte ons menschen van dezen tijd. De vertolking van de speelsche Fan tasie G. Dur was bijzonder schoon. Eén opmerking willen we maken: De orga nist had o.i. in het eerste gedeelte eenige tijdruimte moeten laten tusschen de roep en de beantwoording van de echo. Op de plaats, waar wij zaten, vloeiden de klanken In elkaar over. Het Andante uit de „Unvollendete” van Schubert is eigenlijk orkestwerk. We voelen er weinig voor een dergelijk werk op een orgel ten gehoore te bren gen. Wat ons echter opviel was, dat dit ge deelte van het programma door het pu bliek met zéér groote aandacht werd ge volgd. Immers van het begin tot het ein de werd dit vrij lange stuk in opval lende stilte aangehoord. We schrijven dit toe aan de wisselende klankkleuren, die de organist vanaf het instrument wist te bieden. De pizzicato’s die in het or kest de celli geven, parelden als neer vallende druppelen. Het register hiervoor was merkwaardig treffend gekozen. Het geheele werk ademde in de vertolking kalmte en berusting. Wat heeft dit orgel een mogelijkheden en wat werden deze gisteravond bij dit nummer benut. Het concert eindigde helaas reeds met de Sonate no. 2 C Moll van Mendels sohn. Deze compositie is altijd een zeer dankbaar uit te voeren werk. Het tragische sombere van de eerste gedeelten doorleefde men volkomen door de expressieve klagende „g” toon, die melancholisch doorklinkt in het „Grave” en nog schrijnender in het „Adagio”. Ook het „Allegro” en de „Fuga’ bo den veel schoons. De wijze van uitvoe ren was kleurig. Het heeft ons verheugd dat wederom van heinde en ver de getrouwen waren gekomen. De drukte om de Martinikerk is een bekend beeld geworden van de zomer- Maandagavonden in Bolsward. Dit jaar in het bijzonder zullen deze wekelijksche concerten worden gewaar deerd. Aan dergelijke oogenblikken van retraite hebben we behoefte. Administratie „DE JONG's NIEUWSBLAD” A d v o r t n 11 n per regel Woensdagsnummer 10 cent Zaterdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no. 87926 Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inn. 15 ct. Voor het’ Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. gen we zeker in de allereerste plaats vermelden de onderteekening van de wapenstilstand tusschen Duitschland en Frankrijk. Onder welke voorwaarde deze Fransche capitulatie is geschied, kan momenteel nog niet gezegd worden en als vanzelfsprekend dringen zich heel wat vragen naar voren. Hoe reageert de Fransche vloot op deze daad van de re- geering-Pétain? hoe de luchtmacht? We dienen daarbij in aanmerking te nemen, /dat 'de sterke fransche vloot voor het meerendeel in de Middelland- sche Zee is ondergebracht en voor wat het andere deel betreft bijna in z’n ge heel aan de Engelsche vloot is toege voegd. Zoowel Engeland als Duitschland hebben groot belang bij deze Fransche vloot. Engeland om daardoor de blok kade en of de verdediging van het eigen land zoo intens mogelijk door te voeren. Duitschland, om op zeer bescheiden wijze de strijd tegen de Engelsche vloot te kunnen aanbinden. Geen wonder, dat van weerskanten getracht wordt de balans naar eigen kant te laten doorslaan. De Engelsche minister Churchill heeft nu b.v. verklaard, de regeering-Pétain niet meer als de wettige Fransche regee- ring te erkennen, waartegenover maar schalk Pétain in een radio-rede de op merking maakt, dat Frankrijk zelf over z’n lot wil beslissen en zeker wel weet wat met de Fransche eer verdedigbaar is. Naar onze meening zal veel afhangen van de voorwaarden onder welke Italië de wapenstilstand met Frankrijk zal wil len afsluiten. Juist in de Middellandsche Zee speelt de kwestie van de Fransche vloot een belangrijke rol. De onderhandelaars, welke eerst in 't historisch bosch van Compiègne de wa penstilstand met Duitschland hebben onderteekend, zijn daarna direct afge reisd naar Italië ten einde in een stad in de omgeving van Rome met de Ita- liaansche afgevaardigden te onderhan delen. Er is toch wel een kardinaal ver schil in de wapenstilstand in 1918 en die van 1940. Toen was met het ondertee- kenen van het verdrag ook het laatste schot in die oorlog gelost.thans gaat de strijd in nog ongekende hevigheid door. Twee onverzoenlijke vijanden staan thans tegenover elkaar. Engeland en Duitschland. Het eerste land strijdt voor het be houd van de oude heerschappij op het wereldgebeuren, voor het behoud van het groote koloniale rijk, voor de blij vende heerschappij van de zee. Het an dere land voor de idealen van een nieuw Europa en voor de blijvende consoli datie van met ontzaglijke offers verkre gen resultaten. Deze strijd om de wereldheerschappij heeft honderdduizenden menschenlevens gekost en een onherstelbare vernieling van cultureele waarden. En wat zal de toekomst ons brengen? Wanneer deze twee tegenstanders met de geweldige vemielingswerktuigen van onzen tijd elkaar gaan bestrijden, wee dan de burgerbevolking. Moet de hoop op een compromis tusschen deze twee landen dan geheel worden opgeheven? De mogelijkheid bestaat natuurlijk, maar gezien de mentaliteit in de beide lan den, speciaal' onder de leiders, is die hoop zeer miniem. Bij het berekenen van de kansen, die een der partijen op een overwinning ma ken, moet men natuurlijk met vele fac toren rekening houden. In de eerste plaats de eigen kracht en in de tweede plaats de hulpbronnen waaróver men beschikt. Bezien we in dit opzicht eerst Duitsch land, dan valt daar te constateeren een sterk ontwikkeld en door de eigen in dustrie volkomen gesteund legerappa- raat, waarvan de sterke en het élan zelfs Frankrijk heeft overrompeld. Waar schijnlijk heeft ook de toevoer van mo torische brandstof uit andere landen nog regelmatig plaats, waardoor het gemoto riseerde leger In staat gesteld kon wor den, met zooveel succes in Frankrijk door te dringen. Tegenover de komende strijd tegen Engeland is dit motorische deel uitgeschakeld. Men kan geen tanks door de lucht vervoeren en een overtocht over het Kanaal lijkt vooralsnog een ha chelijke onderneming. Blijft dus naar on ze meening de luchtmacht als een der eerste strljdobjecten. Voor dit deel van de weermacht is Duitschland geheel op de eigen industrie aangewezen. Zweden is neutraal, Noorwegen, Denemarken, Nederland, België en Frankrijk zijn bezet gebied en speelt daardoor bij de fabri catie van vliegtuigen geen rol van be- teekenis. Rusland heeft de zorg voor eigen veiligheid evenals Roemenië, Tur kije, Bulgarije en Griekenland. Italië moet zorgen voor voldoende verster- VOETBAL. Hedenavond zal de sport hier staan in het teeken van de liefdadigheid. Om 8 uur 15 zullen op het terrein aan het Oordje de R. E. S.-veteranen de strijd aanbinden tegen de studenten van de Rijkszuivelschool. Oude en verborgen sterren op het voetbalveld zullen elkaar bekampen. Een spannende wedstrijd kan worden ver wacht. Het Stedelijk Muziekkorps zei spon taan haar medewerking toe, terwijl een der heerenleden van het plaatselijk co-' mité voor Bijzondere Nooden, aan welke vereeniging de geheele opbrengst ten goede komt, de aftrap zal verrichten. Sportliefhebbers en gij allen, die iets voor dit mooie doel voelt, verzuimt niet dezen wedstrijd te bezoeken. En wat zal er van ons Indië worden? We lazen in het weekblad „De Waag” een interessant artikel, dat ver band hield met deze vraag. Het is van de hand van Prof. Mr. J. J. Schrieke. Deze is van meening, dat met de machtsverhoudingen in het Westen voorshands geen verstoring van het evenwicht der machten in het Indische deel van den Pacific is gepaard gegaan. Niemand onderneemt het, in de in dit deel van het Verre Oosten bestaande verhoudingen te roeren, omdat de sta tus quo de grendel is op de doos van Pandora. Wie er kennis van nam, met hoe grooten onderlingen naijver Japan, de Ver. Staten en Engeland (Austra lië) elkaar in het Oosten op de vingers kijken, uit vrees, dat deze vingers zich als éérste grijpgraag naar onzen archi pel zullen uitstrekken, zal volkomen de vorenstaande zienswijze deelen. Ware Indië door den oorlog, waarin Neder land werd betrokken, tijdelijk zonder opperbestuur (van Koningin en regee- 20 Juni 1940. Dat ons dorp met groote interesse meeleeft met de geteisterde gebieden in ons vaderland, bleek dezer dagen op overtuigende wijze toen de collecte werd gehouden tot leniging der nood in die gebieden. De opbrengst, f631.55, geeft ons de vrijmoedigheid hier openlijk de ijensch te kennen te geven, dat allerwege op ge lijke wijze of nog groou .e de of- IETS OVER DEN TOEKOM- STIGEN STATUS VAN BEIDE. De mogendheid, welke Nederland on der haar militaire bescherming stelde door een ons opgedrongen bezetting, heeft beloofd, dat we, nadat het oor logsdoel (tegen anderen gericht) zal zijn bereikt, onze vrijheid zullen her krijgen. We hebben geen enkele reden om aan de inlossing van deze belofte te twijfelen, maar we weten zeker, dat de wereld er na het einde van den oorlog geheel anders zal uitzien. Dat geldt zoowel haar sociale en economische, als haar politieke constructie. Daarom vragen velen zich af en niet zonder zorg voor de toekomst welke gedaante ons nieuwe nationale bestaan zal verwerven. Zullen we een volkomen zelfstandigheid verwer ven ofwel een schakel zijn in een poli- tieken en economischen keten? Het denkbeeld, dat we iets van onze zelfstandigheid zullen moeten prijsge ven, behoeft op zich zelf niet te ver- ontrusten. De politieke ontwikkeling der wereld gaat in de richting van coördi natie van het onderlinge staatkundige leven. Ook de geallieerden hebben het verkondigd, reeds vóór wij zelf in den strijd werden betrokken, dat het oor logsdoel een vrede was, waarbij de vol keren van Europa iets van hun zelf standigheid zouden prijsgeven ten be hoeve eener economische samenleving, waarin de welvaart en veiligheid onder ling zouden zijn gegarandeerd. Van eigen zelfstandigheid iets af te staan, is niet erg; als het tenminste niet dient om de afgestane macht samen te voegen in de hand van één volksre- geering, opdat deze zal kunnen over- heerschen. Alleen zullen vrijer en ster ker kunnen worden, die afstand willen (of moeten) doen van bepaalde be voegdheden, opdat deze centraal kun nen worden uitgeoefend ten behoeve van een grootere gemeenschap van vol keren. In zulke grootere politieke gemeen schap zal het eigen nationale en cultu reele leven der volkeren rijk kunnen bloeien, als aan de naties, welke ze om vat, de grootst mogelijke zelfstandig heid wordt gelaten. Dat is een opvatting, welke, blijkens de aan ons volk gedane belofte, ook in Berlijn als juist wordt erkend. ring) gekomen dan zou het aan groote ambitieuse mogendheden heel wat moeilijker zijn gevallen om van Indië af te blijven.*) Het is merkwaardig, dat Prof. Mr. Schrieke in „De Waag”, d.i. het week blad, dat zijn ontstaan dankt aan de pro-Duitsche sympathieën van Sir Henri Detering, constateert, dat Ko ningin en regeering, door zich aan een capitulatie te onttrekken, het den groo ten machten gemakkelijker heeft ge maakt om den status quo (den be- staanden toestand) in Indië te eerbie digen en hij meent, dat niet verzuimd zal mogen worden „deze bijdrage aan een betere toekomst alsnog op het cre dit dier regeering te boeken”. Hoe echter uiteindelijk over het lot van Indië zal worden beslist, kan pas blijken bij het einde van den thans woe denden krijg. Prof. Mr. Schrieke meent, dat ook wie rekening houdt met de mo gelijkheid, dat de vrede op kosten van de geallieerde mogelijkheden tot stand zal komen, machtsverhoudingen in den Pacific niet zoo verbroken zal zien, dat Indië voor het grijpen zou liggen van wie zich daartoe zou willen opmaken. De Duitsche belangen zijn er te groot dan dat een overwinnend Duitschland deze zou verwaarloozen, doch zij zullen, juist met het oog op de verhoudingen rondom, het best of misschien uit sluitend gediend kunnen worden door het huldigen van dezelfde politiek, waarin de anderen vrede behielden: de handhaving van den status quo. Prof. Mr. Schrieke bedoelt ongetwijfeld dit: het belang der groote mogendhe den, die invloed hebben en houden in het Verre Oosten, zal acties wekken te gen elke poging, van welke zijde ook ondernomen, om Indië rechtstreeks dan wel middellijk, onder ander gezag te brengen dan het bestaande. Zou dus een overwinnend Duitschland na den oorlog willen profiteeren van de economische hulpbronnen onzer koloniën en dat zal Duitschland zeer zeker willen dan zal het Derde Rijk het meest gebaat zijn met een herstel van een vrij en onafhan kelijk Nederland, waarmee het door vriendschap, politieke en economische verdragen nauw verbonden is. Aldus is het te verwachten, dat Indië aan het einde van den oorlog een be langrijke bijdrage zal kunnen leveren aan het herstel van het moederland in zijn nationale en internationale rechten. Md. De bezetting van Ijsland door En geland, terwijl Koning Christiaan van Denemarken en de regeering tijdens de bezetting van hun land in Kopenhagen bleven, leert ons in dit opzicht iets. i DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1940 | | pagina 1