Buitenlandsche Revue. Beperkte iransporunogeiilMen. De Bolswardsche Courant en Westergoo Uit de oude doos. Woensdag 3 Juli 1940 36!*g Jaargang Stadsnieuws. S. J. PRAAMSMA. t Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Telefoon No. 451 1 No. 51 H. J. B. 1 Russische eischen te voldoen, maar of een dergelijke houding niet evengoed moeilijkheden meebrengt aan een andere kant, is aan gerechten twijfel onderhe vig. Bulgarije en Hongarije zullen den Russischen invloed zoover mogelijk bui ten hun grenzen willen houden en bo vendien hebben zij zelf groote belang stelling voor een deel van Roemenië. Wanneer Roemenië dus een oorlog met Rusland riskeert, zullen de twee hier- voren genoemde landen wel niet lijdelijk blijven toezien. Aanvaardt daarentegen Roemenië de Russische eisch, dan is dat voor Bulgarije en Hongarije een pracht- gelegenheid het ook op die manier te probeeren, tenzij.de centrale mogend heden er prijs op stellen dat voorloopig de Balkan niet in het Europeesche con flict betrokken wordt. Noch Berlijn, noch Rome zullen het momenteel op prijs stellen, dat de situ atie in het Donaubekken ook maar iets wordt gewijzigd, omdat daardoor een der belangrijkste grondstoffen, noodig voor de voortzetting van den oorlog, in gevaar kon worden gebracht. Roemenië is n.l. de voorraadschuur van de olie en dit product speelt in de moderne oorlog een zeer belangrijke rol. In ons vorig weekoverzicht hebben we in verband met de wapenstilstand tus- schen Frankrijk en Duitschland de vraag gesteld: Wat zal de Fransche vloot doen? Als onderdeel van de Fransche weer macht moet de vloot worden ontwapend en teruggevoerd naar de Fransche ha vens om daar voor het meerendeel te worden ontwapend. Een deel, noodig voor kustbewaking, zal door Duitsch land mogen worden gebruikt. Tot nu toe zijn over de Fransche Mid- dellandsche Zeevloot geen berichten bin nen gekomen. Wel is er een bericht uit Syrië van den Franschen commandant Mittelhauser, die opdracht gegeven heeft EENIGE GEMEENTE-SECRE- TARISSEN VAN BOLSWARD. Vrijw. Vrouwen-Hulp-Actie. Commissie voor Bijz. Nooden. P. LUNTER, Appelmarkt, BOLSWARD. II. Wij laten hier een brief volgen van den heer Sibo Braaksma, een neef van Elgersma. Deze laatste heeft de lezer al leeren kennen. De heer Braaksma zou ook op deze lijst prijken, indien wij niet hadden gemeend bij de pruikentijd te kunnen eindigen. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Vour het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. I boek opgedragen aan de doema- lige Heeren Staten van Vriesland den 10 Febr. in het gemelde jaar. Een voornaam Hollandsch rechts geleerde en Hoogschatter van dezen Grooten man heeft mij verzogt zo doenlijk, hem enig na richt te doen toekomen van des- zelvs afkomst, geboorte en leven, benevens de tijd zijns overlijdens. Ik meen mij te kunnen erinneren, dat UEd. onder de versameling Uwer bijzondere aanteekeningen der oudheden onzer Stad mede iets heeft van onzen Siccama. Dit zo zijnde zoude UEd. mijj zeer verpligten met een afschrift daar van te mogen bekomen. Ik ben na groeten aan Nicht WelEdele Heer en Neef UEds Neef S. BRAAKSMA. Tot die takken van dienst, welke door de tegenwoordige omstandigheden ern stig ontwricht zijn, behooren de midde len van vervoer. Juist in dezen tijd wij behoeven er niet op te wijzen wordt er echter bui tengewoon veel van hef vervoer ge vergd. En er zijn nog altijd menschen, die schijnen te denken dat de enkele weken, welke achter ons liggen sedert Nederland in den oorlog werd betrokken met al de gevolgen van dien, voldoende zijn geweest om, zooals men dit letter lijk zou kunnen uitdrukken „den boel weer aan het rollen te krijgen.” Dit verkeerde denkbeeld moet uit de wereld worden geholpen. Integendeeli: de boel rolt nog slechts op zeer beschei den schaal en daarmede zal nog ge- ruimen tijd rekening moeten worden ge houden. Het zijn niet alleen de beper kende maatregelen, waaraan het moto rische vervoer is onderworpen en de sterk verminderde hoeveelheid van het rollend materiaal, dat iedereen de oogen moet openen voor het feit, dat er op’ transportgebied een groote verandering heeft plaats gehad. Ook de verbindingen in het binnenland die naar het bui tenland laten wij maar geheel buiten beschouwing zijn door de gevolgen van den korten, maar hevigen oorlog, nog lang niet zooals wij dat gewoon waren. Dit moet niet uit het oog worden ver loren. Er wordt gewerkt, hard gewerkt met man en macht, om den normalen toestand zoo spoedig mogelijk en zoo veel mogelijk te herstellen. Doch zoo lang die normale toestand niet weder in het leven is geroepen, moet ieder zich onderwerpen aan de noodzakelijke maat regelen, welke door de overheid zijn be volen. Uiteraard beteekenen deze maatrege len een beperking. Daaraan is onder de gegeven omstandigheden niet te ontko men, zooals iedereen zal inzien. Aan deze beperking dient elk zich te onder werpen: het openbare leven, de handel, de industrie, zoowel als de particulier. Dat is niet altijd aangenaam, doch wij moeten ons er mede verzoenen. En niet alleen, dat wij er ons mede moeten ver zoenen, doch wij moeten er, ieder op eigen terrein, toe medewerken, dat de stagnatie tot het allernoodzakelijkste wordt beperkt. Daartoe behoort o.m. dat wij ons niet onnoodig verplaatsen, hetgeen önnoo- dige en hinderlijke drukte teweeg brengt en niet aandringen op het vervoer van zendingen, groot of klein, die zonder be zwaar nog wat zouden kunnen wachten. ■En vooral ook, dat wij bij gebleken on mogelijkheid of bij vertraging niet mop peren. Mopperen is een speciale eigen schap van ons volk; maar onder de ge geven omstandigheden dienen wij ons ook te beperken in.het mopperen. Wij doen beter met ons af te vragen, hoe wij persoonlijk kunnen medewerken tot verbetering van den toestand. Velen hebben hun vindingrijkheid te baat ge nomen, om op verschillende wijzen dit probleem op te lossen. Wij denken aan de voor benzineloos geworden vracht auto’s gespannen paarden, aan vernuf tige en weinig kostende vehikels, die men nog nooit op onze wegen heeft ont moet, zooals het nieuwe soort „jinrik- sja’s”, dat men bijvoorbeeld in Amster dam kan bewonderen. Men heeft zelfs reeds een trouwpartij met behulp van dit voertuig georganiseerd. Er bestaan dus verschillende midde len, om tegemoet te komen aan het op dit oogenblik bestaande tekort aan ver voermiddelen. Doch de hoofdzaak is, zooals gezegd, dat er in den meest alge- meenen zin worde medegewerkt om stagnatie te voorkomen. Er kan geen twijfel aan bestaan of men zal er in af- zienbaren tijd in slagen, om weder een bevredigenden toestand te scheppen. Tot zoolang zullen wij ons eenigszins moe ten behelpen en vooral: niet mop peren. worden. Gijsbartus is in de Groote Kerk begraven 2 Juni 1681. Er komen in het grafboek verschillen de graven op zijn naam voor als eige naar. Ook een grafkelder wordt opge geven, die later in bezit is van de familie Van der Meulen te Franeker. De kerk zal de kelder onderhouden en krijgt daarvoor de Siersma-bank in bezit. Ijsbrand van Alema is de volgende secretaris. Hij is werkzaam geweest van 28 Maij 1681 tot 15 October 1696. Vol gens het grafbo'ek is hij in de kerk be graven 22.8 1696 en werd hij op zijn sterfdag beluid. Hij scheen van adellijke familie te zijn, want in 1700 wordt een heer Fredericus Alema begraven en in dat jaar wordt een aanteekening ge vonden voor inkomst van het ophangen van een enkel wapen in de kerk. Gerhardus Balk, benoemd 19 October 1696, is de laatste van de te noemen heeren. Ieder weetgraag lezer kan de volgende penvoerders uit een geschied- kundig werk lezen, zoodat er aan eenige nadere beschrijving op deze plaats geen behoefte bestaat. Hier eindigt de brief. Beide Heeren woonden te Bolsward. Waarom deden ze de zaak niet mondeling af? Speelden ze nog een weinig het spel met belang rijke brteven als magistraatspersonen? Of liet de staat van hun gezondheid geen klein wandelingetje meer toe? Gelukkig zette Braaksma zijn verzoek op papier. Gelukkig, anders hadden wij niet het genoegen den lezer dit sierlijke briefje te kunnen aanbieden. Ongetwijfeld zal een uitvoerig schrij ven den Heer en .Neef geworden zijn. Wij zien in gedachte de deftige huis knecht het huis van Elgersma op de hoek van den Dijlakker en Nieuwmarkt (noordzijde) verlaten. Hij zal wel even voornaam en deftig voortgegaan zijn over de straat als zijn principaals neef over het papier. De reis was niet lang. Woonde de heer Braaksma op de Merk of was het huis, waar de wed. Gosling Braaksma woonde, en drie huizen van Elgersma af op de Koemarkt, ook zijn woning? Besluiten wij de bijzonderheden over Siccama met zijn grafschrift: „1662 Maii 31 Vir Doctissimus Clarissimus Si- brandus Siccama. I. U. D. Deputatus or- dinum Frisiae en Secretarius hujus Urbis. Successor Patris”. Reymer Harings was de volgende secretaris. Vreemd was hij niet aan het stadsbestuur, toen hij in deze functie ge kozen werd, want hij had zitting in de magistraat en wel als burgemeester. Wij treffen hem in de qualitèit aan bij den bouw van het stadhuis. Door eenig we tenschappelijk werk treedt hij niet op den voorgrond. Waarschijnlijk had hij een handel in bouwmaterialen, want hij huurt van de stad de calckbaan buiten blauwpoort in 1615 voor 7 car. gis. Ook staat hij genoteerd als kooper van de Doele met Jan van Marsum in het jaar 1632. De heer van der Meulen noemt hem in zijn werk Reinier, wat zeker een vergissing is. In ’t grafboek van de Hervormde ge meente werd zijn graf toegewezen aan de erfgenamen. Welk van de twee num mers, die op hun naam staan 58 en 121 het graf van den secretaris is, valt moei lijk uit te maken. Achter de preekstoel moet het gebeente van den secretaris liggen onder een steen, waarop staat: „Ao 1652 den 2 Decemb. stierff den E. Reijmer Harings Secretaris in Bolswerdt na 30 jaren bedieninge van dien, oud 76 jaren.” Als zesde van de lijst komt Gijsbar tus Siersma. Ten tijde van zijn benoe ming 17 December 1652 was hij regee- rend burgemeester van de stad. Volgens een afstammeling van dezen is het waar schijnlijk, dat de Siersma’s afkomstig zijn uit Oost-Friesland, waar deze naam in gewijzigden vorm ook voorkwam. Acten en besluiten van zijn hand zijn er vele. In 1609 komt een Ciersma in het burgerboek voor met de namen Cyrck Fongers en daar wordt deze opgegeven als burgersoon, waardoor hij het burger recht kan verkrijgen voor een kanne wijns. Waren de Siersma’s reeds in 1609 in de stad, Gijsbartus, de secretaris, komt in 1647 naar Bolsward vanuit Leeuwarden en wel op 19 September. Hij wordt voor burger opgenomen na het af leggen van een solemneelen eede en be taalt het recht A 12 gld. en 10 st. Dit sluit niet uit, dat hij voordien reeds burger was geweest, want iemand die een jaar lang buiten de stad woon de, had zijn burgerrecht verspeeld en moest het opnieuw winnen. Het beroep van Gijsbartus was niet bekend. Of hij ook in het hout- of steenkoopersvak was opgeleid, zooals een S. Siersma, die in een rekenboek van de stad in 1614 wordt genoemd „ter causa van gelever de stien” is onbekend. In 1655 treedt nog een Dr. Phoceus Siersma de stad binpen, maar of dit familie was, moet in het midden gelaten Een nieuwe zet op het Europeesche schaakbord, zoo kunnen we de jongste ontwikkeling der gebeurtenissen op den Balkan het beste kwalificeeren. Het ultimatum door Rusland aan Roe menië gesteld, en door dat land vanzelf sprekend aanvaard, heeft Roemenië te ruggebracht tot de grenzen van voor 1914. De Russische invloed in Roemenië dateert reeds van 1812, toen Bessarabië bij Rusland werd gevoegd. In den we- INGEZONDEN, Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. HUISVESTING VAN KINDEREN UIT DE GETROFFEN GEBIEDEN TE BOLSWARD EN OMGEVING. De Commissie, die in de afgeloopen week de inzameling van goederen ter hand had genomen, was zeer getroffen door de ondervonden medewerking. Het was echter niet in de allereerste plaats het mooie resultaat dat werd bereikt, maar vooral het medeleven met allen, die in nood en ellende verkeeren, dat sprak uit de steeds maar toestroomende goederen. Datzelfde medeleven doet ook de gedachte uitgaan naar al die kinderen, die niet begrijpend de meest verbijste rende verschrikkingen doormaaktën. Het gebeurde heeft een nooit te vergeten in druk nagelaten, doch van een andere rustige omgeving temidden van vriende lijke, meevoelende menschen kan een weldadige kalmeering uitgaan. Geluk kig zijn er nog plekjes in ons land waar het leven kalm en vreedzaam is. Tot deze bevoorrechte plaatsen behoort ook onze stad. En nu komt de vraag naar voren zijn er ook inwoners van Bols ward en Omgeving die tijdelijk deze kinderen ter verzorging in hun gejzin willen opnemen? In tijden van nood en ellende heeft men zoo vaak een drang in zich iets te doen om het leed te ver zachten; een daad te verrichten en zulk een daad kan hier nu gedaan worden. Vóór a.s. Zaterdag 6 Juli, ’s middags 4 uur kan men zich schriftelijk opgeven bij Mevrouw ten Cate, Jongemastraat te Bolsward. Hierbij s.v.p. vermelden: aan tal, jongens of meisjes en van welken leeftijd. Bolsward, den 13 Dec. 1808. Weledele‘Heer en Neefl Daar ik thans in mijn ambteloos “leven, zedert een geruimen tijd onder anderen bezig ben met het lezen en beoefenen van het ge- leerde werk van den uitmunten den Sibrandus Siccama, in leven Secretaris deezer Stad; welkes Titel is: „Lex Frisionum” (hier volgt de Latijnsche titel, welke wij wegleaten). Dit is vertaald zijnde aldus: Wet der Friezen ofte wetten der oude Friezen in onderscheiding der Wetten van de overige oude Duitschers, af zonderlijk uitgegeven en met aan teekeningen opgehelderd door Si brandus Siccama, Rechtsgeleerde te Franiker bij loannes Lamrinck, Lands Drukker in het jaar 1617. De beroemde schrijver heeft dit reldoorlog trachtte Roemenië de verlo ren gebieden terug te krijgen en slaagde daarin eerst, toen door een opstand in Roemenië en gesteund door de Fransche generaals Berthelot en d’Esperey geheel Bessarabië en zelfs Tijansylvanië kon worden bezet. Niet alleen dat Roemenië dus een gedeelte wat aan Rusland be hoorde heeft ingepikt, maar ook stukken van Bulgarije en Hongarije vormden een onderdeel van het groot Roemeensche rijk, zooals dit na den wereldoorlog tot stand kwam. We hebben dit kleine stukje geschiedenis even aangehaald om daarmee het bewijs te leveren, dat de uitzonderlijke toestand, waarover we in onzen tijd nogal eens zorg maken, toch in wezen niet zoo bijzonder is en in veel gevallen weer een correctie inhoudt van vroeger begaan onrecht. Een nuchtere beschouwing over des Europeesche toestanden van de laatste maanden heeft bij velen de vraag doen stellen: Hoe lang zal de Balkan nog bui ten dit conflict blijven? Immers, bij elke oorlog op het vasteland, was de Balkan het middelpunt of de oorzaak van strijd. We hebben zoo juist het woord van zelfsprekend gebruikt, en doelden daar bij op de afhankelijke positie waarin de kleinere staten in Europa ten opzichte van de groote mogendheden verkeeren. Roemenië heeft ingezien dat een gewa pend verzet geen kans meer heeft, vooral niet nu eventueele hulp van Engeland bouwen, wanneer men beschikfover de practisch is uitgesloten. Vooralsnog lijkt berichten van de bevelhebbers van de het de meest practische weg aan de Fransche vloot. Wanneer deze steunpun ten niet voor de Engelschen behouden blijven, is dit voor hen een groote te leurstelling, maar dwingt ook de Engel- sche vloot een veel uitgestrekter gebied te bewaken. Alles bijeen genomen kan het komen de week-end wel eens belangrijke be slissingen brengen. tot staking der vijandelijkheden. De strijd óp het vasteland van Europa is nu practisch gesproken, afgeloopen en rust nu nog de groote strijd tegen Enge land. Hoe die strijd zal worden ingezet, is voorloopig een geheim, maar dat er krachtige voorbereidingen worden ge troffen, daarover is men het over het al gemeen roerend eens. Verrassingen zul len hierbij niet uitgesloten zijn en het zal hard tegen hard gaan. De positie van het door Duitschland bezette Nederland, waarvan nu de ha vens kunnen worden gebruikt als uit- valspoort voor de Duitsche marine, de vliegvelden, die het mogelijk maken een veel kortere afstand af te leggen, wordt er iets gevaarlijker op, wat reeds bewe zen is, door de bombardementen van verschillende steden. Onwillekeurig stelt men zich wel eens de vraag: Is er geen enkele kans dat men op de een of andere manier tot een com promis komt? Deze vraag is ook gesteld door het Amerikaansche nieuwsbureau Associated Press en als antwoord wijst dit bureau op de vredesactie die door Chamberlain zou worden ondernomen. In hoeverre dit bericht eenige waar heid bevat, zal de toekomst moeten lee ren. Vooralsnog lijkt ons dit bericht iets voorbarig. Ten opzichte van Engeland is het conflict thans in zijn eerste sta.- dium en we gelooven niet, dat de pu blieke opinie in Engeland nu reeds rijp is voor een serie offers, die ongetwijfeld gebracht zullen moeten worden. Duitschland en Italië hebben elk voor zich hun zeer concrete gedachten ten op zichte van de Engelsche heerschappij. Duitschland wenscht een ongehinderde levensruimte op het vasteland; Italië geen contróle meer op den zeeweg naar Indië. Beide doelstellingen tomen aan het levensbestaan van Engeland, zooals zich dit in de voorbije eeuwen heeft ontwik keld. Van zeer groot belang voor En geland is daarbij de houding van Ame rika. Over ’n deelnemen aan dezen Euro- peeschen oorlog is eigenlijk nooit geen sprake geweest, wel de meest mogelijke materieele hulp, die, nu Frankrijk is uit geschakeld, ook nog aan Engeland ver leend wordt. In de economische hulp verlening komt evenwel een kleine ken tering doordat verschillende groepen in Amerika stelling hebben genomen tegen de wel wat vrijmoedige handelwijze van den Amerikaanschen president inzake de verstrekking en den verkoop van wa penen, schepen, vliegtuigen en ander oorlogsmateriaal aan Engeland. Over de positie, welke Engeland in ’t Verre Oosten zal kunnen innemen, valt eerst dan een concrete stelling op te Advert en tiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent Zaterdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no. 87926 Zaterdagmorgen is nog onverwachts in het ziekenhuis te Sneek op 71-jarigen leeftijd overleden onze oud-Burgemees- ter, de heer S. J. Praamsma. Niemand van de vele vrienden, die hem bij zijn afscheid als burgemeester op 29 November van het vorig jaar de hand hebben gedrukt, zal toen gedacht hebben, dat de hem zoo spontaan toege- wenschte rust slechts zoo kort zou du ren. De heer S. J. Praamsma werd 23 Oct. 1869 te Joure geboren. Hij vestigde zich in 1890 te Bolsward als meubelmaker, welke zaak in 1902 werd uitgebreid tot een fabriekmatig bedrijf. In 1902 werd de heer Praamsma lid van den gemeente raad en was vele jaren wethouder. In 1921 volgde de benoeming tot Burge meester van Bolsward. Zijn ambts periode is.driemaal hernieuwd, zoodat hij gedurende 18 jaar Burgemeester is geweest. I I lil DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1940 | | pagina 1