GEBR. WOLKE Regen Mantels Zomer Japonnen Kinder Regenmantels hebben we vlotte mo dellen voor zeer lage prijzen. APPELMARKT Coupons verzilveren bij de Bolsuiardsche Bank K.U. Fa.R.P.deBoer - BOLSWARD Een BRIL Woning inrichting Ouergordlinslollen - Glasgordllnen Linoleum - Tapijt - Talelhleeden U slaagt tot volle tevredenheid. De Bolswardsche Courant en Westergoo Spaart s Loopers 36— Jaargang Zaterdag 6 Juli 1940 No. 52 3.95 - 4.90 5.50 6 25 Nederlandsche economie in nieuwe banen. TapIJtzaak Blauwpoort Boaz-Spaarbank Stadsnieuws. ’n uiterst vakkundige bediening zéér groote sorteeringen. Y Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 451 Laat Uw INGEZONDEN. c^ell^flguurlype heeft s" asronutf leuke ruiten en strepen Dit no. bestaat uit 2 blader Porto Binnenland 114 ct. Buitenland 214 ct. 6.25 7.90 Een optimist in deze tijd Wordt zeker wel benijd Een tevreden rooker Is geen onruststoker Rookt op uw gemak Een heerlijke pijp tabak Bij EERDMANS kunt ge terecht De kwaliteit is niet slecht! Vakkundige bediening Speciale corset-afd. met paskamer Zichtzending op aanvraag 2.95 5.50 7.90 3.95 7.90 9.75 5.50 5.90 9.75 /ƒ.75 6.50 8.75 8.90 zonder Stamkaart Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. VOETBAL. C. A. B.Sneek 2-6. Na een lange rustperiode werd Woensdagavond weer een wedstrijd gespeeld op ’t C. A. B.-terrein. Er was een zeer groote be langstelling voor dezen wed strijd. Voor den aanvang werd door den heer van Dalen, voorzitter van de Supporters- Vereen. een clubvlag aange boden. Spontaan is deze idee bij de Supp. Vereen, opge- zonder Stamkaart Ook in landen kunnen leveren. Een dus van het Zie onze groote collectie "ijzen van het streven van een land, zooveel als slechts eenigs- uitbreiding zins mogelijk is, in de eigen autarkie-begrip tot een groot economische behoeften te voorzien. Aan welk streven tot nu toe hoofdzakelijk de Seyss-Inquart gedachte ten grondslag lag, Schildwijk 19 - Bolsward Kantoor 463 Telefoon Woonhuis Dir. J. Onvlee 366 Postgiro 18058 bij de t Tel. 9 - Makkum In de verschillende rede voeringen van den Rijks- commissaris 1' is duidelijk de wensch naar voren gekomen, dat het Ne- ilerlandsche economische le ven weer zoo spoedig mo gelijk zich herstellen zal van den verlammenden invloed van den oorlog. Iedereen zal het onge twijfeld dadelijk eens zijn met de noodzaak dat het economische leven zich zoo spoedig mogelijk zal herstel len. Maar ook velen zullen zich afvragen: hoe? Zal al les zich langs de oude banen gaan bewegen, zullen alle onder nemingen blijven bestaan of zullen vele genoodzaakt zijn te verdwijnen? In bizonderheden is op deze vragen nog geen ant woord te geven, maar zeker zijn wel twee punten: Dat slechts een deel der oude economische banden her steld zal kunnen worden en dat dus voor een groot deel der economische werkzaam heid van Nederland nieuwe wegen zullen moeten worden gezocht. Wat het Derde Rijk op economisch gebied nastreeft, is wat men zou kunnen noe men de continentale autar kie. Autarkie zelfverzor- ging is in het algemeen Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent Zaterdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no. 87926 had heeft. Daarvoor past ’n woord van oprechten en har- telijken dank bij het graf van den oprechten bestuurder en waren christen. Moge God hem het loon geven voor al het goede dat hij heeft ge daan. Vervolgens voerde de ge- meente-secretaris, de heer H. Haitsma, het woord. Spr. schetste den overledene als een man vol levenswijsheid en met een ongekend kinder lijk geloofsvertrouwen, die zich in alles afhankelijk wist van zijn God. Spr. Jdankte God, dat Hij hem dezen va derlijken vriend op zijn le vensweg deed ontmoeten. Spr. besloot met troost volle woorden te richten tot mevr. Praamsma, waarbij hij den nadruk legde op het le ven van den overledene, dat een doorgaand getuigenis is geweest van zijn onwankel baar geloof, en als een patriarch voor zijn gansche geslacht een exempel was. De heer B. Veltman getuig de namens den kerkeraad der Geref. Kerk van het vele werk dat de overledene als ambtsdrager gedurende vele jaren voor de kerk heeft ver richt. Hij was iemand die zich zijne belijdenis nimmer schaamde. De heer D. B. Eerdmans, oud-voorzitter der Oranje- vereeniging en lid van den Raad, gewaagde van het vele werk, dat de heer Praamsma verrichtte in het openbaar belang. Steeds was het zijn begeeren Gods eere te be vorderen. De heer J. M. Praamsma te Leeuwarden dankte allen, die den geliefden doode de laatste eer hebben bewezen, inzonderheid den burgemees ter en den secretaris, welke zoo vele jaren zijn betrouw bare medewerker was. Ook dankte hij dr. Polman voor diens medeleven tijdens de ziekte en bij het overlijden van zijn vader. Hij dankte God voor hetgeen de kinde ren in hun vader hebben mo gen bezitten. Dr. Polman sloot daarna deze bijeenkomst met dank gebed. AANGIFTE Inkomsten- en Vermogensbelasting ACCOUNTANTSKANTOOR J. BLOK Hzn. SNEEK BOLSWARD Singel 58 Bargefenne 4 Donderdagmorgens ZITTING Schildwijk 33 - BOLSWARD Een Buikband of Corset Breukband Elastieken Kousen naar de bekende ZAAK HOFSTEDE OROOTZAND 18, SNEEK TEL. 3054 Gesteund door onze jarenlange er varing garanderen wy pasvorm en kwaliteit. deel van Europa. Daarmede is de autarki sche politiek uitgegroeid bo ven het oorspronkelijk doel het is nu meer geworden dan alleen maar een beveili ging tegen den vijand; het is nu geworden een systeem van ruilhandel, waarbij ieder gebied zooveel mogelijk die producten zal leveren, waar toe het het best, van nature, geschikt is. Wat den landbouw en de zuivelbedrijven betreft, is dit reeds duidelijk gebleken. In het algemeen echter dient het Nederlandsche economi sche leven zich thans meer Europeesch in te stellen. Het valt te verwachten, dat bin nen afzienbaren tijd vele ta- riefmuren zullen verdwijnen, veel wat vooral voor ons kleine land kunstmatig was, zal worden opgeheven, ter wijl de economische weg tot tal van landen in Midden-, Zuid- en Oost-Europa ge opend zal worden. De Ne derlandsche economie zal dus goed doen zich reeds nu op die landen te oriënteeren, gegevens trachten te verza melen, om, zoodra er weer vrede zal zijn, gereed te zijn voor een nieuwe taak. BRANDSMA’S WINKELS zijn nu dubbel voordeelig. Door groote voorraad nog „lage prijzen” en „alles nog te krijgen”. DE BEGRAFENIS VAN OUD- BURGEMEESTER PRAAMSMA. Na de begrafenis van het stoffelijk overschot van Bols- ward’s oud-burgemeester, den heer S. J. Praamsma, is een samenkomst gehouden in een der gebouwen aan de Gasthuissingel. Hier sprak, aldus het Fr. Dagblad, (Dr. Polman naar aanleiding van Job 5 26: „Gij zult in ouderdom ten grave komen, gelijk de ko- renhoop te zijner tijd opge voerd wordt”. Vervolgens sprak burge meester S. W. de Jong, die in een gevoelvolle rede de overledene teekende als een bijzonder bestuurder, die al les deed wat hij kon om de aan hem toevertrouwde taak zoo goed mogelijk te ver vullen en altijd waar het mo gelijk was voor de hem toe vertrouwde belangen op de bres stond, maar tevens, wat slechts weinigen is gegeven, ook een burgervader was in den volsten zin van het woord, waarvoor spr. altijd de grootste bewondering ge- op dit gebied zijn wij bijzonder goed thuis, zoowel door als door onze V De kwaliteiten zijn nu nóg uit- stekend, de prijzen nóg laag. Ziet U eens onze prachtcollectie. komen om bij het behaalde kampioenschap van C. A. B. deze vlag aan te bieden als een symbool van hulde en trouw aan de rood-witte kleuren. Bovendien wordt door de S. V. een medaille beschikbaar gesteld. Spreker dankt ’t bestuur en de leden voor de spontane blijken van medeleven in de moeilijke tijd die is doorgemaakt. De heer Van der Meulen, voorzitter van C. A. B., dankt voor deze symbolieke vlag. De geest, die heerscht bij de supporters van C.A.B. is de echte clubgeest, die ook door onze overleden club- makker steeds als hoofddoel werd gesteld. Eén voor allen en allen voor één, dat was zijn devies en dat moet ook ons devies blijven. Ten slotte brengt spreker een woord van dank aan de Vereen. „Sneek”, ook aan de Heerenveenspeler Lenstra en den Groninger Ten Wolde, die de gelederen van C.A.B. komen versterken. Nadat we een oogenblikje voor een flinke stortbui had- 'den gewacht, kon de wed strijd op een nu wel wat glad veld beginnen. Reeds spoedig gaat de Sneek-voorhoede er goed combinleerend van door en ligt de bal in de touwen. Ook de C. A. B.-ploeg laat goed werk zien, maar het schot gaat tegen de paal. Spoedig maakt Sneek de 2e goal, een bijzonder mooi staaltje voetbal. De Heeren- veenster Lenstra glipt nogal eens door de Sneek-verdedi- ging heen, maar dei keeper is prima. Het samenspel is evenwel (bij Sneek stukken beter. Na de rust wordt dit bij C. A. B. beter, maar het is reeds 5- p /voordat de C. IA. B.-t voorhoede kans ziet de eer te redden. Het is en blijft een aan trekkelijke wedstrijd, waar bij aan weerskanten knappe staaltjes van voetbal. Ook Lenstra weet met een scherp gesteld schot de Sneek-kee- per te passeeren. De eindstand is ten slotte 6- 2 voor Sneek. C. A. B. I—L. S. C. I. Donderdag a.s., ’s avonds 8 uur speelt C. A. B. haar 2e vriendschappelijke wed strijd, thans tegen het sym pathieke L. S. C. van Sneek. De wedstrijden tegen L. S. C. kenmerkten zich in voor gaande jaren steeds door enthousiast en vurig spel, en we zijn er ook thans van overtuigd dat de vele voet balliefhebbers Donderdag avond a.s. opnieuw een mooie en faire strijd te- wach ten staat. L. S. C. verschijnt met haar sterkste opstelling en dus zal C. A. B. alles op ha ren en snaren moeten zetten, wil zij deze wedstrijd tot een goed einde brengen. We heb ben echter goede hoop, voor uit dus C. A. B. de tanden op elkaar, houdt vol tot het einde. Voor dezen wedstrijd is ’n mooie, groote vergulde me daille beschikbaar gesteld door Schemer’s Drukkerij voor de winnende partij, ter wijl het Stedelijk Muziek korps wederom haar zeer ge waardeerde medewerking zal verleenen. Scheidsrechter de Vries, die ook de wedstrijd tegen Sneek naar aller genoegen leidde, zal opnieuw als scheidsrechter fungeeren. Een gedeelte der opbrengst wordt afgestaan aan het Nat. Hulp comité. Mede om de C. A. B.- spelers aan vlugger spel te wennen,, en tevens |!als .at tractie voor het publiek, zal de bekende BI. Boys-speler J. de Wilde de C. A. B.-ge- lederen versterken. BOLSWARD, Juli 1940. Aan alle Middenstanders van Bolsward. De oorlog, die als een he vige storm over ons land heeft gewoed, heeft veler bestaan vernietigd. Vele medeburgers, men- schen als U en wij zijn alles kwijt geraakt. Met groote energie worden de uiterste krachten ingespannen om woningen te herstellen en bedrijven weer op gang te brengen. De overheid helpt reeds met crediet en anderszins. Daarenboven zal het heele Nederlandsche volk op grootscheepsche wijze in den zak moeten tasten. Wij, kooplieden, beseffen wat het is, behalve woning en inboedel, ook nog de be- staansbron te verliezen, door de vernietiging van den voorraad en de werktuigen. Aangezien het ons beter en juister voorkomt om niet naast het Nationale Offer nog een Middenstands Offer te vragen, en de hulpverlee- ning in een hand te houden, dringen wij er op aan: DE Nationale Inzameling met een flink bedrag te steu nen. Natuurlijk zal een klei ne bijdrage van iemand die geen groote uitgaven kan doen worden gerespecteerd, maar van hen die over mid delen beschikken wordt meer verwacht. Zal de hulp eenig effect hebben, dan dient men te bedenken dat het dekken van de schade millioenen vordert. Een procent van het ge spaarde bezit in huis en bedrijf wordt door de drie landelijke Middenstandsor ganisaties als basis ge noemd. Een procent van datgene wat ook getroffen had kunnen worden, maar Gode zij dank niet vernie tigd werd. Wij vertrouwen, dat de Bolswarders in deze geest zullen handelen en mede uit dankbaarheid, dat onze hui zen en bedrijven werden ge spaard inderdaad een offer zullen willen brengen tot de wederopbouw van het ver nietigde, door storting in de Nationale Inzameling. Bestuur der Christelijke Middenstandsvereeniging: J. NAWIJN, Voorz. M. DE JONG, Secr. Bestuur Ver. Handel en Nijverheid: H. R. KINGMA, Voorz. M. B. EERDMANS, Secr. Bestuur R.K. Middenstandsvereeniging: F. B. v. d. MEER, Voorz. A. DE JONG, Secr. onafhankelijk te worden van het buitenland, waardoor in geval van oorlog, de gevaren voor de eigen volkshuishou ding op grondstoffen- en voedselgebied, zoo gering mogelijk worden gemaakt. De moeilijkheden welke Duitschland den vorigen oorlog op dit gebied heeft ondervonden en waaraan voor een goed deel de ne derlaag te wijten is geweest, waren juist oorzaak van het langzamerhand opkomen der autarkie-ge- d ach te. Sedert het nationaal- socialisme aan het bewind kwam, is er dan ook met alle macht gestreefd, de zelf voorziening van Duitschland tot het uiterste oq te voeren, hetzij door het uitvinden van plaatsvervangende grond stoffen of producten („Er satz”) hetzij en dit is voor ons van belang door in Europa zelf, in wat Duitschland zijn „lebens- raum” .noemt, te streven naar een zorgvuldig gere geld ruilverkeer, waardoor de producten die Duitsch land kon leveren (voorna melijk industriëele produc ten) geruild werden voor producten (voornamelijk landbouw- en minerale pro ducten), die de omringende VISTRAUNE MATCRÊPE FLATCRÊPE EFFEN\ LINNEN 5.25 In „VROUWEN JAPONNEN” met extra heupwijdte, maten 44 tot 52, in zwart-wit en marine-wit, brengen we een enorme sortering In Vistraline 5.90 In tricot (ijzersterk) 5.90 t 1 Ml VOOR ELK FIGUUR EEN PASSEND WALA CORSET «afpellen E'::J FLUNTER DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1940 | | pagina 1