LS.C. I Buitenlandsche Revue. De Bolswardsche Courant en Westergoo op reis met een r De taak van de Pers, dienende voorlichting van eigen volk in trouw aan eigen zedelijk» godsdienstig beginsel. Donderdagavond naar de voeiMettiiii c.o.b.1 AANVANG 8 UUR 36— Jaargang Woensdag 10 Juli 1940 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD P. LUNTER, Stadsnieuws. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 No. 53 waar- openbaart zich een 3739.49 655.09 hoog uitgaaf cijfer heeft. Inkomsten Uitgaven Voetbalwedstrijd D. B. S. Idem R. E. S.—R. Z. S. DE NATIONALE COLLECTE. Ook Bolsward heeft zich, zooals te verwachten was, goed gehouden bij de Bij de straatcollecte werd in totaal Weeshuis Spaarbank Bolsward Cheque particulier DE LOTERIJ TEN BATE VAN HET GROENE KRUIS. Hedenavond zal in den Hof van Hol land de trekking plaats vinden van bo vengenoemde loterij. Alle 800 loten zijn uitverkocht, er zijn 80 prijzen waaronder de hoofdprijs een rijwiel. Als het batig slot van deze loterij kan ongeveer f 150.aan het Groene Kruis worden afgedragen, wa* voorzeker een mooi resultaat genoemd ƒ3571.56 - 140.15 - 27.78 BRANDSMA’s WINKELS zijn nu dubbel voordeelig. Door groote voorraad nog „lage prijzen” en „alles nog te krijgen”. VOETBAL. Zooals we reeds in het Vrijdagnum- mer bekend maakten, speelt C. A. B. I versterkt met J. de Wilde, van Bi. Boys, Donderdagavond een vriendschappelij ke wedstrijd tegen het momenteel ster ke L. S. C. I van Sneek. Dat het C. A. B.-bestuur de medewer king thans van De Wilde vroeg vindt zijn oorzaak in: 1ste het feit dat ver schillende echte liefhebbers dit ten zeer ste waardeerden en 2e dat hierdoor het tempo in de voorhoede en het onver wacht benutten der kansen wordt opge voerd. Het ijverige C. A. B.bestuur is ook voor den 3den wedstrijd reeds druk bezig om te trachten ook de wedstrijd tegen Black Boys zoo aantrekkelijk mo gelijk te maken; voor deze wedstrijd worden pogingen in het werk gesteld om C. A. B. te versterken met den oud-inter- national Bonsema uit Groningen. We hopen van harte dat het C. A. B. bestuur mag slagen, daar deze bekende en handige speler ongetwijfeld weer veel publiek naar den Sneekerweg zal trek ken. Het C. A. B.-elftal is voor Donderdag als volgt: Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Vour het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. gekocht bij Appelmarkt, BOLSWARD. 473.95 - 1129.04 belangstelling den loop der gebeurte nissen. Voor Turkije speelt belangrijk meer dan dit voor de reeds genoemde landen het geval was, de Oostersche kwestie mee. Wat in Egypte gebeurt raakt meer direct de Turksche belangen. Het Roemeensche blad „Tevere” meldt uit Ankara, dat men aldaar van meening is, dat een Engelsche manoeuvre tegen Syrië de Turksche belangen zou bena- deelen. In Turksche politieke kringen neemt de belangstelling voor de toe komst van Syrië toe. Men acht het voor al na de Britsche verklaringen over het statuut van Syrië zeer goed mogelijk, dat Engeland stappen tegen Syrië zal ondernemen. Er is sedert de vorige week nog wei nig verandering in den internationalen toestand merkbaar. Het is merkwaardig stil en de algemeene gedachte over- heerscht dat dit een stilte voor den storm is. Wanneer Duitschland die tot nu toe de aanvallende partij geweest is klaar is voor den strijd tegen Engeland, zal het opnieuw losbranden met alle ver schrikkelijke gevolgen. In veler harten is gedurende deze betrekkelijk stille we ken de hoop herleefd, dat het misschien mogelijk zou zijn door overleg tot een vreedzame oplossing te komen, maar wanneer men de persberichten moet ge- looven, is de haat zoo diep geworteld, dat overleg niet meer mogelijk is. Het zal nog hard tegen hard moeten gaan. Natuurlijk valt er in de tegenwoordige situatie, waarin we leven, niet aan te denken een kansberekening op te zetten. Wat evenwel in deze situatie als een concreet en niet te weerspreken feit naar voren komt, is de algemeen natio nale concentratie die men thans in ver schillende deelen van het oude Europa ziet optreden. Nederland is zoekende naar nieuwe vormen. In Denemarken hebben de drie groote partijen in de Deensche rijksdag, n.l. de sociaal-demo- craten, de conservatieven en de z.g. Door dr. Alb. van de Poel. nationale inzameling op j.l. Zaterdag. opgehaald ƒ2771.56 - 200.— - 100.— - 500.— Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent Zaterdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no. 87926 INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur, De mededeelingen in de Pers omtrent de aanleg van den spoorweg over den Afsluitdijk, brengen mij in herinnering de plannen, die zijn besproken bij den aanleg van dezen weg. De bedoeling was ook toen een spoor baan te leggen en is daarbij druk be sproken de vraag, welke de richting zou zijn vanaf den afsluitdijk in onze pro vincie. Indien mijn herinnering juist is, heeft toen Bolsward een toezegging van de Regeering ontvangen, dat bij aanleg van de spoorbaan, óók Bolsward aangesloten zou worden. Wij behoeven niet in herinnering te brengen, hoeveel moeite en kosten in ’t verleden Bolsward’s bevolking zich heeft getroost om deze aansluiting te verkrij gen. Nu komt de gelegenheid opnieuw en is de bedoeling van dit schrijven alle in stanties in Bolsward mobiel te maken, om bij de overheid aan te dringen op verwezenlijking van onze wenschen. Laten alle middenstands-organisaties en andere corporaties zoo mogelijk in samenwerking met ons gemeentebestuur geen middel onbeproefd laten om Bols ward thans aan het spoorwegnet te ver binden. U dankend voor de opname, Hoogachtend, D. B. EERDMANS. FRIESCH VOLKSSANATORIUM. Vrijdagavond vergaderde onder voor zitterschap van den heer W. Ph. Hen driks de afd. Bolsward van bovenge noemde stichting in de Doele. Buiten de pers was er geen belang stelling van de kant der leden. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter de nog steeds noodzakelijke strijd tegen de t. b. c. Zelfs is dit afge- loopen jaar meer gedaan dan voorgaan de jaren. Daarom is het zoo jammer, dat het ledental van deze zoo nuttige veree- niging achteruit gaat. Spreker hoopte, dat na deze voor ver schillende vereenigingen moeilijke tijd ’n opleving mag worden geconstateerd. Aan de vereen, is door mevr, de Jong- Zeilmaker een legaat geschonken, groot f 500.—waarvan de rente kan worden besteed voor t. b. c.-patiënten uit Bols ward. Uit het jaarverslag van den pennin- meester, den heer A. J. Osinga, bleek, dat de vereen, dit jaar een belangrijk Aantal, leden 266. Aantal gesteunde patiënten 7, met in totaal 989 verpleeg- dagen. 2 patiënten zijn gestorven; 3 her steld teruggekeerd, 2 worden nog ver pleegd. Door den Voorzitter wordt een kort verslag gegeven van de algemeene ver gadering te Appelscha. Als afgevaardigden naar de eerstvol gende algemeene vergadering worden aangewezen mevr, ten Cate-Beekhuis en den heer Y. Ypenga. Herkozen tot bestuursleden mevr, ten Cate en den heer Hazenberg. De rondvraag leverde niets op, na sluiting. „Venstre” zich aaneengesloten tot een Rechtsstaatspartij met de bedoeling een nationale Deensche samenwerking tot stand te brengen. In Zwitserland heeft de Bondsraad een manifest tot de bevolking gericht, waarin hij eveneens een nieuwe koers voor de oude republiek aankondigdie. Het tijdstip voor een innerlijke wederge boorte is gekomen, aldus dat manifest. Ook in Frankrijk streven in die rionting. De tegenwoor dige regeering wil binnen het kader der republikeinsche beginselen en van de geldende staatswetten een nieuwe con stitutie tot stand brengen. In Roemenië is men zelfs nog even verder gegaan. De alles omvattende partij der natie onder leiding van Koning Carol zal hier de nieuwe koers inluiden. Zoo zien we overal een streven naar opbouw, een bijna harmonisch geheel van klanken, welke alleen nog vertroe beld wordt door één dissonant, de strijd tusschen Duitschland en Engeland. In die strijd is het optreden van de Engel sche vloot tegen de Fransche vloot in de Afrikaansche haven Oran nog steeds het onderwerp van veel perscommenta ren. De Fransche openbare meening is ten zeerste verontwaardigd over de Engel sche actie bij Oran. De „Petit Dauphinors” spreekt van ’n brutale en hatelijke verminking van de Fransche vloot, een vrucht van de Fran sche arbeid der laatste decennia. Wij, die ons hebben opgeofferd om Enge land te redden, aldus dit blad, zijn thans teruggeplaatst in het verleden, dat wij niet zullen vergeten. Het is de lange ge schiedenis van een land, dat zijn vrijheid zoekt tegenover de Engelsche tuchtroede. Deze Engelsche aanval heeft boven dien nog tot gevolg gehad, dat de di plomatieke betrekkingen tusschen Frank rijk en Engeland verbroken zijn. Zooals men weet lag het niet in het voornemen van de Duitsche regeering de Fransche vloot in het bezit van Duitschland te brengen, doch uitsluitend te verhinderen dat deze vloot verder aan den oorlog tegen Duitschland deelneemt. Na de bot sing tusschen de Engeische en Fransche vloot heeft de Führer aan de Fransche regeering toestemming verleend, overal waar de Fransche schepen zich niet aan verovering door de Engelschen kunnen onttrekken, deze tot zinken te brengen. Dit besluit is geheel overeenkomstig het wapenstilstandsverdrag. De vraag werd nu gesteld: hoe staat het met de an dere gedeelten van deze Fransche vloot? Reeds op 3 Juli zijn door de Engelsche regeering maatregelen genomen alle in Britsche havens verblijf houdende Fran sche oorlogsschepen onder Engelsche contröle te stellen. Naar het D. N. B. uit Londen verneemt, is dit met succes ge schied. We hebben zoo juist bij de bespre king van de oriëntatie in de verschillen de landen even Roemenië genoemd, een land dat ook gedurende het geheele ver loop van den oorlog min of meer in de algemeene belangstelling heeft gestaan. Roemenië is n.l. de groote leverancier van de olie en hield zich in dit wereld conflict strikt neutraal. Dat was van eco nomisch standpunt bezien de meest practische weg, maar heeft niet kunnen verhinderen, dat Rusland een vroegere Russische bezitting na den wereldoorlog in Roemeensch bezit gekomen, heeft te ruggevorderd en bezet. Roemenië heeft zich deze aderlating moeten getroosten. Tegen ’n dergelijke grootmacht was ook Roemenië niet opgewassen, maar boven dien heeft deze Russische verovering tot gevolg gehad, dat Roemenië zich, wat de buitenlandsche politiek betreft, ge heel op de as Rome-Berlijn gaat oriën- teeren. De nieuwe regeering heeft de volgende oproep tot het volk gericht. Roemenië staat in de buitenlandsche en in de binnenlandsche politiek voor problemen van beslissenden aard. In de buitenlandsche politiek is de regeering voornemens een gedragslijn te volgen, waarbij Roemenië op eerlijke wijze een plaats zal gaan innemen in het systeem dat door de as Rome-Berlijn is gescha pen en zulks niet alleen als uitdrukking van een politiek realisme, maar als lo gische consequentie der politieke en ideologische opvattingen van de leden der regeering als trouwe tolken van de gevoelens der natie. Ook in Turkije volgt men met groote Tekort 655.09 In deze groote uitgaafpost is begre pen een bedrag van f 1024.39 voor ver- pleeggelden. Het totaalbezit van de vereen, is van f2394.85 teruggeloopen tot f 1739.76. De flnancieele commissie rapporteerde bij monde van den heer H. A. J. Alma, dat alles keurig in orde was en dus de penningmeester kon worden gedechar geerd. Het jaarverslag van den secretaris, den heer Hazenberg, vermeldde de vol gende bijzonderheden: Men heeft kennis kunnen nemen van een mededeeling over de oprichting van een Raad van Voorlichting der Neder- landsche pers. Het gaat hier om een initiatief, in de lijn der verwachting van Rijkscommis- saris Seyss Inquart, dat Nederlanders zelf zich zouden inzetten voor de doel einden, welke de gewijzigde omstandig heden ons, Nederlanders, te vervullen geven. Ten eerste wil de gevormde Raad een Nederlandsche perskamer of perscorpo ratie voorbereiden met publiekrechte lijke bevoegdheid, niet alleen om de be langen van uitgevers en journalisten in stoffelijken zin te behartigen, maar ook om de pers en daardoor het Nederland sche volk leiding te geven in volkschen zin. Ten tweede zal de Raad onmiddellijk een bemiddelende rol te vervullen heb ben tusschen de Nederlandsche pers en de overheid en verder raadgevend je gens de overheid optreden. Ook de Nederlandsche pers ziet zich in de gewijzigde omstandigheden voor de taak gesteld van een aanpassing aan de nieuwe Eurpeesche verhoudin gen. Een nieuwe taak, die feitelijk niets der Nederlandsche volksgemeenschap anders is dan zich instellen op een nieuwe werkelijkheid. Dit geldt niet alleen voor enkelingen, maar ook voor menschel ijke verbanden. Uit de natuurlijke banden vloeit steeds een zedelijke plicht voort voor bepaalde 1 handelwijzen. Het geldt voor den arbei der tegenover zijn werkgever, voor den werkgever tegenover den arbeider. Het geldt voor den burger van een bezet land tegenover de bezettende overheid, evengoed als voor den veroveraar ten opzichte van degenen, die door hem zijn overwonnen. Het gaat nu om de toepassing van dit beginsel in het door Duitschland ver overde Nederland. Thans moet de pers bekend maken, verspreiden, toelichten en onderrich ten, wat voor ons eigen volk noodzake lijk en mogelijk is en in volkomen loya liteit tegenover de bezettende overheid. Die bezettende overheid heeft ons bepaalde, weliswaar beperkte, maar toch zeer ruime mogelijkheden gelaten voor vruchtbare werkzaamheden in het gemeenschappelijk belang van het Ne derlandsche gebied en van het bezet tende Rijk. Tot die mogelijkheden behoort de verdieping, verbreiding en toepassing van het volksche beginsel, van het be ginsel der nationale verbondenheid in volkschen zin van het beginsel der his torisch gegroeide volksgemeenschap ook buiten de wapenrusting van een ot andere toevallige staatsordening. Rijkscommissaris, rijksminister Seyss Inquart heeft uitdrukkelijk verklaard, dat de Duitschers niet zijn gekomen om ons volkskarakter in het nauw te bren gen, en hij sprak de hoop uit, dat Ne derland later weer een vrij land zou worden. Bovendien sprak hij de ver wachting uit, dat er Nederlanders zou den opstaan, met voldoende begrip en wilskracht om hun roeping in de nieu we Europeesche gemeenschap, die ko men zal, te volbrengen. Als er nu één taak voor de Neder landsche pers in haar algemeenheid duidelijk is, dan is dit ontegenzeggelijk dat niet langer kolommen en beschou wingen mogen worden gewijd aan het onderhouden, betasten of bestreden van eigen verdeeldheid, van onderlinge verscheurdheid, integendeel alle zeilen dienen te worden bijgezet tot verster king van de eigen Nederlandsche volks verbondenheid, van de Nederlandsche volkskracht, over het geheele ge bied van Dollard tot Duinkerken, waar Nederlanders wonen, Nederlanders naar wezen en afstamming, naar beschaving en naar de uitdrukking dier eeuwen oude beschaving: onze eigen, rijke, krachtige en vloeiende Nederlandsche taal. ||iq De vrijheid in volkschen zin, welke h't overwinnende Duitschland ons t' '.ns wil gunnen, moet de Nederland sche'pers met beide handen aangrijpen en benutten om het besef van de gees telijk en cultureel zelfstandige Dietsche geen Duitsche natie in de Neder landen diepe en onuitroeibare wortels te doen schieten. In totaal Naast het vele zilvergeld zag men in de schalen veel papiergeld, waaronder verschillende giften van f50.f25. en f 10. Het eindresultaat van deze nationale inzameling is voor onze stad dus zeer goed te noemen, en bewijst weer op nieuw, dat voor noodlijdende landgenoo- ten ook hier gaarne geofferd wordt. In dit verband kunnen we ook nog iets mededeelen over de gehouden goe- deren-inzameling. De vorige week is de groote Jumbo- auto volgepakt, nadat eerst de dames commissie op verzoek van het hoofdco mité alle doozen en dat was heel wat opnieuw heeft moeten sorteeren, naar Amsterdam vertrokken, waar in een loods aan de Sumatrakade het centraal punt voor deze hulpverleening is onder gebracht. Een der Bolswarder Commissieleden heeft deze tocht meegemaakt en zijn be vinding over deze organisatie is die van een uiterst perfect loopend geheel. Elke dag werden de aangekomen goe deren ook direct soort bij soort gesor teerd en zoo mogelijk direct verzonden. De commissie voor ontvangst van de goederen was zeer tevreden over de ma nier van inpakken en de goede staat waarin de goederen verkeerden. De commissie betuigde haar groote er kentelijkheid voor de ruime zending goe deren, die zeer zeker veel zal kunnen bijdragen tot leniging van den nood in ,de geteisterde streken. Hoe overweldigend ook de overwin ning der Duitsche wapenen in Europa moge zijn, toch moet en mag zij geen aanleiding geven tot de politieke ge volgtrekking, dat de historisch Lage Landen aan de zee met hun duizend jaar oude eigen Dietsche gemeenschap, hoezeer ook in afstamming en wezen verwant aan Duitsche stammen, slechts verlengstukken zouden zijn van het Duitsche gebied, zonder eigen volks karakter. Deze, onze Lage Landen, blij ven geroepen tot een zelfstandig be staan in geestelijk en cultureel opzicht naast het vereenigde Duitsche volk van het overwinnende Rijk, waarmede het Nederlandsche volk vreedzaam en vruchtbaar zal moeten samenwerken in wederzijdsche achting en tot weder zij dsch nut. De nu door de pers te volgen taak kan geschieden overeenkomstig de groote verscheidenheid van het Neder landsche dagbladwezen, naar het eigen zedelijk en godsdienstig beginsel van ieder blad. Dit geldt dus voor een ka tholiek blad in katholieken geest, vol gens de eeuwige beginselen van eerbe toon aan God, naastenliefde en recht vaardigheid, die Christus ons In Zijn Evangelie geopenbaard heeft en ons door de Moederkerk voorhoudt. Dit geldt voor de protestanten overeenkom stig hun protestantsche belijdenis van Gods Woord en het geldt voor de vrij zinnigen ingevolge het beginsel van gewetensvrijheid, dat de edele Neder landsche tradities behoort. Utrique Fidelis: aan beiden trouw. Trouw aan eigen volk, trouw aan eigen geloof: dét is de grondslag, waar op ieder Nederlandsch blad nu geroe pen is mede te werken aan den opbouw in eigen land van het nieuwe, wordende Europa. Laten we aanpakken met biddend vertrouwen op Gods almachtige goed heid en op de volmaakte wijsheid van Zijn onnaspeurende wegen. R. van der Zee A. Vlagsma - E. Ruiter G. Draaisma - P. de Vries - Anholt A Hoekstra - Agema - S. Bosma - J. de Wilde - J. de Jong. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1940 | | pagina 1