De Oorlog. Buitenlandsche Revue. or. J. TH. R. SCHREUDER De Bolswardsche Courant en Westergoo Uit den Omtrek. OPBOUW DOOR EENSGEZINDHEID. Stadsnieuws. i 9 ‘j •I 36= Jaargang Woensdag 17 Juli 1940 No. 55 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD ARUM is 54. t MAKKLTM, Uit de thans gepubliceerde oorlogsbe richten valt moeilijk een juist oordeel over het verloop van den strijd tegen Engeland op te maken. Luchtbombarde menten over en weer, waarvan de bur- DE GYSBERT JAPIKS- KAATSPARTIJ. Onder zeer gunstige weersomstandig heden is j.l. Zondag deze traditioneele kaatspartij gehouden. Scheidsrechter E. de Groot van Wom- VOETBAL. Donderdagavond speelt C. A. B. haar 3de vriendschappelijke wedstrijd, thans tegen de Black Boys van Sneek. Het is lang geleden, dat C. A. B. en Black Boys tegenover elkaar hebben ge staan. Steeds kenmerkten die wedstrij den tegen BI. Boys zich door vurig en enthousiast spel en ook thans gelooven we zeker, dat in den a.s. wedstrijd alle spelers, zoowel van BI. Boys, als van C. A. B. zich geheel zullen geven. De wedstrijd wordt weer opgeluisterd door het Sted. Muziekkorps, terwijl een gedeelte der opbrengst afgestaan wordt aan het Nat. Steuncomité. Dus Donderdag allen op naar den Sneekerweg. 8-8-2-8-8-8-S g-4-8-6-4-2-4 Dinsdagsnummer Vrijdagsnummer 15 Juli 1940. Onze jeugdige plaatsgenoot de heer Y. Hoeksema behaalde heden bij het exa men te Leeuwarden zijn diploma voor 4-jarige cursus op de Muloschool te Witmarsum. 1 Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is he den 20 graden. 50. 34. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP. Ds. M. J. Kosters Gz. Ds. M. J. Kosters Gzn., leeraar der Doopsgezinden alhier, heeft eervol eme ritaat aan gevraagd. Ds. Kosters werd in 1875 geboren en in 1904 proponent om 5 Febr. 1905 in zijn eerste gemeente te Noordeind van Graft te worden bevestigd. Vandaar ver trok hij in 1908 naar Bovenknijpe, in 1911 naar Hallum, in 1917 naar Purmer- end, in 1923 naar St. Anna Parochie, in 1929 naar Giethoorn en 5 Febr. 1933 ver bond hij zich aan zijn tegenwoordige gemeente. gerbevolking het slachtoffer wordt en een strijd ter zee, die voor het meeren- deel de koopvaardijvloot treft. De eene zoowel als de andere partij tracht door een blokkade de aanvoer van de meest noodzakelijke grondstoffen en oorlogs materiaal te verhinderen en tusschen die zich langzaam toeknijpende tang zitten ook de vroegere neutralen, thans bezet gebied. De hoop van al die niet-oorlogvoeren- de landen Is gevestigd op het spoedig beëindigen van dezen strijd, waardoor weer normale verhoudingen kunnen ont staan en have en goed van rustige bur gers gespaard. Voorloopig echter is er weinig kans, dat een vrede door overleg mogelijk is. De haat zit te diep geworteld, maar ook staan voor beide partijen te belangrijke zaken op het spel. Wat zal er van het oude Europa worden? Dit is de vraag die in aller oogen is te lezen. Niet alleen dat wij, bewoners van het vasteland, deze vraag stellen. Ook in andere we- relddeelen wordt de publieke opinie door deze vraag beïnvloed. Wanneer we b.v. eens zien hoeveel in Amerika voor de nieuwe bewapening wordt uitgegeven, dan vraagt men zich toch met eenige verwondering af: waar voor? In een speciale boodschap, die president Roosevelt tot het Congres heeft gericht en waarin hij in totaal 4.7 mil liard vraagt voor de bewapening, zegt genoemde president: „Het doel is een marine te vormen, die tegen iedere mo gelijke combinatie van vlootstrijdkrach- ten is opgewassen. De grondig veran derde wereldsituatie en de nieuwe be dreigingen maken deze legeruitbreiding noodzakelijk. iDe mannen en vrouwen van de Vereengde Staten verwachten,” aldus Roosevelt, „dat men hen tegen alle binnen- en buitenlandsche vijanden beschermt. Wij zullen onze wapenen niet in een aanvalsoorlog gebruiken. Wij willen onze mannen niet voor het deel nemen aan Europeesche oorlogen uit zenden, maar wij willen een aanval te gen de Vereen. Staten afslaan.” Onwillekeurig stelt men zich hier de vraag: Door wie en wat voelt Amerika zich bedreigt? Is het Japan dat eerlang de handen in China wel vrij zal krijgen? of wil Amerika zoo krachtig staan, dat eerlang bij de liquidatie van dit groote conflict ook een woordje valt mee te spreken? Voorspellingen dienaangaande vallen er, voorloopig althans, niet te ma ken. We maakten zoo juist de opmerking, dat eerlang de kans bestaat, dat Japan de handen iets meer vrij kreeg en daar mee bedoelen we natuurlijk *t Japansch- Chineesche conflict. Het was algemeen bekend dat de wa- pentoevoer voor de Chineesche regeering nog regelmatig geschiedde door Fransch Indo-China. Nu deze weg door de ca pitulatie van Frankrijk geheel is afgesne den, bleef natuurlijk nog over de Engel- sche invoer. Hierover is de laatste weken regelmatig onderhandeld met ten slotte dit resultaat, dat de Engelschen alle ver voer van oorlogsmateriaal over Birma ten behoeve van Tsjang Kai Sjek zal verbieden en dat Japansche consulaire ambtenaren zoo noodig te Rangoon toe zicht zullen houden op goederen, die uit die plaats naar het binnenland zullen worden verzonden. Hier heeft dus En geland waarschijnlijk uit noodzaak heel wat water In de wijn gedaan. Advertentiön per regel: 10 cent 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no. 87926 BERLIJN, 15 Juli (D. N. B.). Het op percommando der weermacht maakt be kend: Groepen gevechtsvliegers hebben in den loop van de gewapende verkenning boven het Kanaal Britsche convooien aangevallen en drie koopvaardijschepen tot zinken gebracht met in totaal 17000 bruto registerton inhoud. Een torpedo jager, een hulpkruiser en nog vier koop vaardijschepen werden met inslaande bommen zwaar beschadigd en deels in brand gezet. Herhaaldelijk kwam het tot luchtgevechten tusschen Duitsche en Britsche groepen jachtvliegtuigen, in den loop waarvan vier Engelsche jagers van het type Hurricane en twee eigen vlieg tuigen werden neergeschoten. In den loop van den nacht van 14 en 15 Juli hebben Duitsche gevechtsvlieg tuigen haveninstallaties, 'den en derde lijst zien we nu 2-5 en 9. Met wisselend succes worden hier de bordjes behaald, maar ten slotte krijgt partuur 5 door beste opslag van Roden huis en zeer goed perkwerk van Bosma de overhand. 2. 6-8-2-8-4-8-8-2-4-4 5. 8-2-8-2-8-6-2-8-8-8 60. De eindstrijd ging nu nog tusschen 5 en 9. Ook hier was de opslag van Rodenhuis superieur aan die van «Zijlstra. We no teerden van Rodenhuis 2, van Bogaardt 4, van Zijlstra 7 en van Reitsma 4 bui tenslagen. Met een voorslag van Zijlstra wordt deze partij beslist. 5. 8-6-2-8-8-8-8-6-2-8 64. 9. 4-8-8-4-2-2-4-8-8-6 54. De uitslag is dus als volgt: 1ste prijs, part. no. 5: J. Rodenhuis, H. Bogaardt en W. Bosma. Rodenhuis werd koning en houder van de Hollandia-wisselbeker. 2de prijs, part. no. 9: E. Zijlstra, W. Reitsma en F. van Vliet. 3de prijs, part. no. 2: B. Wiersma, A. Braam, Tj. Zijlstra. Arts voor inwendige ziekten te SNEEK heeft de practijk hervat BRAND. 13 Juli 1940. Hedenmiddag brak brand uit in de boerderij, eigen aan den heer Meekma te Witmarsum en in gebruik bij diens zoon. Deze plaats stond onder het be heer van Arum. In een oogenblik tijds stond de geheele huizinge in lichte laaie. De motorspuit uit Witmarsum was spoedig aanwezig, maar kon weinig te gen deze vuurzee doen. Het muurwerk bleef gedeeltelijk staan, maar anders brandde vrijwel alles uit. De inboedel kon echter tijdig in veiligheid worden gebracht. De oorzaak van de brand was hooi- broei. Een groote massa menschen uit de omliggende plaatsen was ter plaatse ooggetuige van deze felle brand. Pl.m. 45 jaar geleden brandde de toenmalige plaats ook af. Een en ander was verzekerd bij de Achlumer Brandassurantie. De nieuwe bewoner der boerderij was circa 4 we ken geleden in het huwelijk getreden en woonde dus maar zeer kort in de thans afgebrande boerenhuizinge. ZURICH. VERGADERING. 14 Juli 1940. De Kaatsvereen. „Zurich”, hield door tijdsomstandigheden eerst nu haar jaar vergadering. Om 3 uur opende de voorzitter, Br. v. Popta de bijeenkomst met een woord van welkom tot de aanwezigen en sprak zijn misnoegen er over uit, dat de op komst zoo gering was. Toch is deze ver gadering weder geslaagd. Nadat de voorzitter het zijne gezegd had, werd de secretaris J. Nadema ver zocht de notulen voor te lezen. Deze werden onveranderd goedgekeurd. Hierna moest de penn. op het matje komen. De inkomsten bedroegen f 163.99 de uitgaven f 158.30J/2, zoodat met een batig saldo van f 15.68^ de kas sloot. De boeken en bescheiden werden door een commissie, bestaande uit de h.h. D. D. de Boer en Sj. Faber nagezien en in prde bevonden. Bij monde van den Voorzitter werd de penn., de heer T. Posthuma de Boer, dank gebracht voor zijn accuraat beheer. Hierna was er bestuursverkiezing. De aftr. voorzitter werd met algemeene stemmen herkozen, die de benoeming wederom aanvaardde. Wedstrijden. De gewone jaarlijksche door elkaar loten partij vindt dit jaar geen doorgang. In plaats zullen twee le- denpartijen worden georganiseerd. De eerste zal plaats hebben op Zondag 28 Juli a.s. De contributie voor de leden blijft f 1.50 per lid. Er zal echter niet, zooals vorige jaren, inleggeld van de leden ge vraagd worden. Na nog eenige kwesties behandeld te hebben, sloot de voorzitter om 5 uur deze slecht bezochte vergadering. Sedert de goed gelukte Russische ma noeuvre betreffende Bessarabië is het in dat deel van den Balkan betrekkelijk rustig geworden. Roemenië oriënteert zich meer en meer op de as Rome-Berlijn. De nieuwe Roe- meensche partij, de partij der natie, om vat alle rangen en standen in Roemenië en teekenend voor de mentaliteit van deze nieuwe partij is wel, dat het toe treden van Joden is verboden. Dit geldt ook voor Roemeensche vrouwen, die met Joden gehuwd zijn of voor Joodsche vrouwen van Roemenen. Ln Bessarabië vindt daarentegen de Sovjetteering in versneld tempo plaats. Tijdens een persconferentie heeft de vice-president van den raad van Volks commissarissen van de Sovjetrepubliek, Moldavië, gezegd: De regeering van Moldavië heeft de noodige maatregelen genomen teneinde Bessarabië en Noord- Boekowina te helpen bij het doen ver dwijnen van de pijnlijke consequenties van het regime der Roemeensche bojaa- re. Men is bezig alle organismen onder de macht der Sovjet te brengen. Het nieu we leven wordt opgebouwd. Meer dan duizend organisatoren, zeer goede me dici, landbouwers, en experts op ander gebied begeven zich op het oogenblik naar Bessarabië. Er zijn vrachtauto’s ge zonden om den oogst binnen te halen. Ontegenzeggelijk ligt in dit nieuwe sy steem een zekere vooruitgang, vooral in die streken, waar tot nu toe de moderne tijd geen kans van slagen had. Ook aan de andere kant van het Rus sische rijk is men druk bezig de leerstel lingen van het Bolsjewisme te propa- geeren. We bedoelen daarmee Finland. De bekende badplaats Viborg zal de zen zomer door duizenden gezinnen uit Leningrad worden bezocht. In de groote huizen en de kantoren van eertijds rijke fabrikanten en bankdirecteuren wonen thans de officieren en de partijmenschen van het Roode leger. Reeds het eerste seizoen belooft voor de voormalige Finsche badplaatsen druk te worden. Een groot aantal autobussen treinen en booten is ingezet in het zo- merverkeer tusschen Leningrad en Vi borg en de overige kuur-oorden aan de Finsche Golf. Wanneer we dan ten slotte na deze rondreis weer iets dichter bij huis terug- keeren, dan willen we nog even vermel den de veranderingen, welke zich door den drang der omstandigheden, in Frank rijk hebben voltrokken. Het schijnt, dat dat de regeering in Frankrijk gevormd na de vlucht van de oude Fransche re geering teveel in hetzelfde kader regeer de en daardoor aan de Duitsche bezet ters niet voldoende waarborg kon ge ven voor een rustige ontwikkeling der dingen in verband me thet wapenstil- standsverdrag. Nu maarschalk Pétaln chef der natie is geworden, is de ge heele uitvoerende en wetgevende macht1 in één hand gekomen, zoolang tot de in de nieuwe grondwet voorgeschreven vergaderingen nog niet zijn gevormd. In een rede voor de Fransche radio heeft Pétaln o.m. gezegd: Voor de ont spoorde Fransche maatschappij is het geld maar al te vaak middel om tot de heerschappij te geraken. In het nieuw te bouwen Frankrijk zal het geld slechts het loon voor arbeid zijn Pétain keerde zich daarop tegen het in ternationale kapitalisme en socialisme, die hand in hand (,wat<en gegaan om Frankrijk uit te buiten. Hij gaf de verze kering, dat de arbeid en het gezin van nu af aan beschermd zouden worden. Het Fransche gezin blijft de drager van de Fransche traditie en het heeft dit goed door de generaties heen gehand haafd. OPBRENGST COLLECTE. De Sobriëtas-speidjesdag (R.K. drank bestrijding) heeft in onze stad ruim f 43 opgebracht. 0-8-8-8-2-6-8-8-6-6-8 68. 8-4-6-4-8-8-0-6-8-8-2 62. Tusschen 9 en 12 een zeer slechte wedstrijd. Falkena zeer slecht aan den opslag en Paassen veel kwaadslagen. Met slechts één bordje moest dit partuur verdwijnen. 9. 12. Op de en moeten werken, is de eenheid van ons volk. Groote rampen smeden een volk steviger aaneen. Een groot leed is het cement, dat de steenen van het hechte gebouw door saamhoorigheid aaneen- voegt en bindt tot een onverbrekelijk geheel. Alles, wat ons onderling zou kunnen verdeelen en verscheuren, moe ten en kunnen wij opzij zetten; wij zijn tenslotte loten van één stam, zonen van één volk. Laten wij dat vooral niet ver geten en niet de wereld het beeld bieden van een land en volk, verdeeld in zich zelf, gelijk de oude Prediker reeds zei- de. Wanneer wij voortgaan op den weg dier verdeeldheid, zal de toekomst nog donkerder zijn, dan zij in vele opzichten toch reeds is. Wij hebben en terecht altijd den naam gehad van nuchter denkende menschen, met een open oog voor de werkelijkheid der dingen. Laten wij een streep zetten onder het verleden en de handen ineenslaan ten nutte van het vaderland, dat immers ons aller va derland is. Er valt, juist in deze oogenblikken, zooveel goeds, zooveel nuttigs, zooveel noodigs te doen; doch dat kan alleen bereikt worden door eensgezindheid, door Samenwerking van allp groepen en partijen. Wij hebben gezien en onder vonden, wat oorlog is; zullen wij dien dan binnen onze landpalen voortzet ten? Neen dat mogen wij niet en dat zullen wij niet. Wij zullen en wij moe ten het zwijgen opleggen aan opwellin gen, die leiden tot ondoordachte daden, waarvan de terugslag ons geheele volk zou treffen. Wij willen ons zelf niet ma ken tot een aanfluiting voor de geheele wereld; slechts een eensgezind Neder land kan krachtig medewerken aan dat gene, dat voor ons allen thans het zwaarste moet wegen: den opbouwI 3. 2-8-4-4-2-4-4 28. 4. 8-2-8-8-8-8-S '50. Een zeer goede partij speelden de nos. 5 en 6. Ook hier geeft het schema een goed overzicht. 5. 8-8-8-4-4-8-8-6-6-8 60. 6. 4-6-4-8-8-4-2-8-8-0 52. 7 en 8 speelden een langdurende par tij met vijfmaal 6-6, het werd ten slotte 5-5 en 6 gelijk met flinke kaats, die door Seerden niet werd gepasseerd. 9 en 10 werd door taai volhouden van het Witmarsumer partuur een verrassing, met een achterstand van 2-5 kwam Wit marsum goed op slag en wist den ach terstand op te halen en ten slotte te winnen. 11 en 12 was een partij met weinig spanning. Aan weerskanten zeer middel matig spel. Op de Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 Het valt niet te ontkennen of te ver doezelen, dat er in onze dagen zeer velen rondloopen, die iets voor ons volk zou den willen doen, die om zich heen hoo- ren praten over den opbouw van een nieuw Europa, maar die, ondanks hun hevig verlangen om daaraan mede te werken, niet kunnen inzien, hoe zij hun krachten daaraan moeten besteden. Wanneer de tegenwoordige strubbe lingen voorbij zijn en iedereen hoopt, dat dit spoedig zal zijn en Nederland in de rij der Europeesche staten weer de plaats inneemt, die het zich steeds waar dig heeft betoond, dan zal er overvloed van werk te doen zijn; daaraan kan niet de minste twijfel bestaan. Maar wat moeten wij doen in de tegenwoordige periode van overgang? Moeten wij niets anders doen dan met de handen over elkaar blijven zitten en maar afwachten, hoe de omstandigheden zich verder zullen ontwikkelen? Dat zou al een zeer verkeerde opvatting zijn van onze taak; wij moeten met al onze krachten medewerken aan den opbouw, dien wij allen als iets noodzakelijks aarbij zouden wij willen opmerken, dat die opbouw moet beginnen bij ons zelf; dat is het allereerste vereischte. Wie onzer zou durven ontkennen, dat er aan hem of haar nog veel valt te verbe teren en te veranderen? Dat er aan ons zelf, aan ons karakter, aan ons gezins leven en aan de opvoeding van onze kinderen nog veel valt te verbeteren, in eigen kring, in eigen huis, voordat wij kunnen zeggen, dat die kinderen wor den opgevoed tot zelfstandige menschen met ruggegraat en karakter? En toch zal ons land behoefte hebben aan zulke menschen, wil het niet onder gaan in den stroom van dezen tijd. Meer dan ooit moeten wij de oude, beproefde leus voor oogen houden: Verbeter de wereld, maar begin bij je zelfl Een tweede, waaraan wij kunnen tweede lijst komen nu de nos. 2-4, 5-8 en 9-12. Een mooie partij is die tusschen 2-4. Na een aanvankelijk succes van no. 4 met anderhalf spel weet no. 2 door goe de opslag in te loopen en ten slotte on bedreigd te winnen. 2. 8—2—6—4—8—8-8-8-8 60. 4. 2-8-8-8-0-4-6-6-2 54. Tusschen de nos. 5 en 8 eveneens een zeer goede partij. Jammer, dat Koldijk een groot aantal buitenslagen plaatste, waardoor zijn partuur nogal eenige pun ten verloor. Toen Jellema de opslag overnam, werd dit beter. Aan den ande ren kant was de opslag van Rodenhuis prima en ook het perkwerk van partuur 5 zeer goed. Het schema ziet er uit als volgt: 5. 8. mels had een gemakkelijke taak, hoewel hij naar onze meening lang niet krachtig genoeg optrad tegenover den te laat ko menden Fr. Helfrich van Harlingen, die zich zonder eerst den scheidsrechter te raadplegen, gewoon bij zijn partuur voegde. Deze jongeman moet eens in de leer gaan bij de voetbalsport, waar een dergelijk negeeren van den scheidsrech ter tot de onmogelijkheden behoort. De partij tusschen 1 en 2 verliep na het eerste succes van no. 2 ook verder geheel in dit voordeel. Het schema als volgt: 1. 4-4-8-8-4-4-2-4 38. 2. 8-8-6-6-8-8-8-8 60. Tusschen 3 en 4 een nog veel slappere partij. f 5 i f MP® DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1940 | | pagina 1