Buit eufonische Revue. De Bolswardsche Courant en Westergoo Het Nederlandsche bedrijfsleven in den huidigen toestand. Stadsnieuws. 36^2 Jaargang Woensdag 31 Juli 1940 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeei en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 1 No. 59 1 DE GRONDSTOFFENVOORZIENING •EN HET TOEKOMSTIGE HANDELS VERKEER MET DUITSCHLAND. Dinsdagsnummer Vrijdagsnummer VOETBAL. Waren het tot nu toe steeds de Snee- ker clubs, thans is het sterke Leeuwarder Frisia I bereid gevonden Donderdag avond tegen C. A. B. een wedstrijd te spelen. We zullen hopen, dat het weer nu eens zal meewerken, daar deze wed strijd ongetwijfeld in de publieke be langstelling zal staan. (Door plaatsgebrek moest dit verslag een no. overstaan). ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is he den 17 graden. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. INGEZONDEN. Bulten verantwoordelijkheid der Redactie. LUCHTBESCHERMING. De Burgemeester van Bolsward wijst de inwoners zijner gemeente er op, dat, nu de avonden reeds langer worden, vooral de grootste zorg aan de verduis tering van de woningen moet worden besteed. Hij vestigt er nogmaals de aandacht op, dat de gebruikers enz. van woningen en andere gebouwen, verplicht zijn, zorg te dragen, dat het daarbinnen aanwezige licht op geenerlei wijze naar buiten uit straalt. Licht wordt geacht uit te stralen, wan neer hetzij de lichtbron, hetzij het daar van afkomstige licht of schijnsel van dat licht buiten op een afstand van 10 M. of meer zichtbaar is. De politie heeft de opdracht met ge strengheid tegen de overtreders van b.g. voorschriften op te treden en bij niet nakoming daarvan, proces-verbaal op te maken. De Burgemeester van Bolsward, S. W. DE JONG. Bolsward, 30 Juli 1940. DRENKELING GERED. Een zoontje van den heer T. aan de Dijk geraakte Vrijdagavond in de gracht aan de Turfkade. De heer de Jong, die daar voorbij fietste, zag het ongeluk en sprong gekleed te water om den dren keling te redden. Hulpvaardige handen trokken redder en drenkeling op het droge. Behoudens een êenigszins verhoogde activiteit in de lucht, is er nog niet veel merkbaar van een groot opgezet offen sief tegen Engeland, maar wat niet is, kan komen en we kunnen deze periode ook bestempelen als een soort innerlijke versterking. Naar het oordeel van de Italiaansche Popolo de Roma is er geen sprake van een rust of een pauze. Evenals de militaire successen aan de volkomen samenwerking van alle wa pens zijn toe te schrijven, zoo wordt ook het definitieve politieke succes door de harmonische samenwerking der mili taire diplomatieke en economische han delingen gewaarborgd. De voortzetting van den oorlog tegen Engeland geldt de vernietiging van de overheerschende positie, de diplomatieke actie geldt den opbouw van een nieuwe politieke orde en de economische actie het tot stand brengen van een nieuwe Europeesche economie. De twee eerste punten vallen voor Advertentifin per regel: 10 cent 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no. 87926 vandaag buiten onze bespreking, maar aan het derde punt willen we eens wat meer aandacht schenken. Die nieuwe Europeesche economie, dat is natuurlijk toekomstmuziek, maar toch is het goed en nuttig de nieuwe gedachten reeds nu in ons op te nemen en zoo mogelijk te verwerken. De Duitsche Rijksminister voor econo mische zaken Dr. Funk, heeft een plan ontworpen voor den herbouw niet alleen van het Duitsche, maar van het geheele Europeesche leven. De denkbeelden van Dr. Funk kunnen als volgt worden sa mengevat: 1. Door het sluiter, van economische verdragen op langen termijn met de Eu ropeesche staten moet bereikt worden, dat de Europeesche volkshuishoudingen zich bij de regeling der productie op langen termijn instellen op de Duitsche markt, d. w. z. op een voor jaren zekere afzetmarkt. Daardoor zal het mogelijk zijn, dd (Europeesche productie op) te voeren en de productie van nieuwe goe deren ter hand te nemen. Aan den an deren kant zullen voor de Duitsche wa ren betere afzetmogelijkheden op de Eu ropeesche markten bestaan. Door het scheppen van stabiele koersverhoudin- gen zal een vlot functionneerend beta lingssysteem voor de afwikkeling van ’t goederenverkeer tusschen de verschillen de staten verzekerd worden. 2. Er moet gestreefd worden naar versterking van ’t economische gemeen schapsgevoel onder de Europeesche vol ken door samenwerking op alle gebieden van de economische politiek. De econo mische solidariteit zal een betere behar tiging van de Europeesche economische belangen tegenover andere economische groepen in de wereldeconomie mogelijk maken. Dit vereende Europa zal zich docr geen buiten-Europeesche schepping voorwaarden van politieken of economi- schen aard laten voorschrijven. Het zal op den grondslag van rechtsgelijkheid met anderen handel drijven, daarbij ech ter het volle economische gewicht van het continent In de waagschaal kunnen werpen. Zooals men uit deze uiteenzetting kan lezen, speelt een goede valuta-regeling een groote rol in dit nieuwe economi sche systeem. Naar het oordeel van Dr. Funk zal dit vraagstuk zich in het ka der van een verstandige arbeidsverdee- ling tusschen de Europeesche volkshuis houdingen vanzelf oplossen, maar wel kan als vaststaand worden aangenomen, dat de mark de overheerschende valuta in Europa zal zijn. De valuta-vraagstuk- ken, aldus Dr. Funk worden volgens hun beginsels geregeld, n.l. volgens het even wicht der waarde balansen. Het tot nu toe bestaande verrekenings- systeem en het clearingsysteem biedt de basis voor een dergelijke verbetering der valuta-verhoudingen. Men zal ons op merken, dat een dergelijke valuta geen rekening houdt met het goud. Natuurlijk niet en bovendien wanneer het goud in één hand zit, kan de gemeenschap er ook geen rekening meer mee houden. Mis schien is het nog iets te voorbarig om reeds thans de conclusie te trekken, dat het goud zijn tijd heeft overleefd. Als internationaal betaalmiddel heeft het in ieder geval voorloopig afgedaan. Ieder internationaal ruilmiddel, zoo schreef dezer dagen „Het Vaderland”, eischt voor de uitoefening van zijn func tie niet alleen, dat het geliefd is, maar daarnevens dat het zich in vele handen bevindt. Dit kan niet wanneer een zeer groot gedeelte zich in één hand bevindt en een aantal landen vrijwel geen goud meer hebben, Zoo staan de zaken er mo menteel voor. Europa heeft geen goud meer. Duitschland had het niet vóór de oorlog begon en de andere landen zijn het kwijtgeraakt aan Amerika. Men zou uit deze redeneering de con clusie kunnen trekken, dat dus nu Ame rika buitengewoon rijk is en Europa straatarm, maar we kunnen er direct aan toevoegen, dat deze hypothese niet op gaat. Al dat goud wat momenteel in Amerika is opgehoopt, zal eventueel weer dienst moeten doen. Wil men het op normale wijze kwijtraken, dan zal Amerika meer moeten invoeren, maar daar verzetten zich de binnenlandsche productie-belangen tegen. Zonder nu een uitspraak te doen, wel ke valuta een overheerschende rol in de Europeesche economie zal spelen, kun nen we toch wel als vaststaand aanne men, dat we voorloopig althans een goudloos tijdperk tegemoet gaan. Trad dus vroeger in het betalingsverkeer het 'goud als Intermediair op, thans nemen de goederen deze plaats in. Natuurlijk valt over dit onderwerp nog heel wat te zeggen, maar we moeten met deze korte samenvatting volstaan. CLASSICALE ZENDINGS- BIJEENKOMST. Woensdag 24 Juli werd onder begun stiging van goed zomerweer in het Julianapark alhier, een Classicale Zen- dingsmlddag gehouden. Een honderd ze ventig personen woonden de vergade ring bij. Ds. Boerma van Bolsward opende deze bijeenkomst met gebed en liet zin gen Ps. 68 10, Naar aanleiding van Mattheys 28 16 AFGIFTE VAN ZESTIG-DAGEN- KAARTEN MOTORRIJTUIGEN BELASTING. Te beginnen met 1 Augustus 1940 kan tot nader order aan ieder, die in het be zit is van een verguniing tot het ge bruiken van motorbrandstof, op zijn ver zoek, voor het door hem gehouden mo torrijtuig een z.g. zestig-dagen-kaart voor de motorrijtuigenbelasting worden afgegeven. Aan hen, die op 1 Augustus 1940 in het bezit zijn van een gewone belas- tingkaart, waarvan de geldigheidsduur nog niet is verstreken, kan bij de af gifte van een met 1 Augustus ingaande zestig-dagen-kaart, de op eerstbedoelde kaart betaalde belasting over de nog niet verstreken maand(en) van den gel digheidsduur worden teruggegeven, mits zij die kaart ter intrekking aanbieden. Bij de aanvraag van een zestig-dagen- kaart moet de vergunning tot het gebrui ken van motorbrandstof worden ver toond. Nieuwe heeren, nieuwe wetten. Wel zelden zal in de geschiedenis van ons land dit spreekwoord zulk een diepe beteekenis hebben gehad voor het maat schappelijke en economische leven, als thans het geval is. Wel zelden zal het gansche leven zich zoo opnieuw moeten oriënteeren op den nieuwen toestand. De situatie voor het Nederlandsche be drijfsleven is in die mate veranderd, dat we feitelijk nog niet eens gelegenheid hebben gehad, om ons geheel in te stel len op den nieuw geschapen toestand. Onze internationale scheepvaart ligt geheel stil; onze export naar alle andere landen als Duitschland eveneens en de import van de noodzakelijke grondstof fen voor het bedrijfsleven is op het oogenblik een probleem, dat met zorg wordt bezien. In een enkel opzicht is de situatie van ons land iets gunstiger. Wij hebben in ons land althans dit voordeel gehad, dat in vele centra het bedrijfsleven vrij wel onafgebroken ook gedurende de oorlogsdagen is doorgegaan en daar, waar de fabrieken en bedrijven gedwon gen waren om gedurende enkele dagen hun werkzaamheden te staken, werd het werk vrijwel overal onmiddellijk na den oorlog weder hervat. In dit opzicht is onze positie gunstiger, dan b.v. die in België, waar het bedrijfsleven ook thans nog voor het grootste gedeelte ontwricht is. Een en ander neemt echter niet weg, dat de huidige toestand ten aanzien van de voorziening van grondstoffen voor het bedrijfsleven in ons land zeer ver ontrustend moet worden genoemd. Dit is gebleken o.a. uit de enquête, die de Utrechtsche Kamer van Koophandel kort geleden heeft ingesteld. Dezer da gen heeft genoemde Kamer vergaderd en is het rapport van deze enquête ter sprake gebracht. Zooals gezegd, blijkt hieruit, dat de voorziening van grond stoffen veel zorg baart. Met name in de Metallurgische industrie is dit het ge vat Ten slotte bleek nog uit deze en quête, dat voornamelijk een ernstig ge brek begint te bestaan aan aardolie producten en derivaten voor andere transportdoeleinden. Van de grondstoffen, aan welke een ernstig tekort bestaat, mogen worden genoemd: ijzer en staal, brons, koper, blik, alluminium, nikkel, zink, alpacca, glas, emaille, porcelein, kalk, rubber, cement, hout, chemicaliën, katoen, paar- dehaar, vlas, kapok, garens, linnen, ve zelstoffen, soyaboonen, lijnzaad, mais, haver, vischmeel, granen, suiker, cacao, spiritus, azijnzuur, vernis, varkens haar, papier, leder, veevoeder, vetten en zuren. Hoewel deze enquête betrekkelijk een klein deel der bedrijven in Nederland betreft, kan wel gevoegelijk worden aangenomen, dat in andere deelen van ons land de situatie even ongunstig is. De gei^uden enquête omvatte 362 be drijven met rond 16000 arbeiders, en werd gehouden in samenwerking met de Kamer van Koophandel voor de Gelder- sche Vallei. In dit verband kan nog worden op gemerkt, dat, terwijl bijvoorbeeld ten aanzien van de betalingsmoeilijkheden hoop bestaat dat, mede doordat grootere bedragen disponibel kunnen worden ge steld, deze allengs zullen worden ver zacht. Met betrekking tot de grondstof fenvoorziening daarentegen moet wor den verwacht, dat deze in de toekomst nog aanzienlijk ongunstiger zal worden. Ten aanzien van het wegvallen van afzetmogelijkheden door het stopzetten van de exporten naar Overzeesche lan den, kan wel worden aangenomen, dat er te zijner tijd nieuwe afzetmogelijk heden zullen worden gevonden, zooals dit reeds het geval was met de tuin bouwproducten en de eieren. Dit alles neemt evenwel niet weg, dat het grondstoffenprobleem reden tot de allergrootste bezorgdheid blijft geven. Momenteel drijft het Nederlandsche be drijfsleven nog slechts op zijn voorra den. Wanneer dan ook geen snelle en afdoende regeling voor den aanvoer van grondstoffen en halffabrikaten uit ’t buitenland kan worden gevonden, zal ’t bedrijfsleven hier te lande zich binnen kort voor catastrophale gevolgen zien gesteld, welke uiteraard niet zonder een gevoelige uitwerking zullen blijven op de nog bestaande werkgelegenheid. Thans bleek reeds, dat het aantal ar beiders in de ondernemingen in het ge bied van de beide K. van K.’s op 25 Juni reeds met 20 was afgenomen. In verband met het bovenstaande de moeilijkheden met de grondstoffen voorziening in ons land is het wel van belang eens een blik te slaan in de toekomst ten aanzien van ons handels verkeer met Duitschland. In de laatste jaren is dit handelsver keer belangrijk ingekrompen, deels als gevolg van de conjunctuur-ontwikke- ling, anderdeels als gevolg van be wuste verminderde aankoopen in Duitschland (o.a. boycot). Nu onze ex portbedrijven zich een belangrijk deel van hun afzetmogelijkheden elders zien ontgaan, is het een gunstig verschijnsel, dat Duitschland onmiddellijk inspringt als nieuwe afnemer, althans uit export- oogpunt bezien. Practisch al onze agra rische producten kunnen een toonenden afzet in dit land vinden. Het is natuur lijk nog een open vraag, hoe zulk een plotselinge wijziging in de richting van een deel van onzen export verder zal dóórwerken. Uitvoer op zichzelf im mers is voor de volkshuishouding nim mer doel, slechts middel, en wel om in voeren te kunnen verwerven in ruil daarvoor. Juist omdat de handelsbewe- ging met Duitschland de laatste jaren gedeeltelijk is gedaald, omdat bepaalde groepen in ons land daar bewust op aanstuurden,kan thans in die richting een aanvulling worden gevonden. Op die wijze zullen wij voor den sterk toe nemenden uitvoer naar Duitschland een contraprestatie kunnen krijgen. Het staat echter te bezien of dat mo gelijk zal zijn voor den geheelen om vang van onzen uitvoer onder deze om standigheden. Men vergete niet, dat Duitschland in de eerste plaats is aange wezen op de voorziening der oorlogsbe hoeften; al het andere komt pas op het tweede plan. En daarom is het waar schijnlijk dat ons handelsverkeer in de naatste toekomst niet in evenwicht zal zijp, zoodat dus de clearing aangeno men, dat alle uitvoer daarover zal loo- pen een tekort zal aanwijzen. Een der problemen, die dan zal moe ten worden opgelost, is: hoe de expor teurs binnen redelijken tijd de opbrengst van hun uitvoeren uit te betalen, wan neer dat niet normaal mogelijk is uit betalingen door Nederlandsche impor teurs. Aan dit vraagstuk wordt evenwel op het moment te Den Haag reeds ge werkt in overleg met de Duitsche auto riteiten. Een gunstige omstandigheid is nog, dat thans het geheele vasteland van Europa onder Duitschen invloed is ge plaatst. Hiervan kan in de toekomst niet alleen de export profiteeren, want de mogelijkheid is niet uitgestoten, dat eer lang landen als België, Frankrijk en ook Zwitserland weer tot onze afnemers zullen gaan behooren, doch de kans be staat dan eveneens, dat wij uit deze lan den, zij het dan ook in geringe percen tages, de noodzakelijkste grondstoffen er voor in ruil zullen kunnen ontvangen. Als voorbeeld kunnen wij glas noemen, dat wij tot vóór den oorlog In groote hoeveelheid uit België betrokken. Zoo als de situatie thans is, kan mogelijk binnen afzienbaren tijd de import van Belgisch glas weer plaats vinden. Boven dien kunnen de Balkanstaten thans, door bemiddeling van Duitschland wellicht, ons ook voorzien van die producten, waarvan zij een surplus bezitten. Wij denken b.v. aan tabakken en aardolie producten. tot 20 sprak hij een kort openingswoord er op wijzende, dat aan het zendings- bevel voorafgaat de proclamatie van Jezus’ almachtig Koningsschap en er op volgt de belofte van Zijn altoosdurende nabijheid. Zoo alleen kan de Kerk het Evangelie verkondigen: Uitgaande van de almacht van haar Koning en alleen in de gehoorzaamheid aan het zendings. bevel ondervindt de Kerk de troost der blijvende nabijheid. Ds. Loos van Workum, daarna het woord verkrijgende, sprak over de 2de bede van het Onze Vader: „Uw Ko ninkrijk kome”. Gods Koninkrijk is er, want Hij re geert Of men zich wil laten regeeren of niet, God regeert. Hij regeere over ons als Zijn gewillige onderdanen. Dan zijn wij in zijn Koninkrijk geborgen. Daarnaast staat: Het koninkrijk Gods komt. Het zal, alles doorbrekend, zich openbaren. Dat is de toekomst der ge meente. Dat bepaalt haar roeping: De Reeds meerdere keeren hebben we in ons buitenlandsch overzicht gewezen op de tegenstelling tusschen deze en vorige oorlogen, met betrekking tot den Balkan. In bijna alle voorgaande oorlogen was de Balkan óf de aanleidende oorzaak óf gedurende het conflict belanghebben de partij. De situatie is thans geheel an ders. Hongarije, Roemenië, Bulgarije, Griekenland, Joego-Slavië, Turkije staan thans alle als stuurlui aan den wal en volgen met groote belangstelling de koers, welke het Europeesche schip van staat zal nemen. Er is in de laatste maand een zekere kentering merkbaar op den Balkan. De betrekkingen tusschen Duitschland, Italië en Rbemenië zullen nader worden vast gelegd en dat deze zich in Voor Duitsch land en Italië gunstigen zin zullen ont wikkelen, kan gevoegelijk worden aan genomen. Ook Bulgarije tracht de huidige situ atie ten eigen bate te beïnvloeden, maar zal zich met betrekking tot de verlan gens naar zekere deelen van Roemenië geheel moeten schikken naar de politiek van de as-mogendheden. In Joego-Slavië is het buitengewoon rustig en kunnen we gerust aannemen, dat de Engelsch-Fransche invloed er heel wat gestonken is. Deze invloed had vooral wat Roemenië betreft een zeer persoonlijk karakter, door de petroleum- productie. Engeland zoowel als Frank rijk hebben geprobeerd de export naar Duitschland te bemoeilijken door het in beslag nemen van tankschepen en tank wagens. Nog steeds is het vervoers vraagstuk op de Balkan een vraag van de eerste orde en de aanvoer van Roe- meensche olie naar Duitschland hangt geheel van dit vervoer af. Bovendien hadden de buitenlandsche petroleum- maatschappijen door ’n groote en over vloedige olieproductie elders de Roe- meensche productie beperkt. In 1939 be droeg de geheele productie 6% millioen ton, waarvan 4/2 millioen ton werd ge ëxporteerd en van deze hoeveelheid ging weer 31 naar Duitschland. Vermoede lijk zal in de nieuwe overeenkomst tus schen Roemenië en Duitschland dit per centage heel wat hooger worden opge voerd. Vanzelfsprekend wordt daardoor het quantum, wat naar Engeland kan worden uitgevoerd, belangrijk kleiner en het behoeft ons dan ook niet te ver wonderen, dat de Engelschen nu op an dere wijze hun olietoevoer trachten te verzekeren. In dit verband krijgt de Engelsche ac tie in Egypte een geheel bijzondere be teekenis, vooral wanneer het hier gaat over de Mossoel-olieleiding door Syrië. Daar Haifa het doelwit van talrijke succesvolle aanvallen der Italiaansche bombardement-eskaders is geworden, verwachten de Fransche militaire autori teiten, dat de Engelschen zich vroeg of laat van het Syrische deel van de Mos soel-olieleiding, die bij Tripolis eindigt, meester willen maken. boodschap van dit komende Koninkrijk te brengen aan de wereld. Dat vormt haar troost. Met groote na druk mag zijn vasthouden: Gods Ko ninkrijk komt. Door een dame uit Franeker, die on bekend wenschte te blijven, was een sprei ter verloting beschikbaar gesteld. De gelukkige winnares, een dame uit Abbega, was zoo vriendelijk de sprei nogmaals ten behoeve van de zending te laten verloten. lij de pauze werd in „Ons Gebouw” een kopje thee gebruikt. Terug in het park, gaf de heer Schuurmans, zendeling op Z.O. Celebes ons een blik in de prac- tijk van het Zendingswerk met zijn moei te en teleurstellingen en zijn blijdschap. Iets voor gemeenten hier met een kerk die noodig moet opgeknapt. De gemeen teleden droegen daar de zakken cement noodig voor een nieuwe kerkvloer, een 60 kilometer ver van de kust naar het binnenland, en legden met elkaar de nieuwe vloer. En één enkele samenspre- king na een godsdienstoefening was voor de uitvoering van dit plan voldoende. Ds. van der Flier van Gaast stoot deze goede bijeenkomst met een opwekkend woord. Die het deze keer hier goed heeft gehad, vertelle dit verder en neme een volgende keer mee, die nu zijn wegge bleven. Het Class. Zendingscomité is grooten dank verschuldigd aan den Edelachtb. Heer Burgemeester van Bolsward en de parkcommissie en den heer Hazenberg voor de groote bereidwilligheid, waar mee het Julianapark beschikbaar werd gesteld en alle medewerking werd be toond. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1940 | | pagina 1