uan de distributie. Buit enlandsche Revue. De Bolswardsche Courant en Westergoo j Wal leder welen moeil 8 8 Een koffiepraatje. Stadsnieuws. 36g!g Jaargang Woensdag 7 Augustus 1940 No. 61 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 - X Dinsdagsnummer Vrijdagsnummer de we Nog enkele weken en we herdenken de eerste verjaardag van deze Europee- sche oorlog. Nog steeds bidden en hopen millioenen menschen, dat er spoedig een einde mag komen aan deze verschrik king, maar wanneer we de vooruitzich ten aandachtig bestudeeren, bewegen de teekenen zich langzamerhand naar een tweede oorlogswinter. Ook voor Nederland als bezet gebied zal dit een buitengewone verandering meebrengen. De steeds meer en meer om zich heen grijpende distributiemaatrege- len en de moeilijkheden bij den aanvoer van de voor de industrie noodzakelijke grondstoffen, zijn slechts een paar van die perikelen waarvoor de economische leiding van dit land zich geplaatst ziet. De vraag kan gesteld worden, waaruit we de gevolgtrekking van een tweede oorlogswinter maken en het antwoord is dan als volgt: Toen in Mei van dit jaar het Duitsche leger in een stormachtige aanval Neder land, België en ten slotte Frankrijk be zette, hebben velen gemeend, dat ook in datzelfde tempo de aanval op Enge land zou plaats vinden. Voortvarende lieden hebben zich teleurgesteld gevoeld toen week na week verliep, zonder dat men een geweldige massale aanval in zette. Deze langere pauze is evenwel verklaarbaar. Voor de stoot op Engeland kan niet van de geweldige aanvalskracht van het Duitsche landleger worden ge profiteerd en de Duitsche vloot is door verschillende oorzaken voor dit werk uitgeschakeld. Blijft dus over de lucht macht. Hoewel deze in den strijd in het eerste vraag. Een aanval vanuit Eüropa is naar het oordeel van Goering ondenk baar; blijft dus alleen over een bedrei ging van Japan en dan is het weer ver klaarbaar, dat Japan niet alleen op eigen kracht, maar liever in samenwerking met andere groote mogendheden een even tueel conflict met Amerika tegemoet ziet. zijn, feïne Voor (o.a. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. Alleen uit de opsomming van deze vier landen blijkt reeds, dat er in het afge- loopen jaar heel wat moet zijn veran derd. Dat het Communistische ideaal van een wereldrevolutie zich zoo goed kan vereenigen met de doelstellingen van het Nationaal Socialisme of Fascis me is iets, wat ons ietwat vreemd in de ooren klinkt, hoewel aan den anderen kant beide doelstellingen deze overeen stemming hebben, dat de dictatuur als de beste leiding wordt beschouwd. Ook Japan gaat meer en meer in die richt$ng,( zich dan natuurlijk oriëntee- rende naar Duitsche of Italiaansche geest. Een eigenaardigheid van de Ja- pansche politiek is, dat zij zich telkens bij de gewijzigde toestanden tracht aan te passen. In het begin van dezen oorlog meende men zich op Engeland en Amerika te moeten instellen, maar toen Frankrijk in eenstortte, werd van koers veranderd. Men kreeg toen in Japan een beweging van de nieuwe orde en zag perspectie ven voor een groote Aziatische levens gemeenschap. Voorloopig bepaalde men zich tot Japan, Mandsjoekwo en China, maar de jongste Japansche regeerings- communiqué’s spreken reeds van een Groot Oost-Azië. Tot deze nieuwe levensruimte voor Ja pan wordt dan ook gerekend Fransch Indo-China en Nederlandsch-Indië. Het koloniaal bezit zal daarom na dezen we reldoorlog wel eens een belangrijke wij ziging kunnen ondergaan. Ten slotte hebben we Amerika ge noemd. Weliswaar is dit land niet recht streeks betrokken bij den Europeeschen oorlog, maar staan de sympathiën toch wel het meeste naar één richting. De hulp, welke Amerika nog steeds aan En geland verleent, in den vorm van oor logsmateriaal, kan moeilijk met het woord „neutraal” vereenigd worden. Bovendien worden er den laatsten tijd zeer groote sommen voor de verdediging uitge^oikkep. JTegen wiel |is de aller- Advertentiën per regel: 10 cent 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no. 87926 MAAR WAT DRINKEN WE, ALS WE NIET MEER THEE EN KOFFIE KUNNEN BEKOMEN? van den bon, welke recht geeft op het extra rantsoen van 1% kg, zal om- steeks 10 Aug. a.s. bekend ge maakt worden. VLOEIBARE BRANDSTOFFEN. Voor aflevering of koopen van vloeibare brandstoffen (ben zine, petroleum, spiritus enz.) zijn speciale distributiebons noodig. Van 14 Juli tot en met 11 Augustus kan men op het zegel „periode III” 2 liter pe troleum koopen. Bon „Periode IV” is ongeldig verklaard. BROOD. Van 5 tot en met 11 Augustus wordt op de bons 91 tot en met 100 van het Broodbon- boekje tezamen 2 kg brood per persoon verkrijgbaar ge steld. De bonnen, die op 11 Augustus nog niet gebruikt zijn, blijven voorts tot en met 15 Aug. geldig. BLOEM EN BAKMEEL. Gedurende het tijdvak van 13 Juli tot en met 9 Aug. 1940 geeft de met 90 genummerde bon van het algemeen distri- spijsvertering eenigszins tegenhoudt, zoodat men met minder voedsel toe kan en schrijft daaraan toe, dat vooral het armere volk instinctief naar een kop koffie grijpt, weer een andere arts noemt koffi eeven giftig als brandewijn! De normale mensch laat de medicijn mannen twisten, is matig in alles, dus ook in het gebruik van het kopje koffie, voelt er zich dikwijls aangenaam door opgewekt, beschouwt een warmen dronk op een kouden dag als een weldaad en acht het gevaar van koffiemisbruik vrij wel een hersenschim. Hij geeft haar niet aan te kleine kinderen en begrijpt, dat er storingen in zijn constitutie mogelijk die totale onthouding van caf- en theeïne wenschelijk maken, diegene is caffeine-vrije koffie Hag) een zeer goede plaatsver vanger. VEREENIGING PAARDENSPORT. Maandagavond vergaderde bovenge noemde vereeniging in hotel Boermans. De heer Tj. Kramer opende de bijeen komst met een kort woord van welkom, waarna de secretaris, de heer A. An- driesma, notulen las en financieel over zicht gaf. De inkomsten bedroegen vorig jaar f 1041.15, de uitgaven f 1277.76, zoodat er een tekort is van f236.61. Deze rekening, nagezien door een commissie, werd in alle opzichten in orde bevonden. De aan beurt van aftreden zijnde secr. penningmeester werd met algemeene stemmen herbenoemd. Over de vraag of men dit jaar we derom een draverij zal houden, ontspon zich een drukke discussie. De eene groep wil een 300 meter- de andere een 800 meter-draverij. Voor de eerste zijn de kosten geraamd op f700.— voor de tweede op f 1200. Ten slotte beslist de vergadering ten gunste van de 800 meter-draverij. Gedurende de laatste weken trekken de gebeurtenissen in Rusland, Japan en Amerika meer dan bijzondere aandacht. In de allereerste plaats mogen we wel noemen de rede, door volkscommissaris Molotof voor den Oppersten Sovjet ge houden. In deze rede werd met bijzondere na druk gewezen op de vriendschappelijke betrekkingen die tusschen Duitschland en Rusland bestaan. Alle beweringen van Engelschen kant over een wrijving tus schen die twee grootmachten, moet als fantasie worden beschouwd. Ook met betrekking tot Italië is de toestand de laatste maanden veel verbeterd. Dat was noodig ook, wanneer we nog even te rugdenken aan de Spaansche oorlog, dan zien we Rusland'en Italië als geïnteres seerden bij dezen strijd tusschen Fascis me en Communisme als twee scherpe vijanden tegenover elkaar staan. Maar er kan in enkele maanden veel verande ren. Molotof verklaart thans, dat de buitenlandsche politiek van de Sovjet unie, zoowel als die van Italië de volle dige mogelijkheid biedt tot wederzijdsch begrip en een gunstige ontwikkeling der betrekkingen. Misschien juist in verband met die vriendschappelijke betrekkingen hapt Rusland zoo nu en dan stukjes uit die Europeesche gemeenschap. ’f Halve Polen kon die landhonger niet stillen. Finland werd onder den voet ge- loopen en om eenzelfde lot te ondergaan hebben Estland, Letland en Lithauen zich maar bij het groote Russische rijk aangesloten. Maar daarmee zijn we er nog niet. Bassarabië moest weer worden vrij gegeven en het laat zich aanzien, dat Roemenië nog wel iets meer aan de Rus sische verlangens zal moeten toegeven, maar dit kan, aldus Moltof, op normale wijze gebeuren, omdat ook Sovjet-Rus- land belang heeft bij een consolideering van den toestand in Zuid-Oost-Europa, op rechtvaardige en geordende grond slagen. Een ander belangrijk punt in deze rede vormt de zinspeling op een Duitsch- Russisch-Japansch-Itallaansch mogend- heden-comblnatie. De koffieboon is de vrucht van den koffieboom (cofea arabica), een der ru- bicaeën, die, in het wild levend, een hoogte van 5 tot 7 meter bereikt, leer achtige bladen heeft, van boven donker, van onderen bleekgroen, en trechter vormige witte bloemen krijgt. De vruch ten zijn, als ze rijp zijn, eirond en pur perrood en bevatten in een vleezig om hulsel twee boonen. Een boom draagt jaarlijks tot 1J^ K.G. vruchten. De boonen bevatten 0.81.75 pet. coffeïne die chemisch van dezelfde sa menstelling is als de theeïne, en de eigenlijke verwekker ,is van de bizon- dere uitwerking der koffie. Het branden heeft plaats, omdat de koffieboon in verschen toestand eenigs zins wrang smaakt en moeilijk te malen is; door roosteren worden ze droog, zeer breekbaar en beter van smaak, door het verdwijnen van eenige zuren. Voor de kwaliteit van de koffie is het van het grootste belang, tot welke warmtegraad de boonen worden verhit. Het branden moet snel in zijn werk gaan, omdat de boonen niet teveel aan aroma en gewicht verliezen; ze moeten na de bewerking niet donkerbruin, of zelfs zwart, maar geelbruin zien. De vraag of koffie een genot- of voe dingsmiddel is, is nog steeds onopge lost. Terwijl de eene professor haar een sterk en wezenlijk voedingsmiddel noemt, ontkent de ander, dat ze als zoo danig de geringste beteekenis zou heb ben. De eene dokter beweert, dat ze de In deze dagen, nu de koffie en thee sterk gerantsoeneerd zijn en „monjesmaat” koffie kunnen drinken, is het wel eens aardig om eens iets meer over deze geurige drank te weten, want wanneer waardeeren we iets? Pas dan, als we het niet meer vrij bevitten! Laten we daarom thans eens de koffie gaan waardeeren en met des te meer plezier zullen we eerlang, als de koffie weer vrij komt, deze drank nuttigen. Het gebruik van koffie als genotmid del is reeds van oerouden datum: som mige bijbelkenners meenen sporen daarvan zelfs aan te treffen in de boe ken van Samuel, terwijl ook verschil lende basreliëfs, te Ninevé gevonden, er op schijnen te wijzen, dat de zwarte drank reeds bij de Assyriërs bekend was. Volgens Arabische schrijvers was het drinken van koffie in Ethiopië reeds gebruik sedert onheuglijke tijden; een jonge herder zou haar opwekkende uit werking bemerkt hebben bij kameelen, die van de koffie-bes aten, en daardooi de eerste geworden zijn die dezelfde in vloed op het menschelijk organisme ont dekte. Een feit is in ieder geval, dat om streeks het begin van de zeventiende eeuw de koffie in het grootste deel van Europa bekend was. Hoe sterk het verbruik is toegenomen, Ljjkt wel uit de volgende cijfers, die het totaalverbruik van koffie in geheel Europa in kilogrammen aangeven: In 1750 1811 1838 1869 1871 1920 En waarom nu dit koffiepraatje ge schreven is? Hierom. Ons is bekend, dat de voorraad in ons land veel groo- ter is dan die van de thee. Degene, die nadenkt, zal ongetwijfeld tot dezelfde conclusie zijn gekomen, aangezien ons maar een half ons thee in vier weken wordt verstrekt, óf een half pond koffie. En met een half pond koffie doet men langer als met een half ons thee. Uit het bovenstaande moge blijken, dat de koffie een onschadelijke drank is. Komt men dus niet uit met de thee hetgeen voor de hand ligt welnu, schaf de thee dan voorloopig af en neem koffie. U krijgt een grootere hoeveelheid en men kan er dus wat langer mee toe. En dan: er is nog wel meer te drinken. Waarom zouden we niet eens beginnen aan de goede gewoonte, die reeds in verschillende deelen van het land is in- geburgerd: om elf uur een beker cacao, (nplaats van koffiq? Cacao, (jnits van goede kwaliteit, is een zeer voedzame drank; het grootste gedeelte is immers melk? Over melk gesproken; ook deze drank is nog vrij te verkrijgen. Waarom zouden we de kinderen inplaats van koffie of thee, voortaan niet een beker melk geven? Men ziet, er zijn mogelijk heden genoeg om de schaarschte van de koffie en de thee te ondervangen. Hebt U al eens des avonds, voor het naar bed gaan, een kop bouillon ge dronken? Ook een zeer voedzame drank, die het avondlijke kopje thee kan vervangen. En des middags vervangt men in deze warme dagen de thee door een glaasje limonade, of karnemelk. Men ziet, er zijn mogelijkheden te over; te veel om op te noemen. Dus als de koffie en de thee begint te verminderen, ga dan eens vlug naar Uw leverancier en koop een flesch limonade, een half pond cacao en een blikje met bouillon. En de melkboer zal U graag een liter melk meer leveren, terwijl U bij hem te vens terecht kunt voor karnemelk! Zoolang al deze mogelijkheden nog bestaan, zullen we er maar niet om treuren, dat we zuinig moeten doen met onze koffie eh thee! Westen belangrijke verliezen heeft ge leden, kunnen we toch gevoegelijk aan nemen, dat de hoofdmacht nog intact is. Immers, de doelstelling van deze oorlog is niet het bezetten van Noorwegen, Ne derland, België en Frankrijk, maar de strijd om de macht in Eiuropa. Deze macht, die in de afgeloopen eeuwen steeds aan Engeland behoorde, wordt thans door het Duitsche Rijk betwist en daarom ook gaat deze strijd reeds van het begin af aan tegen Engeland. Wie dus zou denken, dat de Duitsche reserves speciaal wat betreft het lucht wapen reeds verbruikt zijn, vergist zich. Naar onze meening moet Duitschland voor de beslissende stoot naar Engeland nog over onbekende reserves beschikken en dan denken we in de allereerste plaats aan het luchtwapen. Het karakter van een Blitzkriech heeft deze strijd niet. De rede, welke rijksminister Goering dezer dagen gehouden heeft, wijst er op, dat ook Duitschland van oordeel is, dat de strijd tegen Engeland van langer duur zal worden. In belangrijke mate is deze gedachte versterkt door een mededee- ling van den bekenden Italiaanschen pu blicist Goyda, die in een artikel in de Popolo de Romano betoogde, dat men zal trachten Engeland uit te hongeren door het blokkeeren van de Invoerhavens en het afsnijden van den aanvoer van overzee. Wanneer we in dit verband Amerika even buiten beschouwing laten, dan richt zich onze aandacht allereerst op den strijd in en om de Middelland- sche Zee en in Afrika. Aan de Italiaan sche troepen in dit moordende klimaat worden zware eischen gesteld, afgezien nog van de zeer ongunstige en moeilijke terreinsgesteldheid. Italië strijdt hier van Abessinië uit naar twee fronten. Naar ’t noorden tegen de Engelsch-Egyptische Soedan en naar het zuiden Kenia. De be doeling van dit offensief is duidelijk, n.l. de Engelschen te verdrijven van de ver bindingen met Britsch-Somaliland, één der belangrijkste verbindingen met het Suez-kanaal. Wat de strijd in de Middellandsche Zee betreft, hoort men bijna alleen van luchtbombardementen. Mocht evenwel de Italiaansche vloot er in slagen hier de Engelsche supprematie op gevoelige wijze afbreuk te doen, dan was daar mee een der onmisbare levensaderen voor Engeland afgesneden. Al deze over wegingen geven eenige waarde aan de gedachtengang van het gesignaleerde artikel in de Popolo de Romano welke schrijver meermalen als spreektrompet van de Italiaansche regeering wordt be schouwd. 39.600 66.750 157.500.000 369.287.450 420.599.000 517.425.000 (Cijfrs uit Müller’s Lexion). Het gebruik per hoofd is van geheel Europa in Nederland het grootst. Eeni ge jaren geleden althans werden de vol gende cijfers daaromtrent verstrekt. Jaarlijks gebruikt de Nederlander Belg Amerikaan Noor Zwitser Zweed Deen Duitscher Franschman Griek Brit Rus THEE en KOFFIE. Van 3 tot en met 30 Augustus L worden op bon 53 een half C ons thee of een half pond kof- f fie beschikbaar gesteld. r SUIKER. Van 26 Juli tot 23 Augustus geeft bon 66 van het Algem. V Distributiebonboekje recht op 1 kg suiker. Distributiebonnen moeten nauwkeurig worden afgescheurd. Inplaats van tot 23 Augustus zal men met deze suikerbon 66 tot 31 Augustus moeten rond komen. Aangezien men dus met het loopende rantsoen 5 weken in plaats van 4 weken zal moe ten toekomen, is besloten ter compensatie hiervan het extra rantsoen voor den in maak te stellen op 1 kg, in plaats van, zooals aanvanke- r lijk de bedoeling was, op 1 kilogram. Het nummer 7.20 K.G. 4.34 3.65 3.53 3.02 2.66 2.45 2.29 1.45 0.75 0.44 0.10 (Cijfers uit Müller’s Lexion). Men ziet: de cijfers loopen sterk uit een; de „gezellige” aard van ons volk is wellicht mee debet aan dit verbruik van zoovele „kopjes troost”. Wanneer men dan nog bedenkt, dat vooral in de lagere kringen de koffie vaak door sur rogaat hierover later meer wordt vervangen of ermee vermengd, dan kan men zich een denkbeeld vormen, een hoe belangrijke rol de koffie speelt in het Nederlandsche volksleven. butiebonboekje recht op het koopen van 2*/2 ons tarwe bloem of tarwemeel of boek- weitmeel of roggebloem of 1 zelfrijzend bakmeel. 1 VLEESCH EN VLEESCHPRODUC- TEN IN BLIK. Verkoop van in blik geconser- veerd vleesch of in blik ge conserveerde vleeschproducten 1 is verboden. BOTER EN VET. .Van 29 Juli tot en met 23 Aug. geven de bon 01 tot en met 04 van de boterkaart elk recht op het koopen van een y2 Pond boter, bons 01 en 02 van de 1 vetkaart elk recht op het koo- pen van een Zi pond marga- rine of gesmolten vet of bo- ter, bons 03 en 04 van de vet kaart elk recht op het koopen 1 van een y2 pond boter met 10 1 cent reductie per y2 pond. Verder mag geen room, op welke wijze ook, vervaardigd en voor welke doeleinden ook bestemd, worden betrokken, tenzij op dokters attest. 1 GRUTTERSWAREN. Bón 95 geeft van 22 Juli tot en met 11 Augustus recht op 250 gram rijst of rijstemeel. Bon 100 geeft van 22 Juli tot 1 en met 11 Augustus recht op 250 gram havermout, haver vlokken, gort of grutten. Bon 105 geeft van 22 Juli tot en met 11 September recht op 100 gram maizena, griesmeel of puddingpoeder. (Pudding- poeders, die niet vervaardigd zijn van of niet hoofdzakelijk* i bestaan uit producten, bereid uit granen, rijst of tapioca, zijn vrij van de distributieregeling) f Bon 110 geeft van 22 Juli tot r en met 11 September recht op 100 gram macaroni, vermi- cell! of spaghetti. KOLEN, ENZ. Tot 30 September kan men bij handelaren koopen 20 van 1 het verbruik van April 1939 tot en met Maart 1940. W Een belangrijk punt vormde nog de financieele risico, die niet door de en kele bestuursleden kan worden gedra gen. Na langdurige discussie besloot men alsnog te trachten een waarborgfonds te vormen waarvoor dezer dagen een com missie bij de burgerij en ook bulten de stad zal rondgaan. Staande de vergadering werden reeds een twintigtal aandeelen geplaatst. ORGELCONCERT. De groote toeloop van menschen bij het 8ste orgelconcert deed reeds dade lijk vermoeden, dat de verwachting van de saamgekomenen was gespannen op een mooien avond. Deze verwachting is niet geschaamd geworden. Het grootsche kerkgebouw met het machtige koninklijke instrument de begaafde organist die zijn orgel door en door kent, de zanger met zijn prach tige bariton-geluid, de mooie liederen, dit alles bracht ons een verheven avond van hoogstaand kunstgenot. Als bijzonder mooi willen we aan stippen no. 2 van het programma Fan tasia en Fuga van Bach en no. 6, de laatste zangnummers. I I* ff ff ff ff ff ff ff ff ff ff DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1940 | | pagina 1