Buitenlandsche Revue. De Oorlog. uieme distributiebonnen ;i hebben nu waarde? h Or. H. huizeiw De Bolswardsche Courant en Westergoo Verduistering van winkels. Uit den Omtrek. Stadsnieuws. Gevestigd 36gig Jaargang Woensdag 14 Augustus 1940 No. 63 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Md. den strijd Duitsche Dinsdagsnummer Vrijdagsnummer A. de Vries. J. v. d. Zee. P. de Jong. H. Dekker. S. Wiersma. Tj. v. d. Houw. J. Bosker. Tj. Buma. ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is he den 16 graden. Spreekuur 12—2 uur LEEUWARDEN Spanjaardslaan 127, Tel. 3737 ACHLUM. ten huize van Dr. A.*Overbosch Vrouwenarts door Duitsche bladen scherp becriti- seerd. Het aller-Christelijkste Engeland, zoo besluit de „Diplo” een artikel, eischt in de heele wereld van hen, die uit een echt gevoel van naastenliefde de offers van de Britsche oorlogshulp wil len brengen, hun hart tot een steen te maken. de bekend: Naast de reeds in een extra-bericht gemelde geslaagde aanvallen op de Brit sche oorlogshaven Portland, waar de petroleumtanks en havenwerken met bommen in brand werden gestoken en 57 is. Wanneer boven ‘gehingnaleerde |uRa spraak van den Duitschen perschef waar is, en we zien dan even naar de resul taten van den oorlog 1914-1918, dan komt deze uitspraak met het door velen van ons beleefde resultaten van den vo- rigen oorlog in botsing. Dat onderling overleg mogelijk is en op vredelievende wijze geschillen tus- schen de verschillende volken kunnen worden opgeruimd, zien we thans in den Balkan. Uit den vorigen wereldoorlog heeft Roemenië dit voordeel geboekt, dat aan het oude bekende grondgebied stukken werden bijgevoegd van Rus land (Bessarabië). Bulgarije (de Do- broedsja) en Oost-Hongarije. Reeds geruimen tijd was er in den Bal kan, onder pressie van Duitschland en Italië een strooming merkbaar, die oude gebieden weer aan de vorige eigenaars iterug te geven. Rusland heeft zich kort geleden weer in het bezit gesteld van Bessarabië en het noordelijke deel van de Boekowina. Roemenië heeft zich be reid verklaard het onder den naam Ca- drilatië bekende gebied, dat voor den Balkanoorlog van 1913 aan Bulgarije behoorde, terug te geven. Dit vruchtbaar gebied is ongeveer 60 km breed bij 125 km lang en grenst in het Oosten aan de Zwarte Zee. Twee betrekkelijk groote steden Do- bruc en Tukrakan zullen Bulgaarsch worden, terwijl Silistra Roemeensch blijft Misschien zullen sommigen onder onze lezers zich afvragen, waarom we deze verandering van zoo groote beteekenis achten, dat we dit speciaal moeten ver melden. Het moet ons in het hooge Noorden toch weinig interesseeren of de Do- broedsja nu tot Roemenië dan wel tot Bulgarije behoort. Wanneer we zoo re- deneeren zien we het Europeesche vaste land een beetje te kort. Wel degelijk heeft een goede verstandhouding tus- schen de verschillende Balkanlanden zijn invloed op het wel en wee van geheel Europa. Het kruithuis van Europa, dat is de benaming, welke eeuwenlang aan den Balkan werd gegeven. Maar het nieuwe Europa, dat zich tracht te con- solideeren, kan in den Balkan geen haard van tweedracht bevorderen. Economisch beschikt de Balkan over bronnen die voor het andere deel van Europa van groote beteekenis zijn. Het is dus ook een klein beetje eigenbelang wanneer Duitschland en Italië aan Roe menië den raad geven de grensregeling met Bulgarije en Hongarije in der minne te schikken. Voor de Dobroedsja is dit, zooais we reeds vermelden, thans geschied. Voor wat de kwestie Zevenburgen betreft, zal de oplossing niet zoo gemakkelijk ge vonden worden. De Roemeensche pre mier heeft dezer dagen nog eens gewe zen op de noodzakelijkheid van overeen stemming. Het is nog niet te zeggen of hier een nieuwe vaststelling van de grens vasthouden aan de voor Frankrijk be- stemde graanschepen wordt dan ook - Er lijkt ons alles voor te zeggen, dat op het platteland en in de kleinere wooncentra het sluitingsuur in den a.s. wintertijd wordt geregeld naar het oogenblik van het verscheiden van het daglicht. Dan vermijden we onnoodige kostbare uitgaven voor de winkeliers, het gevaar van persoonlijke ongelukken én zekere zedelijke gevaren. Het is nu de tijd om daartoe afspra ken te maken of om maatregelen bij de gemeenteraden te verzoeken. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesg. p. looper 4Ó ct. p. kwartaal. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: De Engelsche oorlogshaven Portland werd Zondag door Duitsche eenheden gevechtsvliegtuigen uit de lucht aange vallen. Door welgemikte bommen wer den belangrijke havenwerken vernield en geraakten petroleumtanks in brand. Tijdens dezen aanval kwam het op verscheidene plaatsen in het Kanaal tot hevige luchtgevechten tusschen begelei dende Duitsche jachtvliegtuigen en ge- vechtstoestellen en veel talrijker forma ties Britsche jachtvliegtuigen. Volgens de tot dusver ontvangen be richten werden 73 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Veertien Duitsche vlieg tuigen zijn op het oogenblik nog niet teruggekeerd. De gevechten boven het Kanaal duren nog voort, zoodat eerst later een definitief beeld van den toe stand kan worden gegeven. In aansluiting hierop maakte het Op perbevel der Duitsche Weermacht in den O THEE en KOFFIE. Van 3 tot en met 30 Augustus wordt op bon 53 j j o een half ons thee of een half pond koffie beschikbaar gestéld. 4 o SUIKER. Van 26 juli tot 31 Aug. o geeft bon 66 van het Algemeen Dis- tributiebonboekje recht op het koo- o pen van 1 kg suiker. o o VLOEIBARE BRANDSTOFFEN, o o Voor afleveren of koopen van vloei- o bare brandstoffen (benzine» petro- o leum, spiritus enz.) zijn speciale dis- tributiebons noodig. Van 12 Aug. tot J* en met 8 September kan men op het zegel „Periode V” 2 liter petroleum koopen. J BROOD. Van 12 tot en met 18 o J Augustus wordt op de met 1 genum- j merde dubbele bonnen van het nieuwe ]k Broodbonboekje tezamen 2J/2 kg rog- o gebrood of 2 kg ander brood per per- o soon verkrijgbaar gesteld. De bonnen X o die op 18 Augustus nog-niet gebruikt 3 zijn blijven voorts tot en met 22 Augustus a.s. geldig. j J Tot en met 31 Aug. wordt op bon o j J no. 1 van de voederkaart voor honden o en op bon no. 1 van de voederkaart j voor katten resp. honden- en katten- brood beschikbaar gesteld. k o VLEESCH en VLEESCHPRODUC- o TEN IN BLIK. Verkoop van in blik geconserveerd vleesch of in blik ge- conserveerde vleeschproducten is ver- 1 boden. o BOTER, MARGARINE en VET. o Van 29 Juli tot en met 23 Aug. ge- ven de bons 01 tot en met 04 van de T boterkaart elk recht op het koopen van y2 pond boter, bons 01 en 02 van o I de vetkaart elk recht op het koopen <k van een /2 pond margarine of gesmol- jk ten vet of boter, bons 03 en 04 van de o vetkaart elk recht op het koopen van 3 o een y2 pond boter met 10 cent reduc- 3 tie per >/2 pond. o Verder mag geen room, op welke o wijze ook vervaardigd, en voor wel- ke doeleinden ook bestemd, worden betrokken, tenzij op dokters advies. j GRUTTERSWAREN. Gedurende ’t tijdvak van 10 Augustus tot en met o 6 September 194Ó geeft de met 40 ge- nummerde bon van het algemeen dis- j J tributiebonboekje recht op het koopen o van 2'/2 ons tarwebloem, of tarwe- meel of boekweitmeel of roggebloem of roggemeel of zelfrijzend bakmeel. 4 k Bon 14 geeft van 12 Augustus tot o en met 6 September recht op het koo- pen van 250 gram rijst of rijstemeel j o of rijstebloem. o ]k Bon 27 geeft van 12 Augustus tot en met 6 September recht op het koo- J J pen van 250 gram havermout, haver- vlokken, gort of grutten. o Bon 105 geeft van 22 Juli tot en met 11 September recht op het koo- o pen van 100 gram maizena, griesmeel of puddingpoeder. (Puddingpoeders, j J die niet vervaardigd zijn van of niet o hoofdzakelijk bestaan uit producten, j bereid uit granen, rijst of tapioca, zijn I vrij van de distributieregeling) T Bon 110 geeft van 22 Juli tot en met o 11 September recht op het koopen van o 100 gram macaroni, vermicelli of o spaghetti. KOLEN enz. Tot 30 September kan J men bij handelaren koopen 20 pet. van j J het verbruik van April 1939 tot en met j Maart 1940. J SCHOENËN. Schoenen mogen al- J J leen ge- en verkocht worden op ver- J o toon van een speciale distributiebon, o welke, zoo noodig, door het» plaatse- o lijk distributiekantoor wordt verstrekt. o Leerloos en z.g. zomerschoelsel vallen o buiten de distributie-regeling. o ZOETWATERVISCH. Het afleve- ren van zoetwatervisch is verboden, jk tenzij ontheffing is verleend door het o Rijksbureau voor de voedselvoorzie- o ning in oorlogstijd. Deze ontheffing wordt geacht verleend te zijn, indien de minimumprijzen, welke aan de vis- ]k schers moeten worden betaald zijn in acht genomen. J LEVERTRAAN. Levertraan mag j alleen worden afgeleverd op recept k van een arts of tegen overgave van ’n j door een in Nederland gevestigden arts afgegeven bon. ]k Er is een oud spreekwoord, dat zegt: „In den nood leert men z’n vrienden ken nen”, In onzen tijd nu alles en nog wat aan verandering onderhevig is, doen we het natuurlijk nfet met oude spreekwoorden, maar vormen we nieuwe slagzinnen. Eén van die nieuwe paradoxen is de volgen de: „Vriendschap van volken wordt in oorlog, niet in vrede geschapen”. Het klinkt wel iets vreemd en onwennig. We 1 hebben nog altijd moeten constateeren, dat oorlog de beste voedingsbodem is voor de haat, de bewijzen hiervoor lig gen in de geschiedenis voor het grijpen. We zullen daarom genoemde uitlating die afkomstig is van de Duitsche pers chef dr. Dietrich, in een ander licht moe ten beschouwen. De plaats, de sfeer, de omstandighe den waaronder deze woorden werden gesproken, geven een geheel veranderde beteekenis aan deze uitspraak. Op uit- noodiging van de Duitsche regeering vertoeven de Spaansche uitgevers en hoofdredacteuren in Duitschland en in een toespraak tot deze gasten werd door dr. Dietrich deze werkwaardige woor- de« gesproken. Zoolang Europa waarlijk Europeesch is geweest zoo vervolgde de spreker is zijn lot steeds gedra gen door de drie volken van Duitschland Italië en Spanje. En dat het weder waar lijk Europeesch zal zijn, daarvoor staan de kracht en de samenwerking dezer drie volken borg. Op hun schouders zal het nieuwe Europa rusten. De leider der Spaansche delegatie, directeur en eigenaar van het Madri- leensche blad „Information” antwoordde onder meer:,dat Europa thans naar Spaansche opvatting verkeert in een burgeroorlog die een heilige strijd voor een nieuwe rechtvaardige orde tegen ’n oude afstervende wereld is.” We hebben ons er alleen over te ver wonderen, dat ter bereiking van die rechtvaardige orde zoo onnoemlijk veel ongerechtigheid plaats vindt; dat er zoo veel leed en teleurstelling noodig is om tot die nieuwe orde te geraken. Het lijkt voor onze, misschien wel iets verouder de begrippen, zoo onzinnig millioenen 'menschenlevens op te offeren voor een •J1 J A—.11 I ook door onderling overleg te bereiken toestand in China tegemoet. Het bericht dat de Engelsche troepen I uit de Britsche concessie te Tientsin, Sjanghai en Peking zullen worden terug- i getrokken, heeft misschien eenige be vreemding gewekt. Men moet evenwel in deze maatregel niet zien een internatio nale kwestie van groot formaat. De sterkte der buitenlandsche strijdkrachten bedraagt volgens de laatste berichten o.a. te Peking 50 man Engelsche, 50 man Fransche en 50 man Italiaansche, plus 250 man Amerikaansche troepen; te Tientsin 120 man Fransche, 1,20 man Engelsche, 100 man Italiaansche en 100 man Amerikaansche troepen; te Sjanghai 1570 man Engelsche, 1000 man Fransche, 200 Italiaansche en 1000 man Ameri kaansche troepen. Reeds bij het uitbreken van den oor log heeft Japan aangedrongen op het te rugtrekken van deze troepen, ten einde incidenten te vermijden. Engeland moti veert thans deze handelwijze met te wij zen op de geringe beteekenis van deze strijdkrachten. Ten slotte dan nog iets over de En gelsche blokkade. De levensmiddelen positie van Europa is een probleem, dat reeds veel pennen in beweging heeft ge bracht. Door de Eijgcfethe jbllokkade is de aanvoer van' goederen uit de Overzee- sche gewesten zoowat stopgezet en we weten uit enkele artikelen, die we uit onze Oost betrekkin, hoe lastig dan de voorziening wordt. In veel ergere mate loopt de levens middelenvoorziening in Frankrijk thans gevaar, temeer daar dit land door de ontreddering welke de oorlog daar ge bracht heeft, te weinig op eigen bodem- productie kan rekenen. Zonder aanvoer van overzee komt die voedselvoorziening in het gedrang. Het dan wel een uitwisseling van minderhe den de oplossing zal vormen. Misschien ook dat beide middelen zullen worden toegepast. Tot zoover de Balkan-kwestie. Waarschijnlijk zullen onze lezers zich de vraag gesteld hebben: is die Balkan- kwestie dan zoo belangrijk, dat daar aan in de allereerste plaats een bespre king moest worden gewijd? en is niet veel meer de thans in Europa op het hoogtepunt gedreven worsteling tus schen twee grootmachten een object van bespreking? We zouden de zaak ook kunnen om- keeren. Wanneer de rondom ons heer- schende krijg geen voldoende houvast biedt voor serieuze bespreking, zoekt men om niet al te eenzijdig te wor den andere punten die zeer zeker een bespreking waard zijn. Zonder de beteekenis van den strijd tusschen Engeland en Duitschland ook maar iets te verminderen, kunnen we toch met zekerheid constateeren, dat de tot ons komende berichten een objectief oordeel onmogelijk maken. Dit geldt niet alleen voor den strijd in Europa, maar evenzeer voor wat zich op het Afrikaan- sche oorlogstooneel afspeelt. De Italiaansche opmarsch naar En- gelsch Somaliland, de verovering van de havenstad Zeila aan de Golf van Aden, hebben klaarblijkelijk de bedoeling een geconcentreerde vliegtuigaanval op Aden dat het Gibraltar van de Roode Zee genoemd wordt voor te bereiden. Wanneer na Zeila ook Berbera in Ita liaansche handen zou vallen, beschikte men over twee uitstekende uitgangs punten voor luchtaanvallen op Aden. I ‘Met niet minder belangstelling ziet men ideaal wat met eenige goede wil toch 'aats^e weken de ontwikkeling van Het bericht dat de Engelsche troepen 10 Augustus 1940. Hier werd een jongenskaatspartij ge houden van ingezetenen, waaraan door 9 parturen werd deelgenomen. De uitslag is als volgt: 1ste prijs: F. de Jong, Y. van der Pol en KI. de Haan. 2de prijs: H. Dijkstra, F. Gerlofsma en F. Fennema. 3de prijs: C. Rienstra, S. Sijbesma en H. van Dalen. De prijzen bestonden uit luxe voor werpen. ONTHOUDERS VISCHCLUB. Zondag j.l. hield de O. V. C. haar 4e vischwedstrijd en wel in de Workumer- vaart. Het weer liet veel te wenschen over, maar de vangst was zeer bevredi gend. Er werden 26 baarzen boven de wettelijke maat gevangen. Met ’n baars BIOSCOOP-AVOND IN DE DOELE. Voor een meer dan uitverkochte Doelezaal gaf bioscoop ond. Miedema na een lange rustperiode weer een bios- coopavond. Het voorprogramma waarin de actua liteiten van den dag werden gegeven, kan in dezen tijd nu eenmaal niet de groote belangstelling trekken. Beter viel het teekenfilmpje in de smaak. Als hoofdfilm werd vertoond „De Zee wolf”, een verhaal dat speelt in Alaska. Men heeft deze film ongeveer gelijk wil len stellen met de bekende film „The Lanciers”. Ons inziens gaat deze verge lijking niet op, daarvoor zit in „De Zee wolf” iets te weinig handeling en span ning. Dit neemt niet weg, dat het talrijke publiek zich geamuseerd heeft en daar gaat het ten slotte toch maar om. van 21 cm. werd prijswinnaar K. Nieu wenhuis. 2e prijs R. v. d. Schaaf Sr. 3e 4e 5e 6 e 7e 8e 9 e 10 Advertentiën per regel: 10 cent 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no. 87926 GESLAAGD. Naar we vernemen is onze stadgenoot de heer U. Nota dezer dagen te Utrecht geslaagd voor de acte Engelsch. vijandelijke vliegtuigen werden neerge schoten, behaalden eenheden van onze luchtmacht verdere successen bij een aanval op een konvooi ten oosten van Harwich. Drie koopvaardijschepen met onge veer 17000 ton inhoud werden tot zin- ■ken gebracht; een torpedojager en drie koopvaardijschepen werden door vol treffers zwaar beschadigd. Bij deze gelegenheid schoten onze eenheden jacht- en gevechtsvliegtuigen zeventien vijandelijke vliegtuigen omlaag Op een andere plaats werden nog acht vijandelijke vliegtuigen neergehaald. Bij Dover ondernamen onze jagers boven dien een aanval op versperringsballons, loop van Zondagavond nog het volgen- Van de 18 ballons werden er acht ver nietigd. Zeven Britsche jachtvliegtuigen werden daarbij neergeschoten. De totale verliezen van den vijand op den dag van heden bedragen daarmede 89 vliegtuigen. Hiertegenover staat het verlies van 17 eigen toestellen. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 Nu de dagen nog lang zijn, al korten ze merkbaar, maken vele zakenmen- schen zich nog geen zorgen over de verduistering van hun winkels in het a.s. najaar en daarop volgende wintersei zoen. Maar anderen doen dat wel dege lijk. Tal van winkelinrichtingen maken de verduisteringsnoodzaak tot een moei lijk en duur probleem. Waarom deze zaak nu eens niet van allé kanten over wogen door de belanghebbenden on der elkaar nu er nog een behoorlijke tijd van voorbereiding rest en de gele genheid er is om tot afspraken te ko men? Om het probleem tijdig aan de orde te stellen, werpen we hier de vraag op, óf verduistering van winkelzaken straks wel noodig is. Bij het zoeken naar een antwoord la ten we de situatie in de groote steden een oogenblik buiten beoordeeling. We willen aannemen, dat er daar verschil lende omstandigheden zijn o.a. het drukke interlokale verkeer welke voortzetting van den verkop na zonson dergang mogelijk maken. Waarschijn lijk zal er in de groote steden des avonds ook een bepaalde afgeschermde straatverlichting branden en zal het ver keer dus niet geheel zijn verlamd. Maai op het platteland en in de kleine steden is dat anders. Het is te verwachten, dat zich daar niemand; als het eenmaal donker is geworden, zich zonder nood zaak meer over straat of weg begeeft. Het zal in den a.s. winter langer licht zijn dan anders, daar we het voordeel behouden der invoering van den Mid- den-Europeeschen tijd. Zelfs in mid winter, als de dagen het kortst zijn, zal men zich tot omstreeks 5 uur n.m. bui ten kunnen ophouden. Is het nu nóódig dat de winkelier zijn zaak openhoudt? Met een beetje goeden wil jegens elkaar we leven toch in oorlogstijd kan elk gezin zijn boodschappen vóór 5 uur des n.m. hebben verzorgd. Trouwens, dit sluitingsuur zou voor een slechts zeer korten tijd benoodigd zijn; in na jaar en voorjaar kan het later worden gesteld. Komt men vooraf niet tot overeen stemming, dan zal menige zakenman, die het toch al hard te verantwoorden heeft door de tijdsomstandigheden, ge noopt zijn om zich een kostbare ver- duisteringsinstallatie aan te schaffen; hij moet niet enkel groote raamovper- vlakten behoorlijk afdekken, maar even eens zorgen, dat door opengaande deu- ren^een licht naar buiten komt te stra len. En waartoe dat alles? Uren zal hij met zijn personeel moeten staan wach ten, of er ook een eigenwijze klant komt opdagen, die persé zijn nek probeert te breken door ’s avonds in den donker te gaan rondscharrelen ten behoeve van iets, dat evengoed des daags had kun- nen’geschieden. Wat de winkelier in den winteravond nog zal kunnerf verdienen, weegt geenszins op tegen zijn ongemak en tegen de groote kosten van: eerst verduistering en dan verlichting, om van de kosten van verwarming nog maar te zwijgen. Wellicht acht men een vroege slui- ting een bezwaar voor den Sinterklaas en Kersttijd. Ook deze vrees achten we ongegrond. Vergeten we niet, dat er van een verduisterde etalage geen enkele bekoring kan uitgaan. Een der attrac ties dezer etalages in den genoemden tijd het bekijken derzelve bij kunst licht vervalt automatisch. En het pu bliek zal er ook in Sinterklaas- en Kersttijd niets voor voelen om des avonds in den donker inkoopen te gaan doen. Men neemt bij die gelegenheden graag kinderen mee en dat gaat nu een maal niet-of moeilijk langs verduisterde straten en wegen. Vrouwen en meisjes zullen het evenzeer schuwèn om bij ver duistering alleen boodschappen te gaan doen. 99 99 99 99 99 99 DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1940 | | pagina 1