Buit enlandsche Revue. wegens uacanile zijn onze Magazijnen en Kantoor Fa. JOHS. TROMP D. S. KEIZER AFWEZIG ■i Ulelke mslribuüebonnen ii ii hebben nu waarde? De Bolswardsche Courant en Westergoo DE WAARDE VAN HET GELD. Woensdag 21 Augustus 1940 36= Jaargang Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Stadsnieuws. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 No. 65 vaarden, zullen we sterk staan en bereid 10 cent 12 cent orde zal worden opgelegd naar behoo- ren te vervullen. BRANDSTOF-DISTRIBUTIE. We herinneren onze lezers nogmaals aan de invulling van de formulieren voor de brandstof. ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is he den 16 graden. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. 2. Wagens, welke gevorderd zijn tegen afgifte van een bon of zonder eenig bewijs. Ten aanzien van wagens, waarvoor geen „Abschatzungsurkunde” is afgege ven, moet opgave geschieden aan de Secretarie van de plaats van inwoning Afd. Militaire Zaken, onder overlegging van het vorderlngsbewijs. Dit geldt ook voor de in Wesel gevorderde wagens. Indien men niét in het bezit is van een vorderingsbewijs, dan dient eveneens opgave te geschieden. Alsdan zal een verklaring moeten worden afgelegd, on der opgave van getuigen of ander be wijsmateriaal. Men wende zich eerst tot de gemeentesecretarie. Indiening van vorderingen voor wa gens onder 2 bedoeld moet geschieden vóór 31 Augustus a-s. ter Gemeente secretarie van de woonplaats. vanaf Woensdag 21 Augustus t.e.m. Maandag 26 Augustus GESLOTEN Oosterdijk, Sneek BETALING GEVORDERDE AUTO’S DOOR DUITSCHE WEERMACHT. Vorderingen indianen vóór 31 Augustus a.s. De Bond voor Bedrijfsautoverkeer in Nederland (B. B. N.) meldt ons: Uit de vele vragen, welke men ons stelt, blijkt, dat velen nog onkundig zijn van de wijze waarop zij schadevergoe ding zullen kunnen verkrijgen. Er zijn 2 gevallen te onderscheiden: 1. Wagens, waarvoor een „Ab- schatzungsurkunde’’ is afge geven. Zij, die in het bezit zijn van een ge drukte verklaring, waarboven staat: „Aschatzungsurkunde” zullen recht streeks van de Duitsche autoriteiten be richt ontvangen op welke wijze de uit betaling geregeld zal worden. De „Abschatzungsurkunde” is afgege ven ten aanzien van wagens, welke ge taxeerd zijn door 2 Nederlandsche des kundigen. Advertentiën per regel: Dinsdagsnummer Vrijdagsnummer Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no. 87926 TANDARTS - BOLSWARD van 19-25 Augustus KAATSPARTIJ LANGE LAND. Op bovengenoemd terrein werd Zon dag j.l. de traditioneels buurfkaatspartij gehouden. Alhoewel heel veel festivitei ten door de tijdsomstandigheden worden afgelast, was voor de telkenjare terug- keerende feestdag de aandrang op de commissie zoo groot, dat zij hiervoor be zweek en nadat door onzen Burgemees ter de toestemming hiervoor was ver leend, namen de voorbereidende werk zaamheden een aanvang. Door de commissie werd aan de buurtbewoners een inteekenlijst aange boden, met als resultaat, dat over een flinke som kon worden beschikt. Van onze Kaatsvereen. „Bolsward” ontvingen wij ’het benoodigde materiaal, waarvoor wij langs dezen weg onzen hartelijken dank betuigen en toen kwa men de kaatsers om 11 uur bijeen om elkaar om de prachtige prijzen te be kampen. Niet minder dan 17 parturen namen aan den wedstrijd deel. In ons stadsge deelte wonen nu eenmaal diverse kwali teiten en kaatsers van naam en namen van geheel onbekende kaatsers komen op dezelfde lijst voor. Het lot is dan vaak grillig, maar gelukkig meestal tot ieders voldoening. Prachtig kaatsweer, een gezellige sfeer en geen enkele wanklank. Scheids rechter H. Feenstra kweet zich „reuze” van zijn taak, daarin flink bijgestaan door een staf van keurmeesters, allen buurtbewoners. Spannende partijen kwamen voor en zelfs in den eindstrijd werd het 5-5 6-4. Juist op tijd was de partij beëindigd, want reeds begon het te dreigen en toen schrijver dezes naar huis ging, vielen de eerste druppen neer. Door J. van Dalen Sr. werden de prij zen uitgereikt. Hij bracht daarbij dank aan allen, die hadden medegewerkt tot het welslagen van dezen dag. Aan alle deelnemers, die niet in de prijzen vielen, kon een mooie herinne ring (kop en schotel) worden aange boden. Door den heer H. Reinsma, mr. bakker in onze buurt, werd de 5e prijs beschikbaar gesteld, de heer Ate Fer- werde gaf een prachtig cadeau voor den versten bovenslag, terwijl de heer H. van den Oever, porceleinwinkel, een pracht- beker disponibel stelde als koningsprijs. De prijzen werden als volgt gewon nen: 1ste prijs: Jan Ferwerda Jr. (koning), P. van der Veer en Geert Zwaagstra. 2de prijs: C. de Waij (verste boven slag), E. Punter en H. Tuil. 3de prijs: K. Nieuwenhuis Azn., J. Rietdijk en Germen Zwaagstra. 4de prijs: R. van der Zee, P. Kramer en J. van Dalen Sr. 5de prijs: Johs. Vellinga, G. Flameling en Sj. Nota. De commissie kan ook nu weer met voldoening op haar werk terugzien. Tot de volgende keer. kaak in prima conditie heeft behouden, hield datgene over, wat hem een nieuw bestaan verzekert De zakenman ver- gete daarbij ook niet de conserveering van zijn naam. Adverteeren in dezen tijd is een goede geldbelegging. Laat de le zer het maar eens nagaan, hoe gemak kelijk hij bekende klanten uit het zaken leven vergat, alleen omdat hij de namen van eertijds zoo bekende firma’s sedert enkele maanden mist in de advertentie kolommen van de krant. Als de oorlog nog een tijd voortduurt en deze firma’s van meening blijven, dat adverteeren nu niet tot direct grooter voordeel kan leiden, dan zullen, als de vrede er weer is, alle oude klanken verklonken zjjn en krijgt iedere willekeurige gelukzoeker een gelijke kans in het herstelde zaken leven. De reputatie van een gevestigde zaak is de kostbaarste goodwill van de on derneming en zou men deze waarde, welke altijd geldend blijft bij juiste ver zorging, prijsgeven omwille van wat gold, dat na den oorlog misschien hee- lemaal niet meer in tel zal komen Het houtwerk van een huis zal jer- rotten, als het van tijd tot tijd nie?on der een deugdelijke verflaag wcxrdt ge zet; adverteeren is de verf, waarmee ’n firmanaam geschreven en behouden zal worden in de memorie van de koopers. Md. 44 THEE en KOFFIE. Van 3 tot en 4 - met 30 Augustus wordt op bon 53 I een half ons thee of een half pond 1 4 koffie beschikbaar gesteld. 4 4 SUIKER. Van 26 Juli tot 31 Aug. I 4 geeft bon 66 van het Algemeen Dis- 4 J J tributiebonboekje recht op het koo- 4 pen van 1 kg suiker. 4 4 Van 15 tot en met 30 Aug. geeft 4 bon no. 74 recht op het koopen van j J 4 een extra rantsoen van 1 kg. suiker. 4 4 VLOEIBARE BRANDSTOFFEN. 4 4 o Voor afleveren of koopen van vloei- o 4 bare brandstoffen (benzine, petro- 4 4 4 4 leum, spiritus enz.) zijn speciale dis- 4 o tributiebons noodig. Van 12 Aug. tot 4 4 en met 8 September kan men op het 4 4 4 zegel „Periode V” 2 liter petroleum I koopen. 4 4 BROOD. Van 19 tot en met 25 4 f Augustus wordt op de met 2 genum- j 4merde dubbele bonnen van het nieuwe 4 4 Broodbonboekje tezamen 2y2 kg rog- 4 4 4 gebroed of 2 kg ander brood per per- 4 soon verkrijgbaar gesteld. De bonnen 41 44 die op 25 Augustus nog niet gebruikt 4 4 zijn blijven voorts tot en met 29 14 4 Augustus a.s. geldig. j 4 Tot en met 31 Aug. wordt op bon 4 4no. 1 van de voederkaart voor honden j 4 4 en op bon no. 1 van de voederkaart 4 voor katten resp. honden- en katten- 4 brood beschikbaar gesteld. 41 44 VLEESCH en VLEESCHPRODUC- 44 4 4 TEN IN BLIK. Verkoop van in blik 4 4geconserveerd vleesch of in blik ge- 4 conserveerde vleeschproducten is ver- 4 4 4 J boden. 0 4, BOTER, MARGARINE en VET. o 4 4 Van 29 Juli tot en met 23 Aug. ge- 4 4ven de bons 01 tot en met 04 van de 4 J 4 boterkaart elk recht op het koopen 4 4 van >/2 pond boter, bons 01 en 02 van 4 4 4de vetkaart elk recht op het koopen 4 4 van een y2 pond margarine of gesmol- 4 jten vet of boter, bons 03 en 04 van de 4 4 4 vetkaart elk recht op het koopen van 4 een y2 pond boter met 10 cent reduc- 44 tie per >/2 pond. 4 4 J J Verder mag geen room, op welke j 4 wijze ook vervaardigd, en voor wel- 4 4 4 ke doeleinden ook bestemd, worden 4 4betrokken, tenzij op dokters advies. o GRUTTERSWAREN. Gedurende ’t o j 4 tijdvak van 10 Augustus tot en met 4 46 September 1940 geeft de met 40 ge- j 44 nummerde bon van het algemeen dis- J tributiebonboekje recht op het koopen 4 4 van 2y2 ons tarwebloem, of tarwe- 4 4 meel of boekweitmeel of roggebloem 4 4 j 4 of roggemeel of zelfrijzend bakmeel. j 4 4 Bon 14 geeft van 12 Augustus tot 4 4 4 en met 6 September recht op het koo- 4 pen van 250 gram rijst of rijstemeel j 4of rijstebloem. 4 J Bon 27 geeft van 12 Augustus tot 44 4en met 6 September recht op het koo- j 4 4 pen van 250 gram havermout, haver- T vlokken, gort of grutten. 4 4 Bon 105 geeft van 22 Juli tot en 11 4 met 11 September recht op het koo- 4 4, pen van 100 gram maizena, griesmeel 4J 4 of puddingpoeder. (Puddingpoeders, 4 4 die niet vervaardigd zijn van of niet 4 4hoofdzakelijk bestaan uit producten, 4 bereid uit granen, rijst of tapioca, zijn 4 J vrij van de distributieregeling)4 - Bon 110 geeft van 22 Juli tot en met 4 4 11 September recht op het koopen van j 4 100 gram macaroni, vermicelli of 4 j spaghetti. 4 4 KOLEN enz. Tot 30 September kan 4 4 men bij handelaren koopen 20 pct. van 4 j het verbruik van April 1939 tot en met 4 4 4 Maart 1940. 4 4 SCHOENEN. Schoenen mogen al- 4 4leen ge- en verkocht worden op ver- 4 J 4 toon van een speciale distributiebon, 4 welke, zoo noodig, door het plaatse- 4 4lijk distributiekantoor wordt verstrekt, j 4 Leerloos en z.g. zomerschoelsel vallen 4 4 buiten de distributie-regeling. 4 .4 ZOETWATERVTSCH. Het afleve- K 4 ren van zoetwatervisch is verboden, 4 J tenzij ontheffing is verleend door het 4 4 Rijksbureau voor de voedselvoorzie- 4 4 4 ning in oorlogstijd. Deze ontheffing 4 4, wordt geacht verleend te zijn, indien 4 de minimumprijzen, welke aan de vis- 4 j4 schers moeten worden betaald zijn 4 4 4in acht genomen. j LEVERTRAAN. Levertraan mag 4 4 alleen worden afgeleverd op recept 4 4 4 van een arts of tegen overgave van ’n j 4 4 door een in Nederland gevestigden 4 Jarts afgegeven bon. j4 Niemand behoeft er aan te twijfelen, dat thans de grootste luchtslag sedert het begin van dezen oorlog zich voltrekt aan de kusten van Engeland. Het gaat hier in de eerste plaats om de heer schappij boven het Kanaal en Zuid-En- geland. Slaagt de Duitsche legerleiding in haar poging om deze tegenstand te breken, dan is daarmee tevens het lot van Engeland bezegeld. Het is dus voor ons als neutrale toe schouwers denkbaar, welke groote be langen hier op het spel staan. Voor Duitschland wordt de geheele aanvals- kracht nu thans alleen van het luchtwapen gebruik kan worden ge maakt Ingezet om opnieuw een door braak te forceeren en zoodoende de eindresultaten van den geheelen oorlog in de wacht te sleepen. Voor Engeland gaat het om het bestaan van het En- gelsche rijk niet alleen in Europa, maar ook en in niet mindere mate van de ge weldige overzeesche bezittingen. In het thans een beslissing naderende laatste bedrijf van dezen oorlog, wordt van weerskanten gestreden met een fel heid, die ons voor de gevolgen doet hui veren. Er wordt aan weerskanten een waardoor de mogelijkheid van een rechtvaardige vrede reeds bij voorbaat is uitgesloten. Een compromis is niet meer mogelijk. Hier spreekt alleen het recht van den sterkste. We zullen ons-niet be geven op het glibberige pad der be spiegelingen over een mogelijke afloop van dezen oorlog. Ter illustratie van de moeilijkheid een zuiver oordeel te vellen geven we hier twee berichten, een uit Amerikaansche en een uit Engelsche bron. In het Amerikaansche huis van Afge vaardigden heeft Knox, de. minister van marine, onder meer gezegd, dat de in eenstorting van Engeland binnen 60 da gen mogelijk is. Indien Engeland de ne derlaag lijdt, bezit Amerika in deze we reld geen enkele vriend meer. Geen Amerikaan heeft een nauwkeurig beeld van den strijd om Engeland, want Ame rika verneemt niet de volle waarheid en kent niet de omvang van de werkelijke verliezen. Het tweede bericht is uit een radiorede van den Engelschen minister Eden, waarin deze volgens ’t Duitsche Nieuws bureau onder meer zeide: „Een blik op de kaart van Europa zou - ..- voor Engeland met recht verpletterend over hebben, verloren is, maar wie zijn bunnen zijn, maar een blik op de wereld- j i.x._ 1 xi. fcaarf toont, dat Groot-Brittannlë altijd nog een beslissend woord heeft mee te spreken. De positie van Engeland wordt gekenmerkt door een superieure vloot- macht, door de heerschappij in de lucht, welke het wil veroveren en door een steeds groeiend leger. De minister be weerde voorts, dat er weer een expe ditiecorps gereed staat, dat een groot leger in opleiding is en dat de binnen- landsche weerkorpsen, die reeds meer dan iy2 millloen leden tellen, van een schitterenden geest bezield zijn. Eden meende, dat ter bescherming van de eilanden een offensief de vereischte tac tiek is en dat dit ook in het voornemen Hgt.” Met groeiende belangstelling, maar ook met angst en vreeze volgt Europa deze worsteling tusschen twee groot machten. Slechts één probleem kan met deze algemeene belangstelling wedijve ren en dat is de voedselvoorziening van Europa. Reeds meermalen is door Eingelsche de taak die ons in de nieuwe wereld- 44 deskundigen de verwachting uitgespro- ken, dat het Europeesche vasteland door 1 een slechte oogst en door de Engelsche 1 blokkade een hongersnood zal doorma- ken. Volgens de „dienst aus Deutschland” bestaat daarvoor niet de minste reden. Noch in Europa, noch in Duitschland zelve is de oogst slecht. Over het alge meen kan van een goede gemiddelde graanoogst en die der hakvruchten wor den gesproken. Reeds nu kan er op worden aangedrongen een voldoende varkensstapel aan te houden, opdat de rijke voederoogst ten volle kan worden benut Het internationale landbouwinstituut te Rome heeft verklaard, dat in geheel Europa een goede gemiddelde oogst te verwachten is. Roemenië bijv, meldt een normaal goeden oogst en denkt een uit- voeroverschot van 400.000 ton ter be schikking te zullen hebben. Uit Bulgarije' wordt gemeld, dat de oogstcijfers onge veer overeenkomen met het gemiddelde der laatste jaren; Ook in Hongarije ver wacht men een goeden gemiddelden oogst. Alleen in Zuid-Slavia en Grieken land schijnt de oogst tamelijk ongelijk matig te zijn, doch tegenover een achter uitgang van sommige producten zal wel een stijging van andere staan. Voor Frankrijk ziet de zaak er minder rooskleurig uit Door de in dit land gevoerde oorlog is van een stelselmatige verbouw van voedingsproducten niets gekomen, zoo- dat Frankrijk voor een groot deel is aangewezen op invoer. Van overzee is dit niet meer mogelijk en geld om deze producten te koopen, heeft Frankrijk niet meer, zoodat alleen overblijft de be reidheid van andere landen in Europa iets van de thans niet meer heerschende overvloed, maar van het normale ver bruik af te staan. We hebben in ons vorig weekoverzicht iets uitvoeriger de toestanden in de Bal- kanlanden Roemenië, Bulgarije en Hon garije besproken. Gedurende dit week end is in die algemeene toestand wei nig verandering gekomen. Alleen zou men kunnen zeggen, het overleg vordert goed. Het overleg tusschen Hongarije en Roemenië is thans ook Ingezet. De vertegenwoordigers der beide staten hebben te Turna Severin een bijeen komst gehad. De; Roemeensche delegatie wil thans de voorstellen die haar door de Hongaren zijn overhandigd, aan de regeering te Boekarest voorleggen en ^.eAWeek.t’ zal het begin dezer week te Tuma Severin terugkeeren. Deze poging tot een vreedzame op lossing in dit deel van Europa kan er veel toö bijdragen, dat eindelijk die toe stand zich consolideert. Een niet te on derschatten factor vormt hierbij het be talingsverkeer. Ook voor ons land opent dit nieuwe perspectieven. De uitbreiding van het Nederlandsche clearingsverkeer tot Zuid-Slavië en het protectoraat Bo- hemen en Moravië met inschakeling van de Duitsche clearing toont aan, dat het betalingsverkeer tusschen deze landen in nieuwe banen wordt geleid. Wanneer de indertijd door den rijks- minister Funk, de president van de Duit sche Rijksbank, geopperde denkbeelden tof stand zouden komen, dan zal de eco nomische politiek van het Europeesche vasteland in geheel nieuwe banen wor den geleid. In dat geval zal Berlijn voor een belangrijk deel het financieele cen trum van het Europeesche contigent worden, daarbij een taak ovememende, die na den wereldoorlog in hooge mate door Amsterdam werd vervuld. In hoe verre deze toekomstmuziek mogelijk is, zal de tijd moeten leeren. Tal van vraag stukken dienen nog opgelost en behan deld te worden. Neem b.v. nog eens het Frankrijk van thans. De economische en financieele structuur is nog dermate gedesorgani seerd, dat men zelfs niet kon komen tot een zeer bescheiden handelsverkeer. Een blijvende verandering in de Europeesche financieele politiek is alleen mogelijk, wanneer orde en rust zijn weergekeerd. Het doet er niet toe hoe men de zaak beziet, uiteindelijk moet elk komen tot deze conclusie, dat aan het einde van dezen oorlog moet komen een wereld orde met meer rechtvaardiger verhoudin gen niet minder belangen-tegenstellingen met veel minder egoïsme. Wanneer het ontzaggelijke leed, dat thans geleden wordt, het bloed dat vergoten en de tra nen, die worden geschreid ons kunnen brengen tot een levensgemeenschap met meer vreugde, meer naastenliefde, meer Godsvertrouwen, dan zullen we de moeilijkheden van onze tijd met ootmoed aanvaarden in het besef dat ons lijden niet vergeefsch geweest is. Wanneer we in dit geloof onze beproevingen aan- Niet weinig menschen maken zich zorg over de waarde van het geld in verband met den oorlog en in het bij zonder met den uitslag van den oorlog. Zal de gulden den gulden blijven? Ze vragen het zich zelf en anderen voort durend met zorg af en intusschen zijn ze er met de guldens erg zui nig mee. Het is een onwillekeurige re actie, dat men datgene omklemt, dat men vreest te verliezen. Maar ten aan zien van het geld is deze reactie niet steeds een verstandige. Hoe het met den gulden en met gelds waarden in het algemeen gaan zal, kun nen wij niet voorspellen. Misschien zal na den oorlog heel het geldwezen ge reorganiseerd moeten worden. Wat de gulden na den oorlog nog waard zal zijn, wordt natuurlijk ook bepaald door het antwoord op de vraag, wie den oor log zullen winnen en in welke verhou ding de gulden tot andere muntwaarden zal komen te staan. We bedoelen dit: als alle waarden van geld worden ge schokt, dan zal de depreciatie van den gulden zich minder ernstig laten ge voelen. Geld heeft tenslotte slechts de waar de van de goederen, welke men er zich oogenblikkelijk voor kan verschaffen en daarom is het oppotten en bewaren van meer geld dan voor een verstandige re- serveering noodig is, iets doms. Zeker nu we er van overtuigd kunnen zijn, dat een waardevergrooting niet in het ver schiet der dagen ligt. Geld is geen be zit, maar de goederen, welke men er voor koopen kan, vormen bezit. In een tijd als de huidige behoort het geld meer dan anders te rollen. Wie geld uit geeft voor goed, stelt zijn materieele positie veilig en bezorgt ook aan ande ren de gelegenheid om zich bezit te ver werven. Beter dan geld kan men thans b.v. een huis rijk zijn of een stuk grond. De zakenman zal goed doen met zich een zoo deugdelijk mogelijke outilage te verschaffen, deugdelijke machines te koopen - voor zoover dat mogelijk is - zijn winkel een beter aanzien te geven enz. Dan weet hij tenminste, wat hij over heeft, als de oorlog is afgeloopen. Hij heeft dan een deugdelijken grond slag om er zijn bestaan op te herbou wen. We wijzen ook op het groote be lang van onderhoudswerken, ’n belang, dat voor lederen bezitter geldt. Na den oorlog zal het er op aankomen, wat de dingen waard zijn in de munt, welke dan zal gelden; die waarde wordt vooi een groot deel bepaald door den staat van onderhoud. Wie onderhoudswerken laat verrich- teng^bezorgt zich daarmee het grootst denkbare voordeel, dat op ’t oogenblik te bereiken valt én hij helpt anderen aan arbeid en brood, aan een eervolle posi tie in de komende nieuwe ordening. Zakelijk bezien eischt het huidige oogenblik van iederen bezitter, dat hij deugdelijk conserveert. Velen zullen na den oorlog wellicht het inzicht be komen dat het geld, hetwelk ze nog I DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1940 | | pagina 1