Voedsel in de gootsteen. heDben nu waarde? ii Buit enlandsche Revue. Ulelke distributiebonnen De Bolswardsche Courant en Westergoo Stadsnieuws. Uit den Omtrek. 36— Jaargang Woendags 4 September 1940 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 No 69 de drie van den Raad dezer gemeente, waar vol Dinsdagsnummer Vrijdagsnummer Toe, adem diep de geur van ’t najaar, En buig uw hoofd eens in den wind, Aanschouw den rijkdom van dat wonder En zegt U dan eens, hoe U ’t vindt? Dan blijft U niet meer binnen zitten, U hebt U zelf een pad gebaand. En 't zomerafscheid wordt.een welkom! Weest welkom dus, Septembermaand I het verbod werd uitgevaardigd, tot het oplaten van vliegers. de weg naar Edens te laten verbeteren, terwijl de heer Galema als werkgelegen heid aanwijst het vervoeren van sintels, die op de opslagplaats te Welsrijp aan wezig zijn. De Voorzitter zegt dank voor de ge geven vingerwijzingen en geeft de ver zekering, dat door B. en W. al het mo gelijke zal worden gedaan om werkge legenheid te vinden. wijs geraakte het 4-jarig zoontje van den expediteur Groeneveld tusschen de lier bekneld en liep dientengevolge een vrij zware hoofdwonde op. Dokter Boersma uit Baard werd ter stond gewaarschuwd, die dan ook on middellijk kwam en heelkundige hulp verleende. Gelukkig, dat de brugwach ter het jongetje tijdig opmerkte, anders veest De kleine maakt het thans naar om standigheden redelijk goed. OOSTERLITTENS ONGEVAL. 31 Augustus 1940. Eenige kinderen speelden Vrijdagmid dag bij de brug, toen de brugwachter Joh. D. bezig was enkele onderdeden NIEUWE BUSDIENSTEN, De bemoeiingen van de middenstands organisaties in Bolsward en Makkum tot verbetering van de dienstregeling zijn succesvol afgeloopen. Ingaande 2 September zullen naar Franeker driemaal per dag n.l. om 6.05 - 10 en 13.50 en naar Makkum om 8.45 - 12.15 - 13.50 - 16.45 gedeeltelijk per bus en per tram loopen. ONTHOUDERSVISCHCLUB. De 5de wedstrijd welke de O.V.C. or ganiseerde en die gehouden werd in de Leeuwarder vaart j.L Zondag, is succes voller geworden dan de voorgaande wedstrijden. Niet minder dan 40 baarzen boven de wettelijke maat werden er ge vangen. De grootste baars 25 c.M. werd gevangen door K. Nieuwenhuis, die AMBACHTSTEEKENONDERWIJS. Wij verwijzen nog even naar een ad vertentie in dit nummer, waarin wordt gewezen op de aangifte voor het am- bachtsteekenonderwijs alhier. Een aanbeveling van dit onderwijs is eigenlijk overbodig. In dezen tijd vooral is elk studie object van zeer groot belang. Een nieuwe manier om den vrede in den Balkan te consolideeren, is thans door de As-mogendheden Italië en Duitschland toegepast. Voor diegenen, die er maar niet aan kunnen wennen, dat er op het vasteland van Europa zich een geheel veranderde situatie baan- breekt, is dit nieuwe feit van zeer bij zondere beteekenis. Na den vrede van 1918 heeft men in dit geval de Engelsche en Fransche re- geering getracht aan elk, die een steen tje had bijgedragen tot het bereikte suc ces, een kleine vergoeding te geven in den vorm van een grooter grondgebied, dat natuurlijk voorheen tot het bezit der verliezende partij behoorde. door K. Nieuwenhuis, hiermee de eerste prijs verwierf. 2de prijs: 3de 4de 5de 6de 7de 8ste 9de 10de van de paardenmarkt te Rien. Vastgesteld werd een wijziging van HENNAARDERADEEL. WOMMELS, 31 Aug. 1940. In de heden gehouden vergadering Th. Walstra. S. van der Schaaf Jr. W. Leurink. P. de Jong. Tj. van der Hauw. P. de Wit J. Bosker. J. Molenaar. A. Nieuwenhuis. ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is he den 17 graden. waarin opgenomen Advertentiën per regel 10 cent 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no. 87926 Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS l.eesgeld Ir. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. besluit van 24 Januari 1934, no. 8, voor alle reeds gesloten en nog te sluiten geldleeningen gebruik te maken, van de bij art. 5 der wet van 29 December 1933, Stbl. no. 780, gegeven bevoegdheid, door bij uitbetaling van rente de door de gemeente verschuldigde couponbe- lasting af te houden. Met het oog op de bestaande onmo gelijkheid om asfaltbetonwegen uit te voeren werd besloten: L In het bestek voor uitvoering van het' verbreeden en verbeteren van het weggedeelte Dronrijp-Winsum-Span- num-grens Franekeradeel, voorzoover dit ligt in de gemeente Hennaarderadeel de noodige wijziging aan te brengen door het wegdek van asfaltbeton te laten vervallen en te vervangen door dikke waalstraatklinkers, le soort; II. ten behoeve van dit weggedeelte onderhands aan te koopen van de firma de Boer eh Feikema te Leeuwarden pl.m. 610.000 dikke waalstraatklinker, 1ste soort, voor de som van f33.25 per 1000 franco voor den wal te Franeker of Dronrijp. Verder werd nog vastgesteld een wij ziging der gem.begrooting voor 1940. Bij de rondvraag informeert de heer Pagels er naar of er ook wat aan ge daan kan worden, dat de arbeiders, die bij het wegenwerk ontslagen worden, aan ander werk worden geholpen. Naar aanleiding hiervan wordt door den Secretaris verslag uitgebracht om trent een te Leeuwarden gehouden ver gadering,- waarvan de strekking was, der basculebrug te smeren. Spelender- dat zooveel mogelijk werklooze arbei ders in Duitschland te werk dienen te worden gesteld en dat de arbeidsvoor- Uw werklust wordt er door vergroot, waarden aldaar beter zijn dan vaak wordt verondersteld. De heer Pagels bepleit daarna het te werk stellen van die menschen, die niet naar Duitschland kunnen gaan. Ook de heer Hellinga sluit zich hierbij aan. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. waren de gevolgen niet te overzien ge- ook gaarne de menschen aan het werk zullen houden. De heer Wljnstra geeft In overweging Zoo werd o.a. van Rusland Bessarabië afgenomen, van Bulgarije de Dobroedsja, van Hongarije het gebied rondom Ze venburgen en van deze mengelmoes plus een reeds bestaand gedeelte, werd Roe menië gevormd. Het spreekt van zelf dat dit Roemenië in zeer groote mate En- gelsch georiënteerd was. Na de oorlogs jaren immers was het economisch leven van Roemenië voor een groot deel met Engelsch kapitaal opgebouwd. Evenals Polen, Tsjecho Slowakije en meer andere staten had ook Roemenië de Engelsche garantie van een bescherming kunnen krijgen, maar Roemenië heeft er de voor keur aan gegeven zoolang mogelijk de neutraliteit te bewaren. Dat gelukte zoo lang er nog sprake was van eenige En gelsche invloed in Europa. Na de ineen storting van Frankrijk en het deelnemen van Italië aan den oorlog, werd de toe stand van Roemenië minder gunstig. Een Engelsche garantie had geen zin meer en langzaam maar zeker zag Roemenië de tijd komen, dat er een revisie van het vredesverdrag van 1918 zou komen. Rusland vroeg en kreeg Bessarabië en de Noordelijke Boekowina terug. Bulga rije werd tevreden gesteld met de Do broedsja en als derde hap uit het Roe- meensche rijk kwam Hongarije met de eisch van teruggave van de strook rond om Zevenburgen. Een oogenblik hebben sommigen nog verwacht, dat Roemenië niet zonder strijd zich deze aderlating zou laten welgeval len, maar de nuchtere werkelijkheid heeft gelukkig gezegevierd en daardoor een nieuwe uitbreiding van den oorlog voorkomen. Toen Hongarije en Roe menië het onderling niet eens konden worden, heeft men een scheidsrechter lijke uitspraak van de asmogendheden Duitschland en Italië gevraagd en ook verkregen. Bij deze uitspraak krijgt Hongarije ’n gebiedsuitbreiding van ongeveer 45000 i km, welke Noord-Zevenburgen met in begrip van Klausenburg en Szekler Komstaten omvat. In de redevoering van den Rijksmi- nister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop leest men, dat in tegenstel ling met de Engelsche politiek, die steeds getracht heeft de brandfakkel van den oorlog ook in het Donaugebied te werpen; de asmogendheden vastbeslo ten en ook in staat zijn, een uitbreiding van den oorlog tot dit gebied te ver hinderen. Na de Sowjet-Russische-Roemeensche overeenstemming over de Bessarabische kwestie en na de reeds tot stand geko men overeenstemming tiisschen Roeme nië en Bulgarije in de kwestie van de zuidelijke Dobroedsja, is vandaag met door de spilmogendheden gegeven en door de twee partijen aanvaarde scheids rechterlijke uitspraak, het laatste in het Donau-gebied nog hangende territoriale probleem tot oplossing gebracht. Een definitieve toestand van pacificatie zal thans ten profijte van allen ook in dit deel van Europa intreden. Ik ben er van overtuigd, dat hierdoor een hechte grondslag voor het tot stand brengen van duurzame en vriendschappelijke be trekkingen tusschen Roemenië en Hon garije in het leven is geroepen. Misschien dat door sommigen de ge dachte wordt geopperd, dat het gemak kelijk vrede te sluiten is, wanneer je al les maar toegeeft, maar zoo is de toe stand nu ook weer niet. Voor Hongarije, dat bij het verdrag van Trianon in stukken werd verdeeld, en van zijn 21 millioen inwoners er 13 millioen onder vreemde nationaliteit zag brengen, is deze nieuwe oplossing na tuurlijk zeer welkom. Maar ook Roe menië zal zich over deze scheidsrechter lijke uitspraak niet behoeven te bekla gen, omdat het minder behoeft af te staan dan door de Hongaren gewenscht werd. Als compensatie heeft het nu ge kregen de garantie van Duitschland en Italië dat de nieuwe grenzen van Roe menië nu onvoorwaardelijk zijn vastge steld; naar alle waarschijnlijkheid be- teekent deze garantie meer dan de in dertijd door Engeland toegezegde, maar niet aanvaarde garantie. Een blik op de nieuwe kaart van Eüropa is voldoende om te zien dat een vrede in het Donau gebied ook van vitaal belang is voor Duitschland en Italië en de thans gevon den oplossing zeker tot behoud van die vrede kan bijdragen. Een Duitsche journalist, die na een tocht door Frankrijk en België ook ons land bezocht, noemt Nederland een oase in Europa. Inderdaad is dit het geval, wanneer we slechts een vergelijking maken niet onze nabuur België. De rantsoenen, vast gesteld door de Duitsche overheid, zijn even groot als hier, maar het Is een AFSCHEID OF.... WELKOM? Guus Betlem Jr. Nog maar wat lutt’le dagen zomer, En het seizoen is weer gedaan, En wij, we trekken met een zuchtje Weer onze regenjassen aan. De wind, die giert weer om de hoeken, De zee, die striemt het leege strand, De regen klettert langs de daken. We zijn inééns weer kikkerland! De boomen schudden weer hun weelde Van donkergroenen tooi, omlaag. De laatste zonnestralen geven ’t Verwelkend blad, een gouden kraag, ’t Is voor een jaar weer afgeloopen, We praten zuchtend van... een strop, We duiken veilig in ons huisje, En sluiten ons weer maanden op. Ziedaar een fout, die velen maken. Waarom? vraag ik U in dit lied, Waarom, ziet U alleen dien zomer, En ’t wondermooie najaar.niet? Waarom in huis te zitten kleumen, Wanneer de wind daarbuiten giert, Maar.in het bosch, de herfst, luister Z’n kleurig, geurig welkom viert? Waarom, o mensch, die zomers uren In heete zon te bakken ligt. Uw schreden thans niet, frisch, veer krachtig, Naar ’t wijde, open veld gericht? O, nee.U wordt er niet meer bruin van, Maar warm, gezond en rozig-rood, Uw bloed, dat tintelt door uw lichaam, heele kunst het toegewezen ransoen bin nen te krijgen. Het brood is b.v. niet zoo goed als in Nederland, maar toch stukken beter als in de periode 1916-1918. Met de vetdistributie loopt het in Bel gië heelemaal mis. De overgroote meer derheid van de menschen kan haar vet- kaart niet opbruiken. Er is in werke lijkheid te weinig boter in België. Reeds in Februari hebben de deskundigen een boterkaart in uitzicht gesteld. Er was te veel afgeslacht voor het leger tijdens de mobilisatie. Bovendien is de margarine- aanmaak zeer beperkt en wordt er doof de Duitsche soldaten veel boter gekocht. Wanneer er geen krachtige maatregelen worden genomen, zal in de komende winter de toestand inderdaad ernstig worden. Ook met de andere artikelen is het niet beter gesteld, suiker is er vol doende maar door het gebrekkige ver keer is de bevoorrading voor de winke liers zeer beperkt. Van koffie waren er zeer groote voorraden, maar er zijn enorm veel Duitsche soldaten in België en iedere Duitscher wil na een koffie- loos tijdperk wel eens een lekker kopje drinken en bovendien iets opzenden naar de Heimat. Over het algemeen is men, wat de distributie betreft, in België belangrijk ten achter bij ons land, wat ook ver klaarbaar is, omdat de oorlog daar zoo veel langer heeft geduurd. De openbare diensten werken nog lang niet normaal. De telefoon Is nog steeds niet hersteld. Intercommunaal telefonisch verkeer be staat er nog niet. Het treinverkeer her stelt zich heel langzaam. Een reis van Antwerpen naar Brussel, vroeger een kwestie van 20 minuten, duurt thans 1 uur en 20 minuten, Brussel-Parijs, de groote expresse, voorheen 3y2 uur, thans 14 uren. Wanneer we de couranten der laatste dagen eens doorsnuffelen naar belang rijke objecten ter bespreking, dan valt het direct op, hoe weinig nieuws er van de eigenlijke oorlog valt te melden en hoe moeilijk het wordt, daaraan zelfs ’n korte beschouwing te wijden. Regelma tig vinden er vliegtuigaanvallen plaats, zoowel op Engeland als op Duitschland, maar van de resultaten wordt niet zoo hoog opgegeven,1 tenminste wanneer men het stelsel van den gulden midden weg bewandelt, en toch mag naar onze bescheiden meenin g de aanvallen niet verslappen, teneinde de verdediger niet in de gelegenheid te stellen de geleden verliezen aan te vullen. Met het lucht wapen alleen heeft men tot nu toe geen overwinning kunnen bewerkstelligen en juist in dit verband staat Duitschland ten opzichte van den oorlog tegen Enge land voor een nieuw probleem, aan wel ker oplossing zeer zeker wordt gewerkt, maar wat voorloopig voor ons nog een vraagteeken blijft. Ook in normale tijden zijn reeds meermalen stemmen opgegaan die er te gen opkwamen, dat menige huisvrouw bij het koken van het dagelijksch menu, onwetend veel, misschien zelfs wel het beste deel van het voedsel weggooit. Dat is natuurlijk in elk geval en in alle tijden te veroordeelen. Er ligt iets zeer respectabels in, wan neer een ouderwetsche moeder haar kinderen leert, dat zij nimmer voedsel, bijvoorbeeld broodresten, mogen weg gooien. Er zijn, die naar dat brood snakken, dat weggooien een zonde is tegen de schepping. Nu is het ten slotte in een tijd van overvloed nog te begrijpen en te ver goelijken, wanneer met voedsel eens wat royaal wordt omgesprongen. Maar wanneer alles ons krap wordt toegeme ten en wij een onzekere toekomst tege moet gaan, wordt het verspillen van voedzame stoffen een misdaad tegen de gemeenschap van ons volk. Nu moeten wij daar onmiddellijk bil lijkheidshalve bijvoegen, dat de zonde gewoonlijk uit onwetendheid en volko men te goeder trouw wordt begaan. Vandaar dat reeds in den vorigen we reldoorlog, daarna en ook nu weer tel kens opnieuw pogingen worden gedaan, om die onwetendheid weg te nemen. Van de commissies die zich daarmee vrijwillig hebben belast, zijn de Com missie inzake Huishoudelijke Voorlich ting en Gezinsleiding en de Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten plattelande algemeen bekend wegens hun uitstekend werk. Zij hebben ook den laatsten tijd niet stil gezeten en wij maken gaarne van deze gelegenheid ge bruik, om nog eens te wijzen op de cur sussen, die begin September overal in den lande zullen worden gehouden voor de huisvrouwen en meisjes, in het kort voor allen, die op eenigerlei wijze met de bereiding van dagelijksche maaltij den zijn belast. Deze cursussen van 4 lessen zullen kennis bijbrengen omtrent de meest actueele vraagstukken op voe- dingsgebied en slechts enkele centen per les kosten. Het zal noodig zijn, dat men niet alleen vele wijzen van behandeling der voedingsmiddelen verandert, maar dat men ook zijn gezin er toe brengt, desnoods met een eenigszins gewijzig- den smaak van het eten genoegen te ne men en zijn best te doen, daaraan te wennen. Wij hebben wel aan erger din gen moeten wennen en dit is een voor beeld er van, hoe men in sommige om standigheden kleine vooroordeelen moet overwinnen, om een groot voordeel te behalen. De smaak van modern toebereid voedsel is vaak anders, maar daarom allerminst slechter dan die van het op de ouderwetsche manier gekookte eten. En aangezien de mensch over het alge meen wat conservatief van aard is, is de aansporing, om die eigenschap nu eens overboord te werpen, zeker niet overbodig. Wij moeten nu eenmaal trachten rond te komen met de ons toegemeten hoe veelheden. De Commissie van Voorlich ting gaat van het standpunt uit, dat het noch voor het moreel, noch voor de ge zondheid van ons volk gewenscht is, nu maar eenvoudig den iraad te geven: pas u maar aan, eet andere dingen, dan die ge gewend waart en vraagt niet naar dingen, die ge toch niet kunt krijgen. Men dient zich in elk huisgezin zoo ver aan te passen als strikt noodzakelijk is, maar dan ook niet verder te gaan. Het is zeer zeker ook in dezen tijd mo gelijk en daarom onze plicht, ons goed te voeden. De mogelijkheid wordt op de genoemde cursussen geleerd en daar om dient elke huisvrouw, wie het lot van haar gezin ter harte gaat, ze stellig te bezoeken. O THEE EN KOFFIE. Van 31 Aug. o tot en met 27 Sept, wordt op bon 73 J een half ons thee of een half pond koffie beschikbaar gesteld. j J SUIKER. Van 1 tot en met 27 Sept. 4 k geeft bon 72 van het Algemeen Dis- o tributiebonboekje recht op het koo- J J pen van 1 kg suiker. VLOEIBARE BRANDSTOFFEN. o Voor afleveren of koopen van vloei- bare brandstoffen (benzine, petro- leum, spiritus enz.) zijn speciale dis- J o tributiebons noodig. Van 12 Aug. tot o en met 8 September" kan men op het o zegel „Periode V” 2 liter petroleum koopen. BROOD. Van 2 Sept, tot en met Jk 8 Sept, wordt op de met 4 genum- merde dubbele bonnen van het nieuwe o Broodbonboekje tezamen 2y2 kg rog- o gebrood of 2 kg ander brood per per- soon verkrijgbaar gesteld. De bonnen J o die op 8 September nog niet gebruikt o zijn blijven voorts tot en met 12 Sep- o I tember a.s. geldig j J o VLEESCH en VLEESCHPRODUC- TEN IN BLIK. Verkoop van in blik geconserveerd vleesch of in blik ge- o conserveerde vleeschproducten is ver- o boden. o o BOTER, MARGARINE en VET. o Van 24 Augustus tot en met 18 Oc- o tober geven de bons 05 tot en met 12 van de boterkaart elk recht op het koopen van een y2 pond boter, bons J* 05, 06 en 07 van de vetkaart elk recht J op het koopen van l/2 pnd margarine o of boter, bon 08 van de vetkaart recht op het koopen van een /2 pond ge- Jk smolten spijsvet of boter, bons 09, 10, o H en 12 van de vetkaart elk recht op het koopen van een 'A pond boter met J* 10 cent reductie per >/2 pond. o Verder mag geen room, op welke o wijze ook vervaardigd, en voor wel- J ke doeleinden ook bestemd, worden J betrokken, tenzij op dokters advies. GRUTTERSWAREN. Gedurende ’t I tijdvak van 10 Augustus tot en met 6 September 1940 geeft de met 40 ge- nummerde bon van het algemeen dis- tributiebonboekje recht op het koopen J van 2'A ons tarwebloem, of tarwe- J meel of boekweitmeel of roggebloem of roggemeel of zelfrijzend bakmeel. Bon 14 geeft van 12 Augustus tot en met 6 September recht op het koo- pen van 250 gram rijst of rijstemeel aanwezig waren 8 leden, werd medege- J of rijstebloem. deeld dat H.H. Ged. Staten hebben goed- Bon 27 geeft van 12 Augustus tot gekeurd het raadsbesluit tot opheffing "Taa’^^h^n^ vlokken, gort of grutten. de algemeene politieverordening waarbij met 11 September recht op het koo- o pen van 100 gram maïzena, griesmeel j of püddingpoeder. (Puddingpoeders, o die niet vervaardigd zijn van of niet Jk In verband met de gewijzigde wet tot hoofdzakelijk bestaan uit producten, heffing van een couponbelasting werd I bereid uit granen, rijst of tapioca, zijn besloten met intrekking jan hetjaads- - ^no^f^^ 11 September recht op het koopen van 100 gram macaroni, vermicelli of spaghetti. JI ZEEP: Bon 115 geeft tot en met 24 J Sept, recht op 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram Ihuishoudzeep, o,f 200 gram zachte zeep J of 250 gram zeeppoeder of 125 gram Jk zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende h waschmiddelen of 200 gram vloeibare Jk Van 31 Aug. tot en met 31 Dec. Jk geeft bon 116 van de bij de textielkaart gegeven extra-bonnen recht op 50 I gram scheerzeep of één tube scheer- J J crème of een pot scheerzeep. KOLEN enz. Tot 30 September kan j men bij handelaren koopen 20 pct. van o het werbruik van April 1939 tot en met o Maart 1940. o w ff I DE JONG s NIEUWSBLAD vaoigvoium num van Bon 105 geeft van 22 Juli tot en zeep.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1940 | | pagina 1