Buit enlandsche Revue. 1 Welke dlsiriheliebonnen hebben nu waarde? De Bolswardsche Courant en Westergoo De werkloosheid en de opbouwdienst. Stadsnieuws. 36212 Jaargang Woensdag 18 September 1940 No 73 Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 451 EEN BUK IN DE TOEKOMST. Dinsdagsnummer Vrijdagsnummer 4 October recht op het koo- S vlokken, gort of grutten. o 'ovember recht op het koo- van 100 gram maizena, griesmeel Z puddingpoeder. (Puddingpoeders, niet vervaardiofd riin van nf Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. f 1 Advertentiën per regel: 10 cent 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no. 87926 dwongen hun arbeid neer te leggen en den wapenrok aan te trekken. De over heid had thans tegenover hen de plicht, om hen aan een bestaan te helpen. De Opbouwdienst werd ingesteld. En volgens officieuse cijfers zijn thans on geveer 70 A 80.000 manschappen, onder officieren en officieren bij den Opbouw dienst ingelijfd. Hun taak is bekend: pro ductief werk verrichten. Hun arbeids duur is nog niet lang, namelijk vier uur per dag, terwijl de. overige uren besteed worden aan gymnastiek, athletiek, als mede aan ontwikkeling. Zoo staan de zaken op het oogenblik. Wat het werkloosheidsvraagstuk be treft: verscheidene duizenden arbeiders hebben werk gevonden in Duitschland en nog wekelijks gaan er menschen heen. Wat de gedemobiliseerde militai ren betreft: deze zijn ingelijfd in den Opbouwdienst, waarin zij voorloopig „onder dak” zijn en hun krachten kun nen wijden aan productief, nuttig werk. Doch nu gaan we een blik in de toe komst slaan. Wij hebben opzettelijk het werkloosheidsvraagstuk en den Op bouwdienst in dit eene artikel bespro ken. En wel, omdat dit een beteekenls heeft. De voorteekenen bewijzen zulks reeds. Verscheidene werklooze Neder- landsche burgers hebben tot den Com mandant van den Opbouwdienst een ver zoek gericht om in dezen dienst te wor den opgenomen. De menschen, die dit verzoek deden, zijn gewezen militairen, doch, zooals gezegd: werkloozen. In- tusschen is bekend geworden, dat deze verzoeken in overweging zijn genomen en dat binnen afzienbaren tijd bekend gemaakt zal worden, op welke wijze werklooze Nederlanders eventueel in dezen dienst kunnen worden Ingescha keld. Een tweede punt van belang is, dat de dienstplichtigen van de lichtingen, die in het komende jaar hadden moeten lo ten, zeer waarschijnlijk eveneens in den Opbouwdienst zullen worden ingelijfd. En niet alleen de z.g. lotelingen (er be staat thans in ons land immers alge- heele dienstplicht) doch iedereen, zoo- dra hij den dienstplichtigen leeftijd (19 jaar) heeft bereikt. Hieruit bilijkt dus, dat de Opbouw dienst in de naaste toekomst niet alleen meer een instituut zal zijn om gedemo biliseerde militairen aan werk te helpen (de mogelijkheid is trouwens niet uit gesloten, dat verscheidene van hen na verloop van korter of langer tijd werk in ’t vrije, maatschappelijke leven zul len kunnen vinden, zoodat zij den Op bouwdienst verlaten), doch tweedens lederen werklooze, die den wensch daartoe te kennen geeft, in te lijven en tenslotte: ook de dienstplichtigen, dus de jongere generatie zal opnemen. Door dit systeem verkrijgt men, dat het aantal werkloozen op den duur ge leidelijk aan zal verminderen en op een zekeren tijd geheel zal zijn verdwenen. Voorts, dat de jongens van 19 jaar, die anders in militairen dienst zouden gaan, thans voor korter of langer tijd In den Opbouwdienst zullen komen. De Op bouwdienst zal dan in feite ’n Arbeids dienst worden, zooals die reeds In Duitschland bestaat. Het nut van deze omschakeling ligt uiteraard reeds voor de hand. Het leger werkloozen, dat ons land thans nog bezit, zal op den duur tot nul geredu ceerd zijn. Dit zal te spoediger kunnen geschieden, wanneer de steunverleening en ook de werkverschaffing (deze ar beid kan immers door .den Opbouwdienst worden overgenomen) zal worden op geheven. De werklooze arbeiders zul len dan wellicht kunnen kiezen: óf wer ken in het vrije bedrijf in Duitschland, óf in den Opbouwdienst. Ten tweede zul len alle 19-jarige mannelijke Nederlan ders voor één of twee jaren eveneens moeten werken in dezen dienst. Het nut hiervan is, dat Nederland in de toekomst een krachtiger en flinker generatie zal voortbrengen, dan wij op het oogenblik hebben. Eén of twee jaar verplichte Ar beidsdienst in ons land, onder Neder- landsche leiding, zal menigeen zeer goed doen en van menigen paskwil een flin- ken kerel kunnen maken. Indien wij ons niet vergissen, Is dit de toekomstige taak van den Opbouw dienst. Een jiuttige taak, een nationale taak, die sympathiek is en die onge twijfeld heel wat minder geld zal kosten dan de steunverlening en de werkver schaffing, welke wij jaren in den hul digen vorm hebben gekend. Een derge lijke Arbeidsdienst Is o.l. ook een Ne- derlandsch belang. Omdat slechts arbeid voor het geheele volk weer nationale welvaart met zich meebrengt. En daar om juist al, juichen wij een dusdanig streven van harte toe. Hk. In ons land is men momenteel druk bezig aan de oplossing van een pro bleem, dat reeds gedurende enkele ja ren de bevoegde autoriteiten veel hoofd brekens heeft gekost De werkloosheid is als zoodanig een wereldprobleem, dat wil (zeggen: vrijwel ieder land in de wereld heeft er in deze dagen mede te kampen. Het is een verschijnsel, dat, hoewel niet nieuw (reeds in de tachti ger jaren is er sprake van een „beklem mende stijging van overcomplete ar beidskrachten”) eerst kort na den we reldoorlog een dusdanigen omvang heeft aangenomen, dat de grooten der aarde er hun aandacht aan begonnen te wij den. In onderscheidene landen ter wereld heeft men het werkloosheidsvraagstuk bestudeerd en hoewel sommigen tot de Ietwat valsche conclusie kwamen, dat dit probleem op den duur vanzelf wel weer zou verdwijnen, waren er andere, wat verstandiger economen, die een mid del trachtten te vinden om dit vraagstuk op te lossen. In ons land kwam men enkele jaren geleden met het veelbesproken „Plan van den Arbeid” alsmede met het meer positieve Plan-Westhof. Het is in ons land evenwel bij plannen gebleven: be halve een ietwat stumperige werkver schaffing en het verfoeilijke systeem van de steunverleening, waarmede he laas verscheidene duizenden arbeids- schuwen werden gekweekt, heeft men van regeeringszijde vrijwel geen posi tief resultaat bereikt, dat eenige verlich ting kon brengen in de lasten, die het Nederlandsche volk zich moest getroos ten voor de ondersteuning van het leger werkloozen, dat ons land herbergde. En in het begin van de maand Mei waren er in ons land zoo om en nabij de 600000 menschen, die geheel of gedeeltelijk op de steun waren aangewezen, omdat zij vrijwel of in het geheel geen bron van Inkomsten hadden. Een eigenaardig verschijnsel geduren de de laatste jaren was, dat onze Oos telijke nabuur geen werkloosheid kende. In Duitschland loste men het werkloos heidsprobleem op een zeer eenvoudige, doch niettemin afdoende wijze op. Na dat Hitler in het begin van 1933 aan het bewind kwam, werd het ondersteunings. systeem afgeschaft en de Vrijwillige Ar beidsdienst ingesteld, welke later werd omgevormd irt den 'gewonen, (arbeids dienst. Iedereen, die geen arbeid had, werd in dezen dienst geplaatst en aan productief werk gezet. Het resultaat was dat Duitschland al spoedig geen werk loosheid meer kende, ja dat men na ver loop van een jaar zelfs gebrek aan werkkrachten kreeg. Na veel tegenwerking was de Neder landsche regeering Indertijd bereid om te bewerkstelligen, dat Nederlandsche werkloozen naar Duitschland zouden gaan. En zelfs, toen reeds enkele dui zenden flinke Nederlanders de grenzen waren overgestoken, bleef de tegenwer king, o.m. door de gemeentebesturen, die vaak niet bepaald Duitschland vrien delijk gezind waren. Overigens beteeke- nen die drie of vierduizend mannen, die in Duitschland werk vonden, weinig ten aanzien, van de vele duizenden, die er in Nederland de voorkeur aan gaven om te blijven stempelen. Toen kwam de oorlog, de vlucht van onze regeering en de bezetting door Duitschland. Een der eerste maatregelen die de Rijkscommissaris Seyss Inquart, In ons land uitvaardigde, was die ter be strijding van de werkloosheid. Men weet het resultaat Enkele dagen geleden heeft het waarnemend hoofd van het De partement van Sociale Zaken, Ir. Ver- wey, voor de pers een uiteenzetting ge geven ten aanzien van de tewerkstelling van Nederlandsche arbeiders in Duitsch land. Reeds circa 31000 menschen had den aldaar werk gevonden en nog steeds stijgt het aantal. Het aantal, dat nog geregeld de Oostgrens wekelijks over schrijdt, varieert van 2000 tot 2500 men schen. Dat neemt natuurlijk niet weg, dat er nog een 4 A 500.000 werkloozen In ons land zijn. Hierover straks nog het een en ander. Na den oorlog ontstond er In ons land een nieuw probleem: wat moeten wij doen met onze gedemobiliseerde mili tairen, die geen werkkring kunnen vin den? Het lag natuurlijk voor de hand, dat in de eerste plaats voor hen een oplossing moest worden gevonden. Zij waren op 29 Augustus 1939 noodge- De verscherping van de luchtoorlog tusschen Engeland en Duitschland heeft bij velen de vraag opgeworpen: Is dit nu het begin van den grooten slag? Al lerlei geruchten doen daarbij de ronde, maar we kunnen er vast van overtuigd zijn, dat de Duitsche legerleiding de juiste datum en de manier waarop het groote offensief tegen Engeland zal wor den ingezet, niet vooraf wereldkundig maakt. Wij komen, heeft de Duitsche rijkskanselier in zijn laatste rede gezegd. Wij verwachten U, zegt Churchill, de Engelsche oorlogsminister. Onderwijl ronken de vliegtuigen boven Londen, boven Berlijn en boven andere Engel sche en Duitsche steden, dood en ver nieling brengende aan de burgerbevol king, die in deze luchtoorlog wel in erge mate het kind van de rekening wordt. Waarschijnlijk behoort dit ook tot de nieuwe vorm van oorlogvoering en dan gebeurt dit niet om nu maar zooveel als eenigszins mogelijk is, te vernielen of weerlooze burgers te dooden, maar om de publieke meening in het land te be ïnvloeden. De volksinvloed wordt dus wel degelijk als een belangrijke factor in het wereldgebeuren beschouwd. Dat moge eenigszins vreemd klinken, gezien van het standpunt van een totalitairen staat, maar het feit valt niet te ontken nen. Die volksbeïnvloeding is b.v. ook merkbaar in verband met de zich in het afgeloopen jaar geheel gewijzigde toe stand in Europa. We nemen daartoe als voorbeeld ons eigen land in de periode voor de 10e Mei. Als neutraal land in de toen heer- schende oorlog tusschen Engeland en Duitschland, hebben velen en niet in de laatste plaats de leiders van ons volk, zich georiënteerd op de Engelsche po litiek en de invloed van deze leiders heeft bij de vele volgelingen weerklank gevonden. Toen kwam de Duitsche be zetting, de vlucht van de vele z.g.n. lei ders van het volk, waardoor een pe riode van onzekerheid onstond, die voor velen tot een passieve houding uitgroei de. In veel gevallen is er zelfs een abso lute tegenstand merkbaar om de nieuwe orde te aanvaarden. Dit is verklaarbaar en stemt geheel overeen met de Neder landsche volksaard, maar of deze hou ding op den duur bevorderlijk is voor een -goede verstandhouding en de zeer noodzakelijke samenwerking met de be zettende macht, mag zeker ernstig wor den betwijfeld. Men kan over het tempo verschil hebben, maar niet over de taak die voor ons land in het nieuwe Europa hoe ook de uitslag van de oorlog zal zijn is weggelegd. Deze taak is door verschillende andere kleinere staten van Europa reeds aanvaard. We wijzen in de eerste plaats op Roe menië. Door de Engelsche invloed in de industrie en het regeeringsapparaat, en de garantie van Engeland in een moge lijk Eüropeesch conflict, heeft Roemenië zich geruimen tijd in zijn na de wereld oorlog verkregen vorm weten te hand haven. Toen echtter de Engelsche In-- vloed door de tegenslagen in Frankrijk verminderde en het vasteland van Euro pa meer en meer kwam te staan onder de invloedssfeer van de spilmogend- heden, Duitschland en Italië, kwamen ook de onder druk toegestane voorrech ten van Roemenië op eenigszins losse schroeven te staan. We hebben dat in een vorig overzicht duidelijk uiteen gezet Romenië heeft definitief gekozen en het komt er nu op aan ook zonder eenig compromis met het verleden af te rekenen. Dat is niet gemakkelijk, maar zal allereerst noodig zijn om de mogelijkheden tot heropbouw te benutten. Door de garantie van de spilmogendheden is thans Roemenië be vrijd van de twijfelachtige experimenten van de buitenlandsche politiek en kan zich een eervolle plaats In het nieuw geordende Europa veroveren. We vragen ons meet dan eens af, hoe lang kan b.v. Zwitserland zijn neutraliteit handhaven? Doo,!! de Engelsche blokkade is de economische positie van dit kleine Al penland zeer moeilijk geworden. Het land is geheel aan zich zelf overgelaten. Dit is zoowel wat grondstoffen betreft als voor een groot deel van zijn voedsel voorziening afhankelijk ivan den aan voer overzee. Italië heeft het hierbij alle mogelijke hulp aangeboden door haven ruimte te Genua ter beschikking te stel len waar de Zwltsersche regeering nu ook over een bescheiden handelsvloot beschikt. Volgens de bondspresident ligt de werkloosheid op de loer, schijnt de brandstoffenvoorziening slechts 25 pet. van de normale hoeveelheid te zullen bedragen en is de benzinepositie zeer DE ZORG VOOR DE RIJWTEL- VERLICHTING. De zorg voor een goede, naar de eischen van de wet aangebrachte rlj- wielyprlichtlng is een dagelijksche zorg van vele menschen, die tijdens de ver duistering gebruik moeten maken van hun rijwielen. Deze zorg is alleszins verklaarbaar, zoowel bij ben, die van T THEE EN KOFFIE. Van 31 Aug. 33 tot en met 27 Sept, wordt op bon 73 j een half ons thee of een half pond 4 3 3 koffie beschikbaar gesteld. 3 3 3 3 SUIKER. Van 1 tot en met 27 Sept, 3 3 geeft bon 72 van het Algemeen Dis- 3 tributiebonboekje recht op het koo- j j 4pen van 1 kg suiker. o VLOEIBARE BRANDSTOFFEN, ,3 4 Voor afleveren of koopen van vloei- 4 3 3 bare brandstoffen (benzine, petro- 3 3 leum, spiritus enz.) zijn speciale dis- 3 tributiebons noodig. Van 9 Sept, tot 4 J en met 3 Nov. kan men op het zegel JI „Periode VI” 2 liter petroleum koopen. BROOD. Van 16 Sept tot en met 3 3 22 Sept worden op de met 6 genum- 3 3 3 merde dubbele bonnen van het nieuwe 13 Broodbonboekje tezamen 2/2 kg rog- 3 3 gebrood of 2 kg ander brood per per- 3 3 I soon verkrijgbaar gesteld. De bonnen 4 4 die op 22 September nog niet gebruikt 4 zijn blijven voorts tot en met 24 Sep- 4 3 3 tember a.8. geldig 3 3 3 3 VLEESCH en VLEESCHPRODUC- 33 4 TEN. Alleen deze week op bon no. 79, 3 3 84, 89 en 94 van het algemeen distri- 3 3 3 butieboekje 1 ons vleesch en op bon 3 3 4 no. 99 1 ons vleeschwaren. 4 BOTER, MARGARINE en VET. 3 3 Van 24 Augustus tot en met 18 Oc- 3 3 4 tober geven de bons 05 tot en met 12 4 van de boterkaart elk recht op het 4 3 3 koopen van een y2 pond boter, bons 3 3 a. 05, 06 en 07 van de vetkaart elk recht 4 op het koopen /an y2 pnd margarine 4 3 3 of boter, bon 08 van de vetkaart recht 3 3 op het koopen van een y2 pond ge- 4 smolten spijsvet of boter, bons 09, 10, 3 3 3 3 11 en 12 van de vetkaart elk recht op 3 het koopen van een l/2 pond boter met 10 cent reductie per y2 pond. 3 3 3 3 Verder mag geen room, op welke 4 wijze ook vervaardigd, en voor wel- 3 3 ke doeleinden ook bestemd, worden 3 3 3betrokken, tenzij op dokters advies. 4 3 3 GRUTTERSWAREN. Gedurende ’t 3 3 4 tijdvak van 7 September tot en met 4 3 3 4 October 1940 geeft de met 71 ge- 4 nummerde bon van het algemeen dis- I 4 tributiebonboekje recht op het koopen 3 3 van 2y2 ons tarwebloem, of tarwe- meel of boekweitmeel of roggebloem 4 of roggemeel of zelfrijzend bakmeel 33 Bon 41 geeft van 7 September tot en met 4 October recht op het koopen 3 3 van 250 gram rijst of rijstemeel of 33 rijstebloem. 4 Bon 54 geeft van 7 September tot 3 3 en met 4 October recht op het koo- 4 pen van 250 gram havermout, haver- 4 vlokken, gort of grutten. 3 3 Bon 28 geeft van 8 September tot a met 1 Nc A .r o pen van 100 gram maizena, griesmeel 3 3 of puddingpoeder. (Puddingpoeders, 4 4 3 die niet vervaardigd zijn van of niet 31 4 hoofdzakelijk bestaan uit producten, 4 3 3 bereid uit granen, rijst of tapioca, zijn 33 3 3 vrij van de distributieregeling)31 4 Bon 15 geeft van 9 Sept tot en met 4 3 3 1 November recht op het koopen van 3 3 4 100 gram macaroni, vermicelli of 3 4 spaghetti. 4 3 3 ZEEP: Bon 115 geeft tot en met 24 3 4 Sept, recht op 150 gram toiletzeep 1 4 (nieuwe samenstelling) of 120 gram 1 3 3 huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep 3 of 250 gram zeeppoeder of 125 gram 1 zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende 11 3waschmiddelen of 200 gram vloeibare l 3 3 Van 31 Aug. tot en met 31 Dec. JI 4 geeft bon 116 van de bij de textielkaart i 4 gegeven extra-bonnen recht op 50 f j 31 gram scheerzeep of één tube scheer- j 4 crème of een pot scheerzeep. 3 KOLEN enz. Tot 30 September kan 4 4 3 men bij handelaren koopen 20 pct. van 3 3 het verbruik van April 1939 tot en met x problematisch. Het is wei een eigenaar-1 dige positie waarin Zwitserland verkeert In het Noorden, Oosten en Westen thans omringd door het groot-Duitschland en in het Zuiden door de andere spilmo- gendheid, Italië, is van een neutraliteit, hoe graag men die ook zou willen toe passen, niet veel meer overgebleven. Het oude democratische stelsel is ver vangen door het leidersbeginsel en daarom gaat Zwitserland zich oriëntee- ren in de richting van zijn naaste bu ren. De Zwitsersche Bondsrepubliek is een merkwaardig samenstel van Duitsch-, Fransch- en Italiaansch sprekende kan tons, waarbij als vierde variëteit nog is te noemen het RhAto-Romaansche kan ton Graubünden, dat zijn taal, het oude, rechtstreeks van het Latijn afstammende R3hto-Rommansche of „Ladinisch”, be gin 1938 als vierde officieele taal zag erkend. Het land is een voorbeeld van vreedzame samenleving n,aar aard en afstamming zeer verschilelnde volksdee- len, die echter door historische, tradi- tioneele, cultureele en economische ban den Iste4k tezamen wonden gqhouden Zijn geografische /positie plfeatst ,het voorts in letterlijken en figuurlijken zin boven de steeds roerige landen van Europa rondom. Niet alleen dat in Eüropa verschillen de tot nu toe neutrale landen hun cijns aan dezen oorlog moeten betalen, ook in de overzeesche gebieden is de Europee- sche tweespalt een bron van voortdu rende zorg. Neem b.v. Brazilië, het land van de koffie. De regeering is daar voornemens 16 millioen balen koffie op te koopen om deze voor een groot deel te verbranden en het resteerende te be stemmen voor het nieuwe plastische ma teriaal Cafeliet genaamd. Bij een zeer optimistische raming van het Enropee- sche verbruik dat echter voorloopig bijna geheel wordt uitgeschakeld zullen ten hoogste 24 25 millioen ba len koffie worden verbruikt. Het totaal van de nieuwe oogst 194Q—’41 en de oude voorraden bedragen in totaal 55 mil. balen. Teneinde nu een deel van deze koffie nog productief te maken, heeft men te Lao Paulo een fabriek ge bouwd, waar kunststoffen uit de koffie zullen worden bereid. De verwerkings capaciteit van deze fabriek kan op 4 mil. balen worden berekend. De presjflentsverkiezing in Amqrtka is nog niet uitgegroeid tot een reclame campagne dn (^noiot Amerikaanschen stijl, maar houdt toch de gemoederen in Amerika en ook in andere landen be zig. Reeds meermalen is er op gezin speeld dat de uitslag van deze presi dentsverkiezing een zekere wending in de houding van Amerika ten opzichte van de Europeesche oorlog zou kunnen beteekenen. Roosevelt wordt algemeen beschouwd als de man die wanneer En geland al te zeer in het nauw zou wor den gebracht misschien dadawerkelijk aan deze oorlog zou willen deelnemen. Daartegen verklaart de republikeln- sche candidaat Wilkie, dat hij als presl. dent nooit ook maar één Amerikaansche jongen naar eenige Europeesche oorlog zou sturen. Volgens Wilkie heeft pre sident Roosevelt de staatsschuld in Ame rika in deze zeven jaar met 23 rfiilliard dollar vermeerderd en zijn er ondanks de geweldige bedragen, voor werkverrui ming uitgegeven, nog steeds ruim 9.5 millioen werkloozen. Gedurende de laatste maanden staat Canada met zijn eigenaardige ligging als Britsch dominion in Amerika in het teeken der belangstelling. Canada vormt een integreerend deel van het Britsche rijk, maar de bevolking Is voor een deel op Amerika aangewezen. Ook de geo grafische positie van Canada is merk waardig. Het vormt als het ware de geografische overkapping van de Ver. Staten. Geen wonder, dat de steunpun- tenruil, welke thans tusschen Amerika en Engeland plaats vindt we denken speciaal aan New-Founland de be langstelling wekt. 2e PREDIKANTSPLAATS NED. HERV. KERK. Na een zeer lange pauze is thans in de vacature Ds. C. A. Paap beroepen D’|- W C. Heijboer te Ouwerkerk (Dui- goeden wile zijn en de voorschrifjten nauwgezet wenschen na te leven, als bij hen, die uitsluitend aan de verordenin gen wenschen te voldoen omdat zij an ders het risico loopen een zware straf te krijgen. Een goede adviseur in deze aangelegenheid is de rijwielhandelaar- hersteller, die zich omtrent de verlich- tingsvoorschriften voor zijn rijwiel nauw keurig van alles op de hoogte houdt en die zich zal beijveren de rijwielverlich- ting van zijn cliëntèle zoo goed moge lijk te doen zijn. Dezer dagen is zooals men reeds weet, wederom vanwege den Rijksinspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen een nieuwe publicatie gedaan omtrent In den handel gebrachte en door de rijksinspectie goedgekeurde afscherm- kappen, enz. Vele rijwielhandelaren in onze stad hebben zich bereids een aan tal van deze afls;chermkappen la^nge- schaft en tientallen van deze kappen zijn reeds op de rijwiellampen gemon teerd. Laat de verlichting van uw rij wiel dus iets te wenschen over, men vrage dan het advies van den rijwiel handelaar, die over goed afschermings- materiaal beschikt en die in staat is te adviseeren wat men moet doen, om aan de eischen van de wet te beantwoorden. Rr»r» oq rv/Ki-Pi- o en 4 zeep. 4 Maart 1940. Z DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1940 | | pagina 1