en BIJ 35 44 33 12 48 60 AClUBBlC uieieosuiaariiiDiieiieiL geen spreekuur M. KINGMA Verduisterings rolgordijnen i76 Groot Bal GEBRS.WOLKESÏÏ Westergoo 19 9 10 10 25 10 19 54 10 8 10 15 Raamgarnituren Dancing Boermans Tochtdekens - Plaids Overgordijnen Winkelsluiting te Bolsward 7.35 gesloten Voetzakken- Haardzeilen nog prima kwaliteiten en groote sorteeringen. Stadsnieuws E. OLDENZIEL 36gig Jaargang Zaterdag 21 September 1040 No 74 1 r 1 thane geweldigen den •R A15M Avan WKENBURG' S t 1 r t tit no. bestaat Vilt 2 bladen Porto Binnenland Ct. Buitenland 2J4 ct. Velours Pluchette Chenille Handweef Dinsdagsnummer Vrijdagsnummer LONDEN, DE GROOTSTE STAD TER WERELD. HEDEN EN VERLEDEN. OPPERVLAKTE en INWONERTAL DE BRAND VAN 1666. In de week van 21-27 Sept, worden de winkels om Wedtrom 'n \steklas attract!* Kaarten doorloopend geldig! Koper Brons-Koper lm. Eiken Vuurcomioren eerste keus kant en klaar vanaf Manchetknoopen per paar Dese week Veldflesschen nog een paar voor DE WERKZAAMHEDEN AAN DE BLAUWPOORT. Er begint nu langzamerhand eenige teekening te komen in de groote verandering, die het stads beeld hier zal ondergaan. De trot toirs zijn nu aan weerskanten bij na klaar en de bevloering van den rijweg vordert flink. Ook bij de nieuwe brug ontstaat thans een andere situatie. De scheepvaart is gestremd en met vereende kracht is in korten tijd een dam opgeworpen, waar over nu de zandwagentjes in ver sneld tempo het zand vervoeren. Onderwijl is men druk bezig de brug te monteeren en van! een dek te voorzien. Binnen niet te langen tijd zal dan het verkeer over de nieuwe brug kunnen worden geleid en kan met de afbraak van de oude brug en de doorgraving van het kanaal een aanvang worden gemaakt. n t. a.s. te WOMMELS Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. afgepast en per El BEDKRUIKEN diverse soorten vanaf Schuurpoeder ons bekend merk PLANETA Tandarts SNEEK s- n, :n :e te it ï- STOVEN best hout Nu nog Testen hoog of laag model SCHOENSMEER eerste soort groote doos Vuurstoofjes iets nieuws Tube Velpon lymt alles Met sluitpen Scheermesjes alleen de besten 10 stuks DE EVOLUTIE IN DE PIAN0B0UW. Wanneer we spreken van een piano, dan denken we onwillekeu rig aan een zware massieve kast, hoog en breed, waarin het speel apparaat is ingebouwd. Een piano was eert instrument voor een groot vertrek, de vulling van éen bepaal de hoek, maar zelden in overeen stemming met het meubel-interi- eur. /nachten en bijhouden van Boekhoudingen. 0 Belastlngreclames Q Opleiding Examens ACCOUNTANTSKANTOOR Leraar Boekhouden M.O. Gedipl. Belastingconsulent MARKTSTRAAT BOLSWARD TELEF. 425 As. ZONDAG 22 SEPTEMBER van nam. 5 uur tot ’saV. 10 uur m. medew. v. Lycle Griek en The Weekend Boys. Advertentlön per regel 10 cent 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no. 87926 te krijgen nog wel, Daarheen das: Zoekt uit en neemt mee! FILMAVOND IN DE DOELE. ALASKA, het woord zegt ons reeds, dat we hier met een Cana- deesche film te doen hebben en nog wel een film, die speelt in het gouddelversstadje Canitoga. De typhus die dit snel groeiende stadje bedreigt, kan alleen over wonnen worden door een goede drinkwatervoorziening en rondom dit werk speelt zich nu een kleine roman af. De leider van dit werk heeft te kampen met ongure elementen die het werk sabotteeren. In zijn woe de schiet Montstuart de sabotteur neer en moet vluchten. Hij wordt opgejaagd van. het eene stadje naar het andere, be zield door één gedachte: zich zelf te rehabiliteeren. Door een bijzon dere samenloop van omstandighe den komt hij eindelijk achter een nieuw complot dat de hoofdaanleg van de waterleiding bedreigt Met opoffering van eigen leven weet hij ten slotte dat gevaar te keeren. Een film vol spanning, waarin 1 bus Koperpoets 1 pot Wrijfwas samen. Petroleumlampjes verschill. maten Tuimellampjes GASKOUSJES voor staand en hangend licht. - GASGLAZEN Men moet van Londen wat méér weten, dan enkel, dat zij de Brit- sche hoofdstad is, om te kunnen beseffen wat het huidige oorlogs- tempeesf, dat boven de stad, is losgebarsten, voor de Londenaars beteekent. Allereerst iets over haar oppervlakte en inwonerstal. Men moet zich niet voorstéllen, dat de heden. Óp het einde der 13e Britsche hoofdstad een woon- complex is, dat in enkele weken Verduistering kapjes nieuw model Qg 2 stuks AU Kleerborstels zuiver haar thans AFSCHEID. Ds. P. Boerma te Bolsward hoopt Zondag 13 October a.s. af scheid te nemen van de Herv. Evangelisatie te Bolsward en Zondag 20 October d.a.v. zijn in- trede te doen te Oudeschoot c.a., na bevestigd te zijn door ds. J. C. E. van Herwerden van Groningen. oogenblik in het middenpunt der belangstelling niet het minst in die van de Duitsche legerleiding, menleving verwoesten zou zijn. Londen is de grootste stad ter wereld en telt zelfs nog iets meer inwoners dan heel Nederland^ n.L 8% millioen. Maar het plekje grond, waarop deze massa zit samengedrongen, is evenzeer aanzienlijk. De totale oppervlakte van de Londensche agglomeratie is immers bijna 1800 K.M.1, wat neerkomt op twee/ derden van onze provincie Drente; van uit gegaan dat een piano niet in de eerste plaats een meubelstuk maar een muziekinstrument moet zijn. Bij het meer technische ge deelte zijn 21] eveneens rationeel te werk gegaan. Daardoor zijn zij gekomen tot een totaal afwijkend instrument, dat in zijn uiteindelijke vorm als meubel, duidelijk laat zién dat het een muziekinstrument is. De vorm doet eenigszins aan een harp denken. De technische kant van deze nieuwe vinding laten we liever buiten beschouwing, dit is iets voor de meer deskundigen, maar waarop we zeer in het bijzonder willen wijzen is de klank en de aanslag. We hebben dit nieuwe instru ment dezer dagen in het piano- magazijn van den heer Timmer alhier mogen beluisteren en eerlijk gezegd versteld gestaan over de prachtige volle toon der bassen en het glasheldere timbre van de hoo. gere noten. Iedere muziekliefheb ber, die dit nieuwe instrument be luistert is verrukt over de prach tige toon, de buitengewoon soe pele aanslag en daarbij het zeer aparte model. Naar onze bescheiden meening stelt deze uitvinding alle piano’s van ander fabrikaat in de schaduw en dat zegt heel wat, als we na men noemen van Bechstein, Man- borg, enz. enz. Parelmoer Knoopen 6 dozjjn 0/1 gesorteerd ENSEMBLE FERRY IN DE DOELE. Volgende week Donderdagavond komt het ensemble Ferry een Ca- baret-avond geven in de Doele. De liefhebbers van goede caba- retkunst zullen zich deze gelegen heid, om zich eens kostelijk te amuseeren, niet laten voorbijgaan. Ferry zelf is de geestige confe rencier, zijn medewerkers zijn Bob Scholte, de bekende radiozanger, dan de bekende cabaretster Tini Lavell, bekend uit de Avro bonte trein. We noemen slechts te schla gers, Lambthdans, Bomp a» daisy, enz. Ten slotte behoort ook tot dit gezelschap Cor van Veen, de phe- nemonale piano- en accordeon- virtuoos. Een programma dus met eerste klas artisten. Dat dit ensemble naast Leeu warden, Sneek en Heerenveen ook Bolsward in dit tournee betrekt, is een verheugend feit en we hopen van harte dat een groote opkomst getuige moge zijn van waardee- ring voor goede kunst. VOORLICHTINGSCURSUS. Voor menige huisvrouw zal ’t in de tegenwoordige omstandighe den, nu vele artikelen onder de distributie vallen, langzamerhand een probleem worden om datgene wat ze nog kan krijgen zoo goed mogelijk aan te wenden. Nu b.v. het vet, boter en vieesch gerantsoeneerd zijn, wordt het steeds moeilijker de maaltijden zoo smakelijk en voedzaam mogelijk te bereiden. Daarom heeft de V. V. H. A, gemeend, dat het gewenscht zou zijn een voorlichtingscursus te organiseeren in koken en wasch- behandeling, aangepast aan de dis tributie. Op deze cursus zullen be voegde leeraressen ons leeren hoe we met onze gedistribueerde arri- kelen nog wonderen kunnen ver richten en hoe we onze wasch nog helder kunnen krijgen ondanks de zeep-schaarschte. Dit beoogt dus een cursus aan gepast aan de tegenwoordige om standigheden en de bedoeling is, dat deze lessen gevolgd kunnen worden door alle huisvrouwen, ongeacht staat of stand. Met het oog op de verduistering moeten de lessen gehouden wor den op middag en wel Dinsdags middags van 2 tot half 5 in de Chr. Huishoudschool. De duur des cur sus bedraagt 5 6 lessen en de eerste les zal gegeven worden op Dinsdag 1 October. De contributie bedraagt 5 cent per les. Dames, die aan dezen cursus wenschen deel te nemen, kunnen zich vóór 25 September opgeven bij een der adressen in de adver tentie vermeld. oppervlakte volkomen met bom men om te woelen, Is geen eenvou dige opgave. De Londensche In de laatste jaren !s, wat kleur en ook wat afmeting betreft, daar in eenige verandering gekomen en speciaal ten behoeve van de nieuw gebouwde woonhuizen met de ka mers van kleinere afmetingen werd ook de piano kleiner van vorm. Deze inkrimping kwam evenwel niet den klank ten goede. Iedere musicus weet, dat om een volle' toon voor de bas te krijgen men als eerste vereischte een zoo lang mogelijke bas-snaar moet nemen. Men heeft dit trachten te onder vangen door de z.g. kruissnarige piano, maar steeds bleef de piano nog het meubelstuk en pas in de tweede piaats een instrument Het zijn twee Haagsche piano- bouwers geweest, die geprobeerd hebben aan al die moeilijkheden een andere wending te geven. De heeren Rippen hebben de zich voordoende problemen opnieuw bekeken en zijn er onmiddellijk naderd werd in één dag, n.l. bij de gen in vlammen op; ze bevatten meer dan 400 straten en sloppen; 87 parochiekerken gingen even eens ten gronde; de schade werd op 130 millioen gulden geschat; thans duidt nog een gedenkteeken de plek aan, waar het verwoesten de vuur begon. De stad werd in betere vormen enin steen herbouwd. Md. 25 prima witte Enveloppen thans opening van luchtslag. Wanneer men hoort en leest van de verliescijfers in Londen verliescijfers in levens dan moet men deze beoordeelen naar de bijzondere Londensche om standigheden. Toen het luchtbom- bardement begon, vielen op één dag 400 dooden, maar toen ’t ele ment der verrassing was geweken, daalde het verliescijfer, al zijn ons daarvan slechts vage gegevens bekend, enorm. Men moet niet ver geten, dat in een wooncentrum als dat van de Britsche hoofdstad da gelijks rond 250 menschen hun natuurlijken dood sterven. Of dit getal tijdelijk met enkele tiental len per dag wordt verhoogd, is hoe vreeselijk ook het lot moge zijn voor de getroffenen en de na bestaanden van weinig betee- kenis voor het geheel van het ge meenschapsleven. Maatschappen De stad Londen staat op het lijk bezien zijn de materieele ver woestingen veel erger, omdat ze de economische orde in een sa- van millioenen men schen, destrueeren. Londen heeft reeds eerder In de geschiedenis groote rampen ge kend. De stad is verscheidene ma len afgebrand, in de 9e eeuw zelfs viermaal (verwoestingen der Noormannen). Maar Londen had toen nog niet de beteekenis van eeuw telde ’t 4Ö.000 inwoners, doch om- streeks 1660 reeds een half mil- tijds vanuit de lucht volkomen te Hoen. We noemen dat jaartal, om dat er in 1665 een pestepidemie Londen teisterde, waardoor 70.000 menschen stierven, meer dus dan een tiende deel der bevol king. Het jaar daarop trof het nood lot de stad in een anderen vorm. Op den 2en Sepember 1666 brak in een bakkerswinkel in Pudding lane bij London Bridge een brand uit, welke zich door een storm de bebouwing vaneen dergelijke achtigen wind snel verbreidde en n- -x vJer aanhield. In deze da gen brandden vier vijfde deel der stad volkomen af. Ruim 13.200 agglomeratie meerendeels houten woningen gin- bestaat uit tal van gemeenten; ze is ontstaan uit den samengroei van meer dan 100 steden, voor steden en dorpen. In 1899 werd heel dit gebied verdeeld in 28 „boroughs”, met elk een mayor (burgemeester), een aiderman en een council. De oude stad, de city, tegenwoordig het centrum van het zakenleven en het vertier, heeft een oppervlakte van 270 H.A., dus van slechts 2.7 K.M.2; het graaf schap Londen is groot 302.9 K.M.’ en telt bijna 5 millioen in woners. Het z.g. Groot-Londen vormt slechts voor wat het poli tioneel bestuur aangaat, een een heid. De grenzen van Groot-Lon den vallen n.l. samen met die van het London Police District Bin nen deze grenzen valt dus alles, houdt DINSDAG 24 September dat gelegen is binnen een cirkel, waarvan de straal, getrokken vanuit Charing Cross, d.i. het hart der city, 15 Engelsche mijlen lang is, plus nog negen gemeenten buiten dezen cirkel De bevolking woont in de voor steden; de city is geleidelijk ont ruimd ten behoeve van kantoren, magazijnen en oorden van ver maak en ontspanning. Langs de oevers van de Theems, binnen de oude stad, liggen de befaamde dokken. Ten zuiden van de Theems treft men talrijke fabrie ken aan en complexen van arbei derswoningen; de scheepswerven zijn vooral in Poplar geconcen treerd. Daar is ook veel metaal industrie. In de arbeiderswijken heerscht vaak groote armoede. Vele industrieën, vooral in de con- fectiearbeid, lederbewerking en in de meubelindustrie, kennen het verwoestende stelsel van „uitge geven” werk, dat neerkomt op slecht betaalden huisarbeid in zeer ongunstige hygiënische omstan digheden. Het is thans niet voor het eerst, dat de hoofdstad van het Britsche rijk van aanvallen uit de lucht heeft te lijden. Reeds in den oor log van 19141918 onderging de bevolking de teistering van bom aanvallen; het totaal aantal doo- delijke slachtoffers bedroeg in die jaren, 524, een cijfer, dat nu be- Een fijn sigaartje voor den meneer Een stevige pruim voor den man Die tijdens het werk liefst kauwende is, En 's avonds wel roken kan; Een heerlijk Cig’retje voor 't jonge geslacht, Voor moeder, de vrouw, koffie, thee 't Is alles bij EERDMANS GUMMIE ZOLEN extra sterk per paar THERMOSFLESSCHEN - 1 L. EQ vanaf «52 Pakjes Blauwsel prima soort 3 stuks IU natuurlijk de liefde een niet onbe langrijke rol speelt We verwachten ook nu weer een volle Doelezaal. Verduistering papier 140 cM. breed «e per Meter lv Tandpasta groote tube iets fijns 2 blokken CAMFER LEEUWARP5N Op bon van uw dokter Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 451 HAWEKO I i- DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen De Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1940 | | pagina 1