Buitenlandsche Revue. De Oorlog. 1 Welke dlMuliebonnen i; hebben nu waarde? De Bolswardsche Courant en Westergoo Uit den Omtrek. Stadsnieuws. Toen het spek een dubbeltje kostte.... Behoefte en verlangen zijn twee. 36= Jaargang Dinsdag 1 October 1940 No. 77 DIXI. z er Dinsdagsnummer Vrijdagsnummer landen wordt meer schapen- dan rund- vleesch gebruikt Ik denk in deze da gen nog wel eens terug aan ’n jaar of acht geleden, toen de crisis zijn diepte punt had. Vleesch was toen weinig waard en het vette spek kostte toen 15 cent per pond. De slagers raakten het niet kwijt. Ze hingen heele zijden spek aan hun deuren en stelden dit kostelijke voedsel ad 10 cent per pond voor wer- keloozen beschikbaar, maar algemeen was de klacht, dat het niet gekocht werd. De werkloozen, meenden wel op wat beters recht te hebben. Ik critiseer hun mentaliteit niet, ze is gelijk aan die van de meesten onzer. We waardee- ren niet, wat we rijk zijn, maar verlan gen hevig naar het onbereikbare. Laten we ons aanpassen aan de verhoudingen van den dag en van deze maken, wat er van te maken is. afbraak 'rijpe wereld in de plaats waar van Duitschland en Italië een betere toe komst zullen bouwen. Noorwegen kan en zal daarbij de rol spelen, die het gezien zijn politieke positie en de waarde van zijn volkskracht en zijn huishouding toe komt 27 Sept. Terwijl de heer J. F. v. G. alhier op ’t land aan ’t werk was, is zijn fiets gesto len. De dief had de lantaarn enz. ver donkeremaand en de fiets voor f 10. in Leeuwarden verkocht. De kooper had echter argwaan en belde de fabriek op, waar de fiets weg was. Zoo bleek dat het nummer aan een rijwielhandelaar in Arum was gezonden en daar die weer wist aan wie hij de fiets had verkocht, kon de eigenaar haar dadelijk weer te rug halen. Het is echter een schadepost voor de heer v. G. omdat hij f 10.— moest betalen en vele dingen van de fiets af misten. SNEEK DOOR DE DUISTERNIS TE WATER GERAAKT. Als gevolg van de duisternis zijn Za terdagavond alhier vier personen te wa ter geraakt. De heeren P. de V., W. C. en D. geraakten omstreeks 12 uur in de Wip. Na een tijdje in het vieze water van dit grachtje te hebben rondgezwommen werden ze ongedeerd op het droge ge bracht. Op de Bothniakade liep de heer J. D., toen hij uit een aldaar gevestigd café kwam, in de diepe gracrt aldaar. De heer Boot, die op dit ongeval opmerk zaam werd gemaakt, sprong onmiddel lijk te water en slaagde er in den dren keling in veiligheid te brengen. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. ARUM. FIETS GESTOLEN EN TERUG GEKREGEN. WITMARSUM De collecte voor de Reclasseering heeft te Witmarsum f 32.06 opgebracht. JONGE BOERENBOND. Vrijdagavond kwam de afd. Bolsward der Kath. Jonge-boeren-organisatie- bo vengenoemd, in eerste vergadering in dit seizoen bijeen, in de zaal Teerenstra. Voor den aftredenden secretaris, den heer E. Witteveen, werd gekozen de heer F. Hettinga. Het scheidende bestuurslid dat wegens huwelijk de J.B.B. moet ver laten, werd hartelijk dank gebracht Advertentiën per regel: 10 cent 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no. 87926 BENOEMING. Tot directrice der Chr. Landbouw- huishoudschool te Hardenberg is be noemd mej. A. E. L. van Erkel, leerares aan de Chr. huishoudschool alhier. VOETBAL. Freno-C, A. B. 3-3. Zondag j.l. fietste C. A. B. 1 met een onvolledige ploeg naar Franeker, om daar de eerste competitiewedstrijd te spelen tegen Freno. Over het algemeen Is er goed gespeeld, jammer, dat de fortuin C. A. B. niet mee was, terwijl Freno tweemaal fortuinlijk doelpuntte. Over de wedstrijd het volgende: Het eerste half uur wegen beide par tijen goed tegen elkaar op, in deze periode krijgt C. A. B. 3 schitterende kansen, doch even zooveel malen weet Freno nog juist op de doellijn te redden. Freno daarentegen weet door goed door zetten van onzen ex-spil J. Bosma twee maal te doelpunten. Het laatste kwartier voor rust is C. A B. beslist sterker, doch hoe hard er ook gezwoegd wordt, het wil niet lukken en met een 2-0 voor sprong voor Freno gaat de rust in. Na rust zet C. A. B. direct alles op alles en al spoedig weet A. Hoekstra door een goed aangegeven bal van J. de Jong te doelpunten, even later loopt S. Bosma door alles heen en weet door een fraai doelpunt de stand gelijk te ma ken. Freno Is nu even de kluts kwijt, on ophoudelijk zweeft de bal op de Fr.-helft doch de achterhoede weet verder gevaar te voorkomen. Dan een doorbraak van Freno, een hard schot, van der Zee redt fraai, doch maakt jammer genoeg direct daarop een blunder, die C. A. B. op nieuw een achterstand bezorgt. Niet ontmoedigd echter trekt C. A. B. weer ten aanval en wanneer W. Hoek stra een kwartier voor het einde een hard schot inzendt, hetwelk de keeper niet direct onder contröle kan krijgen, is A. Hoekstra er als de kippen bij en opnieuw Is de stand gelijk. Alles wordt nu op den aanval gezet, Anholt en zelfs Eekma gaan mee naar voren, doch gedoelpunt wordt er niet meer. Met 3-3 komt het einde. sticht. De „Berliner Börsenzeitung” stelt in ’t licht, dat de basis van deze nieuwe vormgeving gelegen Is in de liquidatie van het oude politieke systeem in Noor wegen, d.w.z. in de ontbinding der oude politieke partijen en de definitieve uit schakeling van het Koningshuis, welks denken en zien star gericht waren op Londen. Wat zich thans voltrekt, zoo schrijft het blad, is eenvoudig een epi sode in de ineenstorting van een voor Wanneer de Europeesche oorlog nog i enkele maanden voortduurt, bestaat er 1 groot gevaar, dat de geheele wereld in vuur en vlam komt te staan. Profiteerend van de gelegenheid tracht i Spanje eenig voordeel te slaan uit den strijd tusschen Duitschland en Engeland. Gibraltar, dat is de naam, die momen teel spookt door heel veel Spaansche hoofden. Als compensatie voor den steun die men in Spanje van dé As-mogendhe. den verwacht en het kleine beetje hulp dat men zelf zal kunnen geven, ligt na tuurlijk de beheersching van de Middel- landsche Zee door Italië. Gibraltar is evenwel ook voor Engeland van buiten gewoon belang. We willen daarop voor vandaag niet dieper ingaan, ook al om dat we deze kwestie meermalen belicht hebben. Van veel grooter en ook vèrstrekken- den omvang is het dezer dagen tusschen Duitschland, Italië en Japan gesloten verdrag, waarbij we als een der kardi nale punten van overeenstemming op merken, dat de As-mogendheden, dus Italië en Duitschland zullen zorg dragen voor de nieuwe wereldorde in Europa, terwijl Japan dit voor de Aziatische ge bieden in orde maakt. Allemaal goed en wel, zult ge mis schien zeggen, maar dan dient toch eerst Engeland geheel ten onder gebracht. Natuurlijk, maar daarover bestaat in Duitschland en Italië niet de minste twij fel. In de jongste bijeenkomst tusschen de Duitsche en Italiaansche leiders is niet alleen gesproken over de militaire pro blemen gesproken over de totale her- schaping, politiek en economisch, wel ke zal plaats vinden, wanneer Engeland zich heeft overgegeven. Op de|n dag, waarop dit geschiedt en het zal geschie den, zoo geeft men met grooter beslist heid dan voorheen te kennen, zullen de leiders van de nieuwe machten volko men gereed zijn om de nieuwe wereld- constructle dp te bouwen. De tijd van een mogelijke compromis vrede Is voorbij. Nu evenwel door het drie-mogendheden-pact Duitschland- Italië-Japan de doelstelling der As-mo- gendheden zich ook uitstrekt tot de an dere werelddeelen, komt de positie van Amerika meer en meer in de belangstel ling te staan. De uitbreiding van de oorlogshandelingen tot gebieden, die tot dusver buiten de krijgsverrichtingen ble ven, hebben zelfs in Amerika eenige on gerustheid gewekt. Bij meer dan een ge legenheid heeft de minister van buiten- 1 landsche zaken Cordell Hull de verkla ring afgelegd, dat het streven van Ame rika gericht is op de handhaving van de status quo, d.w.z. de bestaande toestand te consolideeren. 1 Dit heeft vooral voor Ned.-Indlë groo- te beteekenls. Verschillende berichten uit Berlijn wekken thans den indruk, dat we staan aan den vooravond van sensatio- 1 neele gebeurtenissen. Doelt men hier op 1 een gewapend conflict tusschen Amerika en Japan? 1 Volgens verschillende Japansche bla- 1 den zijn de betrekkingen tusschen Ame- 1 rlka en Japan aanzienlijk verscherpt. Een ander blad schrijft dat Japan niet mag aarzelen tegen de Ver. Staten tot een i offensief over te gaan. Wanneer we hiernaast afdrukken de officieele ver klaring van den Japanschen Minister- President, dan blijkt deze toch heel wat i minder oorlogszuchtig. In dit stadium, aldus Prins Konoje, komt er geen wijzl- ging In de politiek van Japan, dat niet in den oorlog betrokken wil worden. i Japan zal niet aan den Europeeschen oorlog deelnemen en geen enkel ander land aanvallen. Japan heeft zijn houding jegens de Vereenigde Staten niet gewij- zlgd en heeft niet de hoop opgegeven BRITTEN ZOUDEN BLOKKADE VAN MADAGASCAR VOORBEREIDEN. Telegrammenwisseling van den gouverneur-generaal met Lon den en Vichy. GENEVE, 30 Sept (D.N.B.) Vol gens een bericht uit Vichy maken de En- gelschen aanstalten om het eiland Ma dagaskar te blokkeeren. De Fransche minister van koloniën, admiraal Platon, heeft gisteren van den gouvemeur-ge- neraal van Madagaskar, Cayla, een ra- riogram ontvangen, waarin deze de Fransche regeering op de hoogte brengt van deze Engelsche voornemens. Volgens dit bericht heeft een Britsch telegram uit Londen den gouverneur- generaal er van in kennis gesteld, dat zoolang de instructies van de Fransche regeering te Vichy op het gebied van Madagaskar worden uitgevoerd, de zee verbindingen tusschen het eiland en de overige wereld door Groot-Brittannië worden afgesneden. Een verbetering van den toestand op het eiland is af hankelijk van de vraag, of het lokale bestuur bereid is met Groot-Brittannië samen te werken. De Fransche gouver neur-generaal van Madagaskar heeft Nog nooit tevoren heb ik me zoo voor het vegetarisme geïnteresseerd als thans en dagelijks verzucht ik: ach, waren er toch maar méér vegetariërs 1 Mijn be langstelling is minder ingegeven door ethische overwegingen dan wei door eetoverwegingen. De zaak is n.l., dat ik vele appelboomen in den tuin heb staan, die van dit jaar een overvloedigen zij het niet heelemaal wormsteekvrijen oogst hebben opgeleverd. En nu denk ik zoo: waren er meer vegetariërs, dan zou ik in deze appelen een kostbaar ruil object hebben tegen vleeschbonnen, want van appelen heb ik veel te veel en van vleeschbonnen te weinig. Voor de vegetariërs staat de zaak omgekeerd. Indien er onder mijn lezers soms nog een vegetariër mocht zijn, die nog geen ruilovereenkomst met een carnivoor sloot, dan houd ik mij aanbevolen. Want ik zie de toekomst, voor wat mijn maaltijden betreft, met zorg tege moet en ik betrap er me zelf tusschen- beide op, dat ik mijn oude poes met heel andere oogen bekijk dan vroeger. Het beest schijnt het te bemerken, want hij houdt me in de gaten en slaapt nog maar met één oog, als ik in haar buurt ben. Tot no gtoe heb ik me vrij goed kun nen schikken in de distributiebepalin gen, maar de ons en dus ook mij toege meten portie vleesch is me tegengeval len. Het eerste bericht daaromtrent kon digde aan, dat deze portie een pond per week en per persoon zou zijn en dat bloed- en leverworst „vrij” zouden blij ven. Dat laatste bleek echter niet juist te zijn; worst en andere vleeschwaren voor de boterham zijn slechts te bekomen op een vijfde deel van den vleesch-week- bon. Voor echt vleesch blijft er derhalve slechts vier/vijfden van den bon be schikbaar. Maar vleesch wordt slechts geleverd met been. Laten we zeggen, dat het stuk been een ons weegt, dan blijft er drie ons vleesch over. Doch dat vleesch moet worden gebraden en er moet jus zijn voor de aardappelen en groenten. We hebben dus vet noodig laten we zeggen een ons per persoon en per week en dat vet kost ons weder om een/vijfde van den vleeschbon. Het restant van den bon zal me dus waar schijnlijk niet meer dan twee ons vleesch per week opleveren. Als ik me nu zit te vergasten aan mijn twee ons vleesch, gedeeld door zeven (dagen van de week) dan zit mijn trouwe Belgische herders hond, die óók een carnivoor is, maar niet in de distributie valt, zijnde hij als hond-alleen in huis, me met meewaar dige blikken aan te kijken en dan ben ik zoo slecht nog niet, of ik schuif hem mijn portie toe. Laat ik nu ophouden met te spotten over een toch eigenlijk ernstige zaak ik heb in bovenstaande regelen slechts een klacht tot uitdrukking willen bren gen, welke men in deze dagen in dui zend toonaarden hoort zingen. Nu ik daarmee het hart van mijn lezer heb ge stolen, wil ik hem verzekeren, dat het alles toch eigenlijk niet zóó erg is als wij in onze dagelijksche gesprekken willen doen hooren. Zeker, het zal zaak zijn om ons te beperken en te behelpen, maar het is nu eenmaal oorlog. We moeten de zonzijde der dingen zoeken. Ik had het daar straks over de vegeta riërs. Die menschen eten nimmer vleesch of vet en blijven er even gezond bij als wij; ja, ze zeggen, dat ze er gezonder bij blijven. Matigheid in het gebruik van vleesch en vet zal zeker niemand scha den, al moet worden toegegeven, dat degenen, die een uitzonderlijk zwaren lichamelijken arbeid hebben te verrich ten een behoorlijke portie vet moeilijk kunnen ontberen. Vergeten we ook niet, dat we op meerdere wijzen ons rantsoen kunnen vergrooten. Van onze portie boter kun nen we misschien nog wel een stukje besparen om daarmee het lapje vleesch te doen braden; dan hoeft er geen vet van den vleeschbon te worden gekocht. Honderd en vijftig gram bloedworst kunnen we bekomen op den bon van honderd gram, welke voor de fijne vleeschwaren Is bestemd. Een opgebak ken plak bloedworst smaakt heerlijk bij het middageten en voor de boterham is altijd nog kaas verkrijgbaar. Schapen- vleesch en -vet is eveneens een vrij arti kel, dat in den handel weinig voorkomt, maar schapenvleesch is heerlijk en aan deze spijs zullen we best kunnen wen nen. Het is een Nederlandsche eigen wijsheid, welke ons van het schapen vleesch verwijderd houdt, in vele Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD dat de betrekkingen met dit land kun nen worden geregeld. Minister von Ribbentrop heeft de doelstelling van h'd pact als volgt om schreven: Dit pact is niet gericht tegen een ander volk, ooch uitsluitend tegen die wereldophitsers en onverantwoorde lijke elementen in een overige wereld, die naar een verlenging of uitbreiding van dezen oorlog tegen de werkelijke belangen van alle volkeren streven. Het onderteekende pact is een mili tair bondgenootschap tusschen drie der machtigste staten der aarde. Het moet dienen om een rechtvaardige ordening te verkrijgen, zoowel in de Europeesche als in de Groot-Aziatische ruimte. Het moet echter in de eerste plaats ertoe bij dragen om de wereld zoo Spoedig mo gelijk den vrede weer te geven. Daarom zal elke staat, die met de bedoeling de vreedzame betrekkingen tusschen de volken te herstellen tegenover dit pact staat, oprecht en dankbaar verwelkomd en tot medewerking aan de politieke en economische hervorming worden uitge- noodigd. Elke staat echter, die het voor nemen zou hebben zich in de eindphase der oplossing van deze vraagstukken in Europa of Oost-Azië te mengen en een staat van dit driemogendhedenpact aan te vallen, zal het hoofd hebben te bieden aan de totale vereende kracht der drie volkeren, ruim 250 millioen zielen. Daar mede zal dit pact in elk geval dienen tot herstel van den wereldvrede. Ondanks deze stellige verzekerin gen leeft er onder de belanghebbenden toch een zekere vrees, dat de nieuw ge schapen toestand tot een conflict zal uit groeien. Vooral de landing van Japan sche troepen in Fransch Indo-China, een der programma-punten van de Aziati sche ordening, waarbij geheel China in de macht van Japan moet komen, brengt weer nieuwe problemen ter tafel. Wie maakt het Tsjang Kai Sjek mogelijk de weerstand tegen den Japanschen indrin ger zoolang met succes tegen te houden? De oorlogsindustrie van Frankrijk, En geland, Rusland v Amerika. De beide eerste landen zijn nu uitge schakeld, maar Rusland is nog steeds een onberekenbare factor. We dienen daarbij te bedenken, dat de strijd in China ook voor een groot deel de strijd van ’t communisme tegen de autoritaire levensbeschouwing, zooals Japan die voorstaat en dat reeds daardoor het Chi- neesche verzet door Rusland werd ge steund. De indertijd al hoog opge schroefde samenwerking tusschen Rus land en Duitschland, toen het ging over de verdeeling van Polen, was meer een kwestie van eigenbelang en daarvoor heeft men toen tijdelijk het groote ver schil in levensopvatting aan kant gezet, maar die tegenstelling bleef en hoe meer ’t autoritaire systeem aan invloed wint, hoe meer het communistische Rusland paraat moet staan, die levensopvatting te verdedigen. Eigenaardige berichten worden dienaangaande gepubliceerd. Volgens officieele Chineesche kringen heeft China de toezegging ontvangen, dat het ondanks het driemogendheden pact, verdere steun van Rusland tegen Japan zal krijgen. China is besloten den strijd voort te zetten, ongeacht welke consequenties dat zal hebben. Daarente gen schrijft het Japansche legerblad, dat, indien de Vereenigde Staten ook nu nog zullen voortgaan China te steunen tegen Japan, dit zou worden beschouwd als ’t motief voor het inwerkingtreden van het bondgenootschap met de Asmogendhe den. In dit verband krijgt de Amerikaan- scne maatregel om ijzer en staalscnroot alleen nog uit te voeren naar Engeland en het Westelijk halfrond, meer dan ge wone beteekenls. Bovendien heeft de Regeering van de Vereenigde Staten aan Fransch Indo-China alle beschikbare hulp met wapenen, met uitzondering van deelneming aan den oorlog, toegezegd, onder voorwaarde, dat de Fransche ko lonie de strijd tegen Japan doeltreffend zal voeren. Uit alles blijkt hier de meer dan ge spannen toestand die elk oogenblik tot uitbarsting kan komen. Ten slotte nog-lets over de nieuwe or de die thans reeds In Noorwegen is ge- Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 o THEE EN KOFFIE. Van 28 Sept, o tot en met 8 Nov. wordt op bon 114° 75 gram thee of J4 Rond koffie be- schikbaar gesteld. SUIKER. Van 29 Sept, tot en met o 25 October wordt op bon 109 1 kg suiker beschikbaar gesteld. I o VLOEIBARE BRANDSTOFFEN, o J* Voor afleveren of koopen van vloei- o bare brandstoffen (benzine, petro- leum, spiritus enz.) zijn speciale dis- o tributiebons noodig. Van 9 Sept tot en met 3 Nov. kan men op het zegel j „Periode VI” 2 liter petroleum koopen. J BROOD. Von 30 Sept tot en mei 6 October worden op de met 8 genum- j merde dubbele bonnen van het nieuwe Broodbonboekje tezamen 2/2 kg rog- gebrood of 2 kg aqder brood per per- o soon verkrijgbaar gesteld. De bonnen die op 6 October nog niet gebruikt J i zijn blijven voorts tot en met 8 Oc- J tober a.a. geldig. VLEESCH EN VLEESCHWAREN. I Van 30 Sept. t.m. 6 Oct. bon „02 Vleesch” van de vleeschkaart: een ons i vleesch, been inbegrepen of 1 rantsoen vleeschwaren; bon „02 worst, vleesch- waren”: 1 rantsoen vleeschwaren. Niet gebruikte bonnen zijn geldig tot J J en met 13 Oct,, echter niet voor het J J betrekken van vleesch of vleeschwa- ren in hotels, restaurants, enz. BOTER, MARGARINE en VET. Van 24 Augustus tot en met 18 Oc- tober geven de bons 05 tot en met 12 van de boterkaart elk recht op het koopen van een i/2 pond boter, bons J J o 05, 06 en 07 van de vetkaart elk recht op het koopen van /2 pnd margarine of boter, bon 08 van de vetkaart recht 1 op het koopen van een l/2 pond ge- J J smolten spijsvet of boter, bons 09, 10, J o 11 en 12 van de vetkaart elk recht op het koopen van een l/2 pond boter met J J 10 cent reductie per y2 pond. J Verder mag geen room, op welke wijze ook vervaardigd, en voor wel- J J ke doeleinden ook bestemd, worden k betrokken, tenzij op dokters advies. IGRUTTERSWAREN. Tot en met 11 4 October 1940 geeft de met 71 ge- Jnummerde bon van het algemeen dis- tributiebonboekje recht op het koopen van 2J4 ons tarwebloem, of tarwe- J meel of boekweitmeel of roggebloem of roggemeel of zelfrijzend bakmeel. Bon 41 geeft tot en met 4 October Jrecht op het koopren van 250 gram rijst of rijstemeel of rijstebloem. I Bon 54 geeft tot en met 4 October Irecht op het koopen van 250 gram ha- j J vermouth, havervlokken, gort of grut- k J ten. 4 J Bon 28 geeft tot en met 1 Novem- ber recht op het koopen van 100 gram j maizena, griesmeel of puddingpoeder. 4 k Bon 15 geeft tot en met 1 Novem- 11 ber recht op het koopen van 100 gram j macaroni, vermiselli of spaghetti. j J 3 ZEEP: Bon 104 geeft tot en met <k 18 Oct. recht op 150 gram toiletzeep J (nieuwe samenstelling) of 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep J o of 250 gram zeeppoeder of 125 gram J zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende k waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep. Van 31 Aug. tot en met 31 Dec. k geeft bon 116 van de bij de textielkaart gegeven extra-bonnen recht op 50 gram scheerzeep of één tube scheer- k crème of een pot scheerzeep. ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦Mt DE JONG s NIEUWSHLAD waarin Qpgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1940 | | pagina 1