Welhe dMiiebonnen j: 4 Buitenlandsche Revue. De Bolswardsche Courant en Westergoo hebben nu waarde? n Uit den Omtrek. Stadsnieuws. De invloed van het 3-mogendhedenpact. Dinsdag 8 October 1940 36— Jaargang No. 79 Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD HOE LANG ZAL DE OORLOG DUREN? en: Md. MAKKUM. 11888.— -11800.— -11800.— - 11633.— - 11450.— Dinsdagsnummer Vrijdagsnummer „Vereenigingsbelangen” zeer breedvoe rig besproken. De bestuursverkiezing vorderde heel wat tijd. Ten slotte werden de heeren J. Vogelzang en K. Falkena herkozen, ter wijl de heeren P. Brandenburg en K. Kingma als bestuursleden werden geko zen. De functies zullen onderling ver deeld worden. ƒ1286.— - 1275.— - 1230.— - 760.— ARUM. VERGADERING V.V. „ARUM”. 4 October 1940. Heden had onder voorzitterschap van den heer W. Dljksma de algemeene ver gadering plaats van de voetbalvereeni- ging alhier. Uit het verslag van den penn., den heer P. Park blijkt, dat de inkomsten be droegen f255.08 en de uitgaven f226.45 alzoo een voordeelig saldo van f28.63. Er is besloten aan de nieuwe compe titie deel te nemen, maar er zullen nieu we leden moeten toetreden, waarvoor gewerkt zal worden. Tot bode is benoemd de heer S. F. Huizinga. Tot leden der kascommissie de heeren P. Tjeerdema, Tj. Epema en A. Sinnema. Tot bestuursleden werden bij accla matie herkozen de h.h. M. R. Hiemstra, DE DUISTERNIS. Vorige week is een Bolswarder door de duisternis misleid bij de brugleuning aan de Sneekerstraat in de gracht geloopen. Na veel moeite wist men den drenkeling weer bij den wal op te trek ken. Met de schrik en ’n nat pak is deze drenkeling er dus nog goed afgekomen. Ook moet er Zondagavond iemand van het Hoog Bolwerk met het natte ele ment kennis hebben gemaakt Ook hier was spoedig hulp aanwezig. Voorzichtigheid bij duisternis blijft dus geboden. LYCURGUS-WILHELMINA Vorige week kwam de gymnastiekver- eeniging bovengenoemd in ledenverga dering bijeen en wel in de bovenzaal van „De Wijnberg”. De heer J. Vogelzang, voorzitter, opende Ide bijeenkomst met een kort woord, waarna het verslag van de secr.esse, die wegens ziekte absent was, door een der anderei bestuursleden werd gelezen. Vervolgens werd het punt waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel ai Telefoon No. 451 de Vereen. Staten zóó duidelijk voor de consequenties van een nog verder gaand ingrijpen in den oorlog, ten gunste van Engeland, dat men zich in Washington nog wel eens tweemaal bedenken zal, alvorens een handeling te verrichten, welke de gezamenlijke afweer der drie verbondenen ten antwoord zou krijgen. Maar lateif we het goed begrijpen, dat er voor het oogenblik niets is ver anderd in het oorlogsbeeld en dat we ernstig rekening hebben te houden met de mogelijkheid van een langdurigen oorlog. Het Nederlandsche bestuur treft daarvoor in samenwerking met de Duit sche autoriteiten de vereischte maatre gelen. Zoo is er b.v, een doelmatig teeltplan opgesteld voor het volgende jaar. Maar ook ieder persoonlijk moet ter zake zoo zorgzaam zijn als mogelijk is. De kleine houdbare reserves aan voedsel, welke particulieren bezitten, dienen te worden bewaard.’ En iedereen, die over een hoekje grond beschikt, dient te overwe gen, hoe hij dat het best dienstbaar kan maken. Daarvoor Is het nu de geschikte tijd. UITSLAG AANBESTEDING. Uitslag aanbesteding van den ver bouw aan de boerderij, bewoond door den heer P. Kramer te Nijland, voor re kening van het Wijbenga-leen te Bols- ward, behoudens nadere goedkeuring: Inschrijving bouwwerk: B. van der Zee, Sneek E. Statema, Bolsward A. de Boer, Bolsward R. Visser, Workum H. Bleeker, Parrega Begrooting ƒ11312. Inschrijving schilderwerk: O. Zelle, Bolsward H. Veldman, Bolsward A. de Groot, Bolsward Gebr. Zietsma, Nijland Begrooting ƒ1100.—. COLLECTE HOOGELAND. De opbrengst van bovengenoemde collecte is f76.—. Advertentjën per regel 10 cent 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no; 87926 Te Berlijn vestigt men er speciaal de aandacht op, dat de voorlaatste ont moeting tusschen Adolf Hitler en Benito Mussolini in Juni plaats vond op een oogenblik, dat Frankrijk reeds voor de ineenstorting stond. Ieder begrijpt, waarop deze zinsnede doelt en we ver onderstellen, dat ook hier de wensch de vader van de gedachte is. Ook de activiteit van Spanje wordt de laatste weken met belangstelling ge volgd, niet omdat Spanje als militaire kracht voorloopig wat in te brengen heeft, maar misschien als strategisch doel voor de as-mogendheden wel eeni- ge beteekenis heeft. Speciaal denken we daarbij aan de sterke Engelsche vesting Gibraltar. We hebben deze kwestie in een vorige revue uitvoeriger behandeld en sedertdien is ter geen wijziging inge treden. Weest zuinig met de reserves KWEEKT NIEUWE! Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal Dan komen we aan de kabinetswijzi ging in Engeland. Ruim één jaar nadat Chamberlain in het Engelsche lagerhuis de verklaring voorlas, dat Engeland zich in oorlog met Duitschland bevond, is de 71-jarige Brit- sche premier afgetreden en vervangen door sir John Anderson. Voorts is de vroegere matroos en arbeidersleider Be- vin in het oorlogskabinet opgenomen. Bovendien heeft Churchill zijn kabinet nog enkele andere reorganisaties doen ondergaan, die er volgens Engelsche deskundigen op wijzen, dat de oorlog intensiever zal worden gevoerd. Wan neer Engeland zijn toezegging, dat zeer binnenkort de overwonnen en bezette landen weer vrij zullen zijn, wil inlossen wordt het langzamerhand ook eens tijd dit in daden om te zetten. Van zeer groot belang op het verloop van dezen oorlog is de houding van Amerika. Men heeft de laatste weken, in ver band met het drie-mogendheden-pact Duitschland-Italië-Japan, wel eens de meening gelanceerd dat het voor Ame rika niet mogelijk zal blijken, buiten dit Europeesche conflict te blijven. De nieuwe richting in de Japansche politiek raakt verschillende Amerikaan- sche belangen in de Zuidzee. Allerlei geruchten doen de laatste we ken de ronde, maar de pertinente ver klaring van den Amerikaanschen onder staatssecretaris Knorc, dat van een on- derhandeling met Engeland over het ge bruik van Singapore geen sprake is, heeft de gemoederen rondom de Zuidzee gekalmeerd. Het gaat hier trouwens om een vraagstuk, nog veel ingewikkelder dan de problemen, waarmee men mo menteel in Europa zit te worstelen. In die geweldige watermassa van de Stille Zuidzee met zijn ontelbare eilandjes kruisen de belangen van diverse mo gendheden elkaar. Met zeer veel tact en de uiterste voor zichtigheid zal men hier te werk moeten gaan om den vrede te helpen handha ven. Zelfs Nederland is bij de gespan nen toestand in de Pacific ten nauwste verbonden. Nederlandsch-Indië levert grondstoffen, olie die Japan en tin en rubber die Amerika in de eerste plaats noodig heeft. Ook voor Indië is het een gespannen tijd. Ten slotte nog even onzen blik naar China gericht. Wordt China als een bondgenoot van Engeland beschouwd? Wanneer we lezen dat de weg door Bir ma weer voor transporten naar Tsjang Kai Sjek wordt opengesteld, bovendien dat aan deze Chineesche aanvoerder rechtstreeks hulp zal worden geboden. Geen wonder dat deze handeling de bij zondere aandacht van Japan trekt. De Asahr Tsjinboem, een der meest invloedrijkste Japansche bladen, richt dan ook een waarschuwing tot Amerika en Engeland om geen verdere economi sche druk op Japan toe te passen. „Mocht het door Amerika tegen Japan ingevoerde verbod tot uitvoer van staal zoo worden uitgebreid, dat het ook zou gelden voor olie, en mocht een toestand ontstaan, waarin de Britsche dominions den export van tin en rubber naar Japan zouden tegenhouden, dan zal Japan ko men te staan voor een kwestie van leven en dood. De groote en telkens terugkeerende spanningen in het wereldgebeuren, ge ven elke week stof te over tot bespre king, zelfs in die mate is het aantal on derwerpen, dat we in het korte bestek van een weekrevue een selectie moeten maken en slechts enkele meest markante feiten kunnen bespreken. Voor we vandaag aan die bespreking van den internationalen toestand begin nen, willen we enkele woorden wijden aan een probleem, wat momenteel een groot deel, ook van het Nederlandsche volk beroert, n.l. de vraag: Hoe staat het Nationaal Socialisme tegenover den godsdienst? Het antwoord op deze vraag is gege ven door den schrijver Wemer Haugg in de Deutsche Zeitung in de Nederlanden: „De Nationaal Socialistische bewe ging, welke de Duitsche staat draagt, heeft, aldus dezen schrijver, van het be gin af aan de religieuze verdraagzaam heid verkondigd, maar dan moet het ook werkelijk om godsdienst gaan en niet om politieke eischen, welke godsdienstig in gekleed zijn. Van staatswege mag iedereen in het godsdienstige gelooven wat hij wil en het staat iedereen vrij al of niet tot een kerkelijke gemeenschap te behooren. Op het gebied van de wereld beschouwing en de politiek eischt de staat echter alleen de leiding op. Hij duldt niet dat kerkelijke genootschappen op eenigerlei wijze pogen op de politieke vormgeving en de wereldbeschouwing der Duitsche verhoudingen invloed uit te oefenen. Ambten, in dienst van de partij en ambten in dienst van godsdienstige genootschappen, zijn principieel onver- eenigbaar. Daarmede blijft de kerk beperkt tot dat religieuze gebied, dat alleen over eenkomt met den kring van haar opga ven. De Zondagen en de algemeen Chris telijke en Kerkelijke feestdagen zijn als wettelijke rustdagen beschermd. Gods lastering en beleediging van het gods dienstige gevoel zijn strafbaar, aldus de Deutsche Zeitung in de Nederlanden. Dan een greep in de veelheid van on derwerpen op internationaal gebied. Om maar een enkele te noemen: de confererttie op de Brenner, de regee- ringswisseling in Engeland; de nog altijd raadselachtige houding van Rusland; de strijd van Japan om de heerschappij in China; de oorlogvoering in Afrika en speciaal het Incident te Dakar; de ge weldige bewapening van Amerika eenigszins getemperd door de komende presidentsverkiezing; Spanje en de As mogendheden; de nieuwe koers in Noor wegen; de gevaren voor een wereldre volutie en ten slotte de allesoverheer- schende vraag: hoe komen we met goed fatsoen door dezen winter heen? U ziet, dat is nog maar een greep uit de goed gevulde zak met onderwerpen. We zullen maar met het eerste onder werp beginnen: de conferentie op den Brenner tusschen Hitler en Mussolini. Wat is er besproken? Men weet het niet, allerlei veronderstellingen worden gemaakt. Evenals bij vorige gelegenheid zijn ook nu geen perscommuniqué’s uit gegeven over den stand der onderhan- delingen. Wat men wel publiceert is een officieele mededeeling dat In een vriend schappelijke bespreking, welke ongeveer drie uren duurde, alle vraagstukken die voor de beide landen van belang zijn, besproken werden. 3 October 1940. Heden werd de najaarsvergadering gehouden van het Departement Makkum van de Mij. tot Nut van ’t Algemeen, on der voorzitterschap van den heer J. P. Tichelaar, die in zijn openingswoord o.a. mededeelde, dat de heer J. Steensma had bedankt voor de benoeming tot bestuurs lid van het departement en dat Dr. J. Flieringa wegens vertrek had bedankt. Drie nieuwe leden waren toegetreden. Voornoemde heer J. Steensma bracht verslag uit als commissielid der bewaar school, waarin hij mededeelde dat het achterste lokaal was ingericht tot ver gaderlokaal, omdat er door omstandig heden in Makkum geen ander lokaal voor vergaderingen meer beschikbaar was. De inrichtingskosten hadden f 95.— bedragen, doch aan huur is van de ver- eenigingen f50.— ontvangen, terwijl er nog een vordering is op de gemeente Wonseradeel van f40.—. In het voorjaar daalde ’t leerlingental nogal sterk, doch dit is allengs weer verhoogd en bedraagt thans 63, wat ongeveer het normale aan tal is. Uit het financieele verslag bleek, dat de ontvangsten, met inbegrip van het saldo 1938-1939 f 998.01 en de uitgaven f901.69 hadden bedragen. Een saldo dus van f96.32. De boeken enz. van den penningm. J. Steensma, werden gecontroleerd door de heeren J. Glass en J. Terpstra en in orde bevonden. Het verslag van de spaarbankdirectie VOETBAL. C. A.B. I—H. Z. C. I 1-1. De eerste competitiewedstrijd heeft ’n gelijk spel gebracht, dank zij de goede capaciteiten van de beide keepers, die dezen middag wel een zeer moeilijke wedstrijd moesten verwerken. De (storm, die recht over jjiet veld stond, maakte balcontröle bijna onmo gelijk. Vooral in de eerste helft werd de buitenspelval door de C. A. B.-achter- hoede heel dikwijls opengezet. Toch weet H. Z. C. in deze periode eenige zeer goede aanvallen ’te ondernemen, evenwel zonder succes. Door vermeend buitenspel, waardoor de H.-achterhoede blijft staan, komt C. A. B. goedkoop aan een doelpunt en met dezen stand gaat de rust in. Na de rust heeft H. Z. C. de wind mee en nu moet de C. A. B.-keeper alles bij zetten om de druk op het doel te kee- ren. Het lukt hem goed, hoewel de paal tweemaal op kritieke momenten redding brengt. Pas in het laatste gedeelte van dezen wedstrijd weet H. Z. C. gelijk te maken, waarmee de juiste verhouding zeer goed geteekend is. De nieuwe voorhoede van C. A. B. is nog wat vreemd voor elkaar, de midden- linie goed verdedigend, maar de spil mist nog de juiste kijk op de goede spel- verdeeling. Achterhoede en keeper waren ons inziens best De opstelling van de C. A. B.ploeg was als volgt: Van der Zee Eekma - Vlagsma Draaisma - Anholt B. van Dalen Timme - A. Hoekstra - S. Bosma - M. Spoelstra - J. de Jong. Om 12 uur speelde C. A. B. II tegen de Kooi II. Deze wedstrijd werd verlo ren met 0-1. Quae volumus, libenter credimus wat we wenschen, gelooven we gauw. De juistheid van deze zegswijze open baarde zich in het begin van den vori- gen wereldoorlog en ook nu weer. In Augustus 1914 meende „men”, d.i. de spraakmakende gemeente, dat de oorlog niet langer dan zes weken, nou ja hoogstens drie maanden zou kun nen duren. In zulk een tijd zouden de financieele krachten zijn verbruikt en zouden er allerlei materieele tekorten zijn ontstaan. „Men” redeneert nu weer een beetje in denzelfden geest. In den afgeloopen zomer waren de meeste men- schen er rotsvast van overtuigd, dat de strijd vóór den winter ten einde zou zijn; juist toen dat geloof aan het wan kelen was gebracht, begonnen de bom bardementen op Londen en kreeg men weer „zekerheid”, dat het zóó niet lang zou kunnen voortduren; nu deze bom bardementen tot ’n dagelijksch oorlogs- euvel zijn geworden, heeft men het ge loof in het beslissende karakter er van verloren, maar: nu kwam het drie-mo gendheden-pact tot stand, d.i. het ver bond tusschen Duitschland, Italië en Japan om elkaar met alle beschikbare middelen bij te staan, indien eenige mo gendheid, welke thans nog niet in den oorlog is betrokken, zich in den strijd tegen de drie verbondenen zou mengen, een strijd, welke tot doel heeft om in Europa en in het Groot-Aziatische ge bied een nieuwe orde te vestigen. Wanneer men filosofeert over den mo- gelijken duur van den oorlog, mag men niet te pessimistisch denken; men zou dan tot zorgen komen en ook tot het treffen van zekere vóórzorgen welke achteraf onnoodig groot zullen blijken te zijn! geweest en ons geestelijk en ma terieel meer zullen blijken te hebben ge kost dan de omstandigheden het ver- eischten. Maar een ongewettigd opti misme is nog erger, want deze maakt zorgeloos en levert ons over aan weer loosheid tegen de onverwachte slagen van het noodlot. In dat verband willen we waarschu wen tegen al te groote verwachtingen, voor wat den vrede betreft, inzake het drie-mogendheden-pact. Elk groot volk, dat voor zijn bestaan vecht, blijkt ach teraf over reserves te hebben beschikt, van welker omvang we ons geen voor stelling hadden. Dat heeft het Duitsche volk in den jare 1914-1918 wel bewezen. De slagen, welke thans aan het Engel sche volk worden toegebracht, zijn ge weldig, maar de hulpbronnen, waarover dit volk beschikt, zijn het eveneens. Zul len de Britten het inzien, dat ’t Duitsch- Italiaansch-Japansch verbond elke mo gelijkheid afsluit, dat andere mogendhe den zich in den huidigen strijd met Al bion zullen verbinden? En zal zulk in zicht voldoende zijn tot het besluit van de overgave? We meenen, dat men daarmee zijn verwachtingen te hoog zou stellen. De beteekenis van het gesloten pact wordt o.i. zeer duidelijk weergegeven in het telegram, dat de Italiaansche koning- keizer ter gelegenheid van de ondertee- kening aan den Führer zond. Dit tele gram luidde: „Ik dank U zeer voor de hoffelijke woorden, die gij zoo vriende lijk zijt geweest tot mij te richten, ter wijl Duitschland, Japan en Italië een nieuwe bevestiging gaven van hun on verbrekelijke bondgenootschap”. Zóó is het inderdaad: het pact is in de eerste plaats een bevestiging van ge groeide verhoudingen. Feitelijk verandert er voor het oogenblik niets. De Vereen. Staten steunen Engeland, zooveel dat in hun vermogen is. Van Japan kan het zelfde worden gezegd ten aanzien van de asmogendheden. Rechtstreeks vecht Japan in het Verre Oosten slechts voor zijn eigen belangen, maar het gevolg van dien strijd is, dat de krachten der Vereen. Staten ten deele in de richting van het Verre Oosten moeten worden verbruikt; anderzijds bewerken de as mogendheden door hun strijd In Europa, dat Engeland aan Japan den voet niet dwars kan zetten bij diens pogingen tot Inrichting van een nieuwe orde in het Groot Oost-Aziatische gebied. Natuurlijk wil een en ander niet zeg gen, dat het nieuwe pact niet zonder belangrijke beteekenis zou zijn. Het maakt b.v. een einde aan velerlei Brit sche speculaties en Intriges en ’t plaatst THEE EN KOFFIE. Tot en met 8 o Nov. wordt op bon 114 75 gram thee of l/2 pond koffie beschikbaar gesteld. SUIKER. Tot en met 25 October o wordt op bon 109 1 kg suiker beschik- baar gesteld. O VLOEIBARE BRANDSTOFFEN. Voor afleveren of koopen van vloei- bare brandstoffen (benzine, petro- leum, spiritus enz.) zijn speciale dis- J tributiebons noodig. Tot en met 3 Nov. kan met op-het zegel „Periode VI” 2 liter petroleum koopen. J BROOD Tot en met 13 October o worden op de met 9 genummerde 4dubbele bonnen van het nieuwe Broodbonboekje tezamen 2'/2 kg rog- I J gebrood of 2 kg ander brood per per- soon verkrijgbaar gesteld. De bonnen j J die op 13 October nog niet gebruikt zijn blijven voorts tot en met 15 Oc- Jtober a.s. geldig. J VLEESCH EN VLEESCHWAREN. o Tot en met 13 October op bon „03 J Vleesch” van de vleeschkaart: een ons vleesch, been inbegrepen of 1 rantsoen j j o vleeschwarenbon „03 worst, vleesch- J waren”1 rantsoen vleeschwaren. 1 JBOTER, MARGARINE en VET. - 4» Tot en met 18 October geven de j bons 05 tot en met 12 van de boter- kaart elk recht op het koopen van /2 pond boter; bons 05, 06 en 07 van de j vetkaart elk recht op het koopen van ‘/2 pond margarine of boter, bon 08 van de vetkaart recht op het koopen J J van /2 pond gesmolten spijsvet of bo- 4» ter, bons 09, 10, 11 en 12 van de vet- kaart elk recht op het koopen van /2 4 1 pond boter met 10 cent reductie per 1 J/2 pond. 4 I GRUTTERSWAREN. Tot en met o 1 November 1940 geeft de met 78 ge- t J nummerde bon van het algemeen dis- 1 4, tributiebonboekje recht op het koopen van 2>/2 ons tarwebloem, of tarwe- k meel of boekweitmeel of roggebloem 4 of roggemeel of zelfrijzend bakmeel. Bon 76 geeft tot en met 1 November recht op het koopen van 250 gram rijst 4 of rijstemeel of rijstebloem. J Bon 77 geeft tot en met 1 November 4recht op het koopen van 250 gram ha- J vermouth, havervlokken, gort of grut- 4 J J ten. 4 Bon 28 geeft tot en met 1 Novem- j J ber recht op het koopen van 100 gram maizena, griesmeel of puddingpoeder. 4, Bon 15 geeft tot en met 1 Novem- Jf ber recht op het koopen van 100 gram 4 J macaroni, vermiselli of spaghetti. JZEEP: Bon 104 geeft tot en met 41 18 Oct. recht op 150 gram toiletzeep I (nieuwe samenstelling) of 120 gram 4huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep 1 4 of 250 gram zeeppoeder of 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende 1 4 4 waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep. JI Tot en met 31 December 1940 geeft 1 44 bon 116 van de bij de textielkaart gegeven extra-bonnen recht op 50 gram scheerzeep of één tube scheer- 4 4 crème of een pot scheerzeep. P. Park en gekozen de heer G. Andringa, in de plaats van den heer W. Rienks, die bedankte. Van de rondvraag werd weinig ge bruik gemaakt, waarna de voorzitter met een gepast woord deze bijeenkomst be ëindigde. DE JONG s NIEU WSBI. WWW

Bolswards Nieuwsblad nl | 1940 | | pagina 1