Buitenlandsche Revue. I welke distributiebonnen ii i: hebben nu waarde? ii De Bolswardsche Courant en Westergoo BURGERPLICHT. Stadsnieuws. 36^ Jaargang No. 81 Advertentiën Dinsdagsnummer Vrijdagsnummer DE WERKZAAMHEDEN AAN DE BLAUWPOORTSBRUG. De tram over de nieuwe brug. De werkzaamheden aan de nieuwe brug waren de vorige week zoo ver ge vorderd, dat met eenige zekerheid kon worden voorspeld, dat de tramrails de zer dagen omgelegd konden worden. Het bijzondere feit, dat de tram voor het laatst langs de oude baan reed werd hedenmorgen om 12 uur vastge legd. Direct hierna begonnen talrijke werk lieden de rails los te schroeven en de De beste levenshouding in dezen tijd is: het hoofd koel en het hart warm. Het koele hoofd biedt de beste waarborg voor zelfbehoud, het warme hart zal ons in staat stellen om egoïstische opwel lingen te onderdrukken en ons in daden en besluiten dienstbaar te maken aan het welzijn der gemeenschap. Een algemeen gericht streven om het algemeen belang te dienen, is bovendien de beste waar borg voor de verzorging van het eigen belang. Een voor allen, allen voor één. Md. per re^el: 10 cent 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no. 87926 In bijna al de voorgaande oorlogen in Europa heeft de Balkan in meer of min dere mate een rol gespeeld. Juist daar om heeft het de aandacht getrokken, dat in deze oorlog het geheele Balkanblok tot voor korten tijd zoo passief bleef. Speciaal denken we hier aan Roemenië als de voorraadschuur van de In dezen oorlog zoo onmisbare olie. Gedurende meerdere jaren heeft Roe menië gestaan onder den invloed van Engeland en Frankrijk. Zelfs heeft Roe menië na de inlijving van Albanië door Italië met Engeland een garantie van bij- stand gesloten. De ontwikkeling van den oorlogstoestand in Europa maakte voor Roemenië deze garantie waardeloos en gedwongen door de steeds meer opdrin gende Italiaansch-Duitsche macht heeft Roemenië groote gedeelten van zijn grondgebied aan Rusland en Hongarije moeten af staan. We vragen ons af, waarom Duitschland zonder eenig pro test toestemde in de annexatie van Bess- arabië door Rusland en daardoor aan dit land de kans te geven op een betere beheersching van de Zwarte Zee. Is dit om tegen Turkije een troef in handen te hebben? of moet Duitschland tegen eiken prijs de groote Russische beer tot vriend houden? We weten te weinig van de machts verhoudingen in dit deel van Europa om met eenig succes een conclusie te trek ken. Wat we wel met zekerheid weten is dit dat na de amputatie van Roemenië door het afstaan van Bessarabië en de noor delijke Boekowina aan Rusland, van de Dobroedsja aan Bulgarije en het gebied van Zevenburgen aan Hongarije er een Roemenië is overgebleven, dat zoowel voor de as-mogendheden als voor En geland van zeer groote beteekenls is. Het thans verkleinde Roemenië is nog steeds de voorraadschuur van de olie, een der meest belangrijke artikelen in dezen oorlog. Voor een groot deel is de petroleum-productie nu reeds door Duitschland en Italië opgenomen, maar blijkens de laatste berichten werden nog belangrijke hoeveelheden uitgevoerd naar Turkije en Griekenland, twee lan den, die nog steeds naar Engeland ge oriënteerd staan. De Roemeensche regeerlng heeft thans besloten deze leveringen tot het voor-oorlogsche peil terug te brengen en dit feit laat duidelijk zien de strijd om de macht, die niet alleen gaat om de olie, maar ook over de Engelsche in vloed in het Verre Oosten. Volgens de laatste berichten zijn Duit- sche troepen in Roemenië aangekomen ter bescherming van de oliebronnen en ter instructie van het Roemeensche le ger. Geen wonder, dat door al deze di plomatieke bedrijvigheid de verhouding tusschen Engeland en Roemenië zeer ge spannen wordt. Officieel wordt bekend gemaakt: In opdracht van de Britsche regeerlng heeft de Britsche ambassadeur den Roe- meenschen minister-president er van In kennis gesteld, dat de betrekkingen tus schen Groot-Brittanniê en Roemenië In een kritiek stadium zijn gekomen. De Britsche ambassadeur heeft opdracht ge geven tot het vernietigen van belangrijke stukken. In belangrijker mate dan voor enkele maanden staat dus de Balkan weer in het middelpunt van de belangstelling. Ook Spanje trok de laatste maanden sterk de aandacht, maar schijnt voor de as-mogendheden toch niet die beteeke- nis te hebben die men meende er aan te mogen toeschrijven. Spanje wordt wel eens verward met de Straat van Gibral tar, maar deze uiterste zuidpunt van Spanje Is Engelsch bezit en er zal heel waf moeten gebeuren voor Engeland deze toegangsweg tot zijn groot kolo niaal rijk opgeeft. Gibraltar beheerscht de Ingang tof de Middellandsche Zee en mede daardoor hef voor Engeland zoo belangrijke Suezkanaal. De activiteit bij de contrOle door de Engelsche Oorlogsbodems en vliegtuigen in tie Straal van Gibraltar Is de laatste Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. dagen aanzienlijk toegenomen. Ononder broken patrouilleeren torpedobooten in de zeerstraat en voortdurend worden de gebieden ten Oosten en ten Westen van den toegang naar de Middellandsche Zee door waarnemingsvliegtuigen afge zocht Volgens uit Gibraltar ontvangen be richten houdt deze contröle-activiteit verband met het door Churchill aange- kondigde disciplinaire optreden tegen de instanties, die er voor verantwoordelijk zijn, dat ’t een Fransch eskader is gelukt ongehinderd.door de Straat van Gibral tar naar Dakar te varen. Officieel verluidt, dat In het vervolg ieder schip, van welke nationaliteit het ook zij, gedwongen zal worden in de haven van Gibraltar binnen te loopen en zich daar aan een onderzoek te onder werpen. Om te beginnen zijn twee Spaansche kustvaartuigen gedwongen te Gibraltar binnen te loopen. Niet minder belangstelling verdient op dit oogenblik de toestand in het Verre Oosten; speciaal de positie van Japan trekt de aandacht. Over het algemeen verwacht men een dreigende wending van zaken. Churchill heeft in het Lager huis verklaard, dat de weg door Burma heropend zal worden en daarmee een nieuwe toevoer van oorlogsmateriaal naar Tsjang kal Sjek mogêlijk te ma ken. Geen wonder, dat dit feit in Japan een zeer slechten indruk maakt. De Jlapansche pers constateert, dat men deze Engelsche stap verwacht had en dat Japan dienovereenkomstig zal reageeren. In deze kwestie zit Amerika natuurlijk nauw betrokken. Bijzonder trekt hierbij de aandacht de bespreking tusschen den Russischen ambassadeur Oemansky en den Amerlkaanschen on- der-minlster Welles. Het Amerikaansche departement heeft verklaard, dat Hull- Welles en Oemansky besprekingen heb ben hervat, welke twee maanden geleden waren afgebroken, betreffende een ver betering van de betrekkingen tusschen Amerika en Rusland. ïntusschen heeft de Amerikaansche re- geering een uitvoerverbod afgekondigd voor de tarwe-contingenten die voor door Japan gecontroleerde havens in 't Verre Oosten bestemd waren en waar voor de regeerlng den exporteurs uit- voersubsidie verleent. Ofschoon van of- ficieele zijde verklaard wordt, dat deze maatregel niet als embargo beschouwd kan worden, is men volgens Associated Press algemeen van oordeel, dat het de bedoeling is Japan voor nieuwe moei lijkheden te plaatsen. Sedert 1 Januari 1940 heeft Japan van de in deze cate gorie vallende tarwe 10 millloen schepel ingevoerd. Onwillekeurig vraagt men zich af, wel ke kansen er bestaan bij een eventueel conflict in het Oosten. Hoe staat de Ja pansche vloot ten opzichte van de Ame- rikaansch-Engelsche vloot, wanneer de ze uit Singapore zou gaan opereeren? naar alle waarschijnlijkheid is de ver houding nog steeds 5-5-3, zoodat we veilig kunnen aannemen, dat Japan niet dan in het uiterste geval een conflict met Amerika zal riskeeren. Steun van de as mogendheden kajn Japan in dit geval niet verwachten, tenminste geen directe steun. Zooals de toestand zich momenteel laat aanzien, heeft het drielanden-pact Japan voor zeer uitzonderlijke moeilijk heden geplaatst, temeer nu het conflict met China door de openstelling van den weg door Burma weer opnieuw actueel wordt veel heb geleerd, zullen ook in dank bare herinnering blijven. Dan denk ik aan de gezellige pasto rie, die wij bewoonden en vooral degene die het bestuur daartoe in staat hebben gesteld. Hartelijk dank ik voor de ondervon den genegenheden bij mijn afscheidsbe zoeken. Ook het trouwe bezoek aan de catechisaties zal ik niet vergeten. Ik heb in Bolsward steeds met genoegen de ca techisaties gegeven. Mijn wensch voor de toekomst is, dat de plaatselijke kerkelijke moeilijkheden nog eens een goede oplossing zullen vinden. Mijn wensch voor het heden is, dat gij voort moogt gaan met uw ar beid naar Schrift en Belijdenis beide. Na de predikatie sprak de heer H. Kuiper namens een groot gedeelte der Evangelisatie. Deze 5 jaren zijn een tijd geweest van teleurstellingen maar ook van vele zegeningen. U hebt ons steeds het Woord gebracht volgens Schrift en Belijdenis. Wanneer wij om ons heen zien, dan ontwaren wij menschen die wij vroeger nooit in de kerk zagen, maar die door Uw werk in de kerk terugkwamen. Dat zijn rijke zegeningen. Wij wenschen daarom, dat U de teleurstellingen ach ter wilt laten en de zegeningen in dank bare herinnering wilt meenemen. Ook catechisanten hebben tegen mij gespro ken over de prettige en zegenrijke les sen door U gegeven. Vele zieken en zwakken zijn U erg dankbaar voor Uw talrijke en troostgevende bezoeken. Moge Uw ambt in Oudeschoot zoo zijn, dat U velen ook daar tot zegen mag zijn. Namens collega’s spreekt ds. Ten Have een hartelijk vaarwel. Gij hebt volle ernst gemaakt met Uw werk voor de Kerk van Christus. Juist in de Evan gelisatie is het woord „de Kerk” zoo noodig. U hebt ons ook nog dezen avond met ernst en vuur daarover ge sproken. God zegene U en sterke U in Uw arbeid in Oudeschoot Op verzoek van Spr. wordt ds. Boer- ma staande toegezongen Ps. 121 4. Hierna dankt de scheidende voorgan* ger nog voor de gesproken goede woor den en namens velen betuigde vriend schap. VOETBAL VEREEN. C. A. B. Vrijdagavond hield de voetbalver- eeni^ng haar jaarvergadering in Hotel Boermans. De opkomst van de leden was zeer bevredigend. In zijn openingswoord wees de voor zitter, de heer R. van der Meulen op de geheel gewijzigde toestanden in de sport gedurende de laatste 25 jaren en speciaal de voetbalsport Met een krach tige opwekking tot een sportieve geest en verantwoordelijkheid voor de C.A.B— kleuren, opent de voorzitter deze bijeen komst. Het jaarverslag van den secretaris, de heer K. Huisman, wordt onder dank goedgekeurd. Het aantal leden bedraagt thans 90 met 25 adspiranten. De penningmeester, de heer S. Bosch- ma, brengt hierna verslag uit; de in komsten en uitgaven beloopen f 1378.78, met een klein batig saldo. De Vereniging heeft geen schulden. Een commissie, bestaande uit de hee- ren M. Spoelstra en S. ter Brake, die deze rekening gecontroleerd heeft, advi- seert tot goedkeuring, met dank aan den penningmeester voor zijn accuraat be heer. De competitie is weer aangevangen, maar zal voor sommige wedstrijden wel eenige last veroorzaken, wat betreft de reisgelegenheid. Twee leden zijn geschorst De heer A. Vlagsma heeft zich uit het bestuur teruggetrokken. Het aantal bestuursle den is nu teruggebracht op 5, n.l. R. van der Meulen, K. Huisman, S. Boschma, D. S. Keizer, G. Schuurmans. De adspi- rantencommissie bestaat uit: G. Schuur mans, K. Falkena, D. S. Keizer. De Elf talcommissie uit: W. K. Hoekstra, J, Wij ma, B. Brouwer, G. Schuurmans, K. Huisman. Aan de heeren G. Dijkstra, R. de Vries en P. Brandenburg, werd een woord van dank gebracht voor hun werkzaamheden in verschillende com missies. De rondvraag bracht enkele vereeni- gingsbelangen naar voren. Vermelden we ten slotte nog, dat de vereenlging een spelersverzekering heeft afgesloten met de oude Zwolsche. Hiervoor moest de contributie met 5 cent per maand verhoogd worden, wat geen bezwaar opleverde. AFSCHEID Ds. P. BOERMA. In de Zondagavond in de Broerekerk gehouden godsdienstoefening hield ds. P. Boerma zijn laatste preek als voor ganger der Vereeniging voor Evangeli satie alhier. In de kerk, die zoo goed als geheel bezet was, waren als collega’s aanwezig ds. P. ten Have van Oosterend, ds. A. v. d. Flier van Gaast en ds. J. H. Vrie- link van Tjerkwerd. Als Schriftlezing had ds. Boerma ge kozen de brief van Paulus aan de Gala ten, hoofdstuk vier vanaf vers 20, en als tekst daaruit het 26e vers: „Maar Jeruzalem, dat boven is, dat is vrij, hetwelk is ons aller moeder”. Voor de preek sprak ds. Boerma woorden van dank voor de geestelijke steun die hij in den loop der ruim 5 ja ren, dat hij té Bolsward was, vanuit de kring van het bestuur mocht ondervin den. Vooral ook voor de materieele zor gen zeg ik mede namens mijn vrouw hartelijk dank. Hierbij denk ik in het bijzonder aan de overleden broeders Van ’t Zet en De Groot. De collega’s in wier omgang ik zeer ONZE PLICHT IN DE URE DES OEVAARS. Voor vele Nederlanders is op het oogenblik reeds de vraag actueel, wAt ze verplicht zijn aan zich en aan de hun nen, ook aan de gemeenschap, in den ure des gevaars. Aan dat laatste echter vergeet men gewoonlijk te denken als schrik en angst ons bestormen. Het is echt menschelijk, dat de meesten onzer in de eerste plaats op eigen lijfsbehoud bedacht zijn, wanneer dood en verderf dreigen. Wie het dan doen kan, gaat lóópen, d. w. z. vluchten naar veiliger oord. Is dat in het algemeen echter wel een juiste levenshouding? Laten we deze vraag eens overwegen, nu de om standigheden ons logisch en redelijk denken nog toelaten; het oorlogsgevaar kan ons ten allen tijd, zelfs in de stad of in het dorp, waar volledige rust nog heerscht, overvallen. Dat de vlucht de eerste opwelling is van door het oorlogsgeweld bedreigden, bewijzen de feiten in b.v. verschillende Zeeuwsche plaatsen en ook in enkele kuststadjes vS(n Noord- en iZUld-Hol- land. Natuurlijk zijn we aan ons zelf en aan de onzen verplicht om roekeloosheid te vermijden; het zou dwaasheid zijn om te blijven wonen in de onmiddellijke omgeving van militaire objecten welke stelselmatig door de vijanden van het Duitsche rijk worden bestookt, maar ’n normaal risico dienen we toch te aan vaarden. DAt zijn we aan de gemeen schap verplicht In een plaats als Vlissingen b.v. dreigt het economische leven verstoord te wor den door het feit dat zoovele Ingezete nen zich elders in grootere veiligheid hebben gesteld, ook wanneer het werke lijke gevaar, dat ze in hun woonplaats beliepen, niet méér inhield dan de kans, dat een uitgeworpen bom zeer ver van zijn doel terecht komt en dan een luk- raak-uitwerking krijgt. Natuurlijk kun nen bepaalde, bijzondere omstandighe den, tot een vrijwilligen maatregel van evacuatie doen besluiten; we denken b.v. aan vrouwen, die de geboorte van een kind verwachten of aan kinderen of volwassenen die psychisch niet in staat zijn om de zenuwspanning van eenig verhoogd gevaar te doorstaan. Maar in het algemeen dient de gezonde mensch op de post te blijven, welke hij in het gemeenschapsleven Inneemt Gesteld eens, dat de burgemeester en de plaatselijke politiebeambten rede neerden: sjongel daar vallen bommen, we „piepen” ’m d’f tusschen uit. De lezer, zal het met ons eens zijn, dat zul ke houding niet geduld kan worden, want dergelijke functionarissen hebben een maatschappelijke taak te vervullen, welke hun verdubbelde toewijding eischt, juist als er Iets bijzonders aan de hand is. Even duidelijk zal het den lezer zijn, dat de gezamenlijke bakkers te kort zouden schieten In hun plicht jegens de gemeenschap, als ze na een paar bom inslagen zouden besluiten om hun win kels op slot te doen en naar elders te vertrekken. Immers, de velen, die moe ten blijven, hebben den bakker noodig ^n zij hebben den dokter noodig en den slager en den kruidenier en den arbeider in de lichtbedrijven enz. enz. Maar laten we dan ook niet vergeten, dat al die menschen, die we aanduidden, van den anderen kant.óns noodig hebben. Vervalt door een massavlucht de helft van het debiet dezer menschen, dan ver valt voor hen ook de helft van plicht om zelf te blijven. W«b leven in oorlog, een totalen oor log. Wij allen, wie we ook zijn, staan aan het front. Wij hebben te verdedigen het economische front van ons land, van ons gewest, van de plaats, waar we In vredestijd met ePkaatf en door elkaar plachten te leven. Dit front hebben we te verdedigen, al ware het slechts In de eenvoudige positie van enkel maar con sument. Onnoodige, vrijwillige evacuaties verstoren de goede orde in het econo- smische front van het vaderland tot in zijn plaatselijke secties. Die disorde ver zwakt ons en levert ons kansloos over aan den vrede, die ééns weer komen moet. Er zullen slachtoffers vallen onder degenen, die dapper stand houden en hun plicht doen, maar slachtoffers zul len er óók vallen onder degenen, die een gekend gevaar ontvluchten om zich in. ongekende gevaren te storten. Want vei lig kan men zich in dezen tijd nergens weten en de mate van meerdere of min dere veiligheid Is onberekenbaar, aan gezien deze wordt bepaald door omrtan- digheden, welke voor ons geheim wor den gehouden en die elk oogenblik ge wijzigd kunnen worden. MOEDERDAG. J.l. Vrijdag vierde de R.-K. Vrouwen bond afd. Bolsward, een moederdag. ’s Morgens werd een H. Mis opgedra gen met generale Communie van bijna alle leden, ’s Middags werd een Lof ge houden, waarbij de geestelijke adviseur. Pastoor Nielen, een toespraak hield over de groote verantwoordelijkheid van de Christenmoeder als opvoedster. Na afloop dezer godsdienstoefening trok men naar het Werkliedengebouw, alwaar gezamenlijk het aanstaande win- terprogramma werd besproken. Men kwam ten slotte overeen, de vergaderin gen „bij volle maan” te houden. Zoo zullen meerdere cursussen worden ge geven; een filmavond en een Advents- Kerstviering worden gehouden. Heel ve len zullen naai- en breiwerk thuis ver richten, om dat tegen Kerstmis uit te deelen aan behoeftige gezinnen. THEE EN KOFFIE. Tot en met 8 o Nov. wordt op bon 114 75 gram thee j j j °f */2 pond koffie beschikbaar gesteld. o SUIKER. Tot en met 25 October wordt op bon 109 1 kg suiker beschik- baar gesteld. j VLOEIBARE BRANDSTOFFEN. - Voor afléveren of koopen van vloei- bare brandstoffen (benzine, petro- I jteum, spiritus enz.) zijn speciale dis- 4tributiebons noodig. Tot en met 3 Nov. 1 kan men op het zegel „Periode VI” 2 o I liter petroleum koopen en op petro- leumzegel A van 9 October tot en met J J 10 November 2 liter. J BROOD. Tot en met 19 October worden op de met 10 genummerde dubbele bonnen van het nieuwe J j Broodbonboekje tezamen 2l/2 kg rog- 4 gebrood of 2 kg ander brood per per- soon verkrijgbaar gesteld. De bonnen die op 19 October nog niet gebruikt zijn blijven voorts tot en met 21 Oc- tober a.s. geldig. J VLEESCH EN VLEESCHWAREN. 3 Tot en met 19 October op bon „04 o Vleesch” van de vleeschkaart: een ons vleesch, been inbegrepen of 1 rantsoen J J vleeschwaren; bon „04 worst, vleesch- waren”1 rantsoen vleeschwaren. j BOTER, MARGARINE en VET. 1Tot en met 18 October geven de J bons 05 tot en met 12 van de boter- kaart elk recht op het koopen van y2 pond boter; bons 05, 06 en 07 van de vetkaart elk recht op het koopen van /2 pond margarine of boter, bon 08 I van de vetkaart recht op het koopen 4van '/s pond gesmolten spijsvet of bo- 4 ter, bons 09, 10, 11 en 12 van de vet- kaart elk recht op het koopen van y2 pond boter met 10 cent reductie per I i pond. i GRUTTERSWAREN. Tot en met I 1 November 1940 geeft de met 78 ge- nummerde bon van het algemeen dis- tributlebonboekje recht op het koopen j J van 2% ons tarwebloem, of tarwe- 4meel of boekweitmeel of roggebloem I of roggemeel of zelfrijzend bakmeel. 4 Bon 76 geeft tot en met 1 November 4 recht op het koopen van 250 gram rijst J of rijstemeel of rijstebloem. Bon 77 geeft tot en met 1 November recht op het koopen van 250 gram ha- vermouth, havervlokken, gort of grut- J ten. 4 Bon 28 geeft tot en met 1 Novem- I ber recht op het koopen van 100 gram j maizena, griesmeel of puddingpoeder. J 4 Bon 15 geeft tot en met 1 Novem- ber recht op het koopen van 100 gram I macaroni, vermiselli of spaghetti. j VASTE BRANDSTOF. Bonnen 1, 2, J 3, haarden en kachels tot en met 31 October een eenheid vaste brandstof. 4Bonnen 4, 5 6 idem een eenheid turf. Cokes 1—6 centrale verwarming tot 4 en met 31 October een eenheid vaste 4 brandstof. J 4> ZEEP: Bon 104 geeft tot en met 18 Oct. recht op 150 gram toiletzeep o 4(nieuwe samenstelling) of 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep 11 of 250 gram zeeppoeder of 125 gram 4zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende J J waschmiddelen of 200 gram vloeibare J zeep. Tot en met 31 December. 1940 geeft bon 116 van de bij de textielkaart gegeven extra-bonnen recht op 50 gram scheerzeep of één tube scheer- I crème of een pot scheerzeep. Dinsdag 15 October 1940 Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Telefoon No. 451 DE JONG s NÏËÜWSBLA waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1940 | | pagina 1