Buit enlandsche Revue. hiei in om put zuiehi De Bolswardsche Courant en Westergoo i: Welke dlslrMehonnen ii hebben nu waarde? Stadsnieuws. ^gVBlTEAL UTJJAEEN 36— Jaargang Dinsdag 22 October 1940 No. 83 Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 Md. Dat bet geestelijke en cultureele leven weer opbloeie I Dinsdagsaummer Vrijdagsnummer Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. sproken zijn stond het petroleumvraag- stuk op den voorgrond. De Nederlandsch Indische delegatie en het hoofd van het Nederlandsch-Indische bureau voor het mijnwezen, dat ook aanwezig was, heb ben uitvoerige uiteenzettingen gegeven over den petroleumtoestand in Neder- landsch-Indië. De delegaties zulles de onderhande- lingen voortzetten te Batavia, met dien verstande, dat de onderwerpen in hun volledigen omvang in de naaste toe komst zullen worden besproken. De de legaties constateeren met genoegen, dat de onderhandelingen in den meest vriendschappelijken geest zijn gevoerd. Ten slotte nog een korte uiteenzetting wat dan eigenlijk die weg doer Burma is en hoe deze loopt. De weg van Burma is 17 October her opend. China zal wederom langs dezen weg (die maanden geleden gesloten werd) oorlogsmateriaal uit Br.-Indië ontvangen. De aanvoer, gaat van Rangoon per spoor tot Lasjio en te water langs de Irwadi tot Bhamo. Van Lasjio tot Bhamo gaat een weg tot de grens en van daaruit begint de eigenlijke Burma-weg die langs grillige bochten tot Joennan (Koenming) voert. Koenming is een verdeel-centra van wapens naar Tsjoenking en midden- China, vroeger ontving eerstgenoemde stad de wapens via Hanoi (Fr. Indo- China) maar sinds de Japanners deze stad bezet houden, is dit uitgesloten. De Burma-weg is een staaltje van on gelooflijke werklust der duizenden Chi- neesche koelies, die het klaar gespeeld hebben, zonder moderne machines, een weg te banen door moeilijk bergterrein en deze geschikt te maken om er zwaar materiaal over te vervoeren. Om het wegdek te effenen worden zelfs pletrol- len uit de wanden der rotsen gebroken. BEVESTIGING EN INTREDE VAN Ds. P. BOERMA TE OUDESCHOOT. Zondagmorgen werd ds. P. Boerma in zijn ambt als predikant der Ned. Herv. gemeente te Oudeschoot beves tigd door ds. J. C. E. van Herwerden van Groningen, die als tekst voor zijn predikatie had gekozen de verzen 11-15 uit den len brief van den apostel Paulus aan de Corinthiörs, hoofdstuk 3. Na de predikatie en voorlezing der betreffende formulieren werd den nieu wen voorganger staande Gez. 91 3 toegezongen. ’8 Middags tegen half drie liep het aardige, hoog gelegen kerkje ten tweede male overvol voor de intree-predikatie van den nieuwen herder en leeraar. Ds. Boerma had als schriftlezing gekozen Galaten 1 vanaf het le vers en als tekst daaruit het 10e vers. Advertentiên per regel: 10 cent 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no. 87926 R. E. S. Ill—Arum 3-0 Het jeugdige R. E. S.-ploegje waar in enkele nieuwe gezichten uitkwamen, heeft tegen de zich tot het einde dap per werende Arumers, die zeker een tegenpuntje hadden verdiend een 3—0 overwinning behaald. In de eerste 10 minuten was door goed spel van de linksbuiten reeds een 2—0 voorsprong verkregen, met deze stand wordt van doel gewisseld en weet tegen het einde de R. E. S. rechtsbinnen nog 1 X te doelpunten. In dit jonge ploegje zitten enkele goede krachten die nog wat beloven voor de toekomst. Volgens uit Lasjio ontvangen berich ten zijn de eerste vrachtwagens met ma teriaal vertrokken. Buiten de 100.000 ton voor China bestemde goederen, liggen in de opslagplaatsen van Rangoon nog 500.000 ton voor verzending gereed. Ook richt Japan thans zijn bijzondere aandacht aan Amerikaansche schepen, die goederen voor Tsjang Kai Sjek naar Honkong zouden brengen. Uit Manilla komt nog een bericht, dat heden een Amerikaansch schip met 33 Amerikaan sche vliegtuigen aan boord de haven van Manilla is binnen geloopen. De vliegtuigen zouden via den weg door Burma naar China worden vervoerd. Het schip zou voorts twintig Amerikaan sche vliegtuigen, die sinds maanden in Manilla staan, aan boord nemen en men neemt aan, dat ook deze toestellen voor China bestemd zijn. Een zeer belangrijke vraag is voor ons als Nederlanders de kwestie van het Ne derlandsch Oost-Indië. Verschillende geruchten over een zekere wrijving tus schen het Japansche en Indische bestuur hebben wel eens voedsel gegeven aan de gedachte van een Japansche belang stelling voor deze overzeesche gewes ten. In de besprekingen welke in de af- geloopen week gehouden zijn tusschen de delegaties van Japan en Ned.-Indië is volledige aandacht gewijd aan de uit werking van het recente pact tusschen Japan, Duitschland en Italië op Neder- landsch-Indië. In dit opzicht gaf de Japansche dele gatie officieel als haar meenlng te ken nen, dat Japan, in weerwil van het drie- landenpact vurig verlangt de betrekkin gen van vriendschap tusschen Japan en Nederlandsch-Indië te handhaven en te bevorderen en dat deze betrekkingen door het pact allerminst hebben geleden. Alles wat Japan wenscht is een geza menlijk bestaan en ’n gezamenlijke wel vaart met de naburige landen. Na de prediking wendt ds. Boerma zich met woorden van dank tot zijn j bevestiger, de kerkeraad, de kerkvoog- den en den consulent ds. Pijnacker Hordijk. j De aanwezige collega’s, waaronder 4 wij opmerken ds. Van Buuren, Hoorn- 11 Het voorprogramma was evenals hoofdfilm keurig verzorgd. Het blijkt steeds meer, dat deze regel matige filmavonden de belangstelling ook buiten Bolsward trekken. De kindervoorstelling was vrij goed bezocht. C. A. B. I—Arestides 1—6 De talrijke bezoekers, mede uitge lokt door het mooie weer, hebben voor de rust van een prachtwedstrijd kun nen genieten. Vooral het samenspel van Arestides was deze middag bui tengewoon goed. Ook in de C. A. Be ploeg vlotte het in t eerste kwartier uitstekend. Een vlot op en neergaand spel met goede aanvallen. We kregen den indruk dat in deze periode C.A.B. iets sterker was, maar jammer genoeg ontbrak de rechte samenwerking in de voorhoede. Reeds meermalen hebben we gemeend de club een dienst te bewijzen door te wijzen op een tekort aan clubgeest. Een voetbalelftal be staat niet uit elf persoonlijk voetbal lende leden maar uit een combinatie bezield met de ernstige wil er uit te halen wat er in zit. Verwaarloost één speler die algemeene taak dan is het uit. Dit gebrek aan samenwerking werd Zondagmiddag op sprekende wijze gedemonstreerd. Jammer voor de hard werkende spelers die daardoor werden gehandicapt. Het is heusch niet zoo, erg een wedstrijd te verliezen, wan neer men de zekerheid heeft z’n best gedaan te hebben, maar moedwillig de kansen verknoeien beteekent weinig gevoel te hebben voor de roodwitte kleuren; Men vergeet hierbij ook wel eens dat er ook een financiëele kwestie aan verbonden is, n.l. het gevaar voor een mindere belangstelling bij het publiek. We zien werkelijk de com petitie voor C. A. B. nog hoopvol in wanneer de echte oude clubgeest weer over alle leden vaardig wordt. Over de eerste helft van de wed strijd het volgende: Direct na den aftrap ontwikkelt zich een vlug op en neergaand spel met verschillende goede kansen, mooie staaltjes van voetbaltechniek. C. A. B. is iets meer in den aanval en wanneer ten slotte een corner voor C. A. B. niet wordt benut, weet Arestides direct door te breken en met een zeer goede goal de leiding te nemen. Het spel blijft nu ook nog zeer beweeglijk. Uit een corner voor C. A. B. weet Draaisma met een hard schot de gelijkmaker te scoren. Met deze stand gaat de rust in. Over de tweede helft willen we maar niet spreken. R. E. S Langweer 15 In een voor de rust gelijk opgaande wedstrijd, waarbij de doelverdedigers beurtelings moesten optreden, voor welke taak ze beiden berekend bleken, ging door beter schieten van de Langweer-voorhoede, Rood-Zwart met de volle winst strijken, een overwin ning die haar toekwam, maar die met 5—1 niet juist is uitgedrukt. Rust ging in met 0—1, de eerste 10 minuten na de rust is R. E. S. in de meerderheid, maar het afwerken is onvoldoende en het juiste schot ont breekt. Langweer ontkomt aan de druk en schot op schot wordt op het R, E.S.- doel gelost, toen het eindsignnal klonk had Langweer een geflatteerde over winning behaald. In onze vorige weekrevue hebben we de gedachte gelanceerd, dat de uiter lijke kalmte in de Balkanstaten geduren de dezen oorlog op den duur voor een zekere activiteit en daarmee samen gaand kleur bekennen zou plaats ma ken. Het voorbeeld, door Roemenië gege ven, zal in de komende weken ook door de andere Balkanlanden moeten worden gevolgd, waarmee we natuurlijk niet willen beweren, dat ook Griekenland, Turkije, en Joego-Slavië direct aan den kant der As-mogendheden zullen staan. Diplomatiek wordt daar op dit oogen- blik een belangrijke .strijd uitgevochten. De Dultsch-Russische invloed in Honga rije en Roemenië en de Engelsche in vloed In Griekenland en Turkije. Nu Roemenië geheel voor de Engel sche propaganda is uitgeschakeld, wordt natuurlijk getracht in Griekenland en Turkije nog te redden wat er te redden valt. Wellicht gaat Anthony Eden, de Engelsche minister van oorlog, een be zoek aan deze twee landen brengen. Aan den anderen kant wordt door de As-mogendheden niets nagelaten om het voordeel dat Roemenië biedt, in zoo groot mogelijken vorm uit te buiten. De tot nu toe goed vlottende samenwer king tusschen Duitschland en Rusland heeft een oud waterbouwkundig plan weer op den voorgrond gesteld, n.l. de kanalisatie van de Weichsel, waardoor een geheele verandering gebracht kan worden in het scheepvaartverkeer van Midden-Europa met de Oostzee en via de Russische rivieren met de Zwarte Zee. Het is wel een merwaardlge samenloop van omstandigheden dat dit groote werk midden in oorlogstijd zal worden aange vat. Het plan omvat In de eerste plaats de kanalisatie van de Dnjepr, waardoor ’n belangrijk deel van de Oekraine een voortbrengingsgebied van graan, erts en koper, olie en hout zal worden ont sloten. Het tweede plan omvat Opper- Silezië dat door een nieuwe waterweg het Oder-Donau-kanaal verbinding met Zwarte en Oostzee zal krijgen. Het derde plan zal de verbinding tot stand bren gen tusschen Stettin en Berlijn met de Russische kanaalwegen via de Oder, de Warthe, de Netze, het Bramberg-kanaal, de beneden-Weichsel en de Boeg. Dat de economische ontwikkeling van deze gebieden een geweldige verande ring ondergaat, is zonder twijfel. Om nog even op de moeilijke situatie voor Griekenland terug te komen, die nen we allereerst te vermelden, dat na de conferentie op de Brennerpas er in Griekenland een zenuwachtige stemming heerschte, die voor een deel een uitweg zocht in een versnelde mobilisatie en ’n nauwere aansluiting bij Turkije. Het nietszeggende communiqué van de Bren ner conferentie bracht In Griekenland ’n permanente oorlogsvrees, die ook op Turkije oversloeg. Een zeer belangrijke vraag is hierbij: hoe staan de betrek kingen tusschen Turkije en Rusland? Naar in officieele Turksche kringen ver klaard wordt, zijn deze zeer goed en hoopt men binnenkort nog betere resul taten te bereiken, maar er bestaat geen officieele uiting over de houding van Rusland bij een aanval op Turkije. Van goed ingelichte Russische kringen wordt verklaard, dat de Sovjet-Unie een betere verstandhouding met Turkije wenscht, maar dat men meent, dat de eerste stap hiertoe thans van de Turken moet uitgaan. Tot zoover de Balkankwestie, waar over natuurlijk nog heel wat meer te schrijven valt. Als tweede belangrijke punt in de al gemeene wereldtoestand moeten we wijzen op de veranderde situatie in het Verre Oosten. Japaii en China, dat is het thema wat momenteel niet alleen in het Verre Oos ten, maar ook in Amerika en Engeland actueel is. De openstelling van den weg door Burma is voor beide partijen, zoo wel China als Japan, een belangrijk feit. Hoewel over dezen weg geen speciale oorlogsgoederen voor de Chineesche re- geering zullen worden vervoerd, Is het transport van andere goederen wel van zooveel belang voor de Chineesche oor logsvoering dat men gerust kan aanne men, dat Japan deze transporten niet ongemoeid zal laten. De bekende „Asabl Sjimboem” schrijft: De regeering zal de vereischte en doeltreffende maatregelen nemen, Indien de Engelschen geen rekening zouden houden met Japan’s positie en ook Hongkong als basis voor de leveranties aan Tsjang Kal Sjek zouden gebruiken. Het spreekt vanzelf, dat we de laatste maanden allen hebben geleden onder de depressie van de vreeselijke gebeurte nissen, welke land en volk bezochten. Ons werd ineens een rem aangezet, wel ke alle voortgang in het gewone gareel belemmerde, ons terneergeslagen deed afstijgen uit den wagen, waarop we on zen levensrit hadden ingezet en ons moedeloos deed neerzitten langs den weg met de fatalistische gedachte: laat nu maar komen wat komen gaat de aardigheid is er voor ons af. Nogmaals, deze reactie was begrijpelijk, maar on begrijpelijk en onverschoonbaar is het, dat thans nog zoo weinigen zich uit hun apathischen toestand hebben kunnen verheffen en geschikt zijn gebleken om van de nieuwe verhoudingen te maken} wat er van te maken is. Wat toch niet weinig behoeft te zijn en niet het min dere behoeft te wezen van het verledene. Een levenskrachtig mensch verheft zich boven de omstandigheden uit en zoo behoort het ook te wezen met een levenskrachtig volk. Als we ons een va- canltietocht voorstellen, dan gelooven we (natuurlijk Jgraag, dat we dag op dag mooi weer zullen hebben. Dat loopt weleens anders uit. Degenen, die dan terugkomen met de erkenning, dat ze niets aan hun uitgang hebben gehad, dat hun geld weggegooid Is en hun eeni- ge beleving chagrijn was, zijn de stum- perds. De levenskunstenaars komen zelfs van een verregenden vacantietocht tevreden en verrijkt weerom. Zij hebben er van gemaakt, wat er van te maken was. Ze wijzigden bijtijds het program. Zij trokken met een regenjas aan en een pet op, tegen den wind en piasbuien in, zoekende en vindende de ontspanning van een trotseeren van de elementen, ontdekkende de (typische) schoonheden van een gesluierde natuur, onder de be koring gerakende van sterk wisselende bewolking, van jachtende luchten. En een anderen dag bezochten ze een mu seum, waar ze cultuurwaarden ontdek ten, die ze zich nooit hadden gedroomd. Ook wij, ons volk, we mogen niet bij die pakken nqerzijten, nu ons levens program een oogenblik in de war ge stuurd werd. Was ons wereldje dan vol maakt, enkel en alleen omdat we haar zóó, als ze was, vonden, toen we ge boren werden? Zullen onze kinderen on gelukkig zijn, alleen omdat zij een an dere wereld hebben aangetroffen? Meent dat niet! Onze kinderen zullen zich in hun wereld behagen, zooals wij het in de onze hebben gedaan en eens zullen zij haar, op hun beurt, zien ver anderen. Wij kunnen met het behagen onzer kinderen en met de nieuwe we reld meekomen, als we onze zinnen ver zetten, ons opnieuw Instellen en van de omstandigheden maken, wat er van te maken is. Er is bovendien nog niets beslist over ons, nationale voortbestaan. Dat be staan kan ook in een nieuw Europa eer vol zijn; veel zal er daartoe afhangen van onze geestelijke kracht. Niet één ge slacht bepaalt de vormen van een na tionaal bestaan; de Voorzienigheid re gelt en bestuurt en kneedt daartoe het karakter der menschheid van geslacht tot geslacht. Wat we aan Innerlijke kracht bezit ten, kan door geen menschelijk geweld verloren gaan; die kracht kan tijdelijk worden teruggedrongen, maar ze is be slissend voor de toekomst. Die kracht moeten we onderhouden en voeden, Juist en vooral, als ze onder druk is ge steld. Daarom, laten we ons losmaken uit onze apathie en onze levensdrift weer gaan toonen. Niet door onverstandig ge mor of een recalcitrante houding, maar door positieven arbeid aan onze gees telijke en cultureele ontwikkeling, door de voeding van ons geestelijke en cul tureele leven. Het lijkt nu soms den dood in den pot daarmee. Laten we de lange winteravonden niet versuffen. Lezen al leen is geen voldoende ontspanning. We moetqn ons weer gaan In'teresseerten voor zang en muziek, voor tooneel, voor lezingen, voor de films, voor sport en voor gezelligheid. Dat de besturen ein delijk wakker worden, die deze zaken voorheen iplachten te organlseieren en aan te moedigen. Pas als het leven ons weer volop gaat boelen, rullen we tot het inzicht komen, dat er nog maar wei nig verloren is en dat er nog veel valt terug te winnen of te veroveren. worden bedankt voor hun belangstel- ling en de wensch uitgesproken, dat 4 de collega’s onderling veel steun en - leering van elkander mogen hebben. Verder worden nog toegesproken de heer C. Lebbing, godsdienstonderwijzer, de jeugd, de organisten en de kosters en het groot aantal vrienden uit Bols ward die deze beide diensten bijwonen. Ds. Boerma werd o m. toegesproken namens de kerkeraad door ouderling J. de Vries, namens het collége van kerkvoogden en notabelen door den heer W. Schaap, den heer C. Lebbing, godsdienstonderwijzer, ds Winkel van Heerenveen spreekt als praetor der ring Heerenveen, namens de Vereen., tot Evangelisatie b. d. classis Heerenveen door ds. Dijkhuis, namens de vrienden uit Bolsward door den heer E. Westerhof en tot slot wijst ds. Pijnacker Hordijk als consulent op enkele practische dingen van het leven en werk van een dominee, terwijl op diens verzoek den nieuwen leeraar nog werd toegezongen Gezang 96, gewijzigd. EEN MEISJE VOOR ALLES. Het was weer voor een geheel be zette Doelezaal dat Zondagavond de film onder bovenstaande titel ge draaid is. De nieuwe maatregel van den heer Galama om de voorstelling zonder pauze af te werken vond algemeene instemming en bevordert ook het rustig verloop Van de voorstelling. -- Onder de andere punten welke be- 1 Sterzwaag, ds. Jörg, St. Johannesga, THEE EN KOFFIE. Tot en met 8 o ds. Van Petegem, Nijehaske, ds. Winkel, wordt opit>onii4 75 gram thee j L tin* x o of J/2 pond koffie beschikbaar gesteld, o Heerenveen en ds. Dijkhuis, Wijnjeterp, TT 1 DE JONG s NIEU WSBLAD waarin opgenomen WIJ upillClJkCll W®, Tail DUU1CH, 1IW111' „J- I...-'JSUIKER. Tot en met 25 October wordt op bon 109 1 kg suiker beschik- o J J baar gesteld. VLOEIBARE BRANDSTOFFEN, o j J Voor afleveren of koopen van vloei- bare brandstoffen (benzine, petro- t leum, spiritus enz.) zijn speciale dis- J tributiebons noodig. Tot en met 3 Nov. kan mén op het zegel „Periode VI” 2 j liter petroleum koopen en op petro- leumzegel A van 9 October tot en met 1 o 10 November 2 liter. BROOD. Tot en met 27 October JI worden op de met 11 genummerde dubbele bonnen van het nieuwe Broodbonboekje tezamen 2y2 kg rog- JI gebrood of 2 kg ander brood per per- soon verkrijgbaar gesteld. De bonnen die op 27 October nog niet gebruikt zijn blijven voorts tot en met 29 Oc- J J tober a.s. geldig. O VLEESCH EN VLEESCHWAREN. o Tot en met 27 October op bon „05 Vleesch” van de vleeschkaart: een ons J vleesch, been inbegrepen of 1 rantsoen J vleeschwaren; bon „05 worst, vleesch- J waren”: 1 rantsoen vleeschwaren. o BOTER, MARGARINE en VET. Boterbon No. 13 tot en met 25 October J 250 gram boter; vetbon no. 13 idem 250 gram margarine of boter. Boter- J en vetbons olijven geldig tot 1 Novem- ber. Reductie wordt niet meer verleend. 1 KAAS. Bon 26 van het algemeen distributiebonboekje geeft recht op het 4 k koopen van één ons kaas. Deze bon j is geldig tot 27 October, maar blijft Jook geldig van 28 October tot 3 No- J viember, dus tijdens de periode, in welke op een nieuwen bon eveneens j J een ons kaas kan worden gekocht. 4 GRUTTERSWAREN. Tot en met 4 1 November 1940 geeft de met 78 ge- nummerde bon van het algemeen dis- 4 tributiebonboekje recht op het koopen 4 van 2/2 ons tarwebloem, of tarwe- J meel of boekweitmeel of roggebloem J of roggemeel of zelfrijzend bakmeel. 4 Bon 76 geeft tot en met 1 November recht op het koopen van 250 gram rijst J of rijstemeel of rijstebloem. 4 Bon 77 geeft tot en met 1 November J 4recht op het koopen van 250 gram ha- 4 vermouth, havervlokken, gort of grut- 4 ten. 4 Bon 28 geeft tot en met 1 Novem- 4 j ber recht op het koopen van 100 gram J maizena, griesmeel of puddingpoeder. 4 4 Bon 15 geeft tot en met 1 Novem- 4 ber recht op het koopen van 100 gram I J macaroni, vermiselli of spaghetti. VASTE BRANDSTOF. Bonnen 1, 2, o 3, haarden en kachels tot en met 31 4 J October een eenheid vaste brandstof. 4 Bonnen 4, 5 6 idem een eenheid turf. Cokes 1—6 centrale verwarming tot t en met 31 October een eenheid vaste 4 brandstof. J ZEEP: Bon 55 geeft tot en met 4 o 12 Nov. recht op 150 gram toiletzeep Z (nieuwe samenstelling) of 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep J of 250 gram zeeppoeder of 125 gram 4 zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende 4 waschmiddelen of 200 gram vloeibare 4 zeep. JI Tot en met 31 December 1940 geeft bon 116 van de bij de textielkaart i 4 gegeven extra-bonnen recht op 50 1 gram scheerzeep of één tube scheer- J crème of een pot scheerzeep.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1940 | | pagina 1