d Buitenlandsche Revue. Permanent vanaf f2.5O De Bolswardsche Courant en Westergoo Welke distributiebonnen ii h heb&en nu waarde? ii Dames DE PERIKELEN DEK DUISTEKNib. ^VOITBAL L1DUEEN Maison DE LUXE t.o. Postkantoor Telefoon 557 N.B. Ieder 10e Permanent ontvangt een aardige VERRASSING. 36g!£ Jaargang Dinsdag 29 October 1940 No. 85 Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD t Stadsnieuws. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 5-0. i Md. Dinsdagsnummer Vrijdagsnummer Het wordt ons voortdurend gezegd, schriftelijk voorgehouden en herhaald: we mogen op straat geen gebruik maken van een zaklantaarn, ook niet al is deze zoo goed afgeschermd als het maar kan. We hebben te wachten op het in den handel komen van speciale zaklampen met verduisterings-apparatuur, vanwege het rijk goedgekeurd. Echter, op heden zijn die lampen er nog niet en het is ook niet te zeggen, wanneer ze zullen wor den uitgebracht, want men is er nog maar mee in het stadium van onderzoek en beproeving. Dat is toch eigenlijk een gekke ge schiedenis. Men hield ons dat in den af- geloopen zomer ook al voor, dat we wachten moesten op de speciale appa- raten. Toen kónden we nog wachten, maar thans zitten we met de lange, don kere winteravonden opgescheept, welker duisternis we nu en dan wel moeten trotseeren op straat. Thans weer onze jaarlljksche reclame ven. In 1922 hertrouwde de eigenares se met den heer H. J. Hommes, waarna in 1925 het bedrijf in verband met de uitgifte van tal van landelijke organen naar het centrum van het land, De Bilt, werd verplaatst.” VAN DE BENZINE NAAR DE STEENKOOL. Direct na de benzine-distributie heb ben de vier vrachtrijders op Leeuwarden de h.h. Van Wieren, Van der Meulen, Sieperda en Hoekstra beraadslaagd om in onderling overleg de bedrijven gaan de te houden. Tot nu toe is dit goed gelukt en heeft deze combinatie thans een stoomboot aangekocht, die a.s. Don derdag in gebruik zal worden genomen. Eerstgenoemde ondernemer fungeert als kapitein. We verwijzen paar de Vrijdag in ons blad te publiceeren dienstregeling. BRANDSMA’s WINKELS. Bijna alles nog te krijgen. Nog voordeelig. Nog beste waar. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1250 Buiten de provincie f 2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. doel, even een scrimage en dan ver dwijnt de bal in het C. A. B.doel. Hevige protesten bij alle spelers, niets baat echter en zoo ontgaat C. A, B. een verdiend gelijk spel. C. A. B. U-Sneek JU Met een zeer goed en enthousiast ge- speelden wedstrijd heeft het tweede elf tal Zondag gewonnen. .Het was een lust dit elftal te zien spelen. Met onvermoei de ijver heeft men zich tot het einde toe ingespannen en alle kansen, die geboden werden zooveel mogelijk benut. Ook van de Sneekers kan geconsta teerd worden, dat er met veel animo ge speeld is, maar het schot was slecht en verschillende opgelegde kansen werden verwaarloosd. Een groot aantal corners werden even min benut, maar doet aan het goed op zetten van verschillende aanvallen geen afbreuk. Voor de rust heeft C. A. B. een voorsprong van 2-0 en weet dit na dé rust, toen de wedstrijd voor een groot deel op de Sneek-helft werd gespeeld, tot 5-0 op te voeren. Een verheugend feit is het, dat de be langstelling voor de wedstrijden van ons tweede elftal stijgende is. Zooals Zon dag gespeeld werd, is men die belang stelling ook ten volle waard. Black Boys I adsp. C. A. B. I adsp. 2-4. t r deze aangelegenheid ressorteert, dient toch een uitkomst te brengen, al ware het maar een tijdelijke. Er zijn reeds te veel wandelaars verdronken; te velen hebben ernstige verwondingen opgeloo- pen. Voor wielrijders zijn er ook spe ciale verduisteringslampen met rijkskeur in den handel gebracht, maar bovendien mag ieder voor zich zijn eigen rijwiel- verlichting naar de eischen afstellen door beplakking van het lampglas tot op een spleet van 3-1 cM. na. Wie een fiets heeft, mag deze voor ’t doen van boodschappen aan de hand meevoeren. Daarbij mag zijn carbid- ot kaarslamp een behoorlijke spleet licht uitstralen. Waarom dan niet toegestaan dat een zaklantaarn wordt meegedragen ;,^en lantaarn, waarvan ids geheel met carbon- Advcrtentiën per regel 10 cent 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no. 87926 NICATOR—C. A. B. Met groote voldoening kunnen we op bovengenoemden wedstrijd terugzien. Zooals we reeds in ’t vorige nummer schreven, was voor C. A. B. I een ver jongde ploeg gekozen. Deze nu heeft uitstekend voldaan, alle spelers hebben Zondag tegen het sterke Nicator getoond, hun plaats in het eerste elftal waard te zijn en bovendien hebben allen voor de overwinning gevochten, tot de laatste minuut. Dat C. A. B. in de laatste mi nuten nog geslagen werd, is jammer, doch jongens, wees hierdoor niet ont moedigd, de hoofdzaak is dat C. A. B. weer een homogene ploeg heeft, waarin spelers zitten die willen, en die boven dien gevoel hebben voor HUN vereeni- ging. Dit zal ook in ruime mate de pu blieke belangstelling verhoogen. Over de wedstrijd het volgende: Nicator heeft de aftrap, Scheepstra plaatst direct naar den r.-buiten, deze zet hoog voor, Bangma, verblind door de zon, kan de bal niet voldoende onder contröle krijgen en Scheepstra kan reeds na 30 seconden doelpunten. Onmiddellijk zet C. A. B. een hoog tempo in, verschillende aanvallen wor den ondernomen, en wanneer de center- voor een beetje meer doortastend was geweest, hadden doelpunten niet kunnen uitblijven. Nia 25 minuten spelen breekt C. A. B. plotseling door, Anholt plaatst naar den vrijstaanden Stormer en met de linker voet schiet laatstgenoemde keurig in. De laatste min. vóór de rust zijn weer voor Nicator, 3 moeilijke schoten op het C. A. B.doel weet van der Zee fraai onscha delijk te maken, terwijl Eekma voor de rest zorgt. Na rust opnieuw een aantrekkelijke wedstrijd, wel is Nicator thans iets in de meerderheid, doch C. A. B.’s halflinie en backs zijn prachtig op dreef en weten alle gevaar te bezweren. Aan den an deren kant beleeft het N.-doel ook eeni- ge benauwde oogenblikken, een hard schot van Bosma vliegt juist over, ter wijl even later twee harde schoten van Ruiter en Stormer juist tegen de Nic.- keeper afketsen. Vijf minuten voor ’t eind wordt een vliegend schot door van der Zee op fe nomenale wijze gestopt, dit was subliem keeperswerk. Nog vier minuten zijn te spelen, Bos ma breekt nog eens door, jammer ge noeg treuzelt hij even te lang en dan gaat het weer op C. A. B.’s veste af. Een schot van verre afstand vliegt pl.m. een halve meter buiten bereik van v. d. Zee out, de scheidsrechter meent echter, dat de keeper de bal heeft aangeraakt en geeft tot groote verwondering, ook van de Nlcatorspelers comer. Nog 2 min, ide comer komt hoog voor VERANDERING IN DE SCHOOL TIJDEN. Op een conferentie tusschen B. en W. en de hoofden van alle scholen hier ter plaatse is de volgende regeling van de schooltijden gemaakt. Met ingang van 1 November vervalt de Zaterdagmorgen, waarvoor in de plaats de Woensdagmiddag komt. Vanaf 18 November zullen de school tijden zijn: van 10 tot 12^2 uur van 2 tot 4^ uur. De Kerstvacantie is dit jaar vanaf Za terdag 21 Dec. tot en met 6 Januari. Indien de zomertijd op een gegeven moment veranderd mocht worden, zullen de schooltijden hiermee weer in over eenstemming worden gebracht. Verschillende berichten, welke in de laatste week gelanceerd worden, vesti gen den indruk, dat er belangrijke be slissingen op komst zijn. Reeds meerma len is van Duitsche kant beweerd, dat de oorlog niet te lang gerekt moet wor den. Zoo mogelijk moet voor het inval len van den winter een beslissing gefor ceerd worden. Nu blijft het voor velen een nog onoplosbaar raadsel, hoe en waar deze beslissing moet vallen. De idee van een Blitzkrieg heeft ten op zichte van Engeland niet de beteekenis gekregen, welke men ervan verwachtte. De gedachte dat Engeland evenals dit in Nederland het geval geweest is na enkele bombardementen de wapens zou neerleggen, Is te naïef om ook maar een oogenblik te veronderstellen, dat de Duitsche legerleiding met dit feit reke ning heejft gehouden. Wïat betreft de door wandelaars, het glas desnooi papier dient te zijn beplakt? Een klein beetje schijnsel is voldoende om ern stige ongelukken te voorkomen. Er mag terzake heusch wat meer dil- ligentie worden verwacht van den be trokken secretaris-generaal. Aan ver- duisteringszaklampen, die tegen den zo mer in den handel komen, hebben we op het oogenblik niets en nooit zullen degenen er meer iets aan hebben, die dezen winter verongelukken. De oorlogsomstandigheden mogen niet leiden tot traagheid in het nemen van noodzakelijke beslissingen. Integendeel, deze omstandigheden met haar veelheid van schokkende wisselingen, maken snelle aanpassingsbesluiten dringend ge- wenscht. Met treuzelen bevorderen we den chaos. In dat verband wijzen we ook nog eens op het gemis aan voorschrif ten ten aanzien van de winkelsluiting. Toen er in den afgeloopen zomer werd gepolemiseerd in de bladen over de wenschelijkheid van een vervroegde slui ting in den avond voor de toen nog komende wintermaanden, kwam er een officieus verzoek om op deze aangele genheid niet vooruit te loopen, want in Den Haag werd er, in overleg met de betrokken organisaties, aan gewerkt, dat een voor het geheele tand geldende re geling tot stand zou komen. Nu is het winter en.iedere winkelier doet waar hij lust in heeft. De een dwingt den an der om later open te blijven dan het al gemeen belang vereischt. Men dwingt elkaar tot kostbare verduisteringsmaat- regelen, waarvan de resultaten de uitga ven niet verantwoorden. 1860 28 O ctober 1940. Op 28 October a.s. zal het 80 jaren geleden zijn, dat de uitgeefster of de verzorgster van verschillende periodie ken, de Firma B. Cuperus Az., werd opgericht. Haar bakermat stond te Bols- ward waar de grondlegger op beschei den wijze het bedrijf aanving. Stoere Fries van ouden stam, met den aan dit Noordelijk ras eigene doorzettingswil, kon hij in 1878 bij zijn verscheiden een flink geconsolideerd bedrijf aan zijn op- volger-zoon, den heer J. C. Cuperus, achterlaten. Deze drukte de voetstappen van zijn vader en voortbouwende op het hecht gelegd fundament, wist hij door goed koopmansbeleid en met een open oog voor de technische evolutie in het druk kersvak, aan het bedrijf een gestage uit breiding te geven. In 1920 kwam een einde aan het werkzame leven van de zen tweeden eigenaar. De weduwe van den tweeden eige naar stond in 1920 met haar twee jonge kinderen voor een zware levenscrisis. Doch geïnspireerd door de herinnering aan de bezielende kracht van den grondlegger van het bedrijf en diens op volger, nam zij het kloeke besluit de zaak voort te zetten, om haar eenmaal in handen de stellen van de derde gene ratie Cuperus. Voorwaar een niet lichte taak. Voor haar, die ze aanvaardde, was het meer dan een plicht. Het was als hei ware een heilige opdracht voor het le- dagen de volle belangstelling, speciaal Griekenland. Na de inschakeling van Roemenië in de belangensfeer der as mogendheden, krijgt Griekenland en ook Turkije een meer dan gewone beteeke nis, zoowel voor de Duitsch-Italiaansche samenwerking als voor Engeland. Geen wonder dat de stemming in Grieken land, dat nu zoowat tusschen twee vuren zit, erg onrustig is. Engeland wil in Griekenland het initiatief nemen, aldus schreef dezer dagen de Londensche Ti mes in een hoofdartikel. De Engelsche vloot zal zich deze keer niet laten over rompelen zooals in Scandinavië.Spe ciaal onder de bewoners van het eiland Kreta heerscht een zenuwachtige stem ming, veroorzaakt door de geruchten, dat de Engelschen van plan zijn Kreta en andere strategisch belangrijke Griek- sche eilanden te bezetten. Alles wijst op een zeer gejspannen toestand, djie elk oogenblik tot een uitbarsting kan ko men. Ten slotte nog even de toestand in het verre Oosten in vogelvlucht bezien. De nieuwe weg door Burma, geopend voor het vervoer van levensmiddelen en materialen naar China, staat geregeld bloot aan Japansche bombardementen. Bruggen worden verwoest, maar direct staan duizenden koelie’s gereed de noo- dige herstellingen aan te brengen. Hoe de verhouding tusschen Japan en Amerika zich alsnog zal ontwikkelen, blijft een open vraag. Het blad „Tsjoegai Sjogyo Sjimpo” dat de stem weergeeft van de Japansche zakenwereld, publiceert een artikel, waarin het de mogelijkheden bespreekt, om tot normale betrekkingen tusschen Japan en de Vereen. Staten te geraken en tot een ontspanning te komen in de verhouding der beide landen van dit oogenblik. Het vooraanstaande handelsorgaan van de hoofdstad voegt er echter aan toe: „Het ontbreekt Japan niet aan voor bereiding en evenmin aan vastberaden heid om aan de houding van de Vereen. Staten het hoofd te bieden, indien zij geweld tegen ons zouden willen gebrui ken. Wij moeten er echter ijverig naar streven een conflict te vermijden, dat ontstaan zou uit een onnoodige wrijving of een soort misverstand. Wij aarzelen niet te beweren, dat er geen kwestie tusschen Japan en de Ver. Staten bestaat, welke niet op vreedzame wijze kan worden geregeld. eventueele bezetting van Engeland, een verplaatsing dus van het strijdende landleger op Engelsch gebied, dit brengt bijna onoverkomelijke moeilijkheden mee. We mogen dus gerust aannemen, dat de leiders in Duitschland rekening hou dende met deze mogelijkheden, ook nog andere pijlen op hun boog hebben. Vooral gedurende de laatste dagen zien we een actie in geheel andere richting, die bij velen de vraag doet opkomen: zal de beslissing in het Westen of in het Oosten vallen? De conferentie op de Brennerpas, de besprekingen van het Duitsche staats hoofd met Generaal Franco, met den vroegeren Franschen Minister-president Laval en met den ouden maarschalk Pe tain, geven voldoende stof voor allerlei gissingen. Voeg daarbij de reis van En- geland’s oorlogminister Eden naar Egypte en de verhoogde bewapenings- activiteit in de Vereenigde Staten, dan is het ieder duidelijk, dat al die actie op een uitbreiding of het zoeken naar het einde beteekent. Het heeft buitengewoon sterk de aan dacht getrokken, dat Rijkskanselier Hit ler persoonlijk een reis maakte naar Frankrijk en Spanje, om daar de twee Het departement in Den Haag, waarbij leiders van die landen te ontmoeten. Welke beteekenis moet aan deze con ferentie worden gehecht? Zal Frankrijk partij kiezen tegen de vroegere bondge noot? Zal Spanje opnieuw in den oor log worden betrokken, hoewel dit land de geslagen"* wonden uit de burgerkrijg nog lang niet te boven is? Een antwoord is moeilijk te geven, daarvoor tast men wat betreft de be weegredenen tot deze conferentie teveel in het duister. Wat Spanje betreft kun nen we alleen veronderstellen dat dit land ingeschakeld moet worden in de blokvorming van het nieuwe Europa. In Duitsche en Italiaansche kringen voorziet men daarvan niet alleen groote gevolgen ten aanzien van de oorlogvoe ring in Europa en Afrika, maar ook be langrijke voordeelen door de Spaansche sleutelpositie ten opzichte van de Mid dellandsche Zee. Waarschijnlijk wordt de positie van Gibraltar bij deze veron derstellingen een beetje onderschat. Nog altijd beheerscht Engeland deze sterke toegang tot de Middellandsche Zee en daarmee in zekeren zin ook de heer schappij over het zwarte werelddeel. Voor een groot Europa vormt Spanje als het meest zuidelijke punt als ’t ware een brüggehoofd naar Afrika. Het be hoeft ons niet te verwonderen, dat de sympathie van generaal Franco uitgaat naar hen, die hem hebben gesteund in den burgerkrijg. Vooral de laatste maan den na de successen van de Duitsche le gers in Frankrijk is de Spaansche pers begonnen een campagne te voeren voor de terugkeer van Gibraltar tot Spanje en teruggave van zijn vroeger koloniaal be zit in Afrika. Sedert Italië aan den kant van Duitschland in den oorlog ging, is die toon in de Spaansche pers veel agres siever geworden. Algemeen is de indruk dat Spanje voor belangrijke beslissingen staat. Men dient hierbij evenwel niet te vergeten, dat een openlijke breuk met Engeland een afsluiting van de zeezijde met zich brengt en daardoor ook van de Vereen. Staten en Zuid-Amerika. In 1935 dus vóór den burgeroorlog kwam 24.6 van de Spaansche import uit de Vereen. Staten en de voornaamste Zuid- Amerikaansche landen, terwijl 20 van de export naar die landen ging. Het Hbl. schreef dezer dagen over deze kwestie o.m.: Nu de nieuwe Europeesche orde op ’t vasteland van Europa zich langzamer hand kristalliseert, heeft zich het terrein van den landoorlog verplaatst; het raakt reeds Afrika, waar de Italianen, na ver overing van Britsch-Somaliland aan den uitging van de Roode Zee, thans ook ge reed staan om verder op te rukken in de richting van het Suez-kanaal. De econo misch belangrijkste gebieden van Noord- Afrika liggen evenwel in het Westen van het werelddeel en het ziet er naar uit of de volgende stoot in die richting zal gaan ter verwezenlijking van de bij de as-mogendheden levende idee tot vor ming van een „Neuafrika”. Die weg voert echter over Spanje en het is dus verklaarbaar, dat de as-mo- gendheden Frankrijk en Spanje in hun plannen zouden willen inschakelen. Op welke wijze is nog niet bekend, maar men mag aannemen, dat de persoonlijke besprekingen van het Duitsche staats hoofd met de Fransche leiders en met generaal Franco dezen kant van het veel omvattende vraagstuk niet zullen hebben veronachtzaamd. Ook de andere landen rondom de Middellandsche Zee trekken de laatste Nov. wordt op bon 114 75 gram thee ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦MM» SUIKER. 1 9 I 1 i r 1 1 t i 1 i/ WAAR BLIJVEN DE AFGESCHERMDE :- ZAKLAMPEN? -: EEN TACHTIGJARIGE. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen - - - - 1 kUVk U Tot en met 22 November baar gesteld. o VLOEIBARE BRANDSTOFFEN, o 1 Voor afleveren of koopen van vloei- bare 1 leum, spiritus enz.) zijn speciale dis- trihutiehons nnndia Tnf pn mot 1 Nrxv k THEE EN KOFFIE. Tot en met 8 uvjul k/p UV11 IJ gldkLl of Y2 pond koffie beschikbaar gesteld. o SUIKER. Tot en met 22 November wordt op bon 42 1 kg suiker beschik- T baar cesteld. BRANDSTOFFEN, o brandstoffen (benzine, petro- I tributiebons noodig. Tot en met 3 Nov. j kan men op het zegel „Periode VI” 2 j liter petroleum koopen en op petro- leumzegel A van 9 October tot en met j 10 November 2 liter. I BROOD. Tot en met 3 November j worden op de met 12 genummerde dubbele bonnen van het nieuwe o Broodbonboekje tezamen 2*/2 kg rog- o gebrood of 2 kg ander brood per per- J soon verkrijgbaar gesteld. De bonnen die op 3 November nog niet gebruikt o zijn blijven voorts tot en met 5 No- o vember a.s. geldig. o VLEESCH EN VLEESCHWAREN. o J Tot en met 2 November op bon „06 Vleesch” van de vleeschkaart: een ons J vleesch, been inbegrepen of 1 rantsoen J J vleeschwaren; bon „06 worst, vleesch- waren”1 rantsoen vleeschwaren. I BOTER, MARGARINE en VET. Boterbon no. 14 tot en met 1 Novem- ber 250 gram boter; vetbon no. 14 id. 250 gram margarine of boter. Boter- J en vetbons blijven geldig tot 1 Novem- J ber. Reductie wordt niet meer verleend. k KAAS. Bon 39 van het algemeen j distributiebonboekje geeft recht op het k a koopen van één ons kaas. Deze bon I o is geldig tot 2 November, maar blijft J ook geldig tot 10 November, dus tij- J dens de periode, in welke op een nieu- wen bon eveneens een ons kaas kan J worden gekocht o GRUTTERSWAREN. Tot en met J 1 November 1940 geeft de met 78 ge- J nummerde bon van het algemeen dis- tributiebonboekje recht op het koopen J van 2>/2 ons tarwebloem, of tarwe- J J meel of boekweitmeel of roggebloem j J of roggemeel of zelfrijzend bakmeel. k Bon 76 geeft tot en met 1 November recht op het koopen van 250 gram rijst j of rijstemeel of rijstebloem. Bon 77 geeft tot en met 1 November j recht op het koopen van 250 gram ha- i J* vermouth, havervlokken, gort of grut- 4 ten. J Bon 28 geeft tot en met 1 Novem- j ber recht op het koopen van 100 gram maizena, griesmeel of puddingpoeder. Bon 15 geeft tot en met 1 Novem- ber recht op het koopen van 100 gram j macaroni, vermiselli of spaghetti. VASTE BRANDSTOF. Bonnen 1, 2, 3, haarden en kachels tot en met 31 i J October een eenheid vaste brandstof. Bonnen 4, 5 6 idem een eenheid turf. Cokes 1—6 centrale verwarming tot i J J en met 31 October een eenheid vaste brandstof. J J ZEEPBon 55 geeft tot en met j J i 12 Nov. recht op 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep j J of 250 gram zeeppoeder of 125 gram J zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende 1 waschmiddelen of 200 gram vloeibare J zeep. Tot en met 31 December 1940 geeft o bon 116 van de bij de textielkaart J gegeven extra-bonnen recht op 50 Igram scheerzeep of één tube scheier- J crème of een pot scheerzeep.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1940 | | pagina 1