el Radio'Centrale Spatcartons Fa. n. P. DE BOER llerdyislerlngs- Papier Kastpapier 12 vel prima wit met smal of brede rand flccouniantsKanioor blok WALA De Bolswardsche Courant en Westergoo k 14 5 8 39 64 16 70 17 76 5 ALBANIË. Wij moeten ruimte maken voor ST. NICOLAAS! MlHSHlIS- Kapies T9 .12 5.55 gesloten les Winkelsluiting te Bolsward del I Stadsnieuws 36— Jaargang Vrfidag 8 November 1940 No. 88 van administraties in im A EN van een ©ooi figuur Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 451 Advartsnti^n per rsgsl: Dlnsilagsiiiiinmör 10 cent KOOPT DAAROM NU UW ARTIKELEN BIJ voor ara 3 stuks 12 vel Deze week Doch ia 7 15 Thans per rol Thans ÏO Md. •LS 4 31 CORSETS en I In de week van 9 15 Nov. worden de winkels om 37 Stoven prima hout thans Extra zware Kolenkitten Groote maat Dunschillers gelakte steel Bloembollen voor huis en tuin 10 stuks Theepotten eerste keus Uitzoeken Kachelpoets groote tube eerste kwaliteit Kachelzeiltjes div. patroons Thans ijn N, OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK „BOLSWARD en OMSTREKEN”. Over de maand October wer den 482 boeken, t.w. 459 uit de eigen bibliotheek en 23 uit die van de Leeszaal te Sneek, uitgeleend. Het aantal bezoekers bedroeg 178, waaronder 35 dames. 'a- rdt ER ig. EN Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. EEN VEEL OMSTREDEN GEBIED. VOETBAL. Zondag a.s. moet C. A. B. 1 op nieuw naar Leeuwarden, thans te gen Aristides. Dit wordt een moei lijke opgaaf, doch wanneer met Neem geen Stroomtoeten oet de ik- >lik iii- or- hel ,ee na 19 jes, ge- Lut- lier 2 Afwaschbare diverse decors 9 EK m- len an te iar de iet le- ;s- ir- in. :er ien iat Tel. 9, MAKKUM Spec. Corset-afd. net paskamer! Vraagt ziehtzending I vader, in zijn eerste gemeente te Beetgum te worden bevestigd. Na verblijf van 5J4 jaar vertrok de jubilaris naar Bolsward. Ds. Op 't Holt heeft de kerk van Bolsward gediend tot aan zijn emeritaat, dat hem op 10 Mei 1931 eervol verleend werd, waarna hij zich metterwoon te Meppel ves tigde. Gedurende zijn verblijf te Bolsward heeft de jubilaris voor de classis Bolsward tal van deputaat- schappen bekleed. Ook in zijn ge meente bewoog hij zich op ver schillend gebied. Ds. Op 't Holt stichtte in Bols ward een bloeiende afdeeling van ‘het Groene. Kruis waarvan hij tal van jaren penningmeester en voor zitter was. Van de plaatselijke schoolcommissie en van het colle ge van regenten van het St. An-' thoniegasthuis maakte hij eveneens deel uit. Van 19061931 was de jubilaris penningmeester van de deputaten van de Part. Synode van Friesland-Zuid voor art. 13 K.O. Na zijn emeritaat heeft ds. Op ’t Holt nog iy2 jaar hulpdiensten verleend in de kleine kerk van Staphorst. Hij hoopt zijn gouden gedenkdag in alle stilte te vieren. Boldoot Tandpasta in doos eerste keus Iw 10 Meter zwaar papier 100 cM. breed Gezelschapspeien keuze uit 100 soorten voor OO voldoen aan gestelde eischen AP1 nz. 'en iel ;ie, 191 len en, ien it” nenlandsche beroeringen. Achmed Zogoe, die in 1920 en 1921 reeds minister was, maar naar Joego slavië is moeten uitwijken, keerde in 1924 met Joegoslavische hulp terug en vermeesterde met zijn handlangers het bestuur des lands. Hij werd president en in 1927 liet hij zich uitroepen tot koning. Hij volgde aanvankelijk ’n Italiaansch gezinde politiek en sloot met Ro me een militair verdrag van bij stand en bescherming. Het vorige jaar echter stelde Italië hem eischen, welke neerkwamen op de vestiging van de Italiaansche sou- vereiniteit in Albanië. Toen Zogoe deze eischen verwierp, werd Al banië op Goeden Vrijdag van 1939 door Italiaansche troepen vermeesterd en bezet, waarna het land een Italiaansch protectoraat werd. Zogoe vluchtte. WIJ hebben onze Zaak vanaf heden GEHEEL VERDUISTERD en zijn daarom eiken avond tot 7 uur en Zaterda gs- avonds tot fi uur GEOPEND. Dus kunt U weer rustig Uw Inkoopen doen bij HfiUIEKO TONEELVOORSTELLING IN AMICITIA TE SNEEK. By genoegzame deelname be staat er gelegenheid voor belang stellende bezoekers uit Bolsward en omgeving per extra tram na afloop thuis te kunnen komen. Het gezelschap „Het Residentie- tooneel” onder leiding van Dirk Verbeek, geeft op 14 Nov. een der modernste blijspelen. We verwijzen naar een desbe treffende advertentie in dit num mer. Ds. J. OP ’T HOLT. Zaterdag 9 Nov. mag ds. j. Op ’t Holt, em. predikant te Meppel, den dag herdenken, waarop hij voor 50 jaar het predikambt in de Geref. Kerken aanvaardde. Jakob Op 't Holt werd 11 Nov. 1864 te Leeuwarden geboren. Hij ontving zijn opleiding aan de Theol. Hoogeschool te Kampen waar hij in 1890 candidaat werd om 9 Nov. van dat jaar door zijn Luchtreinigers in carton X* met hanger O 2 groote bussen Schuurpoeder Deze week 10 prima Scheermesjes Zweedsch staal per pakje lw Zakjes Blauwsel prima kwaliteit 3 stuks IV INRICHTER BIJHOUDEH CORTROLEERER BELAST1NGRECLAMES Donderdagmorgens ZITTING Schildwijk 33 - BOLSWARD Ondanks de vele moeilijkheden Zorgt EERDMANS voor ons rookgerei; Voor ongerustheid is geen reden, wees er als de kippen bij In naam is de thans uitgebro ken Grieksch-Italiaansche oorlog een conflict tusschen Albanië en Griekenland, waarbij Italië slechts de wapenen zou hebben opgeno men om Albanië te beschermen. In feite staan de zaken natuurlijk an ders. Velen doet, het echter vreemd aan, uit de Grieksche legerberich- ten nu en dan te vernemen, dat aantallen Albaneezen uit de Itali aansche militaire groepeeringen deserteeren om zich bij de Grieken te voegen, terwijl een andere keer de Grieksche legerberichten erken nen, dat gewapende benden bewo ners van het door de Italianen bezette gebied van Noord-Grie- kenland (Epyrus) zich bij de in vallers aansluiten. Hoe moet men deze schijnbare tegenstrijdigheid verklaren? Wat Is dat eigenlijk voor een volk, die Albaneezen? We zullen trachten om daarop in het kort een antwoord te geven. Het Albaneesche volk bewoont een groot deel van het Westen van het Balkangebied. Men vindt ze natuurlijk in Albanië, maar ook in Joegoslavië, in Griekenland en in bepaalde streken van Italië ook op Corsica. Ze hebben eigenlijk nooit een staatkundige eenheid ge vormd. Ze zijn afstammelingen van de oude Dorriërs en bezitten wei nig cultuur. Zelfs op heden ont breekt nog een algemeen aanvaar de eigen schrijftaal. In 1879 schiep de Albaneesche dichter Frasheri voor het eerst een Albaneesch al phabet, gedeeltelijk uit Grieksche, gedeeltelijk uit Latijnsche letter- teekens bestaande; pas in 1908 is dat alphabet vervangen door een van enkel Latijnsche letterteekens. De Albaneezen, die het Noorden van Albanië bewonen, hebben zich in den loop der eeuwen vermengd met Serviërs (Kroaten); deze be volking is daardoor in hoo'fdzaak R.-K. In midden-Albanië is de be volking meerendeels Mohamme- daansch als gevolg van langduri ge Turksche overheersching; in Zuid-Albanlë is de meerderheid Grieksch-ort^odox als gevolg van de vermenging met Grieken. Het langdurigst zijn de Albaneezen overheerscht door de Turken, maar onder vreemd gezag behielden de Albaneezen een zekere mate van zelfstandigheid, welke zij dankten aan de ontoegankelijkheid van hun berggebied. In feite was iedere stam een afzonderlijke gemeen schap, waarbinnen men een eigen recht liet gelden. De bloedwraak heeft het Albaneesche volk altijd zwaar geteisterd. Bloedwraak was tot voor kort in 25 gevallen, in sommige streken in 50 tot 55 gevallen op elke 100 oorzaak van den dood. Omdat het Albaneesche bevol- kingsgebied staatkundig altijd ver deeld was, waren ook de nationa listische strevingen verdeeld. Zocht een bepaalde bevolkingsgroep de nationale idealen te verwezenlij ken met behulp van Serviërs, an deren zochten daarvoor steun bij de Turken, de Italianen of de Grie ken. In Noord-Griekenland, waar thans de Italianen binnendrongen, woont Inderdaad een, zij het mee rendeels vermengde, Albaneesche bevolking. Onder deze zijn er ve len, die zich met pleizier bij de Italianen zullen aansluiten; aan den anderen kant zijn er onder de Albaneesche troepen, die nu onder bevel der Italianen staan, niet wei nigen, die met genoegen zullen de serteeren, als ze daar de kans toe krijgen en naar de Grieken over- loopen, omdat ze afkomstig zijn uit het Albaneesche kustgebied, dat zoovele jaren onder Italiaanschen invloed heeft gestaan. Het huidige Albanië is l1/, maal zoo groot als Nederland en heeft een bevolking van 900.000 zielen, waarvan de helft Mohamme- daansch, een kwart deel orthodox en een kwart deel R.-K. Het volk kwam in 1911 met de andere Sla vische volkeren van den Balkan in opstand tegen de Turksche overheersching en verkreeg daar door een jaar later eigenlijk voor 't eerst in zijn geschiedenis zelfstandigheid. In 1913 werd Albanië als souvereine staat er kend door de gezantenconferentie te Londen, doch slechts met de helft van het door de Albaneezen geëischte grondgebied. In Maart 1914 werd door de gunst der groote mogendheden de Duitsche prins Wilhelm von Wied als „Mbret” (koning) op den troon geheschen, beschermd door een nieuw gecreëerde Albaneesche gendarmerie, welke zou worden afgericht en geleid door eenige Ne- derlandsche en andere vreemde officieren, o.w. kolonel de Veer en nlajoor Thomson. Reeds in Juni van hetzelfde jaar sneuvelde ma joor Thomson bij de verdediging van den koning tegen de opstan dige bevolking. De koning had zich intusschen gehaast om per schip het land weer uit te trekken, waarheen hij nooit is terugge keerd. In den wereldogrlog werd Al banië weer door vreemde machten bezet; de Grieken drongen het land in het Zuiden binnen, de Italianen bezetten het mldden-kustgebled, de Serviërs drongen in het Noor den op en de Franschen nestelden zich in het Oosten. in 1918 herkreeg het land zijn eigen bestuur. Er kwam een na tionale vergadering bijeen en eeni ge ministeries volgden elkaar op na buitenlandsche intriges en bin- WATERLEIDING EN VORST. Elders in dit blad is een adver tentie opgenomen, waarin de ge- abonneerden der N.V. Intercom munale Waterleiding, Gebied Leeuwarden, worden verzocht vóór 20 November a.s. na te gaan of de binnenleiding van hunne per- ceelen met behulp van de hoofd kraan goed kan worden afgeslo ten. Aanleiding tot het plaatsen dezer advertentie is het naderende win terseizoen en de omstandigheid dat de sterke beperking van het auto verkeer, alsmede de verduiste- ringsmaatregelen het voor het Wa terleidingbedrijf onmogelijk maken om ieder geabonneerde spoedig te helpen, indien met het opgeven van afwijkingen in de binnenlei ding gewacht wordt tot de vorst is ingetreden. Teneinde afwijkingen in de bin nenleiding te kunnen constateeren, dient men als volgt te werk te gaan: In de eerste plaats moet worden nagegaan of de hoofdkraan (van het waterleidingbedrijf) goed kan worden afgesloten. Dit is gemak kelijk te controleeren door deze kraan goed dicht te draaien en daarna de hoogst gelegen aftap- kraan in het perceel te openen; blijft het water daaruit doorstroo- men, dan sluit de hoofdkraan niet goed af. In dit geval dient het waterleidingbedrijf ten spoedigste te worden gewaarschuwd, dat voor herstelling zorg draagt. In de tweede plaats overtuige men zich of de tusschen-afsluit- kranen, waardoor een gedeelte der binnenleiding kan worden afgeslo ten, goed functionneeren. Deze kranen maken het mogelijk be paalde gedeelten der binnenleiding, gelegen in niet-vorstvrije ruimten, gedurende een vorstperiode ook overdag af te sluiten. In de keuken kan dan b.v. het aftappen van wa ter nog blijven doorgaan. Het ge vaar van bevriezen der leiding kan zoodoende zooveel mogelijk wor den beperkt Indien deze tusschen-afsluitkra- nen afwijkingen vertoonen, dient men zich voor reparatie tot een er kend waterfitter te wenden. Het vrijwaren van hoofdkranen en watermeter tegen be vriezing kan op eenvoudige wijze geschieden door het omwikkelen hiervan en het open liggende gedeelte leiding in den meterput met hooi, stroo, jutezakken, doe ken e. d. In kelders, waarin zich de hoofdkraan en watermeter bevindt, dient het raampje te worden gesloten. Het gebeurt wel dat geabon- neerden tijdens een vorstperiode één of meer tapkranen geregeld laten doorstroomen. Een dergelijke handelwijze is zeer laakbaar, aan gezien daardoor noodeloos water verloren gaat en bovendien elec- trische stroom wordt verspild, voor de opwekking waarvan steen- Scheerapparaat geheel cornpl. QA in etui, nu voor AW Closetpapier groote zware rol, 12 rol 25 prima witte Enveloppen «E thans lv hetzelfde élan gespeeld wordt als tegen Nicator, gelooven we zeker, dat de verjongde C. A. B.ploeg voor een verrassing zal zorgen. Volhouden en doorzetten tot het einde C. A. B., alleen dan kan re vanche genomen worden. Wat in jaren niet gebeurd is, wacht C. A. B. II: een plaatselijke ontmoeting, n.L tegen R. E. S. I. Nog nooit hebben deze 2 clubs te genover elkaar gestaan en daar men van plaatselijke ontmoetingen nooit iets met zekerheid kan zeg gen, zullen we ons deze keer maat niet aan een voorspelling wagen. Zoowel C. A. B. I als C. A. B. II verschijnen in dezelfde opstelling als vorige week. Om 12 uur spelen op het C. A. B.-terrein C. A. B. adsp. tegen R. E. S. adsp. Dit kan een aardige ontmoeting worden. Hurry up, boys. GESLAAGD. 19 October j.l. werd een examen gehóuden, uitgaande van de Ver- eeniging van Leeraren in Steno ën Dactylografie „Speed”. Namens het Centraal Bureau slaagden alle geëxamineerde can- didaten, o.a. voor: Typist(e): Mej. Dj. de Jong en de heeren Gj. van der Vliet en Tj. IJntema, allen te Witmarsum; Mej. D. IJssels en de heer D. Posthumus, beiden te Pingjum; Mej. F. de Vries en de heer F. Mol, beiden te Bolsward. dé heeren P. Kuipers te Allin- gawier en P. de Vreeze te Wor- kum. Allen werden opgeleid door Hil ly de Jong, Gedipl. Leerares Ty pen en Steno „Speed”, Bolsward. Kolenschoppen extra zwaar ‘IQ Deze week l*x Kastpapier prima wit papier Per groote rol Fleschjes prima Schrijfinkt «c met 6 Schrijfpennen lv Etui’s voor Uw Identiteitsbewijs Bij ons Vrijdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no. 87926 Kachelhaakjes gelakte steel x* extra stevig O Bedkruiken extra zwaar geheel naadloos Sehuurlinnen 6 dubbele vellen per pakje Vuurstoofjes apart model /^x*| Thans VV HAWEKO 79 13 "g ids Dit no. bestaat uit 2 bladen Porto Binnenland ct. Buitenland 2 Mi et, kei 25 ÏX- 12 s SNEEK BOLSWARD Singel 58 Bargefenne 4 Eiegaaauachnniu getft UhetWALAecvxt. <522 to tosa Krtlnstof tn rose of talm kleur doarataaewen broche (blo. 624)F. O' Zijslultlag, in den ruj mat vstat DE JONG s NIEUWS» LA D waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1940 | | pagina 1